Seçimdeki doğruları ve yanlışları bir daha not edelim!

17 Nisan 2019 Çarşamba

 

İki haftayı aştık, seçimleri tartışıyoruz.

Hemen hepimiz, hukukçu olduk..

Kanunları, hatta genelgeleri öğrenmeye başladık..

"Yarım hoca dinden, yarım doktor candan eder"miş..

Seçim vesilesi ile yaşadıklarımızı, hukuki altyapısı olmadığı halde yorumlayanlar da, hukuku iflas ettirme noktasındalar..

Seçim hakkında ortaya atılan iddiaların içinden, sıklıkla tekrarlanan “yanlış”lar ve “doğru”lardan bir demet sunalım: 

Yanlış: Seçmen kütükleri kesinleşmiştir. Kesinleşen seçmen listelerinde artık hiçbir bir şey yapılamaz. 

Doğru: Seçmen kütükleri olsun.. Adaylar olsun.. “Mutlak kanunsuzluk” dediğimiz durumlarda, daha önce kesinleşmeye bakılmaksızın, zamanaşımına tabi olmadan, her zaman için iptal edilebilir. Yeter ki, sahtekarlık olsun. Yeter ki, resmi evrakta sahtecilik boyutunda bir suç olsun.. Nitekim 1963 yılındaki kesinleşen adaylık listesine rağmen, YSK, seçimi kazanan Adalet Partisi adayının yerine, ikinci sıradaki CHP adayını kazanmış ilan etti. Orada da aday listesi daha önce incelenmiş, hatta itiraz reddedilerek kesinleşmişti. Ama “Mutlak kanunsuzluk var” denilerek, AP listesinden seçime giren kişinin adaylığı, seçimi kazandıktan sonra iptal edildi.. CHP belediye başkanlığı koltuğunu reddetmedi. O koltuğa oturdu.

Yanlış: Akrabasına misafir de olsalar, hayali binaya da kaydedilmiş olsalar, ahıra da kaydedilmiş olsalar, boş arsaya bile kayıt yapılmış olsa, seçmen kütüklerine itiraz edilmediği için, belirlenen sandıkta oy kullananların oyları geçerlidir.

Doğru: Belirtilen ihtimallerin sonuçları farklıdır.. Akrabasına misafir olanın oy kullanması geçerlidir. Kimseye, “Amcanın evinde niçin misafirdin” sorusu yöneltilemez.. Ancak, hayali binalara, arsalara, ahırlara, bitmemiş inşaatlara kaydedilen seçmenlerin oyları, sahte kayda dayandığı için, geçersizdir.. İptale mahkumdur.. O oylar belirlenemeyeceği için de, sahte kayıtla oy kullanan sayısı, rakipler arasındaki farktan çıkarılır, seçimin sonucuna etki ettiği görülürse seçim iptal olur. Seçimin sonucuna etki etmeyecek sayıda ise, sadece resmi kayıtlarda sahtekarlık sebebi ile ceza davaları açılır.. Seçimin sonucu değişmez..

Yanlış: AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz dedi ki, “İstanbul’da, 5287 hükümlü ve kısıtlının isimleri, not düşülmeksizin seçmen listesinde yer almış. Bu da seçimin iptali gerekçelerimiz arasındadır.”

Doğru: 24 saatte iki defa doğruyu gösteren bozuk saat gibi, CHP sözcüsü Faik Öztrak da eksiği tamamladı: “Peki bunların kaçı oy kullanmış?” Gerçekten de, seçmen listesinde kanuna aykırı olarak yer almasına rağmen, hükümlüler, kısıtlılar oy kullanmış iseler seçimin sonucunu etkilerler.. Hükümlü veya kısıtlıların not düşülmeksizin seçmen listesinde yer almaları yanlış ise de, zaten gelip oy kullanmamış iseler, seçimin sonucuna bir etkileri de olmamış demektir.. Yapılması gereken, hükümlü veya kısıtlı olduğu halde oy kullananların tespit edilip, bunların bir kenara not edilip, diğer kanunsuz oy kullananlarla toplanıp, rakipler arasındaki farktan çıkarılmasıdır. Fark kapanmıyorsa seçim geçerlidir. Fark kapanıyor veya diğer rakip öne geçiyorsa, seçim iptal edilir.. 

Yanlış: Kaymakamların bildirdiği liste dışından sandık başkanları atanmış. Bunların sandıklarındaki oylar, sadece bu sebeple geçersiz sayılmalı. 

Doğru: Sandık başkanları, olması gereken görevdeki isimlerden oluşmamış ise, bu durum cezai takibata konu olacaktır. Ancak tek başına, bu sebep gösterilerek o sandıktaki oylar geçersiz sayılamaz. İlave sebepler var ise, o sandıkta olağandışı geçersiz oy çıkmış ise, çetele tutulmamış ise, mühürsüz ise, kısacası, sandık başkanı yetkisiz ve yaptığı işlemler de kanuna aykırı ise, o sandıktaki oylar tümü ile geçersiz sayılabilir.  

Yanlış: Sayım döküm çizelgelerinin 5 bin 388’i mühürsüz.. Bu sandıkların tümü ile iptal edilmesi gerekir.

Doğrusu: Hayır, sayım döküm çizgelerinin mühürsüz olması, direkt o sandıklarıdaki oyların iptalini gerektirmez. O sandıklarda tekrar sayım yapılmalı, doğru neticeler  sonuç olarak kabul edilmeli, bu arada  sayım döküm çizelgesi de, mühürlü olarak düzenlenmelidir.

Yanlış: 19 bin sandık başkanı kamu görevlisi olmadığı, yani ehil olmadığı halde o göreve getirilmiştir. Seçim veya en azından o sandıklardaki oylar, sırf bu sebeple dahi iptal edilmelidir.

Doğrusu: Sandık başkanlarının, belirtilen usûle göre belirlenmesi gerekirdi. Ancak belirlenmemiş ise, bununla ilgili soruşturmalar ve cezalandırmalar yapılır. Sadece bu sebeple, o sandıklardaki oyların geçersizliğine karar verilemez. Ancak, 19 bin sandık başkanından, sandık başkanı olduğu için kendi sandığı dışında oy kullanan kaç kişi var ise, onların oyları geçersiz sayılmalıdır. Çünkü, sandık başkanı olma yetkileri olmadığı halde, sandık başkanlarına verilen ayrıcalık sayesinde, kendi sandıklarından başka bir sandıkta oy kullanmışlardır. Oyları geçersizdir. Bunlar kaç kişi ise, o sayı, iki rakip aday arasındaki farktan çıkarılmalıdır. Fark kapanmıyorsa, seçim iptal edilmez. Fark kapanıyor ise veya diğer rakip öne geçiyorsa, seçim iptal edilmelidir.

Yanlış: Seçimler iktidarın yönetiminde yapılıyor. Sandık görevlileri yanlış isimlerden seçilmiş ise, iktidarın suçu. Hem yanlış yapıp, hem de bu yanlıştan nemalanmak istemeleri doğru değildir.

Doğrusu: Seçimleri ilçe, il seçim kurulları ve Yüksek Seçim Kurulu yönetiyor. İlçe ve il seçim kurullarını yönetenler ise hakimlerdir. O hakimlerin kim olacağını belirleme yetkisi de ne iktidarda ne de HSK’dadır. O ilçe veya ildeki en yaşlı hakim doğal olarak başkandır... Dolayısı ile iktidarın veya HSK’nın seçimin patronu noktasınadaki isimleri belirleme yetkisi yoktur. Sandık başkanlarının tespitindeki yanlışlık da, iktidarın veya HSK’nın belirlediği hakimin kusuru değil, yıllar önce çıkarılmış kanunun emri gereği belirlenen hakimlerin kusurudur. Onlar için cezai ve hukuki soruşturmalar mutlaka açılacaktır. Ama sandık başkanlarını belirlemedeki nerede ise kasıtlı davranışların sorumluluğu iktidara yüklenemez. 

Yanlış: Esenyurt’taki seçmenler, Büyükçekmece’ye kaydırılmış. Kaydırılan seçmen sebebi ile hem BüyükçekmeceBelediye Başkanlığı seçimi hem de Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimi iptal edilmelidir. 

Doğrusu: Esenyurt’taki bir seçmen, akrabasının yanında Büyükçekmece’ye kaydolmuş ve oy kullanmış ise, geçerlidir. Ama.. Esenyurt’ta oturur iken, Büyükçekmece’deki bir boş arsada kaydını yaptırıp oy kullanmış ise, o oy geçersizdir. Bir seçmenin İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimi için Esenyurt’ta oy kullanması ile  Büyükçekmece’de oy kullanması arasında fark olmadığı için, büyükşehir oyunda iptal söz konusu olmaması gerekir. 

Yanlış: AK Parti üç çuval belge ile YSK’ya itiraz etti. Balyoz darbe planında da bir çuval belge ile şikayette bulunulmuştu. Balyoz’dan daha da ileri gidilmiş. Bu işte bir kumpas var..

Doğrusu: Balyoz davasında çuvalın içindekilerinin sahibi belli değildi (Onların içindeki belgelerin bir kısmının doğruluğunu da bir yana koyalım). AK Parti’nin üç çuvalında ise, hazırlayanlar, belgelerin arkasında duranlar, iddia sahipleri ortada. Varsa bir sahte belge sunumu, AK Parti’den hesabını sorabilirsiniz. Bugüne kadar “Soyut iddialarla seçimin iptali isteniyor” denilirken, şimdi üç çuval belge ile itirazda bulunulduğunda, “Üç çuval belge de neyin nesi” denilirse.. “Korku dağları aşmış” deriz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Abdülhamit Türkcan Abdülhamit Türkcan 29 gün önce
  Seçim kaybedilince vay efendim KHK lılar niye oy kullandı yaygarasi yapmak insan aklıyla alay etmektir . Neymis efendim KHK li 30 yıllık genetik profesörü oy kullanıp ülke kaderinde soz sahibi olamayacak , elin dağdaki köylüsü söz sahibi olacak , ondan sonra ülkemizin problemleri neden artıyor , neden hak ettiğimiz konuma gelemiyoruz , nerden bakılırsa bakılsın son derece ilkel , yanlış ve art niyetli yaklaşımlar yapılmaktavesselam ..
 • Namik Hikmet Gulay. Namik Hikmet Gulay. 1 ay önce
  Çok doğru tespit. Olmuş yazı.
 • güncegünce1 ay önce
  Helal sana karahasanoğlu sabahları dağıstanlıyla proğramınızı izlerim kaçırmam yorumcular emekli niye vermesinki oy? kayınvaldem 95 yaşında baston değil volkırla zor yürürgötürdük kullandı niye biliyormusunuz 17 yıl ezan türkçe okundu menderes şükürizin verdi tahyip oğlumda onun ve turgut özal gibi türkiyeye hizmet verdiemekliye bayramlık parasınıda verdibunlar en basiti hep ne diye dua etti biliyormusunuz ALLAH benim ömrümden alsın ona versin bu türkiye ayakta onun sayesinde dış ülkelere hiç boyun eğmedi diye çok hizmet ediyor türkiyemize bunun kadar kimse hizmet etmedi derdi. 15 temmuzda belediye binasının önünde kanlı mücadele verilmişti ekrem mazbata aldı diye içkili şölene dönmüş binanın önü şehitlerin kemikleri sızladı dışardaki fettöşün itlerinin mesajlarını gördünüz bu günde birkanalda ekrem demirtaşı beğendiğini söylüyor hdpye güzellemeler var ne çabukİBB otobüs kartlarının fiyatınıda negüzel katlamış hakkaten daha bu başlangıç dedikleri kadar var eh hırsızlık oylarıylada böyle davranılır 24 hazirandan sonra başlamışlar bu planlar yorumcuların dedine göre hiç sevmem şu kelimeyi ne ara bu hale geldik Hiçmi kimseye güvenemicez asıl sorun bu değilmi cumhur ittifakı 2 kişi diğeleri 5 kişimi oluyorlar millet ittifakısandık başında nasıl insanız çoğunlukta olsa o sandık devletin,milletin,hepinmizin özgür hakkı namusudur bilene komşularımızda arkadaş çevremizde sünni alevi çerkez ermeni bir bütün olarak yaşamıyormuyuzben ve sülalem Ak partili olarak hiç kimseyi bırakın kimliğini görüşü nedeniyle bile asla ötekileştirmedikorta ve lisede okurken sınıfımızda 12 türk öğrenci vardı 49 kişi karışık kültürdendi aramızda hiç problem olmamıştır birlik içinde yaşadık 79 / 80 darbesine kadar ama günümüzdede öyle biraz insanları çalışma hayatı sosyal medya hayat tarzını değişsede yanındaki yanımızdaki arkadaşımız komşumuz dostumuz hep aynı görüstemiyiz mümkün değiltabiki eleştirecez lütfen hepimiz yazigrubundada olan arkadaşlar çevremizde güvenelim artık ne dersiniz
 • HALİS BAYRAKTARHALİS BAYRAKTAR1 ay önce
  Sayın ALİ bey, Arada bir iğneyi kendimize batıralım. Tabi söylediklerin doğru. Ama Ak partinin ve akpartililerinseçimi ciddiye almaması bunların yanında en önemli etken. Ben Şebinkarahisarlıyım ve benim köylümün yüzde doksanı AK parti ve MHP li. Sadece benim köyümden 550 kişi muhtarlık seçimi için İstanbul'da olduğu halde köye gitti. Tüm Şebinkarahisar da bu rakam 7000. Artık siz tüm Türkiye'yi düşünün. İnan'ınFetöcü olarak bildiklerimiz köyden oy kullanmak için İstanbul'a geldiler. Gerisini siz düşünün. Lütfen bu konuyu gündeme getirin.
 • Vakva-ı Hayriye,Vakva-ı Hayriye,1 ay önce
  Sayın Yazar, Beypazarı marka sade maden suyu iç, hazımsızlığı iyi gelir. Gaz çıkarır rahatlarsın. Eğer AKParti sizin gibi yazarların düşüncelerine göre strateji oluşturuyor sa bu sonuca şaşmamak gerekiyor. Neticede akılsızlık dost yerine akıllı düşman daha iyidir.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Hocam niye uğraşıyorsunuz ki sizde eski zamanlarda olduğu gibi açık oylama gizli sayım yapın böylece ömür boyu seçimleri garantilemiş olursunuz. Yok fetöcüler oyunu CHP ye attı yok HDP destek verdi diye uğraşmazsınız. Hep AKP kazanır hep sevinirsiniz nasıl güzel fikir değilmi? En güzelide AKP ye oy vermeyenleri direk sınırdışı edersiniz hep sizin gibi düşünenler bu ülkede kalır. Koltuğu bırakmak avantaları bırakmak bu kadar mı zor.....
 • Mustafa HicazMustafa Hicaz1 ay önce
  Otto kardeşim bu at gözlüklü bakış açısı bize hiçbir şey kazandırmaz. Söylediğin herşey diğer seçimler için de geçerlidir, üstelik tüm partilerin lehine/aleyhine olan bir durumdur. Yani seçmen kaydırılmışsa buna sadece chp’nin kazandığı büyükçekmece üzerinden irdelemek yanlıştr. Kaldı ki yandaş medya dışında takip yapıyorsan seçmen kaydırma işlerini akpli belediye başkanlarının da bir hayli yaptığını görürsün. Sandık başkanları konusu daha önceki tüm seçimlerde chpnin itiraz ettiği bir konudur. Akp kazandığı sürece dünyanın en güvenilir seçimleri bizdeyken, 13 bin fark yiyince bir anda tarihin en şaibeli seçimi olmuştur. Burada bir tezat görmüyor musun? Peki 2,5 milyon mühürsüz oyun geçerli sayıldığı referandumu chp kazansaydı ne diyecektin? Veya binali beyin açıkladığı gibi 3000 farkla akp kazanmış olsaydı, bu sandıkların hepsinin sayılması fikrini nasıl karşılayacaktın?
 • nnbnnb1 ay önce
  erkman yılanoğlu fetö iti dir. fetö itinin itidir.pkk ip fetö tarikat koalisyonu milleti kıskaca aldı. Ya oy verir değiştirirsin ya da Domates 15, Biber 22 tL dedi.İSTANBULA SEBZEMEYVE GİRİŞİ DURDURULDU, fiyat tırmandırıldı.Devlet; fiyat tırmandıranları gebertmeli idi. Millet kıskaca alındı. GülenYüz lü Katil Palyaço erkmanyılanoğlu, imam ve oğlu değildir.
 • Abdurrahman Ufuk Abdurrahman Ufuk 1 ay önce
  HASAN GÜNEŞ isimli arkadaş nasıl bir zihin yapınız var çok ama çok merak ettim. IŞID a çok az kalmış ha gayret.
 • CHP LI BAYANCHP LI BAYAN1 ay önce
  GECEN GUN KARAKOYDEN VAPURDAN INIP TAKSI.E YURUDUM.AMAN ALLAHIM 10 ARLI 15 ERLI GRUPLAR HALINDE ERKEKLER IPINI KOPARAN AFGAN SURIYELI IRAKLI ERKEKLER HERYERI DOLDURMUS TURKCE KONUSAN KIMSE YOK KIMDIR BUNLAR NERDEN GELDI NEREYE GIDER SORAN YOK.CARSI PAZAR YANGIN YERI.AKP BUNLARI DIZELTMEZSE 5 SENE SONRA ISI DAHA ZOR
 • KulKul1 ay önce
  El insaf minel vicdan .Bir KHK'lıyım ama benim için Binali Bey bir başkadır keşke herkes onun gibi dürüst ve çalışkan olsa.Artık siz de şu FETÖ  bırakın ışinize bakın bu tartışmalar sadece temellere bahane oluyor ve müminler arasına fitne sokuyor, vesselam...
 • KHkli KHkli 1 ay önce
  Bu yazinizdan dolayı bir hak olusmussa dünya ahiret hakkımı sana helal etmiyorum Allah ima havale ediyorum yazarı. Ne biliyorsun suçlu olduğumu içimi duygularımı kime oy kullandığımi ey Allahım ey Allahım sana havale ediyorum.
 • AKIN YILMAZAKIN YILMAZ1 ay önce
  ali abi bırak artık şu boş lafları.seçimi bile eline yüzüne bulaştıran bir iktidardan ne beklersin ya. içim yanıyor benim büyükşehirleri CHPKK FETÖ tayfasına bıraktığımız için. ama buraya nasıl geldik AK Partinin hataları nelerdir bunları yazda AK Parti yöneticileri kendilerine gelsin. AK Partinin içinin nasıl hırsızlarla dolduğunu yaz, AK Partinin nasıl kaprisli, şımarık,halka tepeden bakan bir kitle haline geldiğini yaz, Başkanın 40-50 gün seçim çalışması döneminde sadece park bahçe çay kek muhabbeti yaptığını yaz, FETÖ mücadelesinde niçin AK Partinin içindeki ve bunların yakınlarına dokunulmadığını yaz. domatesin 8TL olduğu dönemde 4-5 milyon Suriyeliye bakıp 40 milyar dolar harcadığımızı yaz.daha yazılacak çokta kalanıda sen yaz.
 • Hasan GunesHasan Gunes1 ay önce
  Yahu şeriatta demokrasi, sandık, YSK diye şeyler var mı. Siz nasıl seriatcisiniz. Günlerdir neden bu gavur icadı kavramlar hakkında yazi yazıyorsunuz. Seriate göre savaşta hile mübahtır ve secim debir tür savaş değil mi. Nedir bu hak hukuk tartışması. CHP yüzde yüz oy alsa ne olacak. Sırf seçimi kazandı diye kafirlere mı vereceksiniz koca şehri?
 • İntertiumİntertium1 ay önce
  Bakın biraz ağır olacak ama benim son yıllarda tespitin su diyorlar ki yorumlarda ak parti teşkilatları seçmenlerine sahip çıkmıyor doğru ama niye bakın ak parti reisin liderliğinde yıllardır iktidar partisi ve yikilmiyor sürekli oy alıyor bunu gören feto solak cenap Amerikan uşağı vs kim varsa stratejiyi değiştirdiler ak partiyi içten yik dıştan saldırı hep ters tepiyor. Bu gün ak Parti'nin yüzde 51 i en az fetonun menfaatcilerin münafıkların ulusal sol bilimum arızanın elinde ak parti artık o eski ak parti değil reisin bile ak partide eski gücü nüfusu yok reis artık sembolik kendisi artık onursal başkan Fahri doktor ak parti artık milli görüş ten tamamen koptu bizler ak partiden soguduk su haliyle ak parti şer odaklarının istediği minvalde artık ya bitirilecek yada mutasyona uğrayarak negatif evrilmiştir bir ak parti var malesef üzüm lafın kısası al Parti'ye artık oy Moy verilmez çünkü vatanseverlere değil münafıklara oy vermiş olursunuz artık acı son belirmeye başladı CHP ye iiyi Parti'ye hiç oy verilmez asla ama artık ak Parti'nin de bir faydası yok Reis pasifize edilmiş sen lüks içinde yasa etkiye sütlüye karışma bunda Müslüman halkın 54 farza riayet etmemesinin de büyük katkısı var. Ak parti artık ak Mak değil ve bu seçimde kendini feci rezil etti davayı unuttu dünya heva ve hevesine kurban edildi Amerika'ya kafa tuttuğumuz falan yok en dibine kadar ABD nin emrindeyiz sadece oy propagandası için millete yalan söylüyor ak parti 90 li yılların Türkiye'sine geri döndük pek çok kurumda baskıyı zulmü ve fişleme artıkak parti kadrosu yapıyor peki ak parti biterse bunlara nolacak bu ilce il başkanı vekil bürokrat yandaş stk belediye başkanı aza parti şube yönetimleri vs pek çok mensupları ... Ben söyleyeyim hepsininçoğunun CHP de yeri hazır olan biz çilekeş dindar vatansever lere oluyor olacak etraf namaz kılan hırsız başörtüsü takan münafık sahtekar doldu solcu olduğunu ve ak parti öncesi sivil hayatta da başörtüsü takmayan şerrinden herkesin korktuğu biri şimdi ak Parti'nin bünyesinde gorev yetki aldı tabi riyakarlık tesettür u ile ve el üstünde tutuluyor kısacası artık bekleneni veremeyen zihnen iflas etmiş bir parti kötü ye dur deneyen mazlumu fakiri unutan cami açma şovu yapıp zina ve faizi yayan bir partiden ve onun içindeki vampir yarasalar dan bahsediyoruz Allah sonumu zu hayır eylesin anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az
 • onurcanonurcan1 ay önce
  sene 1989 rahmetli ozalın partisi anap malatya hariç her yeri kaybetmişti insanlara tepeden bakan akp kadroları ekonomideki anormal pahaliliği onemsemeyenler yuzunden su anda az kayıpla kurtardı. istediğin kadar devasa hizmet yap halk evindeki tencerenin kaynadiğina bakar. bence ekonomi düzelmezse akp de tarih olur gibi geliyor akpdeki kadrolara sesleniyorum bu oyu tek basina reis alıyor.
 • yeterrryeterrr1 ay önce
  Aynen Ali bey bundan bir şey çıkmaz her şerde bir hayır aramaktan başka şansımız yok maalesef inşallahta öyle olur İstanbul bunu hak etti şunu düşünemedi su uyur düşman uymaz deyip daha ciddiye almadılar müşahitlerin neci oldukları belli değil ikincisi 10 ayistanbulda 2 ay köyünde oturan illaki köyündeki emmisini dayısını komşunu kazandırmak için istanbulu boşaltırsan neticesi bu olur malesef
 • erhanerhan1 ay önce
  adamlar kendi tuttukları tarafa toz kondurmayıp, firesiz desteklediler. Tüm sapmalar güya muhafazakar ve AKP yanlılarında oldu, Bazılarının işi gücü diğerlerinin onca yanlışlarına tek laf etmediler, AKP ninise yaptığı onca iyi şeylerden hiç değinmeyip sadece ve sadece kötülediler suçladılar .AKP hakkında oluşturulan bu olumsuz algı nın da payı var. Helal olsun CHP yanlılarına
 • Birisi Birisi 1 ay önce
  Soyadını neden değiştrip İmamoğlu soyadını neden aldı.Eski soy adını değıştirmë sebedi ne. Ailenin bir kaç soyadı neden var.
 • Esat Ugur Esat Ugur 1 ay önce
  Müslümanlar rahim ve rahmandır. Müslümanlık bir tebliğ dinidir Gerçek müslümanın dünya nimetleri ile gerektiği kadar ilgisi olur. Türkiye yi başarılı bir şekilde 10 sene idare etmiş dindaşlarımın bir kısmı dinlemeyi anlamayı kabullenmeyi unuttu. Fazla bir şekide sahte dünyevi nimetlere yöneldi.
 • erden canerden can1 ay önce
  Selamunaleykum ali bey en cok uzuldugum konu allahim izni ile ak partini n kazanmis oldugu istanbul buyuksehir belediye baskanligi boyle tutanaklarda0 yazilarak yani bilgisayar basinda calinarak elinden alindi allah sizden razi olsun bu konulari en guzel sekilde yaziyorsunuz
 • İsmailİsmail1 ay önce
  Sandık başkanlığı için devletmemuru olmak şart değil kamugörevlisi şartı var belediyede temizlikçi sandık başkanı olabilir yapabilirsen tabi
 • AbdülkadirAbdülkadir1 ay önce
  YSK nın vereceği karar çok önemli oldu.Eğer YSK istanbul seçiminin iptalini reddederse derin abd-pentagon-cıa üçlü çetesi bir Türkiye baharı başlatabilirler.Tersi durumda doları 6.5 olur.Yani yukarı tükürse bıyık aşağı tükürse sakal misali bir durumdayız. Yahu şu Allah adına tasarrufta bulunan şu gavs azama kutuplarala kutbul aktaplara efdallere söyleyinde ülkemizi bu abd belasından kurtarsın.Yani bunlar şimdi Türkiyeye yardım etmeyecekte ne zaman edecek.Aaah ah işte durumumuz bu.Bakın abd nin dolar saldırısına bile karşılık veremiyoruz. Ülkemiz cami doldu taştı içinde cemaat yok.İslam bile yok.Uydurulmuş din öğretileri var.Bu kafayla biz asla ve kat a abd ye karşı duramayız.Bunu bir yere not edin.
 • NurNur1 ay önce
  Bu yazıdan amaç ne acaba?Ortada apaçık sahtekarlık var! AKP başımıza talih kuşu!Allah korusun CHP gelsin de başımıza İslam düşmanları ekşisin mi istiyorsunuz yine? Ne ayak?Avrupa,ABD tüm Müslüman-Türk/Osmanlı düşmanı,İslamofobist aşırı sağcı veya yahudi gavurlar,PKK CHP’yi destekliyor! CHP’nin ilk usulsüzlükvak’ası değil bu!
 • MeryemNur MeryemNur 1 ay önce
  Sahtekarlık var!İptal edilsin!CHP’nin bunca usulsüzlüğe rağmen yaptığı diktatörlüktür!
 • VICIK VICIK FETÖVICIK VICIK FETÖ1 ay önce
  Bir asker bir kepçe operatörü bir zabıta vs. nasıl sandık başkanı olabilir? YSK Valilikten Kaymakamlıktan liste ister.Bunlarda MEM den liste ister.1-Bu listelere direk milli eğitim müdürlüğü yetkisiz kişileri eklemiştir. 2-Listelere son şeklini veren YSK da görevli memurlar bu yetkisiz kişileri eklemiştir. 1.si olamaz.Çünkü valilik ve kaymakamlık MEM den liste isteyince onlarda okul müdürlüklerinden ister.Yani bu listeye personel dışında kimse yazılamaz yazılsa da bu apaçık ortaya çıkar.Ancak bu işe il ve ilçe seçim kurullarında çalışanlar ekleme yapabilir. Ve hiç ceza almadan yırtabilir.Tabi bu sandık başkanları sorguya alınıp itirafta bulunmazlarsa...
 • Tamer ErenTamer Eren1 ay önce
  Rahmetli Barış Manço güzel söylemiş.Geçti dost kervanı... eyleme beni eyleme beni...
 • Jake e yanıtJake e yanıt1 ay önce
  Jake sana yanıt verirdim ama nasılsa anlamazsın diye a haber de mazbata törenini izliyorum.
 • BatıleziciBatılezici1 ay önce
  Turan anlatmışın anlatmışın ama hikâyenin sonunu çok kötü bağlamışsın. Evet, hırsızın hiç mi suçu yok… Ama burada oy hırsızlığı yapan CHP bunu göremeyecek kadar saplantılı mısın? Yoksa seninki de mi yavuz hırsızlık… Biri hırsızlık yapıyor ama sen başkasının onurunu çalıyorsun…
 • jakejake1 ay önce
  sanki her yonuyle tertemiz bi secim yapilmis,calmamis cirpmamislar da! ya canim artik germeyin milleti,adam kazandi be abi;bir daha ak partisine oy verirsem ne olayim(aslinda hic vermedi),abi ak partisi kendi hatalarina hic bakmiyo,cok insani kirdilar cook verin be abi mazbatayi ,yaa bes yil bekleyin calisir tekarar kazanirsin kasmanin alemi yok be abi yani adam kazandi be abi,abi bizde ak particiyiz ama verin adamin mazbatasini be abiii falan falan...adam geldi gozune kestirdigi adamin karisina el koydu simdi diyorki o benim,adam yardim istiyor etrafindakiler ama birader sende cok hata yaptin cok gonul kirdin,olmadiki..hem sende boyle guzel bi kadinla ewlenmeseydin....birak bi bes yilda o binsin karina ....ama seninde az hatan olmadi falan yani....yahu adam kariyi goturdu ama olsun brader sabret besyil sonra geri alirsin diyor....Secimin tek kalibi Feto olmustur 2 ayyasin ayyas torunlari beceremez bu isleri cunki odundur onlar,ama Feto agir bi darbe indirdi,(namussuzlar acaip mutlular bu ara hee) ve isi bitirdi,Allah inananlarin yardimcisi olsun..amin
 • yusuf zoryusuf zor1 ay önce
  Bence herkes kendi penceresinden öz eleştri yapmalı. Biz MEDENİ KANUNA KARŞI BİRLEŞELİM GRUBU olarak bu olacaklar için aylarca yıllarca yalvardık. Ancak Sayın Başkanın Emanet ettiği koltuk sahipleri (Öznur Çalık, Dr. Fatma Betül Sayan (KAYA) ve Zehra Zümrüt Selçuk) Nafaka mağdurlarını adam yerine koymadılar ve dinlemediler. Üztüne bi de Zehra bakan alay etti. Sonuç İstanbulu CHP ye bu hanımlar hediye etti.
 • ali kılıçali kılıç1 ay önce
  İçinden çıktığınız hem de ilkelerini reddederek çıktığınız saadet partisi kadrolarına teröre hizmet etme iftirası attınız. Saadet seçmeni ile birlikte gönlü Milli Görüş'ten yana sizin seçmeniniz de size tokatı vurdu.Yanlışların yanına bir de bunu yazın. Tabii yaptığınız yanlışların yanına.
 • ali kılıçali kılıç1 ay önce
  İçinden çıktığınız hem de ilkelerini reddederek çıktığınız saadet partisi kadrolarına teröre hizmet etme iftirası attınız. Saadet seçmeni ile birlikte gönlü Milli Görüş'ten yana sizin seçmeniniz de size tokatı vurdu.
 • nusret hocanusret hoca1 ay önce
  Doğrusu: Ak Parti'yi bitirmek ve yemek isteyip de yiyemeyenler daha önceden kararlarını vermişler. Değişen bugün sadece bunu sesli söylemeleri. Yanlış:Fetö'nün Chp ve İyi Parti üzerinden ortaya sürdüğü oyuna herkes düşüyor ve aklıselim de kalmamış..
 • TURANTURAN1 ay önce
  Nasrettin hocanın evine hırsız girer hoca kara kara düşünürken komşusu onun bu halini görünce ne olduğunu sorar hocada evine hırsız girdiğini evinde ne varsa götürdüğünü söylemiş komşusuna komşusuda evini niye emniyete almadığını,kapısını kilitlemediğini saymışta saymış.Hoca dayanamamış peki demiş hırsızın hiç mi suçu yok.Bizimkide onun misali ak parti yaptığı hatalarla yüzleşeceğine devamlı suçlu arıyor.
 • REİSREİS1 ay önce
  Tescilli Allah cc ve müslüman DÜŞMANI olan İL seçim kurulu ÜYE'lerinin SEÇTİĞİ DHKPC'li kızılbaş beyaz TÜRK zerdüşt PKK'lı KÜRT ve kripto FETÖ, cüSandık bşk ve üyelerin olduğu bir SANDIK"ta OY'unu kullanan SEÇMENE yazık olmuştur OY kullanma ve sonrası OY SAYIM'ınaSEÇİM adını vermek Ancak Allah'sızların İŞİNE gelir.
 • misafirmisafir1 ay önce
  PARMAK/TIRNAK BOYASI ISTIYORUZ :)
 • AbcAbc1 ay önce
  Ali İhsan Yavuz suçlu olarak ilçe seçim kurulu başkanlarını (hakimleri) ilan etti. Bunlar YSK çalışanı, YSK kendi yaptığı usulsüzlük nedeniyle mi seçimi iptal edecek. Anlamak çok zor. Hukuk okusam iyiymiş. Sonuç ne olacak çok merak ediyorum. Allah hayırlısını versin
 • Sevgi kaplanSevgi kaplan1 ay önce
  Sorun ak partili gözüken ama partiye sahip çıkmayan kendi menfaatleri için çalışan ak parti il ve ilçe başkanlarıdır bu sıkıntılar küçük beldeler de de yaşanmıştır ak partili seçmene sahip çıkan yok derhal gerçek ak partili olmayan il ve ilçe başkanları görevden alınsın yerine gerçek ak partili sevdalılar gelsin
 • gülahmetgülahmet1 ay önce
  Bir Müslümanın kendi çıkarı yada başkasının çıkarı için yalan söylemesini, iftira atmasını ne zaman idrak edeceksiniz ayıptır UTANIN BİRAZ YÜZÜNÜZ KIZADSIN
 • TayfunTayfun1 ay önce
  Parmak boyasına var mısın yazar?
 • MustafaMustafa1 ay önce
  Calmak da haram israfta nerden tutarsan elinde kaliyo.araba bozuksA şoferin kim olduğu mühım degil
 • muratmurat1 ay önce
  aydınlatıcı bilgiler için Allah razı olsun. Yazar Bey.
 • Ali babaAli baba1 ay önce
  Yahu arkadaş bu mesajları kine yazıyorsun,biz ak Parti'nin neden? Tokatlanip yere yıkıldığını ,bunda ak partili çapsız larin ,vekillerin bakanların,hatta başkanın payı nedir? Maaş li medyanın aldıkları maaslar nedir?Asıl sorular buradan başlamalı,yoksa yazma Ali baba , gerek te yok..
 • ercanercan1 ay önce
  saadete particik demenin hiç mi nedeni olmadı.. böbürlenenmenin hiç mi sebebi olmadı. zaten kazanırık diyeyan gelip yatmak hiç mi neden olmadı... caka satmakla demek bu iş olmuyor..
 • saffet kartalsaffet kartal1 ay önce
  bir ilde 5 yıldanaz oturanların o ile ait karar vermesi abestir
 • mlymmlym1 ay önce
  Gerçekler acı diyen zavallı sen oyunu hayvan barınakların da kullandın?
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Gönülleri kazanan vali Recep Yazıcıoğlu.Kominist belediye başkanı ve Diyarbakırda süper ultra lüks makam odası. İzmit te 9 lüks makam arabası dördü arazi aracı
 • Gören GözGören Göz1 ay önce
  Geçersiz oy işgüzarlığını ortadan tamamenkaldırmak için seçimlerde mühür yerine doğrudan partinin amblemi kullanılsın. Seçmen oy vermek istediği partinin amblemini diğer amblemlerden ayırarak zarfa koyup o şekilde sandığa atsın.Diğer amblemleri ise başka zarfa koyup doğrudan çuvala atsın.
 • EmrklEmrkl1 ay önce
  Sıralamışsınız ancak en önemli hususu atlamışsınız bu bahsettiğiniz iptal konuları seçimlerden önce bazı medya yayınlarında günlerce dile getirildiği halde hükümetimizin ve bizim medyanın hiç kaale almadığı önemsemediği ve hatta dünyanın en iyi hilesiz sağlam seçim sisteminin bizde olduğunu üstüne basa basa açıklaması seçim kaybedildikten sonrada hiç dikkate almadığı umursamadığı bu konuların hayati Öneminden organize örgütlerden oy pusulalarının sayımının defalarca tekrarlanmasından şaşkınlık içerisinde nereden ne bulurum zihniyetiyle hareket etmesi doğal bir davranışmı hdp sevmem ancak başkanların aday olmalarına sessiz kalan hükümetimiz seçildiklerinden sonraki tavrı zannedersem bu millette uyandırdığı hissiyat başkanlık seçimlerinede yansıyacaktır çünkü millet huzur asayiş ekmek derdinde evlatlarının geleceğinin kuşkusunu yaşamak beka sorunu yaşamak istemiyor çoğunluklada ekonomik sıkıntısı olmayanlarda ağır basıyor
 • ŞOkŞOk1 ay önce
  Doğrulardan anladığım TEKşey; "seçim iptal edilemez". TAbii eğer; biz hukuk mukuk dinlemeyiz diyorlarsa iş rengi değişebilir. Sn yazar mğer tarafsız da yazabiliyor muşsunuz. Ben şok.
 • 1 ay önce
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  AÇIKLAMALAR GÜZEL OLMUŞ.MERAKLA BEKLEDİĞİMİZ YSK SONUCUNU DAHA İYİ ALGILAMAMIZA YOL AÇACAK BİLGİLER EDİNMİŞ OLDUK.ELLERİNİZE SAĞLIK.YAZMAYA DEVAM.
 • fatihfatih1 ay önce
  sayın abim seçmen listeleri adrese dayalı oluşturulduğu müddetçe yerel seçimler sağlıklı geçmez. yapılması gereken basitadres beyanlarını doğrudan jandarmaya ve polise tahkikata göndermek. bildiğim kadarıyla amerikada yalan adres beyanında bulunanlara hapis cezası var. biz de ise adam oturmadığı halde istediği yere adres beyanında bulunabiliyor. işin özü en kısa zamanda adres beyan işini çözmek gerekiyor. ayrıca akp istanbulda kendi kurşunuyla vuruldu.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz1 ay önce
  Ali Bey;Bugünkü yazınızla doğruları ve yanlışları öğrenmiş olduk.İnsanların hukuk bilgileri çok iyi olmuş olsaydı,avukatlara pek fazla iş düşmez,kendi hukuki işlerini kendileri görürdü.İnsanların hukuki konularla ilgili olması iyi bir şey.Ancak,iyi bilmediği konularda kendilerini uzman hukukçu saymaları elbette çok yanlış.Demem o ki,toplumun aydınlatılmasına ihtiyaç var.Sizin bugünkü yazınızdaki hususları,yönetim erkimiz seçimlerden çok önceleri halkımıza kamu spotlarıyla halka duyurmuş olsaydı,iktidar erklerinin siyasi faaliyetlerinde şeffaflık olmuş olsaydı,kimseler de yanlış bilgi ve kanaate sahip olmazdı.Bugünkü yazınızın,seçim öncesi kaleme alınmasını arzu ederdim.
 • MehmethanMehmethan1 ay önce
  Binali Yıldırım, CHP nin ,diğeri de Akpartinin adayı olsaydı,yine Binali beye verirdik oyumuzu..Partiye bakmazdık mahalli seçimlerde.. Adayın kalibresi ,evsafı mühimdir.. Ayrıca, muhterem yazar, seçim teşkilatı ile alakalı olarak işin hakikatini yazmağa gayret etmiş sağolsun.. selâmlar
 • Gerçekler AcıGerçekler Acı1 ay önce
  Ortada geçen seçimlerden farklı bir usulsüzlük gözükmüyor. Kazanırken iyiydi kaybedince murdar oldu. O mazbatayı halk sandıkta chpye vermiştir. Uzatmanın anlamı yok ipe ipe vereceksiniz o mazbatayı.
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Fatih altaylı sordu ak partili yetkili cevaplamaya.calisti.Dusunun seçim yenilensin şaibe.var dedi ama anlattıkları hiç tatmin etmedi.Kim yaptı bunları dedi altaylı ama cevap veren, bizi ilgilendiren hatalar dedi.Peki ysk yaptığı hatayla imamoğlu cezalandirilabilinir mi
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Güzel..açıklamalar..bazılarını..bilmiyorduk..öğrenmiş..olduk..Ali..İhsan..bey..hukukçu..kimliğinizin..olması..iyi..oldu..Kalemine..sağlık.
 • tuzcutuzcu1 ay önce
  Ha bir de şu mazbataya doğru/yanlış yapsaydın hayrına olmaz mıydı? Bu çuvallara bakma süresi ne kadar olmalı mesela? İncelemenin çuval başına 3 ay sürmesi ne kadar doğru ya da yanlıştır mesela? Bu arada başkan kim olmalı yazı tura atmak doğru mu yanlış mı mesela? Eski başkana rica etsek bu süre zarfında idare edebilir mi ben sıkıldım gideceğim demesi halinde doğru olan nedir mesela? değil mi yani? Bunlara YSK bir doğru/ yanlış yapsın bakalım...Biz gene sandığa gideriz ve kimlere ceza gelecek takipçisi de oluruz ayrıca....Ne demek görevimiz bu? Görevimiz demokrasiyiişletmek, sandıkla hesap sormak ve patron kimmiş göstermek....Ne demek yani İstanbul demek Türkiye demek gider gene veririz....
 • TebrikTebrik1 ay önce
  Güzel yazı teşekkür ederim . Önemli olan geçmişi nin geleceğin olduğunu bilmendir. Adem babamız Havva anamizdan doğduk onları da inkar edemessinya donkisot vardı yeldeğirmeni ni düşman askerleri sanirdi egerki başkan olursan ekremfg sanmaki o koltuk sana baki Nurettin Sözen de çok büyüğüm demişti rezil oldu gitti.

Günün Özeti