Kork Fransa!

10 Ocak 2015 Cumartesi

Nijerya'da Bokoharam saldırısında 10.000 nüfuslu bir şehirde 2000’den fazla insan hayatını kaybetti. Kenti terk edenlerden bir kısmı Çad nehrini aşıp, Çad’a gitmeye çalışırken selde boğuldular. Ölüler hâlâ sokaklarda, insanlar cenazelerini almak için sokağa bile çıkamıyor.

Fransa’da olaylar derinleşiyor. Dergi saldırısının ardından bir de market saldırısı sözkonusu. Dergi saldırısının şüphelileri bir matbaada çalışanları rehin almış durumda.

Fransa’nın 11 Eylül’üne döndü bu iş. 11 Eylül’ün ardından ABD Irak’a saldırmıştı. Bakalım Fransa bu işin faturasını kime çıkaracak? Fransa Filistin’i tanıdığı için ya da ABD'nin terörle mücadele planına destek vermediği için cezalandırılıyor olabilir mi? Karga besleyenler şimdi gözlerini sakınsınlar.. Saldırıda bir Müslüman polis hayatını kaybetti. Son saldırıda bir Yahudi marketi hedef seçildi.

Şimdi batı entelijansiyası özgürlük, güvenlik, hukuk, siyaset dengesini tartışıyor..

O gece Paris’te sokağa dökülenlerin ortasında ışıklı bir pano dikkati çekiyordu: "Not afraid", "Korkma-Korkmuyoruz" anlamına gelen İngilizce bir kelime.. O pankartı taşıyanlar ya İngiliz'di ve bu olayı farklı bir yere çekmek için oradaydılar, ya da mesajlarını dünyaya iletmek için bu yolu seçmişlerdi. Oysa "pas peur" diye de yazabilirlerdi.. Bana kalırsa korkmaları gerek.. Bu "baldırıçıplak” Afrikalı çocuklar var ya, işte onlar Fransa'yı yakacaklar. Terör denilen bu bela, "tarihin sonu"nu getirecek bir "medeniyetler arası çatışma"ya dönebilir.. Zaten içinizden birileri "Tanrıyı kıyamete zorlamak" istemiyor mu idi, buyurun işte şimdi buldunuz papazı.

Hemen söyleyeyim bu kavga burada bitmeyecek.. Paris'le sınırlı da kalmayacak.. Yarın Roma, Berlin, Londra, Newyork’ta da aynı olaylarla karşılaşmak sürpriz olmayacak.. İstanbul'da, Diyarbakır'da, Bağdat'da, Şam'da, San'a da, Beyrut'ta, Kudüs'te, Gazze'de, Kahire'de, Tunus'ta, Trablus'ta olan, Kırım'da olan sizde de olacak.. Üflediğiniz bu ateş sizin de sakalınızı tutuşturacak.. Onun için korkmalısınız. Bu yazdıklarım "oh olsun" anlamına gelmiyor. Olanlar bir temenni de değil. Belki sizin kadar cesur değilim, sizin kadar silahımız, paramız da yok. Belki ondandır. Soğuk savaş yıllarında korkarak yaşamayı öğrettiler bize. Kendi gölgemizden bile korkuyoruz.. Sizin adamlarınız her şeyimizi çaldılar. Yetmedi, din, ahlak, gelenek, tarih; her şeyimizi yağmaladı adamlarınız. Kaybedecek fazla bir şeyimiz kalmadı anlayacağınız demokrasi kromajlı ruhumuza geçen prangalarımızdan başka.. Siz de korkun. Korkmak insani bir şey.. Biz efendilerimizden korkmamayı öğrenirken, Allah'tan korkmayı öğrenecektik, onu da beceremedik tam. Kula kulluk etmeyecek, Allah'tan başka kimseden korkmayacaktık..

Basın, düşünce ve ifade hürriyeti tartışmalarından daha fazla şey ifade ediyor bu olaylar. Bu olaylar sakın Kızılderili reisi Seatle'nin laneti olmasın ya da son Kanum Kıralı'nın laneti mesela.. Hind laneti, Çin laneti de olabilir. Hadi havralara, kiliselerinize gidin, çanlarınızı çalın, borularınızı öttürün ya da konsüllerde, localarda, kulüplerde buluşun; hadi çözün bu ifritten problemi  çözebiliyorsanız..

Biraz esrar, eroin beyin zonklaması için iyi gelir mi sanıyorsunuz. Biliyorum, dizine başınızı koyup ağlayacağınız bir ananız da yok.. O huzurevinde ya da yalnız yaşıyor değil mi! Bizim mukaddeslerimizi alay konusu yaparak ne de eğleniyordunuz! Hadi eğlenmeye devam edin.. Gezi olaylarını konuşalım mı! Sıvas'ı ya da..

Sömürge bakanlarınızdan Albert Sarraut ne diyordu; "Gerçeği gizlemeye ne gerek var. Sömürgecilik ilk uygarlık hareketi değildi. Çıkarların dürttüğü bir zor hareketi idi."

Luis Masignon ne diyordu mesela, "Onların her şeylerini tahrip ettik. Felsefeleri, dinleri mahvoldu. Artık hiçbir şeye inanmıyorlar. Derin bir boşluğa düştüler, anarşi ve terör için uygun bir hale geldiler.” İşte ben de tam bunu demek istiyorum. Herhalde Masignon’un dediklerini şerh ettiğim için birileri beni suçlamayacaktır. İşte Masignon’un kehaneti gerçek oldu. Bugün Paris’te yaşanan olayın şifresi bu sözlerde gizli. Aslında İspanyol sanatçı aynı şeyi söylemeye çalışıyor. Bu gerçeğe parmak basan tek bir kişiden başka kimse olmaması ne acı.

İsterseniz Jean Paul Sartre’nin tanıklığına başvuralım; "Bizim istismarcılar olduğumuzu biliyorsunuz. Bizim önce altın ve madenlere el attığımızı, sonra da yeni kıtaların  petrolünü eski ülkelere taşıdığımızı biliyorsunuz. Bunun muhteşem sonuçlarına şahid olarak saraylarımız, katedrallerimiz ve büyük sanayi şehirlerimiz yeter.." İngiltere'den bir şahid çıralım isterseniz.. "Bir damla kan, bir damla petrol" diyen William Churchil'e ne dersiniz.. Hani şu parmaklarını "V" gibi açarak bu yağmanın zaferini kutlayan adam. Ailesi WiCh'in bütün bu cinayetleri işledikten sonra, yaptıklarının ezikliği altında, suçluluk psikolojisi ile, vicdan zonklamasına bir son verme umudu ile Müslüman olmasından endişe etmiş hep. Yine Avrupa'dan bir başka tanık, Montaigne diyor ki, "Bunca şehir temelinden yıkılıyor. Bunca milletin kökü kurutuluyor. Milyonlarca insan kılıçtan geçiriliyor. Dünyanın en zengin, en güzel ülkesinin altı üstüne getiriliyor. Niçin! İnciler, biberler alacağız diye.. Aşılık makine zaferi bunlar!”. Sahi, ne oldu şimdi. Bundan sonra ne olacak!

Ağla ey Paris.. Anne babaları öldürüp, mallarını yağmaladığınız, köleleştirdiğiniz öfkeleri akıllarından büyük varoş çocukları haymlarından kaçıp, size doğru geliyorlar.. Örgütlü olmaları gerekmiyor. Kendilerini bir örgüte nisbet etmeleri yetiyor.. Kaybedecek fazla bir şeyleri yok bu insanların. Kendilerini günah dolu suçlu bir hayata mahkûm edenlerden intikam almak isteyen, intihar etmek yerine bu işten önce intikam almak isteyen bir sürü genç var.

"Babalar koruk yediklerinde çocuklarının dişleri kamaşmaz" ama, babalarının gasbettiği bağlarda oturup, babasının silahları ile, yurtlarını gasbettiğiniz yoksullara, onların kutsallarına karşı meydan okuyarak, onları aşağılamaya devam ettiğiniz sürece korkunun ilk fırsatta yakanıza yapışacağını bilmeniz gerekir. Siz İsrail'e arka çıkmaya devam edin. Siyonistlere, Sisi'ye arka çıkmaya, Esad'a sesinizi çıkarmamaya devam edin. Komşuda pişer size de düşer. Ne demişler, "Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste..", "Zulm ile abad olunmaz", "Bu dünya etme - bulma dünyasıdır. Eden bulur." Selâm ve dua ile. 

YORUM YAZ

 • HAKAN ÇAVDARHAKAN ÇAVDAR3 yıl önce
  Allah razı olsun. Ağbey, gönlüne bereket...
 • yuksel ilguyyuksel ilguy3 yıl önce
  kardesim abdurahman bey cok guzel konulara dikat cekiyorsun bende senin gibi dusunuyorum ama ifade edemiyorum.........hirisdiyanlar muslumanlari oldurduler cocuklarini kolelesdirdiler kendi malalrina dokunamadilar...ve suçu da gine muslumanlarin ustune attilar,onlar yapdi annaizi bababanizi muslumanlar oldurdu deiler,,,,ve zaman geldi insanlik az da olsa uyandi.ALLAH..hak sahibiya onlarin ahdini yerde birakmiyacak torunlari senin dedigin gibi kayib edecek birseyleri de yok simdi ah alma zamani gelmisdir sana katiliyorum ,,,,ALLAH SENDEN VE SENIN GIBI DUSUNEN LERDEN INSANLIGI UYANDIRMIYA CALI
 • MRESATMRESAT3 yıl önce
  Bütün dillerde ve bütün sosyal medyalarda yayınlanmalı.
 • Mustafa ÇETİNMustafa ÇETİN3 yıl önce
  Hocam Muhteşem Muhteşem Muhteşem bir yazı. Bu kadar güzel anlatılabilirdi.
 • Haci Mehmet KelesceHaci Mehmet Kelesce3 yıl önce
  Almanca Diline cevirip yayinlayacagim Sayin Abdurrahman Hocamizin Yazisini
 • adnanadnan3 yıl önce
  yıl 2003 istanbuldakiterör saldırılarında 2 pasaport tertemiz bulunmuştu mossat tarafından ..pariste 3 kimlik unutmuş terörcüler bak sen niye aklıma hemen mossat geldi acaba...fıransanın filistini tanımasından olabilirmi .....acaba ..yazı güzel daha ser olabilirdi
 • Abdullah BirisiAbdullah Birisi3 yıl önce
  tek kelimeyle harika bir yazı. Avrupalıların gerçek manada demokrasi ve insan haklarına inandıklarını düşünmüyorum. bu konuda çok ikiyüzlüler. Paris'te yaşanan terör olayını çok yanlış buluyorum. fakat dünya üzerinde özelde islam coğrafyasında dökülen kanlar, dökülen yaşlar, ağlayan analar.... neden bunlar için medeni Avrupa sesini yükseltmez? ikiyüzlüler de ondan selam ve dua ile......
 • Abdullah Abdullah 3 yıl önce
  Muhteşem,gerçek ama ACI(bazılarına)...
 • çobanoğluçobanoğlu3 yıl önce
  Okurken heyecanlandım. Bı ifadeler bana yaklaşık 2 asırdır susmuş sessiz bırakılmış susmaya zorlanmış bir toplumun sesinin çıkacağını bundan sonra susulmayacağını gerçeklerin haykırarak dile getirileceğini söylüyor .. Allahtan korkmayı tekrar öğrenelim ve Allahtan çok korkalım sadece Ondan C.C korkalım.
 • MUSA KARLIDAĞMUSA KARLIDAĞ3 yıl önce
  BATILIVESİYONİSTVAHŞİLERZİHİNLEREEKTİKLERİVAHŞETİ ELBETEBİRGÜNBİÇECEKTİR.
Daha fazla yorum göster