THY - İmaj

İsrail, BMGK kararını çiğnedi

17 Şubat 2017 Cuma

BM Güvenlik Konseyi 2016’nın sonuna doğru İsrail’in 1967’de işgal edilmiş bölgelerdeki yahudi yerleşimi uygulamasını işgal olarak tanımlayan ve bu yerleşimleri derhal durdurmasını isteyen bir karar çıkardı. Bu karardan gazetemizde 29 Aralık 2016 tarihinde yayınlanan “BMGK kararı” başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak söz ettik. Bu yazımızı kişisel web sitemizden (www.vahdet.info.tr) de okumanız mümkündür. 

Normalde BM Güvenlik Konseyi kararının bağlayıcı olması ve en azından işgal rejiminin yeni yerleşim birimleri inşa etmesinin önüne geçmesi gerekir. Fakat işgal rejimi tam aksine Doğu Kudüs ve Batı Yaka’da üç bin civarında yeni yerleşim birimi inşa etmeye karar vermek suretiyle BMGK kararına hiçbir şekilde itibar etmediğini, bu kararı tanımayacağını göstermeye çalıştı. Bu kadarla kalmayarak Kudüs’te ve Batı Yaka’nın C kategorisinde olan bölgelerinde İsrail’in arazi gaspını kolaylaştıran bir yasa çıkardı. Onun böyle bir yasa çıkarması adeta BMGK kararını tamamen geçersiz sayması anlamına geliyordu. Fakat BM, işgal rejiminin böyle bir adım atması karşısında hiçbir yaptırıma başvurmadığı gibi herhangi bir tepkisi bile olmadı. 

İşgal rejiminin Kudüs ve Batı Yaka bölgesinde arazi gaspını kolaylaştıran yasa çıkarmasında da Trump’ın İsrail destekçisi tutumunun, onu her bakımdan cüretlendirmesinin önemli bir payının olduğunu sanıyoruz. Zaten Trump, BMGK’den söz konusu karar çıktığı zaman tepki göstermiş, ABD’nin o zamanki yönetiminin tarafsız tutumunu eleştirmiş ve bir yandan da siyonist işgalcilere “biraz daha sabredin ben geliyorum” mesajı vermişti. Onun koltuğa oturmasından sonra da işgal yönetimi söz konusu kararı tamamen yok sayan bir yasa çıkarma cesareti gösterdi. 

Kudüs ve Filistin Diyarı Genel Müftüsü ve Mescidi Aksa’nın imam hatibi Şeyh Muhammed Hüseyin işgal rejimi parlamentosu Knesset’in onayladığı arazi gaspı yasasının ırkçı bir yasa olduğuna ve Filistinlilerden zorla daha çok arazi gasp etmeyi amaçladığına dikkat çekti. Şeyh Muhammed Hüseyin işgal hükümetinin sistematik bir şekilde yahudileştirme faaliyeti yürüttüğünü ve bu konuda tüm uluslararası çağrılara kulak tıkadığını, bütün kararları çiğnediğini çünkü çıkardığı yasanın tüm kararlara aykırı olduğunu vurguladı. Şeyh Hüseyin yasanın aynı zamanda Filistinlileri Kudüs’ten göçe zorlamayı amaçladığını söyledi. 

Filistinli siyasetçilerden ve Knesset’in eski Arap üyelerinden olan Azmi Bişare de konuyla ilgili açıklamasında arazi gaspı yasasının büyük tehlike arz ettiğine hatta ABD büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması planından daha tehlikeli olduğuna dikkat çekti. 

Azmi Bişare böyle bir yasanın 1967’de işgal edilen topraklara, 1948’de işgal edilmiş topraklara yönelik uygulamanın aynısını uygulama anlamına geldiğini hatırlatarak söz konusu uygulamalarda Filistinlilerin arazilerine yahudileştirme faaliyetleri kapsamında el konulduğuna işaret etti. 

Hamas sözcülerinden Abdüllatif Kanu’ da konu hakkındaki açıklamasında yasanın ırkçı ve fanatik yahudi devletinin temellerini güçlendirmek için demografiyi değiştirmeyi ve emrivaki oluşturmayı hedeflediğini dile getirdi. 

Kanu’ yasanın bütün uluslararası kararları çiğnediğine dikkat çekerek ABD’nin verdiği desteğin, Arap dünyasının da sessizliğinin işgal rejimine böyle bir yasa çıkarma cesareti verdiğini vurguladı. 

İşin gerçeğinde BMGK’nin yahudi yerleşiminin durdurulmasını isteyen kararının hemen ardından işgal rejiminin böyle bir yasa çıkarması o kararı hiçbir şekilde takmadığı ve BM kararlarının kendisini hizaya sokamayacağı mesajı verme amacı taşıyor. 

İşgal rejiminin son dönemdeki taşkınlıklarının hepsi bu kadar değil. O yüzden bu konuya devam etmemiz gerekiyor. 

 

YORUM YAZ