Gülen ile Pavlus arasında, garip bir benzerlik var..

Aslında ilk başlarda Tarsuslu Saul (Pavlus) İsevi düşmanıdır.. Ama bir gün Şam sokaklarında dolaşırken “Rab İsa”(!) ile karşılaşır.. 

Hikaye şöyle: Pavlus, Hz. İsa’nın mezarında dirilişinden sonra Hz. İsa’yla Şam yolunda karşılaştı. Hz. İsa onunla konuştu ve kendisini görevlendirdi. Aşağıda bakacağımız bölümde Pavlus’a ‘Saul’ deniyor. “Saul” sünnet ismiydi, bu isim kendisine Kral Saul anısına verilmiş olabilir.

Saul azılı bir İsevi düşmanı idi. Başkâhine gitmiş, Şam’daki havraların başındakilere kendisine yardımcı olunması için kendine, havranın yetkililerine vermek üzere birtakım yazılar verilmesini istemişti.. Düşüncesi İsevileri bulduğu yerde yakalayıp tutuklamaktı. Şam›a yaklaştığı sırada, birdenbire gökten gelen bir ışık çevresini aydınlattı. Yere yıkılan Saul, bir sesin kendisine, “Saul, Saul, neden bana  zulmediyorsun?” dediğini işitti. Saul, “Ey Efendim, sen kimsin?” dedi. “Ben senin zulmettiğin İsa’yım” diye bir ses duydu.. O ses “Haydi kalk ve kente gir, ne yapman gerektiği sana bildirilecek” dedi. Bu olay karşısında Saul’la birlikte yolculuk eden adamların dilleri tutuldu, oldukları yerde yığıldılar. Sesi duyanlar, kimseyi göremedi. Saul yerden kalktı, ama gözlerini açtığında hiçbir şey göremiyordu. Sonra kendisini elinden tutup Şam’a götürdüler. Üç gün boyunca gözleri görmeyen Saul hiçbir şey yiyip içmedi. Şam’da Hananya adında bir İsa öğrencisi vardı. Bir görümde Hz. İsa ona, “Hananya!” diye seslendi. “Buradayım, ya Rab” dedi Hananya. Rab ona, “Kalk” dedi, “Doğru Sokak denilen sokağa git ve Yahuda’nın evinde Saul adında Tarsuslu birini sor. Şu anda orada dua ediyor. Görümünde yanına Hananya adlı birinin geldiğini ve gözlerini açmak için ellerini kendisinin üzerine koyduğunu görmüştür.”

Hananya şöyle karşılık verdi: «Ya Rab, birçoklarının bu adam hakkında neler  anlattıklarını duydum. Yeruşalim’de senin kutsallarına nice kötülük yapmış! Burada da senin adını anan herkesi tutuklamak için başkâhinlerden yetki almıştır.” Rab ona, “Git!” dedi. “Bu adam, benim adımı öteki uluslara, krallara ve İsrailoğulları›na duyurmak üzere seçilmiş bir aracımdır. Benim adım uğruna ne kadar sıkıntı çekmesi gerekeceğini ona göstereceğim.” Bunun üzerine Hananya gitti, eve girdi ve ellerini Saul’un üzerine koydu.

“Saul kardeş” dedi, “Sen buraya gelirken yolda sana görünen Rab, yani İsa, gözlerin açılsın ve Kutsal Ruh’la dolasın diye beni yolladı.” O anda Saul’un gözlerinden balık pulunu andıran şeyler düştü. Saul yeniden görmeye başladı. Kalkıp vaftiz oldu. Sonra yemek yiyip kuvvet buldu. Saul, Şam’da ve Yeruşalim’de birkaç gün Şam’daki öğrencilerin yanında kaldı. Havralarda İsa’nın Tanrı’nın Oğlu olduğunu hemen duyurmaya başladı. Onu duyanların hepsi şaşkına döndü. “Yeruşalim’de bu adı ananları kırıp geçiren adam bu değil mi? Buraya da, öylelerini tutuklayıp baş kâhinlere götürmek amacıyla gelmedi mi?” diyorlardı. Saul ise günden güne güçleniyordu. İsa’nın Mesih olduğuna dair kanıtlar göstererek Şam’da yaşayan Yahudileri şaşkına çeviriyordu.

Aradan günler geçti. Yahudiler Saul’u öldürmek için bir düzen kurdular. Ne var ki, kurdukları düzenle ilgili haber Saul’a ulaştı. Yahudiler onu öldürmek için gece gündüz kentin kapılarını gözlüyorlardı. Ama Saul’un öğrencileri geceleyin kendisini aldılar, kentin surlarından sarkıttıkları bir küfe içinde aşağı indirdiler. Saul Yeruşalim’e varınca oradaki öğrencilere katılmaya çalıştı. Ama hepsi ondan korkuyor, İsa’nın öğrencisi olduğuna inanamıyorlardı. O zaman Barnaba onu alıp elçilere götürdü. Onlara, Saul’un Şam yolunda Rab’bi nasıl gördüğünü, Rab’bin de onunla konuştuğunu, Şam’da ise onun İsa adını nasıl korkusuzca duyurduğunu anlattı. Böylelikle Saul, Yeruşalim’de girip çıktıkları her yerde öğrencilerle birlikte bulunarak Rab’bin adını korkusuzca duyurmaya başladı. Dili Grekçe olan Yahudilerle konuşup tartışıyordu. Ama onlar onu öldürmeyi tasarlıyorlardı. Kardeşler bunu öğrenince onu Sezariye’ye götürüp oradan Tarsus›a yolladılar.” (Elçilerin İşleri 9:1-30, İncil)

Nitekim, Elçi Pavlus İsa’yla karşılaştı ve kaleminden akan sözler ilahi bir şekilde esinlenmişti. İsa’nın öğrencisi olan Elçi Petrus, Pavlus’un yazdıklarının Kutsal Yazı olduğunu söylemiştir: “Sevgili kardeşimiz Pavlus’un da kendisine verilen bilgelikle size yazdığı gibi, Rabbimiz’in sabrını kurtuluş fırsatı sayın. Pavlus bütün mektuplarında bu konulardan böyle söz eder. Mektuplarında güç anlaşılan bazı yerler var ki, bilgisiz ve kararsız kişiler, öbür Kutsal Yazılar’ı olduğu gibi bunları da çarpıtarak kendi yıkımlarını hazırlıyorlar.”  (2.Petrus 3:15-16,İncil)

Elçi Pavlus’un yazıları Kutsal Yazı sayılıyor. ‘Öbür Kutsal Yazılar’la eş görülüyorlar. Bu nedenle, İsa’nın sözleriyle çelişiyor olamazlar. İsa’nın hiçbir zaman Tanrı olduğunu iddia etmediğini söylüyorlar. İsa’nın Tanrı olduğunu söyleyen kişinin Pavlus olduğunu söylüyorlar. Petrus’un Pavlus’un yazdıklarının Tanrı’dan olduğunu söylüyor.. Kutsal Yazılar bir insanın önerileri ya da iddiaları aracılığıyla insandan gelmemiştir. “Kutsal Yazılar’ın tümü Tanrı esinlemesidir ve öğretmek, azarlamak, yola getirmek, doğruluk konusunda eğitmek için yararlıdır.” (2.Timoteos 3:16,İncil). “Öncelikle şunu bilin ki, Kutsal Yazılar’daki hiçbir peygamberlik sözü kimsenin özel yorumu değildir. Çünkü hiçbir peygamberlik sözü insan isteğinden kaynaklanmadı. Kutsal Ruh tarafından yöneltilen insanlar Tanrı’nın sözlerini ilettiler.”  (2.Petrus 1:20-21,İncil)

Bakın, Gülen Teolojisini anlamak için bu bilgiler önemli. Ya da bir “Resul”ün nasıl ilahlaştırıldığını görmek açısından bu ifadeler çok önemli.. Gülen’in kutsanmasındaki şablon bu.  Gülen’i Müslümanların Pavlus’u yapacaklardı.. Ama başaramadılar. Allah dinini korudu. Gülen’in peşinden gidenler aslında Pavlus’un izinden gidiyorlar.. Biraz Pavlus, biraz  Oppus Dei. Biraz CIA, biraz MOSSAD, biraz Vatikan, biraz MI8, bu hareket işte böyle bir şey.

Selâm ve dua ile..

 

YORUMLAR
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

abdullah

narcı dedin herhalde....bir insan hem risale okuyup nasıl bu kadar basiretsiz olabilir????

Cevapla

nurcu

Ben de nurcuyum hayır diyorum be ...kendi adına konuş .

Cevapla

Vahdet bey

Fetoyu yok etmeye evet vaya hayır demeye gerek yok TÜRKÜM de yeter

Cevapla

Şakla Banlar

Eline değnek almış bir sirk palyaçosu garip yaratık, hakim ve savcıların güdücüsüymüş meğerse! Yahu bu Feto EBTER olduğu halde ne kadar çok ..peydahladı be!

Cevapla

Jurnal

BIRAK ONU BUNU ABDURRAHMAN ABİ...ŞU FETÖ DEDİĞİN ŞEYİN SİYASİ İNİNE NE ZAMAN GİRİLECEK...BU KONUDA YAZINI BEKLİYORUZ..

Cevapla

Yardımcı Profisör

Evet becerseydi Pavlos olacaktı, ama beceremedi ... oldu hâin.. Müslümanların arasından türeyen bir ..!

Cevapla

Öküz Gülen

Gülen Rockafalar' ın halefidir.

Cevapla

ertan

sizofren,meczub... Her sey i soyluyorlar.gayet zeki insanlari etkileme gucune sahip.bu iste gonullu ve makam itibar servet liderlik.bunlar icin ALLAH dusmanlariyla dost olabilcek kadar seytanlasmis bir insan.tam bir munafik.

Cevapla

T.C.

Bu dedikleriniz aynı yagmurda islandiginiz yol arkadaşlarınız Içinde geçerli mi acaba yoksa Sadece HAYIR cilarimi tehdit Ediyorsunuz sizden korkan Sizin gibi olsun işit kılıklı Yorumcular sözüm sizedir Aklı selim yorumlarda bulunan Bütün evetcilererede saygımız Sonsuzdur

Cevapla

MarcoPolo

Suriye'de müsümanlar namaz kılarken Amerika üzerlerine bomba yağdırdı.. 60'dan fazla müslüman öldü.. Yüzlerce yaralı.. Birkaç gündür bekliyorum, bizim bu Dilipak Hocaefendi'den ses seda yok. Başbakan'dan ses yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ses seda yok.. Onlar "Evet" oylarını nasıl yükseltiriz kaygısındalar.. Kimin umurunda..? Bu konuyu Akit Gazetesi'nden bir tek Ali Karahasanoğlu dile getirdi. Helal olsun.. Ak Parti yada Cumhurbaşkanı Erdoğan ortaya meydanlara çıkıp " Ey Amerika, Ey Eli Kanlı Trump" diyemedi..!" hALA DA DEMİYOR.. aMAN, "Amerikayı yada Trump'u rahatsız olmasın. Yazık, çok yazık

Cevapla

Ali Aslan

Siz hastasınız , sizin gibiler yüzünden müslümanların ....çıkmıyor

Cevapla

Taka

Sn Dilipak yazilarinizi begeniyle okuyorum fakat bu yazidaki yazilanlarla iddia ettiginiz durumun bir baglayiciligini goremedim nedense. Bozulmus bir din uzerinden olanlari bu sekilde yorumlamaniz dogru gelmedi bana. Copy paste yapmak yerine pawlusun mektuplarindan neler yaptigindan yazdiklarindan bahsetseydiniz iddia ettiginiz benzerlikte hakli olurmuydunuz orasi da mechul tabiki. Benim de haddimi asar bu is nacizane dusuncemi dile getirmeye calistim saygilar sewgiler

Cevapla

Ali

@ASÇ "Allahuma salli aalla Muhammed ve alla alli Muhammed", söylemek namazda farzdir yoksa kabul olmaz. Bu aslinda herseyi söyler. Kuran Kerim 33:33 oku. Birde su Ayet var (manasi): "Sizden benim peygemberlik icin ücret istemiyorum, sadece benim akrabalarimi sevmenizi istiyorum". Yani Allahu tealla Ehlibeyti kutsiyor. Hadis: "Ben Ilmin sehriyim Ali da kapisidir". Hadislerde de belli. Sen sadece dedelerine tabiisin baska bir sey degil. Allahin ve Peygemberin seni sevdigi ve seni onlarin uzerinde tutuunu de nerden cikariyorsun? Siz Peygemberi s.a. sadece bir postaci saniyorsunuz.

Cevapla

hacı emin nevruz

Bu Alçak FETO'nun peşinden başka kimler gitti? birazda onlardan bahset, yorumu sağlıklı kılmak için Fotoğrafın tamamına bakmaz isek o zamanda bizlerin aklına hakaret etmiş olursunuz.Sayın cumhurbaşkanının dediği gibi herkes ordaydı!

Cevapla

Nakit

Müslümanlık, yapılan yorumları yayınlamaktır

Cevapla

Özgür

Türk! Mete Teoman, Tuğrul çağrı beyler, Melikşah, Osmanlı, Alparslan Türkeş, Tuğrul ve Ahmet, sana ne hatırlatıyor, layık mı değil mi onu sorgula baba mesleği yapan milyonlarca insan var ben onları savunmuyorum ama boş lafa da karnımız tok dolu konuş canımızı ye

Cevapla

Hamide Ayanoğlu

Bu milletin bin yıllık tarihinde kurduğu bütün devletlerinde yasak olan zinayi kaldırarak zinayi suç olmaktan avrupaya yaranmak icin çıkardı senin hem şii hem Sünni parti. Bunu yazsana mücahit yazar bey. Müslümanlari uyutmak için hedef şaşırtmak için bize gazel okuma.

Cevapla

ortadoğu stratejisi

cezair devriminin öldürülen -şehid- de denilen berberi kabilesine mensup MEVLÜT FROVN öğretmendir.güçlü kalemi olan romancı ve edebiyatçıdır..FRANSANIN emperyal işğal saldırısında MUKAVEMETTE direnişte ÖNCÜ rol almış biridir..işte bu kişi ye çarl degool amerikada fransız elçiliğini vermek ve bununla dünyaya "bakın biz halkla değil terörle savaşıyoruz" demek istemiştir..ama mevlut firovn bunu reddetmiştir..DEMEK İSTEDİĞİM İŞTE BU..MİLLİ VE VATANSEVER BÖYLE OLUR..abd seni destekliyorsa sen vatansever olaMAZSIN ..OLAMAZsın...nokta..

Cevapla

Türk

Rusya'nın, PKK'nın Suriye kolu olan YPG ile anlaşma yaparak Suriye'nin kuzeybatısında bir askeri üs kurma kararı aldı. Rus askerleri bu sabahtan itibaren Hatay sınırındaki Afrin'e zırhlı araçlarla giriş yaptı. Rusya Barzani ypg anlaşmış biximkiler uyuyor belli ki yine kandırıldı

Cevapla

hedef 2071

Aşağılık sünnetsiz fethullah gülen; seninle ve hain yandaşlarınla henüz işimiz bitmedi. Çok kötü açığa düştün. Boşuna yandaşlarına moral pompalayıp durma. Devlet her şeyi biliyor. Sizi kimse bizim elimizden kurtaramaz. Kaçmaya fırsatınız bile olmayacak. Sizi bitirene kadar ensenizde olacağız. Bu arada zamanınız azalıyor. Tarih: 16 nisan 2017. Bu tarih sizin kıyametiniz olacak. Size neler yapacağımızı bir tahmin edebilseniz. Size ve yandaşlarınıza karşı en küçük acıma duygusu içerisinde olmayacağız. Sesinizi kimseler duyamayacak. Bu hainliği bu devlete,millete yapmayacaktınız. Bu yaptığınız hainlikleri sizden devlet AHESTE AHESTE çı-ka-ra-cak. Kararımız net oyumuz EVET.

Cevapla

Mustafa EVET

Iranın kan içici mollaları aslında İslamın pavlosları bence. Gülen'de şizofren benzeri bir davranış bozukluğu var. Söylediklerine kendide inanıyor, peşindekilerde. Aynen hamaneyin söylediği şeylere kendisinin ve onu takip eden aptalların inanması gibi...

Cevapla

ali telli

Bizi disardan yikmalari mumkun degil ama icimizdeki truva atlarini kullanarak bizi devirmeye calisiyorlar.bunu anladigimiz gun gercekten kurtuldugumuz gun olacaktir.ey turk milleti titre ve kendine gel.ozune don islama don.

Cevapla

Ibrahim Ağdacioglu

Abdurrahman bey sizin Akit internet sitesinde yayınlanan bu haftanın cuma hutbesindeki Mehmed Akif Ersoy un BEDRİN ASLANLARİ ANCAK BU KADAR ŞANLI İDİ. sözü ile ilgili bir sözün yokmu. ....

Cevapla

serdar

Rahmetli Erbakan,B.O.P.Başkanlığını kabul etmemişti,....

Cevapla

Hamide Ayanoğlu

Bizim iktidarin devleti ve halkı dostumuz dur dedigi İsrail ezani yasakliyor hamas zulüm goruyor .....

Cevapla

ramazan karaca

o kicikirik once kicini yikasin kimsenin onun gibilerinin din konusunda onderligine ihtiyaci yok.

Cevapla

Arif

İbranicede Rab öğretmen manasına kullanılır...

Cevapla

Arif Erhun

En büyük düşman, kendinsin! "Her ne ararsan, kendinde ara!" der, Mevlana da...

Cevapla

Harbi harbi korucuk köylü

Asç denilen Fetoş çü puşta yazıyorum. Ulan dinden imandan islamiyyet ve Kur'an dan nasibini alamamış namussuzlar, Vatikan yallaması ve yalaması hooooooooooocanizida sizleride istemiyoruz köpekler. Hooooooooooocanız olacak pedofili hastası domuzun yakınlarının mezarlarına dahi tahammül edemiyorum köyümde, alın leşlerinizide defolun.

Cevapla

BEDİÜZZAMAN ; ZAFER İSLÂMIN DİYOR !

BU ABD-AB EKSENLİ 15 TEMMUZ DARBE TEŞEBBUSÜ ELEBAŞISI ,241 ŞEHİDİN KANLI KATILI ,ADİ ŞARLATAN BAŞMUNAFIK, VATIKAN ONAYLI GIZLİ KARDINAL, HER KABIN ŞEKLINI ALIR VE ZOMBİ HASHASINLERINE DE HER KILIGA GIRME TAKTİGINI 1970 LERDEN BERİ VERDIĞI BÜTÜN KAMUOYUNUN SAKLISI DEGILDİR.

Cevapla

Daha Eski Yorumları Yükle (23)
Abdurrahman Dilipak
Abdurrahman Dilipak Tüm yazıları için tıklayın »
Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?