Yeni bir CHP mümkün mü?

14 Kasım 2018 Çarşamba

Öztürk Yılmaz ne yapmak istiyor. Bu tartışma durup dururken niye çıktı. Yılmaz CHP’yi köşeye sıkıştırıp boğmak mı istiyor, ya da CHP’yi fabrika ayarlarına yani tek parti günlerine geri dönmeye mi zorluyor. Veya, Kılıçdaroğlu Arapça Ezana “evet” derken CHP’yi köklerinden kopartıp, seçim kazanmaya yönelik popülist bir politikaya mı savuruyor. Yoksa Kılıçdaroğlu CHP’yi ayakta tutmak, yaşatmak için elindeki son kozları mı kullanıyor. CHP’lilere bir öneri, Ezan, Arapça mı, Türkçe mi okunmalı tartışmasını bırakın, yasaklayın bitsin. Minareleri de yıkarsak, bu iş hallolur. Namazı da kaldırın, Camiler Halkevi olsun. Kur’an-ı Kerim’deki ahkam ayetlerini de çıkarıp yerine Nutuk’tan parçalar ekleyelim oldu olacak. (Olmaz olmaz demeyin, olmaz olmaz. Ne demek istediğimi merak ediyorsanız Osman Nuri Çerman’ın dinde Reform Projesine bir göz atın isterseniz.)

Ya da her iki politikacı da ne yapacaklarını bilmediklerinden mi böyle davranıyorlar.

Bir ihtimal daha var, hangi yola saparsanız sapın, CHP bölünecek.

Sanki AK Parti de bir ayak oyunu ile Mustafa Kemal’i CHP’nin elinden almaya mı çalışıyor. KılıçdaroğluAtatürkçü Müslüman”a oynarken, AK Parti, “Müslüman Atatürkçü”ye oynuyor sanki. Bana kalırsa bu iki yaklaşım da oportünizme kayan bir pragmatizmden başka bir şey değil..

Ben diyorum, CHP adını “Cumhuriyet Halk Partisi”nden “CumhuriyetÇİ Halk Partisi”ne çevirsin, İş Bankasından elini çeksin ve Anayasadaki, şu değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen yasaların değiştirilmesine, Anayasanın başlangıç maddesinin değiştirilmesine, “And” metninin değiştirilmesine karşı çıkmasın, o zaman “normal”leşme yönünde ileri doğru bir adım atmış olur.

Cumhuriyet Savcılığı”, “Cumhuriyet Merkez Bankası” gibi “Cumhuriyet (…) Partisi” olmaz. Türkiye artık TEK PARTİ ile yönetilmiyor. CHP 1950’den beri tek başına iktidar olamıyor ama düşünebiliyor musunuz, kim iktidar olursa olsun, Anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen çerçevesinin içine hapsedilerek, aslında CHP kongresinde belirlenen politikaların taşeronluğunu yapmak zorunda kalacak. Yani seçim sonuçları ne olursa olsun, kazanan parti ancak “Anayasal bir zorunluluk” olarak CHP’nin değiştirilemez iktidarının siyasi taşeronu olarak görev yapmak zorunda olacak. Evet bu anlamda CHP hâlâ, olağanüstü, hukuk üstü, siyasi DOGMAları yasa zoruyla dayatan bir “TEK parti”. CHP’liler artık şunu anlamalılar: Dayandıkları kavramlar ve kurumların günümüz dünyasında karşılığı yok.Çağdışı kaldılar.  Cumhuriyetten söz ediyorlar, Monarşilerde olan “Tek Adam”cılık yapıyorlar. İnkılapçıyız diyorlar, oysa, Türkiye’nin en muhafazakar partisi oldular. 

Türbeleri kapattılar, Mustafa Kemal’in mezarını türbe edindiler.

Bakın İnkılap diye, Osmanlı’da olmayan bir şeyi getirmediler. Latince de, şapka da, kıyafet de, takvim de, Osmanlı’da hepsi vardı. İnkılap diye “İslami” olanı, “Müslümanlara ait” olanı yasakladılar ve diğerini dayattılar, mecbur ettiler. Karşı çıkanı ağır bir şekilde cezalandırdılar.

CHP aslında geçmişten kopamıyor ve bu kamburu daha fazla sırtında taşımaya mecali de kalmadı. Geçmişi ile yüzleşmekten korkuyor. Çünkü nerede duracaklarını bilmiyorlar. Aslında Kılıçdaroğlu ile Öztürk Yılmaz arasındaki ağız dalaşını bir de bu açıdan görmek/okumak gerek.

CHP “TEK Parti” olmasının ötesinde “Resmi İdeoloji”sini “Resmi DİN” haline getiren, ÇOĞULCULUĞU reddeden, ÇOĞUNLUĞU görmezden gelen, ama kendine “Çoğunlukçuluğu ad olarak alan bir AZINLIK partisi.

CHP, başından beri uluslararası sistemin Truva atı olarak kuruldu ve devam etti. İddia edildiği gibi Kuvayı Milliye ya da Müdafayı Hukuk’un devamı değil. Türkiye’deki darbelerin arkasında kim varsa, CHP’nin arkasında onlar var. Hatırlayın her darbeden sonra kurulan hükümetlerde kimler koltuğa oturur. CHP’liler ve Masonlar. Darbelerde Meclis, partiler kapansa bile kapanmayan tek örgüt Mason Localarıdır. CHP’lilerin Masonlarla başından beri hiçbir sorunu olmamıştır. Mustafa Kemal Mason Localarını kapattı diyorlar. Hayır Mustafa Kemal Mason Localarını “Aynı davaya hizmet edecek iki ayrı yapıya gerek olmadığı için” kapattı. Mason Localarının Meşrik-i Azam’ını da kendine baş müşavir yaptı. Zaten Kemalizm fikriyatının öncüleri de Masonlar değil mi idi!  (Bakınız Tekin Alp, Osman Nuri Çerman, M. Kemal Öke)

CHP her 29 Ekim ve 10 Kasım’da durumdan vazife çıkararak sahne alıyor. Hem de, her kurbanda “Kaçan dana” ve “kendini kesen acemi kasap” tadında. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Emine Şahin,Atatürk İlah değil”, “Bu yapılan kıyamdır, Kıyam yalnız Allah’a yapılır” şeklinde bir şeyler söylemiş. Şimdi ne diyelim, “Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklal” demek de suç olabilir mi? Müslüman gelenekte, “kıyam”, “rüku” ve “secde” ibadet şeklidir. Bu bütün ilmihallerde yazar. Bu hakikat Mustafa Kemal’den 1500 yıl öncesinden beri böyledir. Mustafa Kemal İlah mı? Birilerinin İlah’ı olabilir. Ben Allah’tan başka bütün İlahlara “La” diyorum.

Kur’an-ı Kerim’de “Din büyüklerinizi İlah ve Rab edinmeyin” diye bir ayet var. Bir zamanlar Tanrı Kıral da vardı. “Augustus” o Tanrı kırallardan biri idi. Ağustos ayı o Tanrı / kırala adandı. Hani biz de Ramazan’ı dini bir bayram olarak kutluyoruz ya! Bu ay da öyle bir şey.

Anıtkabri yapanlar, “Tanrılara yakışır bir mabed” inşa ettiler.

“İlah” kime denir? Yukarıdaki ayet meali ile ilgili olarak Peygamberimize soruyorlar, O da diyor ki, “Hani onlar size bir şey söylerlerdi de, siz o şey üzerinde düşünmeden onun söylediği şekilde kabul ve red etmez miydiniz, işte bu onları İlah ve Rab edinmek demektir.” Müslüman aklı böyle çalışır. Buyurun, şu satırlar CHP’nin 15. yıl “Şeref Kitabı”ndan (S:25) “Ufukta sonsuzluğu çizen kudretli bir el / Göklere yükseliyor İlah gibi bir el / Bu varlığın önünde bir dakika dize gel / Bu taş daha kutsidir o Kabe’nin taşından”. (S:17) “Ey Büyük Ata! Ey Tanrının oğlu!”, (S:43) “Sana güneş mi desem, Tanrı mı desem sana / Ey Atam, kıvılcımlı gözlerinle bak bana.”, (S:49) “Selanikte Yüceldi İlahların bir eşi / Doğuşuyla karattı sanki gökte güneşi. // Bütün millet bir olup sarılmalı silaha / Kurtulmak, kurtulmakta hacet yoktu Allah’a

Osman Yüksel yıllar önce “Ayasofya” diye bir yazı yazmış. Demiş ki: “Fethin Fatihin mabedinden kitab-ı mübin’i, bu ulu dini kaldıran kim? / Dinimize, imanımıza saldıran kim, / Mabedimin göğsüne uzanan namahrem eli kimin elidir? / Söyle Ayasofya söyle, seni puthane yapan hangi delidir?” Sen misin bunu yazan.Hoop götürüp sanık sandalyesine oturtmuşlar. Bu iş dün böyle ise, bugün de böyle. Bazı soruları sormak da suç. Dünden bugüne ne değişti? Ne mi değişti; Biraz “Metodist Kemalist” olduk sanki. Şimdi de Kemalist Müslümanlar ve Müslüman Kemalistlerden söz etmeye başladık. Ne oluyoruz, nereye gidiyoruz. Bizimkiler CHP’den oy almak, CHP’liler muhafazakarlardan oy almak için mi böyle davranıyorlar? Dikkat: Pragmatizm’den bir adım sonrası Oportünizm’dir! İlkelerinizden uzaklaşırsanız, alameti farikalarınızı kaybedersiniz, o zaman da siz siz olmazsınız. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Musa TopçuMusa Topçu6 ay önce
  CHP den betersiniz.Birakín bu CHP ve Kemalizm düşmanlığı üzerinden güç ve servet devşirmeyi.
 • Deniz bitiyor Deniz bitiyor 6 ay önce
  Beyler CHP yi muhalefeti bırakın da yerel yönetimleri kazanmak İçin ne yapılıyor acaba . Yıllarca Ak partiye oy veren , gönül veren, canhıraş çalışan insanlar tasfiye edildi . Hala da ediliyor ,Muhalefet şu an maşallah iktidarda gibi ..
 • hanefi alıcıhanefi alıcı6 ay önce
  kendini bilen rabbini bilir oy kapmakmı uyutmakmıRabbim bize hakkı hak olarak batılı batıl olarak göstersin
 • Kasım ÖzdemirKasım Özdemir6 ay önce
  Sayın dilipak Saydığınız kemalist özellikler günümüze çok uyuyor. Ben bu kadroyu islamcı sanıyordum.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer6 ay önce
  Kaleminize..sağlık..
 • Niyet Niyet 6 ay önce
  Sevgili Dilipak bir muhafazakar muhalif olarak yazılarınızı zevkle okuyorum. İlk defa da yorum yazıyorum. Bu yazınızdaki CHP ifadeleri çıkarılıp AKP yazılsa idi daha uygun olurdu diye değerlendirmekteyim. Birde şu radikal Atatürk düşmanlığının bu ülkeye bölücülükten başka hiç bir katkısı olmayacağını düşünüyorum. Kahramanlara biraz da olsa saygı. Selam ve sevgi ile..
 • Bi anlayın gariBi anlayın gari6 ay önce
  "soner" kişisi benim kimseyle bir derdim yok. Sen önce cevap ver. "Atatürk ilah değil kimsenin de ilah dediği yok. Peki onlarca tarikat şeyhi,gavsı,kutbu vs. İlah mı. Dünyayı hatta evreni yönettiğini, cennete cübbesinde mürit taşıyacağını ve haşa Allahın sıfatlarını tamamen gavslarına atfeden tarikatlara da hatta Erdoğan'a Allah'ın sıfatlarını üzerinde topladı diyen müptezele, iki çift sözün olmayacak mı, de hele sen. Ben yanlız yerlerin ve göklerin tek hakimi Allah'a, Rasülüne ve Kur'an'a iman ederim. Ondan gayrisi ne adla olursa olsun benim düşmanımdır. Ha bir de o kız provakotör olmazsa öyle bir zaman da o nu yapmaz. Kızın asıl suçu Atürke hakaret değil, doğrudan devletin mevcut iktidarına ve birliğine karşı sabotajdır. Anayasanın rahatsız eden, ilk dört maddesinin neresi diye sorarım. Eğer ki demezsen senin derdin doğrudan Türkiye devleti ve milletidir derim. (Akit editörü hakaret olmasa da yazıların işine gelmeyen yerini kesip yayınlıyorsun, bütünlük kalmıyor. Ayıp ediyorsun tarafsız olun tamamını yayınlayın)
 • boş islerboş isler6 ay önce
  ...Bir daha bir Atatürk gelemz unutma.Turkiye bölünür altında hepimiz kalırız.Cumhuriyete sahip çıkın...
 • mehmet mehmet 6 ay önce
  Ayın 19'un da bitecek imar barışı mutlaka uzatılmalı bu konuda milli emlak dairelerinde harita mühendislerinde aşırı yogunluk var
 • abcabc6 ay önce
  tuzcu cambaza bak nerede var
 • tuzcutuzcu6 ay önce
  Panayır erken başladı....Ortalık cambaza bak diyenlerle dolup taşıyor....
 • Ali rızaAli rıza6 ay önce
  Tövbe tövbe nasıl bir yazı nasıl bir itham insan allahtan korkar yahu , Atatürk bir Önder muzaffer bir asker senin benim gibi bir insan ona ülkenin kurucusu olduğundan ve silah arkadaşlarına sayğı duyuyoruz o kadar bunun kıyamla rükuile ne ilğisi var amma sizin gibi dinci cemaatçi olmadığından rasyonel düşündüğü için hurafeci olmadığı için dini kadının vücuduna hapsetmediği için ona kin besliyorsunuz allahu taala akıl ihsan etsin amin
 • AlperAlper6 ay önce
  Birileri,bir maskeyle malı götürüyor ama halk bunu öğrendiğinde de iş,işten geçmiş oluyor.Yolsuzluklara savaş açacağız diye iktidara gelenler,damardan giriyoruz dediler ama hani nerde bu yakalananlar?Elin pagan filozofu bile:bir yönetici,iktidarı bıraktığı gün,iktidara geldiği günden daha varlıklı olamaz demiş.Peygamberin örnekliği zaten ortada.Var mı,Pagan ,Ezokratın kriterlerine uyan böyle bir tanıdık?
 • imamarüzgarimamarüzgar6 ay önce
  Değişimler ancak bir rüzgarın esmesi ile olandır. Geleceğe yönelik olandır. Değişimlere aynı dercede karşı koyan kişinin direnci değişimlerin olmaması için gösterdiği çabadır. Geleceğe onlar yön veremezler. Onlar sadece kendi çıkarları etrafındaki ler için değişime direnç gösterirler. Milleti ve ülkesinindeğişimini düşüneneler o rüzgarın herşeyinden esinlenerek yol alma gayretindedirler. Korumak adına girdiğin yolun durmu dönüşünde sana mani olabilir unutma.
 • NecmettinNecmettin6 ay önce
  SALMAN RÜŞTÜ,YOBAZLARIN PEYGAMBERİMİZİ,İLAHLASTİRİP,AKLA DİMAĞA SIĞMAYACAK,SAÇMALIKLARINI PEYGWMBERE SÖZÜM ONA UYDURUK HADİSLERLE YAKIŞTIRMALAR YAPIP,GÜYA ONU YÜCELMEK İSTERKEN,İLAHLASTİRDİLAR,AYNISININ BİR BENZERİNİDE SÖZDE ATATURK SEVİCİLER YAPTI,DOĞAL OLARAK HERKESİN MİGDESİ BULANDI BU İŞTEN,NE SALMAN RÜŞTÜ YALAN SOYLUYOR DİYEBİLDİLER,NESE KENDİ SAHİH DİYE UYDURDUKLARI HADİSLERİ GERİ ÇEKTİLER,REZİK OLDULAR,SALMANDA YOBAZLARIN AÇIĞINI İSLAMİN,AÇIĞI ZANNETTİ,BEYLER BİZ AYNI İSRAİLOGULLARİNA DÖNDÜK EPEYDİR BU BÖYLE,İLAH UYDURMAKTA ,SEVMEDE NEFRETTE,CİZMEYİ İYİCE ASTİK,SEVİYEYİ KAYBETTİK,HAYIRLI OLSUN,KALİTESİZ MUSLUMANLAR,KALİTESİZ,KEMALİSTLER OLDUK,BİRİLERİ MUSLUMAN OLMAYI ATATÜRK KE HAKARET,BİRİLERİ DE ATATÜRKÇÜ OLMAYI,MÜSLÜMANA DUNYAYİ DAR ETMEK ZANNTTİ.İKİSİDE KAYBETTİ VESSELÂM.
 • sonersoner6 ay önce
  "Bi anlayın gari": sizin Allah'tan başka ilah yoktur diyen genç bir kızla derdiniz nedir? İnsanları ikna etmek için bir asır öncesindeki nutuk metinlerini neredeyse dogmatik bilgi diye her araya sıkıştırmanız yanında, hocamızın gerçeklerden yazdığı bilgiler örtüşmez ve o sığ zihniniz almaz, boşuna uğraşmayın... önce perdelerinizi yenilemeniz lazım gerçeklerin ışığını görmeniz için...
 • mustafaamustafaa6 ay önce
  ... 40 tane türküsü olurmuş  ...
 • tuzcutuzcu6 ay önce
  Biz daha gözümüz önünde olan Ak Parti ile AKP arasındaki farkı çözemedik...Sahi nedir bu fark bilen var mı? Niye bu isim değişikliği oldu bilen var mı? Yoksa o kadar eskiye gidip eski CHP ile yenisini nasıl mukayese edeceğiz....
 • Bi anlayın gariBi anlayın gari6 ay önce
  Yazıyı tekrar okudum da. Yazar bey insanları ikna etmek için geçmişten anlattığı onca.. arasına ustalıkla anayasanın ilk dört maddesiyle olan derdini de sıkıştırmış. Yazar bey bu maddelerde ki derdin olanı açıkça yaz. Ülkenin adıyla mı, diliyle mi, bayrağıyla mı, Türklüğüyle mi, sosyal oluşuylamı, hukuk devletiyle mi, demokratik oluşuyla mı, laik oluşuyla mı, cumhuriyet oluşuyla mı, vs. neyle derdin açıkça yaz beyim...
 • SelamSelam6 ay önce
  Atatürk’ün yolundan gidecek nesiller yetiştirmek her anne ve babanın görevi olmalıdır.
 • TümerTümer6 ay önce
  ... Dilipak ne diyelim artık...
 • MehmetMehmet6 ay önce
  "... sizin dininiz size, benim dinim bana" Kafirun süresini okumak lazım. CHP'liler aslında müşrik...
 • ORHAN İNANORHAN İNAN6 ay önce
  ALLAH RAZI OLSUN KIYMETLİ HOCAM.ÇOK GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ.GÜN OLA HAYR OLA İNŞALLAH. NERELERDEN NE GÜNLERE GELDİ BU MEMLEKETİN MÜSLÜMANLARI.RABBİM'İN YARDIMI İLE BU GÜNLERİDE AŞACAK.AZGINLIĞIN SON NOKTASINA GELMİŞ NANKÖRLERİ DOĞRU YOLA GETİRMEK BELKİ MÜMKÜN DEĞİL AMA BU KADAR FÜTURSUZCA SALDIRMALARINI ÖNLEMEK MÜMKÜN. DEVLETİ YÖNETME ARZUSUNDA OLANLAR BİRAZ EŞİT DAVRANSINLAR DA BU SON YAŞANAN REZİLLİKLERE BİRAZ DUR DESİNLER.YOKSA BU MİLLET ONLARA DA DUR DİYECEK GİBİ.
 • cemcem6 ay önce
  ... yazdığın ...
 • zaferzafer6 ay önce
  "Yoksa Kılıçdaroğlu CHP’yi ayakta tutmak, yaşatmak için elindeki son kozları mı kullanıyor." şıkkı en doğrusu Kılıçdaroğlu parça parça olan CHP'yi ayakta tutabilmek için bir taraftan Muharrem İNce, Öztürk Yılmaz gillerle bir taraftan ezan tartışması ile ulusalcıları partide tutmak istiyor, diğer Bekaroğlu, A,Şenerler ile muhafazkarlardan 3-5 oy kotarabilmek diğer taraftan S.Tanrıkulu ile de HDP'leri hoş tutmak istiyor
 • erol bozerol boz6 ay önce
  DİLİNE SAĞLIK sayende güzel şeyleri öğreniyoruz
 • VELİVELİ6 ay önce
  herşeyi hallettik bir cph mi kaldı?- puta ilah demedikte, Allahı ilah kabul ettik mi?- demokrasiyi tepeden tırnağa kurumsallaştırdık mı?- hiçbir ak parti belediyesinde zerre haram yoktur diyebildik mi?- seçim sistemini , onay, tebellüğ, olmaktan çıkartıp, gerçek yöneticileri seçtik mi?- yeni anayasayı , özgür ve bağımsız şekilde yaptık mı?- tek parti yönetimi devam ediyor.. iktirda veya belediyede olan kendi dava arkadaşı da olsa, kendi partiliside olsa tek başına...
 • mvlütmvlüt6 ay önce
  chp siyonizmin emellerine hizmet etmiş ve etmektedir....bütün mesele budur....ve bunu canı pahasına yapmaktadır....
 • taşcıtaşcı6 ay önce
  Ankara'da altı hastane kapatılacak. 137 yıllık Numune Hastanesi dahil.Neden buİmtiyazlı şehir hastaneleri?...Şehir içindeki hastaneler neden kapatılıyor..Şehir dışına acil hasta nasıl yetişecek...kime hizmet bu?
 • şükrü onukşükrü onuk6 ay önce
  seçim öncesi iktidar olmaları durumunda ne yapacaklarının ip uçlarını vermeleri açısından vekillerinin bu tür provakatif söylemlerde bulunmaları bunların anlaşılmaları için o kadar da önemsiz değildir.Bunların dışında birileri gece gündüz durmaksızın bunların ne olduğunu topluma anlatsaydı bir milim yol alamazdı.Genetik kodlarında zaten olanları dışa vurmaları belkide dürüstçe bir davranış bile sayılabilir .
 • melih53melih536 ay önce
  hocam chp yi gömdünüz resmen.akp nin ülkeyi tarihinin en büyük ekonomik krizine sokması Türk Halkının yaşadığı umutsuzluk bunların çaresini yazın .şimdi yeni taktik chp yi yazmak.chp memleketi batırdı akp kurtarıyo öylemi..biraz yürekten düşünmek lazım hocam..ben 60 yaşında ülkemde bir sürü kriz yaşadık ve hiç bir dönem bu derece UMUTSUZLUK VE MUTSUZLUK bir arada yaşanmamıştı..akp nin alameti farikası oldu umutsuz ve mutsuz toplum..bence chp içinde biri çıkmış belliki ajan..** Ezan için şahsi istekleri...Ezan toplumlar üstü bir çağrıdır ..ve Arapça olarak devam edecektir dünyanın her yerinde..bir zamanlar ülkemizde Türkçe okunması talihsizliktir ve Cumhuriyet rejimine bir gölge olarak kalmasıda o dönem karar vericilerin Cumhuriyete ne kadar kötülük yaptığı ortadadır..ayrıca tek parti dönemi diye yazılıyor.demokrat parti zamanınıda o zaman yazmalısınız..geçmişte yapılan hatalarşimdiki siyaset karar vercilerine ders olmalı ve şimdiki karar vericileri içinde o dönemler için suçlayıcı bir argüman olmamalıdır.şu an chp konuşulacaksa şimdiki durumuyla politikasıyla sunduğu alternatif politikaları için konuşulmalı.bunuda iki kısımda tabi incelemk lazım bir ekonomik ve diğer sosyal yaşam..*mesela emekli bayram ikramiyesini chp sayesinde aldı.*bu önemli bir hak ..daha bunu halkına anlatamamış bir chp den bahsediyoruz..ülke son yılların en büyük ekonomik felaketini yaşıyor ve yeni dönem ekonomi bakanı acaip düzeldik diyor halk perişan umutsuz ve mutsuz farkında değil..akp içinde yolları ayrılan sayın babacanın kıymeti şimdi daha çok anlaşılıyor..mesela bu değerlerine sahip çıkamamış bir akp .ülkeyi getirdiği son nokta..demeçlere değil oluşan rakmalara bakın.borsa tüm dünyada ekonomi yansımasıdır.bakın borsaya daha kendi kamu kuruluşlarındaki hisse çöküntüsünü durduramıyorlar.örnek olacaklar güven verecekler **böylemi olur..insanlar bunları görüyor yaşıyor zaten mutsuz umutsuz oluyor hocam..
 • Songül Kaya Songül Kaya 6 ay önce
  AllahsizdeEbedenrazı olsunhep doğrularıyazıyorsunuz Elinizesağlık
 • Mehmet ayMehmet ay6 ay önce
  Sayın yazar, CHP kı değilim, ama Atatürkcüyüm, Atatürk Türkiye yi modern devlet olmadı için çok çalıştı, istese bazıları gibi patişahlığını ilan eder ölene kadar zevk-i sefa içinde yasardı. Ama onları yapmadı, gece gündüz çalıştı, şimdiki insanlar Kadir kıymet bilmedi şimdi ona küfür ediyorlar, geçmisineküfür eden devletler yıkılmaya mahkumdur. Atatürk e küfür edenlerede yazıklar olsun.
 • CemalCemal6 ay önce
  İslamiyet öncesi putlara tapınma ile bir ülkeye büyük hizmetler vermiş ve kurucusu ünvanını almayı hakketmiş bir kişiyi anmanın farkını lütfen anlayınız artık.
 • İlah üstüneİlah üstüne6 ay önce
  ... "Atatürk ilah değildir" diye bağırmanın eshab-ı mucibesi nedir?..
 • NddenizNddeniz6 ay önce
  Ölelenlerin içersinden bir lider aranılacaksa bana Hz.Muhammed(S.A.V) yeterdir.Bazıları ise Mustafa Kemali.Musolliniyi,Lenini Stallini,Mauyo Çengiyi çonguyu lider kabul eder.Herkes sevdiği ile haşrolur.
 • ibrahimibrahim6 ay önce
  chp nin derdi bize ne, Ak Parti kendini düzeltsin.
 • TunahanTunahan6 ay önce
  ... Masaon localari ve Amerikan kultur derneklerine yasal izini veren A.Menderes ve D.P.
 • Mustafa KüçüköksüzMustafa Küçüköksüz6 ay önce
  Yazı müthiş...
 • AkınAkın6 ay önce
  Ha ha yazar kendi mahallesindeki tapıcıları hiç görmüyor...
 • AdilAdil6 ay önce
  Tek parti dönemi CHP icraatını pencereleri açarak aynı dönemin Franco İspanya'sı, Mussolini İtalya'sı, Hitler Almanya'sı, Stalin Sovyetler'i ile harmanlayıp böyle derin bir analiz yapabilirmisiniz sayın Dilipak
 • İlbeyhanİlbeyhan6 ay önce
  Hocam şunu bunu bırakalım, şu parti bu parti değil...Bakanlıklarda , bağlı il ve ilçe teşkilatlarında , İl ilçe Türkiyenin bütün belediyelerinde tek bir örnek verebilirmisiniz...BirVATANDAŞgidipbir işiyle ilgili talepte bulunduğunda, benim hakkım, talebim adalet ölçüsünde değerlendirilir ve hakkım bana teslim edilir diyebiliyormu...Veya bi haksızlığa uğrarsadevletim var , benim hakkımı teslim eder suçluları cezalandırır diyebiliyormu...Diyemiyorsa ne yapıyor..Yandaş ve hatırlı bir kanalmı arıyor... Mesela Anayasacı olduğunu iddia eden , KUZU koyunlarmı arıyor, yine çankaya bel başkanı Taşdelenin babasınamı gidiyor, yine Ataşehir bel başkanı BATTAL İLGEZDİNİNticari ekibinden birinemi ulaşıyor.. Eski siyasiler Hukuk ve Danışmanlık büroları adı altındahallediyorlarmı? eskilerden Cemil Çiçek beylerde halen faal yinede pişmanlık duyduğu günlerden birinde , 24 saatliğinedahi RÜŞVET dursa ,TÜRKİYE 20 yıl ileri gider diyor...Artık sekerat hali, vakit tamam ...Son pişmanlık fayda etmez...Mümin kisveliler müslümanları yönetmeye devam ettiği sürece 1400 yıldaha geçse zillet bitmez hocam...Fetoş ,Adnan ,Süleymancı ,İsmailağa ,menzil vs vs ve diğer saz arkadaşları...TİKSİNTİ ...Bu dinciler bizim müslümanlara benzemiyor, artık hiç birimiz bişeye benzemiyoruz...Yarın ağlamak yok, hep beraber yaptık...Sümüklügillerin sümüklü mendiline övgüler dizip ,keramet umarak...Heyhaaaat...geçenler geçti seni ,çatla SODOM ,patla GOMORE...Cumhuriyetin kıymetini bilmezsen ,tüm yanşış ve ihanetlerine rağmen ....
 • İSMAİL AYDEMİRİSMAİL AYDEMİR6 ay önce
  İlkelerinizden uzaklaşırsanız, alameti farikalarınızı kaybedersiniz, o zaman da siz siz olmazsınız.Aynen katılıyorum. Adalet ve Kalkınma Partisi ilk seçimlerde (3 kasım 2002) yüzde 37 oy aldığında anayasa değiştirecek sandalye sayısındaydı. (Allahın hikmeti teveccühü) sonraları oy oranı arttıkça sandalyesi düştü. Yani hak ve Alameti Farika için sayının ehemmiyeti yok. Sadece sayı çokluğu ile hak belirlenebileydi budizm hak din seçilirdi diyor Kadir hoca. Allahu Tealanın kudreti yok mu (haşa) 7 milyardan fazla insanı müzlüman yapmaya var. Bereket azdadır, Çok malın hesabı da çok olur.
 • CEMALCEMAL6 ay önce
  16 yıldır iktidardasınız niye faizi kaldırmıyorsunuz, Ayasofyayı ibadete açmıyorsunuz.Hırsızın .... Zina yapanları ... Nikahsız evliliği önlemiyorsunuz. Niye ayetin gereğiinfak 'ı uyugulamıyorsunuz. İslamda lüks yaşam varmı? Adeletsizlik varmı? Hepinizin derdi devletten otlanmak yoksa islam siizn derdiniz değil. Sizde Şeriatın uygalnamayacağğını hiç bir zaman uygulanmadığını biliyorunsuz. Osmanlı şeriatla mı yönetildi. Kadınları çarşafa sokmaktan köleleştirmekten, onlarca kadıncariye almaktanbaşka ne uygulandı. (2/BAKARA-219: Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: İkisinde de büyük bir günah, bir de insanlar için bazı yararlar vardır; fakat günahları, yararlarından daha büyüktür. Bir de ne bağışlayacaklarını soruyorlar. 'İhtiyaçtan fazlasını' de. İşte, Allah, düşünmeniz için âyetlerini size böyle açıklıyor.)
 • ahmet hamdi karaahmet hamdi kara6 ay önce
  Allah inancı( tevhid inancı) ortada ikentürbelerden meded umanlara ne demeli ...
 • maraşlımaraşlı6 ay önce
  Chp bu milletin bağrına saplanmış bir kazıktır. 6 oku da diğer azalarına sokulmuş hançerlerdir. 100 yıldır bu kazığı ve hançerleri çıkaracak bir babayiğit daha çıkmadı. Tanrı Türkü korusun , Allah cc müslümanı
 • ELİFELİF6 ay önce
  ANITKABİRİ YAPAN CHP DEĞİL ÇOK SEVDİĞİNİZ MENDERESDİR. HİÇ BİR ATATÜRKCÜ ONU İLAH GÖRECEK KADAR CAHİL DEĞİLDİR .  DARÜLHARP TİR HERŞEY MÜBAHTIR PALAVRANIZ ALLAH ENZDİNDE SÖKMEZ.
 • KocasolskKocasolsk6 ay önce
  Allah razı olsun hacam, resmitam olarak ortaya koymuş, çerçevesini ÇAKMIŞ duvara asmışsın. Chp ve ak partisini TAM TESBİT yazmışsın, eline sağlık.
 • MemetMemet6 ay önce
  sayın dilipak türbelere çaput bağlayıp ev araba karı koca isteyenlerle uğraş sen , sonra chp ile uğraşırsın...
 • ŞaşkınŞaşkın6 ay önce
  Sayın Dilipak, şu 1920 lerin Türkiyesini taşlamaktan vazgeçseniz!.. Kendinizi hapsettiğiniz bu günün CHP hapsanesinden bir kurtulsanız. Bu hapsanede olduğunuz sürece şeytanı orada aramaya devam edeceğiniz muhakkak. Bir de dini dile bağlayacaksanız ayetleri lütfen ARAPÇA yazın, sözünüzle özünüz aynı olsun. Bir kara cahilin Ezan üzerinden ateşlediği fitne fitiline sizin dahi sarılıyor olmanız gerçekten garip!..
 • EfrasiyapEfrasiyap6 ay önce
  "Din büyüklerinizi ilah ve rab edinmeyin." "Hani onlar size bir şey söylerlerdi de, siz o şey üzerinde düşünmeden onun söylediği şekilde kabul ve red etmez miydiniz, işte bu onları İlah ve Rab edinmek demektir.” Bu ayet ve hadisinin manasını anlamak ve yeni nesillere anlatmak devletin ve her ailenin, ferdin en asli görevi olmalıdır. Yaşadığımız pek çok sorunun temelinde bu eksiklik var.
 • Bi anlayın gariBi anlayın gari6 ay önce
  Ne anlatıyon yazar...1930 larda yaşamış birkaç mübtezelin yapmaya çalışıp, çoğunun kabul görmeyip, yine kendilerince kaldırılan şeyleri sanki hala varmış gibi saltanatınızı korumak adına insanlara sunmanızdan gına geldi. İslama en büyük zararı kendine müslüman süsü veren münafık tarikatlar veriyor anlayın artık. Neyi amaçlarsa amaçlasın Türkiyenin İslamlaşması ve Türkleşmesi M.Kemal sayesinde olmuştur. Adama bari bu konularda teşekkür edin. Kimsenin M.Kemale taptığı yok. Ama tarikat Şeyhine tapan yığınlar var...
 • ŞaşkınŞaşkın6 ay önce
  Yorumcu (!) Bekçi Bekir ulemadan olsa gerek!?.. Öyle ya "zır cahillere" savaş açtığına göre ya Donkişottur yada kendi sınıfının Alimi... Allah akıl fikir versin.
 • kanikani6 ay önce
  ulkeyi 68 yildir sag iktidarlar yönetiyor sayin dilipakin derdi chp
 • Yunus 16 Yunus 16 6 ay önce
  KONSOLOS POLİSİNİN YARDIMCISI MUHASEBECİ, KARANLIK BİR ADAM, BİRYERLERDEN DÜĞMEYE BASILDI, KEMAL İNDİRİLECEK. LAKİN BİZE CHP LAZIM DEĞİL, HER ZAMAN SAĞDAN SAY %25 SOLDAN SAY %25 BU DEĞİŞMEZ. BİZE GERÇEK İNANÇLI CESUR MİLLİ MUHAFAZAKAR AK PARTİLİLER LAZIM. BUNLARIN SAHTESİ ÇIKARCISI CHP LİLERDEN ÇOK DAHA TEHLİKELİ. BİR AĞAÇ KURDU ZAMANLA KOCA AĞACI DEVİRİR.
 • MemoMemo6 ay önce
  ... İnşallah diğer tarafta güzel bir açıklaman vardır bu yazı için.
 • NuriNuri6 ay önce
  Bu ... ülkeyi terk etmeli
 • GryGry6 ay önce
  İlah ile ilgili bölümü tek yanlı bakmışsınız
 • ramazanramazan6 ay önce
  Yunanistan Adaları işgal etti hiç sesiniz çıkmıyor Türk adaları satıldı mı yoksa anlatsanıza sürekli AHP kötülüyorsunuz bırakın biz biliyoruz bunları yunanistan Cumhurbaşkanı karasularını genişletiriz Türkiye dahil komşularımız birşey diyemez diyor ne oluyor bunları anlatın Dünya Lideri nerde yıllardır işgal altında olan Adalarımız ne olacak çok konuşmak değil mesele çok iş yapmak siz kaçak güreşmeyi bırakın CHP mi yönetimde şuan şikayet ediyorsunuz
 • İlbeyhanİlbeyhan6 ay önce
  Anıtkabiri yunan tapınaklarınabenzetir dinci taife, bence ,haklıda olabilirler... CHP nin bu abukluğu ,bugünkü subukluğu meşru kılarmı...Ali Erbaşınfesli deli kadiriziyaretinin izahı nedir...O da pensilvanyada USA nın kucağında yatıp yuvalanıyor.....Koltuklarımın altında haçla gezenler, müslüman kıliğında cirit atıyor...Biz müslüman Türk milletiyiz , vatan savunmasındayızBEKLERİZ...
 • Bekçi Bekir(Coşkulu)Bekçi Bekir(Coşkulu)6 ay önce
  Cumhuriyetin bekçileri var. Bekçinin elinde düdüğü, arkasında kıçından sallam sullam sarkan cobu var. Bekçi; doğası gereği cahil; zır cahil, bildiğiniz bekçi, elifi görse mertek, uçağı görse ördek sanır. Cumhuriyet işte böyle bekçilerle sürüp gidiyor, ne yapsın?
 • AlimAlim6 ay önce
  Herkes arayış içerisinde millet kimseye güvenmiyor kimsede kendi tarafına çekemiyor yemiyor artık sizinde yaptıklarınız ortada hepsi aynı aslında değişen birşey yok kimi Atatürkçü kimi Kürtçü kimi türkçü kimi sözde İslamcı ama hepsi kul hakkı yiyen aynı yere hizmet eden siyasi partiler en çok İslamcılar mı yedi yok efendim Kemalistler mi yedi tartışması yapmayı bırakın siz çok mu düzgünsünüz dönüp kendinize bakın
 • Hikmet Hikmet 6 ay önce
  .."EZANI KALDIRIN,MİNARELERİ YIKIN" FALAN...HANGİ DEVİRDE EZAN YASAKLANMIŞ,CAMİLER MİNARELER YIKILMIŞ ...AYASOFYA AYASOFYA DİYE SADECE LAFAZANLIK YAPIYORSUNUZ 16 YILDIR İKTİDARDASINIZ NİYE İBADETE AÇMIYORSUNUZ,ELİNİZDEN TUTAN MI VAR?AYASOFYAYI İBADETE AÇIN,İSRAİL İLE ABD İLE İLİŞKİLERİ KESİN,ABD,İNGİLTERE... İLE İŞBİRLİĞİ YAPACAĞINIZA IRAK İLE SURİYE İLE İŞBİRLİĞİ YAPSAYDINIZ 2 MİLYON MÜSLÜMAN'IN KATLEDİLMESİNİ ÖNLEMİŞ OLURDUNUZ

Günün Özeti