Oh ne ala memleket; Avrasya’dan geç, nankörlüğe devam et..

21 Nisan 2017 Cuma

Aklımızdan geçen her şeyi yazıyor muyuz?

Hayır..

Birçoklarını, “Ağır kaçabilir.. Haksızlık etmiş olabiliriz” düşüncesi ile sansüre tabi tutuyoruz..

Kimseden korktuğumuz için değil.

Davadan, cezadan çekindiğimiz için..

Aldığımız terbiyenin gereği olarak..

İnancımızdaki “Güzel sözle davetçi olun” ilkesi gereği..

16 Nisan halkoylaması sonuçları belirginleşmeye başladığında..

Özellikle, İstanbul’da “hayır” oylarının fazla çıkacağı anlaşılınca..

“Nankörlük bu” diye içim sızladı..

Avrasya Tüneli’nin hizmete girmesinden sonraki ilk seçim bu..

Hani siyasi fikrinizi değiştirmeden..

Yine Tayyip Erdoğan düşmanı olmaya devam edecekseniz..

Orada kalarak..

Ama..

Köprülerde saatlerce bekleme yerine..

15 dakikalık yolu 2 saatte geçen araçların egzozlarından fazladan çıkan zehirli havayı teneffüs etmek zorunda kalma yerine.. 

Samatya’dan giriyorsunuz tünele..

Kadıköy’den çıkıyorsunuz..

10 dakikada..

İstanbul’a bu güzel hediyeye karşılık olarak..

Siyasi iktidarın lehine bir defacık oy kullanırsınız..

Teşekkür etmiş olursunuz..

Sonraki seçimlerde, yine eski siyasi düşüncenize sadık kalıp, kendi partinize oy verirsiniz..

Aksi davranış..

“Bir nankörlüktür” diyerek, Kadıköy’deki “hayır” oyu veren seçmenleri eleştirecektim..

Beşiktaş’taki   “hayır” oyu veren CHP’lileri topa tutacaktım..

(Kadıköy, CHP kafasından seçmenlerin yoğun bulunduğu bir ilçemiz..  İstanbul’un Asya ayağının boğaz girişinde yer alıyor.. Eşsiz deniz güzelliğine sahip.. Ancak, İstanbul’un iş merkezi olan Avrupa yakasına geçmek için, eski dönemde araçsız olarak asgari 40 dakika, araçlı olarak 2.5 saatinizi harcayacağınız deniz kenarı bir ilçe.. Şimdi araçla 10 dakikada, yaya olarak ise 7 dakikada boğazın öte yakasına geçiyorlar..

Beşiktaş ise, İstanbul’daki iki kıtayı birbirine bağlayan ilk köprünün Avrupa yakasında bulunuyor.. CHP’lilerin % 70’ler civarında oy aldığı bir ilçe.. Dünyanın incisi İstanbul’un, meşhur Boğaz’ının kenarında bulunuyor.. En yüksek değerli gayrimenkullerin bulunduğu  bir ilçe. Günün 24 saatinde köprüdeki trafik adım adım ilerlediği için, hava-ses kirliliği bir yana, köprüdeki trafik sıkışıklığının, ilçedeki iç yollara da sirayet eden olumsuz etkisini siz de tahmin edebilirsiniz.. Yavuz Sultan Selim köprüsü, Marmaray ve Avrasya Tüneli ile birlikte bu olumsuzlukların tamamı büyük oranda azaldı.)

Dedim ya..

Kendimize otosansür uyguluyoruz..

16 Nisan akşamında da.. 

Ertesi günü de..

Otosansürü uyguladım..

Beynimde “nankörlük” üzerine korkunç bir düşünce fırtınası yaşandığı halde..

Konuya girmedim..

Es geçtim..

Ama o ne?

“Hayır”cıların yoğun rağbet ettiği Sözcü gazetesi, “Köprüler, tüneller otoyollar ‘hayır’ dedi” şeklinde dün bir sürmanşet atmış!

Spotta da şöyle deniliyor: “Referandum kampanyasını ‘tünel, köprü, havaalanı’ üzerine kuran AKP, hedef seçmeni ‘evet’e çekemedi. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki mega projelere, Bayburt, Kayseri, Şanlıurfa ‘Evet’ dedi.”

 Artık otosansüre nasıl devam edebiliriz ki?

Gerçekleri yazmaktan, kendimizi nasıl alıkoyabiliriz ki?

Kendi adamları sürmanşetten, utanarak da olsa.. Sıkılarak da olsa..

“Nankörlüğün zirve yaptığı nokta”yı, alenen ifşa ediyor..

İşe gittiğiniz her günün 2 saatini yolda geçirirken..

Hayatınızda hiç oy vermediğiniz bir siyasi parti iktidara geliyor..

Ve size öyle bir imkan sunuyor ki..

Her gün 2 saatinizi verdiğiniz yola, artık sadece 10 dakikanızı veriyorsunuz.

Doktor iseniz, 1 saat 50 dakikayı, hastanıza bakarak..

Avukat iseniz, aldığınız davalara daha iyi hazırlanarak..

İşadamı iseniz, ticarethanenizin başında durarak..

Bürokratsanız, dinlenmenize daha fazla zaman ayırarak geçiriyorsunuz..

Bu müthiş güzelliğe rağmen..

Size bu imkanları sunanlara nankörlük ediyorsunuz..

Size bu güzellikleri yaşatan siyasi partinin istediği yönde oy kullanmayıp, 80 yıldır sizi ilkel deniz araçları ile İstanbul’un bir yakasından diğer yakasına, saatler harcayarak geçmeye mecbur bırakan CHP kafasının istediği yönde kullanıyorsunuz..

Affedersiniz..

Nankörlük, bundan başka ne olabilir?

Marmaray’ın.. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün.. Avrasya Tüneli’nin günlük hayata getirdiği kolaylıklara rağmen..

İstanbulluların..

Özellikle de..

Bu güzelliklerden, İstanbul içinde, diğer ilçelerine kıyasla en fazla yararlanan Beşiktaş, Kadıköy, Sarıyer, Bakırköy gibi ilçelerin seçmenleri, “hayır” oyunda rekor kırarak, sandıklara kıymet bilmezliklerini döküyorlarsa..

Buna “Nankörlük” demeyip de.. 

Ne diyebiliriz?

Lütfen hiç kimse..

“Görevleri, yapacaklar tabii” demesin..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni, yıllarca CHP’li isimler yönetti. Kadıköy’ü, Beşiktaş’ı, Bakırköy’ü, Sarıyer’i hâlâ CHP’li başkanlar yönetiyorlar..

Merkezi yönetimde, yıllarca CHP kafası hakim oldu..

Bürokrasideki kafanın, CHP’den alınması, daha birkaç yılın konusu...

Onlar niye yapamamışlardı, bu büyük projeleri?

80 yıldır, 90 yıldır.. Niye yapılmamış bu büyük atılımlar?

AK Parti de.. Eskileri gibi, “loy loy”ile vakit öldürseydi..

Olsun olsun en fazla..

AK Parti’nin seçmeni de ondan vazgeçer, bir başka parti iktidara gelirdi..

Ama ülke olarak.. Patinaj yapmaya devam eder dururduk..

Bu noktada..

Kadıköylü seçmenlerin tek söyleyeceği, “Madem seçilmişler.. Köprüyü de, tüneli de yapacaklar tabii.. Vazifeleri bu” demek midir?

Bayburtlulara gidilip, İstanbul’da yapılan tüneller anlatılıyor.

Bayburtlular “Evet.. Evet.. Evet..” diyorlar..

Ama tünelin nimetlerinden bire bir yararlanan Kadıköylüler, Beşiktaşlılar “Hayır.. Hayır.. Hayır.. Hayır..” diyorlar..

Bayburtlu kardeşlerim, nimetin faydasını görmeden, gereğini yapıyor..

Kadıköy’lü kardeşim, nimeti görüyor, yararlanıyor nankörlükle mukabelede bulunuyor..

Hayret.. Hayret.. Hayret..

 

YORUM YAZ

 • Yusuf canYusuf can1 yıl önce
  Uç büyük il nemi dedi ulan uç buyuknilin içkiye,pavyonlarda karşıya verdiği para ile ülkede kaç tane fabrika kurulu bilirmisiniz,ABD sigarası için,her aksam evevgitmeden birkaç tek atin ondan sonra bu memleketin hali ne olacak deyin,neymiş okumuş kesim imiş ,geçin bunları ulan birinizxin bu memleketin derdi ile alakası yok hafta sonları futursuzca eğlence ,yaz tatilini en uçuk yerlerde geçir ,İslam dininin ne kadar yasak net gibi var peşinde koş camiye sadece bayram namazlarında gel ,bayramlarda dede,ananane,bababe elini opmerknyerine deniz kenarlarında ucun Rabbim sizleri daha beter etsin ekmeğe muhtaç etsin
 • Emin ErsoyEmin Ersoy1 yıl önce
  Hayırcılar çamur deryalarında çamaşır ,bulaşık yıkamayı ne çabuk unutmuşlar.Çöp yığınlarını,leş kokan tel tel dökülen devlet binalarını ne çabuk unutmuşlar bunlar.Yazık binlerce kez yazık.kargaşadan kaostan dine millete değerlerimize hakaretten aşağılamaktan başka meziyeti olmayanları baştacı etmek ne kadar büyük nankörlük.Bir Dikili taşı olmayanları bu kadar tercih etmek.Bu hizmetler binlerce kez haram olsun.
 • Murat yazganMurat yazgan1 yıl önce
  Bu seçimde hile yapıldıgını düşünüyırumbu millet vefasız degildirChp hdp ve tasmalarını tutanlarBeraber hile yaptılarPislik kemalizim bu kadar soysuzOmurgasız yetiştiremediBir yanlışlık var bu seçimdeBir ugursuz hayır çıkmazsa dükkanıKapatırım demiştiNeye güveniyordu
 • Emin Ersoy Kahta Emin Ersoy Kahta 1 yıl önce
  Ali abi yüreğine sağlık.Doğru söyleyeni dokuz köyden kovalar.Bugüne kadar seçim sonuçları ile ilgili ikiyüze yakın yazı okudum.Kimse bu nankörlüğe vurgu yapmadı.Topu başka yerde çeviriyor.Şu nankörlüğe vurgu yapılmıyor.Atalarımız ne demiş:İnsanoğlu nankördür kimse bilmez fendiniHer kime iyilik ettinse ondan koru kendini Mesele bu .Cennet bunlara verilse bunlar yine beğenmez.Yazık yapılan bu hizmetlere.
 • mehmet 2 mehmet 2 1 yıl önce
  Deniz bey dediğim gibi taksitle ev araba alırsın uzun vadeli bunu öderken zorlanmasın devlet bunu uygulayınca sucmu oluyor bizler evalırken sadece ev sahbi oluyoruz devletbunları yaptırınca devletin keseinden para çıkmıyor petroldantasaruf ediyor vatandaş zaman kazanıyor azdaolsa devlet borcunu ödemek için köprüyü yaptıranın sayesinde senin düşündüğün gibi olsun günde 9 bin aractan gelirelde ediyor. zamanlada bunub cogalacagını biliyorsun..burda sayın cumhurbaşkanını niçin sucluyorsun 2 şeyden dolay suclanır kin birde meshepciler sucluyor ama faydasını inkarederek yalanla yapmayın
 • mehmet 1mehmet 11 yıl önce
  Deniz bey...birde şöyle düşünemezmisin her şeyin dogrusunu düşünmek lazım...araştırmak lazım onun bunun sözüne güvenmemek lazım....Deniz bey eskiden izmire giden bir araba kaç saate giderdi şimdi o yol ne kadar kısaldı...burdakiyakıt giderini bir tarafa koy olurmu kardeşim...2.çcisi günde40 bin araba gececek diye bir sözleşmeyapıldıysa ama 9 bin araç gectiğini söylüyorlar bunu tastik etirdinmi yokksa tayyip erdogan düşmanlarının fiskosumu acaba bunu incele olurnu..3 .cüsübu köprünün maliyeti kac trilyona yapılırdı devletin cebinden bu çıksaydı bütcemiz ne olurdu şöyle düşün araba alıyo
 • mehmet 2mehmet 21 yıl önce
  ALİ......2 ..Sayın beyinsiz kişi köprüler zarar ediyormuş bunlara inanacak kadar salaksan ben ne yapayım ulan aptal herif ordan gecen arabaların 4 saatlik yakıtını hesapla bu bir ikincisi onu devlet kendi kasasından çıktıgını düşün bu devleten çıkmadıgına göre geliriyledevletin bütcesinden çıkmayan parayı hesaplaher arabanın 4 saatlik petrolini hesapla gecen arabalardan alınan ücreti hesapla sonra içindeki meshpcilk kinini dök ortayaahmak beyinsiz adam ancak böyle şeyleri düşünecek beyin olmayınca sizin gibi ahmaklarda ortada kuduz itler gibi havlayıp duruyorsunuz...düşünün
 • ali telliali telli1 yıl önce
  Binlara cok gorme kardes bunlar kemdiletini yaratan mimetlenditen yuce Allahi nile tanimazlar.
 • Hasan AksantaşHasan Aksantaş1 yıl önce
  Tayyip Erdoğan Avrasya Tüneli'nin parasını cebinden mi verdi?Devletin hazinesinden çaldığı paralarla epey zengin oldu ama tünel yapacak kadar zengin olduğunu sanmıyorum.Neticede bizden topladığı vergilerle ödedi.Parasını verdiğim malı neden kullanmayayım?Nitekim hayır oyu veren iller evet oyu veren illere kıyasla Milli gelirin çok daha büyük bir kısmını kazanıyorlar.Asıl Evet oyu verenler kendi paylarını ödemiyorlar.Benden söylemesi.
 • MiLLETMiLLET1 yıl önce
  HAYİR DİYENLR BUNDANSONRA BUESERLERİ KULLANMASİN ARKADAS
Daha fazla yorum göster