Kıyamet günü, bayram edebilmek!

14 Haziran 2018 Perşembe

Kıymetli dostlarım, on gündür Kâbe’deyim. Hatimle teravih, gece 23.45’ten 2.30’a kadar 10 rekât teheccüd namazı kılıyoruz cemaat hâlinde. Kâbe’nin zemini, üst katları tıka basa doluyor. Güzel sesli hafızların namazda okuduğu Kur’an âyetleri kulaklarımızın pasını siliyor, gönlümüzün tozlarını temizliyor, kalbimizi cilalıyor, zaman zaman ürpertiyor, düşündürüyor, sarsıyor ve cemaati ağlatıyor. Sabah namazı cemaat Kâbe’nin dışına taşıyor, yer gök cemaat oluyor. Yeryüzü mescit, Kâbe mihrap, Kur’an kâinatın sahibinden bizlere hitap. Yüksek sesle ilan ediyor: 

“Allah’tan başka tanrı yoktur, yemin olsun ki sizi kıyamet gününde toplayacaktır. Bunda asla şüphe yoktur. Allah’tan daha doğru sözlü kimdir?”

Kâbe imamları özellikle ölüm, haşir, hesap, kitap-hesap, cehennem âyetlerine gelince yürekleri ürperten bir sesle kıyamet günü olup bitecekleri anlatan âyetleri sarsıla sarsıla okuyorlar. Ürperiyoruz, gönlümüz ihtizaza geliyor, sarsılıyoruz. 

Kur’an yüksek sesle ilan ediyor:

“Kıymetli malların değersizleştiği, dağların yürütüldüğü, yıldızlar dökülüp saçıldığı, semanın parça parça olduğu, Güneş’in dürüldüğü, vahşi hayvanlar toplandığı, denizlerin kaynatılıp doldurulduğu, dağların yürütüldüğü, dünyanın sarsıldığı ve param parça olup savrulduğu gün...  

Nefisler ruhlarla bedende bir araya getirilir ve insanlar dağınık gruplar hâlinde diriltilir, amellerini görmek için kabirden çıkarılır.

İnsan, bu dünyaya ne oluyor diye şaşkınlıkla sorar.

O gün dünya kendisine vahyedilen haberleri birer birer anlatır. Diri diri toprağa gömülen kızcağızın hangi suçtan dolayı öldürüldüğü sorulur. Gökyüzü bugünkü hâlinden ahiretteki hâline değiştirilir, cehennem kızıştırılır, cennet yaklaştırılır. Amel defterleri verilir ve sayfalar açılır.

Her nefis ahiret için ne hazırlamışsa onu bilir. 

O gün kimsenin kimseye faydası olmaz. Hiç kimse başkasına yardım edemez.

Kim zerre kadar iyilik yapmışsa karşılığını görür; kim de zerre kadar kötülük yapmışsa onun karşılığı olan cezasını alır.

“Ey insan, seni Kerim Rabbine karşı ne aldattı?” diye sorulur. 

O gün insan düşünür fakat bu düşüncenin ona bir faydası olmaz.

Herkese kitabı verilir ve işte bu kitabın, oku, denir.

Kâfirler, keşke dünya hayatımda iyi şeyler yapsaydım diye hayıflanır.

İyilerin kitabı illiyyindedir, illiyin hükümlerin yazılı olduğu bir kitaptır, Allah’a yakın melekler onu görürler.

O gününün gürültüsünü duyduğu gün insan; kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçar. O gün herkesin çok meşgul olduğu işleri vardır.

Rabbimiz iyi insanlara seslenir:

“Ey huzura kavuşmuş nefis! Sen Rabbinden razı, o senden razı olarak dön! Kullarımın arasına gir, cennete gir!”

İyi insanlar, şüphesiz Naim cennetlerinde nimetler içinde ağırlanacaklar. Mutlulukları yüzlerinden okunacak, gülecekler, sevinecekler. Yüksek cennetlerde yüksek koltuklar üzerine kurulup birbirleriyle sohbet edecekler. Orada kaynak suları fışkıracak. Onları yüzlerinden tanırsın, yüzlerinde sevinç pırıltıları vardır. Onlara ağzı mühürlü kaplarda kokusu misk gibi içecekler sunulur. Katığı Tesnim suyundandır ki ondan sadece Allah rızasını kazanmışlar içer. Orada anlamsız, boş laf duymazlar. Köşklerinde dizilmiş yastıklar, saçaklı yaygılar, konuşmuş kadehler vardır. 

Bir şeye imrenmek isteyenler buna imrensinler!

Günahlara batmış kimseler, zillete düşecekler, yüzleri toz toprak olacak, karanlık kaplayacak; çalışıp yorulmuşlar fakat cehenneme atılacaklar. Orada kaynar sulardan içirilecek, acı dikenden başka yiyecek bir şey bulamayacaklar. Dikenler ne onları besleyecek ne de fayda sağlayacak. Oradan bir yere çıkamayacaklar.

Vay, o günü yalanlayanlara!..

Kıyamet gününe inanmıyorlardı, azgındılar, günahlara dalmışlardı. Allah’ın âyetleri kendilerine okunduğu zaman, bunlar eskilerin masalları, diyorlardı. Yaptıkları günahlardan dolayı kalpleri paslanmıştı. 

Onlar dünyada iken iman edenlere gülüyor, onların yanından geçtiklerinde alay ediyor, evlerinde döndüklerinde keyfediyorlardı. İyi insanları gördüklerinde, bunlar sapıtmış kimseler, diyorlardı. Hâlbuki bu, üzerlerine vazife değildi. O gün Rablerine karşı çok mahcup olacaklar, sonra cehenneme atılacaklar. 

Kıyamet günü, iman edenler koltuklarına kurulacak, kâfirlere gülecekler.

Kâfirlere hak ettiklerinin karşılığı verilmiş olacak. 

O gün hüküm yalnız Allah’ındır. Âlemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe kimse bir şey istemeyecek.” 

Seçim yaklaşıyor, Türkiye’nin gündemi başka, biliyorum. Size Kâbe, Mekke ve Medine gündemini yazıyorum; hesap günü, iyi kötü, küçük büyük her amelimizin hesabını vereceğiz. Seçimde oy vereceğiz, verdiğimiz oyun da hesabı var, oyunuzu bu hesabı dikkate alarak kullanın.

Allah tuttuğumuz oruçları, kıldığımız namazları, yaptığımız ibadetleri kabul buyursun! Yüce Mevla, bizleri kıyamet günü bayram edenlerden eylesin!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • BÜLENT Erdoğan BÜLENT Erdoğan 1 yıl önce
  ... Benim icin gitmedin oraya
 • Kul hakkıKul hakkı1 yıl önce
  En çok korktuğum kul hakkıdır.kul razı olmazsa Allah nasıl razı olur ki? Bir kulun bile hakkı kalıyorsa üstünüzde Rahman’ın hakkına nasıl kavuşuruz? Yani dünya işlerinin peşinde koşarken otobüste bile sıramın önüne geçmenin değerli olduğu bir toplumda kul hakkını tekrar öğretmek için çok çalışmalıyız.herkes kendi muhasebesini yapsın derim.sayın yazar da hazır Kabedeyken bu konuyada daha bi içten yazmanızı niyaz ederim.kul hakkı yiyenler hakkında yazınızı bekliyorum işallah en kısa zamanda
 • Nasır ÖnderNasır Önder1 yıl önce
  Hocam Allah razı olsun. Çok güzel bir yazı kale almışsınız. Bir kısmı vaazlarda bize ilham olacak. Artvin den Beytullaha selam ve hürmetlerimizi iletiyoruz. Allah niyetinizi kabul etsin.
 • Allah GörüyorAllah Görüyor1 yıl önce
  Nerden nereye gelmişiz. Yaşın yanında kuruyu yakıyorsak, bencil davranıp "Hep Bana Rabbena" diyorsak, sui zannı TAVAN yapıp hüsni zannı daTABAN yapıp gömüyorsak, çamur atıp leke bırakıyor, güneşi balçıkla sıvıyorsak, "KISASA KISASTA SİZİN İÇİN HAYAT VARDIR" diyen Rabbim sanki yanılıyor gibi hainler yerine hiçbir vebali ve suçu olmayanlar, masumlar sui zan ile hainler adına cezalandırıp ekmekleri elinden alınıyorsa, bunu da adı ADALETolan AKPARTİM adalet diyerek uyguluyorsa gerçekten üç maymunu çok güzel oynuyorsunuz?Gerçekten Allah(C.C.)'tan gereği gibi korkuyor muyuz? ALLAH(C.C.)'TAN KORKMA ZAMANI GELMEDİ Mİ? Şüpheler artmıyor mu? -"EY İNSANLAR! ALLAHIN VAADİ HAKTIR. DÜNYA HAYATI ALDATICIDIR. ALDATICILAR ALLAH’IN ADINI KULLANARAK SİZİ ALDATMASIN." (Fatır Suresi 5. Ayet). Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • Allah GörüyorAllah Görüyor1 yıl önce
  Her şey ortada hocam. Herkes azığını kendi eliyle hazırlıyor. Kıyamet günü, bayram edebilmek mi? O kadar çok sui zanna girilip ölmüş insan eti yenildi ki hüsni zannı bile öyle sıkıca gömdükten sonra çık işin içinden çıkabilirsen. Üç maymunu oynayarak masumların yaşın yanında yakılması, saymakla bitmeyen yanlışlarımız varken veballerimiz varken çık işin içinden çıkabilirsen.Ne kadar doğru bir söz. AĞLARSA ANAM AĞLAR, GERİ YALAN AĞLAR.Kul hakkını ödeyebilirseniz, ödeyebilirsek, helalleşebilirsek, helalleşebilirseniz "Kıyamet günü, bayram edebilmek!" inşallah.Aminnnnnnnnnnnnn. Allah gazilerimizden, şehitlerimizden razı olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun. . -"EY İNSANLAR! ALLAHIN VAADİ HAKTIR. DÜNYA HAYATI ALDATICIDIR. ALDATICILAR ALLAH’IN ADINI KULLANARAK SİZİ ALDATMASIN." (Fatır Suresi 5. Ayet).

Günün Özeti