Gündemden Notlar (2)

02 Şubat 2018 Cuma

• Filistin’de, Ramallah’taki uzlaşı hükümetinin Gazze’de hükümet kurumlarını devralması konusunda anlaşma yapılmış olmasına ve devir işleminin fiilen gerçekleşmesine rağmen Abbas yönetiminin Gazze’ye yönelik yaptırımları devam ediyor. Yaptırımlar tabii her alanda büyük sıkıntılara neden oluyor. Fakat özellikle sağlık sektöründe ciddi zorluklara yol açıyor. Bazı hastaneler sağlık hizmetlerini devam ettirebilmek için elektrik üretmede kullandıkları jeneratörlerin yakıtlarının tükenmesi sebebiyle hizmeti tamamen durdurdu. Verilen bilgilere göre Gazze bölgesinde küçük hastanelerin ve sağlık merkezlerinin birçoğu jeneratör yakıtlarının tükenmesi sebebiyle kapandı ve buraların hastaları büyük hastanelere nakledildi. Büyük hastanelerin de yakıt temini konusunda sıkıntı çektiği ve sağlık alanında Gazze’nin büyük bir felaketle karşı karşıya olduğu konuyla ilgili haberlerde vurgulandı. Bütün bu zulüm uygulamaları işgal rejiminin ve onunla işbirliği içindeki Abbas yönetiminin tam anlamıyla bir vahşet sergilemesinden ve Gazze halkından sırf siyasi tercihinden dolayı intikam almaya devam etmelerinden kaynaklanıyor.

• Suudi Arabistan’da yolsuzluk gerekçesiyle gözaltına alınan ve beş yıldızlı Ritz-Carlton Riyadh otelinde tutulan şüphelilerin tümü serbest bırakıldı. Bu kişilerin servetlerinin bır kısmını feda etmelerinden sonra serbest bırakıldıkları haklarındaki yorumlarda dile getirildi. Ancak bizim tahmin ettiğimiz kadarıyla şu an Suudi Arabistan’da siyasi iktidarı elinde bulunduran Prens Muhammed bin Selman’ın onları gözaltına aldırmaktaki amacı kendilerine gözdağı vermekti. Bunların birçoğu Muhammed bin Selman’ın veliaht prens yapılmasından rahatsızdı. Ona karşı bir engel çıkarmamaları ve herhangi bir siyasi faaliyete girişmemeleri için haklarında “yolsuzluk” dosyaları açıldı ve gözdağı verildi. Muhtemelen ayakbağı olmamaları konusunda kendileriyle anlaşma yapılmasından sonra serbest bırakıldılar. Onların serbest bırakılmalarından sonra Ritz-Carlton Riyadh da hapishane olarak kullanılmaktan çıkarılıp yeniden beş yıldızlı otele dönüştürüldü.

• Yemen’de iç savaşa son dönemde dördüncü bir taraf eklendi. Daha önce savaşın bir tarafında Husi örgütü ve onunla işbirliği içindeki Ali Abdullah Salih’e bağlı askerî birlikler vardı. Bir tarafında Suudi Arabistan liderliğindeki Körfez Koalisyonu’nun desteklediği Aden hükümeti vardı. Bir de bunların hiçbirine bağlı olmayan ve her ikisiyle da savaş halinde olan, aynı zamanda ABD’nin olaylara müdahale etmesine ve zaman zaman saldırılar düzenlemesine gerekçe oluşturan El-Kaide örgütü vardı. Ali Abdullah Salih, perde arkasında Suudi Arabistan’la anlaşarak Husileri karşısına alması üzerine Husi militanlar tarafından feci bir şekilde öldürüldü. Bu cinayetten sonra Salih’in adamlarıyla Husi militanlar arasında çatışma çıkması bekleniyordu ama olmadı. Fakat aralarındaki ittifak bozuldu. Son günlerde eski Güney Yemen’in kalıntısı durumunda olan ve “ayrılıkçılar” olarak nitelendirilen Güney Yemen Geçici Konseyi devreye girerek Aden bölgesinde Abdurabbih Mansur El-Hadi’nin adamlarıyla çatışmaya başladı. İşin ilginç tarafı Körfez Koalisyonu’nda Suudi Arabistan’la ittifak halinde olan BAE’nin, bu ayrılıkçıları desteklemesi ve onlara askerî yardımda bulunması. Suudi Arabistan ise onların karşısında duran Aden hükümetini destekliyor. Ayrılıkçılar Aden’de önemli merkezleri ele geçirdiler. Bunlarla Aden hükümeti arasında meydana gelen çatışmalarda birçok kişi hayatını kaybetti. BAE ve Suudi Arabistan çatışmaları durdurmak için bir heyet gönderdi ve şimdilik olaylar durulmuş durumda ama çatışma tehlikesi ortadan kalkmış değil.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

    Günün Özeti