Abdülhamid’i anlamak her şeyi anlamaktır

15 Kasım 2017 Çarşamba

Ülkemiz ve dünya üzerindeki gelişmeleri, Ortadoğu’da kurgulanan tezgâhları, ülkemizin üzerine oynanan oyunları ve genel durumumuzun ne olduğunu anlamak için II. Abdülhamid Han’ı, yaşadığı çağı ve Osmanlı’nın konumunu çok iyi anlamamız ve bilmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Osmanlı tarihinin en çok tartışılan padişahı olan II. Abdülhamid, Osmanlı’nın ekonomik, siyasi ve sosyal bakımlardan en karışık döneminde tahta çıktı. Başını Yahudilerin çektiği, İngiltere, Rusya ve Fransa gibi devletlerin, Osmanlı’yı yıkmak için ellerinden gelen bütün gayretlerini sarf ettikleri bir dönemdi.

Fakat cennet mekân Sultan’ın ufku, vizyonu, hayalleri, projeleri ve değişimleri Yıldız Sarayı’nın duvarlarını ve çağını fersahlarca aşıyordu.

Türk hakanına karşı her türlü iftira ve kötüleme kampanyaları tertip edildiği için devrinin anlaşılmayan yalnız adamıydı.

Abdülhamit Han kendisine karşı yedi düvelin başlattığı savaşa rağmen ümmeti ve milleti bir arada tutan, batıdan gelen emperyalist baskılara direnen, sesini çıkarıp dik duran İlber Ortaylı’nın tanımıyla “dünyanın son hükümdarı, son evrensel imparatoruydu”.

II. Abdülhamid, gerçek bir proje, politika, strateji ve reform adamıydı.

Millet ve ümmet için büyük çileler çekmiş bir dava adamı, tam bir siyaset cambazı ve diplomasi kurdu olan Abdülhamid çağına ve ötelerine mühür vurmuş bir isimdir.

II. Abdülhamid, emperyalizme karşı “hasta adamı” iyileştirmek için çırpınan dahi lider, hakları gasp edilmeye çalışılan milletin ve ümmetin müdafaasını son bir gayretle yapan muazzam bir şahsiyettir.

O’nun dâhiyane politikalarını anlayamama, etrafını kuşatan ağır şartları takdir edememe ve milli ve manevi değerlerle beslenen kişiliğine ve tavırlarına duyulan alerji vatan toprakları üzerinde esen batılılaşma ve batı hayranlığı rüzgârının esintisidir.

Alman Bismark, “Dünyada yüz gram akıl varsa, bunun doksan gramı Abdülhamid’de, beş gramı bende, kalan beş gramı da diğer dünya siyasilerindedir” derken, biz Yahudi ağzıyla “Kızıl Sultan” adını tercih ettik hep.

Abdülhamid’in üzerindeki kalın örtü açıldıkça ve kişiliğine saldırıların katranı temizlendikçe gerçek Abdülhamid tüm ihtişamıyla ortaya çıkmakta ve dehasının parlaklığı gözleri kamaştırmaktadır.

Şimdi günümüzü ve yerkürede yaşananları düşünerek bir mukayese yapmaya çalışalım kendi kendimize. Ortadoğu’da yeniden çizilmeye çalışılan haritalar, sahiplerine yularlarını teslim etmiş Arap liderler, çıkarılmaya çalışılan mezhep kavgaları ve dik duran bir ülke ve lider…

Coğrafyası, tarihi, kültürel, ekonomik ve sosyal bağları nedeniyle bölgedeki ülkelerle yakınlık kuran, mazlumların sesi olup, zalimlere başkaldıran bir milletin yazdığı 15 Temmuz destanı.

Zaman farklı fakat oyunlar aynı değil mi?

Vahşi Batı İslam’ı yeni tehdit unsuru olarak kabul edip bu olgunun altını dolduracak planlar yaparken yüzünü yine İslam coğrafyasına çevirip kahpe oyunlara başladı.

Büyük yara alan ümmet şuurunu yok etmek için ırk ve mezhep farklılıkları kaşınarak İslam toplumları birbirinden koparılırken masum ve mazlumların çığlıkları arş-ı alaya ulaşmakta.

Alem-i İslam paramparça, her köşesi kan ve gözyaşları ile sulanıyor. Bir yandan Müslüman, Müslüman’ı İslam adına öldürürken, diğer yandan kana susayan Haçlı-Siyonist ortaklığı mabetlerimize saldırmakta.

İslam’ın izzet ve şerefi ayaklar altında, iffetler payimal iken İslam âlemi oyunda oynaşta.

Günümüzde ümmeti tevhid edecek yegâne muharrik güç ve ülke Türkiye, etrafını örümcek ağı gibi ören bir komplonun hedefinde. Şer odakları içten ve dıştan tüm gücüyle saldırırken ümmetin izzet ve şerefini ayaklar altından kurtarmaya çalışan bu millet yine emperyal güçler ve bu topraklardaki taşeronları ve işbirlikçileri ile mücadele ediyor.

Geçmiş, bugüne ışık tutuyor ve özellikle Osmanlı’yı yıkan darbe günlerinde yaşananlar bugüne çok ama çok fazla benziyor...

Ümmet sancağı, bu topraklarda Abdulhamid Han’ın payitahttan indirilmesi ile düşürüldü yine bu topraklarda Abdulhamid’i anlamakla ve onun siyasi anlayışıyla kaldırılacaktır.   

Doğrulmak ve dik durabilmek için Abdulhamid’i ve onun ümmet anlayışını keşfetmeye, anlamaya ve anlatmaya mecburuz, muhtacız.

Abdülhamid’i anlamakla tarihi gerçekleri de anlayacak, yüzyılı aşkın süredir karanlıktan beslenen yarasaların gerçek yüzleri de ortaya dökülecektir.  

Tarihin en zor döneminde devlet idaresini eline alan ve üstün zekâsı ve keskin siyasi bilgisi ile Osmanlı Devleti’nin ömrünü uzatabilme başarısı gösteren gerçek bir lideri anlamak çağı anlamak Necip Fazıl’ın tabiriyle, her şeyi anlamak olacaktır...

 

 • kutatgukutatgu3 gün önce
  Tüm bunları saraydan dışarıya adım atmadan yaptı değilmi??40 sene boyunca???Şeyh ucmaz müritler ucurur....
 • Hak yolHak yol3 gün önce
  Anlamak ve herbirimizin günümüz Abdülhamid i olabilmesi ve gnmz abdlhmdi sayılan reisimiz e destek vermek yani tarihten ibret almak ki tekerrür etmesin
 • Medineli Kureyş Medineli Kureyş 3 gün önce
  Abdülhamit bir ekoldür halkçı özgürlükçü kadın hakları savunucusu laiklik ilkelerini benimseyerek din işlerine siyaseti sokmamış halifelik denen kula kul olma zihniyetini kaldırmıştır•• bizim için put gibi tapılacak bir ilahi güçtür
 • Âciz KulÂciz Kul3 gün önce
  "Rahmetullâhi teâlâ aleyh"...
 • Oğuzsoylu Oğuzsoylu 3 gün önce
  Sen onu birde Laikçi kesime sor, nasıl kuduzlaştıklarını görürsün.
 • VahdetVahdet3 gün önce
  Allah rahmet eylesin. Ancak her şeyi anlamaktır ifadesi çok talihsiz bir yaklaşım.Kimseyi putlaştırmamalıyız. O da bir fani. Peygamber değil. Mekanı cennet olsun.
 • Oğuzsoylu Oğuzsoylu 4 gün önce
  Arif kardeş Ataturk dünyanın ortak malıymış dün k.k öyle söylüyordu, onun görüşüdür benim değerim değildir, hani ünlü bir baloncu vardı Fossett figür olarak Kanunî Sultan Süleyman ı seçmişti de evren pasa!mız ataturku de düşünüyormusunuz diye sorunca onun bir kişiliği yok diye cevap almıştı, k.k devamında biz ölülerin arkasından konuşmayız hakaret etmeyiz diyordu halbuki ne büyük yalan söylüyordu yıllardır ULU HAKAN CENNET MEKAN ABDÜLHAMİD HAN için kızıl sultan dediler, şimdi biz atalarına hakaret bile etmiyoruz sadece sevmedigimizi söylüyoruz kuduruyorlar.
 • Cevat Cevat 4 gün önce
  ABDULHAMID CENBET MEKAN..CEVAT
 • GERÇEKCİ OLMAK ZORUNDAYIZ YOKSA ........GERÇEKCİ OLMAK ZORUNDAYIZ YOKSA ........4 gün önce
  Allah razı olsun. Geçmişimizle övünüyor ama geçmişimiz gibi yaşamıyoruz. Tarih ders alınsa tekerrür eder mi? Hep aynı yanlış ve hatalar. AYIDAN(şeytandan) DOST, DOMUZDAN POST OLMAZ. Her şeyi biliyoruz. Yanlışa da evet diyoruz. Önce kendimize samimi olalım, dürüst olalım. Artık kendimizi kandırarak şeytana hizmet etmekten vazgeçelim. İşimize geldiği gibi yaşama değil dosdoğru yolda Allah rızası için yaşamaya çalışalım. Dosdoğru yaşamak kolay değil. Önemli olan zoru başarmaktır. Gerekirse bu uğurda bedel ödeyenler gibi bedel ödemektir. Allah şehitlerimiz ve gazilerimizden razı olsun. İmanımızı sorgulama zamanı gelmedi mi, yoksa iyilikten maraz doğuyor diye bencillik mi başladı, yoksa gerçekten inanmıyor muyuz? Kendimizi kandırmak nefsimize daha hoş mu geliyor? Eğer dosdoğru yola girip dosdoğru yaşayamıyorsak şeytana hizmet ediyoruz demektir? Yaşayışımız şüpheli hale gelmiş ise ŞÜPHEDEN UZAK DURMAK KENDİMİZE ÇEKİ DÜZEN VERMEK zorundayız. Ağızlarda doğrular uçuşuyor, uygulamalar tam tersi ise hep yanlış yaşama ile doğrular söyleniyorsa kime nasıl güvenebiliriz? Her şey dünyalık için ise sonumuz facia. Kimin gözüne girmeye çalışıyoruz? Yazıklar olsun bizleri kandıranlara, aldatanlara. Allah (cc) belalarını versin. İdamı hakettikleri halde hainlere idam etmeyenlere de yazıklar olsun. Kısasa kısasta sizin için hayat vardır derken yaradanımız, bizler beslemeye taraf isek nedir bu halimiz? Caydırıcı cezalar olmadan nasıl düzelme olmasını bekliyoruz? ALMA MAZLUMUN AHINI ÇIKAR AHESTE AHESTE. Abdülhamid KURAN VE SÜNNET üzere yaşadı. Hep Allah rızası için söyledi, çabaladı, yaşadı. Allah dostlarından Allah razı olsun. Sevgili Peygamberimiz(sav) veda hutbesinde buyuruyor: ''... EY MÜMİNLER!'' SİZE İKİ EMANET BIRAKIYORUM, ONLARA SARILIP UYDUKÇA YOLUNUZU HİÇ ŞAŞIRMAZSINIZ. O EMANETLER ALLAH'IN KİTABI KUR AN-I KERİM VE PEYGAMBER'İN SÜNNETİDİR. ..."Kısacası herkes ne için yaşadığını biliyor. Ahirette bilmiyormuş numarası yapmak kimseyi kurtarmayacak. Her koyun kendi bacağından asılır. Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • Kenan basbugaKenan basbuga4 gün önce
  Allah devletimizce milletimize yardim etsin. Tüm cihan allahin izniyle huzura kavuşur. Rabbim birlik beraberlik içinde mucadelemizi daim kılsın inşallah.
Daha fazla yorum göster (1/10)