Bir Müslüman günde kaç kere Fatiha okur.. Allahu ekber der, Sübhanallah der, Elhamdülillah der, “iyya kenağbüdü ve iyya kenestaiyn” der. Ya da “Hasbünallahü ve ni’mel-vekil ve nimel Mevla ve nimen-nasir gufrâneke Rabbenâ ve ileykel-masîr” der.

Bir Müslüman’ın hayatında, kader, rızık ve ecel ne anlama gelir. Müslüman aklında kuyudaki Yusuf ya da Hz. İsmail olayı nasıl bir anlam kazanır.

Allah bizim ellerimizle zalimleri cezalandırmak, mazlumlara yardım etmek istiyorsa buna kim engel olabilir.

Davud aleyhisselamın sapanı, Hz. Musa’nın asası Müslüman aklında farklı bir boyuta taşır bizi.

Evet bize hayır gibi gelende şer, şer gibi gelende hayır olabilir.. Ama öte yandan Hakk’ın yeryüzünde gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, haykıran sesi olacağız.. Allah bizi yeryüzünün varisi kılmak istiyor, yeryüzünü bize mescid kılmak istiyor..

Evet evet, biz yeryüzünde Hakk’ın ve halkın gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, haykıran sesi olacağız. Herkes ve her şey, hayır ya da şer, Allah’ın iradesi içindedir. “Ve bil gaderi hayrihi ve şerrihi, minellahi teala”. Biz Allah’ın rızasına talibiz. Biz Allah’ın açıklanmış rızasının tecellisinin vesilesi olacağız.

Allah bizi mallarımız, canlarımız ve sevdiklerimizle, kimi zaman artırarak, kimi zaman eksilterek imtihan edecektir.

Bu bilince sahip bir Müslümanı yenemezsiniz.. Ecelimiz ömrümüzün kefilidir.. Biz alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmetiyiz. Evrensel bir ufkumuz var. Yeryüzünden hesaba çekileceğiz. Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana, zalime karşı olacağız. Zalim babamız da olsa, mazlum düşmanımız da olsa. İşi ehline vereceğiz. Yeryüzünün bütün açları ümmetin yetimidir diyeceğiz. Bir topluluğa olan düşmanlığımız bile bizi onlar hakkında adaletsizliğe sevk etmeyecek. Yeryüzünün bütün erdemli insanları ve mazlumları bizim tabii müttefikimiz olacak. Biz onlarda hilful fudül anlayışı ile birlik olacağız. Bizim gibi inanmayan, düşünmeyen insanlarla farklılıklarımıza rağmen barış içinde bir arada yaşamak için kendi aramızda sözleşeceğiz. Yeryüzünde değer üreten herkesle nimet ve külfet dengesine dayalı itilaflar gerçekleştireceğiz. Bütün insanların hayrına olmayan bir teklif bizim teklifimiz olmayacak.

Müslüman aklı böyle çalışır. Bir Müslüman dünyada olup biten şeyleri, görmezden, duymazdan, bilmeden gelme hakkına sahip değildir. Bu dünyada yaptığı, yapması gerekirken yapmadığı, söylediği ve söylemesi gerekirken söylemediği her sözden hesaba çekileceğine inanır. Çünkü söyledikleri ve söylemedikleri sonucu, ya kendi sırtında kendi cennetine tuğla, ya da kendi cehennemine odun taşıyacağına inanır.

Hiç kimseden yardım beklemeden ve hiç kimseden korkmadan İlay-ı Kelimetullah için seferber olacaktır. O bir Yusuf’a, bir İsmail’e dönüşecektir.

Aslında bunları parça parça defalarca yazdım.

Müslüman bu anlamda, zor karşısında bir mitoloji kahramanına döner. Ölümsüz olur. Hızır’la buluşur bir anda. Kuşlar onun emrine verilir. Tayyi zaman, tayyi mekan olur..

İslam barışa giden yoldur. Allah’ın bir adı da barıştır. Biz adalet istiyoruz, barış istiyoruz. Özgürlük istiyoruz.. Adalet yoksa barış teslimiyettir.. Adalet ve barış yoksa özgürlük hayaldir.

Bizim barışımız aklımızla vicdanımızın barışıdır. İnsanın insanla barışıdır, insanın fıtratla, tabiatla barışıdır. Bu üç barış bizi Allah’la barışa götürecektir. Değilse insan Allah’la savaştadır.

Allah cahil ve zalim bir topluluğa yardım etmez. Biz kendi hakkımızdaki hükmü değiştirmeden Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecektir.

“Müslüman insan”, “Müslüman aklı” ile düşünmeye, yasamaya başladığında o hayal edilen gün gerçek olacak. Şimdi aklımızı yüreğimizi kuşanma vaktidir. Merhametimiz gazabımızdan, sevgimiz nefretimizden büyük olacak. Affedenlerden olacağız. Sabredenlerden, şükredenlerden, direnenlerden olacağız.

“Dualarınız olmasaydı, ne işe yarardınız ki” der kitap. Müslüman dua ederken kendi ellerine bakar.. Çünkü Allah’tan istediği şeyi gerçekleştirmek için o ellerle meshedilen gözlerin, kulakların, dudakların, aklın harekete geçmesi gerekir..

Müslüman öncülerin, mesela Erdoğan’ın aklı ve derin sırrı bu imanda gizli olmasın.

Hayyalessalah, hayyalel felah.. Selam ve dua ile.

 

YORUMLAR
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

s.sami bitkay

Yorumunuz cok guzel bu ulkede konroli bir savas var buda tayibin buyuk siri bu buyuk siri herkese aciklasaydi

Cevapla

Abdulkadir Ağlamaz

İmanın ne anlama geldiğini bilmiyen müslümanlar var imanın iki metre ötesini görmeye yaradığını bilen zavallı müslümanlar bin yıldır yeryüzüne hak ve adalet dağıtankarida göremez. Hiç kimse ölmesin demem ebucehillere Bedir meydanlarında önemli değil mi ey müslümanlar devlete küfru dayatmak için başkaldı rankar tabiki önemli ve bu dine nde böyledir

Cevapla

Mehmet

Hocam Allah razı olsun bu din.iz ima..iz ze..üştler avestalarıyla iyice kafayı yemiş olmalıki.kendilerini bütün Kürtlerin temsilcisi olarak görüyorlar.şunu söylüyorum onlara siz bizim temsilcimiz ola ma sı nız.sizin gibi din.iz ima.sizları ancak ve ancak cehenem ateşi paklar.tek yol islam kardeşliği.biz müslüman Kürtler ancak ve ancak Allaha ve resulune tesmil olmuşuz.

Cevapla

M.Cihangir Hür

Ailemden, okullardan,bu güne kadarki bilgi kaynaklarımın bana öğrettiği İslamiyeti ; yazınızı okuyunca,, benim Müslümanlığımı yazmışsınız. Müslümanlık bilgilerimde, Kendimi yapayalnız sanıyordum.Müslüman kimliğini temsil edenlerin yukarıdaki Yazınızda tanımladığınız İslamiyete zıtlıkları umutlarımı kırıyordu, yalnız olmadığımı gördüm.Memnun oldum.Allah dan sağlık ve selamet dileklerimle, Hemşehrim Abdurrahman Dilipak sağ olasın. M.Cihangir Hür-İzmir

Cevapla

MUSA BAĞCI

geçti bor!un pazarı.kimden derman bekliyorsun hoca

Cevapla

Giyasettin çetkin

Müstemleke zihniyetini içine sindirmiş bir zavallı,müslüman aklının bu coğrafyada bin yıldır kan akıttığını zırvalıyor.eğer kendi milletinin tarihini elin gavurundan okursan böyle SAÇMALARSIN işte.rahmetli CEMİL MERİÇ BOŞUNA "EN BÜYÜK HAÇLI SEFERİ GAYRİMÜSLİM TARİH KİTAPLARINDA..."diye boşuna dememişti. Kendi öz tarihini elin gavurundan öğrenen ZAVALILAR!...,

Cevapla

Ali

Allah herşe kadirdir abdulhamit han hz kızılsultan dediler en yakınları Allah cc nederse ne murad ettiyse o olacak ama bizlere düşen dua ve calışmaktır ben reyisi rüyalarımdagörüyorum inşallah Allahın izniylezafer inananların olacak

Cevapla

mustafa demircioğlu

Diline sağlık üstat

Cevapla

YASİR SOYTAŞ

allah vatanımızın birliğini dirliğini bozmasın. bizler bir çatı altında abilerimizle kardeşlerimizle kürt türk aynı çatı altında yaşamaktayız. kimse bizim ümmetçilik damarlarımızla oynamasın. allah yar ve yardımcımız olsun

Cevapla

Mustafa güzel

Abdurrahman bey sizide sayın cumhur başkanımızıda bir abiolarak görüyorumvakit. Ve akit gazetesinin yıllardır abonesiidimkonyadaki ve anakaradaki başörtüsü ve diğer mitinglerinize katıldımallahhüzül celal İslam için çalışan lara yardım etsin artık islamın sancağının çok yerde dalgalanması allahüzülcelaldenniyazda bulunuyorum

Cevapla

Dostum

Erdoğan mehdi olmasın

Cevapla

talip erdogan

evet dun alim olan bugun zalim dun hoca olan bugun hain dun halklarin hakkini savunan bugun munafik olabiliyor.imtahan sirri iste.isin en kotusude zekat burs diye toplanilan paralarla alemi islama ihanet olsa gerek

Cevapla

Cengiz Birim

Tebrik ediyorum. Çok güzel ifade etmişsiniz. Elinize sağlık. Sevgiler Saygılar

Cevapla

Mesut Çetin

Abdurrahman Dilipakın yazılarını ara ara'da olsabir şekilde takip etmeye çalışıyorum.Yalnız ne hikmetseBizim İktidarımız dediğimiz İktidarı gercek manada yanlışlarını yazan dile getiren yine bizim dediğimiz camianın gazeteci yazarları çok az.Hükümetin yanlışlarını ikaz etmek başta bizim gazetecilerin görevleri olması gerekmezmiydi.Eğer bal tutan parmağını yalayacaksa sorunların çözümü nasıl olacaktır.Hükümetin ciddi anlamda öngörü sahibi olamadığı,Sonradan bu konuda yanlış yaptık dediği bir sürü yanlışların faturasını yine en hikmetse kendi tabanına ödettirmekmidir.

Cevapla

fazila

bu akan kanlar giden canlardan erdogan sorumludur

Cevapla

zeynep

hocam 93 belediye secimlerindeydi oylarımızı kullandık o gece bekliyoruz korku ve umitr içinde ruyamda denizin içindeyiz arkadaşımın elinde ay diyorumki o ayı yerine fırlat ilk atısta gitmedi 2incide ben attım ay gitti gök yuzunde yerini buldu sonra arkadaşım döndü bana dediki abla baksana su gök yuzune gunes ne kadar guzel parlıyor bende ona karsıdaki dagı göstererek diyorumki bak o dagın arkasından bir gunes dogacak o gunes bundan dahada parlak olacak ve o gunes Allahın izni ile Tayyip erdoğan ben hiç ümitsiz değilimbiz Turkiye olarak sadakamızı fazla fazla veriyoruz vermeyenler düşünsün

Cevapla

mehmed dogru

Kim demiş 1000.yıldır bu toprakları kan gölüne çevirdiğimizi ,Erdoganın aklının ırkçılık üzerine olduğunu,bunlar gerçekten zırva ve atalarımıza ihanet sözlerdir,

Cevapla

Serdar

Yüce kitabımız Kur'an-ı kerimi tam anlamıyla anlar ve yaşarsak çok daha iyi şartlara kavuşuruz. Çok şükür şimdi şartlar eskiye göre çok iyi ama hala çok problem var. Örnek olarak kamuya, üniversitelere, belediyelere personel alımları (ÖSYM ile alımlar hariç) hep torpille. Örneğin bir rektör veya rektör yardımcısı istediği adama kadro verir, istediği adamı memur yapar, ek ödeme-döner sermayelerle görevlendirmelerle kendi maaşlarını uçuk rakamlara bile ulaştırabilirler. Yazık değil mi. Nerde adalet. Devlet malı yetim malıdır. Vay o namaz kılanların haline ki onlar yetimin hakkını yerler.

Cevapla

isimsiz

Erdoganin allah yolunu acik etsin biz erdogansiz türkiyeyi cok iyi biliyoz

Cevapla

adanali

Sayin hocam diline kalbine sağlik guzel yaziyorsun allah razi olsun butun insanlari memnun etmek zordir ama mu min olarak hakki soylemek mecburindeyiz kinacinin kinamasi hiç dillenmiyeceğiz elbette hakki soyleceğiz insanlarin hasabina gelir gelmez

Cevapla

Fatih45

Allah bizi haram lokmalardan korusun...Hele hele devlet malindan.. Bir kuruşu bile 80 milyon insannin hakki var. Allahim ne olur bizi ,o lukus jeeplere binip cuma namazi kilan haramzadeler ve onlari savunan alim musveddeleriyle birlikte haşir etme...

Cevapla

Sust Boz

Adaleti barisi sağlamak icin mi Suriyeye gitmek istiyorlar yoksa kurtlerin kazanimlarina Engel olmak icin mi? Amacınız adalet esitlik barissa bunu once kendi ülkenizde saglasaniza

Cevapla

nbasmaci

Çok güzel yazmış sınız bigün düştüğü müz gaflet uykusundan uyanırız inşallah

Cevapla

Sust Boz

Kendi çocuğunu askere gondermemek icin 40 takla atanlar milletin çocuğunu savasa sokmak icin can atıyorlar.

Cevapla

Eren

İslamiyet bu coğrafyadaki kandan sorumlu değildir. İslamıuygulamayıp zamanla kendi nefslerinin peşinde koşanlar bu kaosa sebep olmuşlardır

Cevapla

vatandas

aynen katılıyorum

Cevapla

Yusuf Yenice

Allah bilir ya, ne zaman bir meselede, şu şöyle olsaydı diye düşünsem, Tayyip Erdoğan'ın benim düşündüğümü söylediğini, benim gibi düşündüğünü görüyorum. İşte bu yüzden bu adamı Allah için SEVİYORUM. İşte bu yüzden, bizim vicdanımızla birebir örtüştüğü için bu millet bu adamı seviyor, arkasında duruyor. Çünkü bu milletin akl-ı selimini ve vicdanını temsil ediyor Uzun Adam... Allah O'nu da bizi de ehl-i küfrün şerrinden ve fitnesinden korusun. AMİN..

Cevapla

İbrahim i

Adalete çağırıyorsun ağabey iyi güzel de yanlış denizlerde yüzüyor iktidardakiler doğru durust yüzme bile bilmeden...Adil ve kardeş olmamız lazımYazılacak çok şey var da... ALLAHIM bizi adaletten ayırma kardeşlerimize karşı kalplerimizde kin bırakma

Cevapla

Tari roni

Dunya lideri sn erdogan ergec basariya ulasacak israil rusya gelip ozur dileyecek ve serefli gazete akit bunu manset yapacak ben bunun cok yakin oldugunu biliyorum

Cevapla

azra

Hz Resulullah mealen söyle buyurur ahır zamanda bir camide bin kişi ve fazla namaz kilacaklar onların içinde bir mumin yoktur bu gün ismi müsulmanlar çok özü müsulman çok az bulunur

Cevapla

Daha Eski Yorumları Yükle (9)
Abdurrahman Dilipak
Abdurrahman DilipakTüm yazıları için tıklayın »
Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?