Mabed disko olur mu?

03 Aralık 2018 Pazartesi

Papa Francesco Roma’da bulunan Vatikan’a bağlı Papalık Gregoriana Üniversitesi’nde 29-30 Kasım tarihlerinde, 36 ülkeden yaklaşık 300 kişinin katıldığı uluslararası bir konferansta “Eski kiliseler, gece kulübüne ya da diskoya çevrilmesin” diye çağrı yaptı ve “Eski kiliseler, insanlığa en faydalı biçimde ve özellikle de yoksullara hizmet edecek şekilde kullanılsın” dedi. 

Katılımcılar arasında yer alan Kanadalı Başpiskopos Paul-Andre Durocher kendi ülkesinden bir örnek vererek, “Ontario’nun kuzeyinde küçük bir kilisenin striptiz kulübüne çevrildiğini” söyledi.. Piskopos buradan her geçtiğinde bu bina için Tanrı’ya dua ediyordu. “Tanrı’ya şükür sonunda bina yandı. Bu en kötü örneklerden biriydi” dedi. Vatikan’ın Kültür Bakanı konumundaki Papalık Kültür Konseyi Başkanı Kardinal Gainfranco Ravasi de “Bir kilise dini amaçla kullanımdan çıksa da kutsallığını yitirmez. Kilise binasında pizzacı açmak dine hakarettir” diye konuştu.  

Birden aklıma Antep’te yakın zamanlarda yaşanan bir olay geldi. Milli Mücadelede en fazla şehid veren illerimizden biri Maraş, biri de Antep. Maraş’ta Sütçü İmam’ı biliyorsunuz. Onun adına bir üniversite var bugün. Fransız askeri elbisesini giyen Ermeni militanlar çarşaflı bir kadının peçesine el uzatınca direniş başlamıştı, hatırlarsanız. Antep’de de benzer bir olay yaşandı. 1918 yılında Fransızlar Antep’i işgal ettikten üç yıl sonra Fransız bayrağını Antep kalesine çekebildiler. Bu süreçte 6000’e yakın şehit verildi.. Bu işgal zamanında henüz 16 yaşında bir genç olan Kâmil, işgali altındaki şehrin sokaklarında dolaşırken bir Fransız askerinin bir kızımızın başörtüsüne uzandığını görünce dayanamadı ve Fransız askerini öldürdü. O da orada şehid edildi ve bugün Antep’te “Şehit Kâmil” adında bir ilçe var. Yetmiş yıl sonra yeniden birileri bu ülkede çarşaf, başörtüsü tartışması başlattı. 1992′da CHP’li Belediye Başkanı CELAL DOĞAN (1989 - 2004) kurban kesilerek, tekbir ve salavat getirerek genelev açılışı yaptı. Hem de “Ortadoğu’nun en lüks, en modern kerhanesi” diye reklam yaptılar. 

Hatırlayın 28 Şubat öncesi, sonrası CHP’liler, Halkevleri, ADD, ÇYDD ya da BÇG’liler ne yapıyordu. Kılıçdaroğlu merak ediyorsa söyleyeyim: İşte CHP işte bunun için iktidar olamaz.

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin Gaziantep 1. sırada aday gösterdiği Av. Celal Doğan’ın, 1992 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediye başkanlığı yaptığı dönemde tekbir, salavat ve dua eşliğinde kurban kestirerek genelevi açtırdığı ortaya çıktı. Av. Celal Doğan’ın belediye başkanlığı döneminde o zamanın parasıyla 10 milyar TL’ye mal olan Gaziantep Genelevi, yoğun bir davetli katılımıyla açılışı gerçekleştirilmiş. Genelevin açılışı esnasında belediye başkanı Av. Celal Doğan; ‘Vatan evlatlarına hayırlı ve uğurlu olsun’ ifadelerini kullanmış.” Selahaddin’in ordusunu Haçlı Ordusuna asker yapma misyonunu üslenen bir terör örgütüne siyasi destek veren, aynı şekilde ABD emperyalizminin “Ortadoğu” denilen coğrafyadaki koçbaşı, paralı askeri durumundaki bir örgütün eş güdümündeki bir siyasi hareketin böyle bir kişiyi sahiplenmesi aslında hiç de sürpriz olmasa gerek. Sonunda tencere yuvarlanmış, kapağını bulmuş oluyor.

Bu durum, esasen CHP’nin, HDP ile ittifak arayışındaki zihniyet ikizliğinin de bir başka göstergesi olarak görülebilir..

Neyse ki, 9 Mayıs 2017 tarihli bir gazetede şöyle bir haber daha vardı: “CHP’nin kurban keserek açtığı “genelev” kapatıldı Dönemin CHP’li Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan tarafından kurban kesilerek açılan genelevi” iki gün önce yıkılarak tarih oldu. Gaziantep’te ilki 1938 yılında açılan “genelev” için 1992 yılında dönemin CHP’li belediyesi tarafından 10 milyar lira harcanarak yeni bir kompleks inşa edilmişti. (…) Gaziantep’te ilk “genelev” yine CHP döneminde 1938 yılında Yazıcık denilen mahalde açılmıştı. Son olarak 1992 yılında Beylerbeyi köyü yakınlarında kurulan Gaziantep genelevi dönemin belediye başkanı Celal Doğan tarafından “kurban kesilerek” açılmıştı. Gaziantep valiliğinin aldığı kararla “Yaşam alanlarının içinde kaldığı” belirtilen Gaziantep Genelevi Büyükşehir Belediyesi yıkım ekipleri tarafından yıkıldı. Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ilgilileri mülk sahipleri ile karşılıklı anlaşma yaparak yıkım kararının verildiğini ve yaşam alanlarıyla da iç içe geçmesinden dolayı bölge halkı tarafından da sürekli şikâyet edildiği için yıkımların gerçekleştiği ifade edildi. Kaynak: https://www.sonhaberler.com/gundem/chp-nin-kurban-keserek-actigi-genelev-kapatildi-h267603.html

Bizde bugün, CHP döneminde kapatılan, yıkılan, bar, pavyon olarak kullanılan camiler tartışma konusudur. Bunlardan biri de; İstanbul’da, hemen Sirkeci tren istasyonunun hemen yanındaki, İÇKİLİ GAZİNO yapılıp ‘ANADOLU SAZEVİ’ isminin verildiği “Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii”. Özal döneminde tekrar camiye çevrildi. Oradaki esnaflar bu olayı bilir.

Vatikan’daki bir konferansla başladık, onunla bitirelim: Bir Vatikan yetkilisi “Eski kilise binalarının müze ya da belli temalarda toplantı mekânı olarak kullanılmasında ise sakınca olmadığını” söyledi. Çünkü yeni kilise yapmak şöyle dursun tarihi kiliseler bile metruk halde. Ne papaz, ne rahib ve ne de rahibesi ve ne de cemaati var. Hiç olmazsa mabed olarak kullanılan mekânlar “yüz kızartıcı günah evlerine dönmesin” diye müze ve benzeri yapılara dönüştürülmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorlar.  

Bugün toplam 100 bine yakın kilise olan İtalya’da halen bine yakın tarihi kilise başka amaçlarla kullanılıyor. Aynı şekilde San Donato kasabasında 1500’lü yıllardan kalma bir kilise “pizza restoranı”na dönüştürülmüş. Milano›da da San Giuseppe della PaceKilisesi 2001 yılında “disko-kulüp” olmuştu. Genova kentinde ise eski bir kilise binası halen “banka” olarak kullanılıyor. Bazı kiliseler spor kulübü, kafe, kitapçı, müze ve tiyatro olarak kullanılıyor ve bazıları da Müslümanlar tarafından alınıp camiye çevriliyor. 2000 yılından bu yana Kanada’daki Katolik kiliselerinin % 20’si kapanmış ve bu oran giderek artmasının yanında, halen birçok kilise cemaatsiz ve sadece birkaç ruhaninin yardımı ile ayakta ya da yaşlılardan oluşan küçük gruplara hizmet veriyor, veya misyonerler tarafından veya turistik gaye ile açık tutuluyor.. Aslında bu durum, sadece AB ülkeleri için değil, bütün Hristiyan dünyası için geçerli.

Garp cephesinde durum bu. Batı taklitçilerinin izinden gidenlerin varacakları yer de başka bir yer olmayacaktır. 

Selam ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Arif Atay Arif Atay 3 ay önce
  Kiliselerin durumu bir yerel yöneticinin tesbiti ile",görkemli binaları var içlerinde ibadet edeni yok"Bizim ibadet etmek isteyen müslümanımız çok. Elhamdulillah! Yöneticiler ve hocalar kulluğun önemini ,Allah 'a ibadetin ehemmiyetinin farkında değiller. İki rekatlık Cuma farzını en kısa sureleri seçerek kıldırıyorlar. Yasak savar gibi.Teravih namazlarını jet gibi kıldırıyorlar."halkımızın tabiri ile".Şöyle birşey kabul edilebilirmi?"Onlar İlahi iradenin yeryüzündeki temsilcileridir." Peygamberler için.Bir cuma hutbesinde tüm avrupada böyle söylendi. Selamlar!
 • halilhalil3 ay önce
  İmar ihale hayali ihracat vb.işler yapıpda kendini büyük başkan diye alkışlatan hiç kimse olmadımı ülkemizde
 • Prof De Mehmet TokaçProf De Mehmet Tokaç3 ay önce
  İNSANLIĞIN MEDENİYETİNE İSYANIİnsan biyolojisi beş duyu ile sınırlıdır. Bu beş duyunun karşılık bulduğu alan ise doğal ortamlardır. İnsanoğlu henüz beton bloklarda hareketsiz yaşayıp, sanal alemde dolaşacak kadar evrilmemiştir. Muhtemelen de evrilmeyecektir. Doğal ortamından uzaklaştırılan insanoğlu; kültürlerin, inançların, değerlerin kendisini sınırlamasından kurtulmak için sonsuz özgürlük bahşeden sanal alemde yaşamayı tercih eder hale gelmiştir. İnsan biyolojisine yabancı bu ortamda yalnız kalmıştır ve sadece hazları ile davranmaktadır. Kendisine yabancılaşan gerçek hayat ile karşılaştığında ise en belirgin tepkisi şiddet ve Vandalizm olmaktadır. İkibinli yıllarda ortaya çıkan toplumsal hareketlerin tipik özelliğidir Vandalizm. Her ne kadar arap baharı, pembe devrimler gibi romantik isimler verilse de, genellikle bir amacı bir felsefesi yoktur. Klasik devrimlerde bir felsefe, bir amaç, bir istek bütünlüğü varken günümüzdeki toplumsal hareketlerde bunlar yoktur. Sadece bu hareketleri tetikleyen ve manipüle edenlerin istekleri, olaylar yeterince köpürtüldükten sonra ortaya dökülmektedir. Eyleme giren bireyler arasında ise hiçbir şekilde, bir felsefe veya inanç birliği yokken kendini Vandalizm şeklinde gösteren ciddi bir eylem birliği vardır. Toplusal değerlerden, kültürlerden, inançlardan uzaklaşan ve hazlarına esir olan insanoğlunun gerçek hayata karşı ortak davranış biçimidir Vandalizm. Günümüzde medeniyet-teknoloji tasavvurunun en önemli motivasyonunu oluşturan endüstri 4.0 idealinde de adeta insan faktörü unutulmuştur.Medeniyetin seyri böyle devam ettikçe insanoğlunun buna cevabı Vandalizm olacaktır.Prof Dr Mehmet Tokaç 0535 7410441
 • Yine güldürdün. Yine güldürdün. 3 ay önce
  Abdurrahman Abi bişey sorucağım. ...  Öyle anlatıyorsun ki sanki chp döneminde yapılan kötü şeyleri tamamen ortadan kaldırmışız. Günümüz Yeni Türkiyesinde:Zina serbest mi? Evet. Faiz serbest mi? Evet. Kumar Devlet eliyle oynanması halinde serbest mi? Evet. Domuz eti kasaplık et mi? Evet. 
 • şabanşaban3 ay önce
  zannedersem satın yazar muhalefetin sesi bir yayın organında yazı yazmış da fikir olarak linç ediliyor gibime geldi. yeniakit.com u hep muhalefet mi okuyor veya sadece muhalefetin sesi mi buradan yayınlanıyor. ya da site kendi muhalefetini mi üretiyor. benim bildiiğim yayın kuruluşu kendi fikirdaşlarınca OKUNUR VEYA kişi okudukça zamanla yayın kuruluşu ile fikirde aynı çizgide olur. bu yaman çelişkidir anlayamadım aynı Türkiye nin hali gibi. Allah cc sonumuzu hayır etsin.
 • meleknurmeleknur3 ay önce
  TÖVBE ESTAĞFİRULLAH. YARABBİM SEN BİZİ GÖZ AÇIP KAPAYANA KADAR NEFSİMİZİN ELİNE BIRAKMA.ŞEVKİ YILMAZIN AKİT TV DEKİ AFLA İLGİLİ FETÖ MADURLARI AFFEDİLSİN SÖZLERİNİ DESTEKLİYORUM. DEVLETİMİZ BÜYÜK VE GÜÇLÜDÜR. SON BEŞ YILDA MÜLAKATTA ELENİP İŞE YERLEŞMEYENLERİ HÜKÜMET KOMİSYON KURUPİNCELEYİP BU GENÇLERİ KAZANMALI!
 • Mazlum ZalimMazlum Zalim3 ay önce
  ABDURAHMAN BEY TAĞUT,UN VE BELAM,LARIN KİMLER OLDUĞUNU OKUYUCULARINIZLA PAYLASMANIZI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ,Sokaklar geneleve dönmüş sizler ise yalakalık ve yandaşlık da sınır tanımayan adaletsiz hukuksuz işleyen bir sistemin koruyucularısınız,ALLAH C.C. ISLAH ETSİN İNŞALLAH,ISLAH OLMAZ İSENİZ.ALLAH,dan C.C. korkmaz ALLAH C.C ile kandıran TAĞUT,larınız ile kıyamet günü dirilirsiniz İNŞALLAH.
 • VakaVaka3 ay önce
  Simdi sunu anlamakta zorlaniyorum. ... ama tabi ya muslumaniz yonetimde camide imam hatipte kur an kursunda bir numarayiz.imam hatip liselerinin soyle bir etrafinda bakin ... vaziyet bu.
 • Ak partinin haramlarıAk partinin haramları3 ay önce
  Ak parti döneminde ... zinayı suç olarak çıkartanlardan da bahsedecek misiniz?
 • Ali aslanAli aslan3 ay önce
  Sahici kardeşim, Dilipak ... hakkında olumsuz birşey yazamaz...
 • Ali aslanAli aslan3 ay önce
  Kalbinde ...
 • fakifaki3 ay önce
  amerikan menşeili bir proje olan bob un eş başkanı tarafından yönetilen bir ülkedeyiz maalesef. gerisini anlayın siz. ne hale geldi ümmet. foto batı ürünü ılımlı islam dinler arası diyalog safsatasını taşeronu, bizim uzun da bob safsatasının eş başkanı durum bu malesef.
 • Ali aslanAli aslan3 ay önce
  .... yazıyorsun 
 • Balıkesir SakiniBalıkesir Sakini3 ay önce
  Muhafazakarım diyen partilerin zamanında açılmış Genelev ler ne olacak peki. Bu muhafazakarların kapağı kim ki onu bulsun...
 • VELİVELİ3 ay önce
  o y a l a n m a y ı bırakalım,,, kalın harflerle yazmıyorum...2019 da büyük ve kanlı bir kalkışma olacak,,bu kuvvetli bir öngürü !! Düzgün sicili olan kişiler ''Sivil Savunma'' adı altında silahlandırılmalıdır..Trafikte, Markette, Yolda..aklınıza gelebilecek heryerde aynı anda katliam başlatacaklar...Amerika bu yüzden Suriyeye yığınak yapmağa devam ediyor... Onun derdi petrol falan değil,,, Onun derdiTürkiye Yeni Anayasayı yapamadan masayı devirmek... Çünkü Yeni Anayasa ile sadece Türkiye Kurtulmayacak... Bütün Dünya mazlum ve müslümanları Uyanacak ve Kurtulacak.....Yani Turp un büyüğü heybede...
 • Biz Biz 3 ay önce
  S.s.aleykum. reis olmadi.gazi almakbicinkac defa İDAM dedin nerede. Analarimizi bacilarimizi kadeslerimiz GENELEVLERE DUSUREN KANSIZLARI hala yasatacakmiyiz.onlar nuce ayseleri zeynepleri oldurduler.Sanmayin biz sualden sorulmayacagiz !.hepimiz sorumluyuz.IDAM SIYASETE ALET EDILMEMELI GEREGI YAPILMALI.illa bir musibet mi yasamaliyiz...s.aleykum. saygilarimla...
 • Ahmet çakalAhmet çakal3 ay önce
  Diyanet bu içerik le durduk ca, biz de bu koruma kanun ları olduk ca,kadınların bir telefonla kocasını evden kovdukca,zina suç olmadan çıktık ca, faiz kâr la bir tutulduk ca , sözde İslam ülkesi olduğumuz sözde kaldık ca herşey olabilir! Cami de kilise debaşka maksat la açılabilir!
 • VELİVELİ3 ay önce
  Sancar,,, yazdıkların konusunda...aynı noktadan bakıyorum..dopdoğru..Kadir Mısıroğlu'nun yanliş veya eksik neyi var? neden tasdik edip kabul etmiyorsun...
 • GündeşGündeş3 ay önce
  Ağzınbal yesin Sancar gardaş. Üzerine çok yazılacak çok şey var fayda etmez, hemde düşünce yorgunuyum. Senin gibi düşünenlerden Mevlam razı olsun.
 • melih53melih533 ay önce
  sancar yorumcu kardeşimiz çok güzel dile getirmiş...muavviye düzeni**
 • SahiciSahici3 ay önce
  Sayın yazar son verilen Ergenekon Davası mütalaası hakkında da yazı yazmanızı bekliyorum. Şimdi Ergenekon var mı, yok mu. Nasıl edelim. Ak Parti bu konuda ne der.
 • Bir DostBir Dost3 ay önce
  Bugün yorumlar HARİKA
 • AlpetAlpet3 ay önce
  İslamIn öğretilerini ayaKlar altınaCHP mi alıyor.,İktidar olmuş da?Faiz,rant,Sahtekarlıkçakma ürün,rüşvet, vb.tavan yapmış, tavan. Ama dış güç, içerideki firsatcilar bunun sebebi,iktidardakıların sucu ne?..
 • BÜNYAMİN TOPUZ BÜNYAMİN TOPUZ 3 ay önce
  Evet hocam sirkecideki o camide başta ALİ MAZAK Hocam olmak uzere sirkrci esnafının büyük gayreti emeği vardır.ALLAH emeği gecen herkesten razı olsun.Bende o dönemde hem okuyor hemde çalışıyordum otomotiv sektöründe nacizhane o camide Müezzinlikte yaptım selam ve dua ile vesselam.
 • M TEVFİK BUĞDAYCIM TEVFİK BUĞDAYCI3 ay önce
  GENELEVİ KAPATMAK İŞ Mİ.KONYADA GENELEVE UZUN YILLAR ÖNCE KAPATILDI.ŞİMDİ 1 ARTI 1 EVLER MODERN GENELEV OLARAK ÇALIŞIYOR.BELEDİYELER İÇKİLİ LOKANTALARA RUHSAT VERMİYOR.ZENGİN KONYALININ BAĞI VAR.BAĞINDA İÇİYOR.GARİBAN DAĞDA BAYIRDA,ARAÇTA İÇİKOR. .. KONYALIİÇKİ İÇMEK İÇİN SAHİLE GİDİYOR.
 • GaripliklerGariplikler3 ay önce
  Avrupa Birliği istedi diye zina serbest bırakıldı! Ama stüdyo daire yapımı yasaklandı..Milli Piyangonun adı liselere verildi! Ziraat Bankası Fen Lisesi, Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi adı altında bu Müslüman ülkede okullar açıldı. Spor Toto; gençlerimiz spor yapsın diye spor sahası yaptırdı ve bunun ilanı için de tabelasını çaktı. Genç dimağlara kumar aşılandı.. Spor Toto'nun müdürü de gençlik bakanı yapıldı. En alçakçası da faizin haram olduğu öğretilen İmam Hatip'e de Vakıfbank İmam Hatip Ortaokulu adı verildi.
 • SancarSancar3 ay önce
  Gençlerin deist ateist olmalarıyada başka felsefelere yönelmelerininesas müsebbibleri, yöneticiler ve ANABABALARI,DEDE NENELERİDİR... HzÖmerin kuzuyla kurt meselini anlatıp ,Aişeden nakille Peygamberin evinde 3 gün ocak yanmadığını anlatıp sonra da...4 çeker ciplerine , Maybachlere , Auuuuudi 8 lere atlayıpAVM lere , Huggalara , NusrETlere ,MADO lara koşup kıtlıktan çıkmış gibi ETE ,KEBABA saldıran ana babalarını gören çocuklara !HELAL vE HARAM nedir ,nasıl anlatacaksın ,anlatsanda inanırmı. ..Herşey gözlerinin önünde...Kıyametin koptuğunu görseniz elinizdeki fidanı dikin diyen bir peygamber , Ormandan dal KESENİN , BAŞINI keserim diyen bir FATİH ne ifade eder...Yeşil alan görünce Kırmızı görmüş boğa gibi saldıran Müteahh İT Belediyeci ortaklığı...Gençlerden önce dinden çıkmış BÜyÜKLERE bakmak lazım...Dinden çıkanda ,gençleri çıkarandaAdı BÜYÜK ,kendileri KÜÇÜKhatta ÇUKURLAR dır...15 temmuzda kalkışma oldu ,Fetoş denen sümüklü casus 17 Temmuz'a Kadar emekli vaiz kadrosuyla SGK 'dan maaş almaya devam ediyordu...Diyanet ne iş yapar , bir anlatsada ...İnanç turizmi çerçevesinde HAC ve UMRE organizasyonları dışında.....7 yıldızlı ,KABE manzaralı ZEMZEM TOWERLARDA... Gençler inanırmı böyle dine ,ancak Kadir İNANIR...selam ve dua ile ..Gerçek müminlere selam olsun...
 • SancarSancar3 ay önce
  Gençlerin deist ateist olmalarıyada başka felsefelere yönelmelerininesas müsebbibleri, yöneticiler ve ANABABALARI,DEDE NENELERİDİR... HzÖmerin kuzuyla kurt meselini anlatıp ,Aişeden nakille Peygamberin evinde 3 gün ocak yanmadığını anlatıp sonra da...4 çeker ciplerine , Maybachlere , Auuuuudi 8 lere atlayıpAVM lere , Huggalara , NusrETlere ,MADO lara koşup kıtlıktan çıkmış gibi ETE ,KEBABA saldıran ana babalarını gören çocuklara !HELAL vE HARAM nedir ,nasıl anlatacaksın ,anlatsanda inanırmı. ..Herşey gözlerinin önünde...Kıyametin koptuğunu görseniz elinizdeki fidanı dikin diyen bir peygamber , Ormandan dal KESENİN , BAŞINI keserim diyen bir FATİH ne ifade eder...Yeşil alan görünce Kırmızı görmüş boğa gibi saldıran Müteahh İT Belediyeci ortaklığı...Gençlerden önce dinden çıkmış BÜyÜKLERE bakmak lazım...Dinden çıkanda ,gençleri çıkarandaAdı BÜYÜK ,kendileri KÜÇÜKhatta ÇUKURLAR dır...15 temmuzda kalkışma oldu ,Fetoş denen sümüklü casus 17 Temmuz'a Kadar emekli vaiz kadrosuyla SGK 'dan maaş almaya devam ediyordu...Diyanet ne iş yapar , bir anlatsada ...İnanç turizmi çerçevesinde HAC ve UMRE organizasyonları dışında.....7 yıldızlı ,KABE manzaralı ZEMZEM TOWERLARDA... Gençler inanırmı böyle dine ,ancak Kadir İNANIR...selam ve dua ile ..Gerçek müminlere selam olsun...
 • ŞaşkınŞaşkın3 ay önce
  Bu yazı, zinayı yasallaştırıp tüm ülkeyi geneleve çevirenlari aklamak için yeterli olmamış!?..
 • fethifethi3 ay önce
  Sat7türktv ile kanalhayattv türkçe yayınla misyonerlik yapıyor ama bunun iltica etmek isteyenler büyük şehirlerde kalabalık içinde yalnız oldugunu hissedenler ve psikolojik sorunu olanların dışında tesir edebileceği insanlar olduğunu sanmıyorum. Zaten onlarda bunalımda isen bizi ara diyorlar
 • Hüseyin ErçetinHüseyin Erçetin3 ay önce
  Vealeykümselam Sn. Dilipak. Allah (cc.) sizlerden ebeden razı olsun. Ne güzel dile getirmişsiniz CHP zihniyetinin ülkemizde açtığı manevi tahribatı. Gerçi CHP, kurulduğundan bu yana felsefesi din düşmanlığı olmuştur. Bilmeyenlere, arada hatırlatmak gerekiyor. örneğinizde anlattığınız ''CHP döneminde kapatılan, yıkılan, bar, pavyon olarak kullanılan camiler, İstanbul’da, Sirkeci tren istasyonunun hemen yanındaki, İÇKİLİ GAZİNO yapılıp ‘ANADOLU SAZEVİ’ isminin verildiği “Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii”. Özal döneminde tekrar camiye çevrilmesi''gibi daha nice örnekler verebiliriz. Allah cc. Memleketimizi bunların eline bırakmasın. Amin
 • MalkoçMalkoç3 ay önce
  Sıra geldi CİAsevk ve idaresinde UYGUR kardeşlerimiziistismar ederek ÇİN'le aramızı bozmaya...İlginçtir buradada CİA -FETÖ - Davidson ekibi kolkola, bileşenleride sırada... Özbek asıllı ünlü CİA casusu Ruzi Nazar,akrabası ve yetiştirmesi Fetülcia'dan tutuklu ENVER ALTAYLI, Altaylının akrabaları Özbek asıllı KAVUNCUGİLLER...İyi parti İST .İl .başk BUĞRA KAvUNCU..Almanya ve Kazakistanda Fetoşcularla sarmaş dolaş geçen ticari başarılarla dolu günlerden sonra ,yeni görev yeri TÜRKİYEMİDİR.. Meralin başdanışmanlarıneden fetülcia ve washıngton menşeilidir..? BUĞRA KAVUNCU biri...Buğranın amcası ,eski ÜLKÜCÜ , daha sonra İRAN HİZBULLAHI yeryüzücü BURHAN KAVUNCU kılıktan kılığa girmektemidir..BİNBİR SURAT gibi...Şimdilerde UYGUR kıyafeti giyerek ,sırıtkan bi ifadeyle yeni rollerinemi soyunmaktadır...Uygurların hamisi rollerinde ,U.S.A'Sam amcalarının kucağında...Tıpkı RABİA KADİR gibi ,SeYİT TÜMTÜRK gibi... FetöY-CHP ,İP , Açık toplum enstitüsü ,Osman Kavala giller .Federasyoncu ,açılımcı Merve Ravza Kavakçıgiller, İkinci OSLOCULAR , vs fesli püsküllü deli KADİR ,yine ARTİZ kimse inanmaz AKİL KADİR ,SOROS KAREN FOGG çocukları elele Parçalanmış Türkiye Cumhuriyeti için 7/24 çalışıyorlar..SonlarıFETOŞCULARDAN farklıolmayacak..Yaşasın TÜRK -AVRASYA BİRLİĞİ ...Kahrolsun BİP=Büyük İsrail Projesi, KÜRDİSTAN adı altında Büyük İsrail... PKK güya marxist-leninist ,Amerikanın kapı iti gibi ,kucaktan inmiyor..Hüda par da biz kardeşiz pKK ile diye barış elini uzatıyor ..,Bunlar şimdi maske raktılar ama DOMUZBAĞI ve BETONLAMA ustasıdır bunlar..O zamanlar Selman asidi icad etmemişdi daha ,yoksA kullanırlardı...ama fırsat geçerse öğrendiler artık ,uygularlar..Sapıklığın sonu yok ,Cumhuriyetin kıymetini bilsin herkes ,aklını başına alsın...
 • Abdullah ÖzAbdullah Öz3 ay önce
  ... genelev gibi konuları kaleme almak yakışmamış.
 • Rabia Rabia 3 ay önce
  Euzubillahiminesseytanirracimbismillahirrahmanirrahim Savaş, hoşunuza gitmediği halde üzerinize yazıldı (farz kılındı). Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz.bakara süresi 216.ayet. elhamdülillah. Sayın Dilipak böyle bir yazıya bu güçlü ayeti yazmak yeridir diye düşünüyoruz.basi açıkkarma mekanlarda namaz kılan belhum adal bir nesil için ugrasildigi ekranlarda gözümüzden kaçmıyor.sizin aracılığınizla şunu söylemek isterim ki yetkililerden bu konuda daha ciddi adimlar atilmasidir.onlarin gücü yetse bizi dinimizden döndürmek için savaş verebileceğini bakara suresi bize haber veriyor.mesela Almanya gibi ülke bu oluşumlara kaynak aktarıyormuş.eger Doğruysa kınıyoruz. RABBİM AYAKLARIMIZI Dininde sabit kılsın amin.saygilar selâm ve dua ile Allaha emanet olun. Teşekkürler. Hasbinallahu ve nimel vekil deriz
 • SerefSeref3 ay önce
  Sayin yazar.chp diyelimki bu rezaleti yapti.peki akp ne yapti feminizmi yasalastirip yuzbinlerce ailenin yikilmasina sebeb olmadimi chp zinayi bir binaya hasretti.peki ak parti zinayi tamamen serbest birakmadimi evli insanlar bile zina yapiyor suc degil kadin kocasini evden uzaklastiriyor kapida polis duruyor kadin iceri polis nezaretinde dostunu iceri aliyor .bu rezalet kanunlari akp cikarmadimi son 10 yilda ozellikle dort yildir aile hayatlari toplumun son surat batiya entegre edilirken gerek yasayla tv dizileriyle tv hocalarinin sosyete allamesinin destegiyle bu ulkede sosyal bir operasyon duzenlenmesine akp destek cikmadimi yalanmi.daha su dort yil icinde dostuyla bir olup 13 yasinda cocugunu olduren kadin hala serbest biliyorsunuz medyada bir yildir gundemden dusmemisti hatta devlet bu rezillige o kadar sessiz tepkisiz kaldiki ondan sonra bu dost zina iliskisi pesi pesine geldi kac tane kaden dostuyla kocasini aldatip cocugunu oldurdu butun bunlar kac yildir medyadan dusmedi ve kadinlar pozitif ayrimcilik ilkesi geregi saliverildi.yazzik o kocalarin agladigi tv lere yansidi adam oglumu oldurduler ona uzulumyoksa yuvam yikildi diye hungur hungur agladi.birde mahkeme ve kadin dernekleri bu hain katil kadinlara destek cikti.kusura bakma hocam cami yaptirmakla musluman olunmaz once toplumdaki fitne ve hayasizlik kanunlarini degistir.
 • Saim KarabeySaim Karabey3 ay önce
  Türkiyede durum farklı değilson 10 yılda sayıları en az 15-20 milyona ulaşan ateist deist agnostik topluluklar nasıl oluştu. kimler yönlendiriyor besliyor . onları da yazsanız.camiler deseniz boş. cuma günleride AKP reklamı yapıldığı için çoğu cuma namazınıda bıraktı.yakında onlarda satılır
 • şükrü onukşükrü onuk3 ay önce
  Millete rağmen cebri olarak dini mekanları inanç düşmanlığı üzerinden yıkma ,din düşmanlığı yaparak dini yeryüzünden silme çabası içinde olma, dini reddetme ,dinin insanları geriye götürdüğü fikrini aşılama , buna taraftar bulmaya çabalama farklı, imar planı dahilinde yıkma zorunda olma farklı . Tahrif olmuş dini yeni nesle yutturmaya çalışarak ayakta durmalarına çabalamadahafarklı .Chp nin yaptığı ilk kategoriye girer . Ezanın türkçe okutturma çabası da , merkezi ezan sistemi de bu cümledendir .
 • ahmet hamdi karaahmet hamdi kara3 ay önce
  sayın Dilipak,durum bizde pek farklı sayılmaz,vakit namazlarında camilerimizde ancak bir sıra olabiliyoruz. Bunun içinde bir şeyler yazarsan memnun olurum.
 • AsaAsa3 ay önce
  Oylar AKP'ye. ..
 • ŞaşkınŞaşkın3 ay önce
  Birilerinin "pisliğini" ortaya saçmak AK Partiyi aklıyor mu? Osmanlının fuhuşu kontrol etmek adına açtığı genelevleri (ki bana göre haklır) bir parti veya gruba maletmeye çalışmak çok basit kaçmış...
 • IHLASIHLAS3 ay önce
  Hocam vakıflar idaresince el konulan Evladı Resul bir aileye ait Ankara bedderesinde bulunan Eş Seyit Abdulkadir Isfahani Mescidi sağ iktidarlarin dönemleri dahil mezberelik olarak kalmis Ailenin uğraşlarıyla 5 .6 senedir ibadete açılmış. Vakıflarca onarımıbaştan sağma yapılmışplastik yağmur olukları kullanılmış tir
 • erhanerhan3 ay önce
  Sn. Kılıçtaroğlu almanyaya davetlisi oldugu o vakıfda görüştüğü gündem maddeleri neydi bunu kamuoyuna açıklamalı
 • ERDALERDAL3 ay önce
  Prof. İlber Ortaylı, Milliyet gazetesinde "Cami Olmaktan Çıkan Camiler" başlıklı yazısında Menderes'in İstanbul'da Mimar Sinan'ın mescitlerini, camilerini buldozerle yıktırdığını, ancak hiçbir Müslümanın nedense bu gerçekten söz etmediğini şöyle ifade etmiştir: "70 ila 50 sene evvelinin camiyi ambar yapma, kışla yapma olaylarını tekrarlamak ne tarihi açıklamaya yeter ne de politika yapmaya, üstelik yeterince delil de ileri sürülmüyor. Falan mahallelerdeki camilerin depo yapıldığı söyleniyor ama Menderes’in imar çalışmaları sırasında rölöveleri ve albümleri bile çıkarılmadan tarihe gömülen Mimar Sinan mescitlerinden, Beyazıt’ta yıkılan Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camii ve medresesinden, Topkapı’daki Kara Ahmet Paşa’nın Mimar Sinan eseri zarif sebilinden (ki bence istisnai bir Rönesans tipi fontanaydı, inşaat makinelerini dayayıp yıkılışını gözümle gördüm) bahseden Müslüman yok. Bu memleketin tahribi şu veya bu grubun işi değildir.
 • asafasaf3 ay önce
  1991 seçimlerinden sonra shp içinden nur yopu bir hdp çıkarılması ebert vakfının bir projesi olabilirmi. Yani ittifak ta ozaman başlamış olabilirmi.
 • Burak Burak3 ay önce
  Cok...
 • KARTALKARTAL3 ay önce
  Bu chp bu ülke de neler yapmadı ki.Onun için bu chp bu ülke de hiç bir zaman iktidara gelemez.Gelmek için bir şansı vardı.Onu da bir daha geri gelmez bir şekilde kaybetti.Ordu'ya darbe yaptırmak.Ordumuz artık gerçek vazifesine döndü.Bunu böyle bilin artık.
 • Olcay özyavuzOlcay özyavuz3 ay önce
  Çok sinsi adamsınız vessalam CHP ye karşı nefret tohumlarını arada serpmişsiniz. Siz yazarsınız sizin daha iyi bilmeniz gerekir babanız bush'un ölümü ve geçmişte rahmetliÖzal ile ilişkilerini yazmak ve bunun sonuçları Irak işgali Türkiyenin özal zamanındaki rolü bunlara hiç değinmezsiniz ancak müslüman ile müslüman arasına fitne sokmayı çok iyi becerir ve yine Allah'ın emirlerini görmezden gelirsiniz. Baba Bush'un yolundan devam.
 • Biz Biz 3 ay önce
  S.s.aleykum hayirli Sabahlar. Bu yaziya tamamen katiliyorum.hocam Almanyada da kiliseddn cevrilen camiler var.yalniz disaridan Bizim acimizdan iyi haber olsada yabanci dusmanlari ve asirilarin eline koz oluyor. Cami-mescid her yerde her sekilde yapilir veya hazir binalardan cevrilebilir.bunu burada gorduk.onemli olan iclerini doldurmak.ozellikle her yone konuya akima acik olan genclerimizi camiye cekmek.KURAN I KERIM i mealleriyle anlamaya vede yasamaya calismaliyz.sevgi sayi herseyin basi.ISLAMIN NİCE PARLAK GUNLERE ULASMASI DILEGIYLE.S.ALEYKUM. SAYGILARIMLA...
 • Sıradan SüleymanSıradan Süleyman3 ay önce
  bu yazıdan açıkça anlaşılan cehape ye oy vermeyin yoksa genelev açarlar...
 • maraşlımaraşlı3 ay önce
  Artık genelevlere ihtiyaç kalmadı. ... Ne mutlu Türküm diyene
 • MehmetMehmet3 ay önce
  Hocam ben doğma büyüme Gaziantep yazıcık mahallesindenim öyle bir yer mahallemizde hiç olmadı düzeltmeniz dileğiyle başka bir semtteydi güzelim mahallemizin böyle birşeyle anılmasını istemem selam ve dua ile
 • HalidHalid3 ay önce
  Yarim doktor candan eder yarim hoca dinden eder....bu sozu yorumcular ve siz ler yorumlayin.
 • alkanalkan3 ay önce
  dilipak hıristiyanların derdi seni gerdi herhalde.müslümanların parasıyla onarılan cemaatsiz kiliseler varken aya sofya camisini sultan ahmart camisini doldurun aya sofyayı ibadete açalım sesi çıkmayan hatda destek olan sizler değilmiydiniz.aya sofya camisinin ibadete açılmasının hıristiyanlara ragmen açılamayacagını ima eden sen değilmiydin.
 • MaraşlıMaraşlı3 ay önce
  Sn yazar keşke bir Ergenekon yazısı yazdaydın . Bence bu makalenizin gündemle alakası yoktur.
 • İlbeyhanİlbeyhan3 ay önce
  Birilerinin yanlışları ,ahlaksızlıkları , günahları, başka birilerininkiniAKlamaz, meşru kılmaz ... Osmanlıda RASATHANEbinası " Haşmetlüm fezayı gözlemek,Allahın gazabını üzerimize celbeder"diye Haliçtegemilerden Top atışıyla yıktırıldı... Bu fetvayı verenlerin halefleri ,silsile yoluylagünümüzdekiKonya KaramanEnsar ErkekKuran kursunda ,bilinen 43 erkek çocuğataciz ve tecavüzden cezaevinde....basına yansımasabelkidedava dahi açılmayacak ,ailelerin çoğu şikayetçi bile değil...çünki sapıkbizden , duyulmasın...80 öncesi olsa devrimcilerde ,ülkücülerde içerde böyle sapıkları şişlerleşini koridora atarlardı ...Bu sapıklara İDAM ne zaman.. Cana ,namus ve haysiyetekastedenler insanmıdır..? Bunlar insansa , mağdurlar nedir?Kadınlara ,çocuklara ,hayvanlara bu adilikleri yapanların İNSAN hakları var ,namuslu ,şerefli insanların YOKöylemi? Ne böyle Adalet ,ne de böyle DİN olur... Müminler için şeref ve onurmefhumları günümüzde , Makam ,marka , daha kabarık banka hesabları ,4 çeker cipler , villalar ,rezidanslar ,zemzem towerlardaumreler ,haclar ...Evet şeref ve haysiyeti günümüzdede bunlar temsil ediyor..Hz.Peygamber TEK katlı evini , İKİ katlı bile yaptırmadı...Hz Ömer geçim sıkıntısı çekerdi ,Ali'de öyle..M.Akif , Uğur Mumcu'da , hablemitoğlu,yine şehit AYBÜKE ,NECMETTİNöğretmende öyle....Müslüman kim ,İNSAN kim , şan ve şeref kimde...
 • AntepliAntepli3 ay önce
  Tamam. Eğer celal doğan aday olursa ona oy vermeyeceğiz. Niye? Şehrin içinde kalan genelevi şehrin dışına taşıdığı için. ... Peki efenim anlaşıldı.
 • AlimAlim3 ay önce
  Dünyanın heryerinde artık din olgusu yok oluyor hatta sizin hristiyan topluluğu Avrupa Birliği dediğiniz toplulukta hristiyan kalmadı zaten inanmayan sayısı hrsitiyanlardan çok fazla tüm dünya dinsizleşiyor fakat bu sadece hrsitiyan toplumlarda değil Müslüman toplumda da dinsizleşme hızlı şekilde devam ediyor birçok insan Deist olmuş durumda bunun en büyük sebebi dini inançları siyaset için para pul için kullanan din ve siyaset adamlarının kullanması sonucu ortaya çıktı artık insanlar dinlere inanamaz oldu din kavramı yahudilerde devam ediyor ve kendilerini sürekli güçlü tutmaya çalışıyorlar fakat dünyanın çoğunda din inancı hızla bitiyor zaten inanıyorum diyenlerde dini ibadetlerini yapmıyor yerine getirmiyor sadece inanıyorum diyor inanmaktan öte geçemiyor iman olsa zaten ibadetide yapar dinin istediğini yerine getirir ama asıl olan imansızlaşma heryerde var bunun sorumlusu cemaatler siyasetçiler din görevlisi olan imamlar sakın bu suçu topluma atmayın suçlu olan yönetendir yönetilen değil

Günün Özeti