Güreşin de, sporun da saygınlığı ayaklar altında...

19 Mayıs 2017 Cuma

Güreş Federasyonu, Fatih Altaylı’nın bir programda güreş sporu ile ilgili sözleri üzerine kınama yazısı yayınlamış. Federasyonun ‘Şiddetli kınıyoruz’ şeklinde başladığı tepkinin nedeni, gazetecinin ‘Atıyorum güreşte 4 madalya yerine 1 madalya tercih ederim’ şeklindeki sözler. Güreş Federasyonu’nun açıklaması ‘İvedik-5’ filmine gösterilen tepkiyle bir benzerlik taşımakta. Federasyon açıklamasına, bu branşta kazanılan madalyalara övgüyle başlıyor ve devam ediyor; ‘...Peygamber ve ata sporumuz güreşin onuru, şeref ve saygınlığı ihlal edilmektedir. Toplumun gözünde güreşle ilgilenen sporcularımızı küçük düşüren sözleri ata sporumuz güreş ve güreşçilerimizin kişilik hakları zedelenmektedir...’ Gazetesi, Altaylı’nın sözlerine baktığımızda, yaklaşımı-sözleriyle kendini teyit ediyor; ‘...Ben bu biçim konuşuyorum kardeşim, çünkü ben biçimsiz bir adamım zaten. Abuk sabuk laflar etmeyi seven bir adamım ama işin doğrusu da bu yani...’ Madem bir kişi abuk sabuk konuştuğunu kabul ediyor, federasyon böyle ‘şahsı’ neden ciddiye alıp, gündemine taşıyıp kahraman etme cüreti göster çalışıyor, yadırganacak bir durum... Federasyonun yaklaşım ve uygulamaları dünün devamı gibi. İvedik-5 isimli filmin fragmanında güreş görüntülerine, gazetecinin görüşlerine tepki göstermesi ‘tamam’ denilebilir ama asıl dikkat çeken, güreş branşına ‘peygamber’ sporu yakıştırması. Federasyon bu ifadeyi hangi tarihi bilgi, bilimsel gerekçeye dayandırıyor, doğrusu merak ediyoruz! Bir kez daha sormak istiyorum; diyelim güreş peygamber sporu. Bayanlar güreşin neresinde? Bayanlara mayo giydirilip, milyonların gözü önünde sözde ‘güreştirmenin’ nasıl bir açıklama-savunması olabilir. Federasyonun filmci-gazeteciye itirazı ne kadar haklı ise, milli ve manevi değerleri ayaklar altına alma, dini değerleri hiçe sayma adına ‘bayanların’ güreştirmesine neden ‘dur’ denilmiyor? Anlamakta zorluk çekiyoruz. Güreşin saygınlığına gölge düşürmenin asıl bayanları ‘güreştirmekle’ olunacağı bilinmesi gerekmez mi! Bayanların güreşmesi, toplumun kendi içinde yetişmiş değerlerine karşı yapılan büyük bir haksızlık, ihanettir. Takım hocaları dahi ‘Sporcularımız evlendikten sonra güreşi bırakıyor...’ sözü, konunun ehemmiyetini ortaya koyuyor; ‘Sporcuların, sportif mazisini bir daha hatırlamama isteği.’ Hal böyle iken, bugün onların güreştirilme destek ve çabanın nasıl bir izahı olabilir! Böyle bir durum bizi bu kadar rahatsız etmesine rağmen, bu ‘çarpık’ projenin mimarları, güreş camiası içi de görevli ‘şahıslar’ vicdanlarını karartma adına, birbirleriyle yarışmaya devam mı edecekler!..

İSLAMİ DAYANIŞMA OYUNLARI MI?!..

İslami Dayanışma Oyunları Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de devam ediyor. Öyle ya, dünyadaki farklı dinlere mensup insanlar madem spor aracılığıyla bir araya geliyor, İslam ülkeleri sporcuları neden gelmesin? Sorunun cevap şıkkındaki seçeneklere bakıldığında, ulusal ve uluslararası organizasyonlardan hiçbir farkı olmadığını görmekteyiz. Adı İslami Dayanışma Oyunları olsa da, dövmeli sporculardan mayo giyen güreşçilere, mayolu-taytlı bayan sporcudan devşirme sporcuları gördükten sonra, diğer sportif yarışlardan hiçbir farkı olmadığını görmekteyiz. Bu da bize gösteriyor ki; oyunların sadece adının ‘İslami’ olduğu gerçeğiyle yüzleşiyoruz. Merak ediyorum, böyle bir organizasyon fikri, kim tarafından ortaya koyuldu? Sadece ülkelerin ‘İslam’ ülkesi olması yetmeyeceğine göre, spor aracılığı ile İslami değerlere, kimin gölge düşürmeye hakkı olabilir. Pes demek kadar, kınanacak türden!..

ETNOSPOR KÜLTÜR 

FESTİVALİ DEYİP GEÇMEYİN!..

Güreş Federasyonu, Bayan Güreşi, İslam Oyunları derken son sözü bize, bizzat şahit olduğum ve renkli görüntülere sahne olan 2. Etnospor Kültür Festivali söyletecek. ‘Ok Yaydan Çıkıyor’ sloganıyla yapılan festivalde, aba güreşi, şalvar güreşi, yağlı güreş, atlı okçuluk, atlı cirit, kökbörü, aşık oyunu, mangala ve sayısız geleneksel oyunlar... Sözün özü; silah icat oldu, mertlik bozuldu. Modern sporlar çıktı, sporda gelenek bozuldu.’ Vesselam... 

 

YORUM YAZ