Patladı, patlayacak derken

28 Ocak 2019 Pazartesi

Birçok insan Fransa’da başlayan olayların diğer Avrupa ülkelerine yayılıp yayılmayacağını merak ediyordu. Merak edilen bir diğer konu, Venezuela’da Maduro’nun akıbeti.

Ve yine merak edilen bir başka konu: Çin-ABD ilişkileri.. Başka bir “felaket” konusu: BM Genel Sekreteri Antonio Guterres uyardı: “İklim değişikliği hızlı ilerliyor ama uluslararası toplum gerekeni yapmıyor. Gerekenlerin yapılması için siyasi irade de yok. Eğer yüzyılın sonunda hava sıcaklığı 1,5 derece artarsa, felaket bir durumla karşılaşacağız” dedi.

Çin’i unuttuk bu arada değil mi? Çin’den “nükleer” gözdağı! ABD ile gerilim yaşayan Çin, 4 bin 500 kilometre menzilli nükleer savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip DF-26 balistik füze testi gerçekleştirdi ve ‘ABD’ye sağlam bir cevap verilecek’ dedi.

Anlayacağınız doğudan-batıdan gelen haberlerde insanların yüreklerini ferahlatıcı bir haber yok.

ABD’nin Venezuela’da başlattığı darbe girişiminin ardından AB ve Rusya’dan gelen açıklamalarda taraflar yerini belli etti. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Trump’a destek veriyor. Tusk, “Bu kararlarını umarım tüm Avrupa Venezuela’daki demokratik güçlere destek verir. Maduro’nun aksine Ulusal Meclis ve Juan Guaido Venezuela vatandaşlarının verdiği demokratik yetkiye sahip’ ifadeleri ile açıkladı. ABD ve AB kavgalı olsa da, 3. ülkelere karşı birlikte hareket ediyorlar.

Darbeciler Demokratmış! 

Öte yandan; AB ülkelerinin aksine, Rusya ise Maduro’yu desteklediğini açıkladı. ABD’nin Venezuela’da Maduro yanlılarına karşı darbecileri desteklemesi ve Maduro yanlılarının icraatları tartışma konusu oldu.

Bu arada; Maduro Seferberlik Çağrısı yaptı! Erdoğan ise Maduro’yu aradı ve destek mesajı verdi.

Bu gelişmeler olurkenVenezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD ile tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini ve ABD’li diplomatların ülkeyi 72 saat içinde terk etmelerini istedi. Ama ABD Madura’yı değil, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu yeni yönetimin başı olarak tanıdığını açıkladı. Guaido, ülkenin başkenti Caracas’ta düzenlenen, bizdeki Gezi benzeri, hükümet karşıtı gösterilerde kendisini “geçici devlet başkanı” ilan etmişti. Bu yakın ve sıcak ilgi darbenin arkasında ABD’nin olduğunu gösteriyor.

Dünyanın tek baş ağrısı bunlar değil. Fransa ile İtalya arasında da bir kriz patlak verdi.Fransa AB Bakanı Nathalie Loiseau, İtalya Başbakan yardımcılarının Fransa’ya yönelik eleştirilerine cevap verdi: “Anlamsız açıklamalar. ‘Kim daha salak’ diye yarışma yapmak istemiyoruz” dedi. Öte yandan; İtalya ve Fransa hükümetleri arasında son haftalarda yapılan, birbirlerini eleştiren karşılıklı açıklamalarla başlayan diplomatik kriz yeni açıklamalarla giderek büyüyor.

Davos’ta düzenlenen 49. Dünya Ekonomik Forumu’nda İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, “Fransa’nın BM Güvenlik Konseyindeki koltuğu AB’ye verilmeli. Eğer Fransa BM Güvenlik Konseyindeki yerini kullanılabilir bir hale getirmek istiyorsa bunu konuşalım ve Avrupa bağlamında yapalım” dedi ve kıyamet koptu. 

Bu şekilde Almanya da mahcur olmaktan kurtulacak tabi. Kısa süre önce Merkel ve Macron Almanya’nın BM Güvenlik Konseyi’nde kalıcı koltuğa sahip olmasına öncelik vereceklerini açıklamıştı. İtalya’nın Fransa ile aralarında soğukluk girmesine sebep olan başka sözleri de var: “Fransa Afrika’da sömürgeci bir politika izliyor ve bu yüzden cezalandırılmalı.” İtalya Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio ve diğer Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini’nin sözleri iki ülke arasında diplomatik krize sebep olmuş, Fransa, Di Maio’nun açıklamalarından dolayı hafta başında İtalya’nın Paris Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı. Diğer yandan; İtalya Adalet Bakanı Alfonso Bonafede, terörizm suçundan aranan ve Fransa’da bulundukları tespit edilen 14 kaçağın iade edilmesi için Fransa’ya resmi talebin gönderildiğini ifade etti. Fransa Adalet Bakanı Nicole Belloubet ise verdiği demeçte, söz konusu İtalyanların iadesine ilişkin kendilerine henüz bir talep gelmediğini söyledi. Bunlar iki ülke arasında ciddi bir rekabet ve güven krizi olduğunu gösteriyor. Fransa’nın bugünlerde laiklikle de başı dertte. Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner 1905 laiklik yasasında gerekli görmeleri halinde değişiklik yapabileceklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da laiklik yasası ile ilgili çalışmalara destek veriyor. Macron bu çalışmaların yapıldığını doğruladı. Bu çerçevede Müslümanları da kapsayan, her dini topluluğun kuruluş ve yapılarının finansmanının şeffaflığı ve kamu düzenine riayeti esas alan yeni bir laiklik anlayışının Fransa’dan sonra diğer birçok ülke için model oluşturması yanında, dünyada yeni bir tartışma başlatması da bekleniyor.

Hükümet olarak Müslüman kuruluşların işleyişine karışmadıklarını ancak ilgisiz de olamayacaklarını ifade eden Castaner, 1905’den bu yana değişen şartların mevcut durumda sorunları çözme açısından yeterli olmadığı görüşünde. Yeni düzenleme ile ülkede dini kuruluşlar arasında bir ayrım gözetilmeyeceği, yasa taslağının Bakanlar Kuruluna sunulmadan önce dini kuruluşların yöneticileriyle görüşüleceği belirtiliyor. Castaner, kısa adı CFCM olan İslam Konseyi (Communauté Francophone de Confession Musulmane) ile bu konuda ortak çalışmalar yaptıklarını ve birçok konuda görüş birliği içinde olduklarını, Müslümanlara karşı yapılan saldırıların kabul edilemez olduğunu ve herkes gibi Müslümanların da Fransa’da özgür bir şekilde dinlerini yaşayabileceklerini söyledi. 

Durun daha bitmedi. Yeni haberlerimiz var. Venezuela’dan sonra Sudan’da olaylar patlak verdi. Bu arada, Venezuela Latin Amerika’yı böldü. Dünya da bölündü. Sudan’da sanki Afrika’yı bölecek gibi. Ve tabi Arap dünyasını, İslam dünyasını da bölecek. Aslında gösteriler 1 aydır devam ediyordu. Son günlerde gösteriler şiddetini artırdı ve çıkan olaylarda 30 ya da 40 kişinin öldüğüne dair haberler geliyor. Sudan’daki gösteriler 19 Aralık’ta hükümetin ekmek fiyatlarına zam yapmasının ardından Nil kıyısındaki Atbera ve Port Sudan kentlerinde başlamış ancak kısa sürede birçok eyalette rejim karşıtlığına dönüşmüştü. Sudan’da, farklı meslek örgütlerini çatısı altında barındıran Sudan Meslek Grupları Birliği ile 3 muhalif ittifak, son olarak ülke genelinde gösteri düzenlenmesi ve meydanlarda cuma namazı kılınması için çağrı yaptı. Gösteriler gece de devam edecek. Göstericiler Sudan’ın yabancı ülkelerdeki büyükelçilikleri ile Birleşmiş Milletler binaları önünde toplanıyor, konvoylar düzenliyorlar, oturma eylemleri yapıyorlar. Hedef rejimi devirmek. 

Bu arada; Yemen’de Stocholm’da bir ay önce imzalanan ateşkes başlamadan bitti. Bir gün 50’den fazla insan hayatını kaybetti. Husi’lerin vurduğu mülteci kampında ona yakın sivil hayatını kaybederken 30’dan fazla yaralı var.

Ve bir son dakika haberi: Türkiye’deki gezi eylemlerinin arkasındaki isim olarak adından söz edilen ve “Arap Baharı” gibi isimlerle anılan ayaklanmaların finansörü Yahudi iş adamı George Soros, “ABD ve Çin arasındaki soğuk savaşın sıcak savaşa dönmesi tehdidi olduğunu” söyledi. Kambersiz düğün olmayacağına göre, şimdi böyle bir savaş için çalışıyor olmalılar.

Durum bu! Hemen karamsarlığa kapılmak yok. Bu onların hesabı. Bir de Allah’ın hükmü var. Görelim Mevla’m neyler. Selam ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Turgutbenrehis uzakdeğilAllahınizniileağzınızasağlıkTurgutbenrehis uzakdeğilAllahınizniileağzınızasağlık7 ay önce
  Turgutbenrehis
 • Hic mi iyi bir haber yokHic mi iyi bir haber yok7 ay önce
  Allah için hiç mi güzel birsey yasanmiyor dünyadahep kim kime düşman kim kime parmak sallamış ölüm, patlama göç küresel ısınma,saçma diziler,bir birinin kuyusunu kazan sözde Müslüman ülkeler,felaket senaryolariplan kuranlarin en hayırlısı Allahtir hüküm veren dehikmet sahibi olan da odur.hakla batil in savasi habil ve kabilden beri gelir kiyamete kadar da sürecek Allah bizi doğrularla hâk icin hâk yaninda olanlardan eylesin .
 • samisami7 ay önce
  maduro yaninda olmak sanki antiemperyalistlere karsi olmak gibi algi yaratilsada, iki yanlistan bir dogru cikmaz. maduro bir yilda kazanilan 950 milyar dolari hic ettigi gibi 125 milyar dolarda borc alip sömürmüstür ülkeyi. yüzde 1700000 enflasyon var. para pul bile degil. 12 milyon kisi kacmis acliktan, devlet sadece bir öyün kumanda veriyormus ulasabildigi yere. eee öyle olunca sorarlar adama nerde bu para? bizdeki en son man adasinda görülmüstü o nerde depoluyor acaba?
 • ErselErsel7 ay önce
  Gerçek islamın anlatılmadığı bir ülkede hatasız müslüman aramak ne kadar safca temel bozuk olunca ne yapılsa nafile kafirler münafıklar el ele vermiş 28 şubatlara hazırlanıyor akıllı olmakta fayda var
 • imamarüzgarimamarüzgar7 ay önce
  Gecede hilal nasıl parlar ise Gündüzde parlayan kılıcımız vardır bizim. Her daim.Bunu anlamaları fazla uzun sürmeyecektir. Bu alemde.Ezelden yardımcımız vardır bizim.Meydan içerde ister dışarda yiğit görmek isterse bizde hayli fazla var.Bu millet için nasıl bir istiklal Marşı yazıldığına bakacak sonra çok çok uzun düşüneceksin benim coğrafyamda.Akıl isteyene veririz biz. Aklı alınacak olandan da ao aklı alırız biz.
 • Mertürk Mertürk 7 ay önce
  Tarım ve hayvancılığın ülkede nasıl bitirildiğini niye yazmıyorsunuz? IMF ve Kemal derviş politikası olan dönüm başına paraverme ile,çiftçiye al sana para tarlanı ekmene gerek yok denmektedir. Dönüm başına para verileceğine bu para ile ,çiftçinin kullandığı mazotu,gübreyi tohumu,ilacı sübvanse et, basınçlı sulama suyunu tarlasına kadar götürecek projelere ağırlık ver. Küresel güçlere karşı mücadele ediyoruz ama küresel güçlerin sıcak parasına mahkum hale gelmişiz. Bu durumlara nasıl geldik ve bundan nasıl kurtuluruz. Onyıllardır manipülasyonlar ile Döviz kur u çok düşük tutularak ,sanayide ,tarımda yerli üretim nasıl çökertildi, düşük kur ile ithalat nasıl teşvik edildi. Bunları yaz sn Dilipak. Yarın çok geç olabilir.
 • Hikmet TürkkanHikmet Türkkan7 ay önce
  Venezuela’da Maduro’nun akıbeti. be durum da sanki gidici gibi...Bu adamada fazla anlam akla zarar verir. ABD ye karşı olmak Maduro'nun ak sayfa olduğunu ve desteklenmesini gerektirmez. %47 lik seçim katılımı ve bunun yarısı ile seçilmiş bir kişi, helede bazıları farklı karşılaştırmaya giriyor gerekmez derim.
 • Ali babaAli baba7 ay önce
  Bizim durumumuzda, venezuella gibi olmakta, onlar petrol paralarini yanlis. kullandilar, bizde vergi gelirlerimizi,savaśa,diyanete, ve yandas sirketlere aktardik, daha Kiriz gelmedi, ceçimden sonra, venezuelladan beter olacagiz,
 • adem.adem.7 ay önce
  sağlam bir akaid üzerine ahlaklı olacaksın,elinden geldiğince ibadetini yapacaksın,sonra ailene,komşularına,mahallene,şehrine,ülkene,dünyaya halka halka genişleyeceksin,üretece ve israf etmeyeceksin,kanaatkar olacaksın,herkes senden emin olacak.çok basit mi?
 • ismime luzum yokismime luzum yok7 ay önce
  ismail bektas kalemine saglik kardesim bunlarin tuzu kuru tok acin halinden anlamiyor
 • ismail Bektaşismail Bektaş7 ay önce
  Oncelikle bu yorumları yayınlayan denetleyen editor, sizlere çok teşekkür ediyorum. Allah ( cc ) sizden razı olsun. Her gorusten insanın yorumlarını küfür hakaret olmadıkça yayınlıyorsunuz. Yorumları okudukça ümidim artıyor. Müslüman artık daha bilinçli. En azından bu platformu kullanan ekseri kesim. Yazarlarla farklı dünyayı yaşıyorlar. Birde "Sancar" ve " yaaaa" rumuzlu arkadaşlar tskrler. Altına imzami atacağım yorumlar. Müslüman kendine güvenme li, sorgulayabilir olmalı Allah ( cc ) hepimize akıl vermiş. Inanin yazarlar sizden daha üstün değiller. Yazdıkları her şeyi Allah'ın lutfettigi akıl süzgecinden geçirelim. Doğruya doğru , yanlışa yanlış diyelim. Dilsiz şeytan olmayalım. .
 • Kazim TanriverdiKazim Tanriverdi7 ay önce
  Kendi beceriksizligimizi,ALLAHA birakmak musluman ulke insanlarinin kaderci olmalarindandir.Halbuki ALLAH aklinizi kullanin diyor.Aklini kullanmayanların basına pislik yagar diyor.Adam atliyor arabaya tam gaz gidiyor ilerde kendide karsisindakide oluyor veya yaralaniyor.Şoyle düsunuyor kaderimde varsa o olur.İste kadercilik,tedbirini alscaksin sonra ALLAHA tevekkul edeceksin bizim inancımız bu
 • tuna halmantuna halman7 ay önce
  Bizim İslami cenahta garip bir hal oluştu. İnandığımız dinin aksi istikamette ve ahlaki tüm kuralları ihlal ederek; kamu mallarını yağmalama, haksız kazanç sağlama, torpil, yalan söylemek gibi gibi filleri işleyip, sonra da hiç bir şey yokmuş gibi dünyadaki kötü olaylardan söz ederek durumu idare etmek. Bu davranış biçimi mevcut çarpık sistemi sürdüren siyasetçi ve yandaş takımı için ahaliye "halimize şükredelim, bakın dünyanın hali de perişan , dolayısıyla bu durumu devam ettirelim yoksa halimiz duman" düşüncesini bilinç altına yerleştirmek, entellektüel kesim içinse"DURUM KÖTÜ AMA, İKTİDARLA TERS DÜŞÜP MAAZALLAH ekmeğimizden olmayalım, ahalinin dikkatini dünyadaki kötü olaylara çekelim ki, insanların iktidara desteği sürsün"
 • mert yılmazmert yılmaz7 ay önce
  abdurrahman bey lütfenbiraz halkın sorunlarını yazınız... vatandaşlar olarak çıldıran fiyatların altında eziliyoruz görün bunu.. taa gidiyorsunuz çin,abd vb. bilmem ne bize ne bunlardan.sürekli komplo teorilerinizden bıktık usandık artık.sizin paranız,geliriniz çok olabilir ama hlkın arasına bi girin lütfen,pazara marketlere bi bakın,millet nasıl geçinecek bunları der edinin artık... yoksa sizi okumayı bırakıyoruz biliniz...
 • Acep söylesem miAcep söylesem mi7 ay önce
  Acep söylesem mi 2 saat önce eklendi.Emekliden dünyaya allahın nimeti eskiden beğenipte yemedığim patates 4 milyon (o da yeşillenmış yüzüne bakılacak hali yok) kuru soğan 6 milyon yarısı çürük evde bir mucidlik yapıp salçasız yemek icad edelim insanlık için dedik amma olmadı mübarek yenmiyor mecburen Salça aldık en ucuzu 850 gr 11 milyon peynire zeytine yumurtaya sanki birileri kanat takmış uçuyorlar uzaya gitmek için ülkemizin çalışma yaptığını asırlık liderimizden duymuştum amma demekki önce peynirimizi zeytinimizi ve yumurtamızı yolluyacaklar pırasaya ıspanağa karnıbahara kerevize ailecek küstük onları boykot ve protesto ediyoruz ne haliniz varsa görün dedik birazdan ev sahibi Külyutmaz bey kapıya dayanır (adam Nuh diyor peygamber demiyor ben kül yutmam diyor) tüikin ve Şehzade maliye nazırının enflasyon rakamını gösteriyorum kira artışı için ol görüp yanaşmıyor onuda sebzeler gibi boykot edip apartmana sokmayacağız amma olmuyor efendim kamuoyuna saygıyla duyururum
 • misafirmisafir7 ay önce
  maduro musun madarea misin nesin sen o kadar petrol gelirini (959 milyar dollar) ne yaptin ki milletin acliktan sefalatten KIRILIYOR!.. ABD li seytanin ne yaptigi beni ilgilendirmiyor sen o dolarlari ne yaptin?!
 • SancarSancar7 ay önce
  Kolin, cengiz, kalyon, torunlar, türkerler, bezci, kiler, vs termikel, söğüt, pasfiğeparalar aktı... Halletsinler
 • ahmet müfikahmet müfik7 ay önce
  anadolu'da uyuşturucu kullanımı 8 yaşına düştü. aileler çöktü. insanlar yozlaştı aç, sefil, ahlaksız. eğitim politikaları ve tv gazete yayınları bu rezziliği derinleştirecek istikamette. orta sınıf kayboldu zengin daha zengin fakir daha aciz ve el etek öpmeye mecbur bırakılıyor. insanlar yanlış politikalarla onursuzlaştırılıyor. politikacılar en dipten en başa çocuklarının sefahatinin ve cakalarının derdinde. siz neden bahsediyorsunuz.
 • ismail Bektaşismail Bektaş7 ay önce
  Izmir'i bilenler bilir. Karşıyaka mezarlığı vardır. Mezarlığın imamı tabutu tekmeliyormus. "kurudu nuz , kurudunuz" diye. 80 li yıllar. Ölü gelmiyor imam ekstra para Kazana mıyor. Sizi yıllardır takip ediyorum. Bana biraz bu imamı hatırlatıyor sunuz. Sürekli komplo teorileri. Avrupa karışacak, Çin ile Abd savaşıyor, Fransa karışıyor, Avrupa Birliği dağılıyor. Bir sürü gizli temenni taşıyan komplo teorisi. Kısaca Akp'ye oy verin diyorsunuz gizliden. Dünya karışık bu ortamda iktidar degistirmek doğru degile getiriyorsunuz. Yorumları okuyorum bir kaç kişi haricinde sizin gündemini ile halkın gündemi farklı. Vatandaş tane ile soğan alıyorum diyor. Sizin cevabınız "Ama Çin ile Abd savasacak" vatandaş evime eti en son ne zaman aldığımı hatırlamıyorum diyor. Siz"Ama fransa karıştı" vatandaş gecinemiyorum , açım diyor siz Ama Venezuela, madura" diyorsunuz Vatandaş issizim diyor, Siz "Sudan'da işler karıştı diyorsunuz. Bravo Abdurrahman bey halkla icicseniz. En son size samimi olarak sormak istiyorum; Eski savunma ve milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Sivas'ta yaptığı konuşmada"Bizim adayimiza vereceğiniz oylar Ruzi mahserde Berat belgeniz olacak" DiyorDerin islami bilginizle bu konudaki düşüncenizi merak ediyorum. Iş ortaçağ papazlari nin yaptığı gibi cennete evrak verme aşama sına geldiyse durum sıkıntı lı anlaşılan. Selam ve dua ile. ..!!!
 • MustafaMustafa7 ay önce
  Türkiye'de İslâmî hayat olarak lafta kaldı . Kur'an fön müziği gibi dinliyoruz anlamıyoruz . Kısacası Rasulullah sav min tebliğ ettiği herşey fön müziği gibi ses ve görüntüden ibaret.
 • MustafaMustafa7 ay önce
  Her yanımızı islamsızlık sarmış, beş vakit namaz kılan bir üniversite bitirmiş bayana elimde resmi olan üç gayri müslim bayan resmini göstererek sordum bunlarla aranda görüntü farkı var mı , gayet rahat yok dedi.
 • Kocasolak Kocasolak 7 ay önce
  Biz sadece KENDİ yaptıklarımızdan ve yapmamız gerekenlerden sorumluyuz, gerisi duamız.Allah var keder yok.
 • nasılsa anlıyoruz.nasılsa anlıyoruz.7 ay önce
  biraz kısa yazınız...
 • temel çeküçtemel çeküç7 ay önce
  Demekki yerel hükümetler devrini tamamladı önce zayıf ve fakir ülkeler abd ye anahtarları teslim edecekler ey avrupa şimdilik rahatsınama zayıflarla işi bitince sıra size gelecek samamcahepinizi istiyor selamlar
 • veysiveysi7 ay önce
  41 yaşında biri olarak evveliyatıda olmakla birlikte özellikle son üç beş ayda görüp yaşadığım şahit olduğum devlet özel sektör ve tekelleşmiş firmalar eliyle yürütülen hırsızlık fırsatçılıklardsn sonra bu memleket yanda umurumda olmaz.ben her gün yanıyorum yoksunluk ve yoksullukla.zengin de yansın anasını satim
 • veysiveysi7 ay önce
  Nerde o günler
 • SancarSancar7 ay önce
  Zalim de olsa kendilerinden olan yönetime/yöneticilere itaat etmeyi gerekli gören ortak bir din anlayışına sahip olmaları da birleştirici tutkal görevi yapmaktadır.Onların dili Hz. Ömer’in adaletini söyler, gönülleri ve yaşam tarzları MUAVİYENİN , YEZİDİNiktidar modelindedir. Din adamları marifetiyle otoriter rejimlerin kutsanması, liderler için camilerde övgüler, methiyeler dizilmesi, dualar yapılması bu anlayışı ve geleneğin sonucudur.Yoksul insanlar çöp konteynırlarından yiyecek toplarken kendileri zengin menülü sofralarda tefekkür etmeyi, yemekten sonra geğirerek topluca hurili dua etmeyi ibadet saymak, yemek sonrası bir sohbet dersi ile huzur bulmak ancak tefessüh etmiş bir Müslümanlıkla mümkündür.
 • Biz Biz 7 ay önce
  S.s.aleykum. iyilerin kòtùleri savasì kiyamete kadar devam edecek.guclu ve birlik beraberlik olmak gerek...s.aleykum. saygilarimla...
 • AbdülkadirAbdülkadir7 ay önce
  Durum bu! Hemen karamsarlığa kapılmak yok. Bu onların hesabı. Bir de Allah’ın hükmü var. Görelim Mevla’m neyler. Allah ta bizden daha gelişmiş bir başka insan türünü başka bir galaksiden dünyaya getirecek ve onlara dünyayı istila etmesini sağlayacak kuvvetle muhtemel. Dünyanın üzerinde holywood filmlerinden çıkmış devasa bir uzay gemisi görünce şaşırmayın sakın derim ben.
 • Recep BaştaşRecep Baştaş7 ay önce
  Soğan soğan Soğan tek kelime bile etmiyorsunuz ısrarla ! Soğan soğan diyorum ! Soğannnnn soğannnn belki anlarsınız soğan yani soğan
 • YaaaaYaaaa7 ay önce
  Biz hangi tarafta yer alacaz. kapitalist sömürücü katil ABD tarafında mı, Yoksa köpek yiyen ölü cenin yiyen doğu türkistanlılara tecavüz eden ÇİN tarafında mı, yoksa komünist alkolik mafya ile yönetilen RUSYA tarafında mı yer alacaz. haaa biz islam birliği kurduk gizliden müslümanlar çok güçlendi çok zeki hepsi bilime öenm verdi acayip bombalar yaptık artık ABD, RUSYA, ÇİN gibi ülkelerden füze almıyoruz herşeyimizle geliştik bilime öenm verdik ama çaktırmıyoruz diyorsanız başka. Milleti bilimden uzaklaştırdınız ama cahilde bıraktınız helal olsun. Bilim yalan diyerek , kuran herşeyin sahibi dediniz ama kuran da öğretmediniz şeyhler şıhlar türetip onların uşakları yaptınız. Kuran herşeyi açıklıyor diyip hiçbirşey açıklayamadınız. çünkü ilim bilim hepsi allahtan ve allahındır ama siz sırf taraf toplamak için avrupalılar bilimle uğraşsın allahında hesabı var diye milleti uyuttunuz. allahın hesabı tabi ki var ama allah size çalışın ben çalışana veririm demiş. hiç ölemeyecek gibi çalış hemen ölecekmiş gibi ibadet et. Gerçi sizin çocuklar hepsi bilimsel insanlar hepsi okudu ne hikmetse ekonomi okuyor hepside parayı ele geçirme peşindeler. Fizik kimya biyoloji okuyan yok, siyasilerin çocuklarına bakın doktor yok, biyolog yok, fizikçi yok, kimyacı yok, matematikçi yok, ama ne hikmetse hepsi yöneim okuyor hepsi bizim gibi koyunları yönetmeye talip ekonomi finans maliye okuyor ama onlarda da dedikleri gibi faizsiz bir sistem bile kuramadılar aynı tas aynı hamam. hepsini gazetelere yazar yapın milleti kandırmaya devam etsinler. Bİ SİMİT diye bir yalancı çıkardınız adam yalanın önde gidenini atıyor yok yuvarlak masada şu oldu bu oldu yalanları sanki gizli toplantılara bu adamı çağırıyorlar. yahu herşeyi yalan dolan olan bir dünyada savaş çıksında millet kurtulsun be sizden.
 • Cin bir an once cokertilmeliCin bir an once cokertilmeli7 ay önce
  Bati= ABD, Avrupa ve Rusya 3'u birlikte bir an once Cin'e vurmak, cokertmek zorundalar. bir kac yil sonra gucleri yetmeyecek, isteselerde vuramayacaklar ve Cinin somurgesi olacaklar...Cin ilk once bizi, Asya Turklerini isgal istila edecek ve ardinda da Rusayayi, ondan sonra da Avrupa ve ABD'yi, butun dunyaya gecmis olsun..Cin zaten su anda Kirgizistan, Afganistan ve Pakistan'i mali olarak isgal etmis durumda..
 • Hasan budak Hasan budak 7 ay önce
  Bana memleketten haber ver baba , soğanı sayı ile alıyorum , en son ne zaman et aldığımı unuttum bana ne venezüzella madüro ya haritada yerini bulmak için en azbir saat geçer bana ne yaaaa !

Günün Özeti