Geri adım yok, suç işleyen odalara neşter mutlaka vurulmalı!

10 Şubat 2018 Cumartesi

Tabipler Birliği’nin son olarak Afrin operasyonuna karşı çıkıp, PKK’lı teröristlere yandaşlık yapmak için, “Savaşa hayır” bildirisi yayınlaması ile çıkan tartışmada, hükümet yeniden odalara neşter vurma niyetini deklare etti.

Bu sefer geri adım atılmasın..

Bu niyet tamamlansın..

Oda tahakkümü, son bulsun..

Bunu isterken, hukuk dışı bir talepte mi bulunuyorum?

Siyasi niyetlerle, hukukun katledilmesini mi istiyorum?

Hayır..

Hükümeti bu kararı almaya, suç işleyen o odalar mecbur ettiler..

Bakmayın siz, “Anayasa’ya aykırı.. Anayasa değişmeden odaların statüsü değiştirilemez” iddialarına..

Bunu söyleyenlerin isimlerinin başında profesör olsa da inanmayın..

Televizyon televizyon dolaşsalar da, çok kesin bir dayanakları varmış gibi konuşsalar da inanmayın..

Anayasa, gizli değil..

Açın okuyun..

Metin Feyzioğlu, “Meslek odalarının stasü, Anayasa’da düzenlenmiş” dese de..

Onun laf cambazlığına inanmayın..

Anayasa’nın 135. maddesini okuyup, “Meslek kuruluşlarının ismini değiştiremezsiniz. Birden fazla meslek kuruluşu kurulmasına geçemezsiniz” diyenlerin yüzüne tükürün..

Madde şöyle:

“Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları

Madde 135 - Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları; belli bir mesleğe mensup olanların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleri ile ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlakını korumak maksadı ile kanunla kurulan ve organları kendi üyeleri tarafından kanunda gösterilen usullere göre yargı gözetimi altında, gizli oyla seçilen kamu tüzel kişilikleridir.”

“Her meslek için bir tane kamu tüzel kişisi kurulur” diye bir ifade var mı?

Yok..

O zaman.. Avukatlar için birden fazla..

Doktorlar için birden fazla oda kurulmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu nereden çıkartıyorsunuz?

Kulağınızdan mı?

Şapkanızdan mı?

Maddenin tüm fıkralarını okuyun..

Hiçbir yerinde, bu maddeye göre kurulacak kamu tüzel kişilerinin adının “Türkiye” ile veya “Türk” ile başlayacağına dair bir ifade de bulamazsınız..

Öyle ise..

Barolar Birliği’nin başında “Türkiye” kelimesini de.. Tabipler Birliği’nin başındaki “Türk” kelimesini de kanun değişikliği ile, iki dakikada atabilirsiniz..

Bu Anayasa sahtekarlarının da yüzüne, yeni değişikliği vurursunuz..

Anayasa’daki düzenleme, aslında meslek kuruluşlarının değil, tam aksine hükümetin dediklerinin doğru olduğunu gösteriyor.

Nasıl?

Şöyle..

 İçişleri Bakanlığı, Türk Tabipler Birliği için suç duyurusunda bulunup, ayrıca mahkemeye de başvuruda bulundu ya..

Barolar Birliği için de, aynı başvurunun yapılması sırada bekliyor ya..

Bakın, bu uygulamanın dayanağı, Anayasa’da nasıl yer almış..

Anayasa 135. maddenin devamından aktarıyorum:

“Bu meslek kuruluşları, kuruluş amaçları dışında faaliyette bulunamazlar.”

Hani bu arkadaşların adetidir.. Hem Anayasa’yı kendilerine dayanak alırlar.. Hem de, Anayasa’da onların aleyhine bir madde çıkınca,  “Darbe anayasasının hükmüne mi dayanıyorsunuz” diyerek, lafı hemencecik çevireverirler..

Onun için hatırlatayım, bu fıkranın maddedeki değişiklik tarihi, 1995..

Devam edelim, Anayasa’daki düzenlemeyi okumaya..

Yine 1995’teki değişiklik sonrasındaki şekli ile aktarıyorum:

“Amaçları dışında faaliyet gösteren meslek kuruluşlarının sorumlu organlarının görevine, kanunun belirlediği merciin veya cumhuriyet savcısının istemi üzerine mahkeme kararıyla son verilir ve yerlerine yenileri seçtirilir.”

Duysun Barolar Birliği Başkanı Metin Bey..

Duysun da, Anayasa’yı nasıl okuduğunu anlatsın bize..

Kanun ile bile değil..

Anayasa ile düzenlenmiş, “amaç dışı faaliyet gösteren meslek kuruluşlarının organlarının, mahkeme kararı ile görevlerine son verileceği..”

Eee..

Bundan sonra..

Daha kim, İçişleri Bakanlığı’nın savcılığa ve mahkemeye yaptığı başvuruya laf edebilir?

Sen amacın dışında faaliyet gösterirsen..

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Afrin’deki terörist yapılanmayı dağıtmak için başlattığı operasyona, “Tabipler Birliği” anteti ile karşı çıkarsan..

Sorarlar adama: 

“Anayasa’nın neresinde.. Kanunun neresinde, Tabipler Birliği’nin, TSK’nın faaliyetleri hakkında açıklama yapma görevi var” diye..

Böyle bir görev olmadığına göre..

Böyle bir amaç, kanunda yazılmadığına göre..

Tabipler Birliği’nin sorumlu organlarının görevlerine son verilmesi, zorunludur..

Bu vesile ile..

Artık bu oda saltanatına da son verilip..

Her meslek mensubunun, değişik odalara üye olabilme imkanı getirilmelidir..

Madem Anayasa, genel anlamda konuyu düzenleyerek, her meslekte tek bir oda kurulmasını emretmiyor..

Kanun ile, bu konudaki düzenleme yapılmalı ve artık bu tartışma bitirilmelidir..

Düşünsenize..

Bu ülkede, % 35 ile 2002’de iktidara gelen AK Parti’ye, “Senin dışında % 65 var” denerek, seçmene vadettiği birçok uygulama, yıllarca yaptırılmadı..

Ama kendileri..

Odalarda..

% 20 ile..

% 25 ile..

% 30 ile.. Saltanat sürüyorlar..

Karşılarında, % 80 var iken..

% 75, % 70 farklı düşünen insanlar olduğu halde..

Onların tek bir temsilcisi bile, odaların yönetimine giremiyor..

En çok oyu alan..

En çok oydan kasıt, % 30 da olabilir.. % 25 de olabilir.. % 20 de olabilir..

En çok oyu alan, bütün yönetimi ele geçiriyor. En çok oyu alanın arkasından bir oy ile bile ikinci olan var ise.. O ise, yönetime tek bir kişi bile sokamıyor..

Var mı böyle bir adalet?

Var mı böyle bir hukuk?

Mevcut sisteme sahip çıkanlar, önce bu soruya cevap versin, sonra “Dokunamazsınız.. Yapamazsınız” desin..

 

YORUM YAZ

 • TÜRKTÜRK8 gün önce
  bütün türk düşmanları bakıyorum burada toplanmışlar
 • hacı osmanhacı osman9 gün önce
  evet hocam cok dert var eğilecekama bır tayyıp ne yapsın sankı sendıkalar dernekler farklımı bırkere secıldımı yıllarca o koltuğu yapısırlar değiştir değiştire bılırsen
 • Kadir bashoruzKadir bashoruz9 gün önce
  Ali hocam yuregine saglik milli mucadele mutlu azinlik millete atiyor kazik bendiyorum bosunami okumus cok yazik zaten turk kelimesi onlar icin fazlalik ve geri aldik tesekurler
 • EfsaneEfsane9 gün önce
  Vatanımıza roket atıp halkımızı katleden terör örgütlerine bir çift laf söyleyemeyen zaten Türk degilki Odasının başına Türk kelimesi kullansın.Gitsin abd yunan ingiliz alman pici yazdirsin. Ait adi kullanıp ait olduğu pislikler ile birlik olsun. Adi doktor avukat mimar ama kendileri bir b.. olmayan ile aynı odayı derneği paylaşmayan meslek mensuplarıda Türk kelimesi kullandirilmayacak. Öz Türk, hakiki Türk, en yeni Türk diye başlık mi kullansınlar. 50-100 kişi yönetimi %15-20 oy ile ele geçiriyor. 50 bin, 100 bin kişiyi temsil ediyorlar. Bu yönetim adalet dağıtıyor. %50+1 ile seçilen cumhurbaskani veya hükümet meşru olmuyor. Adalet başkasına asil diktatörlüku kendileri yapıyor.
 • Hedef:kızıl elmaHedef:kızıl elma9 gün önce
  Şu anki cehape nin odalardan farkı varmı. Hepsi ayni zihniyet! Kendi kendilerine odalarda ya da partide Krallık kurmuşlar. Bu meydanda.
 • kibarcikkibarcik9 gün önce
  alı kardes sag olasın bunların ne yapamak ıstedıklerını bu mılet bılıyor ama sadece dua ıle olmuyor bır de eylem yapmak gerek hanı yuzde hesabı 80 ler nerede yıkın bu vatan haınlerının sultasınıb ırde alı bey rıcam bu temelsız temelın 1.5 saat reıs ıle gorusmesı kanıma dokunuyor bunun sınsı oldugunu bılırımkannatını bu sayfada beklıyorum selamlar veselam
 • ibrahimibrahim9 gün önce
  Serbest çalışan bir mimar olarak 14 senedir, üç dört defa BİMER, CİMER gibi yerlere yazmışım ki; başımızda tokmakla bekleyen, menfaatperest, müstebit ve ehl-i siyaset haline gelmiş meslek odaları (başta mimar odası), bu hallerine son vermesi için devletin, hükümetin bunlara el atması, alternatif meslek birlikleri kurulmasına izin verip teşvik etmesi ve dahi ilgili bakanlık vasıtasıyla meslek mensuplarının işlerinin kontrollerinin yapılması hususlarını arzettim, çıkış yolu bekledim. Seneler sonra ancak akılları başlarına geldi de şimdilerde gündemdeki bu konuyu çözmeye uğraşıyorlar..
 • Kadir bashoruzKadir bashoruz9 gün önce
  Selam aleykum ali hocam hayirli bir gun diliyom sizin akiyin wahsapp haber gonderme veye mesajlara bakan yok birde cuma masaji gondermek istedik fakat ilgilenen yok birde yanlis okumadiysam cuma hayirlidi senin demenlemi olacak demek istiyorki tam okuyamadim zaman kisitliydi allah cumani hayirlu etsin hayirli cumalar denmesini istemiyor galiba dogrusu nasilsa bizde bilelim mesak hatirlanmak cuma gunu oldigunu unutanlar bir hatirlatma eger bu mesajlara bakmak zor oluyorsa yazmayin die hatirlatin ben sanki suclar gibi buldum saygilatimla
 • Yunus16Yunus169 gün önce
  SUÇ İŞLEYEN ODALARA NEŞTER. SİYASİ FETÖ CÜLERE, KAMU DAKİ YETKİLİLERE ( FETÖ) ÜNLÜLERE (FETÖ) SANATÇILAR, SPORCULAR, İŞ ADAMLARI FETÖ HER YERDE VAR NEŞTER NEŞTER . MEMURLAR İLE OYALANMAYA FETÖ K.Ç.I İLE GÜLÜYORDUR.
 • hercaihercai9 gün önce
  Türk veya Türkiye ismi yasaklansin, yönetimde olanlarda gizli secimle degil, halk tarafindan secilsin, secilenlerde en fazla 2 yil yönetmede kalsin. Üyelik ise serbest olsun, mecburi degil. M Feyzioglu gibilerde, sadece meslekleri ile ilgili konussun. Avrupada boyle insanlarin hic sesi cikmaz mesela, ama Türkiyede bunlar sanki hepsi siyasetciymis gibi fitneye fitne katarlar. Buna son verilmeli.
Daha fazla yorum göster