Seçime doğru

12 Mart 2019 Salı

Oy pusulası için kur’a çekildi ve sıralama şu şekilde oldu:1- Saadet Partisi, 2- Bağımsız Türkiye Partisi, 3- Türkiye Komünist Partisi, 4- Vatan Partisi, 5- Büyük Birlik Partisi, 6- Hür Dava Partisi, 7- Cumhuriyet Halk Partisi, 8- AK Parti, 9- Demokrat Parti, 10- Milliyetçi Hareket Partisi, 11- İyi Parti, 12 - Halkların Demokratik Partisi, 13- Demokratik Sol Parti. Yani seçime 13 Parti katılıyor. YSK’dan yapılan açıklamaya göre: “Yurt içi seçmen sayısı 57 milyon 78 bin 461, tahmini sandık sayısı 194 bin 715’tir.” Geçen seçimde, toplam sandık sayısı: 188.080, Katılım oranı: % 86.23, Toplam seçmen: 59.354.840. Bu sefer yurt dışı oy yok. 24 Haziran seçimlerinde ise yurt dışında ve gümrük kapılarında 1 milyon 486 bin 532 seçmen sandığa gitti.Yurt dışı oylarındaki dağılım AK Parti % 52.88, HDP % 17.12, CHP % 15.91, MHP % 7.83, İyi Parti 3.62, SP % 0.72, Vatan 0.23, HüdaPar 0.12. Son seçimde Kullanılan oy 51.183.729, Katılım oranı: % 86.23. Yurt dışı oyların etkisi genelde % 1.6 seviyesinde.

13 Parti’den 2’si Cumhur İttifakı olarak AK Parti ve MHP’den oluşuyor. Ama öte yandan Büyük Birlik Partisi (BBP) tarafından 30 büyükşehirde, büyükşehir belediye başkan adayı çıkarılmayacağı ve Cumhur İttifakına destek vereceklerini açıkladılar. Yani Cumhur İttifakının 3. ayağı BBP.

Millet İttifakı, büyükşehirler dışında 27 ilde de işbirliği yapacak. 16 ilde CHP, 11 ilde ise İYİ Parti aday gösterecek. 23 büyükşehirden 13’ü CHP’ye, 10’u İYİ Parti’ye bırakıldı. En kritik 3 büyükşehirde CHP’nin adayları yarışacak. 

CHP ve İYİ Parti 31 ilde ise kendi adaylarıyla yarışacak.

Seçime katılacak DSP dışındaki diğer 5 partinin oy oranları toplamda % 2,5 gibi tahmin ediliyor. DSP’nin, CHP’den kaçanların toplanma alanı olabileceği belirtiliyor. SP ise kritik illerde AK Parti için bir risk olarak gözüküyor.

HDP “Millet İttifakı”na doğrudan katılmıyor gibi gözükse de, HDP, Millet İttifakının 3. ayağı. Hatta Millet İttifakının dolaylı 4. ayağı ise SP!

Cumhur İttifakının hayali bu seçimlerden Cumhur İttifakı olarak % 50’yi geçmek. AK Parti % 40’ın, MHP % 10’un üzerine çıkmayı hedef almış durumda. Tabi BBP ve HüdaPar ile bu rakamın daha yukarıya çekilme çabaları da var. 

Millet İttifakı ise, bir “Yamalı bohça koalisyonu” görünümünde. Hedef küsuratı ile % 40. CHP % 20, İyi Parti % 8, SP % 2, HDP % 9. Burada CHP’den kaçan sosyalist oyların % 2’si sol-sosyalist partilere, % 4-5’inin DSP’ye gitmesi hedefleniyor. Yani DSP ve diğer sol partilerle % 45’in üzerine çıkarmaya çalışacak. Ama kimse bu sonuçtan memnun olmayacak, çünkü ittifak içi partilerin kendi aralarındaki oyların dolaşımı sebebi ile beklentileri ile gerçekleşen oran arasındaki spekülatif fark, hoşnutsuzluğa sebep olacak.

Yerel seçimlerin bir handikapı var. O da dar bölgeye benzer bir seçim olduğu için, genel olarak oy oranı değil, oyların dağılımı sandalye sayısının dağılımında birinci derecede etkili olacak. Yani daha az oy alan bir parti bu sistemde daha çok belediye kazanabilir. Yani, mesela bütün ülke genelinde birbirine yakın oranda, mesela % 12 oy alıp hiç belediye kazanamayabilirsiniz. Ama % 10.1 oy alıp, birçok belediye kazanabilirsiniz. Öte yandan; Cumhur İttifakı, bu sonucu % 1.2 oranında etkileyebilir. Millet İttifakına karşı çok daha başarılı. Bu seçimde böyle bir destek de yok.

Bu seçimde herkes kendisi kazanmaktan öte, rakibinin başarısızlığı üzerine kurgulanmış bir kampanya yürütüyor. Mesela CHP ve bileşenleri, Cumhur İttifakının oy oranını % 50’nin altına, % 45 seviyesine çekilmesi için var gücü ile çalışıyor. AK Partililer ise CHP oylarının % 20’nin altına düşmesi, Millet İttifakı bileşenlerinin oylarının ise İyi Parti, HDP ve SP ile birlikte % 30’un altında kalması için büyük çaba harcıyor.

Bana kalırsa bu seçimde katılım daha düşük olacak, iptal oylarda artış olacak. Sürprizleri bol bir seçime giriyoruz. Sonunda tencere yuvarlanacak, kapağını bulacak. Hayır ya da şer neyse, o Allah’ın iradesi içinde olan bir şeydir. Herkesin yaptığının karşılığını göreceği bu tercih sonunda çıkacak sonuç ne olacak göreceğiz. Bakalım! Belki de bize hayır gibi gelen şeyde Allah şer, şer gibi gelende hayır murat etmiş olabilir. Biz bilmeyiz Allah bilir. Biz ölçüye-tartıya dikkat edelim ve Allah’ın rızasına uygun olanı, hayırlı olduğuna hükmettiğimiz bir irade ortaya koyalım inşallah! Hatırlayın bir önceki milletvekili seçiminde gerçekleşen sonuçlar neydi: Cumhur İttifakı: % 53,66. AK Parti % 42,56. MHP % 11.10. Millet İttifakı: % 45,70. CHP % 22,64. İyi Parti % 9,96 Saadet Partisi % 1,34. HDP % 11,70 

Büyük illerde durum ne: İstanbul Cumhur İ. % 50,68. Millet İ. % 36,34. Ankara: Cumhur İ. % 53,35, Millet İ. % 40,21. İzmir Cumhur İ. % 34,22, Millet İ. % 53,91. Adana: Cumhur İ. % 46,03,Millet İ.:% 39,79. Bursa: Cumhur İ. % 56,83, Millet İ. % 37,32

Bu arada; Gül cephesi ile ilgili olarak “Yeni Parti tartışması” sürüyor. Gül’ün “kabulleri”, Davutoğlu’nun “ziyaretleri”, Babacan’ın “sessizliği” hep konuşuluyor. Erdoğan geri dönüş için kapıları kapatıp, “inen binemez” derken KaramollaoğluNe olursan ol, yine gel” diyor adeta. “Bin kere tevbeni kırmış olsan da yine gel”. Şimdi Mevlana’dan dizeler okuma sırası Karamollaoğlu’nda. “Siyasi boşluk yok, bize buyursunlar” diyor. “Milli Görüş”, “Adil Düzen”, “Fatih Erbakan” ve “Adil Düzen” ve “Milli Görüş”ün manevi lideri “Oğuzhan Asiltürkfaktörü” var. Temel Karamollaoğlu sadece bir “genel başkan”.

Ekonomi ve politika arasında eski ve derin bir baş olduğunu biliyoruz. Artık günümüzde, özellikle Türkiye’de olumlu ve olumsuz anlamda “Poetika ve Politika” arasında da bir bağ oluştu. Sanırım yeni oluşum birilerinin birilerine katılması ile değil, birkaç siyasi oluşumun bir araya gelerek yeni bir oluşuma gitmesi şeklinde olacak. MHP daha önce Cumhuriyetçi, Köylü, Millet partilerinden gelenlerin birleşmesi ile kurulan (CKMP) “Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi” adını taşıyordu. Adana kongresinde “MHP” oldu.

AK Parti’nin 1 Nisan’daki oyu, CHP’nin oyu yeni süreç için belirleyici olacak. Hatta ittifak kanatlarının alacakları oy da önemli. Seçime katılım ve iptal oylar da. Erdoğan ve AK Partinin gücü, imajı, desteğini gördükten sonra “tamam” demeseler de “devam” deyip dememeye, yani “beklemeye devam” edip etmemeleri konusunda yön gösterici olacak.

Herkes 1 Nisan’ı bekliyor. Bu seçimler bir yerel seçimden çok daha fazla bir anlam ifade ediyor. Herkes için bu böyle. Süreç kimsenin lehine değil. Sandıktan çıkacak sonuç, bıçak sırtı olacak gibi gözüküyor. Mevcutlar için tatmin edici değil, ama fırsat kollayanlar, pusuda bekleyenler için ise heyecanlandırıcı bir sonuç olabilir.

Herkesin bir planı vardır. Allah’ınsa bir hükmü. Muhakkak ki galib olacak olan hükmüdür. O bizi, her şart altında sabreden, şükreden ve direnenlerden bulmalı. Görelim Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler. Selam ve dua ile.

NOT: Bugün Ankara’da olacağım, yarın Kastamonu’da inşallah! Ankara’da 11.30’dan 15.30’a kadar Ulus’taki (Denizciler cd. No:7-0552.251 45 50) Sebilürreşad kitabevinin açılışında Recep Garip ve Selma Ersoy’la imza günümüz var. Yayınevinin açılışı: 11.00. 13 Mart’ta saat 19.00’da Kastamonu’da ÜNİAK tarafından düzenlenen belediye konferans salonunda “Türkiye Nereye Gidiyor” konulu bir konferansta konuşacağım inşallah.

 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ErgünErgün4 ay önce
  Önden buyrun Bay Dilipak.
 • Dönüş karadavut Dönüş karadavut 4 ay önce
  Hocam muğlayada bekliyoruz inşallah yazılarınızı okuyorum çok beğeniyorum sizi mutlaka Muğla’ya bekliyoruz
 • Nazım KARAMEHMETNazım KARAMEHMET4 ay önce
  Kastamonu'ya gelişiniz güle güle, gidişiniz güle olsun, Sayın Dilipak.Dinleyeceğiz inşallah.
 • memetmemet4 ay önce
  Sayın Dilipak bak bunu inanarak yazıyorum AKP bu seçimi kazansa da kaybetse de kaybedecek bakınız 2018 büyümesi yüzde kaç milli gelir kaça gerilemiş tabi bu rakamlar resmi rakamlar aslında kalem oyunları olmasa tablo çok farklı tulumbada su bitti işsizlik almış başını gidiyor phalılık o biçim hele seçim sonrası zamlar ve vergilerhemen uygulanacak ekonomi çıkmazın içine girmiş üretim yok tüketim var vatandaşı borca alıştırdılar vatandaş borcun içinde yüzüyor kısacası akp bitti ben isterimki akp bu seçimide alsın alsınki vatandaş seçim sonrası başına gelecekleri görsün ve bir tokat vursunki bu akp nin sadece tabelaları kala yoksa 17 yıllık bütün mali başarısızlık gelen hükümete kalır değmeyelimki silinip gideler 17 bekledik 1 yol daha bekleriz ama sonuç hayırlı olur yoksa bunlar hemen diyecekler ki bak bizim işimize engelliyorlar diyecekler ama şuna inanıyorum ki akp tuz gibi dağılacak
 • ArgunArgun4 ay önce
  Siyasi partilerin tasmasi kuresel guclerin elinde olduktan sonra ulkede bir veya yuz siyasi parti olmasi ve bu partilerin hepsinin secimlere istirak etmesi hicbirsey ifade etmiyor/ Bir ulkede gercek anlamda politik katilim ile siyasi parti sayisi arasinda hicbir iliski yoktur/ Turkiye de parti lideri sultasi devam ettigi surece ulkedeki secimlerde gercek bir politik katilimdan bahsetmek soz konusu degildir/ Ulkemizin cikarlarini koruyup kollayan Adil Bir Monarsi olsa ve Hak yolunda ulkeye hizmet etse ulkedeki birlik ve beraberlik cok daha guclu olacaktir/ Cok partili demokrasinin Bati da bile herseyi eline yuzune bulastirip insanlik icin adil bir duzen olmadigi artik ayan beyan ortadadir
 • sılasıla4 ay önce
  Ooonlar günlük kiralık evlerden nasıl vergi alırız endişesindeler..........Fuhuşa gözleri kapalı, demokrasinin emrindeler.....Onlar İllegal işlerden para umar hale geldiler.........Loto,İddia, bahis,Ganyan, Maçlar, kartlar, ........Babalar, oğullar başka dinlere tapar haldeler........Ulannn Timurtaş hocayla resmen dalga geçtiler........Sen olmadın ama oğlundan çıkarırız hıncımızı dediler......Resmen ümmetle dalga geçip, çok pis hareket çektiler..........Dini güncelleyerek münafıklıklarını çok açık ettiler......Bizi de sözümüzden, özümüzden, evimizden, atamızdan, yardan, inançtan, ....an ettiler........Bu kadar da insafsız üzerimize geldiler....... Münafıklar her yerde.......Müminler sinmiş haldeler.....
 • Mustafa Mustafa 4 ay önce
  Islamiyetten Önceki Kafirler ve müşrikler de allah inancı . Ankebut suresi 61Zümer suresi 38
 • Mustafa Mustafa 4 ay önce
  Müşrikler imanlarına şirk katarak iman eder , kabul olmayan red olunan iman. Yusuf suresi 106.
 • Mustafa Mustafa 4 ay önce
  Munafik lar namaz kılar aliimran suresi142
 • Mustafa Mustafa 4 ay önce
  Birileri daha lüks gecime doğru İLERLERKEN. Birilerine sececekleri daha lüks yaşasın diye kendini harap ediyor.
 • Sankot1453Sankot14534 ay önce
  Insan oğlu Rabbine karşi nankörken Tayyib Erdoğana nankörlük etmiş gayet normaldir. Üç kuruşluk çikar icin davayi satanlara yaziklar olsun
 • SılaSıla4 ay önce
  Şunlara bak yaaaaa.......Ak partiden 300 kişi istifa edip, CeHaPe ye geçmiş. Ulannnnn Şimdi ortaya çıkıyor kimlerle düşüp kalktıkları......Akparti adı altında kimlere oy istendiği.......... Güneydoğu da bir tane..Halis.. aday yok ...Hep Pkk sempazitanları.......İZMİR deki şarapçıdan bahsetmeye gerek var mı???????Kimin eli kimin cebinde belli değil.......Lütfen MAsum halkımız aşağılık siyasetçilerin galeyanına gelmesin ne olur.... Onların asla savunulacak bir tarafları yok. Birbirimizi kırmaya gerek yok.
 • ramazankoçahmet yılmazramazankoçahmet yılmaz4 ay önce
  dilipak 72yaşındayımbukadar insanlarliderler ayağadüşmediinanırsan kapatıyorumkonuşurkenbunlar cumhur ittifanın oyunlarıbeni aldatmayınmersinde oyuna getirdilerkocamazı safdışıettiler şimdide myavaşı bırakmak istiyorlar rahmetli a.karakoç beypazarında oturuyorum yavaş dürüstşahsiyetli birinsan dedibenonunsözüne inanırım nerdoğananede bahçeliye inanırım siyaset bitmiş allah korkusu ahiret kalmamışzan iftira gırlagidiyor zatenmediayerlerde sürünüyor iktidarınağzınabakıyoronederse onagöreyazıyor haber yapıyor tv kalmadı zaten yazarlardakalmadışimdi açıktantehtid ediliyor bak senin bir tutar tarafındayok doğru içeri bir hakim ters ceza verse ertesigünsürgüngidiyor yahutfetocuoluyor allahın azabındankorkan yok sadecebeka koltukları ikisinde o allah bumilletinyardımcısıolsunpazardaydım bu gün biber 15tl domates6.7lira emekli ne yapsıbelediyeninyüzünden kiradaoturuyorum onu hiç gören yok varsada oy yoksada oy millet hiç okalabalıklara inanmıyorum kadınlarbilmezler kocalarınnasıl geçindilerini bakıyorum kadın hep birdeeminpazarcı çıktı tuzukurular çoğald yardakçı çoğalıyor pazarı bilmeyenler ahkamkesiyor ekranlarda benim oğlum amerikadababa sabah8 den gece10 kadar çalşıyorum diyor bizimkilerhep ekranda onların yetişrdiği talebedennehayırgeli oda profeser bilimadamı ona göre hesabını yap.
 • SılaSıla4 ay önce
  Sankot TEPKİM ASLA SANA DEĞİL..... SENİ BU ŞEKİLDE ŞUURSUZ MÜSLÜMAN YETİŞTİRENDEVİMİZE.......Akparti yaptığı herşeyiyüzüne gözüne bulaştırdı................. Kapalılara her yeri serbest bırakarak iyi mi yaptı. Meyhanelerde dahi açık- kapalı kavgası yapılıyor...............Müslüman kadınların her yer de işi ne???????? O kadar korkuyorsan Allah'tan otur evinde.......Elin herifleriyle hergün aynı mekanlarda baş başa olan kadına kapalı mı derim ben???????Nasıl ki giyinik açıklar var ise,,,,,,,,,kapalı görünen namussuzlar da var.........Dinmizi paçavra olarak kullananlar da var,,,,,,,Üniversitelere kızlaarımız sadece okumak için mi yoksa rahatça gezip- tozmak için mi gidiyor........... Kızının kapalı olduğunu gören babalar da Kızının namusuna güveniyor........... Üzgünüm babalar namus sadece görüntü de kalamaz......Sanki dine uygun yaşıyorlarmış gibi bir de dine aykırı örtünme şekli oluşturdular. Herkes artık emine hanım gibi kask tarzı örtünmeyle mutlu oluyor. Vücudu teşhir etmek için dar giyenleri anlıyorum daaaaaaa kafanı teşhir etmek için dar örtünenleri anlamıyorum................Allah'a çok şükür ki münafıklara sonsuz cehennem var............Müslümanlığını inkar etmeyenler, amaaaaa müslüman gibi yaşamak istemeyenler....... YAşasın sizlere sonsuz CEHENNEM... Büyük şeytanınızın bayrağı altında, birbirinizi suçlayarak cehenneme gideceksiniz.............. İhlassız müslümanlar burnu sürtünerek cehenneme gidecekler. ayaklarıyla değil.....
 • Sankot1453Sankot14534 ay önce
  Sayin Dilipak Allah rizasi için yazinizAKP nin biz sünepe müslümanlar sadece bizleri Başörtüsü Vebalinden kurtardiginin hakkini ömürbayu oy versek ödeyebilirmiyiz?
 • Yunus 16 Yunus 16 4 ay önce
  SEÇİME BAK! HANİ DAVAYDI? BURSA NİLÜFER! İZMİR, ESKİŞEHİR, ÇANKAYA... NIN KOPYASI. NİLÜFER DE CHP TUZLUK KOYSA KAZANIR! TÜRİYE DE AK PARTİ MHP İTTİFAK YAPIYOR EYVALLAH. NİLFER DE CHP DEN SON ANDA DÖNME İSMİ ÖNÜMÜZE ADAY OLARAK ÇIKARDINIZ!!! HANGİ AKLA HİZMET? BU ZAT CHP DEN 1 OY GETİREMEDİĞİ GİBİ MHP OYLARINI NASIL TOPARLAYACAK??? BAŞKAN ERDOĞAN BU ZAT I ONAYLADI MI? HİÇ SANMIYORUM! BURSA DA ALT TEŞKİLATLARDA HALA FETÖ ETKİLİ SANIRIM. 16 YILDIR HİÇ AKSATMADAN OY VERDİM!! DÜN CHP DEN GELEN ADAMA OY VERMEM. YAZIK ÇOK YAZIK. NEDEN AK PARTİ (%38-40) BİR MHP (%12-15)ADAYINDA OYLARI BİRLEŞTİRMEDİK.CHP DÖNME ADAYI KİMİN AKLI?? 31 MART AKŞAM GÖRECEĞİZ DUVARA TOSLAR. (Eskişehir de Büyükerşen AK PARTİ Adayı olsa kazanır mı? KAZANAMAZ.)
 • TayfunTayfun4 ay önce
  Kezban demişsin ya: ABDULLAH GÜL BABACAN DAVUTOĞLU YÜREKSİZ KİŞİLİKSİZ ŞAHSİYETLER KAMERALAR ÖNÜNDE BİR KERE ERDOĞANI ELEŞTİREBİLMİŞLER Mİ? Şu soruya cevabın nedir peki? Senin reis bir kere olsun rakipleriyle aynı anda kamera karşısına geçebilmiş mi? Hani ilaç niyetine... Yoksa sadece yandaş gazeteciler ve hazırlanmış sorulara mı yürek yetiriyor. Ne diyorsun?
 • tuzcutuzcu4 ay önce
  Oy oranlarını boş verin kimse tutturamıyor zaten....Suriye'den bahsedin siz hocam ,son viraj ne zaman dönülecek mesela....
 • HiraHira4 ay önce
  Kardeş yüzde 40 zam mı sen ne diyon? Ülkemiz üretime ağırlık vermeli. O zamla oy verecek olanlar hiç vermesinler. Eğer sayın cumhurbaşkanının yapılan icraatleden haberi yoksa gerçekten de dediğin gibi yalnızdır ve çevresi hain doludur. Asıl ak partiye oy kaybettiren şu insanlara tepeden bakan rüşvetçi memurlardır. Devletimizin devlet işleri için verdiği makam arabalarını şahsi işlerinde kullananlardır. İstediği makama gelmek için yalakalık yapıp gelemeyince ak partiden dönen yığınla insan var. Bu gibilerin kimseye faydası olmaz. Selamlar.
 • MEMURMEMUR4 ay önce
  BEN ÇOĞU GAZETELER YAZDIM MEHMET ÖZHASEKİ YE YAZDIM AKpartili yetkililere yazdım seçimi kaybediyorsunuzüzüldüğüm bubakıyorum hükümete yakın gazeteleri her şeyi Cumhurbaşkanından gizliyorlar BAKANLAR Maalesef çok zayıf kalıyorlar MİLLİ EĞİTİm.,MALİYE VE HAZİNE .AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI fazlasıyla bu hükümetti sıkıntıya sokuyorlarSayın Cumhurbaşkanı Acilen Çalışanların maaşlarına yüzde 40 oranın da seçimden özce zam vermelikiki 30 milyon kişiyi ilgilendirir çalşışanları yanına alsın aksi takdirde başta ANKARA,BURSA bunlar memur kentidir seçimi millet iti fakı kazanırsa maaz ALLAH ulkeyi gerçekten ozaman beka sorunu bekler ve ülke uçuruma gider ALLLAH korusun maalesef Sayın Cumhurbaşkanımız gerçekten yalnızdır danışmanları dahi kendisine yardımcı olmuyorlar. ALLAH yardımcısı olsun
 • müslümmüslüm4 ay önce
  Yazık sende Saadeti dolaylı ittifak ortağı gösterdin ya. Saadet bu seçimde heryerde kendi adaylarıyla seçime girdiği halde. Başkası saadetin adaylarına destek veriyorsa bundan Saadetin ittifak ortağı sonucumu çıkar...
 • HiraHira4 ay önce
  Öteki yazı kalktı mı ya şeytanın hileleri üzerine olan?
 • SADE VATANDAŞ-(NAMI DİĞER "sadecevatan")SADE VATANDAŞ-(NAMI DİĞER "sadecevatan")4 ay önce
  sürekli karşı tarafın kötücüllüğüne dokunarak ak parti veya akp kendini aklayamaz.yanlış anlaşılmasın mansur yavaş iyi demiyorum.ama millette ciddi bir kararsızlık var.millet güven arıyor ama bulamıyor.Akp veya ak parti 4 yıl uyudu.son 4 ay kala uykudan uyandı.sonra kalkıp baktılar ki, her taraf uyuştucu tarlasına donmuş.adam yakaladıklarıyla övünüyor.ya yakanamayanların sayısı hala çok fazla.Yine bir bakıyorsun daha ergenlikten yeni çıkmış biri,çiftlik bank kurarak binlerce kişiyi dolandırmış,köylülerin parasını ödemek devlete kalmış.yani biz halkın vergilerinden devletin dalgınlığına ödeme yapmak zorunda kaldık.şimdi dolandırılanların parası bizim vergilerimizden çıktı.adalet mi bu???bank çiftlik olayında nerdeydi bu devletin miti,maliyesi.hani bankacılığın temelleri çok güçlüydü.bir ergen bile bu kadar kolay sistemin boşluklarından yararlanıyorsa,işimiz çok zor.neyse 4 aydan sonra tekrar 4 yıl bir sonraki seçime kadar uyursunuz.hele şu seçimi bi kazanalım.daha yüzünüze söylenecek çok şey var.ama söylenilmiyor.millet bunungayet farkında.ehveni şer işte.elden gelen bişi yok.kötünün iyisi mukabilinden.bu sorunları seçim öncesi dile getirseniz sizi halk olarak kaale almazlar ama seçimde dile getirince kaale alır gibi yapıyorlar.
 • AhmetAhmet4 ay önce
  Seçim sonucu ne olursa olsun bildiğim bir şey var; eden bulur. Kim zerre i misgal hayr işlemişse onun karşılığını alır, kim de şer işlemişse onun karşılığını alır. Birileri kendilerine, adalete, söylemlerine, eylemlerine çeki düzen vermek için Allah korkusunu değil de dünyalıkları kaybetme korkusu güdüsü ile oy oranlarına bakacaksa şimdiden söyleyeyim kaybetmişlerdir.
 • Kocasolak Kocasolak 4 ay önce
  Ak parti ÇAKARLI otomobillerden ve bunları kullanan KAFALARDANKurtulmadıkça kaybedecek. Çakar taktırsa yan aracının ön camına ak parti görevlisi kartı koymuş. Bunu REİSİMİZ bilmiyor olabilir mi? Bu yağdağanlık taşıyan KAFALAR kovulmadan kaybetmemem tabiata aykırı. Bu tiplerin OY topladığı sanılıyor, bilakis DAĞITIYORLAR.
 • KEZBANKEZBAN4 ay önce
  ABDULLAH GÜL BABACAN DAVUTOĞLU YÜREKSİZ KİŞİLİKSİZ ŞAHSİYETLER KAMERALAR ÖNÜNDE BİR KERE ERDOĞANI ELEŞTİREBİLMİŞLER Mİ?
 • Mehmet ayMehmet ay4 ay önce
  Sayin yazar, herkes kendi cikari icin kosuyor, milleti dusunen yok. Bir oy icin sadaka dagitiliyor, en iyi muhalefeti de domates biber patlican yapiyor. Gerisi palavra atiyor.
 • AraştırmacıAraştırmacı4 ay önce
  Bu kadar yazar hakkında hüsnü niyet besle .Karşılığı delilsiz ispatsız sui niyetler. Yahu Allah aşkına saadet Partisini millet ittifakına dairbir delil getir de anlayalım.
 • YAKAR TOPYAKAR TOP4 ay önce
  iman etmeyi reddeden bir topluma, imani argümanlar ile hitap etmek beyhude--en üstlere çıkmanın zalimlik gereğini, şeytan dan öğrenen insanı, akıl mantık bilim ile durdurmak ne mümkün--adem den bu güne, tek dava var iman edenler ve etmeyenler--sonuçta savaşların da tek adı var, hak ve batıl--şekilden şekile, renkten renge girsede şeytaniler, tek bir ümmettir secde eden nuraniler--hakkın tarif ettiği , şerefli insanlık rütbesini, taşıyabilir ancak civan mertler..tevhid ehlinin (ayrılık tohumları ekenler istisna) hepsine selam yağsın , selamün kavlen mirrabbirrahim
 • HiraHira4 ay önce
  Çok güzel bir yazı hocam. Gerçekten de çok bilgilendim. Sizin gibi ahlak üzerine yazan yazarların azaldığı günümüzde yazılarınız değerlidir.
 • ayhanayhan4 ay önce
  a.lideri yalan üzerinden politikayı bırak..biz kutsalımızı rencide ettiğiniz müddetçe kutsallarımızdan vazgeçmeyeceğiz...ezanı da bayrağıda kuranıda bırakmayacağız.hele vatanı sizler sahtekarlara hiç bırakmayacağız...ne istiyorsanız onunla mücadele edeceğiz sizinle saflar ayrıştı artık ya siz ya biz...ya devlet başa ya kuzgun leşe...siz her türlü povakasyonu yapın sonra bizden sakinlik bekleyin ha...bitti o devir çanakçı...maskeniz düşmüştür...karşımızda ne olduğunu artık iyi biliyoruz...komple ehli küfür ve münafıklar bölücüler birlikte daha işaret istiyorsanız emperyalistlerde sizle birlikte posta koymaya çalışıyor..haklı olmam için bu resim bana yetiyor...madem hepiniz birliktesiniz doğrunun nerde olduğu apaçık ortada...
 • AlkanAlkan4 ay önce
  Dili pak bize 1400 sene önce inen hükümlere göre şeytan şeytan vesveseleri ve şeytanlaşmış insanların kötülüklerinden korunmak için bu hükümlere müslümanlar teslim olarak kendilerini koruya bilmektedir. İslam güncellenmeli diyen 1400 sene önceki hükümleri günümüzde uygulayamazsınız diyenbir zihniyet ve siz destek çileri şeytandan ve şeytanlaşmış insanlardan nasıl korunacaksınız. Yoksa 1400 seneki hükümler yerine günümüzdeki AB uyum yasalarına tabi olarak ve uygulayarak şeytandan vesvesinden kendinizi ve evlatlarınız koruyacagı düşüncesindemisiniz.
 • a. lideria. lideri4 ay önce
  Ezan üzerinden politikayıbırakın, yarın Kartal da yapılacak akp gnl bşknın mitingi için eğitime 1 günlük ara veriliyormuş...doğru mu bu haber?
 • ORHAN İNANORHAN İNAN4 ay önce
  ELLERİNE SAĞLIK.EN GÜZEL ÖĞÜDÜ VERMİŞSİNİZ.DUANIZA AMİN DİYEREK SELAM EDİYORUM..
 • bay abdurrahmanbay abdurrahman4 ay önce
  soğandan sonra patetesde ithal edilmeye başlamış.
 • anadolu kurduanadolu kurdu4 ay önce
  üstadım ezanı ıslıklayan de.yus adi sokak fa.işelerin örgütleriyle ittifak yapan dilsiz melunlarda iblisin askeridir.
 • Mustafa Mustafa 4 ay önce
  En mutlu olduğum gün cenneti kazandığım gün inşaallah. Bu dünyada en mutlu olacağım gün ilim sahiplerinin kuranıanladiklari gün inşaallah.
 • tarih tekerrür eder tarih tekerrür eder 4 ay önce
  bizler bugünün şartlarında bir oy ile dindar görünen Münafıklardan olmayacagiz. Hz. Allah bütün biladi islâmî bu ve bunun gibi münafıklardan muhafaza eylesin.
 • Mustafa Mustafa 4 ay önce
  Çok güzel izah etmişsiniz de hani bir söz var kuran çokokunacak ama gırtlak tan aşağıya indirmeyecek. !!!!!!!
 • dahilekdahilek4 ay önce
  şeytan; "namazı terk edenlerden uzak dururum, ben bir defa itaat etmedim ebedi cehennemlik oldum. günden beş defa namaz kılmayıp isyan edenlerin durumu benden kötü onlardan kaçarım"diyor. günümüzde şeytandan daha ileride olan insanlar var. bazı kendini alim sanan cahillerde şeytanlar gibi insanları allahın affıyla herşeye yalandan fetva vererek filan ayartmaya çalışıyorlar. devlet te daha düne kadar insanları yoldan çıkarmak islamdan uzaklaştırmak için tüm imkan ve gücünü seferber etmiş. açılmayanı, namaz kılanı oruç tutanı, selam vereni allah diyeni hem görevden atıyor hemde cezalandırıyordu. kadınlar çıplaklıklarıyla otomatik göz kulak dil zinasında bulunup en ağır günahı devamlı işlettiriyor. her şey bankaya bağlanıp insanlar bir yolla en ağır günahlardan olan faize bulaştırılıyor. şeytanlara gerek kalmıyordu. ayetler bu şeytanlarda işaret etse gerek.

Günün Özeti