Zina suç değil, ama dini nikâh suç mu?

31 Ağustos 2018 Cuma

İnsan aile içinde insan olur. Kimlik ve kişilik kazanır. Birileri insanı yalnızlaştırmak için onu “mücerret bir birey”e dönüştürme çabasında. Yalnız kalan insanın batıdaki faturası ortada. Akıl hastalığı, intihar, yalnızlık ve stres.

Hep yazıyorum: En büyük tehlike insanlığın imhasını öngören Maltusçu’lardan geliyor. 1700 yılında yani Amerikan kıtasının “keşfi”nden 200 yıl sonra Kızılderili katliamı, kara derililerin köleleştirilmesi, Çin ve Hindistan’ın sömürgeleştirilmesi sürecinde nüfus artışı hemen hemen hiç olmamış, hatta gerilemiş. Sonuçta 1700’lerde nüfus 500 milyon seviyesinde. Oysa 2. Dünya Savaşı sonrası 1950’de 2 milyar 500 milyon olan dünya nüfusu, 25 yıl sonra 3 milyar 900 milyona yükselmiş. Yani 1 milyar 400 milyon artmış. Bu 1700’lerdeki dünya nüfusunun 15 katından fazla.

Şimdi diyorlar ki, 2000 yılında 6 milyar olan dünya nüfusu 2025’de 9 milyara, 2050’de 13 milyara çıkacak. İklim değişikliği, erozyon, şehirleşme sebebi ile dünya bu nüfusu taşıyamaz.

Ne yapalım: İlk akla gelen doğum kontrolü. Ama o yetmiyor. O zaman çocuk nereden geliyor, aileden. Aileyi bitirelim. Zaten Humonoidler geliyor. İnsana fazla ihtiyaç kalmayacak tanımlanmış işler için. Geri 1700’lere dönelim. 500 milyon insan yeter. Oysa bugün 7 milyar civarında insan var. Ceza, gönüllü, gıda, aşı ve ilaç yöntemi ile kısırlaştırma. Evliliğin kaldırılması “geçici birliktelik”le konunun geçiştirilmesi. Bakın ötenazinin de ötesine geçilecek ve intiharın, insanın kendi rızası ile hayatını sonlandırmasının önü açılacak. Yapay zekâ ile sağlıksız psikolojiye sahip kişiler intihara yönlendirilecek. Genetik risk taşıyanlar, gen tedavisi yöntemi ile “ebter” hale getirilecek.

En büyük trajedi Afrika ve Asya’da yaşanacak. En büyük tehdit alanlarından biri de İslam coğrafyası ve Müslüman topluluklar. Gen haritamız ellerine geçtikten sonra kişiye özel ilaç üretilebildiği gibi kişiye özel zehir de üretilebilecek. Biyolojik savaş bu anlamda kimyasal savaştan daha öldürücü olacak. Mikro terminatörler, elektromanyetik dalgalarla biyolojik hayata yönelik müdahaleler işin bir başka boyutu.

Ali İhsan Karahasanoğlu işin hukuki boyutunu yazdı. Bakın Cumhurbaşkanı çıkıp ne diyor, öte tarafta neler oluyor.. “Ben ne söylüyorum, tamburam ne çalıyor.” Riba konusu da böyle değil mi? “Sonradan olma bizimkilerin” medyasına bakın, inanın sol medya, liberal medyadan daha fazla dekolte ve magazin haberi veriyor. Onlardan oy alıyoruz ya, süreçte bizimkiler onlara benzemeye başlıyorlar.

Aile, gençlik alarm veriyor. Ve bugünkü okul bu anlamda çözüm değil, olamaz. İmam-Hatipler de yetersiz ve durum çok da iç açıcı değil.

Aile ile ilgili durum şu: Gençler evlenmiyor, evlense de geç evleniyor, çocuk yapmıyorlar, çabuk boşanıyorlar, devam eden evliliklerin de mutluluk katsayısı çok düşük.

Aile Bakanlığı ilk kurulduğunda bakanlıktaki istişare toplantılarından ilkine katılmıştım. Batı medyası ve araştırma kuruluşlarının batıdaki aile dramı ile ilgili bilgiler, belgeler sundum ve bizim de onların çıkmaya çalıştıkları girdaba sürüklenmeye çalışıldığımıza dikkat çektim. Ama sonuç: Bir daha o toplantılara çağrılmadım. Aile Bakanlığı bu konuda çözüm üretemedi. Merak ediyorum, il ve ilçelerdeki aile danışmanlık merkezlerindeki uzmanların kaçı evli, kaçı boşanmış. Evliliği devam edenlerin durumu ne, kaç çocukları var. Hani derler ya “Kelin ilacı olsa kendi başına çalar”. “Kendisi himmete muhtaç bir dede, nerdeki gayrıya himmet ede.” Psikolojik danışma merkezlerinde de durum çok da farklı değil aslında.

Evlilik yaşı ve nikâh konusunu tartışıyoruz hep. Eğer konuya Müslümanca yaklaşacaksak, İslam’da cezai ehliyet şartı da AKİL ve BALİĞ olmaya bağlıdır. Biri biyolojik yaş, ötekisi de bugünkü anlamda ZEKÂ yaşı. “Akil” olma hali, “Hak ile batılı, doğru ile yanlışı ayırt edecek mümeyyiz bir akıl seviyesi” demektir bu. Genel olarak dünyada bu 12 ile 18 yaş arası olarak tespit edilir. Bu sadece İslam dünyasında değil, tüm dünyada.

İşin asıl kötü-vahim yanı, bu işi keyif için yaparsanız sorun yok, ama bunu din ve gelenekle ilişkilendirirseniz bu suç. Bu akılsızca, saçmasapan bir şey.

Düşünsenize zina suç değil. Cumhuriyet döneminde suç değil. Genelevleri var vergi rekortmeni olan. Genelev suç değil ama dini nikâh yaparsan suçlusun, çocuk da gayrimeşru kabul ediliyor. Savcı da bunu re’sen soruşturuyor. Konunun neseble, mirasla, vergi hukuku açısından bir sürü ilgisi var. Bir düzenleme yapıldı, bu konu şikâyete bağlı suç haline getirildi. Böylece 2. eş ile ilgili sorun çözüldü, neseb konusu çözüldü. Ama bitmiyor ki.

Şu dini nikâh konusu hâlâ çözülmüş değil. Eş zamanlı yapılamıyor. Birini önce yaparsanız, 2.’si muallakta kalıyor. Müftüler nikâh kıyıyor ama eşzamanlı olmuyor. Çünkü dini nikâhın kaydı-sicili yok. Şartları tam olarak yerine getirilemiyor. Medeni nikâhı kimin kıydığı da önemli değil. Belediye de kıyıyor, muhtar da.

Ben “Noter”i teklif etmiştim. Noter bu konuda yeminli bir bilirkişi ile herhangi bir dine mensup kişinin nikâhını eş zamanlı kıyar, her iki kurumun da gerekleri yerine getirilir. Noterlik makamı bu durumu yazılı olarak, nüfus memurluğuna, müftülüğe ve nikâhı kıyılan kişiye tasdikli bir şekilde verir. Kimi de belgesini gider ilgili kurumdan alır. Çünkü din farkı, mezhep farkı da özellikle dini nikâh açısından önem taşır. Mesela Şafi’de evlenecek taraflardan önce, tarafların anne ve babalarının rızaları aranır. Mihre dayalı şartlar ileri sürülebilir. Bugün dini nikâh sadece bir seremoniden ibaret. Bunun hukuki bir yaptırıma dönüşmesi, özel hukuk açısından bir kıymetinin olması için böyle bir belgeye ihtiyaç var.

Birileri “Allah’ın emri, Resulullahın kavli” ile kutsanmış bir aile ve bir nesil istemiyor. Lolita olmakta beis yok. Böyle bir gençlik istemiyorlar. Bebek dünyaya geldiğinde sadece bir canlıdır. Aile içinde o “insan” olmayı öğrenir. O canlı, ekmel-i mahlukat, eşref-i mahlukat olabileceği gibi, şeytanlaşarak Belhum Adal da olabilir. Aslında asıl sorun burada gizli. Birileri ebter ve nesebi gayrisahih bir toplum istiyor. Yediğiniz, içtiğinize, giydiğinize, dinlediğinize dikkat ettin. Kulaklıklarınızdan sakın şeytan size subliminal mesajlarla fısıldıyor olmasın!

Ne garip değil mi, “taşları toprağa bağlamışlar, köpekleri sokağa salmışlar”. Bugün bile neler oluyor memleketimizde. Ve biz çocuklarımıza sesimizi duyurmakta zorlanıyoruz bazen. Oysa başkaları okyanus ötesinden çocuklarımızın kulağına fısıldayıp duruyorlar. Aman dikkat!

Selam ve dua ile. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • EyüpEyüp7 ay önce
  Ne yazik ki bizim iktidadirmiz zamaninda ama bu kanun ak parti nin ayibidir ve hala düzeltilmemekte bizleri hayal kırıklığı na uğratmakta ve artik kizdirmaktadir
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer7 ay önce
  Kaleminize..sağlık..Amin.
 • HukukçuHukukçu7 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • mehmet yıldızmehmet yıldız7 ay önce
  cumhuriyetin ilk yılları ve tek parti dönemindemalum kişlece ve rejim eliyle dini hayata ciddi müdahalelerde bulunulduğu bilinen bir şey.bunlar yaptırmamaya engellemeye dönük faaliyetlerdi.çok bilinen ifadeyle sakalı traş etmekten öteye geçmeyen vakalardı.nitekim uzun uğraşlar sonucu gelinen noktaya bizler şahit olduk.ama turgut özal bu milletin mayasını bozan adamdır.benim memurum işini bilir diyerek rüşveti meşrulaştırdı.kazan danasıl kazanırsan kazan düsturunu normalleştirdi,bir defa delmekle bir şey olmazı içselleştirdi,faizi neredeyse helal!!!! hale getirdi,bazı hacılar hocalar dahi mülklerini satıp faize yatırdı,karapara ile temel atmaya kalktı.ve tabiatıyla maya bozuldu.ve bu son dönem ..mış görünerek her yasağı normalleştirmenin gerekçesini uydurtarak tüy dikti.saçı örtmekle,namazı kılmakla sanki her kötü şeyin yapılabileceğini benimsetir oldu.çalıyorlar ama çalışıyorlar be kardeşim diye savunmalar yapılır oldu.dünkü baskılar şimdi bozulan,içi boşaltılan ilkelere döndü.dün sakal traşı yapılıyordu bugün deri yüzülüyor.40-60 senede gelebildiğimiz noktaya 300 sene sonra gelip gelemeyeceğimizi tartışır olduk.
 • ahmetahmet7 ay önce
  zina da olmasın 18 yaş altı evlilik de olmasın.. bunu ikisini uygulamak çok mu zor.. ikisi birbirinin alternatifi değil ki.. ikisi de yanlış..
 • Hasan Hasan 7 ay önce
  Hacı ne iş herkes senin gibi sapık değil ki millet senden korksun rahat ol dışarda en tehlikeli mahluk sensin
 • Hasan Hasan 7 ay önce
  Direk şeriata gitsinler diycem ama orda hiç yapamazlar
 • TUĞRULTUĞRUL7 ay önce
  bu... annesi belli ... olan abd ve ab li bilim .... @dünyanın nüfusu artacak ve mevcut besin kaynakları tükenecek” fikrini asırlardır yaymaya çalışıyorlar. Fakat Allah’ın bir mucizesi olarak nüfus arttıkça nimetler de çoğalıyor. Demek ki mesele besin değil ! Mesele onlara karşı çıkacak nesillerin çoğalmaya başlaması öyle ya çok nüfus fazla üretim aynı zamanda fazlaasker ve güç denektir. Bu mevzuyu bir bizim batının kuyruğuna oturmuş ve dönme çocuklarından ilham alan siyaset dünyamız anlamak istemiyor . Aile Bakanlığı en lüzumsuz bir bakanlık aile danışmanlıkları aile düşmanı haline geldi. Çünkü tüm bu kurumların beyni evlenmekten hoşlanmayan veya çocuk oluşumunu engellemek için eş cinselliği tercih ve teşvik eden stk ların eline geçmiş. Allah aşkına devlet bir kanun çıkarsa ve devlet kontrolünde ikinci evliliğe gerekli şartları yerine getirenlere izin verse ne olur ? Dünyanın sonu mu gelir ? Zaten insanlar batı ve kilise hukukuna teslim olmuş sistem izin verse de vermese de bu işi meşru veya gayri meşru olarak ifa ediyorlar. Veya bu ikinci evlilik kimi üzer ?Cevap basit içimizdeki Ermeni yahudi ve rum dönmelerimi üzer çünkü TÜRK ve MÜSLÜMAN çoğalacak ! O zaman zorla Türk milletine kabul ettirilmeye çalışılan “batı katolik hukuku” 1071 den bugüne dönme çocuklarını korumak ve mutlu etmek için kanunlarımız içine yerleştirilmiştir. Aile Bakanlığı başta olmak üzere bu batı tarzı aile hukukunun her hangi bir türünün ülkemizde yerleşmesine vesile olanlar TÜRK milletine bilerek veya bilmeyerek ihanet içindedirler. Tüm aile hukukunun Türk milletinin örf ve adetlerine uygun hale getirilmesi buna itiraz edenlere de TÜRK topraklarında yaşadıklarının hatırlatılması gerekir. Aksi takdirdebu gafil ruhunubatıya teslim etmiş politikalarımız yüzünden 2071 e kadar çok şeyi kaybedeceğiz.
 • NurNur7 ay önce
  Her şey bizim iktidarımızda oldu diyor sanki 15 sene evvel insanlar çok dozundaymış gibi insanları ak parti bozdu demekinsanları ak parti hastaetti demekbunun adıbence bitiniz kanlandı !rahat battı egolar zirvede beyefendi ak partiye oy verdim ilk baştan beri sizin deyiminizle azmadım hamdolsun insanların kaderlerini, ayarlarının bozulmasını, ak partiye yüklemek etikmi ?amerikayıda biz üzerimize çektik diyesin var gibi suriyeyi ak parti karıştırmış olabilirmi !?misalleri artırabilirizcehennemede gidebiliriz ak parti yüzündenyani biz aklı olmayan nefsi olmayan ve bunlarla imtihan olmayacamışız gibi bir hava yaratmışsınız biz melek ak parti şeytanımız ben sizin ak partili olduğunuza inanmıyorumsiz olsa olsa miksersiniz tek kelime aklını kullanmayanların üzerine pislik yağdırırım diyor Mevlam yani her müslüman kendinden mesul ak partiyi günah keçisi ilan etmenizne kadar etik bay karıştırıcı!
 • Secih BaşaranSecih Başaran7 ay önce
  ÇOCUĞUN AKIL VE BULUĞ ÇAĞINDA EVLENMESİNE İZİN VERMEK BİR YANA YALNIZ BAŞINA SOKAĞA ÇIKMASINDA BİLE TEDİRGİNLİK YAŞADIĞIMIZ BİR ORTAMDAYIZ. HAL BÖYLE İKEN NEYİ TARTIŞIYORUZ. SAKIN BU HALE GELİŞ SEBEBİMİZ ALLAH İN EMRETTİĞİ HUDUTLARI KÜÇÜMSEMEKTEN OLMASIN! BİR YANDA 40 YAŞINA GELMİŞ ÇOCUĞUNU BİLE EVLENDİRMEKTEN KORKAN ANNE-BABA VE DİĞER BİR BİR YANDA 15 YAŞA KÜÇÜK DİYEN ANNE-BABALAR. MESELE NE 15 NE 40 OLMAK, MESELE SENDEN AYRILMAK! MESELE ŞU Kİ; DİLDE VAR, KALPTE OLMAMAK.
 • CevdetCevdet7 ay önce
  Her şey bizim iktidarımızla oldu. Yol, köprü, tüp geçit vs. derken 'önce ahlâk ve maneviyat' düsturunu terk ettik. Çünkü Âhlak ve maneviyat oy getirmiyordu. Camiler yaptırdık cemaat yok. İmam hatipler açtık KALİTE yok. Şehir hastaneleri açıyoruz içinde çalışanı mutlu değil. Hastanelerimiz çok çünkü sağlığımız bozuluyor. Adliye saraylarımız çok çünkü toplumda suç oranı giderek artıyor. Ya Rabb bize yardım et.
 • Sırrı şimsekSırrı şimsek7 ay önce
  Allah sizden razı olsun, gerçeği ne kadar güzel ifade etmişsiniz!
 • seyyarseyyar7 ay önce
  münafıklar yalancı ve iftiracıdırlar,yalanlamak yazılanları eğip bükmek onların işleridir,onlar doğruyu saptırırlar,artık insafa gelmezler,buradada yazarın yazılarını nerelere çektiklerini görüyoruz,sen bilki onlar işledikleri günahlar sebebiyle münafıktırlar,
 • AvniAvni7 ay önce
  Yıllarca çarpıtılmış ,dezenfarmasyon , amacı hilafına yorumlar ile ak'ı kara gösterdiniz.. Örnek Dini nikah!Medeni ve hukuki mesele olan nikah akdi ( sözleşme)yi , dine karşıt yapılmış gibi anlattınız..Yahu eskiden bir çok köye kiralık hoca tutarları teravihte.Demek yeterli hoca yok.Fahri hoca/imam vardı.Cahilin cahile imamlığı yapılr dı..Sadece Cumhuriyet sonrası değil Osmanlı da da vardı.Yani her nikah hoca ilemi kıyılırdı sanki..Peki kayıtdışı ve merdiven altı imamlığı ile iki insanın nikahı neden gizlenir.Hukuki güvencesi varmı..Neden bu yandan bakmıyoruz olaya..Oluşacak mağduriyeti nasıl telafi edeceksiniz..!Hak hukuk Cumhuriyet ile daha iyi korunmuş olmuyor mu..! .Biraz makul,vicdanlı, aklı selim ile olaya baksak.!Her işi çarpıtıp kitleleri tahrik ederek nereye varacağız.Tamam hukuki düzenleme de ihtiyaç duyulan, problem gideren düzenleme ne olabilir bunu konuşup yazmak varken, neden çatışma sebebi nedeni yaparız..!Hocanın yaptığını yazılı talimat haline getirip herhangi yetkili memur da yapar..Devlet kişi hak ve hukukunu korumak ve kollamak yetkilisi değil mi.Kişi hak ve hukuki bir usül ve kurala bağlaması neden yanlış olsun..
 • İkrarİkrar7 ay önce
  Esma hanimi bende yadirgadim tacup ettim butun kaninatin sahibi Allahu, teala onun yaratdiklarinin karsiliginda avrupayaovgu yaparken nedense hep kendimizi kucumsemisiz,olsun turkiye,nin yeni icatlarindan haberdar deyilsin ulkemizde adi duyulmadik sadece binek ayakkabi giyim kusam yokmu sen sunu ima ediyon moderinlik varken yuz sene eveline donun diyorsun belki eger sen dunu getir biz yuzsene eveline donelim yillar gecsede dunya ay ve gunes hava su toprak ayni iseinanc da, bize ayni biz zanana deyilteklojiden yararlanacagiz fakat avrupanin ahlakini deyil
 • Rıfkı Rıfkı 7 ay önce
  Zina ile evlilik kıyaslanmıyor, zina suç değil ama dini nikah suç diyor.
 • RabiaRabia7 ay önce
  EuzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahimSen, ister onlar için bağışlanma dile ya da istersen onlar için bağışlanma dileme. Onlar için yetmiş kere bağışlanma dilesen de, Allah onları kesinlikle bağışlamaz. Bu, gerçekten onların Allah'a ve Resulüne (karşı) nankörlük etmeleri dolayısıyladır. Allah fasıklar topluluğuna hidayet vermez.tevbe süresi 80.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak münafıklara acımak yok onları deşifre etmeye devam.cehennem ateşinin sıcağı daha şiddetlidir.elhamdulillah.bunu bilsinler imanlarından sonra küfre sapmadiklarini söylediler.Allah daha iyi biliyordu.tevbe edeni Allah doğru yoluna iletir.elhamdulillah.sizin ve İslam aleminin cuma günü hayırlı olsun.saygilar, selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz
 • S.sS.s7 ay önce
  Esma batılılara söyle dünyanın yuvarlak oldugunu bizden ögrendiler sende bu arada ismini degiştir bir batı sempatizanına bu isim yakışmıyor.
 • Veli Veli 7 ay önce
  Süleyman cı öğrenci yurdunda bir öğrenci diğer öğrenci nin arkasını döndükten sonra saldırısına uğradı.. Bu Süleyman cı yurtlar İslam dinini Mezbahacılığa çevirdi... 
 • Meral çiftçiMeral çiftçi7 ay önce
  Aminnnn
 • DarbesavarDarbesavar7 ay önce
  yazar hakkaniyetli yazmış. 12 yaşında alman veya afrikalı veya uzakdoğulu veya amerikalı veya güney amerikalı veyaeskimo.......... cinsellik yaşamamış (legal-illega)kız kalmamış... din deyince tüyler diken diken... siz kendinizi yaratandan daha iyi mi tanıyorsunuz...
 • esmaesma7 ay önce
  Batı yanlısı olmayan arkadaslara sesleniyorum. Lütfen bindiginiz arabalardan ininiz, tv leri kapatınız, bilgisayarları atınız, cep telefonu internet kullanmayınız, metrobuse binmeyiniz, spor ayakkabı degil carık giyiniz hatta kafanıza fes te takınız. Hicbir batılı teknoloji urununu evinize sokmayınız...
 • İkrarİkrar7 ay önce
  Sadece merakdan kutsama nedir ,diye baktim hiristiyan form,dabirincisi tanimadigin bir adama selam vermek gibi diyor. İkincisi guclunun comertligini kendisi uzetindetasidigini kucugun gormesine imkan vermektir.diyor onun comertligine taniklik etmek diyor .ona sukretmektir kelimenin anlami
 • NurNur7 ay önce
  İlahiyatçılar evlenme yaşını buluğ olarak göstermiş bu olmadı beyler siz buluğ yaşlarını çok net biliyormusunuz9 /10/ 11 12/13/ genelde bu bu yaşta çocuğunu kim kocaya verir kim bu çocuklardan eşlik bekler hangi vicdana sığar bir baba kızını verirmi bu yaşta yapmayın ilahiyatçılar millet laf söyleyince kızmayın ben anne olarak kız annesi olarak bununçok yanlış olduğu kanısındayım çocuktan erkeğe eş olmaz hele bu zamanda asla
 • Cemalettin KarakocCemalettin Karakoc7 ay önce
  Avrulalilarin hazirladiklari ve insanliga bir madde ile kiyasliyarak yasalar kanunlar cikararak ipin ucu tam kacirilmishtir. Bizde onlara tabi olmak icin yalvarip duruyoruz. Biz hani 2200 yillik devlettik, shurda yül yillik bir kültürü olan gecmishi karanlik olanlara nasil olurda itibar ediyoruz? Akil tutlmasidir.
 • melih53melih537 ay önce
  hocam dehşeyle okudum sizi.12 yaşa olurmu diyorsunuz ..kendi torununuz olsa falan 12 yaşında olurmu dersiniz.....memleket tarihin en büyük ekonomik saldırısı içinde Sayın Cumhurbaşkanımız içerden dişardan yedi düvelle savaşıyor akit anlamsız **?şekilde 12 yaşa olurrrrrrrrr..başlattı ...
 • veliveli7 ay önce
  karısını, kızını, elin işinde çalıştıranlara yazıklar olsun...elin işinde çalışmak için can atan kadına, kıza yazıklar olsun..kocasına, illallah dedirten, onu memnun etmeyen kadına yazıklar olsun.karısını maddi ve manevi olarak ihmal eden erkeğe yazıklar olsun...Evlenmenin önüne engel çıkarana, bahane bulana yazıklar olsun...
 • HacıHacı7 ay önce
  Genelevine ihtiyaç mi kaldı.Toplum bitmiş.Anasi çarşaflı kızı ana huyran.Basin yayın ve cep telefonu aileden etkili.Peki tv ler istediği yorumcuyu çıkarıyorsa neden dizilere.ceki düzen vermiyor
 • HacıHacı7 ay önce
  Evli kadın tefeci yani mafya ile kaçtı.Ailesi gitti kadın emniyette başka odada.ben.gelmek istemiyorum dedi ve.mafya kazandı.Kanuna bak akılsız kadın eşya gibi kullanılarak ve bunu bilen polis kanun gazinocudan yana.Kadina verilen bu haklar toplumda cinayetler sebep oluyor
 • muhammetmuhammet7 ay önce
  Zina ileevliliği nasıl kıyaslarsınız... ..
 • Huseyn CiftciHuseyn Ciftci7 ay önce
  Bu yazınızdaki her fikre aynen iştirak ediyorum. ancak: "kutsanmış aile" ifadeniz beni şaşırttı. zira, "kutsanma = takdis" fiili, sadece ve sadece katolik papazlar tarafından uygulanan bir özel dini işlemdir. bunu "sonradan olma bizimkiler" dediğiniz kesimden duyuyoruz, ama sizin gibi ilmden nasibini almış bir muharrirden okumak hakikaten üzücü. kutsanma diye bir fiilin, müslümanın hayatında ve dilinde yeri yoktur. bir düşünün, araştırın, hak vereceksiniz.
 • Celil YAĞMUROĞLUCelil YAĞMUROĞLU7 ay önce
  Devlet ve Sorumlu bakanlar Şunu anlamaları lazım Türkiye eski Türkiye değil Vesayetçi dönemi bitmiştir,200 sene sonra Türkiye İslam Aleminde tek devlet olarak bağımsızlığını kazanmıştır, Pranga artık yok.Millet olarak Öz güven kazanmıştır İnsanların ufukları zihinleri duguları Dini ve Milli ruhları artık AÇILMIŞTIR BEYLER …Konuları dar çerçevede düşünmeyin artık..Bazı Bakanlarımız Taş Dağ ,Gece Gündüzünü katarak,Eminim Ailelerini bile görmüyorlar Allah razı olsun çok güzel emek veriyorlar..Ama DİN İŞLERİNİ VE EĞİTİM İŞLERİNİ Bir türlü çözemedik..Bunuda gelip Başkan mı yapsın..Dini ve eğitimi en güzel Yöneten ve idare eden OSMANLI..İngiliz gelip OSMANLININ ENDER ÜN SİSTEMİNİ ÇALIP UYGULUYOR Bizler hala nasıl yapacağız düşünüyorbu gerçekten çok ayıp..Din konusunda Gavura İSLAM dedin mi TÜRK AKLINA gelir ayıp beyler ayıp..HOCAMDAN ALLAH RAZI OLSUN UZUN ÖMÜRLER VERİN. …
 • dadaşdadaş7 ay önce
  istanbul sözleşmesini bir okuyun
 • IlbeyhanIlbeyhan7 ay önce
  (Editorden: Mesajınız alınmıştır.)
 • Necati biçerNecati biçer7 ay önce
  Nikah kıyan memurateistisenikahsahiholur mu?memur beyALLAH"dandeğilbodrum belediyesindenaldığıyetkiyedayanarak nikah kıyıyor.Su içerken bilebesmeleçekenmüslümanlarevlilik gibihayat akışını değiştirecekmuazzam bir ameldebulunurkenmaalesefnebesmelenesalvale ne de duaSöylenmedenalkışlar, ıslıklar vebravotempolarıarasındaberekettenmahrumbirnikâhmerasimitertipediliyor
 • İkrarİkrar7 ay önce
  Benim cevabim akin birde emekli biz muslumaniz misal kadin zina yapsa adam zinayapan karisini kabul etmez cunku dini bunu yasakliyor devlet cezalandirmadigi icin kocasi cezalandiriyorhindisdanda hindu ,da var muslumanda birinin kurban kesmek istegi inege hindu tanri diye tapiyoronun kurbankesmek istedigine hindu karsi cikiyor.Turkiyedemuslumanin dininde zinaya yaklasma diyor laik zihniyet yasamadigi icin onu etkilemiyor fark burda bu ne arabistan ne baska ulkeislamin yasak emiridir
 • TayyibTayyib7 ay önce
  Müslüman toplumlar ( BİZ ) son yüz yıl fertleribirden çok parçaya bölünmüş tür her bir parçalar birbirine nefretle yaşamaya zorlanır parça'nın gidecek yeri olmadığı için yaşadıkları aynı devleti ve toplumu kendi YOLUDİNİ 'ne göre dönüştürmek için savaşır. Şavaş yapıldığını ve ortaya çıkan FULUbulanık KÖTÜsonucu ( SUÇ )kimse üstüne almaz çünki sonuç vardır suçlununsuratı ise tam seçilemez .KÜFÜRbatı toplumları için ULVİ hiç bir değer YOL ve DİNolmadığı için toplumda bir birineNEFRET 'in zirvesi vardır amadönüştürmesavaşı yoktur .onları bir birini 24 saat içinde boğazlamadan bir arada tutan gerçek KEŞİF'leri i olan teknolojinin ğetirdiği güç ve refahtır bu yok olunca toplumda 24 saatte bir canlı kalmaz.Ama çaresi vardır TARAF'larıninsanın yüzüne HAKİKAT"ısöylemek
 • erdierdi7 ay önce
  12 - 18 yaş aralığı çok geniş tutmussunuz. 12131415 16 .. bu yaşlardakiler çocukturlar. Bazı olayları bağımsız mukayese edemezler. Zevk için yapıyorlarda dinin gereği için neden yapmıyorlar demeye getirmiyor. açık açık söylüyorsunuz. Sayın yazar iyi niyetle yazdığınızı düşünmek isterim ama. ...
 • Ferit ModernistFerit Modernist7 ay önce
  ....Allah sizleri kendi ellerinizle düzeltiyor merak etmeyin. Reformlara ve modernleşmeye devam edilecek, eşitlik, özgürlük gibi kavramları içselleştirmeli hayatımıza daha da çok sokmalıyız, bunu da bu halkın seçtiği ak parti yapacak çok şükür. Ve bir yenilik halk tarafından yapılırsa kalıcı olur, bugün yapılan odur, halk Türkiye'de ak parti eliyle modernizm reformu yapıyor şuan. Arada böyle yazılar yazıp rahatsız olan birilerinin gazını almak iyidir. Biliyoruz rahatsız olanlar var ama kusura bakmasınlar daha çok rahatsız olacaklar. Emine erdoğan ve Sümeyye Erdoğan'ın kadının çalışması ve küçük kızların okumasına yönelik çabalarına da bir bakınız derim. Sıkı ve yoğun çalışıyorlar.
 • İkrarİkrar7 ay önce
  Sayin hocam guzel yazilarindan dolayi tesekurler hayirli cumalar
 • İkrarİkrar7 ay önce
  Selam ve dua ile sayin hocamgecen trt bir dizi vardi baba candir diyeayrilmis ailenin cocugu babaya veiliyor veya birine veriliyor tipki avrupa gibi bu cocuklari devlet konturolinde gibi iki memur cocugu konturole geliyor elinde defter kalem rapor tutuyor siz anne babadan dahami konturol edebilursiniz basta aileden sorumlu kadin bakan nereye baktigini bilmiyom kendinide filimde tanitiyor bizim ecdadin hicmi iyi yonu yokmus sadece avrupa cesaretinden korkmus simdi yabanci ellerde sindirmeye calisiyorlar anne ve baba aile sevgisi sevkatyoksunu cocugu aile yetistirir develet agac yetistirdigini saniyor sonucda odun oluyor ok olarak kullanabilirsin
 • EmekliEmekli7 ay önce
  40 yaşındaki adamın 14yaşındaki çocukla ister dini ister resmî evlenmesi günahtır ayrıca bahsettiğin genelevler cumhuriyet döneminden önce başladı yayıldı ALLAH nikah akidiyle kulunu kulundan koruyor kasımla erkeğin kendi aralarında ALLAH ı hakem şahit ederek kendi başlarına verdikleri evlilik sözü yeterdir Ancak kullarının şahit olmadığı görmediği bu akide kullar inanmaz bu evliliğe zina derler ALLAH katında ise bu helaldir zina değildir kulübü kulunda. Koruyan
 • Biz.Biz.7 ay önce
  s.aleykum. kardesim konuyu bir yonle alirsak aldaniriz.tv lerde dizilere bir bakin ayakkabilarla girilen evler.acayip iliskiler.konusmalar.arkadasliklar.kontrol mekanizmasi yok.bati yanlisi kilise filmlerini cok gorduk ama bize gelince CAMÎ horuntulu filmer yok gibi yok yani.bunlar Turk orf ve adetlerine gore kontrol ve onay verilerek verilmeli...Gencler google de DIYANETE BIR SORU SORSUN.NE CIKIYOR ?BIKIYORMUSUNUZ.BUSTE TEHLIKELI KIRMIZI UCGEN DUR.SITEYE GIRMIYOR BASKA ABDURRAHMA N HOCAMIN ELESTIRDIGI YANLIS YORUMLAYAN SITELERE YONLENDIRIYOR.BUYURUN BUNUN SUCU KIMDE.HERKES PARA GELSIN BANANE DERDINDE.DIYANET UYUYORMU? ILETISOMDE MUCADELE VE KOORDNE EDEN KURUM YOKMU.KUSURA BAKMAYIN BIZ DIASRIDAKI KARDESLERIMIZIN DERDINI DAHA IYI BILIYOR AMMA KENDIMIZ YANMISIZ HABERIMIZ YOK...SAYGILARIMLA.........
 • Atiyye Atiyye 7 ay önce
  Daha yenimi fark ettiniz yazar bey.çıkarılan yasalarlarla tv dizileri hep aynı paralelde.aileyi yok etmek gençleri modernizim sarhoşu yapmak.simdiki yasaların amacı ipsiz sapsız bir nesil yetiştirmek senin müslüman hükümet bu ateşe birde benzin döküyör getirdigi batı aile feminizim ysaları ile.bir yerde şiddet varsa bu feminizimlemi önlenir e ahmak hükümet a geri zekalılar.toplumu zıt kutuba bölüp birde bunu yasalarla korumak ahmaklıgın danişkası.şuna bak kendine oy veren müslümanın degil oy vermiyen birde fesat ve bozgunculuk yapan bir avuc feminist koministin hayat tarzını getir topluma polis gücüyle uygula çık ondan sonra malazgirt ruhundan bahset çok komik oluyor.sen aileyi korumak barıştırmak kaynaştırmak için mücadele edecegine çık birde ifsat et önünü aç.
 • NeyzenNeyzen7 ay önce
  Sayın Dilipak, Dünya gazetesi, Haziran 2013 tarihli..Hükümet2018 Dolar öngörüsü 1.97 TLdye haber yapmış..Dün savılan dolar tehdidi nasıl olmuş ise,tekrar güç toplayıp gelmişti..Tatilde hemde..6.72 TL.......Sizin yazdığınız yazıya bak"Şu dini nikâh konusu hâlâ çözülmüş değil." 30 yıl önce ne idi Dini! nikahta..! Hoca bey..Şu anda ülkede boşanma oranaları % 40 lara dayandı. Boşanma nedir .Tarafları;eşler, yakınlar,çoçukları ve çevresiyle bir sosyal dram ve tehdit..Millet hocaya gidip kıydırmayınca sahih nesepli olmuyor mu? Allah Resulü zamanında ve o şartlarda,medeni,hukuki,nesebi,mirasçılık,e kamu yönü olan evlilik kurumunun tesis ve tescilini dua ve şartları ilmihalde yazılan biçimde yerine getirmek bulunacal en uygun yoldu,o nedenle bulunmuş çözümdür..Şimdi bu işleri yapacak devlet imkan ve yolları,memuru var.Kişler medenihaklarını kullanmaya ehil ise,bunu memur huzuzrnda şahitli yapar olur biter.Yok illa dua istiyorsa yüklersin cep telefonuna duanı basarsın tuşa okunur. Asıl mesele şu anda EVLİLİK KURUMU ...Ne olacak..Kent/Şehir,iskan ile ekonomik sosyal sorunlarımızın planlamasına bağlı sebep,sonuç ilişkileri, kültür ve bilinci olamayan ,üretim,sanayi planlaması,yerleşim,imar,eğitimin sosyal medeni ilişkilere etkisini bilen kaç belediye var..,Nikah Dini bir iş midir, medeni ve hukuki mi.!.Bunu çözümleyip çözmemiş haldeyiz..21 YY..da!Peki doların 6.77 TL yükselmesinin,toplumun aile ilişkilerine etki öngörünüz nedir..Ya fuhuş,uyuşturucu ve eğitime..Hollandaceza evlerinde mahkum bitince,komşu AB ülkelerinden mahkum talebinde bulunmuş..ABülkelerinde Riba /Faiz neden sıfıra yakın ?
 • Ümit Ersoy Ümit Ersoy 7 ay önce
  6284 sayılı yasa hangi iktidar Döneminde kabul edilmiştir ?
 • ZekiZeki7 ay önce
  Bu memlekette iyi bir şey yok mu ya,sanki yarın kıyamet kopacak gibi,kendi düşen ağlamazmış
 • Serkan aydinSerkan aydin7 ay önce
  Durum gercekten cok vahim ustadim..batida sosyolojik olarak bir kaos yaşanıyor aileler paramparca uyusturucu uyarici alkol orani yuksek, ebeveyni kim olmayan bireyler ve sapkin olan cinsellik girla.fakat musluman ülkelerde de durum hic ic acici olmamakla birlikte bazi yonlerden daha rezil halde..cinayet kavga sosyal düzeni bozma cahillik adam kayırma bencillik insan haklarina riayet etmeme kul hakki yemede musluman ülkeler neredeyse basi ceker..turkiyeyi baz alırsak her gun ucuk kacik cinayetler kavgalar tecavuzler aile ici siddetasayisi ihlal, hirsizlik ceteciliktegeldimiz nokta had safada.hatta bizde batiya gore kanunlar vatandastan yana olmadigi gbi zenginden gucluden yana..batili ulkeler yinede kendi milletininrefah medenive guvende yasamasini saglayabiliyor. Turkiyede ise sanki herkez cildirmis tahamul denen sey kalmamis.kerhane cok evet kapansa nolur nette orda burda ücretli hayat kadinlari girla genclerde zina almis basini gitmis hatta kimse kizmasin kapali kizlarimiz bile flort olayinda zina olayinda digerlerinden hic farklari yok kimse kizmasin. gercekten namusli dini vecibe olarak kapanan tesettürlü bayanlarimizi tenzi ve tekzip ederim ama moda orf ve kultur olarak kapanan kizlarda durum icler acisi..artik gencler evlenmeden once zaten flort ile hayatlarına bircok kisiyi aliyorlar ve herseyi yasiyorlar geriye evlendigi ile paylasacagi ozel bir sey ve ilkler kalmiyor..birde maddi durum yüzünden evlenmek gençleri korkutuyor kimse evlilikte sabır sebat feragat fedakarliga yanasmiyor..insanlar bencil ve bireysel düşünüyor..son olarak abd nin alaskada kurdugu h.a.a.r.p tesisi ile atmosferin iyonasfer tabakasina gonderdigi elektromanyetik mikrodalga ışınları ile iklimleri atmosferi hava sıcaklığını manipule ediyor bu artik bilinen bir gercek..dahasi abdnin bazi ses spektrumundaki cesitli dalga frekanslariyla insanlarin zihninde manipile etkisi yapabilme uzerine calismalarida var..irak savasinda denendigi yazildi cizildi..insanlarin nufuzunu azaltma gni seytani bi planlari var fakat bunu nukluer silahlarla yapamayacaklar cunku kendilerininde cani riske girer..buyuk ihtimal biyolijik bir silah ile yapay hastalık cikarip nufuzun bir kismini kiyama ugraticakalr..yeni dunya duzenine gecmeden yapacaklar bunuda..
 • akınakın7 ay önce
  ne anlatmaya çalışıyorsun sayın yazar anlaşılmıyor. millet birde noter parasımı ödesin araç alır gibi, zina suç değil evet suç sayın elinizi tutanmı var güç sizde, evlilik suç değil evlenebilirsin burdaki sıkıntı ne, ikinci üçüncü arıyorsan bilmem , yok küçük yaşta nikah diyorsan arap adetlerine uygun ama Türk adetlerine uygun değil ve insani değil 18 yaşına kadar insanlar gerçekten çocuk ve çocukça, nasıl ev yönetir daha okul bile bitirmemiş oluyor, yok sen erkek yaşlı kadın küçük olsun diyorsan bize uymaz ama sapıklarada yapacak bir şey yok kanunlar devreye girer

Günün Özeti