Süper Lig, Döviz, Trabzonspor ve Bayram ….

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Süper Lig’in 2. Haftası sona erdi. Dün bir; ‘Trabzonspor, Medipol Başakşehir’e mağlup oldu’ Bugün iki; ‘Fenerbahçe, Evkur Yeni Malatyaspor’a mağlup oluyor’ Geçtiğimiz hafta Trabzonspor’u yenen Başakşehirspor, hemşehrisi Kasımpaşa’ya yeniliyor. Yenenler ve yeniler bize gösteriyor ki, ligin favorisi yok. Galatasaray ile Beşiktaş’ın rakipleri karşısında galip gelmesi kimseyi aldatmasın! Sergiledikleri oyuna baktığımızda, elde ettikleri galibiyetler sıradanlıktan öte bir değer kazanmıyor. Sözün özü, futbolun güzelliğinden daha çok, kazananın sadece 3 puana sevindirdiği, ‘tipik’ bir hafta geride kaldı. Takım taraftarlarının takımları için beklediği sonuçları ise, ‘bekle gör’ mantığı ile işlemeye devam edecek. Yıllarca da böyle olmadı mı? Öyle ise bizim üzerinde durmamız gereken, bu süreçten toplumun değerlerinin nasıl etkilediği... 

SÜPER ‘DÖVİZ’ MAKİNESİ…

Lig’de bunlar yaşanırken, bizim üzerinde en çok durmak istediğimiz futbolun geleceği. Futbol büyük bir ‘endüstri’ ise, enine boyuna değerlendirmek gerekiyor. Yabancı oyuncuların sınırsız bir hal aldığı süreçte, transferlere saçılan ‘dövizlerin’ haddi hesabı yok. Ne yazık ki bu süreç, her defasında hedefin dışına çıkmakla devam ediyor. Bu denli yabancılaşan futbolumuzda Avrupa başarısı göremiyorsak, yaptığınız yatırımlar ne işe yarar. Başakşehir Avrupa, Fenerbahçe takımı ise Şampiyonlar Liginin dışında kaldı. Beşiktaş ise son anda kurtuldu! Madem ‘Biz çalıp biz oynayacağız’ öyle ise bu kadar yabancı transferine ne gerek var? Madem transfer yapacaksınız, ‘ay bacayı aştıktan sonra’ yapsanız ne olur. Fenerbahçe için teknik direktör, olmadı, sportif direktör o da olmadı futbolcu. Hepsini toplasanız bir ‘takım’ olamamanın sıkıntısını yaşıyor. Bu tezimizin onayı, Malatya karşılaşması. Bir Kulüpte Başkan ve alt ‘basamakları’ değişse de, anlayış değişmedikten sonra ne yazar! Bir başka, üstelik somut örnek Trabzonspor...

BORDO-MAVİLİ ‘DÖVİZ’ YILDIZI…

Şimdi süreç Trabzonspor için işliyor. Son transfer Nijeryalı oyuncu Anthony Nwakaeme. Ne Ahmet, ne Mehmet, ne Hami ne de İskender. Başkanının Trabzonlu, teknik direktörünüz yerli (Ünal) olsa da, sahada oynayacak oyuncu ne gariptir ki yabancı. Kulüp As Başkanı, transfer imza töreninin Soğuksu’da ki Köşk’te düzenlenmesinin gerekçesini ‘Trabzon’un tanıtım ve turizmine katkı sağlama…’ şeklinde açıklıyor. Forvet mevkiinde görev alacak Nwakaeme’den beklenti büyük. Oyuncuya ödenecek ücret ise, bir o kadar dikkat çekici. 29 yaşındaki futbolcuya 3 yıllık sözleşme karşılığında 2 milyon 821 bin 500 avro, sözleşme fesih bedeli olarak İsrail’e de (dikkatinizi çekeyim, Filistin katili bir ülkenin kulübüne) 1 milyon 100 bin avro bonservis, futbolcu menajerine ise 135 bin avro ücret ödenecekmiş. Daha almayan kaldı mı! Bu nasıl bir ‘transfer’ politikası, Allah aşkına! Hangi akla hizmet?..

BAYRAMLARIMIZ ‘BAYRAM’ OLSUN…

Allah (cc) yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de ‘Bu dünya hayatı sadece bir eğlenceden, bir oyundan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte asıl yaşama odur. Keşke bilmiş olsalardı’ (Ankebût Sûresi-64). Bizleri bir Bayrama daha kavuşturan Rabbimize hamd ve şükürler olsun. Zalimin zulmü, mazlumun ahına hangi kelime kifayet edebilir ki! O ağır, o denli müjdeleyici bir durum. Çok değil bir yıl, yine bir bayram günü, siz değerli okuyucularımız, ümmetin Bayram kutlama yazımıza, Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in Mehmet’e Mektup şiirinde yer alan yer alan ‘Sükût... Kıvrım kıvrım uzaklık uzar; Tek nokta seçemez dünyadan nazar. Yerinde mi acep, ölü ve mezar? Yeryüzü boşaldı, habersiz miyiz? Güneşe göç var da, kalan biz miyiz?’ mısralarına yer yermişiz. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’deki tüm ayetler gibi, Ra’d suresinin 11’inci ayetindeki mesaj da açık ve net; “Bir toplum kendisinde olan özellikleri değiştirmedikçe, Allah, onlara olan muamelesini değiştirmez.” Bu vesileyle Tüm Müslümanların Kurban Bayramı’nı tebrik eder; İslâm Alemi için hayırlara vesile olmasını Rabbimizden niyaz ederiz… 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • FetoFidel Gülen Gadastro!FetoFidel Gülen Gadastro!1 yıl önce
  Bu ülkede çocuğunun ismini Fidel koyacak kadar kafirler var. Eh; o evlatlar da Feto saflarında saf tutup isimlerinin haklarını veriyorlar. Şimdi Quarejma var, ha bak, Karizma Pirizma koy da yaklaşsın eccik..
 • FidelKastro OkanFidelKastro Okan1 yıl önce
  Ey müslüman: Bu sezon ülkeye kaç gavur futbol işçisi geldi? Hepsinin isimlerini belledin mi? Telaffuzlarını doğru yapabiliyor musun? Çocuklarına onların isimlerini verdin mi? Hadi müslüman kardeşim, gayret; amellerini çoğalt!
 • Emre erolEmre erol1 yıl önce
  Futbol dan anlamam takipte etmem fakat ara sıra haber olan futbolcularin gerçek vergilerini ödemediği haberleri, dudak uçuklatan döviz üzerinden transferler vs. kulağa hiç hoş gelmiyor neden TL üzerinden transferler yapılamıyor onu merak ediyorum
 • Ahmet koçAhmet koç1 yıl önce
  Yahu bu hangi akılla yapılan bir sorgu.Menejerler Allah rızası için miişini yapıyor.Fener,Cimbom veya başka takımlar menejerlere para vermeden mi transfer yapiyor ...çok aptal çalışma bir yaklaşım.Futbolcunun kulübü İsrail'de diye ,Filistin katiline para veriyor mantigida ne ya. Hain revivo yüksek fener aldığında da yazardiniz niye bir çift kelam etmediniz.Trabzon için sanki fitne çıkarmaya çalışıyor Sun.
 • Erol ATASOYErol ATASOY1 yıl önce
  Futbol kulüpleri Dernek mantığı ile yürütülmemeli. Borçlar mevcut yönetimin sorumluluğunda olmalı. Ayrıca döviz ile transfer minimum düzeye inmeli. Yerli sporculara biraz daha fazla yer verilmeli.
 • ismail yazıcıismail yazıcı1 yıl önce
  parada sorun yok ....
 • Nail alkan Nail alkan 1 yıl önce
  Kalemine sağlık ahmet hocam hayırlı bayramlar
 • BurakBurak1 yıl önce
  Sayın yazar, İsrail'le devlet olarak ilişkilerimizde bir sorun yok ve de ticaretimiz de her geçen gün artıyor. Trabzonspor futbolcu transfer edince mi aklınıza geldi katil bir devlet olduğu?

Günün Özeti