Dostça bir tavsiye

16 Ağustos 2017 Çarşamba

Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin uygulamaya dönüşmesi için 2019’un başarıyla sonuçlanması ve Türkiye’nin selamete ulaşması gerekiyor. Bu dönüşüm Türkiye için artık bir var oluş meselesidir.

Bu bilinçle Cumhurbaşkanı Erdoğan “Dünyanın ve Türkiye’nin hızla değiştiği bir dönemde, AK Parti’yi durağanlığa mahkûm etmeye hakkımız yoktur. Partiyi sırtlayıp götürmek yerine, partinin sırtına binmeye çalışanları kenara itmek milletimize karşı sorumluluğumuzdur.”

Davası, yüreğinde ümmet aşkı, kafasında proje bulunmayan, ilkelerimize bağlı olmayan hiç kimse AK Parti’de yönetici konumuna gelemez, bu böyle biline. Şimdi de bu bayrak yarışında görevinde devredecek arkadaşlara teşekkür ediyorum, yeni görev alacak arkadaşlara da şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

AK Parti’nin kuruluş felsefesi, on altı yıla yayılan siyaset geleneği, meselelere bakış açısı ve çözüm teknikleri, bugünün siyaset etme denklemi ile uyuşmuyor, örtüşmüyor.

Kendini vazgeçilmez sananlar, kişisel beklentilerini şahsi çıkarlarını davasının üstünde görenler sayesinde yapılan kamuoyu yoklamaları durumun pek parlak olmadığını gösteriyor.

2019’a yeni umutlarla, ruh ve heyecanla gidebilmek için Erdoğan’ın  esaslı bir bahar temizliğine gidip “gerileme” tehlikesi atlatılmalıdır.

AK Parti’nin hem 2019’u kazanıp ve hem de Türkiye’yi 2023’e sağ salim çıkarabilmesi için siyaset baronlarından ve çıkar gruplarından partinin kurtarılması mutlak şattır. Paçalarına yapışan bu yükten kurtulabilen bir AK Parti, Türkiye’yi sağlam bir geleceğe taşır.

Hem yeni umutlar, heyecanlar ve perspektifler lazım hem de bunu gerçekleştirecek canlı, dinamik ve siyaseti yeniden dava ekseninde idrak edecek kadrolar.

AK Parti, yeniden doğmak zorundadır. Parti içi sorgulama mecburidir. Kan tazelemesi, temizlik yapması şarttır. 

Belediye başkanı olup kardeşine müteahhitlik yaptıranların, aracı rüşvetçilerin, komisyoncuların, bin bir surat yalakaların, kibir abidelerinin, dalkavukların, var gün dostlarının, arsız yandaşların, ne oldum delisi bunakların, kripto FETÖ’cülerin, her devrin şarlatanlarının ayıklanıp partiden atılması şarttır.

Parti içinde yolunu kaybedenler, kendileri için siyasi ikbal kapısı arayıp bunun için adeta pusuya yatanlar, kendisine engel gördüğü kimselere kara çalıp çalım atanlar…

Millete makamlarından ve unvanlarından dolayı tepeden bakan, milletin kendilerine ulaşamadığı kişiler katına çıkan kibir abideleri…

İktidar zehirlenmeleri, hak edilmeyen para ile ilişki kurma sorunları, girilen her seçimi kazanmanın getirdiği başarının verdiği kibirle beraber ortaya çıkan parti içi klikler yok edilmelidir.

Gücünü milletten, milletin değerlerinden alan ve o yüzden milleti, değerleriyle birlikte hâkim kılmaya çalışan bir partide sorunlar temelden çözülmez, birikmiş sorunların getirdiği asalak yapıyı ve formları ortadan kaldıracak anlayış yeniden hâkim olmaz ise tükeniş meşalesi yakılmış demektir. 

Zamana ve meselelere göre kadrolarınızı ve kendinizi yenileyip değiştirmezseniz millet bu sefer sizi değiştirir.

2019 yılında yapılacak mahalli seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin kazanılması var oluş ve yeniden inşa için elzemdir. Aksi hâlde bu kadar emeğe, istikbale dair ümitlere ve ümmetin beklentilerine de yazık olur.

Gereğince temizlik yapılmayıp da bu seçimler kaybedilirse film biter. 2023 Büyük Türkiye, 2071 Cihan Devleti Türkiye hedefleri masal olur, CHP, FETÖ, HDP iktidarıyla hizmetin yerini ideoloji, huzurun yerini intikam alır.

Siyaset mühendisliğinin akademisi sokak, mahalle ve beldedir. Siyasetçi, vekil, danışman, özel kalem, başkan, yönetimdeki herkes gözünü ve kulağını otel lobilerinden sokağa çevirmelidir. “Halk ne diyor?” diye aracılara soracağına kendisi halkın içine girmelidir. 

Siyasette iletişim sokakla kurulan diyalogdur. Siyasette başarı parti ve hükûmet politikasının halktaki karşılığıdır.

16 yılda ülkenin üzerindeki ölü toprağını atıp, yenilenme ve ilerleme motivasyonuyla kayda değer bir yol kat eden AK Parti’nin değişim ve dönüşüm iddiasının devam edebilmesi için iktidar zehirlenmesi yaşayanların ayıklanarak dava idrakiyle hareket sağlanmalıdır.

Halkla ilişkisini kesen, otel lobilerini mesken tutan vekillerin, kendini bilmez, sorgulamaz özel kalemlerin, akraba yandaş kadrolaşmasının sağlandığı belediyelerin, “yakınımdır” imzasıyla makam sahibi yapılanların silkelenip, ayıklanması vatan için millet için, gelecek için olmazsa olmazlardandır.      

Kendini bilen, gözlemleyen, sorgulayan, çuvaldızı başkalarına saplamadan önce iğneyi kendisine batıranlardan olanları bulup el ele ülkenin geleceğini tasarlamak…

İnancı ile icraatları arasında bir bağ kurup bunu hayat felsefesi haline getirenleri makam, mevki sahibi yapmak…

Kendi nefsinin şerrini hissedebilen, eylemlerinin kötülüklerini görebilen ve bunlardan ricat edebilenleri değerlendirmek yapılması gerekendir. Bir dost olarak benden söylemesi…

 

YORUM YAZ