Orada bir şeyler oluyor

09 Haziran 2018 Cumartesi

ABD bölgede yeni operasyona hazırlanıyor. Bu arada zaman kazanmaya çalışıyor.

Evdeki hesapları çarşıya uymadı. İngiltere ile anlaşamadılar. Kaldı ki, artık ne tek bir Amerika var, ne tek bir Avrupa, ne de tek bir İngiltere.. Rusya engelini aşamıyorlar. NATO içinde de hem Rusya hem de İsrail konusunda görüş birliği yok. 

ABD BM’nin en zayıf, Güvenlik Konseyi’nin en güçlü ülkesi. Kendini köşeye sıkışmış görüyor ve öfkeleniyor. Tuttuğu her dal elinde kalıyor. Tam da böyle bir zamanda Türkiye’yi de karşısına almak istemiyor. Suudi Arabistan’da çuvalladı. BAE’de de. Yemen’i de yüzüne gözüne bulaştırdı. İsrail’e destek verdi de ne oldu. Mısır askerlerini Güney Suriye’ye taşıyacaktı, parasını da Suudilerden alacaktı, o plan da çöktü.

ABD ikili oynuyor. Geçen ayki darbe planının arkasında da ABD var, darbeyi bastıran da ABD. ABD zaten hep öyle yapıyor. Sağı solu birbirine kırdırıyor. Her ikisine de destek veriyor bunu yaparken, sonra da ülkeyi zayıflatıp kendi yanına çekiyor. Suudi prens daha oynanan oyunun farkına varmadı. BAE yöneticileri de. Korkarım bu gidişle gerçeği anladıklarında çok geç olacak.

Aslında ABD İsrail’e yardım eder gibi gözükerek bu bahane ile bölgeye yerleşmek, İsrail’i kendi yanına, yedeğine almak istiyor. İsrail’le birlikte Mısır’ı, Suudi Arabistan’ı, Ürdün’ü, Lübnan’ı, Suriye’yi yeniden dizayn etmek istiyor. Biz de Belfaur ve Sycos-Picot’un değişmesini istiyoruz, ABD’de. Biz bölge dışı müdahale sona ersin diyoruz, ABD İngiltere ve Fransa’nın garantörlük belgesini kendi lehine yeniden tanzim etmek istiyor. Ama bu çok kolay değil. Karşısında sadece İslam Bloku ve Araplar değil, Avrupa ve Rusya var. İşte tam da böyle bir zamanda ABD’nin zamana ihtiyacı var. Türkiye olmadan bu işi başarmasının mümkün olmadığını gördü. Ama PKK ve FETÖ krizi aşılmadan da Türkiye ile ortak bir anlayışa gelmeleri mümkün değil.

ABD, seçimlerde CHP, İYİ Parti ve HDP’nin bir varlık gösteremeyeceğini gördü. Halk “Reis seni seviyoruz ama seni birçok konuda yalnız bırakan ekibini beğenmedik, ama yine de, seni bırakıp, çok daha kötü olan ötekilere gidecek değiliz. Seni onlara feda etmeyeceğiz. 15 Temmuz’da verdiğimiz söze sadıkız, Ne FETÖ, ne PKK” mesajı veriyor. İlk turda başkanlık tamam, Cumhur ittifakı parlamento çoğunluğuna sahip. CHP, HDP ve İYİ Parti erimeye devam ediyor. Dişililer birbirini eritiyor. Arkalarına batıyı almaları güçlerini artırmıyor, azaltıyor. HDP üzerinden PKK bağlantıları, İYİ Parti üzerinden FETÖ bağlantıları ittifakın sırtında iki kambur. CHP Ergenekon’un avukatlığından FETÖ’nün avukatlığına soyununca, Ulusalcı kanadın da aklı iyiden iyiye karıştı.

ABD’nin seçim sonrasını görmesi gerek. ABD’de deşifre olan, artık bir işe yaramayan, sürekli sorun çıkaran ve giderek daha riskli hale gelen PKK, PYD ve onun sivil ve siyasi uzantılarından kurtulmak istiyor. Kürt kartını elinden bırakmıyor. Zaten PKK kartı elinde olduğu sürece diğer aşiretler ve dini çevrelerle de doğru-düzgün bir diyalog kuramıyordu.. TSK geldi, Kandil’e dayandı. ABD şimdi ne yapacak? Terör kamplarını savunmak için Türkiye ile mi savaşacak? 

Araya seçim girince ara verilen Membiç konusu da yeniden gündeme geldi. ABD şimdi Membiç çevresindeki kamplarını Fırat’ın doğusuna çekiyor. Geri çekilen işbirliğine devam edecek PKK ve PYD’liler için “üniformalarını”, flamalarını bırakıp, Amerikan paralı askeri olarak Sincar kampında görev almaya çağırıyor. 

Çavuşoğlu’nun son ABD seyahatinde bütün bu konular konuşuldu. Bunun arkası da gelecek. FETÖ konusu da masada. “Yeterli, bilgi, belge” talebi komedisi de artık mevzubahis değil. İhtiyaç duydukları bilgi ve belge, fazlası ile hatta planlama olarak elimizdeki bilgi ve belgelerden daha fazlası ile CIA, FBI kayıtlarında RAND’da, Strafor’da, Fuller’de mevcuttur.

Trump yönetimi artık dalga geçmekten, ipe un sermekten vazgeçecek! Gerçek bütün çıplaklığı ile ortada. Mızrak çuvala sığmıyor. Bu konu herkesin bildiği bir sır’a dönüşmüş vaziyette.

FETÖ konusu “Al Papazı, ver Papazı” noktasında. ABD seçim sonuçlarını görmek istiyor. Sonucun şekli belli oldu. Şimdi seçim sonrası için bir manevra yapıyor. Türkiye’nin seçimden sonra Membiç’e girme kararı harekat aşamasına gelmişti. Membiç öncesi TSK Kandil’deki kampları vururken, sadece Kandil’le sınırlı kalmayacak bu operasyon. Ankara  Irak’taki terör varlıklarını da bitirmeye hazırlanıyor. Hatta İran’la görüşmeler olumlu sonuçlanırsa Kandil’in İran tarafındaki kamplar da İran kuvvetleri tarafından veya ortak bir operasyonla vurulacak.

Sincar’da üstlenen ABD ise kaçan, PKK için bölgede yeni bir “sığınma evi” oluşturmaya çalışıyor. Irak ve Suriye’den toplayacağı silah ve personelini Sincar’da toplayacak. Güvenlik yığınakları oluşturuyor. PKK tasfiye sürecine girerken, PKK’nın diğer uzantılarının geleceği konusunda çok yönlü müzakereler sürüyor. Örgütün Türkiye, Irak, Suriye yanında, İran ve Ermenistan, Yunanistan, ABD ve Avrupa ülkelerinde de çok sayıda elemanı, şirketi, STK’sı, Media’sı bulunuyor. 

Irak’ta terör örgütü PKK, Şengal bölgesine yerleşen ABD askerlerinin koruması altına alınacağından söz ediliyor. Bölgede kalıcı olarak bulunacağı belirtiliyor. ABD bu sığınmacılar için ve bölgeden beraberlerinde getirdikleri silahların muhafazası için Sincar’da büyük bir üs kurmaya hazırlanıyor. ABD’nin PYD’ye verdiği binlerce TIR silah ve mühimmatın da toplanabildiği kadar bu kampa taşınması sözkonusu.

Bu durumun Kürtler tarafından anlaşılması durumunda HDP’nin seçimdeki başarısının da büyük bir darbe alacağı konuşuluyor. PKK çevreleri, HDP’nin siyasi varlığını sürdürmesi konusunda ABD’yi ikna etmeye çalıştığı da gelen bilgiler arasında. Aynı şekilde FETÖ konusunun Türkiye ile ABD arasında müzakere masasında olması da Pensilvanya çevrelerini rahatsız etmiş gözüküyor.

ABD çevreleri bu bölgeye, “İran yanlısı Haşdi Şabi’nin muhtemel ve potansiyel tehditlerine karşı yerleştirildiğini” açıklayacaklardır. Ve zaten hemen bir mevzi çatışma da başlatıldı. Irak’ta yaklaşık 5 bin ABD askeri bulunuyor. Şimdi, PYD ve PKK unsurları ile birleşerek burada daha büyük, kendilerine bağlı bir milis gücü oluşturmaya çalışacaklar. Sonuçta bir bahane bulmaları gerek. Bu Haşdi Şabi olmasaydı bir başka örgüt olurdu. Böyle bir örgüt yoksa onu “icad” ederlerdi. Erdoğan açıkladı bu arada. Sincar 2. Kandil’dir!

ABD Sincar’a yerleşirken Bağdat yönetimi de Sincar bölgesine birlikler gönderdi ve bir üs kurma hazırlığı içine girdi. Ankara’nın da Kandil sonrası bölgedeki askeri varlığını tahkim etmesi bekleniyor.

Orada bir şeyler oluyor. Yarın ne olacağını şimdiden kestirmek zor. Bu yeni bir durum. Seçimde kullanacağınız oylar aslında bu işlerin istikametinin belirlenmesinde vesile olacak. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Murat Öztürk Murat Öztürk 1 yıl önce
  Adamın yazdığı yazı yi nerenle okudun kardes...
 • adanalıadanalı1 yıl önce
  dilipak bey yıllardır sizi takip ediyorum yazılarınızı beğenerek okuyorum ,,,yalnız bugünki yazınızda, reise atfen (seni bırakıp ,çok daha kötü öbürlerine gidecek değiliz ) bu sözünüzü beğenmedim ,ne demek çok daha kötü , reis kötümü yani ,lütfen düzeltiniz ,selamlar...
 • ShadowmanShadowman1 yıl önce
  O zaman senin buraya bu yorumu yapman kadar boş bir şey yok o zaman
 • LeonLeon1 yıl önce
  2002 ve sonrasında yapılan seçimlerde kesin aklın komada yatıyordu!!!Halbuki Çok seçim oldu!!
 • RabiaRabia1 yıl önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim Her türlü eksiksiz övgüler, gökleri ve yeri yaratan, karanlığı ve aydınlığı var eden Allah'a mahsustur. Ama bunca ayet ve delillerden sonra, Allah'tan gelen gerçekleri örtbas edenler, hâlâ Allah'tan başka şeylere ilahlık yakıştırarak, onları Allah'a denk tutuyorlar.enam süresi 1.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak Türkiye haritasınınparçalanmış bir resmi disnep Chanel adlı TV kanalında MUCİZE: UĞUR BÖCEĞİ İLE KARA KEDİ adlı çizgi film de izletiliyor.ulkemi bu kâfirlerin karşısında birlik olmaya çağırıyoruz.cumhur ittifakı Ak Parti ile bunlara gereken dersi vermeliyiz diye söylüyoruz.safimiz Allah ve Resulü sav.dirsaygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz.
 • ertyuertyu1 yıl önce
  Hadi ABD'nin pozisyonu Ortadoğu'da anlatıldığı gibi. Ya Avrupa ile itiş kakışına ne demeli? Trump Nato için pamuk eller cebe dedi, Avrupa da apar topar kendi ordusunu kurmaya başladı. Avrupalı şirketlere bankalara ceza derken, şimdi de garip bir şekilde gümrük savaşı var. Gümrük savaşı ilk önce çelik vergisi ile başladı. Avrupa'ya bir mesaj mı bu? Çünkü AB'nin dedesi "Avrupa Kömür ve Çelik Birliği"dir. Günrük savaşını çelik üzerinden başlatmak ilginç sanki. Trump Kanada bsşbakanına da Beya Saray'yı yaktığınızı unutmadık dedi. Kanada demek İnhiltere demektir. Kanada başbakanının tepesinde Kraliçe'nin atadığı genel vali var çünkü (kimse vali de kraliçe de sembolik demesin)....
 • ertyuertyu1 yıl önce
  Şimdi ahir dönemdeyiz. Zaman hızlandı. Yıllar ay gibi, aylar hafta gibi akıyor. Bulutlar bile bir ayda boşalttığı yağışı dakikalar içersinde boşaltıyor. Sabah buram buram terleyip, cayır cayır yanarken ikindi üzeri üşüyor insan. Öyle çöküşler, doğuşlar eski yüzyıllarda olduğu gibi 100-200 sene falan sürmez. Sabahtan akşama şartlar değişiyor. İnsan davranışları bile öyle....
 • Nifak yöntemi hep aynıdırNifak yöntemi hep aynıdır1 yıl önce
  Internet sazcısı Ruşen, GAZETECİLİK DÜRTÜSÜYLE bir yandan; 'Fetö şöyle kötü yaptı, böyle kötü yaptı' diye yazarken, İMANSIZLIK DÜRTÜSÜYLE de öte yandan; 'Ahmet Alkanın mahkemede elini kelepçelediler, çok yazık ama' diye köpürtüp, kışkırtıyor!
 • mevlütmevlüt1 yıl önce
  avrupanın iti kopuğu nasıl amarika kıtasına kıta ırkını öldürerek yerine yerleşti ise bugün aynısını mezopotamya ya yapıyor....bunda hiç şüphe yok....artık israilin de korunması 2.plana düştü onlara göre....bunu yıllar evvel yazmıştım...artık bugün açıktan yapıyor...
 • ŞanlıurfaŞanlıurfa1 yıl önce
  Allah sizdenrazı olsun hocam
 • meleknurrmeleknurr1 yıl önce
  yavvhe he seçim yapmaya gerekyok zaten nasıl olsa kim kazanacak kim kaybedecek belli demi....24 haziran akşamı Türkiyede çok şeyin değişmiş olduğunu hep beraber göreceğiz şimdi ne desek boşşş,,,
 • sadisadi1 yıl önce
  buyuk seytan amerika ve dostlari,yerli isbirlikcisi munafiklar biz muslumanlari sahte demokrasi dini ile oyalayip ,aldatiyo.demokrasi dininin hakim oldugu ,Allahin seriatinin uygulanmadigi toplumlarda problemler,bunalimlar,celiskiler artarak devam eder,asla duzelmez.
 • gercekgercek1 yıl önce
  bu isler Allahin seriatina teslim olmadanduzelmez.demokrasi memokrasi hikaye.!!.
 • 1Mücahid1Mücahid1 yıl önce
  Yani ABD ileTürkiye arasında"PKK ve FETÖ krizi aşılmadan Türkiye ile ortak bir anlayışa gelmeleri mümkün değil." Diyorsun ne yani pkk ve feto krizi aşıldığında yine koyun koyuna, can ciğer olacaklar/olsunlar . Bak işte bu kadar problemin ana kaynağı ABD iken halen dönüp dolaşıp başa döndük
 • zekizeki1 yıl önce
  siyonist israilin cinayet ve katliamlari ramazandada butun siddeti ile devam ediyor.turkiye mutlaka hamasa maddi manevi destek saglamalidir.islam kardesligi bunu gerektirir.amerikaya karsida afganistanda mucadele eden afgan islam emirligine (taliban)her turlu destek olmaliyiz.bu bize islamin bir emridir."İman edenler, Allah yolunda savaşırlar.İnkâr edenler de tâğût (cahili sistemler ve şeytan) yolunda savaşırlar. O hâlde, siz şeytanın dostlarına karşı savaşın." nisa 76.
 • sarı sarı1 yıl önce
  Dilipak hepinizin okumuşlugunu 2 katlar 4 çarpar biri umutsuzluk yayıyor .öteki komplo üretiyor diyo siz samimi sadık ve feraset sahibi müslüman olmanın ve büyük bir oyun oynandığının farkında olamayacak kadar gafil insanlarsınız .hakla batılın savaşı 16 yılda bitecek ve neticelenek bir savaş değildir ayrıca tarihe bakılırsa medeniyetler 150 yıl gibi bir zamanda yıkılışa gecer 200 yıl gibi bir zamanda çöküşte kalır bu bi evin yıkılması gibi kolay anlaşılıyor zannımca. ekonomi bitti diyor adam ulen daha dün kasada 5 cent yoktu şimdi devlet seni enflasyon a ezdir miyor ve millet de artık para var gerekirse ben olan para mı veririm devletime .çünkü o ayaktaysa bana yine verir
 • HakanHakan1 yıl önce
  Herkes rahat olsun. TC ye darbe yaptırırken suçüstü yakalanan ABD ye Reis kesinlikle güvenmiyor. ABD nin lafla, sözle bizi oyalama günleri bitti. TC artık kendi planını kendi uyguluyor. Seçimden sonra emperyalistler için zor bir dünya başlıyor Allah'ın izniyle.
 • Bilal B.Bilal B.1 yıl önce
  Yine Dilipak yine bir komplo teorisi, orada bir şeyler oluyormuş orada ne oluyor? Sen Musluman Turkiye topraklarini incirliği ABDye savaş üs bölgesi olarak vermezsen oralarda neler olabilir?
 • D D 1 yıl önce
  Orada birşeyler oldu dilipak.zBop ile sınırımızda ikinci israil devleti kuruldu.Biz esad diye diye israile golontepelerini de verdirdikSimdi bitmiş bir projenin resmiyeti için bizden oy istiyorsun.Guclu olmak ekonomiye yani üreten milli ekonomiye bağlı oda bitti
 • Mehmet Akif Mehmet Akif 1 yıl önce
  Hocam bütün işlerini arkadasında ısraıl var öyle ıngıltere ABD Rusya arasında sorun varmış gibi görünse de hepsi oyun Rabbim Filistin ve tüm Müslümanları korusun Evet şu bir gerçek islam aleminin umutlarında biri olan Türkiye düşerse büyük ızdırap olur Rabbim ülkemiz korusun
 • MardinliMardinli1 yıl önce
  Sayın dilipak hocam dilinize yüreğinize sağlık.Türkiye kâfir amarikaya güvenmemesi lazım.Sık sık diyorum ayıdan post düşmandan dost olmaz.Kesinlikle kâfir amarika bildiğini yapacak hiç bir zaman küfür güçlerin müslümanların düşmanlığından vaz geçmedi ve vaz geçmeyecektir.Bunu bilelim ve ona göre biz birliğimizi bareberligimizi MUHAFAZA edelim.Bu durumda en büyük ihtiyacımız birlik beraberliktir yoksa Allah korusun gemi su alırsa gemi batar.Batarsa bütün ümmet zarar görecek bu seçim türkiye için islam âlemi için çok çok önemlidir.Bu mübarek ramazanı şerifi hurmetine ümmeti milleti mazlumları muvaffak etsin muhafaza etsin bize zafer nasib etsin.İnşaallah türkiye halkı bu küfür güçlerin oyunu bozacaktır akıbet müminlerindir selâm ve dua ile
 • NKNK1 yıl önce
  Atacağımız her bir oy ileya egemen güçlerin yerli işbirlikçilerine destek olup, içinde her kesimin huzurla yaşadığı büyük evimizin yıkılmasına fırsat vereceğiz, yadaülkemizinyoluna selametle devam etmesine vesile olacağız....
 • ertyuertyu1 yıl önce
  ABD de seçim sürecine girdi. Kasımda yapılacak olan seçimlerde senatonun üçte biri, temsilciler meclisinin tamamı yenilenecek. Trump bu seçimlerde darbe alırsa koltuğunda oturamaz. Vaad ettiği birçok şeyi yapamadı zaten. Soruşturmalardan başını kaldıramadı. Meksika duvarına başlamak için 16 milyar doları bulamadı ama, önüne konan harcama tasarısını "böyle birşeyi bir daha imzalamam" diyerek istemeye istemeye imzaladı. Başkanlığı döneminde kamu borcu 21 trilyon doların üstüne çıktı. O ise Obama dönemini suçladı. Gümrük vergileri koyarak ülkesindeki fabrikaları korumak istiyor ama, bu diğer taraftan ABD'de hayatı pahalılaştırıyor. Petrolün yükselmesi ABD'li kaya petrolcülerini ferahlatırken ABD'de benzin fiyatları artıyor. Benzin ABD'de yılbaşına göre %15 yükseldi. Daha da yükselirse bu kadımdaki seçimlerde ABD'li seçmenleri etkileyecektir. Trump petrolün artmasından rahatsız olduğunu attığı bir twit ile belirti. ABD Suriye'de sıcak çatışmalarda asker kaybederse, bu da kasımdaki seçimleri etkileyecek. Trump başkanlık seçimlerindeki kampanyasında Suriye'den asker çekeceğinivaad etmişti. Asker kaybı kasımdaki seçimlerde cumhuriyetçiler için oy kaybına sebeb olacaktır. Kasıma pek bir süre kalmadı. ABD'nin izleyeceği yol haritasında önümüzdeki kasımdaki seçimleri göz ardı etmemek lazım....
 • mehmet bilenmehmet bilen1 yıl önce
  yazar bilmediğmiz şeyler den anlat bideseçimler için hayalindekileri değil gerçekleri anlat ...

Günün Özeti