2017’ye Bakış -3

06 Ocak 2018 Cumartesi

Yemen’de sorunun siyasi yönden çözülmesi için BM tarafından tayin edilen özel temsilcinin tarafları ikna edememesi sebebiyle İran tarafından desteklenen Husi örgütüyle Suudi Arabistan’ın başını çektiği Körfez koalisyonu tarafından desteklen Aden hükümeti arasındaki çatışmalar devam etti. İran ile Suudi Arabistan arasında bu ülkeye hakimiyet amacıyla yürütülen ve ülkenin halkının içinde bulunmadığı bu savaşta halk büyük zarar gördü. Açlık felaketi gittikçe büyüdüğü gibi başta kolera olmak üzere muhtelif salgın hastalıklar da yayıldı. 

İktidarını kaybetmesinden sonra İran destekli Husi örgütüyle işbirliği içine giren eski diktatör Ali Abdullah Salih, 2017’nin sonlarına doğru Suudi Arabistan’la perde arkasından ilişki içine girerek söz konusu örgütle bağlarını kopardı. Bunun üzerine örgüt militanları tarafından, Sana’dan kendi memleketine gitmekte olduğu bir sırada önü kesilerek roketlerle feci bir şekilde öldürüldü. 

İslamî hareket önderlerine sürekli idam veya müebbet hapis cezaları veren Mısır’daki Sisi cuntası ülkenin eski diktatörü ve ismi zulümle özdeşleşmiş olan Hüsni Mübarek’i beraat ettirdi. 

Sisi cuntası, IŞİD’in bölgedeki yapılanmasına karşı savaş verdiği iddiasıyla Sina’da askeri operasyonlarını sürdürdü. Bu operasyonlardan birinci derecede sivil halk zarar gördü. 

Sina’daki Ariş şehrine yakın Bi’ru’l-Abd kasabasında yer alan Ravda Camisi’nde 24 Kasım 2017 tarihinde büyük bir katliam gerçekleştirildi. Etrafı on kadar araçla kuşatılan camiden çıkan cemaatin üzerine Cuma namazı çıkışı sonrası araçlardan otomatik silahlarla ateş edildi. Saldırıda en az 370 kişi hayatını kaybetti. Saldırganlar 45 dakika süreyle katliam yapmaya devam ettikten sonra kaçmayı başardılar. Çok sıkı askerî tedbirlerin alındığı ve geçiş noktalarında sıkı kontrollerin yapıldığı Sina bölgesinde bu caminin çevresine otomatik silahlarla donatılmış on aracın nasıl girebildiği ve militanların 45 dakika süreyle katliam yapmasına nasıl fırsat verildiği zihinlerde soru işaretlerine neden oldu. Sisi cuntası saldırıdan IŞİD’in Sina’daki yapılanmasını sorumlu tuttu. 

Libya’daki fitne örgütünün lideri Halife Haftar hakimiyet alanını 2017’de genişletti.

Bangladeşte İslamî hareket liderlerine yönelik idam kararları devam etti. 

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Bağdat yönetiminin itirazlarına rağmen bölgenin bağımsız olması konusunda 25 Eylül 2017 tarihinde bir referandum gerçekleştirdi. Referandumda evet oyu kullananların oranının %93 olduğu açıklandı. Ancak bağımsızlık kararına Bağdat yönetiminin yanı sıra Türkiye ve İran’ın da karşı çıkması sebebiyle bağımsızlık kararı alınamadı. Bağdat yönetimi IKBY’nin bağımsızlık girişimine karşı askeri operasyon düzenleyerek Kerkük ve çevresini bu yönetimin elinden aldı. Daha sonra IKBY Başkanı Mesut Barzani görevinden istifa etti. 

Cezayir’de 4 Mayıs 2017 tarihinde seçimler gerçekleştirildi. Seçimlerde oy kullanılması için camilerde hutbelerden bile çağrılar yapılmasına rağmen cuntanın devamı durumundaki mevcut yönetime güvenilmemesi sebebiyle halk seçimi boykot etti ve büyük çoğunluk oy kullanmamayı tercih etti. 

İran’da 19 Mayıs 2017 tarihinde yapılan seçimlerde cumhurbaşkanlığını Hasan Ruhani kazandı. İran’da 2017 sonlarına doğru da geniş çaplı gösteriler gerçekleştirildi. İran’ın ileri gelenleri bu gösterilerin ABD, İsrail ve Suudi Arabistan tarafından yönlendirildiğini iddia ettiler. 

Pakistan’da Yüksek Mahkeme’nin Nevaz Şerif’in görevden alınması yönünde karar vermesi üzerine Şerif mahkeme kararının uygulanmasını beklemeden görevinden istifa etti. 

Kırgızistan ve Moritanya’da anayasa değişikliği gerçekleştirildi. 

Somali’de 8 Şubat 2017’de gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerini Muhammed Abdullah Farmacu kazandı. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

    Günün Özeti