Kork Fransa!

Son güncelleme: 10 Ocak 2015 08:06

Nijerya'da Bokoharam saldırısında 10.000 nüfuslu bir şehirde 2000’den fazla insan hayatını kaybetti. Kenti terk edenlerden bir kısmı Çad nehrini aşıp, Çad’a gitmeye çalışırken selde boğuldular. Ölüler hâlâ sokaklarda, insanlar cenazelerini almak için sokağa bile çıkamıyor.

Fransa’da olaylar derinleşiyor. Dergi saldırısının ardından bir de market saldırısı sözkonusu. Dergi saldırısının şüphelileri bir matbaada çalışanları rehin almış durumda.

Fransa’nın 11 Eylül’üne döndü bu iş. 11 Eylül’ün ardından ABD Irak’a saldırmıştı. Bakalım Fransa bu işin faturasını kime çıkaracak? Fransa Filistin’i tanıdığı için ya da ABD'nin terörle mücadele planına destek vermediği için cezalandırılıyor olabilir mi? Karga besleyenler şimdi gözlerini sakınsınlar.. Saldırıda bir Müslüman polis hayatını kaybetti. Son saldırıda bir Yahudi marketi hedef seçildi.

Şimdi batı entelijansiyası özgürlük, güvenlik, hukuk, siyaset dengesini tartışıyor..

O gece Paris’te sokağa dökülenlerin ortasında ışıklı bir pano dikkati çekiyordu: "Not afraid", "Korkma-Korkmuyoruz" anlamına gelen İngilizce bir kelime.. O pankartı taşıyanlar ya İngiliz'di ve bu olayı farklı bir yere çekmek için oradaydılar, ya da mesajlarını dünyaya iletmek için bu yolu seçmişlerdi. Oysa "pas peur" diye de yazabilirlerdi.. Bana kalırsa korkmaları gerek.. Bu "baldırıçıplak” Afrikalı çocuklar var ya, işte onlar Fransa'yı yakacaklar. Terör denilen bu bela, "tarihin sonu"nu getirecek bir "medeniyetler arası çatışma"ya dönebilir.. Zaten içinizden birileri "Tanrıyı kıyamete zorlamak" istemiyor mu idi, buyurun işte şimdi buldunuz papazı.

Hemen söyleyeyim bu kavga burada bitmeyecek.. Paris'le sınırlı da kalmayacak.. Yarın Roma, Berlin, Londra, Newyork’ta da aynı olaylarla karşılaşmak sürpriz olmayacak.. İstanbul'da, Diyarbakır'da, Bağdat'da, Şam'da, San'a da, Beyrut'ta, Kudüs'te, Gazze'de, Kahire'de, Tunus'ta, Trablus'ta olan, Kırım'da olan sizde de olacak.. Üflediğiniz bu ateş sizin de sakalınızı tutuşturacak.. Onun için korkmalısınız. Bu yazdıklarım "oh olsun" anlamına gelmiyor. Olanlar bir temenni de değil. Belki sizin kadar cesur değilim, sizin kadar silahımız, paramız da yok. Belki ondandır. Soğuk savaş yıllarında korkarak yaşamayı öğrettiler bize. Kendi gölgemizden bile korkuyoruz.. Sizin adamlarınız her şeyimizi çaldılar. Yetmedi, din, ahlak, gelenek, tarih; her şeyimizi yağmaladı adamlarınız. Kaybedecek fazla bir şeyimiz kalmadı anlayacağınız demokrasi kromajlı ruhumuza geçen prangalarımızdan başka.. Siz de korkun. Korkmak insani bir şey.. Biz efendilerimizden korkmamayı öğrenirken, Allah'tan korkmayı öğrenecektik, onu da beceremedik tam. Kula kulluk etmeyecek, Allah'tan başka kimseden korkmayacaktık..

Basın, düşünce ve ifade hürriyeti tartışmalarından daha fazla şey ifade ediyor bu olaylar. Bu olaylar sakın Kızılderili reisi Seatle'nin laneti olmasın ya da son Kanum Kıralı'nın laneti mesela.. Hind laneti, Çin laneti de olabilir. Hadi havralara, kiliselerinize gidin, çanlarınızı çalın, borularınızı öttürün ya da konsüllerde, localarda, kulüplerde buluşun; hadi çözün bu ifritten problemi  çözebiliyorsanız..

Biraz esrar, eroin beyin zonklaması için iyi gelir mi sanıyorsunuz. Biliyorum, dizine başınızı koyup ağlayacağınız bir ananız da yok.. O huzurevinde ya da yalnız yaşıyor değil mi! Bizim mukaddeslerimizi alay konusu yaparak ne de eğleniyordunuz! Hadi eğlenmeye devam edin.. Gezi olaylarını konuşalım mı! Sıvas'ı ya da..

Sömürge bakanlarınızdan Albert Sarraut ne diyordu; "Gerçeği gizlemeye ne gerek var. Sömürgecilik ilk uygarlık hareketi değildi. Çıkarların dürttüğü bir zor hareketi idi."

Luis Masignon ne diyordu mesela, "Onların her şeylerini tahrip ettik. Felsefeleri, dinleri mahvoldu. Artık hiçbir şeye inanmıyorlar. Derin bir boşluğa düştüler, anarşi ve terör için uygun bir hale geldiler.” İşte ben de tam bunu demek istiyorum. Herhalde Masignon’un dediklerini şerh ettiğim için birileri beni suçlamayacaktır. İşte Masignon’un kehaneti gerçek oldu. Bugün Paris’te yaşanan olayın şifresi bu sözlerde gizli. Aslında İspanyol sanatçı aynı şeyi söylemeye çalışıyor. Bu gerçeğe parmak basan tek bir kişiden başka kimse olmaması ne acı.

İsterseniz Jean Paul Sartre’nin tanıklığına başvuralım; "Bizim istismarcılar olduğumuzu biliyorsunuz. Bizim önce altın ve madenlere el attığımızı, sonra da yeni kıtaların  petrolünü eski ülkelere taşıdığımızı biliyorsunuz. Bunun muhteşem sonuçlarına şahid olarak saraylarımız, katedrallerimiz ve büyük sanayi şehirlerimiz yeter.." İngiltere'den bir şahid çıralım isterseniz.. "Bir damla kan, bir damla petrol" diyen William Churchil'e ne dersiniz.. Hani şu parmaklarını "V" gibi açarak bu yağmanın zaferini kutlayan adam. Ailesi WiCh'in bütün bu cinayetleri işledikten sonra, yaptıklarının ezikliği altında, suçluluk psikolojisi ile, vicdan zonklamasına bir son verme umudu ile Müslüman olmasından endişe etmiş hep. Yine Avrupa'dan bir başka tanık, Montaigne diyor ki, "Bunca şehir temelinden yıkılıyor. Bunca milletin kökü kurutuluyor. Milyonlarca insan kılıçtan geçiriliyor. Dünyanın en zengin, en güzel ülkesinin altı üstüne getiriliyor. Niçin! İnciler, biberler alacağız diye.. Aşılık makine zaferi bunlar!”. Sahi, ne oldu şimdi. Bundan sonra ne olacak!

Ağla ey Paris.. Anne babaları öldürüp, mallarını yağmaladığınız, köleleştirdiğiniz öfkeleri akıllarından büyük varoş çocukları haymlarından kaçıp, size doğru geliyorlar.. Örgütlü olmaları gerekmiyor. Kendilerini bir örgüte nisbet etmeleri yetiyor.. Kaybedecek fazla bir şeyleri yok bu insanların. Kendilerini günah dolu suçlu bir hayata mahkûm edenlerden intikam almak isteyen, intihar etmek yerine bu işten önce intikam almak isteyen bir sürü genç var.

"Babalar koruk yediklerinde çocuklarının dişleri kamaşmaz" ama, babalarının gasbettiği bağlarda oturup, babasının silahları ile, yurtlarını gasbettiğiniz yoksullara, onların kutsallarına karşı meydan okuyarak, onları aşağılamaya devam ettiğiniz sürece korkunun ilk fırsatta yakanıza yapışacağını bilmeniz gerekir. Siz İsrail'e arka çıkmaya devam edin. Siyonistlere, Sisi'ye arka çıkmaya, Esad'a sesinizi çıkarmamaya devam edin. Komşuda pişer size de düşer. Ne demişler, "Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste..", "Zulm ile abad olunmaz", "Bu dünya etme - bulma dünyasıdır. Eden bulur." Selâm ve dua ile. 

YORUMLAR
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAKAN ÇAVDAR

Allah razı olsun. Ağbey, gönlüne bereket...

Cevapla

yuksel ilguy

kardesim abdurahman bey cok guzel konulara dikat cekiyorsun bende senin gibi dusunuyorum ama ifade edemiyorum.........hirisdiyanlar muslumanlari oldurduler cocuklarini kolelesdirdiler kendi malalrina dokunamadilar...ve suçu da gine muslumanlarin ustune attilar,onlar yapdi annaizi bababanizi muslumanlar oldurdu deiler,,,,ve zaman geldi insanlik az da olsa uyandi .ALLAH..hak sahibiya onlarin ahdini yerde birakmiyacak torunlari senin dedigin gibi kayib edecek birseyleri de yok simdi ah alma zamani gelmisdir sana katiliyorum ,,,,ALLAH SENDEN VE SENIN GIBI DUSUNEN LERDEN INSANLIGI UYANDIRMIYA CALI

Cevapla

MRESAT

Bütün dillerde ve bütün sosyal medyalarda yayınlanmalı.

Cevapla

Mustafa ÇETİN

Hocam Muhteşem Muhteşem Muhteşem bir yazı. Bu kadar güzel anlatılabilirdi.

Cevapla

Haci Mehmet Kelesce

Almanca Diline cevirip yayinlayacagim Sayin Abdurrahman Hocamizin Yazisini

Cevapla

adnan

yıl 2003 istanbuldaki terör saldırılarında 2 pasaport tertemiz bulunmuştu mossat tarafından ..pariste 3 kimlik unutmuş terörcüler bak sen niye aklıma hemen mossat geldi acaba...fıransanın filistini tanımasından olabilirmi .....acaba ..yazı güzel daha ser olabilirdi

Cevapla

Abdullah Birisi

tek kelimeyle harika bir yazı. Avrupalıların gerçek manada demokrasi ve insan haklarına inandıklarını düşünmüyorum. bu konuda çok ikiyüzlüler. Paris'te yaşanan terör olayını çok yanlış buluyorum. fakat dünya üzerinde özelde islam coğrafyasında dökülen kanlar, dökülen yaşlar, ağlayan analar.... neden bunlar için medeni Avrupa sesini yükseltmez? ikiyüzlüler de ondan selam ve dua ile......

Cevapla

Abdullah

Muhteşem,gerçek ama ACI(bazılarına)...

Cevapla

çobanoğlu

Okurken heyecanlandım. Bı ifadeler bana yaklaşık 2 asırdır susmuş sessiz bırakılmış susmaya zorlanmış bir toplumun sesinin çıkacağını bundan sonra susulmayacağını gerçeklerin haykırarak dile getirileceğini söylüyor .. Allahtan korkmayı tekrar öğrenelim ve Allahtan çok korkalım sadece Ondan C.C korkalım.

Cevapla

MUSA KARLIDAĞ

BATILI VE SİYONİST VAHŞİLER ZİHİNLERE EKTİKLERİ VAHŞETİ ELBETE BİRGÜN BİÇECEKTİR.

Cevapla

özgür

Aman ne olay oldu ne olay oldu.Bu zavallım da sevinmiş oh demiş kendince.Olan bi şey yok on - oniki kişi öldü hepsi bu.Yine aynı fransa yine ayı güç yine ezecekler bizi belki daha güçlü ezmek için yüzsüzleşme taktikleri ikna turları.Bu yani başka bi şey değil.Yapma diyecek küçük aklı başında azınlığı ikna turları.Sizce fransa pis insanlık dışı bi şeyler yapsa kim hayır derdi kim yerden yere vurup eleştirirdi.Bu dergi ve destekçileri.Yani öldürülenler.E neyi düşünüyorsunuz?

Cevapla

hidayet bulut

Doğruya , doğru. Yorum yapmak yerine okuyup, iyice anlamalı, analiz etmeli.

Cevapla

Hasan

"Onların her şeylerini tahrip ettik. Felsefeleri, dinleri mahvoldu. Artık hiçbir şeye inanmıyorlar. Derin bir boşluğa düştüler, anarşi ve terör için uygun bir hale geldiler.” denildikten sonr "Ağla ey Paris..." kısmı bütün olayları özetliyor! Terör için uygun hâle gelenler, kendilerine bunu yapanlara kendiliğinden gideceklerdir. Fitne gelip sahibini bulacaktır ki Abdurrahman Dilipak da buna mükemmel bir şekilde dikkat çekmiştir. Ellerinize sağlık hocam!

Cevapla

Sorma

Helal sana be üstad.Bizim içimizdeki fransızlara da hatırlattın müslümanları fransızların katliamını.Mazlumun öyle bir ah ki kainati titretir valla.

Cevapla

Kerem

ne diyeyim ağır oldu ama oldu BE tam olması gereken oldu

Cevapla

mustafa ışık

Daha ne söylenebilir bunun üstüne, KESER DÖNER SAP DÖNER,ALLAH yardımcın olsun üstad

Cevapla

abidin

00000000000000000,,,,,,,,,,,,,,)))))))))))

Cevapla

VEYSEL POLAT

Müslüman toplumların etkili olabilecek ortak örgütleri oluşturabilmeleri için birinci ihtiyaç şuur birliği şu anda o görünmüyor Diyanet 'in 2014 yılı araştırmasına göre her gün dünyada iki bin Müslüman diğer bir Müslüman tarafından öldürülüyor. ikinci ihtiyaç gelişmiş ülkelerin üretebildiği ilim ve teknolojiyi üretebilmek bu var mı .? maalesef bugün için oda yok. o zaman boş hayal kurmayalım. çok çalışalım çok üretelim o zaman her şeyin bizim istediğimiz gibi gittiğini göreceğiz.

Cevapla

giyasttin çetkin

YÜregine saglık Ustad! Evet DEDESİ EKŞİ ERİK YEMİŞ,KİM DEMİŞKİ TORUNUNUN DİŞLERİ KAMAŞMAYAYACAK! DAHA ÇOOOK KAMAŞACAK DÏŞLERÏNÏZ CANAVARLAR' " TEK DİŞLİ CANAVARLAR" BUNLAR DAHA ÏYİ GŪNLERÏNÏZ SİZİN!HER 24 SAATTE ,ÏSLAM COGRAFYASINDA KAÇ KÏŞÏ KATLEDILIYOR BILIYORMUSUNUZ MÕSYÖLER MADAMLAR, MISTERLE MÏSÏSLER, HERR'LER VE DAMME'LER!

Cevapla

yusuf

sene 1991,Fransa'da ilkokula giden küçük bir çocuktum, "Saddam buraya'da füze atacakmış" korkusuyla marketlerde ne var ne yok, bütün gıda ürünlerini evlerine stoklamışlardı...ve insanlar 2 hafta evlerinden çıkamamışlardı...biz de kendi çapımızda yorum yapıp onlara gülüyorduk "bunlar ne saf adamlar,o kadar uzağa füze gitmez ki" diye :) bu saldırılar onların psikolojilerini ne hale getirdi tahmin bile edemiyorum..

Cevapla

sukran

Musluman kendi NATO'sunu, kendi UNESCO'sunu, kendi BIRLESMIS MILLETLER'ini, kendi INSAN HAKLARI MAHKEMELERI'ni, kendi uzay istasyonlarini, kendi AMNESTY INTERNATIONAL'ini, kendi ticaret birliklerini, kendi UNION'larini, velhasil kendi sistemlerini kuramadikca uc-bes tane beyni sulanmis canli bombanin, Kur'an'daki sivillerle ilgili temel prensipleri hice sayip onlarca masum insanin canini alarak kendileri gibi Bati kurbani olan butun ezilmisleri kurtaracaklarini sanmak safdillik olur..

Cevapla

osman ayan

haberi zaten canlı seyrettirdiler bize ırak savaşı gibi.biz de dersimizi aldık ama uygulamadık.çünkü verilen dersin uygulama alanı ülkemizde yoktu..gelelim sn.dilipakın yazısına.yazdıkları yakın tarihle yüzleşme adına isabetli ama yeterli değil.aslında yazması gereken onca şey varken neden Fransız kaldı anlayamadım..selamını da aldım duasına da amin dedim..saygılarımla.

Cevapla

muhittin özakın

sayın dilipak kardeşimiz okur kitlesinin gençleştirilme çalışmaları yapması çok elzemdir.bizim yaşlardaki insanlar bile sizden gani gani faydalanıyorken genç kardeşlerimizin sizden öğrenecekleri ,gelecekteki kuşaklara çok faydalı olacak.

Cevapla

Mahir

Komik olmayın. Onlarda henüz ingilizler gibi " şok olduk" aşamasındalar sadece. Bu parola üzerinden açıkça ifade edilebilir ki henüz ilk zarlar atılıyor. Öngörüleriniz isabetli veya yanılgılar içeriyor olabilir. Benim demek istediğim o kadar acele etmeyin, soğukkanlılığınızı belli etmeyin ki işinizin içine şeytan bevletmesin.

Cevapla

davudunkılıcı

500 yıldır tüm dünyayı sömüren sömürgeci ve ötekileştirici ırkçı ve katliamcı batı felsefesine dair bir yazı. aşağılık kompleksine kapılmaya gerek yok. nijeryayı yüzlerce yıldır sömüren kimler? biraz araştırırsanız ne olduğunu belki anlamayabilirsiniz? mesela şu anki ABDtopraklarında 50 milkyondan fazla terli halkı yok eden batılıların ne menem bir şey yaptıklarını kelimelerin ve çağdaş medyanın anlatamayacağını belki anlayabilirsiniz. belki. mesela şu anda mali fiili olarak işgal eden fransız ordusunun insanları çukurlara doldurmasından haberin var mı? yada palalarla katledilen siyahileri...

Cevapla

DMRC

Hislerimizi kelimelerle buluşturmuşunuz bence herkesin okuması gereken bi yazı olmuş Allah razı olsun

Cevapla

Birol Kiral

Bu ornek sadece medya ile ilgili oysa nijerya zengin olmasada kendi vatandaslarini koruyabilecek bir ulke ve olanlar ulke yonetiminin sorumlulugudur... Bunun sucunu gidip fransaya mi atacaksiniz?? Turkiyede buna benzer bir olay olsa sonrada nijeryadaki bu dediginiz olay televizyondan hangisi daha cok olurdu sizce ? Biri butun dunyayi etkiliyor digeri yerel bir catisma onemli olan sayilar degil dunyaya olabilecek sonuclardir... medya onceligidir bu sizinde bildiginiz uzere...

Cevapla

n

Ben Atatürkü sevmiyor diye size kızardım.Aynı noktaya gelmemiz ne tuhaf ne acı. Çok üzgünüm, çok üzülüyorum,çok!ne yapmalı nerelere gitmeli gidecek yer de yok hergün acı çekmek var.

Cevapla

hasan akalan

Ve aleyküm esselam. Ve amin.

Cevapla

Ahmet

Kork Türkiye, kork İstanbul...yakında birbirimizi yiyeceğiz.

Cevapla

Daha Eski Yorumları Yükle (7)
Abdurrahman Dilipak
Abdurrahman Dilipak Tüm yazıları için tıklayın »
Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?