THY-66-TL-Mart-2018

Müslüman aklını anlamak ve Erdoğan’ın sırrı..

22 Şubat 2016 Pazartesi

Bir Müslüman günde kaç kere Fatiha okur.. Allahu ekber der, Sübhanallah der, Elhamdülillah der, “iyya kenağbüdü ve iyya kenestaiyn” der. Ya da “Hasbünallahü ve ni’mel-vekil ve nimel Mevla ve nimen-nasir gufrâneke Rabbenâ ve ileykel-masîr” der.

Bir Müslüman’ın hayatında, kader, rızık ve ecel ne anlama gelir. Müslüman aklında kuyudaki Yusuf ya da Hz. İsmail olayı nasıl bir anlam kazanır.

Allah bizim ellerimizle zalimleri cezalandırmak, mazlumlara yardım etmek istiyorsa buna kim engel olabilir.

Davud aleyhisselamın sapanı, Hz. Musa’nın asası Müslüman aklında farklı bir boyuta taşır bizi.

Evet bize hayır gibi gelende şer, şer gibi gelende hayır olabilir.. Ama öte yandan Hakk’ın yeryüzünde gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, haykıran sesi olacağız.. Allah bizi yeryüzünün varisi kılmak istiyor, yeryüzünü bize mescid kılmak istiyor..

Evet evet, biz yeryüzünde Hakk’ın ve halkın gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, haykıran sesi olacağız. Herkes ve her şey, hayır ya da şer, Allah’ın iradesi içindedir. “Ve bil gaderi hayrihi ve şerrihi, minellahi teala”. Biz Allah’ın rızasına talibiz. Biz Allah’ın açıklanmış rızasının tecellisinin vesilesi olacağız.

Allah bizi mallarımız, canlarımız ve sevdiklerimizle, kimi zaman artırarak, kimi zaman eksilterek imtihan edecektir.

Bu bilince sahip bir Müslümanı yenemezsiniz.. Ecelimiz ömrümüzün kefilidir.. Biz alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmetiyiz. Evrensel bir ufkumuz var. Yeryüzünden hesaba çekileceğiz. Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana, zalime karşı olacağız. Zalim babamız da olsa, mazlum düşmanımız da olsa. İşi ehline vereceğiz. Yeryüzünün bütün açları ümmetin yetimidir diyeceğiz. Bir topluluğa olan düşmanlığımız bile bizi onlar hakkında adaletsizliğe sevk etmeyecek. Yeryüzünün bütün erdemli insanları ve mazlumları bizim tabii müttefikimiz olacak. Biz onlarda hilful fudül anlayışı ile birlik olacağız. Bizim gibi inanmayan, düşünmeyen insanlarla farklılıklarımıza rağmen barış içinde bir arada yaşamak için kendi aramızda sözleşeceğiz. Yeryüzünde değer üreten herkesle nimet ve külfet dengesine dayalı itilaflar gerçekleştireceğiz. Bütün insanların hayrına olmayan bir teklif bizim teklifimiz olmayacak.

Müslüman aklı böyle çalışır. Bir Müslüman dünyada olup biten şeyleri, görmezden, duymazdan, bilmeden gelme hakkına sahip değildir. Bu dünyada yaptığı, yapması gerekirken yapmadığı, söylediği ve söylemesi gerekirken söylemediği her sözden hesaba çekileceğine inanır. Çünkü söyledikleri ve söylemedikleri sonucu, ya kendi sırtında kendi cennetine tuğla, ya da kendi cehennemine odun taşıyacağına inanır.

Hiç kimseden yardım beklemeden ve hiç kimseden korkmadan İlay-ı Kelimetullah için seferber olacaktır. O bir Yusuf’a, bir İsmail’e dönüşecektir.

Aslında bunları parça parça defalarca yazdım.

Müslüman bu anlamda, zor karşısında bir mitoloji kahramanına döner. Ölümsüz olur. Hızır’la buluşur bir anda. Kuşlar onun emrine verilir. Tayyi zaman, tayyi mekan olur..

İslam barışa giden yoldur. Allah’ın bir adı da barıştır. Biz adalet istiyoruz, barış istiyoruz. Özgürlük istiyoruz.. Adalet yoksa barış teslimiyettir.. Adalet ve barış yoksa özgürlük hayaldir.

Bizim barışımız aklımızla vicdanımızın barışıdır. İnsanın insanla barışıdır, insanın fıtratla, tabiatla barışıdır. Bu üç barış bizi Allah’la barışa götürecektir. Değilse insan Allah’la savaştadır.

Allah cahil ve zalim bir topluluğa yardım etmez. Biz kendi hakkımızdaki hükmü değiştirmeden Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecektir.

“Müslüman insan”, “Müslüman aklı” ile düşünmeye, yasamaya başladığında o hayal edilen gün gerçek olacak. Şimdi aklımızı yüreğimizi kuşanma vaktidir. Merhametimiz gazabımızdan, sevgimiz nefretimizden büyük olacak. Affedenlerden olacağız. Sabredenlerden, şükredenlerden, direnenlerden olacağız.

“Dualarınız olmasaydı, ne işe yarardınız ki” der kitap. Müslüman dua ederken kendi ellerine bakar.. Çünkü Allah’tan istediği şeyi gerçekleştirmek için o ellerle meshedilen gözlerin, kulakların, dudakların, aklın harekete geçmesi gerekir..

Müslüman öncülerin, mesela Erdoğan’ın aklı ve derin sırrı bu imanda gizli olmasın.

Hayyalessalah, hayyalel felah.. Selam ve dua ile.

 

YORUM YAZ

 • s.sami bitkays.sami bitkay2 yıl önce
  Yorumunuz cok guzel bu ulkede konroli bir savas var buda tayibin buyuk siri bu buyuk siri herkese aciklasaydi
 • Abdulkadir Ağlamaz Abdulkadir Ağlamaz 2 yıl önce
  İmanın ne anlama geldiğini bilmiyen müslümanlar var imanın iki metre ötesini görmeye yaradığını bilen zavallı müslümanlar bin yıldır yeryüzüne hak ve adalet dağıtankarida göremez. Hiç kimse ölmesin demem ebucehillere Bedir meydanlarında önemli değil mi ey müslümanlar devlete küfru dayatmak için başkaldı rankar tabiki önemli ve bu dine nde böyledir
 • MehmetMehmet2 yıl önce
  Hocam Allah razı olsun bu din.iz ima..iz ze..üştler avestalarıyla iyice kafayı yemiş olmalıki.kendilerini bütün Kürtlerin temsilcisi olarak görüyorlar.şunu söylüyorum onlara siz bizim temsilcimiz ola ma sı nız.sizin gibi din.iz ima.sizları ancak ve ancak cehenem ateşi paklar.tek yol islam kardeşliği.biz müslüman Kürtler ancak ve ancak Allaha ve resulune tesmil olmuşuz.
 • M.Cihangir HürM.Cihangir Hür2 yıl önce
  Ailemden, okullardan,bu güne kadarki bilgi kaynaklarımın bana öğrettiği İslamiyeti ; yazınızı okuyunca,, benim Müslümanlığımı yazmışsınız. Müslümanlık bilgilerimde, Kendimi yapayalnız sanıyordum.Müslüman kimliğini temsil edenlerin yukarıdaki Yazınızda tanımladığınız İslamiyete zıtlıkları umutlarımı kırıyordu, yalnız olmadığımı gördüm.Memnun oldum.Allah dan sağlık ve selamet dileklerimle, Hemşehrim Abdurrahman Dilipak sağ olasın.M.Cihangir Hür-İzmir
 • MUSA BAĞCIMUSA BAĞCI2 yıl önce
  geçti bor!un pazarı.kimden derman bekliyorsun hoca
 • Giyasettin çetkinGiyasettin çetkin2 yıl önce
  Müstemleke zihniyetini içine sindirmiş bir zavallı,müslüman aklının bu coğrafyada bin yıldır kan akıttığını zırvalıyor.eğer kendi milletinin tarihini elin gavurundan okursan böyle SAÇMALARSIN işte.rahmetli CEMİL MERİÇ BOŞUNA "EN BÜYÜK HAÇLI SEFERİ GAYRİMÜSLİM TARİH KİTAPLARINDA..."diye boşuna dememişti. Kendi öz tarihini elin gavurundan öğrenen ZAVALILAR!...,
 • AliAli2 yıl önce
  Allah herşe kadirdir abdulhamit han hz kızılsultan dediler en yakınları Allah cc nederse ne murad ettiyse o olacak ama bizlere düşen dua ve calışmaktır ben reyisi rüyalarımdagörüyorum inşallah Allahın izniylezafer inananların olacak
 • mustafa demircioğlumustafa demircioğlu2 yıl önce
  Diline sağlık üstat
 • YASİR SOYTAŞYASİR SOYTAŞ2 yıl önce
  allah vatanımızın birliğini dirliğini bozmasın. bizler bir çatı altında abilerimizle kardeşlerimizle kürt türk aynı çatı altında yaşamaktayız. kimse bizim ümmetçilik damarlarımızla oynamasın. allah yar ve yardımcımız olsun
 • Mustafa güzelMustafa güzel2 yıl önce
  Abdurrahman bey sizide sayın cumhur başkanımızıda bir abiolarak görüyorumvakit. Ve akit gazetesinin yıllardır abonesiidimkonyadaki ve anakaradaki başörtüsü ve diğer mitinglerinize katıldımallahhüzül celal İslam için çalışan lara yardım etsin artık islamın sancağının çok yerde dalgalanması allahüzülcelaldenniyazda bulunuyorum
Daha fazla yorum göster