Meşveret zamanı

07 Ağustos 2019 Çarşamba

Siyasiler, bayram vesile ile yine kapı kapı gidip kendilerini anlatacaklarmış. Gelin bu bayram böyle yapmayın, gidin ama onları dinleyin. Meşveret edin. Deyin ki mesela, “Sizi dinlemeye geldik. En çok şikayetçi olduğunuz, bize söylemek istediğiniz ne var. Sizin için ne yapabiliriz. Ve daha iyi olmasını istediğiniz şeyler, kafanıza takılan, size sorulan, cevab vermekte zorlandığınız sorular var mı?” 

Dinleyin bir!

İstişare dikey haberleşmedir. Sizden önce o işi yapan ya da sizin yaptığınız bazı işler konusunda uzman, alim, zahid, arif, hikmet sahibi insanlar ziyaret edilip bilgi danışılır. Onların duası alınır. Halkla buluşulur, derdi dinlenir, gönlü alınır.

Geçen bayramı siyasete kurban ettik. Bu bayram da inşallah siyasi polemiklere kurban edilmez.

Yüksek sesle değil alçak sesle, tehdit eden değil, teklif eden, öfkeli değil, müşfik ve merhametli, asık suratlı değil, tebessüm eden yeni yüzlere ihtiyacımız var.. Özellikle de bayram bu anlamda bir fırsattır.

Bayramlar bizi Allah’a yaklaştıran müstesna günlerdir.

Bayram ziyaretine giderken fısk ve fücur içinde yüzenleri yanınıza almayın. Lüks arabalarla, kalabalık korumalar ve gazetecilerin kameraları altında ne istişare olur ne de şûra! Ne de muhabbet olur. Amigolar slogan atarlar, alkış tutarlar ve bol bol fotoğraf çekilir..

Nefsimizi Allah’a kurban etmeden Kurban Bayramının manevi ikliminden istifade mümkün değildir..

Geçen gün bir siyasinin geçmiş zamana ait mütedeyyin hanımlarla bir resmini gösterdiler, herkes ne kadar edeb ve tevazu içinde. Bir de şimdi bizden bir politikacının etrafındaki kadınlarla çekilmiş resmini gösterdiler. Ne kadar çok değişmişiz. Kıyafetlerimiz, duruşumuz, yüzümüz, gözümüz.. Toplumu dönüştürmek için çıktığımız yolda biz dönüştürülmüşüz sanki.

O edep sahibi insanların kızları, oğulları nasıl bir anda göğsünü geren, insanlara tepeden bakan, tehdit eden “kadın”lara , “erkek”lere dönüştüler.

Dün dünde kaldı tamam da, bugünkü manzara doğru yönde ileri doğru mu? Yakında Tatto ve Piercingleri ile saç stilleri ve kıyafetleri ile “men teşebbehe” kuralının dışında tiplerle karşılaşırsak şaşmayalım.

Şortu ile İstanbul’da, üstünde kocaman “Cold Bear” yazan kırmızı t-shirt’ü ile cuma namazına gelen insanlar var. Plajda değil İstanbul’da şehrin merkezinde.

Batılıları dert edinmeyin! Onlar belasını bulmuş. Biz saflarımızı sık ve doğru tutarsak, dürüst, bilgili ve cesur olursak Allah bizi korur. Kafirler topluluğuna karşı bize zafer ihsan eder. Onların “inandık“ dedikleri kitap olan Luka İncili’nin 14-11. Ayetinde şöyle der: “Kendini yücelten herkes alçaltılacak, kendini alçaltan, tevazu sahibleri ve ezilenler yükseltilecektir.” Kur’an-ı Kerim’de de yaklaşık olarak bu anlama gelen ayetler var.

Bakın başımıza bir felaket geldiğinde, o felaketten kurtulmak istiyorsak, bu durumda ilk değişmesi gereken biziz biz! Biz kendimizi değiştirmeden Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecek.

Hakk’a karşı ve halkla inatlaşılmaz. Zor oyunu bozar. Siyaset vekalet müessesesidir. Masiyette itaat olmadığı gibi, “Sizden olan”a yani, “yetkisini sizden alan ve size hesap veren yöneticiler”e itaat şarttır. Yoksa zalim yöneticiler karşısında hakkı söylemek gerekir. “Din büyüklerinizi İlah ve Rab edinmeyin” ayetindeki gibi yetkisini sizden almayan ve size hesap vermeyen, sizin inancınıza ve hayat tarzınıza, mal, can, namus, akıl-inanç ve nesil emniyeti dışında müdahele eden yönetici İlahlık ve Rablik taslamış olur. Keyfilik, “ben yaptım oldu” olmaz. İşin ehline verilmesi, hükmedildiği zaman da adaletle hükmedilmesi gerekir.

Topluma bu anlamda güven verilmesi, emanet sahibinin “emin”liğine ilişkin şüphelerin zail edilmesi gerekir. Bayramlar bu anlamda barışma, bağışlanma ve kucaklaşma için bir fırsat olabilir..

Bayram ziyaretine gidenler, gittikleri yere kendilerini anlatmak için değil, ziyaret ettiklerini dinlemek için gitmeli. Halk şikayet makamındadır, yöneten tahammül makamında, icabet makamındadır. Olmayacak bir şey talep ediliyorsa, açıkça “olmaz” demelidir. “Rüşveti kelam” olmaz. Bu işler “dostlar alışverişte görsün kabilinden, Media’yı peşine takıp, PR maksatlı olmamalıdır. İşin ruhaniyeti sulandırılmamalıdır. Bu işler magazinleştirilmemelidir. Tartışmadan, azarlamadan, sesimizi yükseltmeden, çok farklı düşünsek, birbirimizin söylediğinin tam tersini de söyleyecek olsak, inatlaşmadan konuşamaz mıyız!

Keşke sadece siyasiler değil, Müslüman kanaat önderleri de birbirini ziyaret etseler. Protokol gözetmeseler, bunu başarabilmemiz gerek ama olmuyor işte. Şeytanın nefsimize yerleştirdiği bariyerleri aşamıyoruz. Taife giden Peygamber gibi de olamıyoruz. Kendi “dar cemaatimiz” içinde “cemaatçilik” oynuyoruz. İstişare ve şûrayı bırakın, birbirimizin kitaplarını bile okumuyoruz. Aşk ve öfke sarmalı içinde yuvarlanıp gidiyoruz.

Benim düşüncem, bu bayrama yeni bir bakanlar kurulu hediyesi ile girmekti ama olmadı. Hayırlısını diliyorum. Her değişiklik her zaman iyi de olmayabiliyor, bazan gelen gideni aratabiliyor. Ben hayırlısını diliyorum ve daha iyi bir gelecek için sadece başımızdakilerin değişmesini beklemek yerine, hemen şimdi kendimizi değiştirmekten işe başlamamız gerektiğini düşünüyorum.

Biliyorsunuz iki günü bir birine eş olan aldanmıştır ve her topluluk layık olduğu gibi idare olunacaktır. Görünen o ki, bol bol şikayet ediyoruz ama, yönetenlerin değişmesini geciktiren asıl engel, kendimizi değiştirmekteki tembelliğimiz olsa gerek. O zaman da “içimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden” yaşanacak felaketlere hazır olmamız gerek. Sonuçta herkes için yaptığının bir karşılığı olacaktır. Şikayet ettiğimiz sonuç, aslında kendi içtimai müktesebatımızla ilgilidir.

Bayram günleri bu konuları düşünmek için bir fırsat ve vesile olsun diye, selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • 4 maaşlı meşveretler, 4 maaşlı meşveretler, 1 ay önce
  4 maaşli mesveretler, istişareler yapiliyor ya yetmez mi daha ne yapsinlar 15 maaşli mi ?
 • ÜnalÜnal1 ay önce
  Batılılar belasını bulduğu icin mi ISLAM coğrafyasının tamamının zengini fakiri belalı batıya gitmek için canlarını bile veriyorlar yoksa belayı bulan islam ülkeleri başta turkiye mi mesela faiz müessesesinin başı olan imf hizmetkarı Turgut Ozali başbakan yapan ISLAM ulkelerimi bela buluyor kan ve zulmün olmadığı bir tane ISLAM ülkesi VARMI batı haçlı imparatorluğunun son vizyonlarindan fransız chirac ben haçlı ordusunun baskomutaniyim deyip onun emrine SAVAS gemileri veren onaltı MUSLUMAN ülkemi belasını bulmuş ve chirac operasyonu biten libya giden kaddafi birşeyler içtiğiniz zaman bana da verin iceyim belki ejder suyu içeceği böyle yapıyordur ne malum iftar sofrasının içeceği
 • emekliemekli1 ay önce
  sayın yazar memur imtihanlarındaki yazılıdan 70-80-90 alanların sözlü imtihanlardan elenmesi aksine yazılı imtihandan başarılı olamayanların sözlüde kazanarak memur olması ne kadar adaletli yazılı imtihanlar kaldırılsın da hiç olmazsa dersinki bilemedin onlarda istediklerini alsınlar zaten almaktalarda kul hakkı yiyerek hikayeden dindarlar bu memleket işte bu kadar yürüdü
 • Abdülkadir TiryakioğluAbdülkadir Tiryakioğlu1 ay önce
  Abdurrahman Bey; bu yazınız için sizi tebrik ederim. Bir iki gün önce "Siyaset Mühendisliği" başlıklı yazınıza, eleştirel mahiyette bir yorum yazmıştım. Ve o yazıda sizi ve gazetenizi çokşiddetli bir şekilde eleştirmiştim. Neden şiddetli bir şekilde eleştirmiştim? Çünkü ülkemizin çok önemli sorunları olduğu, demokrasi, insan hakları, hukuk devleti, eşitlik, adalet, liyakat konularında büyük haksızlıklar yaşandığı halde, siz o yazınızda bu hususlara hiç temas etmiyordunuz. Bugünkü yazınızda ise farklı bir konudan bahsetseniz de, ortaya koyduğunuz görüşler, ben dahil birçok insanın katılacağı ve altına rahatlıkla imza atacağı özellikler taşıyor. Sizi bu yazınızdan dolayı tekrar tebrik eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.
 • Ahmet YıldızAhmet Yıldız1 ay önce
  Partiler bir araçtır.Milletvekilliği meslek değildir.Demokrasimizi ileri demokrasiler seviyesine çıkartmak için genel başkanları ve üst yönetimleri delegeler değil doğrudan ÜYELER seçmelidir. Dönem sınırlaması gelmelidir. Aynı durum sendikalar,barolar ve meslek örgütleri içi de gelmelidir.Saygılarımla..
 • kibarcikkibarcik1 ay önce
  bak muhterem ustad meşveret sıyaseten lıtarütüre mıllı nızam zamanında atıldı var olan dıle getırıldı uşygulandımı aaaaaha adam akıle heyetını secerek görev verıyor o görevı yerıne getıren secılmış heyetın raporunu hıckale almıyor hemde bu adam yakın tarıhe kadar reıs bakanııdı senınguzel temmenılerın daha cok zaman gecmesı lazım sanırım lveselam meşveret işlerine gelmez veselam
 • şükrü onukşükrü onuk1 ay önce
  Meşveret , şura veya istişare ümmete miras kalan peygamber sünnetidir , müslümanlar için özellikle öneminden dolayı mutlaka yerine getirilmesi gereken çok önemli ve hayırlı bir hizmet ve ameldir . istişare yapan az yanılır görüş ve düşüncelerinde isabet eder ,ufku açılır etrafında olup bitenleri analiz etmekte fazla zorlanmaz , sokakta ve sosyal medyada servis edilen haberlere hemeninanmaz ve olanları sağlam ve sağlıklı ,dürüst ahlaklı ve hakkı üstün tutan adil insanlarla paylaşarak 2 ayda fikrini değiştirip aklını kiraya vermez ,olayları anlık duydukları ile değil geniş bir zaman diliminde ve düşünce süzgecinden geçirerek değerlendirir ,bir kişinin istişaresiyle ikna olmadığında ulaşabildiği ve güvendiği sağlam herkesle istişare eder ondan sonra en doğru kararını verir velevki isabetli değilse kendince en doğru görüşe varmış olur ,görevini hakkıyla yerine getirmenin vicdan rahatlığıyla ,pişmanlık duymadığı için gönül huzuruylarahat eder . Osmanlının son dönemlerinde Abdulhamite karşı yapılanlar , 31 mart olayı , ittihatçıların dümen suyuna gidenlerin sonraki pişmanlıkları , Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan zulümlerde katkısı olanların pişmanlıkları , şahsi ikbal davalarıyla yanlışa sapanların pişmanlıkları ,hala günümüzde kuru gürültüden ibaret muhalif davranışlar hepsi istişare yapılmadığı için farkına varmadan katlanılmak zorunda kaldıkları ağır yükten öte bir şey değildir .
 • HasanHasan1 ay önce
  YÖK yurtdışı öğrenci sınavında Türk öğrencileri için %10 kontenjan sınırlaması getirdi. Kendi ülkesinde üniversite okuyamıyor.Oysa milli eğitim bakanlığı yurtdışındaki Türkler için binlerce öğretmen gönderiyor.Yök veya birileri bilerek veya bilmeyerek mağduriyetler oluşturarak reise komplo kuruyor olabilir.yök'ün bu adaletsizliği hemen kaldırılmalı binlerce aile ve öğrenci mağdur oluyor. mağdurlar çoğalıyor artık hayırlısı
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Hatice bacı köylü kurnazlığı yapma. Hocanın kimi kastettiği açık değil mi. Anlamıyorsan davul zurna bile sana anlatamaz. Hem yazdığına katılıyorum de hem de kime söylüyorsun de. Kendinle çelişme.
 • analşılmazlaranalşılmazlar1 ay önce
  ah hocam bu iş nereye gider belirsiz. MEB sayfasında dünyanın en azılı koministi dn düşmanı ahlak düşmanı Hasan Ali yüceli kahramanlaştırıp gençlerin beynini sulandırmak için yarışma düzenlemiş. ak parti döneminde bunlar oluyorsa sözün bittiği yerdeyiz. bu eğitim sistemiyel kim kiminle iştişare yapmış. memleket koministler mi emanet
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Beyaz Türklerden sonra Beyaz Müslümanlar..
 • ahmet koçakahmet koçak1 ay önce
  sayın dilipak ne adaletinden ne halknı dinlenilmesindenbahsediyorsunuz.fetö belasıyla mücadele ediyoruz diye adalet ve hukuk un içine ettiler.ne mahkemelrin beraat kararını,ne adli kararları umursamıyorlar.yahu mahkeme niye var,yeri geldiğinde mahkemenin kararına saygı duymalıyız diyen bizim siyasiler değilmi.adalet herkese eşit uygulanmazmı.yıllardır haykırıyorum attığınızher khk lı yı kesin fetöcü görmeyin.mağduriyeti direk yaşayan bir aile olarak oğlum khk ile atıldı fakat fetöyle bağı olmadığı için kriteri yok araştırdılar hiç bir şey yok temiz.geçen ay mahkemeden beraat alan avukat olacak diye haber çıktı,bugün adalet (adaletsizlik)bakanlığı açıklama yapmış khklı beraatta alsa avukat olamaz diye.o zaman mahkemeleri kaldırın,mahkeme niye var sayın dilipak ın dediği gibi ben yaptım oldu diyorsanız.tek adam denildiği zaman neden kızıyorsunuz.25 senedir ak partiye oy verdim ilk defa istanbul seçimlerinde oy kullanmadım.yanlışlar düzelir diye bekliyoruz.lakin kafalarına göre hüküm vermeye MAĞDURU VE AİLELERİNİ ağlatmaya devam ederlerse bir daha oy kullanmayacağız.bizim gibi düşünen mağdur sayısını hızla çoğaltıyorlar rakamları küçümsemesinler.yapılan bunca güzel hizmeti bir fetö piçiyle mücadele ediyorum diyerek,adaleti yok sayarak bizleri perişan etmesinler,hizmetlerini unutturtmasınlar...inşallah...
 • CEVDETTCEVDETT1 ay önce
  MAKAM KOLTUKLARINI İNANCIMIZA GÖRE DEĞİŞTİRECEKKEN İNANCIMIZI MAKAM KOLTUKLARINA GÖRE DEĞİŞTİRDİK.
 • KeskinKeskin1 ay önce
  İşin gücün akpartiye yönvermeye çalışmak, , akpartiye saldırmak. DİLİPAK; Bak filistin kan ağlıyor kadınlar cocuklar artık hicgüvenli yerleri kalmadı onuyaz.o kadar düşman var onları yaz onları gündem et . ya da abdullah gülün partisine gir orda eleştir korkak gibi ondan gözüküp onu eleştirme delikanlı gibi karşısına cık. Müslümanların dışında herkez Erdoğan düşmanı, Ege,akdeniz, suriye,ırak,pkk ,chp,ip,hdp,,tkp ,,başortululare saldıranlara tek kelime yazmaadamın yükü Türkiye ,osmanlı, müslümanların birliği,özgürlüğü. ,lozan hezimetinin düzeltmesi,özgürlük., beka sını muhafaza ... derdi yeterince çok. sırtına hancer sokmaktan artık utanın bırakın bu durumları ,o nasıl partiyi kurdu büyüttü ise tekrar toparlar ...karşı tarafa saldır bi zahmet. yada gölge etme...
 • BarışBarış1 ay önce
  İnsanları taksitle ev araba aldırıp insan olarak en verimli çağlarını ipotek altına alıp betona demire hapsettiler bozulma böyle başladı lafla sözle bozulma olmaz yapılanlara bakmak lazım istanbul sözleşmesi ile yapılanlarda son dönemdeki bu yapıya dökülen benzin devamının ne olacağını göreceğiz
 • UgurUgur1 ay önce
  Milletvekili geçinemiyor yav :)) milleti mi dinleyecekler şimdi
 • Sancar Sancar 1 ay önce
  ALLAH, KUR'AN , HZ. PEYGAMBER YETMİYORMU .... İLLADABİR ARACIARIYORSUNUZ.... SİZİNAKLINIZYOKMU ,MECZUBMUSUNUZ , YOKSAÖZÜRLÜMÜ.... AÇIN OKUYUN KUR'AN'ı , SÜNNET'i..... Ne istiyorsanız doğrudanALLAHTANisteyin.....
 • haticehatice1 ay önce
  Düşüncelerinize tamamen katılıyorum ama lütfen mesajlarınızı üstü kapalı yapmayın kimi ve kimleri kastediyorsanız açıkca söyleyin
 • erhanerhan1 ay önce
  Dilipak,genele hitap ediyormuş gibi yapıyor. Ama herkes in aklına hemen sadeceAKP geliyor. Acaba niye ?Çünkü herkesDilipak ınAKP ye gönderme yaptığını anlıyor .biliyor. Zaten çoğunun dakendisine "bravo " çekmelerinin de sebebi bu. Dilipakta bunun farkında.ama o, bana "aferin " gelsin de nereden gelirse gelsin derdinde ( geçenlerde AKP yeve kendine de muhalifyerel bir gazete,sırf AKP yelaf çaktığı için övgüler dizmiştikendisine)
 • Mehmet AralMehmet Aral1 ay önce
  Tişörtünde "cold beer" yazan gencin İslami ölçülere göre "setrul avret" yaparak namaza gitmesi hiç gitmemesinden evla değil mi? O an üzerine giyeceği daha uygun bir kıyafet yoksa o şekilde gitmesinin ne mahzuru var? Bugün öyle gider yarın öyle gitmemesi gerektiğini anlar ve daha uygun kıyafetle gitmeye dikkat eder. Dilipak hocamızın "şekille" bu kadar meşgul olması ilginç geldi bana... "Kolaylaştırınız zorlaştırmayınız" buyurulmuyor mu?
 • Murat toper ceylanMurat toper ceylan1 ay önce
  Elhamdülillah içimizde ası suresini hayat nizamı kabul edip uyarıcılar var.duvalarımız sizinle yenilendik elhamdülillah esselamü aleyküm
 • AHMET AHMET 1 ay önce
  Hocam ben size boşuna demiyorum risale i nur tefsirini okursanız daha çok hizmet edersiniz diye orada bir yerde yazar Bir zaman sinnen cismen büyük bir adam geldi namaz iyidir hoştur bitmediğinden usanç veriyor dedi nefsimi dinledim tenbellik kulağı ile şeytandan aynı dersi alıyor kendi nefsini ıslah etmeyen başkasının nefsini ıslah edemez öyleyse nefsimden başlarım
 • munir mitismunir mitis1 ay önce
  Aciz acyeni emekli oldum 1400 tl maas bagladilar alip birtaraflarina soksunlar 6000 gun sigorta emeklisiasgari ucret bile degil utanacak kimse ariyorum
 • EnderEnder1 ay önce
  Evet düşünecem abi sağol
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Sayın dilipak bizde vicdan ve vatan sevgisi reklamdır.Devleti kanunlar,Adalet ve liyakat yönetir.Bunlar ortadan kalktı,kurumlar işlemiyor ve ak partili herkes tuttuğu yerden yiyor.Dusunun bir ilçede eski ilçe başkanının sülalesi işte,neden çünkü ilçeyi kaymakam değil ilçe başkanı yönetiyor.Bu sistem devleti bitiriyor
 • SılaSıla1 ay önce
  1] Dest-i âdâ: Düşman eli.[2] Müstakiym: Doğru, dosdoğru (yamukluğa sapmayan hayırlı ve doğru istikamet)ŞAİR:Diyarbakırlı Said Paşa hazretleri.Şiir:müstakim ol_________________Sen usandırma eli, el de usandırmaz ___________________________________________seni_________________________________________Hilekârlık eyleme kimse dolandırmaz seni_____________________________________Dest-i âdâdan1 soğuk su içme, kandırmaz seni____________________________________Korkma düşmandan ki âteş olsa yandırmaz seni______________________________________Müstakiym2 ol, Hazreti Allah utandırmaz seni______ Şu işlere de BAKın yaa.... Kandırıldıklarını 7 düvele anlatıyorlar da;(Hem de utanmadan. AR damarları mı çatlamış??)) Dinde eksik olduklarını KiMSEYE anlatAmıyorlar. Din konusunda üzerlerine TOZ kondurmuyorlar. Sorsa HERşeyi EN İYİ bilen ONLAR. bu YÜZDEN dinİMizi güncellemeye çalışıyorlar YAA................ Müslüman adam aldatılmaz. Onlar ferasetLİDİRLER ki; olaylara Allah c.c nun nuruyla bakarlar. İşte bu nedenle; kimse onları ALDAtaMAZ. Pek bu aldanan salAKLAR kimDİRLER??? Müslümanlar neden bunların etrafında hâlâââââ??? Gerçi ülkede pek de müslümn kalmadı yaa hadi neyse. toplUm nüfusun %7 si ancak 5 vakit namaz kılıyor. O da ALLAH bilir NASILkılıyordurlar??? Makyajı mı, rimelli mi??? Kapri'yle mi, Yoksa şortla mı??? NAsıl bir dindar NESİL yarattı BU salAKLAR??? İnsanın böyle dostREiSleriolacağına..... MISıroğlu'nun dediği gibi; "Keşke yunan galip gelseydi" teşekkürler.
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 1 ay önce
  Bu asgari ücret ile bir aile nasil gecinilir, eve cocuklara nasil hediye alinir, harclik verilir. Bu zamanda bayram gelmis neyime..........
 • Fikret akınFikret akın1 ay önce
  Kurban bayramına geldik. Boy boy ilanlarla kurban vekaleti adı altında başta DİB olmak üzere ilgili ilgisiz her kurum ve kuruluş para istiyor..Müslüman olan olmayan aman topa tutarlar diye hiç bir şey söylemiyorlar.Daha önceki yıllarda kesen çoktu.Verecek aile arıyorduk.Şimdi ise kesen azaldı.Benim merak ettiğim bir bölgede tenceresinde bayram günü et olmayan ailelerin vebalini kim üstlenecek.Para toplayanların tuzu kuru...Güçlü bir şekilde ifade eden yok....
 • HÜDA PARLI METİN P.HÜDA PARLI METİN P.1 ay önce
  MUHTEREM DİLİPAK ŞU MİTİN İÇİNDEKİ ŞU HDPLİLER HAKKINDA BİR ŞEY BİLİYOR MUSUNUZ?BUNLARIN NASIL İKİLİ ÜÇLÜ BEŞLİ OYNADIKLARINI,HEM NALINA HEM MIHINA GİTTİKLERİNİ,ASLINDA MİTE DEĞİL,CİA VB. ONLARCA ÖRGÜTE ÇALIŞTIKLARINI BİLYOR MUSUSNUZ?BUNLARA VERİLEN MAAŞLARI KESMEK EN İYİ YÖNTEM GİBİ GELİYOR BANA.BESLE KARGAYI OYSUN GÖZÜNÜ.ŞU MİTİN KİME ÇALIŞTIĞINA DAİR BİR BİLGİNİZ VAR MI?BENDEN SÖYLEMESİ.SİZ BİLİRSİNİZ.......
 • MahoMaho1 ay önce
  Hocam çok güzel yazmişsınız ellerinizin kuveti uzun olsun biz millet olarak kendimizi değiştirirsek başımızdakiler otomotik olarak değişir
 • Sancar Sancar 1 ay önce
  AHABER TELEVİZYONU , AMAZONORMANLARINDAAĞAÇKATLİAMIYAPILIYORdiyehaberyapmış..... İnsanhayretediyor,dünyadaormanlarıtahripeden birilerivarmış...... ALLAHTANBİZDEYOK....!!!!!
 • yayladağlı aykutyayladağlı aykut1 ay önce
  yine yine yine harika bir yazı yine doğrular dile gelmiş.Allah senden razı olsun Dilipak. İslamı doğru anlayıp doğru anlattığın için ... ve de cesaretin için. lütfen böyle kal
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 1 ay önce
  KIYAMETİNKOPTUĞUNUGÖRSENİZ,ELİNİZDEKİFİDANIDİKİN. Hz. MUHAMMED........ "ORMANDAN YAŞ KESENİN, BAŞINIKESERİM.." FATİHSULTANMEHMED....Toprağınaltınagirdiklerinde ,ALTIN VE DOLARIN fayda etmediğinigöreceklerbirileri..... Lakingeçolacak...... Bu dereler, bu ormanlarbizemiraskalmadı , onları;çocuklarımıztorunlarımızdanemanet aldık.... AMA EMANET'eİHANET ETTİK..... HERKES ETTİĞİNİNKARŞILIĞINIBULACAK.....BEŞERİN ADALETİŞAŞAR , KURBANOLDUĞUMALLAHINADALETİŞAŞMAZ....
 • Ahmet öztürkAhmet öztürk1 ay önce
  Saygıdeger hocam yazılarınızı takip ediyorum hep dogru yazıyor dogru soylüyorsunuz bende ihl mezunu birisiyim çok üzülüyorum bazı durumlara bazan süpheleniyorum aldıgım egtimden acaba bizmi yanlış biliyoruz ihl li olarak diyede düşünmüyo degilim ya bizde bi yanlışlık var yada biz bizden oldugunu sandıgımızlarda bizim siyasilerimizde Allah sonumuzu hayır etsin sizin söylediklerinizi ve yazdıklarınızı dikkate bile alan yok olsa degişim olur saygılar sunar Allah haramilerin şerrinden korusun...
 • MuzafferMuzaffer1 ay önce
  Yorma kendini. Mübareklerin hepsi alim her zamanherşeyi biliyorlar maalesef.
 • AvniAvni1 ay önce
  Evet hocam toplum ilk kendini degistirirse yoneticiler de o şekildedeğişir.Değişimbiz de başlamalı.Kendi irademiz ile
 • Abdulmuttalib el ArabiAbdulmuttalib el Arabi1 ay önce
  "Kral Çıplak!" Diye haykırıyorsun ama maalesef yandaş takımı seni hazmedemiyor ve taş'a tutuyor...
 • MülayimMülayim1 ay önce
  Eleştirmekte hür iseniz kimseden korkmuyorsanız "işte istanbul sözleşmesinin mimarı", "işte fetöyle yıllarca kucak kucağa olduğu halde kılına dokunulmayanlar" diye başlık atsa ya Yeniakit gazetesi. Yapabilir mi. Sadece iki örnek. Bunları çoğaltabiliriz. Dün de söyledim... "Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı, yılın ilk yarısında 21 bin 20 kişi artarak 201 bin 176'ya ulaşmış"!!! Tabi bu da sadece banka hesabı baz alınıyor geriye kalan gayrimenkulleri Allah bilir. Yahu ben bir memur olarak helalinden faize bulaşmadan 150-200bin liralık bir ev alamıyorum. 100bin liralık eve de razıyım ama o fiyatlara ev bulmak imkansız gibi. Kim yönetiyor bizi. Sadece helal istiyoruz yahu hakkımız değil mi bu"... Edebiyatını yapmaya gelince faize, ab'ye, abd'ye demediğinizi bırakmıyorsunuz ama icraatta onların dediğini harfiyyen yapıyorsunuz. Zengin daha çok zenginleşmeye, fakir daha çok fakirleşmeye devam ediyor. Unutmadan şunu da söyleyeyim. Allah asgari ücretle geçinmek zorunda olana yardım etsin. Her zaman söylüyorum devlet herkesten önce asgari ücretliye baksın. Patronlara laf geçiremeyen devlet devlet midir? Rahmet Erbakan hoca nasıl yaptı birkaç ay içinde zamları. Vekillerin maaşı asgari ücrete indirilsin ve sadece o parayla geçinmesi sağlansın bakalım neyapacak o mümin kardeşlerimiz!!!!
 • NedimNedim1 ay önce
  Hocam sizi aylardır takip ediyorum, gerekli uyarıları yaptınız, daha fazla zorlamayın, çiçekten böcekten konuşun artık, allah hüküm verenlerin en hayırlısıdır.
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  Allah'a kulluk, insanı hürkılar.... Şeyhe ,hazrete ,hünkara, sultana kulluk insanı KÖLE YAPAR.... İSLAM BİRLEŞTİRİR ,TARİKATLARCEMAATLER BÖLER....TARIKBİNZİYADENDÜLÜSÜFETHETTİĞİNDE MÜSLÜMANLAR BİRVEBİRLİKTİ..... 500SENEsonra ENDÜLÜSdüştüğünde , 300 eyakınTARİKAT ,CEMAATvardı.... FETÖ ,ADNAN HOCA , BADECİŞEYH ,ALİKALKANCI, HİZBULŞEYTANLAR daha daha sayısızsapıklardandersalmayacakmısınız...
 • edep ya huedep ya hu1 ay önce
  hocam doğru söylüyorsun da bukibir abideleri cehalet putları vatandaşı dinlemez. bir şeyde bilmediği için boş konuşmayı sever. özellikle oy verdiğimiz için beklentilerimize vaadlerine sadık kalmayan ak partiyi haklı olarak eleştiriyoruz. içlerinde kaçtane bilgili saygıdeğer sözü dinlenir var?? bırakın saygıyı millet selam bile vermiyor. seçim zamanı bir kaç vekil cadde de yürüyordu arkalarından baktı. ak partiye oy veren vatandaş bunlara selam bile vermiyor. reis adına üzüldüm.vatandaşla hiç bir ortak bağı olmayan kendi oylarını da ak patiye verdiklerinden şüphe duyduğumuz bu insanları reis neden aday yapar anlaşılmaz. bürokraside de böyle ne kadar tanıdığım reis düşmanı varsa baş köşelere atanıverip memleketi yönetiyor. akıllara ziyan bir durum. onun için bunlar iştişare yapmaz. sizi kerizler enayiler der gibi vatandaşa tepeden bakar, bol bol yalan ve boş laf konuşurlar. yüklerini yüklemişler kaybetme endişleri de yok. gerisini reis düşünsün millet düşünsün
 • CemCem1 ay önce
  Konu muhalefet oldumu adrese teslim yazılar ama üstü kapalı akp eleştirileri. Elbette hesap günününsahibi herşeyi görüyor. Çok satın aldım gazetenizi ama hakkımı size helal etmiyorum sayın dillipak.

Günün Özeti