Tereddi ya da

20 Şubat 2019 Çarşamba

Tereddi, soysuzlaşma, yozlaşma, gerilemek. Soysuzlaşmak, aşağı düşmek gibi anlamlara gelir. Terakki ise bunun karşıtıdır. Gelişme, ilerleme, yükselme.

Geriliyor muyuz, ilerliyor mu? Bu biraz da baktığınız yerle ilgilidir. Mesela paranız artarken itibarınızı kaybedebilirsiniz. Ya da para kaybedebilirsiniz ama itibarınız artabilir mesela. İnsanın ikisini birden kaybettiği ve kazandığı da olabilir.

İttihat ve Terakki, birlik ve ilerleme demek. Ama birlik ve ilerleme için “din”den kurtulmak  gerek. Bu fikir cumhuriyetle ortaya çıkmadı idi. 1880’de ölen Ziya Paşa, “İslam imiş devlete pâ-bend-i terakki / Evvel yoğ idi işbu rivâyet yeni çıktı” der. Tanzimat sonrası, hatta Lale devrinden sonra bütün fikirler açıktan konuşulmaya başlanmıştı “aydın”lar arasında. İttihat Terakkiciler arasında bu fikirde olanların sayısı da az değildi. Nihayetinde cumhuriyet dönemindeki tek parti zihniyeti de İttihat Terakkinin siyasi ayağı değil mi idi. Daha sonra onlar da aslına rücu etti ve militerleştiler.

Mahmut Esat Bozkurt meclis kürsüsünden haykırmak ister (Şahid Karabekir) “İslamın ilerlemeye engel olduğu düşüncesi.İslam kaldıkça kimsenin yüzümüze bakmayacağı düşüncesi” (…) Din ve ahlakı olanlar aç kalmaya mahkumdur.” Bu fikirler siyasete egemen olduğunda bu lakırdıların konuşulduğu zaman 10 Temmuz 1923. Ana fikir şu: “Dini ve namusu olanlar kazanamazlar. Yoksul kalmaları kaçınılmazdır. Böyle kimselerle ülke zenginleştirilemez. Onun için din ve namus anlayışını kaldırmalıyız. Partiyi bunu kabul edenlerle güçlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Böylece kalkınma çabuk ve kolay olur.” (Kazım Karabekir anlatıyor /Uğur Mumcu Ağustos 1990)

Mehmet Akif de Safahat’ta demiyor mu idi: “İrticaın sizin lehçede manası bu mu?” diye

Terakki Vakfı Okulları, 1877 yılında Selanik’te Mekteb-i Terakki adıyla kurulmuştu. Şişli Terakki, Selanik’teki Alatini efendinin sponsorluğunda kurulan Şimon Zwi mektebinin devamı idi. Şimon Zwi mektebi mütegallibenin devamı olan yeni Cumhuriyetin kurucuları daha sonra, Moiz Kohen adını “Tekinalp”e çevirip,  Din yok milliyet var” diye sahne alacaklardır. O da tutmayınca, “Türkün dini Kemalizmdir” diye çıkacaklardır ortaya.

Dün dündür, bugünse bugün. Artık CHP iktidarda değil. Ama o malum aşiret için “giden ağam, gelen paşam” Şamanizm’den başlayıp, NLP ile devam edip, bir nesli dönüştürmek için Transandantal Meditasyon için çıkıyorlar ortaya. 

Sıra “Helal Disco”ya geldi. Ankara’da açılıyor. “Eğlenmek bizim de hakkımız”! değil mi! Tabii ki helal. Helal şarap, helal şampanya, helal bira, helal likör! Düğün salonu gibi, “kına gecesi salonu” değil, doğum günü partilerinin verildiği, eğlence partilerinin yapıldığı bir disco’dan söz ediyorlar. Artık Kâbe’nin hemen karşısındaki AVM’de bile satılıyor bunlar. Yan taraftaki kuleye çıkıp, Kâbe’ye tepeden bakarak şampanyanızı yudumlayabilirsiniz. Ee artık bizim “Disk Jokey”lerimiz de olur!

Ne var bunda. Kına gecesi yapmıyorlar mı? Onun VIP versiyonu. Daha profesyonelcesi. Hem zaten yöneticisi Kur’an Kursu mezunu, hafize. Tabii ki mahremiyet kurallarına uygun. Erkek giremez. Cep telefonu yasak. “Disko, dans müziğinin bir tarzıdır. Funk, soul, pop ve salsa ögeleri içerir”miş.

Hay Allah, bizim emekli birkaç eski kafalı hoca gitmişler, belediye başkanını ziyaret etmişler. Sabah namazında bizim camiye de buyurun, dua edelim de Allah bizi korktuğumuzdan emin eylesin demişler. “Eski kafa” adamlar. “Başkan adayı, programımızı tanıtım grubumuz hazırlıyor, onlar reklam ajansları ve halkla ilişkiler uzmanları, kamuoyu araştırma şirketleri ile çalışıyorlar” demiş. Kibarca  yolcu etmişler. Sonra kendi aralarında konuşuyorlarmış, 3 nesil geçti onların zamanı ile bugün arasında, bunlar o günlerde kalmış. XYZ kuşağından haberleri yok amcaların” demişler.

Bir emekli Prof. gidip, bazı konularda aday olan zatı uyarıp, nasihat edecek olmuş, “Siz İlahiyat Profesörüydünüz değil mi” diye sormuş. Sonra da arkadaşlarına dönmüş. “İşine bak, bilmediğin şeye karışma” demeye getirmiş kaba bir şekilde.

Cafeler kesmiyor artık gençlerimizi, Diskotek lazım bize, biraz oynamamız gerek. Dansing lazım. Rock’n Roll eşliğinde zikir çeken dervişlerimiz var artık. Bunlar hayatın gerçekleri. Biraz horon teper, zeybek oynar. “Yerli ve Milli” Kafkas halk oyunları var, halay çekeriz. Gençlik bunu istiyor. Biraz da biz kam alalım dünyadan!

Diskotek deyince mütedeyyin hanımlar için ayrı yer, aile için karma, erkekler için ayrı olmalı. Fonda enstrümantal “telaal bedrü”. 

Bir arkadaş memlekette bir SPA’ya gitmiş. Tayland masajı da yapılıyor. Erkek masör de var, kadın da. Erkek masörler dolu. Aralarında bir de emekli müftü var. Grub bir işadamı grubu. Müftü fetvayı veriyor. Masörler gayrimüslüm, üstelik sağlık için yapılan bir iş sözkonusu. Caizdir. Helal!

Zaten artık memlekette herkes için her türlü fetva var. Hormonlu, geni ile oynanmış fetvalar herkese her konuda çözüm imkanı sunuyor..

Bir grub işadamı yurtdışında SPA’ya gitmişler. Yine masaj konusu. Bizim eski radikallerden biri, ben kadın masöre gitmem diyor. Erkek masöre gidiyor. Meğer adam gaymiş, Gay’lar gidiyormuş ona!..

Deizm’i geçtik, agnostik oldu insanlar. Yıllarca tekrar tekrar yazıp durdum, bizi önce atomize edecekler. Sonra nötralize, ardından agnostik. Bu gerçekleşti. Bu nasıl mı oldu. Artık aklımız ve imanımız servetimiz ve gücümüze yön veriyor. Servetimiz ve gücümüz aklımız ve imanımıza hükmediyor. İnandığımız gibi yaşamayınca yaşadığımız gibi inanmaya başladık. Bu iş bu kadar basit.

CHP döneminde laikleştiremediler ama AK Parti döneminde AKP’liler üzerinden sekülerleştirildik.

Sonuçta Ahmet Cevdetler kazandılar.

Artık ilahiyatlarda bile namaz kılan %50’lerde. Bunun sorumlusu kim? Kaldı ki, muamelattan yoksun bir ibadet sadece  seremoni ve ritüelden ibarettir. İbadetin ruhu yokolur, yapılan iş şekil ve cesetten ibaret kalır. Zaman içinde bu iş “münafıklık alameti”ne dönüşür. Çünkü o iş bir ibadet değil, insanları aldatmaya dönük bir istismara ve aldatmaya dönüşür.

Hadi diyelim ki, necasetten temizleniyoruz da, “Hadesten taharet” ne olacak hiç düşündünüz mü. Sahi “Hades” ne demekti, çevrenizdekilere sorun bakalım. Gençlerin 32 farz seviyesinde bile dinle bağları kalmadı neredeyse. Bağışlayın, sizi gereksiz şeylerle meşgul ediyorum. Biliyorum sizin “para kazanmak” gibi daha ciddi işleriniz var.

Prof. Dr. Fikret Akınerdem’in 14 Nisan 2017’li “İslam Terakkiye Manidir Hristiyan Olmamız Gerekir” başlıklı bir makalesi var. Orada bir olay anlatılır: Kazım Karabekir, 1923 senesinde mecliste yaşadığı ilginç bir olayı şöyle anlatıyor: Tevfik Rüştü Bey konuşuyordu: “Ben kanaatimi millet kürsüsünden de haykırırım. Kimseden korkmam. Teşkilâtı Esasiyemizde dinimiz apaçık yazılmalıdır” diyordu. Ben söz aldım ve sordum: “Teşkilâtı Esasiye’de dinimizin İslâm olduğu yazılıdır. Tevfik Rüştü Bey? Hangi kanaati haykıracaksın? Teşkilâtı Esasiye’ye hangi dini yazdıracaksın? Hıristiyanlığı mı? Mahmut Esat Bey söz aldı ve sertçe cevap verdi: “Evet Hristiyanlığı. Çünkü İslamlık terakkiye (ilerlemeye) manidir. Bu dinle yürünmez mahvoluruz. Ve bize kimse de ehemmiyeti vermez” dedi.

Halide Edip’i dinlemiş olarak Avukat Yusuf Türel de 6 Şubat 1995 tarihli Türkiye Gazetesi’nde yayınlanan A. İhsan Gülcü ile röportajında Halide Edip’ten naklen bir olay anlatılır: Bir gün Naci Şensoy ve Ferruh İlter ile Halide Hanım’ı ziyarete gittik. Halide Hanım’a, bizde ve diğer devletlerde İslam’a karşı yapılan saldırıların nereye varacağını sordum. Şöyle konuşmuştu: “Bir toplantıda isimlerini vermek istemediğim kişiler bana, ikna kabiliyetim olduğunu ifade ederek, Avrupa devletleri arasına girebilmemiz için İslamiyet’i bir tarafa bırakıp onların inançlarına yakın, daha ziyade Protestanlıka yakın bir çizgiye gelmemiz için yazılar yazsanız iyi olur. Bu hurafelerle hem geride kaldık hem daima geriye itileceğiz dediler. Ben onlara, hayır beyefendiler ben bu kanaatte değilim. Belki çaput bağlama gibi bazı hurafeler olabilir, ama bunlar dinin esasları değildir. İslam en mükemmel dindir. İlim adamları kürsülere çıktığı zaman hurafeler ortadan kalkar dedim”.

Dili yok kalbimin ondan ne kadar bizarım”. Bugünlük de bu kadar! Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ferhat Özdemir MünihFerhat Özdemir Münih3 ay önce
  Allah razı olsun
 • Ferhat Özdemir MBAFerhat Özdemir MBA3 ay önce
  Selamın AleykümAbdullah Dilipak gibi Dili Pak İslam büyüklerimiz ve düşünürlerimiz olduğu sürece Neslimiz Müslüman kalacak.İnşallahHocam doğruyu siz tekrar hatırlatın bu Halk o sapık Hocaların sahte tefrikalarına şüpheyle yaklaşsın.Allah Kuran ı indirdiğinde İKRA yani Oku diye buyurmuştur bize..Oku ki seni saptıramasınlar!!!Allah İslam ı dosdoğru öğretenlerden razı olsun.Hocam Allah’a emanet olun.Münih’ten selamlar
 • TamerTamer4 ay önce
  Durumu iyi özetlemişsiniz hocam.Maalesef gidişat bu yönde. Toplum kocaman bir aygıt. Direksiyonu şimdi çevirmeye çalışsak 50 yılda zar zor yola gel(ebil)ir.
 • isa tuncisa tunc4 ay önce
  Yazinizin yorum yazilacak bir tarafi yok. Bastan sona dogru hatta dosdogru. Lakin tarafimiz belli olsun istedik. Saygilarimla.
 • halil güngörhalil güngör4 ay önce
  yüzyıllık tarihin özeti bu kadar güzel anlatılır.
 • AGAG4 ay önce
  Çok güzel ve Teşekkür ederim. Çok iyi anlatmışsınız halimizi....En güzel özet de ; "CHP döneminde laikleştiremediler ama AK Parti döneminde AKP’liler üzerinden sekülerleştirildik.
 • M.S.Y.M.S.Y.4 ay önce
  Maalesef mevcut sistemin bir parcasi olarak sizlerinde bunda sorumlulugu var. Ayrica Ertugrul OZKOK Hurriyette bu yazinizi tamamen saptirarak bir yazi kaleme almis.
 • YaziyorumYaziyorum4 ay önce
  Yorumcu kaplanmuhabet ciddiyet ister girgir macara kadinlar hamami deyil biraz kulak ver egil zaman insanin sermayesi kime harcadigina bak senin bir sorunun yoksa karninda toksa kimseye bir faydan yoksa dinlemede kal.
 • ALI.FALI.F4 ay önce
  muhteshem
 • Kartal OĞUZKartal OĞUZ4 ay önce
  Tüm kalbimle sana yüreğine sağlık demek isterim.
 • İsmailİsmail4 ay önce
  Vay be arkadaş! Geçen birisinin dediği gibi artık dindar insanlar tv de sohbet çıkınca değiştiriyor. İman temelleri sağlam atılmazsa ibadet kısmı şekilden ibaret kalır. İnen ayetler ilk 10 sene boyunca sadece imani konulardan bahseder. 10. Sene bittiğinde 5 vakit namaz bile farz olmamış daha. Sadece Allaha iman, Ahirete iman, nübüvvetin delilleriyle ilgili konular indi. Oysa toplumda konuşulan hep teferruat. Asıl olmadan teferruatın anlamı olmaz.
 • NECATI YILMAZNECATI YILMAZ4 ay önce
  İttihat ve terakkinin kendi amaçlarını gerçekleştirme bakımından en verimli projesi nedir?Bu sorunun cevabı gunceldir.
 • EmrahEmrah4 ay önce
  Bu güzel yazı için teşekkürler
 • ÜmitÜmit4 ay önce
  Dinlerarası diyalog ile emellerine ulaşmak üzereler. Devlet adamlarimiz ne yazıkki ehli sünnet dışı işler yapıyorlar. Üzerimize bela gelmesi yakındır
 • mehmetmehmet4 ay önce
  hasan basri elmalarla armutları birbirine karıştırmışsın. toplumun sorununu yazmış adam. herşeyi seçime iktidara koltuğa dayandırmanın hezeyanları bunlar. bunları yazmayacaksa ne yazsın daha adam. kaldıki bunlar gizli saklı şeyler değil ki. herkesin şahit olduğu ve bildiği hatta normal gördüğü şeyler. iktidarı kurtarıcaz diye evdeki çocuklarınızdan oluyorusunuz haberiniz olsun. ne bağda üzüm ne bağcının savunulacak bir yeri kaldı.Allah akıl fikir versin
 • CUMALİKOCACUMALİKOCA4 ay önce
  Ortadoğu projesi abant toplantıları vs çabalar islami toplumu uyuşturupşeytanın emrine vermeçabasıdır. Bu işi batı batıcılar ve en acısı islami yazar düşünürler ve islam! sandığımız iktidarlareliyle yapılıyor olması düşünülmesi gereken nokta. dini erozyona uğrayan milletin ahlaken çökmesi kaçınılmaz. toplumun çöküşünden rahatsızlık duyup malum diyaneti göreve çağıran, kuranın yarışma kitabı olmadığını hayat kitabı olduğunu dile getirenleri afaroz edenler aynı ağız olunca acaba kurandan başka ıslah eden kaynak varda bizmi bilmiyoruz ? dil başka eylem başka söyler oldu.dünya metaları kalkınma insanların gözüne sokularak ahiretlerini heba ediyorlar oysa insanların ahiretini kurtarmanın önceliğinde olmaları gerekir.
 • ŞAHİN ŞAHİN 4 ay önce
  Maalesef toplum olarak yavaş yavaş dinimizde uzaklaşıyoruz.Ve çok tehlikeli bir şekilcilik ve tarihsellik bataklığına giriyoruz ki Ankara'da bir ilahiyat fakültesi dikkatle incelemeli. Reformist gruplar araştırılırsa toplum protestan bir hristiyanlığa daha da yaklaşacak tır.Burada da iktidara beddua etmek.....
 • Samet GençSamet Genç4 ay önce
  Keşke bir Youtube kanalı açıp da bu konuları uzun uzadıya anlatsanız.
 • Kasirga_Kasirga_4 ay önce
  Bu memleketi dediğiniz gibi Chp bu hale getirmedi sizlerin başını çektiği düşünce sistemi getirdi..bütün misyoner okullarını kapatan bir liderden,kilise açılışı yapan liderlere..heyy gidi heyyy
 • mvlütmvlüt4 ay önce
  söylenecek çok söz var ama....
 • Hasan Basri UygunHasan Basri Uygun4 ay önce
  Abdurrahman Bey; çocuğunu sokak ortasında uluorta cezalandıran ebeveynler hoş karşılanmazlar, doğru yapmış da sayılmazlar. Üstelik bunu alışkanlık haline getirmişseniz, o çocuk terbiye olmak yerine size diklenir.İpin ucu büsbütün kaçar. Çocukla evde kendi ortamınızda yüzleşmeniz münasiptir.Amaç üzüm yemekse böyledir, ama amaç bağcıyı dövmekse o başka...
 • Murat Dolar.Murat Dolar.4 ay önce
  Aynen yazarımıza katılıyorum...Şuuru alınan milletimizin bir cenahı malesef artık herşeyin tadı kaçtı ,hoşuma gitmiyor, artık toplum yapımız bozuldu diyor ama; işin nereden kaynaklandığına akıl erdiremiyorlar...Allah zalimlere meyledenlerin yolunu aydınlatmaz.
 • ALİALİ4 ay önce
  Önce tagutu red etmeyi sonra şirk ten beri olmayı anlatmalısınız . Gerisi angarya KUR'AN'DA SEKİZ YERDE TAGUT YAZILI SAHİ SİZİN KAÇ TAGUTUNUZ VAR . SEKİZDEN FAZLA MI?
 • şenay doğanşenay doğan4 ay önce
  selçuklunun yerini osmanlı osmanlının yerini tcnin müslüman idareleri aldı herkes allah ve rasulünü örtüp elindeki islamı islam diye sununca elde avuçta kalanlarla yaşanabililen islam da bu kadar oluyor elbette allaha emanet ol
 • şenay doğan şenay doğan 4 ay önce
  1400yıl allah ve muhammed aşkıve hasreti onlardan gayrı hiçbir kimse ve hiçbir şeyle tatmin edilmemiş olsaydı asrı saadet 1400 yıldır devam ediyor olacaktı ama her müslüman idare onların önüne geçip ben müslümanım bana gelin deyince her asır allah ve rasulünden birşeyler çalındı elde avuçta kalanlarla da islam işte ancak bu kadar yaşanıyor allaha emanet ol
 • şenay doğanşenay doğan4 ay önce
  selçuklu islamı temsil ettiği için insanlar islamı onlara bakarak yaşadı yani en fazla onların yaşadığı kadar sonra aynı hal üzere yerini osmanlı aldı insanların gönlündeki allah muhammed sevdasını ve hasretini osmanlı tatmin etti insanların islamını osmanlının islamı belirledi sonra onun yerini tcnin müslüman idareleri aldı her idare nefsine uyanı aldı uymanı terketti her gelen nesil bir öncekinden daha ileri gitti ve ortaya bu sonuç çıktı
 • şenay doğan şenay doğan 4 ay önce
  abdurrahman abi sorunu daha derinlerde ara islam dünyasında biraz sivrilen her idare insanları kendine çağırdı bir allahın kulu ben müslümanım elimden geldiğince islamı yaşıyorum ama bana tabi olursanız benim yanlışlarım sizi ifsad eder beni sadece müslüman kardeşiniz olarak görün tabi olacağınız kişi allah ve rasulüdür yanlışsız olmak mükemmellik sadece onlara ait deyip tebasını azad etmedi selçuklu islamı kendi kapasitesi içinde yaşadı bir kısmını yaşadı bir kısmını terketti
 • yıkılmaz çelikyıkılmaz çelik4 ay önce
  sağolasın Abdurahman bey
 • HatırlatmaHatırlatma4 ay önce
  Ahmet Cevdet değil sayın yazar. Ahmet Cevdet Mecellenin müellifi. Herhalde bahsettiğiniz. Avrupadan damızlık erkek getirelim diyen Abdullah Cevdet olmalıydı. Biraz dikkat. Bilmeyenler, Ahmet Cevdet Paşa gibi büyük bir alim hakkında sui zana kapılabilir.
 • Ahir zamanda yaşamak bir başka zor... Ahir zamanda yaşamak bir başka zor... 4 ay önce
  Bence insanların bu hale gelmelerinin birinci sorumlusu televizyon. Önce Amerikan dizileri sonrasında da Türk dizileri ortaya ahlaksızlık yayıyor. Muhafazakar ailelerin çocukları üniversiteye gidip aileden ayrılınca kafayı yiyorlar. Şunu da belirteyim. Namaz kılınmıyor diyorsunuz ama işlerin çoğu tam zamanlı ve çoğu işyerinde namaz kılamıyor. Laik ülkede namaz kılmak zor. Dün böyleydi bugün de namaz kılan pek yok. Sanki ölmeyecek kimse herkes bu dünyada lüks yaşam derdinde. Dünya hırsı olmayan kendi halinde takvalı genci ya da genç kızı takan bile yok. Bakın etrafınıza evlenen en dindar ailelerin çocukları bile eşini flört ederek kendisi bulmuştur. Namus, şan, şeref önemli değil sadece makam ve para. Gençler zaten çılgın da büyüklerde değişti artık. Belkide deccaliyet dönemi olduğu içindir. Allah samimi inananlara yardım etsin.
 • Ali baba,Dan,,,M,halis göktas,a Ali baba,Dan,,,M,halis göktas,a4 ay önce
  Yorumcu arkadas halis, anlamadigim bu HELAL KERHANE nasil oluyor ?...? biraz detayli bilgilendirirseniz sevinirim,
 • Mertürk Mertürk 4 ay önce
  Ilımlı İslam projesi gerçekleşti mi ? Diyorsunuz. Hocam
 • SeyitSeyit4 ay önce
  Hep suçu başkasında aradik . Ama kendimize hiç bakmadik.
 • M. Hâlis Köktaş M. Hâlis Köktaş 4 ay önce
  2010' larda idi.. Gıda ve yiyecekler üzerindeki Helâl (حلال ) yazısına "inanamıyorum!" diye sohbet ediyorduk.. Bir araştırmacı arkadaşım; "Onlar sâdece Sertifika veriyorlar..Kontrol hakkı ve imkânları yokki..!" diye izahta bulunmuştu. Epeyce bir fikir teatisi sonunda; "Bu gidişle Helâl(!) Genelev de açarlar!" demiştik.. Abdurrahman beyin bu yazısı, benim 9-10 sene evvel dediğimin hazin sonucu.. Allahım!..Önce aklımıza, sonrada İmanımıza mukayyed olmayı nasib ve müyesser kıl..!
 • zafer uraszafer uras4 ay önce
  karabekir dediniz zat 6000 dönmeyi toplayıp başımıza bela ede veletleride bugün baş belamız deyillermi bakın c h pdekilere hepsi deyilse çogunlu dönme danszo... çoçukları be üstadım yazdıklarım bazılarını kızdırır ama gerçekler gizlenemez be selamın aleyküm der hayırlı günler
 • sıddık öztürksıddık öztürk4 ay önce
  dili pak hocanın yazılaynı okuyorum ankaradaki polislerin ba skı yaptığıakıncılar mitinginden beri böyle filozafca yazar düşünür yok birde hür hergele var yanl hiç yoktan okunuyor dili pakla birlikte bizim nesildin terakkiye manidir lafınıerbakan hocamla birlikte refah partisi konya dan belediyecilik çığırı başlattı her taraf virane çöp kuyruk hırsrzlık yolsuzlık ozaman tanzım satış mağazaları vardı çorum da da pos bıyıklılar chp bir gecede yağma oldu gıda tarım bak yrtştirdiğihindi etlerilttlhatcıların devamı tarafın dan pos bıyıkları ile yediler biz fakirler baka kaldık fakat ogün bu gündür onlar bakıyor .şehlrler değiştl gözümüz açıldı blzim zamanımzdan önceye kadar çocuklar aşısızlıktan bitten olüyuor sarayonava da sefa da milletimize bir ata dözü gibi yerleşmiş,geldi ismet kesildi kısmet,olmadık devrimle yatttılardevrlmle kalktılaraltınyıldız kumaşı verdiler de biz giymekmi dedik bu sıkıntı milli nizama kadar sürdü kahrın dan olenler oldu babalarımız aç bedava yol yapımın da kömür ocakların da esir gibi çalıştırıldıfakat özgür devletimize milliğimizin irakine vardık selam inananlara dilipak hocamızın mücadelesine aynı devam eden enerjisine
 • 145314534 ay önce
  Kocasolak bey,düşünceleriniz için teşekkür ederim.
 • KENİDİNİZ ÇALIP KENDİNİZ OYNAYAN YORUMCULARKENİDİNİZ ÇALIP KENDİNİZ OYNAYAN YORUMCULAR4 ay önce
  YORUMCULAR.AK PARTİ KENDİNİ DİNİ BİR PARTİ OLARAK GÖRMÜYOR Kİ,LİBERAL BİR PARTİ OLARAK KONUMLANDIRMAYA ÇALIŞIYOR.YANİ SİZİN BU YORUMLARINIZIN ANLAMI YOK.DİNSEL ELEŞTİRİ YAPMANIZ BOŞUNA.
 • Abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin..Abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin..4 ay önce
  beyefendi, rahmetli prof. dr Y.N. Öztürk : "sahih olan sadece 250 civarinda hadis mevcut, geri kalani gercek degil, uydurma" diyordu.. diyordu ama bugün 2,5 milyon civarinda hadis mevcut.. Bu uydurma hadislerin ilim adamlari(!) da ortaya cikti, bunlar maaslara baglandi.. üniversitelerde kürsülar acildi: "hadis bilimi"!.. Beyefendi hurafeleri buralarda arayin..neler var neler de, yaralari desmeyelim diyorum.. Selamlar...
 • AHMETAHMET4 ay önce
  TEŞEKKÜR EDERİM SAYIN HOCAM. YORUMLARDAN ANLADIĞIM KADARIYLA HERKES ZATEN HERŞETİ BİLİYOR. KAFASINDAKİ EZBERLERİ VE SLOGANLARI YORUM DİYE YAZIYOR. YAZININ DERİNLİĞİ KAVRANAMADI.
 • Kocasolak Kocasolak 4 ay önce
  Allah razı olsun hocam. Mükemmel tespitler.Ayrıca 1453 adıyla yazan kardeşi de tebrik ediyorum. Gerçekler acıdır. Gerçekleri yazanları püsküllü, fesli, deli diye YAFTALAMAK ancak KARA cahil müşriklerin işidir. Gerçekleri, okumadan bilgi sahibi olan TEMBEL bir kesim de kabul etmez, öğretilmiş YALAN tarihe inanıyorlar. Bu tipler islama yapılan YOK ETME siyasetini kabul etmez, buna rağmen de müslüman olduklarını söylerler.
 • GelecekGelecek4 ay önce
  Öyle bir durum oluştu ki Erdoğanizm din gb görülmeye başlandı muhafazakar kesim de İslam'ın içi boşaltıldı ak parti ye oy veren cennette vermeyen in yeri belli
 • Kenan kolsuzKenan kolsuz4 ay önce
  Ne yazıkki bizden olan bizi m düzenimizi ,aile yapımızı bozdu!Kanun çıkarmakla ıslah edilmiyor insanlar.Rol modeller bizim çok inandıklarımız olunca,yanlış olanı kimseye anlatamıyorsunuz!Allah akıbetimizi hayreylesin.Amin.
 • Kenan kolsuzKenan kolsuz4 ay önce
  Ne yazıkki bizden olan bizi m düzenimizi ,aile yapımızı bozdu!Kanun çıkarmakla ıslah edilmiyor insanlar.Rol modeller bizim çok inandıklarımız olunca,yanlış olanı kimseye anlatamıyorsunuz!Allah akıbetimizi hayreylesin.Amin.
 • ihsihs4 ay önce
  Elinize sağlık hocam
 • SılaSıla4 ay önce
  Şimdikilerin yaptıklarına bakınca; Atatürk daha masum geliyor, ne yazık ki...
 • Şevki ÇOBANŞevki ÇOBAN4 ay önce
  Müslüman çocuklarının Katoliklik konusunda eğitim almaları caiz midir hocam
 • cemalcemal4 ay önce
  Agacin kurdu icinden cikar demisler.en tehlikeli durum ise bukelamon turleri
 • acabaacaba4 ay önce
  20 Şubat Çarşamba günüTÜSİAD BAŞKANI SİMONE KASLOWSKİ yeni TÜSİAD Başkanı seçildi. Ülkemizde işadamlarını bile ithal eder olduk başımıza İtalyan Tüsiad Başkanıda geldi hayırlı olsun. yakın zamanda siyasilerimiz de yurt dışından ithal ederiz artık zaten çoğu türk vatandaşı ama yurt dışında okumuş ithal beyinler ithal kafalar fark etmiyor. AKP kendi insanına ne kadar değer veriyor belli işçi olarak kalın diyor. İthal futbolcu teknik direktör falan derken iş adamlarımızın başındaki de ithal oldu. Acaba MC Kinsey gibi akıl aldığımız nice kurumlar vardırda haberimiz yoktur.
 • Kasım ÖzdemirKasım Özdemir4 ay önce
  Bir miktar uyananlar çok miktar haksızlık yapıyor demektir. Mesele dini literatürle söylersek: Kendisi için istediğini kardeşi için de istemedikçe gerçek mümin olamaz. Başka bir ifadeyle: demokrasi paylaşmaktır. Bunları beceremeyen müslümanlar dinin yüceliğinden ne diye bahsedip durur anlaşılmıyor asırlardır. Ve asırlardır islam aleminde kan-gözyaşı...
 • Ümit ATILGAN Ümit ATILGAN 4 ay önce
  Tebrik ediyorum.Millet anlayacak ama geç olacakYa imanla yükselir, ya inkarla çürürsün bu yol mezarda bitmiyor gittiğinde görürsün.
 • De.deDe.de4 ay önce
  Tedenni mi dediniz tamda bu zamana ozgu her alanda basda din
 • sami öktensami ökten4 ay önce
  mücadelemiz islamın terakkisi için olmazsa .tamamen erdoğanın bekası herşeyin üstünde görülürse geleceğimiz yer burasıydı.inşallah tamamen kemalistlerin eline düşmeden millet yeni 1 çıkış noktası bulur yoksa 90 sene daha yeniden bir erbakan bekleyip yola çıkmak gerekebilir...
 • İskenderİskender4 ay önce
  Uğur MUMCU'nun "Kazım Karabekir anlatıyor" kitabının başka bir sayfasında da Kazım Karabekir şunu anlatıyor"Fethi Okyar,İsmet İNÖNÜ ve Mustafa KEMAL'in din ile alakalı aynı düşüncelere sahip olduğunu anladım".Yanı sıra,bu konu ile ilgili olarak görüştüğümüz Mustafa KEMAL,mealen" ülkemizin kuruluşunda her türlü yardımı alabilmemiz için,İtilaf ülkelerinin(Başta İngiltere ve Fransa) inancını kabul etmemiz gerektiğine inanıyorum.Nitekim Bulgarlar da bizim gibi İttifak ülkesi olmalarına rağmen Hristiyan olduklarından İtilaf ülkelerinden her türlü yardımı aldılar"açıklamasında bulunduğunu belirtmektedir. Ülkenin kuruluş aşamasına bakıldığında,İtilaf ülkeleri Saltanat,Hilafet ve Şer'i İslam sistemi terk edilmek şartıyla Mondros Mütarekesini LOZAN'da görüşmeye başlamışlar ve 1923 yılndaki Lozan'da istediklerini aldıktan sonra 1924 yılında İstanbul'daki son işgal güçlerini törenle geri çekmişlerdir. Yanı sıra,Mondros Mütarekesine aykırı olmasına,Fransızlar,İtalyanlar ve Amerikalıların karşı çıkmalarına rağmenVE CEMİYET-Akvam'ın iNGİLTERE LEHİNE KARAR VERECEĞİ BİLİNMESİNE RAĞMEN MUSUL ve KERKÜKCemiyet-i AKVAM' ın kararına terk edilmiştir.Sonuçta da,karar İngiltere'nin lehine verilmiştir. Ve bu başarısızlığın cilalanması için Kerkük ve Musul'un kaybı ŞEYH Sait İsyanına bağlanmıştır.Halbuki Şeyh SAİT isyanı Şubat 1925 yılında çıkmışken,Kerkük ve Musul meselesi 1924 yılında cemiyet-i AKVAM'a havale edilmiştir.Kaldı ki Şeyh Said isyanı asla ve asla ülkenin bölünmesini isteyen bir isyan değildir.Sadece İslam Şeriatının terk edilmesinin getirdiği bir kırgınlık gerekçesi varsa da, asıl gerekçe söz konusu aşiret ile ortaya çıkan sorunun çözülmek istenmeyişinden ve o dönemdeki askeri kadronun içerisindeki anlaşmazlıklardan kaynaklanmıştır. Nitekim Mustafa KEMAL nutukta mealen,Kazım Karabekir,Rauf ORBAY ve Halide Edip'in eşi Adnan ADIVAR'ı kastederek Terakkiperver cumhuriyet fırkasının bazı üyelerinin Şeyh Sait ve aşiretini kışkırtmalarından kaynaklandığını açıklamaktadır.
 • İlbeyhamİlbeyham4 ay önce
  Irak işgal edildi, müzeleri ve GDOsuztohumları yağmalandı.sonra Suriye, yine müzeleri vedoğal tohumları... SıradaİRAN VE TÜRKİYE VAR... O pimpirik gözlü, ülkeyi debölgeyidekana boğan Davudunoğlu, MUSA' NINÇOCUĞUAHMET elime geçmesin... Sanki yer kalmadıydı, namaz kılacakmış.... Davud projesi....
 • Mertürk Mertürk 4 ay önce
  2003 YILINDAN SONRA MİLLİ SERMAYENİN,İNŞAAT VE HİZMET SEKTÖRÜ ÜZERİNDEN DESTEKLENMESİ YANLIŞTI! (1)2002 YILINDA AK PARTİ İŞBAŞINA GELDİKTEN SONRA ,28 ŞUBATTA OLDUĞU GİBİ KARŞISINDA,KÖKÜ DIŞARDA İSTANBUL SERMAYESİNİ BULDU İSTANBULDÜKKALIĞINA KARŞI,AK PARTİ MİLLİ SERMAYE GRUPLARINI DESTEKLEDİ.FAKAT BU MİLLİ SERMAYEYİ, SANAYİ VE ÜRETİM YERİNE,İNŞAAT VE HİZMET SEKTÖRÜ ÜZERİNDENDESTEKLEDİEMLAK-KONUT,İNŞAAT VE HİZMET SEKTÖRÜ;DÖVİZİN BOL VE UCUZ OLDUĞU 2003-2014 YILLARI ARASI YÜKSEKGELİRLER ELDE ETTİ.FAKAT BU BİZİ ÜRETMEDEN TÜKETİME VE DIŞARDAN GELECEK YÜKSEK MİKTARDA PARAYA MAHKUM ETTİ.HALBUKİ YERLİ VE MİLLİ SERMAYA SANAYİ-ÜRETİM-İHRACAT ÜZERİNDEN DESTEKLENSEYDİ,ÜLKEMİZ BU KADAR AŞIRI DIŞA BAĞIMLI HALE GELMEZDİ.MESELA AŞIRI DIŞA BAĞIMLI OLDUĞUMUZ PETROKİMYA SEKTÖRÜNDE 5-6 TANE PETKİM GİBİ FABRİKA KURDURULUP BUNLAR YERLİ SERMAYEYEDEVREDİLSEYDİ ,BU FAKRİKALAR ÜRETTİKÇE HEM YERLİ SERMAYE HEMDE ÜLKE KAZANIRDI 10-15 TANE YERLİ KÖMÜR İLE ÇALIŞAN ELEKTİRİK SANTRALİ KURUP İŞLETMESİNİ YERLİ SERMAYEYE DEVREDİLSEYDİ,HEM YÜZBİNLERCE YENİ İSTİHDAM HEMDE ÜLKEMİZ ELEKTİRİK ÜRETİMİNDE DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULURDUKEKONOMİDE SANAYİ İLE İNŞAAT VE HİZMET SEKTÖRÜ ATBAŞI GİTMELİDİR.SANAYİ İLE PARA -FİNANS-TASSARUF ELDE EDİLİRKEN BU PARA VE TASSARUF; EMLAK-KONUT-İNŞAAT VE HİZMET SKTÖRÜNE KAYNAK SAĞLAYARAK ,FİNANSAL AÇIDAN DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTIR. Müslümanlar olarak yanlış ekonomi politikalar ile ülkemizde ekonomik sıkıntılara sebep olursak,işte o zaman Mehmet Esat Bozkurt un belirttiği şekliyle ,müslüman düşmanlarına fırsat vermiş oluruz.
 • KomünistKomünist4 ay önce
  Hani chp dinsiz yapıyordu bu milleti, itiraf mı iftira mı bu makale
 • ciddiyetciddiyet4 ay önce
  Biz size dedik AKP ile insanları dinsizleştiriyorsunuz bunu yapmayın dedik. Tağut kanunlarını getirdiniz ve siz sandınız ki para güç bizde olunca herşeyi istediğimiz gibi yapacaz. AKP islam kullandığı için ve islam üzerinden siyaset yaptığı için ve bu siyasetini de islami gösterip islam dışı ne varsa yapıldığı için bu günleri görüyorsunuz. Filistine yardım toplamayla bu işler olmz diye söyledik size. Kul hakkı yiyen asla başaramaz dedik. Adam işçisine 800 TL asgari ücret verip 25 tane kurban kesiyor kurban bayramında böyle müslüman mı olur adamın kirası 700 TL sen 800 TL veriyorsun bu işleri kim yaptı siz desteklediniz. Alkol kullanmıyoruz diyorsunuz ama alkolün vergisi yüzde 64 yani 1 şişe rakıyıadam içmiyor 3 te birini içen içiyor kalan 3 te ikisini vergi ile topluma içiyorsunuz. Kumar vergileri mübah sayıyorsunuz ama sigara haramdır diyorsunuz. bu nasıl yüzsüzlüktür. İddaa at yarışı şans oyunları milli piyango hepsinden vergileri toplayıp emekli maaşı memur maaşı yetim maaşı imam maaşı ödediniz. fuhuş vergilerini herkese yedirdiniz faiz sayenizde helal oldu hacı amcaların bile kredi kartları oldu. zengin türbanlı AKP li kızlarına bakın göreceksiniz hepsi son model arabalarda kredi kartları ellerinde en lüks kahve içilen mekanlarda sosyete sözde alkolsüz ama çalgılı sazlı sözlü mekanlarda canlı müzik dinleyen türbanlı bacılar oluşturdunuz ama onlar benim bacım değil. Faiz yüksek diye nara attınız düşürün dediniz ama faizin yükseği alçağı yok hepsi haramdır bunları sanki az günah çok günah diye faizde indirim istediniz Komşularınızın her türlü iç işlerine karıştınız savaş kavga kaos çıkarttınız müslümanların zulmüne destek oldunuz demokrasi geliyor arap baharı başarı oldu dediniz. Biz laikleşmeyecez müslüman kalacaz dediniz ama herkesi deist yaptınız gençler müslüman görünen yolsuzlar yüzünden islamdan soğuttunuz bu projeyi yahudiler beceremezdi. tüm kaymak tabaka sizden oldu hepsi namazlı abdestli diye pazarladınız ama hepsi yolsuz arsız hırsız torpilci rüşvetçi çıktı yapmadım diyende arkadaşına ses çıkarmadı onu ele vermedi yargılatmadı. Halkı arkanıza alıp destek buldunuz biz yapıyoruz ama sizede veriyoruz der gibi bakın güçleniyoruz naraları atıldı ama gerçek güçlenmek değil borçlanmak çıktı. Toplumun ruhunu aldınız ayakta gezen oy veren cesetler yaptınız bunlar sizin dönemizde oldu bundan sonrada islam tarihçileri sizi hangi sıfatlarla yazacak göreceğiz. Allahu telala toplumları nedenhelak etti tağut düzenini herkes destekledi yada ses çıkarmadı diye evet sizde hem desteklediniz hem ses çıkarmadınız bildiklerinizi sakladınız.
 • ERDALERDAL4 ay önce
  Ağzınıza sağlık Abdurrahman bey
 • SılaSıla4 ay önce
  zzZalim kimdir?El-Cevap: İslami görünüp, İslamdan uzaklaştıranlardır, İslama hizmet etmeyenlerdir, şeytanın avukatlığına-hizmetkarlığına soyunanlardır. Zalim, umut taciridir. zzZalim; HAlka terakki vaad edip, 'tereddiyi' yaşatanlardır. zzZalim; İslamın güncellenmesini savunanlardır. Zalim dinimizi, bidatlerle-güncellemelerle değiştirmeye çalışır."Zalimler için yaşasın CEHENNEMmm!!!"inşallah Allah'ımız müslümanları ve halkımızı ve bizi islah etsiN AMİN.
 • Burak ŞahinBurak Şahin4 ay önce
  Bu yazının bir bölümü eksik bir şekilde t24 de yayımlanmış, oradan okuyup geldim. Meğer demek istenilen başka bir şeymiş.
 • SılaSıla4 ay önce
  Çok teşekkürler, Sn. Dilipak.
 • Abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin..Abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin..4 ay önce
  beyefendi, rahmetli prof. dr Y.N. Öztürk : "sahih olan sadece 250 civarinda hadis mevcut, geri kalani gercek degil, uydurma" diyordu.. diyordu ama bugün 2,5 milyon civarinda hadis mevcut.. Bu uydurma hadislerin ilim adamlari(!) da ortaya cikti, bunlar maaslara baglandi.. üniversitelerde kürsülar acildi: "hadis bilimi"!.. Beyefendi hurafeleri buralarda arayin..neler var neler de, yaralari desmeyelim diyorum.. Selamlar...
 • 145314534 ay önce
  Sayın DİLİPAK,Cumhuriyet'in kuruluş amacı islamı tahrif etmek,yıkmak veya en azından milletin mevcut zamanda ki gibi yaşamasını sağlamak değilmiydi zaten ? D-evrim adı altında yapılan yıkımlar da bu amaca giden yolun en sağlam temel taşlarıydı.Gökten indiği sanılan kitaplar konuşması TBMM kayıtlarında 5. Dönem3.kısımda aynen yazılı.Atatürk'ün Cumhuriyet öncesi islama bakışı ile sonrasın da ki bakışı birbirine tamamen zıttır,öncesinde islamiyeti ve Hilafeti öğücü konuşmalar,sonrasında ise meclis kapısında duran ve dua edilmeden girilmez diyen Imama bu ülke askerin sayesinde kurtuldu senin duânla değil çekil kenara diyerek içeri girmesi gibi çeşitli örnekler vardır.Bakın Nutuk'ta dinler hakkında ve mevcut zamanın en ünlü sloganı Tek dünya devleti benzeri nasıl bir ifade var." Efendiler,bütün insanlığın görgü,bilgi ve düşünüşte yükselip olgunlaşması,Hıristiyanlıktan,Müslümanlıktan,Budizm'den ( Yahudilik anılmamış nedense ) vazgeçerek yalınlaştırılmış ve herkes için anlaşılacak bir duruma getirilmiş katkısız ve lekesiz bir DÜNYA DİNİNİ kurulması ve insanların,şimdiye kadar,kavgalar,pislikler,kaba istek ve iştihalar arasında bir aşağılık yerde yaşadıklarını kabul ederek,bütün gövdeleri ve akılları zehirleyen iltihap tohumlarını yenmeye karar vermesi gibi koşulların gerçekleşmesini gerektiren " Birleşik Dünya Devleti " kurma düşünün tatlı olduğunu yadsıyacak değiliz.Bu tasarım ve düşlere bir bakıma benzer bir düş,hilafetçileri ve islam birliği yandaşlarını - Türkiye'ye musallat olmamak koşulu ile - sevindirmek için bizde de tasarlanmıştı " İfade böyle.İslamı silindir gibi ezerek geçmek için neler yapılmıştı neler.Süt kardeşliği maddesi öyke hızlı geçmişti ki meclisten,sonradan fark edildi ve kaldırıldı.Çocukların sünnet edilmemesi için verilen önerge sağlık için faydalı olduğu bilgisi ile geri çekildi.Resmi devlet basımı MEB onaylı Tarih II kitabında islamiyeti peygamberin kendisinin uydurduğu ve Arapoğlunun yaveleri diye anılıyor,Hicret ise Mekke'den kaçtı gibi ağır ifadelerle bildiriliyor.Ahmet Refik SEVENGİL,ALLAH ile Sultanı da tahtından indirdik,Mustafa NECATİ ise,Harf devrimi ile Kur'an'i tarihe gömdük,der.Osman Nuri ÇERMAN Kur'an'a Nutuk'tan sözler eklemeyi teklif etmişti.Ruşeni BARKIN Din yok milliyet var,kitabını yazarak milletimiz gerçekleri öğrensin ve DİN BELASINDAN kurtulsun diye yazdım,der.Mecliste,cansiperâne Hıristiyanlığı savunan Mahmut Esat BOZKURT,İslam 14 asırlık sakat bir inançtır,der.Abdullah CEVDET,Peygamber Mekke'li bir yobazdır,der ve Avrupa'dan damızlık erkek getirmeyi teklif edecek kadar uçmustur,hepiniz Hans,Yorgo olurdunuz diyenler vardı ilan edilir.İsmet İNÖNÜ ; Harf devriminin amacı,okur yazar oranını YAYGINLAŞTIRMAK değildi,devrimin amacı yeni nesillere geçmişin kapılarını kapatmaktı.Arap - İslam dünyasıyla bağlarını kopartmaktı ve dinin toplum üzerinde ki etkisini azaltmak,zayıflatmaktı,diyor.Churcill dâhi,Osmanlı'yı mahalle mahalle işgal etsek hilafeti kaldıramazdık demiştir.Lord GÜRZON,Avam kamarasında sözlü saldırıya maruz kalıyor,Türklere bazı hakları verdin denilerek,o ise sabırla dinleyip ; Evet bazı hakları vermiş olabilirim ama tüm maneviyatlarını ellerinden aldım,cevabını vermiştir,işte bu müslüman Türk milletinin omurgasını kıran en önemli itiraftır.Dünya güzeli seçerek külot ve sütyenle karşılarında yürüttükleri Keriman HALİS için islam düşmanı Batı " Bu bizim zaferimizdir,Türk kızı külot ve sütyeni ile karşımızda işte " diye söylenen bu söz gelişi güzel söylenmemiştir.Dünya güzeline de ECE soy ismini Atatürk vermiştir,soyunmakta dünya şampiyonu olmuştuk çünkü.Velhasıl gerçek amaç açık açık kendini göstermiştir.Osmanlı yıkılacak,Halifelik kaldırılacak,İslam birliği dağılacak ve Ortadoğu başta olmak üzere,sömürüye açık başsız bir ümmet topluluğu,Batılılaşmaya meyilli,parçalanmaya müsait ve içeriden yetiştirilen dışarıdan da desteklenen KENDİ ÇOCUKLARI ile yönetilen hedefsiz,ilkesiz,ülküsüz her şeyi ile Batı'ya bağımlı insanlar yığını ile dolu kukla devletler oluşturulacaktı ki Osmanlı yıkıldıktan sonra Türkiye'de dahil 64 devlet oluştu ve bunlardan en iyisi de Türkiye olabildi.Usta,dürüst ve adaletli gazeteci rahmetli Uğur MUMCU bir video'da gülmece dergisinde Türkün tanımı için yazılanları okuyor ; Türk,İsviçre medeni kanunu ile evlenen,Italyan ceza kanunu ile cezalandırılan,Alman ceza usulüne göre yargılanan,Fransa idare hukukuna göre idare edilen ve İslami hukuka göre GÖMÜLEN,kişidir.Diğer tüm islam toplumunuda benzer kalıplara sokarak oluşturdular.
 • işverenişveren4 ay önce
  TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik konuşmasında, Emin olun güçlüyüz demekle güçlü ülke olunmuyor. İnsan sadece söylediklerinden değil sustuklarında da sorumludur dedi.
 • Mehmet ayMehmet ay4 ay önce
  Sayin yazar, 1400 yuzyildir islami duzeni uyguluyamadiniz? Hem muslumanim diyorsunuz, hemde seriat duzeni gelmedi. Bir yüzük ile yola cikanlar, simdi yedi sülalesi karun oldu. Selam ve dua ile
 • MustafaMustafa4 ay önce
  Kabul olmayan iman şirk koşan insanlar imanı. Yusuf süresi 106 - Onların çoğu şirk koşmadan Allah'a iman etmezler (imanlarına az çok bir şirk karıştırırlar)
 • MustafaMustafa4 ay önce
  Kaç TAGUTunuz var? Günde kaç kez ŞİRK işliyorsunuz?. Yusuf süresi 106 - Onların çoğu şirk koşmadan Allah'a iman etmezler (imanlarına az çok bir şirk karıştırırlar)
 • MustafaMustafa4 ay önce
  Kur'an'ı Kerim'de sekiz yerde tagutu red emri nedir?
 • MustafaMustafa4 ay önce
  Tagutu olanın yaptığı bütün ameller boşa gider. Sahi Tagut nasıl red edilir.
 • MustafaMustafa4 ay önce
  Tevhid'i sağlam olan tagutu red eden ve şirk ten beri olanlar dır.
 • MustafaMustafa4 ay önce
  Tevhid'i anlamayana davul zurna saksafon az gelir.
 • FerhatFerhat4 ay önce
  Zulüm 17. Yüzyilin sonlarin da fransiz ihtilali ile önce Avrupayi ele geciren ve Liberalizm odaklidünya düzenini kendi cikarlari dogrultusunda dizayn eden ateist ve masonik güclerin vesayeti ve esareti altina almasindan sonra baslamistir. Bu hastalik malesef 18. Yüzyilin sonlarinda tanzimat döneminde Osmanliyi da kismen vesayeti altinmistir ve ilk ihanet projesinin adimlari isbirlikci devsirme Padisahlar tarafindan atilmistir . Dünyamizi ve Ülkemizi vesayeti altina alan bu seytani projelerin aktörleri aramizdan ruhunu iblise satatarak ve bunlar ile isbirligi yaparak buprojeleri hayata gecirebilme imkani bulmustur. Tanzimat tanzimat fermani ile baslayip cumhuriyet dönemine inkilaplar ile devam eden seytani bir ihanet projesidir. Günümüz Türkiye sinde bu ihanet projeleri AB reformlari ile hiz kazanmistir. Milli ve manevi degerlerimizin icini bosaltarak milletimizi ve Devletimizi esaret ve vesayeti altina almayi hedefleyen bu seytani projelerinismi ise gecmiste tanzimat dün inkilap bugün de AB kiriterlerine dayali reformlardir. Devsirme padisahlarin Tanzimat fermanlari ile baslayan ihanet projeleri inkilaplar ile cumhuriyet döneminde devam etmis ve günümüz Türkiye sinde mevcutprojelerin devami AB yasalarina uyum paketi adi altinda siyasi iktidar tarafindan ülkemizde uygulamaya sokulmaktadir. Masonik ideolojileri gelistiren iblisin cocuklari mevcut Projeleri modernizasyon adil altinda hayata gecirmekteler. Zira hayata gecirilen projeler masonlarin iradesi dogrultusunda gerceklesiyor vehayatimizin tüm karelerini hedef aliyor ve milli ve manevi degerlerimiz yozlastirma gayesi tasiyor. Bu Projeler in ahlaki ve ekonomik alanlari kapsamkta idi.Ahlaki boyutlari kapsayan projelerhukuk sistemimizde masonlar iradesi dogrultusunda yapilan degisimler ile gerceklestirililmekte..Projelerin Ekonomikboyutlari ise siyonist ve masonlarin gelistirmis oldugu liberalizm odakli Cumhuriyet ilegine masonlarin iradesi dogrultusunda gerceklestiriliyor ve faizli ekonomi ye ve masonlarin cikarlari dogrultusunda serbest piyasa gecis süreci baslatiliyordu.. Zira Liberalizm ideolojisini gelistiren tayfa gine fransiz ihtilalini gerceklestiren mason tayfalarin ta kendileri idi. Böylelikle Avrupayi ve Türkiyeyi hem ahlaki hemde ekonomik acidan vesayetleri ve esarat altina alabilme imkani buluyorlardi . Avrupada ve ülkelerde aristokratik rejimlerin yikilmasindan sonra kurmus olduklari liberalizm odakli Cumhuriyetlerin basina masonik iradeye ve Liberalizm ideolojisine bagli kalan devlet yöneticileri ataniyor ve devletlerin anayasalari gine bu masonik tayfa ve irade dogrultusnda yazilmisti. Adalet ve özgürlük kavramlari bu masonik gücler tarafindan ölcülendirilerekbelirlenmeye baslaniyordu. Hatta olusturulan anayasa da gayri milli olan yasalar dokunulmazlik adi altinda korunmaya aliniyor ve mevcut liberalizm odakli sisitemin baki kalinmasi masonik irade dogrultusunda saglaniyordu.Belirtmis oldugunuz gibi Siyonizmin ve masonlarin liberalizm isimli projesi osmalinin tanzimat dönemindekidevsirme zaat lara kadar dayanmaktadir. Bu devrismeler osmanli taopraklarinda masonik irade dogrultusunda „yeni Osmanlicilik“ adi altinda teskilatmanmaya ve Hilafet yapisindan siyonistlerin gelistirmis oldugu Liberalizm odakli Cumhuriyet dönemine gecisin ve yapilacak olan inkilaplarin alt calismalari icin örgütleniyorlardi. Kisacasi bu yeni osmanlicilikideolojilerini güden ittihat ve terrakiciler masonik siyonistlerin irade dogrultusunda hareket eden ve örgütlenen liberalizm odakli adi düzenin proje üyeleri idi.Bu ittihat ve terrakici tayfa bu projeleri hayata gecirebilmek icin ulusalcilik ve milliyetcilik adi altinda kamufle oluyor ve milletin milliyetcilk duygularini sömürerek halkin kisa sürede destegini aliyordu. Özünde tam aksine bizim idrak etmis oldugumuz milliyetcilik anlayisinin aksine liberalizm odakli bozuk düzenin ve masonik ideolojinin tekelinde bir milliyetcilik anlayisi sakli olsa dahi sade halk tarafindan benimseniyordu. Zira sade halkoynanan tezgahin farkina varamiyor ve bilincsizce günümüzde oldugu gibi liberalizm odakli milliyetciligi ve ulusalciligi benimsiyrordu. Özünde iblisin önümüze sunduguliberalizm odakli milliyetcilik ve ulusalciligin bizim algiladigimiz milliyetcilik ile hic alaksi olmadigini algilayamiyorduk malessef. Günümüzdede tek partili bir sisitem kalmadigi icin bu ittihat ve terrakiciler türlü türlü kiliklara bürünerek ve kamufule olarak bu ihanet projelerini hizlandirmaktalar, Zira günümüzde tek partili CHP dönemi yok artik. Bu gün ayni tezgah yeri geldiginde mümin kiligina bürünmüs liberal islamcilar ile hayata gecirilmekte ve gayri ahlaki ve gayri milliAB refomlari liberal islamcilar tarafindan masonik irade dogrultusunda gerceklestirilmkte. Mevcut meclis catisi altindaki cogu parti liberalizm odakli oldugu icin mevcut milliyetci ve ulusalci partiler dahi ayni projelerin topraklarimizdaki proje üyeleri. Malesef mevcut meclis catisi altindaki liberalizm odakli partilerin tanzimat ve Cumhuriyet dönemindeki ittihat veterekkicilerden zihniyet olarak hic farki olamamakta, zira hepsi mevcut bozuk dünya düzenini kuran masonik siyonistlerin topraklarimizdaki hamileri.Hak ile batil mücadelesi hic olmadigi kadar siddet kazanmisitir, Deccalkerim kitabimiz Kur´an da bahs edildigi gibi coktan dünyaya zuhür etmistir. Deccalin insaa etmis oldugu bozuk düzen müminlerin degerlerine caopktan savas acmistir, fakat bizim gören gözlerimiz hala görmek ve duyan kulaklarimiz duymak istememkte. Mevcut Zihniyet Tanzimat dönemindeki "yeni Osmanlicilik" hic bir farki yok, zira AB nin Reformalarina yürekten bagli bir siyasi iktidar. Unutmayalim aziz vatanimiz malesef tanzimat döneminden buyana bati ve batiyi yöneteten masonik ve ateist güclerin vesayeti altina girmistir. Ekonomi, ilim, bilim, sanat, moral ve ahlaki degerlerimiz tamamen bu iblislerin belirledigi yönde gelistirilip sekillendilrilmekte. Biz kendi milli Degerlerimizi kücümseyip disladigimiz müddetce ve aklimizi bu masonik güclere kiraya verdigimiz müddetce bagmsizlik söz konusu olamaz.
 • Atıf DedebeyAtıf Dedebey4 ay önce
  Halide Edip Hanım'a rahmet vereceğimi bilmezdim. Böyle bir teklifi reddedebilen bu Hanımefendinin duruşu hakikaten mümmine duruşu imiş. Yazar muhtemelen dalgınlığına geldiğinden rahmet vermemiş, Allah merhumeye gani gani rahmet eylesin.
 • Rüyalarda kaldı Rüyalarda kaldı 4 ay önce
  Bu gerçekleri tek dile getirensiniz abdurrahman bey ne acı ki eğitim sitemin in çöktüğünu ve bir taşla onlarca kuşu düşürmeyi planlayan şeytanı güçler benide isimden asımdan etti çok şükür köyüme de küçücük bahçemde rizkimi veren e sukurlerimi sunarak rabbim le çoluk çocuğumla huzurlu cennet asa bir hayat yaşıyorum hepinize tsk ederim beniisimden asimdan ettiğiniz için para devlet memuriyet ı helali nden kazanç değilmiş şimdi huzurumu buldum hepiniz tsk eder kalın sağlıcakla boğulur yarattiginiz kanalizasyonlarinizda yeyin için tikdirincaya kadar yeyin hatta istifra edip tekrar haram lokmalari yiyin sonrada timsah gözyaşlarıyla cehenbemin ateşini tadın ben sadece allahın rizasindan başka birşey bilmedm milletin colugu çocuğu için onların imanı için var gücüm le çalıştım çok şükür hirette Rabbime sunacağım sey bunlar ya siz ne sunacaksiniz binlerce yavrunun imansizligini buyrun temizleyin pisliklerinixi
 • dost.50dost.504 ay önce
  Selamlar hocam Severek okuyorum cumhuriyet döneminde islama yapilan darbelerHainler
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 4 ay önce
  Sayın hocamdereden tepeden lafıdolaştırmayın lütfen... Fransızlarınbir sözü var, BİZ. KEDİ 'ye KEDİDERİZderler... Mertçe, delikanlıca, İNSANCA...TAM 2 yıldırsorarımbaşta şahsınız , ve DİB BAŞKANI dingil gürcü Aliolmak üzere bütün allameye... Haram ve rüşvet YEMEK, ORUCU BOZAR MI, BOZMAZ MI?... Birdebir insan hem hırsız, hem müslümanolabilirmi? Lütfen tek kelime cevap... Her ikiside CEVAPTIR...
 • CobraCobra4 ay önce
  Parayı rap edinenler dünyayı eylence yeri görenler sonu cehennemdir
 • NurullahNurullah4 ay önce
  Kalemine sağlık hocam. Siyasete girmediğinizde yazılarınız insana rehberlik ediyor, merhamet kokan cümleler insana umut veriyor. Siyaset, doğası gereği kirli ve içine giren herkes kirleniyor. Fanatik olmayalım yeter. Aşk ve Nefret kör eder. Aşk hataları görmemizi engeller, nefret ise iyi yapılanları görmemizi engeller. iletişime açık olun. Open the brain.
 • BaybarsBaybars4 ay önce
  Islamdan uzaklasinca Allahin bize verdigi bu guzel vatanda tutunacagimizimi sandiniz Allah bize oyle bela verirki dusmanlarimizi kendi icimizden cikarir ona gore tekrar ona yonelelim
 • Ahmet inceAhmet ince4 ay önce
  Dinimiz İslam nizam aleme yön verdiği zamana bakalım birde bu modern diye adlandırılan ülkemize bakalım. Ahlakın gitmiş olduğu bir toplumda bir şeylerin düzelmesini beklemek havaldir. Maneviyat olmadan hiçbir şey olmaz. Ey iman edenler iman edin ........
 • LebiLebi4 ay önce
  İktidara yada mevcut su anda olanlara ufacık igneli bir kelam etmek İcin sayfalarca yazı ve 200 sene öncelerfen birseyler AKP kiler diye birsey yoktur yöneten ler sorumludur eger iyi olmayan birsey varsa aslında sizde biliyorsunuz acık acık yazmak lazım olumsuz giden birsey ler varsa cekinmemek ilazım
 • BilalBilal4 ay önce
  Yazının özeti: chp bizi laikleştiremedi ama akp bizi sekuleştirdi. Seçim meydaninda kur-an sallayip halki kandirip oylari toplayan akp 17 yilda kerha, meyhane, içki, kumar, faiz ve yaz yaz bitmeyen İslam'a aykiri haram gunah ne varsa israf lüx en az 10 kat artirdi. Sadece milli kumara bakilsa anlaşilir eskiden bu kadar çeşit bahis yoktu şimdi iddasi middasi lotosu çok çeşitlendi. Yüce kur-an da ki munafik yoneticiler ayetleri çok okunmali ve hatirlanmalidir. Cehennemin en pis yeri niye munafiklara ayrilmiş çok net anlaşiliyor. Sureti haktan gozukup Musluman halki vahşi batinin esiri, kölesi, ucuz askeri, kapitalist şirketlere müşteri yaptilar. Kızlarımızıda tv lerde zehirleyip yari çiplak dekolteyle çuruk çarık eşya satan dukkanların önüne müşteri çekmek için kullaniyorlar. Nereye gitsem genç kızı oturtmuşlar türlü tuzak kampanyaları satmaya çalişiyor. Evet bunu chp asla başaramazdı yapamadi zaten 90 yil ugraşti.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz4 ay önce
  Disko'lara harcayabilecek yüklüce paranız olmalı ki,gidip içinizde biriken kurtları dökebilesiniz.Ülke gençliğini,zengin iş adamlarının çocuklarından olduğunu düşünüyor,izlenimi veriyorsunuz,yazınızda.Kabe'nin yakındaki plazanın tepesinden helal aromalı viskiden bahsediyorsunuz.Dilipak Kardeşim;Sanki başka dünyalardasınız da oradan sesleniyormuşsunuz gibi geldi bana,bugünkü yazınız.Ortalama ülke insanımızın geliri asgari ücret düzeyinde.Zengini çok zengin,fakiri çok fakir.Özal'ın icat ettiği orta direk yok olmuş durumda.İnsanların gelirleri bıçak sırtı gibi.Azıcık bütçesini zorlamış olsa,doğalgaz faturasını ödeyemez hale gelir,anında kış ortasında gazı kesilir.İslam'ın mükemmel oluşunu iki de bir tekrar etmenin,gençlerin ahlakını yücelteceğini mi sanıyorsunuz?En güçlü eğitim,aile içi eğitimden başlar.Anne baba sağlam karakterli ve bilgili olmalı ki,sağlam toplumlar oluşabilsin.Eski kocası,evden uzaklaştırma almasına rağmen,çocuklarının gözü önünde karısını doğruyor.Alın size aile dramı.Bu aileye İslam'ın yüceliğini anlatın,yaşadıkları travmalardan kurtarabilecek misiniz?Sosyo ekonomik bunalım yaşayan milyonla aile hayatta kalma mücadelesi veriyorken,siz kalkmış,İslam'ın yüceliği,her türlü sorunumuzun üstesinden gelir,mantığını izaha çalışıyorsunuz.Diskolardaki şımarık zengin ailelerin çocuklarının durumunu,dindar zengin çocuklarıyla mukayese ederken,sanki tüm ülkenin çocukları da böyle bir davranış içine girmiş gibi gösteriyorsunuz.Emperyal düzenin dini bütün zadegan,hanedan sınıfı,ülkemizdeki gariban çocukları,servetinin bekçisi olarak görüyor ve asgari ücretle maaş veriyor.Ülkemizde resmileşmemiş bir kast sistemi yaşanıyor.Paran ve gücün kadar,kredin vardır.İslam'ı güneş enerjisi gibi görmemeli.Güneş enerjisinden paneller yapabilmek için bile hatırı sayılır paraya gereksinim vardır.İnanç,paranın,gücün etrafında dönen planetler gibi olmamalı.Türkiye gerçeğinde yoksulluk var.İnanç,yoksulluk karşısında,güneşin ışığı ile eriyen buza dönüşüyor.Allah kimseyi fakirlikle sınamasın.Aile içi dramlar,gökten zembille inmiyor.Siyaset erkinin yanlışlarının,sosyal hayatımıza armağanıdır,aile içi dramlar.Gele gele patates,soğan,domates,biber tanzim satışlarındaki halkın mutluluğuna,saadetine geldik.Durmak yok,yola devam.O yol,umarım ki yoksulluk ve sefalet getirmez.İslam aroması çözebilseydi bu güne kadar sorunlarımız katlanarak büyümezdi.Saygılarımla.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN4 ay önce
  ÜMİTVAR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ.HER NE KADAR KÖTÜ ÖRNEKLER ÇOĞALMIŞ OLSA DA İYİ ÖRNEKLER DE ÇOĞALIYOR.MESELE DİNİMİZİ ÖĞRENMEYE ,AİLEMİZE ÖĞRETMEYE GAYRET ETMEK VE YAŞAMAYA AZMETMEK..BUNA GAYRET ETMEMİZ HALİNDE NETİCE MUHAKKAK HEM BİZİM HEM DE TOPLUMUMUZ İÇİNHAYIRLI OLACAKTIR.ZAMAN İSLAMI DEĞİŞTİRMEZ.DEĞİŞTİRMEYE KALKIŞANLARI BİR POSA GİBİ,BİR ATIK GİBİ DIŞA ATAR..DİNİMİZ AÇIK VE ANLAŞILIR BİR HALDEDİR.ANLAMAK İSTEYEN İÇİN EN GÜZEL ÖRNEKLER ORTADADIR.1400 YILIN BİRİKİMİ İLE HALA BU DİNİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİLİYOR İSE ORADABİR PROBLEM VAR DEMEKTİR.AYRICA,BU SON VE HAK DİNİN SAHİBİ YÜCE ALLAH(CC) TIR.BİZLERE DÜŞENİSLAMIN NURUNDAN FAYDALANMAYA GAYRET ETMEKTİR.OLANLARA ,TOPLUMUN BU GÜNKÜ HALİNE ÜZÜLMEMEK MÜMKÜN DEĞİL ANCAK,YEİSE KAPILIP KABUĞUMUZA ÇEKİLMEK DE İMANLI İNSANA YAKIŞMAZ. ÜZÜNTÜMÜZÜN SEVİNCE DÖNÜŞMESİ İÇİN GAYRETİMİZİ ARTTIRMAMIZ LAZIM...ELİNİZE SAĞLIK.
 • Kemal DEMİREL Uludağ ÜniversitesiKemal DEMİREL Uludağ Üniversitesi4 ay önce
  Bazen yazdığım gibi, Cenab-ı Hak milyon kere sizden razı olsun. İyi ki varsınız. Kafamıza tokmak vurup bir miktar uyanmamıza sebep oluyorsunuz. Selam ve dua. Kemal DEMİREL. Bursa Uludağ Üniversitesi Genel Sekreteri
 • erhanerhan4 ay önce
  herkes kendi sekülerleşme özentisini, isteğini atsın AKP nin üstüne. Çocuklarına söz geçiremesin veya göz yumsun ve hatta kendi eliyle uygulasın,sonra da yüklesin AKP nin üstüne....
 • Mehmet AliMehmet Ali4 ay önce
  Hocam, Dış Güçleri suçlamadan, Ekonomik büyüklük olarak, 57 tane müslüman ülke nasıl oluyor da 1 Almanya etmiyor, bunu açıklar mısınız bir yazınızda? Ahlaki çöküntü, cahillik, fakirlik alın yazısı mıdır mesela? Bu tip konularda nasıl düşünüyorsunuz meral ediyorum.
 • emreemre4 ay önce
  Allah razı olsun yine güzel bir yazı
 • tanzim satıştanzim satış4 ay önce
  KAÇINILMAZ SON: İnsanlar dindarlaşmadı iktidara yakın görünsünler diye MÜNAFIKLAŞTILAR... Parayı bulan sonradan görme Anadolu Müslümanı JET SOSYETE de kabul görmek için etmediğini bırakmadı. Neticede onlardandaGENETİĞİ BOZULMUŞ DİNDAR NESİLLER türedi..."CHP döneminde laikleştiremediler ama AK Parti döneminde AKP’liler üzerinden sekülerleştirildik." hojam şuna seküler deme MÜNAFIK de çık işin içinden..
 • ali dal ali dal 4 ay önce
  aah ah hocam ne kadar doğru söylemişler kıratın yanında ya huyundan ya suyundan doğuda şimdi aynı şeyleri söylüyorlar neymiş islam yüzünden devletsiz kalmışız .bakalım belki bu birbirlerine yardım etsinler belki bu kez chp li abileri bir şeyler verirler.bilen bilir dört beş sene önce doğuda öyle her yerde besmele çekmezdin yahu.
 • Yahya AYKAÇYahya AYKAÇ4 ay önce
  İSLAMIN derdiyle dertleniyorsunuz Hocam . Yalnız Değilsiniz...! Allah razı oLsun...
 • Eyüp Eyüp 4 ay önce
  Allah razı olsun
 • setrül avret?setrül avret?4 ay önce
  Hadesten taharet ince iş; mevcut siyasilerin %90' ı necaset!

Günün Özeti