Sözün gücü

30 Temmuz 2017 Pazar

Meşhur olduğu için birçoğumuz bilir. Sözün gücünü anlamamız için de kâfi aslında. “Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı. Söz ola ağulu aşı, bal ile yağ ede bir söz.”

Aşık Yunusumuza ait olan bu deyiş demek istediğimin aslında özü.

Nerede ise 40 yıl olacak meslek hayatıma başlayalı. Her meslekte önem arz etmesine rağmen, hekimlik gibi insanın zar ve zor günlerinde iş gören bir mesleğin olunca sözün kudretli gücünü anlamak daha kolay oluyor.

Söz ve beden dili ile kurulan iletişim bizim meslekte çok daha önemli. Hasta-hekim ilişkisi sağlam temeller üzerine kurulduğunda ancak sağlıklı sonuçlara ulaşmak mümkün olabiliyor.

Günümüz sağlık sisteminin saç ayağında iletişim bacağının zayıflığı maddi ve manevi ciddi kayıpların ana sebebi. Sağlık kuruluşlarımız ki, birçoğu sağlık teknolojisinde zirveleri zorluyor. İstanbul’daki MR cihazı sayısı tüm İngiltere’dekinden daha fazla. Nerede ise her hastanemiz teknolojik donanım bakımından birbiri ile yarış halinde.

İlaca ve tedaviye ulaşma hızımıza yetişmek mümkün değil. Hasta aynı gün muayene-tetkik ve tahlillere ve ilaca ulaşabiliyor. Buraya kadar her şey çok güzel. Sorun bundan sonra başlıyor.

Sorun ne? Söz yok. Ana ve çok önemli sorun hekim hasta iletişimindeki zayıflık. Nereden biliyorum. Her gün karşılaşıyorum. Hastalar hastalıkları ile ilgili yeterli bilgilendirilmedikleri için tetkiklerindeki siyah puntolu bilgileri internetten araştırarak kaş yapayım derken gözlerini çıkartıyor.

Ya da verilen ilacın dozu, yan etkisi, aç tok alımı ve günlük kullanımı, tedavi süresi gibi basit konularda yaşadıkları kararsızlıkta çözüm ortağı bulamıyorlar. İnternet, eczacı kalfası veya konu komşu gibi karga kılavuzların azizliği ile kaş yapalım derken diğer gözlerinden de olabiliyorlar.

Demek istemem o ki, reçete memurluğu ile hekimlik yapmak gibi bir yere doğru savrulduğumuz sürece sağlık bütçesini şişirmemiz sadece teknoloji firmalarına ve ilaç tröstlerine yarar.

Aklımızı başımıza almaz ve inadım inat demede inat edersek çok övündüğümüz bu sistem devletimizin başına bela olur.

Amerika gibi bir ülke günlerdir ObamaCare ile yatıp kalkıyor. Dev bütçesinden küçük bir parçayı bile ayıramıyor. Buradan ibret almalıyız. Aynı durum tüm Avrupa için de geçerli.

Pacebo ve Nosebo iki iksirli kavramı hasta hekim ilişkisi ile birlikte değerlendirmeye almadığımız sürece çok yol aldığımızı zannettiğimizle kalabiliriz.

Placebo, ilaç olmadığı halde hekimin iletişim gücüne göre gücü olan ilaç olarak tanımlanabilir.

Nosebo ise bilerek ya da bilmeyerek hekimlerimizin kafa yaparken göz çıkarmaya sebep olan kötü iletişimi. İlaçtan zarar göreceği inancı veya hastalıkla ilgili abartılı algılar bu kategoriye giriyor.

Değerli dostlar gördüğünüz gibi söz çok önemli. Sağlıkta çok daha önemli. Onun için atalarımız tatlı söz yılanı bile deliğinden çıkarır demişler.

İletişim çağı diye boşuna denmiyor. Günümüzde olumsuz iletişimler ve kaygı düzeyini artıran paylaşımlarla felaket senaryoları bol kepçeden üretilip bol soslu ve süslü olarak satılıyor.

Akıl süzgecinden geçirilmemiş olanları satın alırsanız sadece ağzınız yanmaz mideniz ve sindirim sisteminiz yanında ruh sağlığınız da bozulabilir. Benden hatırlatması.

Müftü nikâhı

Doğal afetlerle sık yüzleşmeye başladığımız bu günlerde bir de feministlerin kuru gürültüsü ile uğraşıyoruz. Neymiş efendim; müftü nikâh kıyarsa kadın hakları çiğnenirmiş. Laiklik elden gidermiş.

Belediye memuru, muhtar, gemi kaptanı hatta papaz kıyarsa bir sorun yok. Müftü kıyarsa Türkiye’miz bölünür parçalanırmış. Laik yobaz kardeşim geçti Bor’un pazarı.

Yetti artık, çiğnediğiniz sakız bu aziz milleti rahatsız ediyor. Hiç olmazsa susun ki sizi adam sansın.

Eski Türkiye özlemcisi kardeşlerim, böyle eften püften bahanelerle arz-ı endam edeceğinize dünya zindelerinin şımarık veled-i zinası İsrail’e karşı bir duruş sergileyin de milletimiz had tanımaz hadsizliğinizi affetsin.

Bu ülke hepimizin. Dostluk ve kardeşlik hamurunu muhabbet mayası ile kabartarak farklılıklarımızı ortak zenginliğimiz olarak kabul edelim. 

Ülke düşmanlarına karşı birlik ve bütünlüğümüzün arasına ayrık otu dikenlere fırsat vermeyelim.

 Bugünlük de bu kadar.

 Kalın sağlıcakla. 

 

YORUM YAZ

 • Rifat SarıçamRifat Sarıçam6 ay önce
  Nikah meselesine gelince herkes kendi kendinin nikahını kıyacak dini bilgiyi alacak ve bilecekHerkes imamlık seviyeye gelecek herkes namaz kıldırmasını bilecek içlerindem birine buyur mihraba geç ve diğerine kamete kalk diyecek böylelikle Namaz ibadetini ifa etmiş olacakCemaat böyle olursa kimse kimseyi eleştirmez yermez para versen almaz Allâh için kuran için Peygamberin emirlerini yerine getirmede ve öğrenmesine yardımcı olana para değil onun sevabı ona yeter.
 • Fatih EMLİKFatih EMLİK6 ay önce
  Levent kardeş çok basitte rant kavgası çoook büyük.
 • Fatih EMLİKFatih EMLİK6 ay önce
  Ali bey hekim hasta yakını ilişkisi kavgaya gitmemeli.taraflar mutedil olursa mesele çıkmaz.sonuçta ömürü doktor vermiyor onu veren var verenden ötürü.ama hekimler yaşatmak için çabalamalı.para 2. Hatta 3. Planda olmalı.
 • Levent 15Levent 157 ay önce
  Bir de" NÖBETÇI ECZANE" problemi var. 10-15 km. Ötedeki eczane nöbetçi. .Adam zaten hasta. Özel otomobili yoksa nasıl gitsin? Hele bir de gece yarısı ise.. Her Aile Sağlığı Merkezi yanında en az bir tane " NÖBETÇI ECZANE" olsa yetecek!Çok mu zor?
 • Zeynep BaşarZeynep Başar7 ay önce
  Hocam çok önemli bir noktaya değinmişsiniz ben bu yüzden hastaneden tedavimi tamamlamadan çıktım yaşlı başlı doktor yüzüme bile bakmadan telefonu ile uğraşıp oraya git bunu yap deyince bıraktım çıktım senden doktor olur hekim değil dedim. Yakın akrabama doktor kanser olduğunu öyle sert ve duygusuzca söylemiştiki evde duyunca deli olduk ve bu insan o anda hastanede tek başınaydı bu insanlıktan uzak doktorlar görevden alınmalı hekimlik tekrar gelmeli ben mümküm olduğunca sadece bu sebepten hastaneye doktora gitmiyorum.
 • Fatih EMLİKFatih EMLİK7 ay önce
  İsrail e gelince bunlar bir islâm ülkelerinin şirpençe çıbanıdır/.mikrob batıdan geliyor,bu hastalık tek çözümlü.ameliyatla kökünden söküp atmak.çünkü zaman geçtikçe çok aźıyor.kandaki alyuvarları akyuvarlara düşürüyorlar.bumikroplar boş durmuyorlar.
 • AliAli7 ay önce
  Son bir ayda kaç doktora gittim yav yazık ...
 • MefkureMefkure7 ay önce
  Daha yeni karsilastim doktor konusurken yuzumuze bakmiyor bi sey soruyorsun yarim agiz cevap veriyo agzindan cimbizla laf aliyorsun devlet benden her ay 260 lira genel saglik sigortasi primi kesiyo bir de gordugumuz muamele bu.
 • Ali ErkanAli Erkan7 ay önce
  Nasebi... Hekim zararlı ilaç da mi yazıyor? Çay başımıza gelinlere... Plasebo biliniyordu ama Nesebişaşırttı...
 • VahdettinVahdettin7 ay önce
  Hekimlerin hastalarla iletişiminin yetersizliğine katılıyorum.lufen bu konuyu biraz daha gündemde tutun.selamlar...