Aklımızdan geçen her şeyi yazıyor muyuz?

Hayır..

Birçoklarını, “Ağır kaçabilir.. Haksızlık etmiş olabiliriz” düşüncesi ile sansüre tabi tutuyoruz..

Kimseden korktuğumuz için değil.

Davadan, cezadan çekindiğimiz için..

Aldığımız terbiyenin gereği olarak..

İnancımızdaki “Güzel sözle davetçi olun” ilkesi gereği..

16 Nisan halkoylaması sonuçları belirginleşmeye başladığında..

Özellikle, İstanbul’da “hayır” oylarının fazla çıkacağı anlaşılınca..

“Nankörlük bu” diye içim sızladı..

Avrasya Tüneli’nin hizmete girmesinden sonraki ilk seçim bu..

Hani siyasi fikrinizi değiştirmeden..

Yine Tayyip Erdoğan düşmanı olmaya devam edecekseniz..

Orada kalarak..

Ama..

Köprülerde saatlerce bekleme yerine..

15 dakikalık yolu 2 saatte geçen araçların egzozlarından fazladan çıkan zehirli havayı teneffüs etmek zorunda kalma yerine.. 

Samatya’dan giriyorsunuz tünele..

Kadıköy’den çıkıyorsunuz..

10 dakikada..

İstanbul’a bu güzel hediyeye karşılık olarak..

Siyasi iktidarın lehine bir defacık oy kullanırsınız..

Teşekkür etmiş olursunuz..

Sonraki seçimlerde, yine eski siyasi düşüncenize sadık kalıp, kendi partinize oy verirsiniz..

Aksi davranış..

“Bir nankörlüktür” diyerek, Kadıköy’deki “hayır” oyu veren seçmenleri eleştirecektim..

Beşiktaş’taki   “hayır” oyu veren CHP’lileri topa tutacaktım..

(Kadıköy, CHP kafasından seçmenlerin yoğun bulunduğu bir ilçemiz..  İstanbul’un Asya ayağının boğaz girişinde yer alıyor.. Eşsiz deniz güzelliğine sahip.. Ancak, İstanbul’un iş merkezi olan Avrupa yakasına geçmek için, eski dönemde araçsız olarak asgari 40 dakika, araçlı olarak 2.5 saatinizi harcayacağınız deniz kenarı bir ilçe.. Şimdi araçla 10 dakikada, yaya olarak ise 7 dakikada boğazın öte yakasına geçiyorlar..

Beşiktaş ise, İstanbul’daki iki kıtayı birbirine bağlayan ilk köprünün Avrupa yakasında bulunuyor.. CHP’lilerin % 70’ler civarında oy aldığı bir ilçe.. Dünyanın incisi İstanbul’un, meşhur Boğaz’ının kenarında bulunuyor.. En yüksek değerli gayrimenkullerin bulunduğu  bir ilçe. Günün 24 saatinde köprüdeki trafik adım adım ilerlediği için, hava-ses kirliliği bir yana, köprüdeki trafik sıkışıklığının, ilçedeki iç yollara da sirayet eden olumsuz etkisini siz de tahmin edebilirsiniz.. Yavuz Sultan Selim köprüsü, Marmaray ve Avrasya Tüneli ile birlikte bu olumsuzlukların tamamı büyük oranda azaldı.)

Dedim ya..

Kendimize otosansür uyguluyoruz..

16 Nisan akşamında da.. 

Ertesi günü de..

Otosansürü uyguladım..

Beynimde “nankörlük” üzerine korkunç bir düşünce fırtınası yaşandığı halde..

Konuya girmedim..

Es geçtim..

Ama o ne?

“Hayır”cıların yoğun rağbet ettiği Sözcü gazetesi, “Köprüler, tüneller otoyollar ‘hayır’ dedi” şeklinde dün bir sürmanşet atmış!

Spotta da şöyle deniliyor: “Referandum kampanyasını ‘tünel, köprü, havaalanı’ üzerine kuran AKP, hedef seçmeni ‘evet’e çekemedi. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki mega projelere, Bayburt, Kayseri, Şanlıurfa ‘Evet’ dedi.”

 Artık otosansüre nasıl devam edebiliriz ki?

Gerçekleri yazmaktan, kendimizi nasıl alıkoyabiliriz ki?

Kendi adamları sürmanşetten, utanarak da olsa.. Sıkılarak da olsa..

“Nankörlüğün zirve yaptığı nokta”yı, alenen ifşa ediyor..

İşe gittiğiniz her günün 2 saatini yolda geçirirken..

Hayatınızda hiç oy vermediğiniz bir siyasi parti iktidara geliyor..

Ve size öyle bir imkan sunuyor ki..

Her gün 2 saatinizi verdiğiniz yola, artık sadece 10 dakikanızı veriyorsunuz.

Doktor iseniz, 1 saat 50 dakikayı, hastanıza bakarak..

Avukat iseniz, aldığınız davalara daha iyi hazırlanarak..

İşadamı iseniz, ticarethanenizin başında durarak..

Bürokratsanız, dinlenmenize daha fazla zaman ayırarak geçiriyorsunuz..

Bu müthiş güzelliğe rağmen..

Size bu imkanları sunanlara nankörlük ediyorsunuz..

Size bu güzellikleri yaşatan siyasi partinin istediği yönde oy kullanmayıp, 80 yıldır sizi ilkel deniz araçları ile İstanbul’un bir yakasından diğer yakasına, saatler harcayarak geçmeye mecbur bırakan CHP kafasının istediği yönde kullanıyorsunuz..

Affedersiniz..

Nankörlük, bundan başka ne olabilir?

Marmaray’ın.. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün.. Avrasya Tüneli’nin günlük hayata getirdiği kolaylıklara rağmen..

İstanbulluların..

Özellikle de..

Bu güzelliklerden, İstanbul içinde, diğer ilçelerine kıyasla en fazla yararlanan Beşiktaş, Kadıköy, Sarıyer, Bakırköy gibi ilçelerin seçmenleri, “hayır” oyunda rekor kırarak, sandıklara kıymet bilmezliklerini döküyorlarsa..

Buna “Nankörlük” demeyip de.. 

Ne diyebiliriz?

Lütfen hiç kimse..

“Görevleri, yapacaklar tabii” demesin..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni, yıllarca CHP’li isimler yönetti. Kadıköy’ü, Beşiktaş’ı, Bakırköy’ü, Sarıyer’i hâlâ CHP’li başkanlar yönetiyorlar..

Merkezi yönetimde, yıllarca CHP kafası hakim oldu..

Bürokrasideki kafanın, CHP’den alınması, daha birkaç yılın konusu...

Onlar niye yapamamışlardı, bu büyük projeleri?

80 yıldır, 90 yıldır.. Niye yapılmamış bu büyük atılımlar?

AK Parti de.. Eskileri gibi, “loy loy”ile vakit öldürseydi..

Olsun olsun en fazla..

AK Parti’nin seçmeni de ondan vazgeçer, bir başka parti iktidara gelirdi..

Ama ülke olarak.. Patinaj yapmaya devam eder dururduk..

Bu noktada..

Kadıköylü seçmenlerin tek söyleyeceği, “Madem seçilmişler.. Köprüyü de, tüneli de yapacaklar tabii.. Vazifeleri bu” demek midir?

Bayburtlulara gidilip, İstanbul’da yapılan tüneller anlatılıyor.

Bayburtlular “Evet.. Evet.. Evet..” diyorlar..

Ama tünelin nimetlerinden bire bir yararlanan Kadıköylüler, Beşiktaşlılar “Hayır.. Hayır.. Hayır.. Hayır..” diyorlar..

Bayburtlu kardeşlerim, nimetin faydasını görmeden, gereğini yapıyor..

Kadıköy’lü kardeşim, nimeti görüyor, yararlanıyor nankörlükle mukabelede bulunuyor..

Hayret.. Hayret.. Hayret..

 

YORUMLAR
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yusuf can

Uç büyük il nemi dedi ulan uç buyuknilin içkiye,pavyonlarda karşıya verdiği para ile ülkede kaç tane fabrika kurulu bilirmisiniz,ABD sigarası için,her aksam evevgitmeden birkaç tek atin ondan sonra bu memleketin hali ne olacak deyin,neymiş okumuş kesim imiş ,geçin bunları ulan birinizxin bu memleketin derdi ile alakası yok hafta sonları futursuzca eğlence ,yaz tatilini en uçuk yerlerde geçir ,İslam dininin ne kadar yasak net gibi var peşinde koş camiye sadece bayram namazlarında gel ,bayramlarda dede,ananane,bababe elini opmerknyerine deniz kenarlarında ucun Rabbim sizleri daha beter etsin ekmeğe muhtaç etsin

Cevapla

Emin Ersoy

Hayırcılar çamur deryalarında çamaşır ,bulaşık yıkamayı ne çabuk unutmuşlar. Çöp yığınlarını,leş kokan tel tel dökülen devlet binalarını ne çabuk unutmuşlar bunlar. Yazık binlerce kez yazık.kargaşadan kaostan dine millete değerlerimize hakaretten aşağılamaktan başka meziyeti olmayanları baştacı etmek ne kadar büyük nankörlük. Bir Dikili taşı olmayanları bu kadar tercih etmek.Bu hizmetler binlerce kez haram olsun.

Cevapla

Murat yazgan

Bu seçimde hile yapıldıgını düşünüyırumbu millet vefasız degildir Chp hdp ve tasmalarını tutanlar Beraber hile yaptılar Pislik kemalizim bu kadar soysuz Omurgasız yetiştiremedi Bir yanlışlık var bu seçimde Bir ugursuz hayır çıkmazsa dükkanı Kapatırım demişti Neye güveniyordu

Cevapla

Emin Ersoy Kahta

Ali abi yüreğine sağlık.Doğru söyleyeni dokuz köyden kovalar.Bugüne kadar seçim sonuçları ile ilgili iki yüze yakın yazı okudum.Kimse bu nankörlüğe vurgu yapmadı.Topu başka yerde çeviriyor.Şu nankörlüğe vurgu yapılmıyor. Atalarımız ne demiş: İnsanoğlu nankördür kimse bilmez fendini Her kime iyilik ettinse ondan koru kendini Mesele bu .Cennet bunlara verilse bunlar yine beğenmez.Yazık yapılan bu hizmetlere.

Cevapla

mehmet 2

Deniz bey dediğim gibi taksitle ev araba alırsın uzun vadeli bunu öderken zorlanmasın devlet bunu uygulayınca sucmu oluyor bizler evalırken sadece ev sahbi oluyoruz devlet bunları yaptırınca devletin keseinden para çıkmıyor petroldan tasaruf ediyor vatandaş zaman kazanıyor azdaolsa devlet borcunu ödemek için köprüyü yaptıranın sayesinde senin düşündüğün gibi olsun günde 9 bin aractan gelirelde ediyor. zamanlada bunub cogalacagını biliyorsun..burda sayın cumhurbaşkanını niçin sucluyorsun 2 şeyden dolay suclanır kin birde meshepciler sucluyor ama faydasını inkarederek yalanla yapmayın

Cevapla

mehmet 1

Deniz bey...birde şöyle düşünemezmisin her şeyin dogrusunu düşünmek lazım...araştırmak lazım onun bunun sözüne güvenmemek lazım....Deniz bey eskiden izmire giden bir araba kaç saate giderdi şimdi o yol ne kadar kısaldı...burdaki yakıt giderini bir tarafa koy olurmu kardeşim...2.çcisi günde 40 bin araba gececek diye bir sözleşme yapıldıysa ama 9 bin araç gectiğini söylüyorlar bunu tastik etirdinmi yokksa tayyip erdogan düşmanlarının fiskosumu acaba bunu incele olurnu..3 .cüsü bu köprünün maliyeti kac trilyona yapılırdı devletin cebinden bu çıksaydı bütcemiz ne olurdu şöyle düşün araba alıyo

Cevapla

mehmet 2

ALİ......2 ..Sayın beyinsiz kişi köprüler zarar ediyormuş bunlara inanacak kadar salaksan ben ne yapayım ulan aptal herif ordan gecen arabaların 4 saatlik yakıtını hesapla bu bir ikincisi onu devlet kendi kasasından çıktıgını düşün bu devleten çıkmadıgına göre geliriyle devletin bütcesinden çıkmayan parayı hesapla her arabanın 4 saatlik petrolini hesapla gecen arabalardan alınan ücreti hesapla sonra içindeki meshpcilk kinini dök ortaya ahmak beyinsiz adam ancak böyle şeyleri düşünecek beyin olmayınca sizin gibi ahmaklarda ortada kuduz itler gibi havlayıp duruyorsunuz...düşünün

Cevapla

ali telli

Binlara cok gorme kardes bunlar kemdiletini yaratan mimetlenditen yuce Allahi nile tanimazlar .

Cevapla

Hasan Aksantaş

Tayyip Erdoğan Avrasya Tüneli'nin parasını cebinden mi verdi? Devletin hazinesinden çaldığı paralarla epey zengin oldu ama tünel yapacak kadar zengin olduğunu sanmıyorum. Neticede bizden topladığı vergilerle ödedi. Parasını verdiğim malı neden kullanmayayım? Nitekim hayır oyu veren iller evet oyu veren illere kıyasla Milli gelirin çok daha büyük bir kısmını kazanıyorlar. Asıl Evet oyu verenler kendi paylarını ödemiyorlar. Benden söylemesi.

Cevapla

MiLLET

HAYİR DİYENLR BUNDANSONRA BUESERLERİ KULLANMASİN ARKADAS

Cevapla

eveeet

Bu ülke topraklarında nefes alabiliyorsan bunu Atatürk'e borçlusun nankörlük yapma

Cevapla

Ahmet

Fetö bahanesiyle magdur edilen nice masum insan var. Onlar magdur edildigi gibi mallarına tedbir konarak dısarıdaki cocuklarıda magdur ediliyor. Bunların feryad figanı arşı alaya yükseldi. Fetöcü hainlerin hepsi dısarı kactı. onların magdur ettigi insanlar ikinci defa madur ediliyor yazık yazık yazık

Cevapla

Ahmet

Sanki babanızın cebinde çıktı.

Cevapla

Güzide Eren

Türkiyem rumuzuyla yorum yapan kim aç ve işsiz merak ediyorum. Nankör olmayalım. Etrafınıza hiç bakmıyor musunuz Herkes ev alıyor araba alıyor. Millet ağlıyor ikinci üçüncü evini alıyor. Bir ailede beş kişi varsa herkeste en az 2 binliralık telefon var Her evde bilgisayar. Millet ikinci üçüncü evini alıyor. Ha buna rağmen fakir var. Niye var zengin akrabalar yüzünden. Her zengin akrabasının elinden tutacak. Dinimizin en önemli prensibi budur. Herşeyi devlet yapamaz. Bu kadar hizmete bu kadar nankörlük. Yazıklar olsun. Ben kendi adıma 90 ' lı yıllardan bugüna kadar zamanı çok iyi biliyorum hizmet mi vardı. Herkes öyle bir zengin oldu ki Herşeyi bu hükümet yapmayacak öncekileride yapsaydı ne yaptılar hiç birşey. Bu hükümete yapmasın. İnsanlar hak etmiyor ve nankör görmüyor. Ne diyor kuran: ve insan Nankördür. İşte aynen böyle. Şimdi peygamber kıssalarında okuma zamanı orda insanlar nasılsa şimdide aynı. Yazıklar olsun

Cevapla

Ataturk genci

Madem Kadikoy'un ve Besiktas'in hayir demesi zoruna gidiyor, sende git Bayburt'ta yasa. Ne sacma bir yazi yazmissin. gene lise agzi ile. Ne zaman buyuyeceksin sen Ali?

Cevapla

Harun

Gözün çıksın,lan her türlü küfürü ediyorsunuz,Reise etmediğiniz hakaret ve iftira kalmadı İçkiniz mi yasak kumarınız mı giyim kuşamınız mı ,lan neyiniz yasak.Oğlum kısa dönem askerken annesine göstermediler be.Neymiş örtülü bir hanım kışla ya giremezmiş.Başka palavra atta onu dinleyelim.Allah bir daha sizin gibilerin eline bu güzel ülkeyi düşürmesin.Bu adamı(REİS) bu ülke halkı size yedirmiyecek.Haydi başka kapıya.

Cevapla

Ataturk genci

Cumhuriyet ruhu oyle makarna, kopru ve tunel yaptin diye sana oy vermez. Siz Ataturk Cumhuriyetine 90 yillik ara derken biz nankor dedik mi. Zoruna mi gitti Ali?

Cevapla

mahmut

"İstikbal göklerdedir" de ama 27 senelik tek parti iktidarında yerli malı tek motorlu bir uçak bile yapama."10 yılda 15 milyon genç yarattık her yaştan" de 15 milyondan 12 milyonunun okuma yazma bilmediğini göz ardı et.Yaradanın halık sıfatını büyük bir haddini bilmezlikle üstlen.Demirel,Özal ve Erdoğan boğaza birer köprü yaptırmasaydı.Türkiye bugünkü kalkınmışlık seviyesinde olur muydu buna hiç kafa yorma.Betonla köpü ile olmazsa üfürükle şarapla hiç olmaz.

Cevapla

tuğrul

Gözünüze dizinize dursun burjuvalar

Cevapla

Emin

Fetocular dolusmus yine buraya yorum yazmaya. Ali Bey elinize saglik, catlatin bunlari boyle.

Cevapla

NANKÖR

Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz? RAHMAN SURESİ Rabbinin nimetlerini yalanlayanlar hükümetin hizmetlerini yalanlamazmı?

Cevapla

Ali Ak

Ali Bey, maymundan geldigine inanan bu evrimci solculara ne hizmet gitse bos. Bunlar anlamazlar. Fetocular da bunlarla birlik oldu vatani yabancilara satmak istiyorlar. Ak parti olarak Turkiye ye yapilan hizmeti bu ulkede kimse yapmadi. Bu solcular iktidarda olsa Allah korusun ne halde olurduk. Bunlarin tek derdi; Bu kalkinmayi yapanlar anli secdeli insanlar. Onlara batan bu, hazmedemiyorlar. Ha bu arada haberleri olsun; REIS imizi YEDIRMIYCEZ!! bunu solcularda fetonun kilerde iyi bilsin. Sizden de Allah razi olsun.

Cevapla

ayse

nankor degil tam tersi biat ,koyunlar surusu ,iki kopruye bir tunele onurunu satan koyunlar,bana son 15 yilda acilan bir tane buyuk olcekli fabrika soyle,ensar vakfi neolacak,cocuk lara tecavuz edenler,tabi birkereden bisey olmaz degilmi,

Cevapla

s sirin

utanmada yok sizlerde be nankorler biraz lan biraz utanin nankorler

Cevapla

Dost

Sizin düşünce yapınız ne yazık ki maddecilik üzerine kurulu. Parayla yapılan şeyler. Hala referandumu anlamamışsınız bile. Yerel seçim değil ki bu. Miletvekili seçimi de değil. Bence şu sorulmalı: Biz ne yapmadık? ( Bakın, artık düşünen insanlar konuşmaktan korkuyor)yapmadığınız şeyleri düşünmelisiniz. Bakın iktidar oyları zaten az olan üniversite seviyesinden lise seviyesine düşmeye başlamış.

Cevapla

Mehmet

Sayın Yazar, yapılan köprü ve tünellerde geciş garantisi verildi. Fakat şu an geçiş sayıları taahhüt edilen rakama ulaşmıyor. Dolayısıyla eksik kalan kısım bütçeden ödeniyor. Bu da halkın cebinden çıkıyor demektir. Evet diyenin de, hayır diyenin de cebinden. Bunları kullanıp da para ödemek varken, neden kullanmadan para ödensin ki?

Cevapla

Sesli gazete

Ya Allah aşkına, madem bunları yapmak devletin görevi,80 sene bu ülkeyi yönettiler,neden onlar yapmadılar?

Cevapla

Sesli gazete

Evet çıktığı halde, olanları görüyosunuz?Bir de hayır çıksaydı bu ülkenin hali ne olurdu hiç düşündünüz mü? 15 TEMMUZ a dönerdi.Ama siz bunu görecek kıvama daha gelmdeniz.

Cevapla

Kavaidaisu

Haklısın abi

Cevapla

Ali

KADIKOYDEKI ADAM BU ISIN SADECE KOPRU VE BETON YAPARAK OLMAYACAGINI IYI BILIYOR.O KOPRUDEN GECECEK ARACI URETECEN MUHENDIS YETISTIRECEN .OSMANLIDA ISTANBULA BALKANLARA COK KOPRU FALAN YAPTI AMA BORC ICINDE PARCALANMIS SEKILDE BATTI GITTI.BAYBURTTAKI ADAM O KOPRU ZARAR ETMIS FAYDALI OLMUSMU ONA BAKMIYOR

Cevapla

Daha Eski Yorumları Yükle (74)
Ali Karahasanoğlu
Ali Karahasanoğlu Tüm yazıları için tıklayın »
Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?