Helal Expo Fuarı

26 Kasım 2017 Pazar

İslam İşbirliği Teşkilatı Dünya Helal Fuarı geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımızın himayelerinde devletimizin kurumlarının da katılımı ile İstanbul’da düzenlendi. Dünyanın dört bir yanında iki milyara yaklaşan Müslüman nüfus için çok önemli bu fuar. Helal-haram kavramında yaşanılan sorunları yakından bilen bir hekimim.

Cuma günü gazetemizin yazarı Sefa Saygılı hocamla fuarı gezdik. Yetkililerden bilgiler aldık. Zor dönemden geçtiğimiz şu günlerde aldığımız bilgiler beni mutlu ettiği için izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Fuara devletimizin birçok kurumu yanında gıda teknoloji sağlık ve turizm alanında da katılan yerli ve yabancı firmalar vardı. Konferanslar seminerler ve bildirilerle de bilgi görgü ve tecrübe paylaşımı birçok açıdan yararlı sonuçlara vesile olacaktır.

 Fuarlar, zirveler, kongreler ve seminerler kendimizi geliştirmek için bulunmaz fırsatlardır. Değerlendirip yararlanmak ve paylaşarak teşvik etmek gerekiyor.

Kasım ayının ikinci haftası İstanbul Kitap Fuarı vardı. İstanbul bu yönü ile çok şanslı bir şehir. Bu sene 36. kez kitap kurtlarına kapısını açan kitap fuarını ben diğer yıllara göre daha canlı daha heyecanlı gördüm. Katılım rakamlarını tam bilmememe rağmen bu yıl sayının diğer yıllardan oldukça fazla olduğunu tahmin ediyorum. Yıllardır ihmal etmeden katıldığım Frankfurt Kitap Fuarındaki izlenimlerim geldi hep aklıma. Heyecanlı gözleri fal taşı gibi açılmış ne aradığını bilen insanları görmek doğrusu bana ilaç gibi geldi. Fuar organizasyonu stant düzenine bazı yenilikler de getirmiş.

Okuyan bir toplum değiliz maalesef. Şifahi ve kulaktan dolma bilmediğini bilmeyenlerin çok olduğu bir ülkede yaşayan insanlar olarak bizim için kitaptan daha değerli ne olabilir acaba? Rabbim nasip etti. Çok sayıda ülkeyi gezme ve görme fırsatım oldu.

Gittiğimiz ülkelerde insan duruş ve davranışlarını hep gözlemledim. Farklılıklarımızı anlatacak değilim ama birçok ülke insanına göre biz okumuyoruz. Kitapla dost olanlarımızın sayısı hâlâ azınlıkta. Bu aslında bizim için bir zül. İlk emri oku olan bir kitaba inanıyoruz. Bilenle bilmeyenin bir olmayacağını bize ilk elden duyuran bir peygamberimiz var.

Ancak millet olarak birçok konuda da sorulan bir soruya o konuyu bilmiyorsak bilmiyorum demek gururumuza dokunur. Buna amiyane tabirle hem kel hem fodul denir. Aynaya baksak acaba bu zaafımızı görenlerimizin oranı ne olurdu ki? Kitap fuarı bu zaaf ve zayıf tarafımızı tedavi etmek için bulunmaz bir fırsat. Okuyup adam olmak için o kadar çok kaynak kitap var ki, biri olmazsa diğeri ilgimizi çekebilir.

Biliyorum demenin en zor olduğu bugünlerde maşallah bizim toplumumuzda diplomalı cahil çokluğu var. En çok da sağlık din ve toplum mühendisliği alanında cahil uzmana sahibiz. Mesleğim gereği ben her gün bu uzmanlarla karşılaşırım. Hastalığını teşhis etmiş tetkik istemek için gelenden tedavisi için ilaç adı vererek bunları almak için gelenlere kadar oldukça cip cahil insanlara hizmet veriyoruz.

Aynaya saçını başını düzeltmek için dahi bakanlarımız yok. Aynalardan bu kadar uzaklaşmış insanlarımız için kitaplar bir alternatif olabilir diye düşünüyorum. Başlamak bitirmenin yarısıdır sözü benim hep rehberim olmuştur. İştahım yok diyen hastalarıma da hep iştah dişlerinin dibindeki sinirlerde der dururum.

 Başsağlığı ve kınama

 Cuma günü Mısır’da cami tarayarak üç yüzden fazla Müslüman şehit edildi. Sebep olanların da Müslüman olduğunun iddia edilmesi insanın kanına dokunuyor. Şehitlerimize rahmet diliyor ve terörün her türlüsünü lanetliyorum.

Kadına şiddet

Dün kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü idi. Maalesef bazı günler bu şekilde kullanılarak farkındalık oluşturma girişimlerinden medetler umulabiliyor. Şiddeti önlemek için ülkemizde yürürlükte olan kanunla ilgili haftalardır gazetemiz manşetinden ve köşe yazarlarından yanlışın düzletilmesine yönelik yayınlar yapıyor. Şu ana kadar herhangi bir düzeltme emaresi yok.

Bu kanunun yürürlüğe girmesinden bugüne evinden uzaklaştırılma cezası kesilmiş erkekler tarafından işlenen cinayetlerle hanımlar katledilmeye devam ediyor. 

 

YORUM YAZ