Sağlıksız sağlık bilinci

13 Ağustos 2017 Pazar

Yıllarca ülkemizin değişik hastanelerinde aktif olarak sahada bankonun doktor yakasında çalışmış bir hekimim. Bir kaç gündür babamın hastalığı nedeni ile bankonun hasta yakını tarafında bulunmaktayım. Yüzleştiğim gerçekliklerle ilgili aktaracaklarım var.

Bankonun bizden yana olan yerinde sağlık hizmeti verdiğim yıllarda, çok sayıda hastamıza ve yakınına yardımcı olurken özveri gayretim yüksek olmasına rağmen, bugün keşke daha fazlasını yapabilseydim diyebiliyorum.

Hasta ve hasta yakını olmak elbette her bakımdan zor ve zahmetli bir süreç. Algılar, olgular, kaygılar vs.. Yaşanılan olumsuzluklar, ömür törpüsü olup insanın enerjisini tüketebiliyor.

Böyle zamanlarda duygusallık düzeyinin artmasına bağlı psikolojik savrulmalardan korunmak ta zorlaşabiliyor. İnsan daha alıngan daha agresif ve biraz da depresif olabiliyor.

Bir tarafta bugüne kadar tecrübe ettiğin hastalık bilgileri diğer tarafta yaşadığım süreçte yüzleştiklerim beni hafta boyu savurdukça savurdu.

Aklıma hep doksanlı yıllarda sinir felci olup, çalıştığım hastanede takip ettiğim bir meslektaşımın sözleri geldi. “Bu dertten kurtulur ve ayağa kalkarsam, tüm hastalarıma çok daha farklı davranarak kendimi affettireceğim” demişti.

Teknolojisiz tıp mümkün değil elbette. Ancak babamın başına geldiği gibi, teknolojinin imkânlarının kurbanı olmak gibi bir riskle yüzleşmek durumu da amiyane tabirle insana çok koyuyor.

Kaş yapalım derken çıkarılan gözlere bizzat canlı şahitlik yapmak durumunda olmak, alınan onamlar ile çıkarılan göze sebep olanın yaşadıklarını hissedebilip onu anlayabilmek de zor oluyor.

Değerli dostlar tüm bu savrulmalar yaşanırken, daralıp bunalan insanın imdadına eşin dostu duası karışıp dert ve ıstıraplar paylaşılmaya başlayınca genişlik ve ferahlık yönünden bir kapı açılmasa herhalde yaşanılanları insan kaldıramaz.

Arayan soran yardımcı olma gayretinde samimi duruşları ile arkanda kaya gibi bir güç olan tüm aile efradı eş ve dostlarıma, özellikle meslektaşlarıma kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. 

Zor dostum zorlu bir dönemeçteyiz ve sizlerin samimi desteği ve dostlarımızın duaları ile bu süreci inşallah atlatacağız. İyi ki dostlar var iyi ki insanlık yaralansa da ölmüyor.

Körler, sağırlar ordusu

Gündemi bizdekinden daha hızlı bir ülke ve millet var mı bilemiyorum. İçerden dışardan salvolar birbirini kovalarken Sincan ve Silivri’de körler ve sağırlar tiyatrosu sona eriyor şükür.

Üç maymun oyunu tutmayınca bu kez sağlıkla ilgili bahaneler ileri sürülerek top seslerine bağlanan  sağırlık yüzdelerinden medet ummalar başladı. 

Hafıza kayıplarından görme yetisinin azalmasından ve el çabukluğu marifetine sarılmalar imdada yetişir sanılıyor.

İnsan mert olmalı. Hatasını anlayarak yanlıştan dönme erdemi ile gülünç duruma düşmemeli. Ama nerede mertlik nerede bu alçakların sergiledikleri tutum. Halkı korkak sananların korkuda sınır tanımazlıkları gerçekten ibretlik bir durum.

Eren iyi ki varsın

Haini bol ama kahraman ve vatan perveri de bol bir milletiz. Daha dün hayatının baharında Eren Bülbül yavrumuzun dikkati sayesinde Karadeniz bölgemize sızma cüretinde bulunan hainler emellerine ulaşamadı.

Güvenlik güçlerimiz her yerde ve her zaman hainlerin ensesinde boza pişirerek beklenti içerisindeki dünya zindelerinin umudunu karartmaya devam ediyor.

Son birkaç gündür ülkemizin değişik bölgelerinde güvenlik güçlerimize saldırılarda bir artış oldu ve şehitlerimiz ve yaralılarımız var. Şehitlerimize rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Siyaset arenasında da umutlu olmamıza vesile olacak gelişmeler var. Mal bulmuş mağribici hacıyatmazlar devri kapanıyor inşallah. 

Bu sütunlardan sık paylaştığım için tenkit edildiğim gerçeklikleri bizzat REİSİMİZİN ağzından birinci elden duymak beni ziyadesi ile memnun ediyor.

Geçen hafta gazetemizin usta yazarı ABDURRAHMAN DİLİPAK ağabeyin rüşvet ve yolsuzlukla ilgili manifesto makalesinin altına tüm benliğim ile imzamı atıyor ve umutlanıyorum.

Biz önce kendimizi sonra birbirimizi düzeltmeden yol almayalım. Herkes kendini aynada sığaya çeksin. Yamuk duran göze batan yerlerini düzeltsin.

Doksanlı yıllarda kazanılan belediyelerdeki gibi fabrika ayarlarına dönülsün. O yıllarda bir meslektaşımın belediye temizlik işçilerinin iş yavaşlatmasına karşı elinde kürekle mahallesindeki temizliğe katkısını hiç unutmam.

Bu milletin böyle enteresan duruşlarına da bayılırım. Tam yerine geldi mi noktayı koymasını iyi biliyor.

Bugünlük de bu kadar.

Kalın sağlıcakla.

 

YORUM YAZ