Her engelli malulen emekli olamaz

16 Mart 2016 Çarşamba

Benim yüzde 60’ın üzerinde engelli olduğumu gösteren raporum var ama SGK beni malulen emekli yapmıyor, neden? Bu soru bana en çok sorulan soru.

Gerçekten de yüzde 60’ın üzerinde engelli olan her sigortalı malulen emekli olamaz. Bunun iki nedeni olabilir. Belirtelim ki; ilk defa sigortalı olduğu tarihte malul olanlar yani yüzde 60 ve üzeri oranda engeli bulunanlar 5510 sayılı Kanun gereği malulen emekli olamıyor. Bunlar 15 yıl sigorta 3600 gün şartlarından sigortalı olduğu tarihte malul olanlara mahsus şartlardan emekli olabiliyor. Bu emeklilik çeşidi de malullük değil yaşlılık aylığı sınıfına giriyor.

Bir diğer neden ise engelliliğin birden fazla rahatsızlığa bağlı olması. Şayet kişide birden fazla rahatsızlık varsa bunların toplamına değil en yüksek rahatsızlık oranına bakılıyor. En yüksek olan rahatsızlık yüzde 60’dan az ise yine malullük aylığı bağlanamıyor. Örneğin bir sigortalının bacağındaki engel nedeniyle yüzde 40, gözündeki rahatsızlık nedeniyle yüzde 35 oranında engel varsa bu iki rahatsızlık  toplamda yüzde 75 ve Balthazar toplamında yüzde 61 oluyor ama sigortalı malul sayılmıyor.

SSK’LI ENGELLİLER VERGİ 

İNDİRİM BELGESİ ALMALI

Bu durumdaki sigortalılar için malullük değil engelli emekliliğine başvurulması gerekiyor. Şayet engelliliği en az yüzde 40 olan sigortalının son yedi yıl primin fazla olanı SSK statüsü ise vergi indirim belgesi alarak yaşı beklemeden engelli emeklisi olması mümkün. Bu emeklilikte vergi indirim derecesine göre 15 yıl-20 yıl sigorta 3600-4400 gün arası prim ödenmiş olması gerekiyor.

Engelliliği en az yüzde 40 olan sigortalının son yedi yıl primin fazla olanı Bağ-Kur  statüsünde ise malullük değil  engelli emekliliğine müracaat etmesi şart. Sigortalının  engellilik derecesi yüzde 40-49 aralığında ise 18 yıl sigorta 4680 gün prim, engellilik derecesi yüzde 50-59 aralığında ise 16 yıl sigorta 4320 gün prim, engellilik derecesi yüzde 60 ve üzerinde ise 15 yıl sigorta 3960 gün prim ödenmiş olması gerekiyor.

Engelli olup SSK şartlarından vergi indirim belgesiyle, Bağkur şartlarından ise engelli koşullarından emekliliğe sigortalılık süresi ve prim günü yeterli olanların malulen değil engelli şartlarından emekli olmak için müracaat etmelerini tavsiye ederim.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

  • SalihSalih3 ay önce
    2 yaşından beri epilepsi hastasıyım özür oranın % 65 bağkur üzerinden prim ödüyorum 2015 in onuncu ayında başladım bu senenin 6 ayında sürem doluyor ama emekli olamazsın diyorlar yeni çıkan torba yasaları nelerdir
  • ecem karamanecem karaman3 ay önce
    ecem karaman