Kendir file

13 Ocak 2019 Pazar

Biz uyuşturucu ile mücadele ededuralım, Şeytan boş durmuyor. ABD’deki Insys Therapeutics ilaç firmasının eski CEO’su Michael L. Babich bağımlılık yapan ilacı doktorlara ve eczanelere reçetelendirmeleri için rüşvet verdiğini kabul etti. Tek risk bu mu? İlaç, gıda, gazeteler, Rd-Tv, Spor, eğlence sektörü hep onlara çalışıyor. Sporcuların kullandıkları doping ya da enerji içecekleri, Cola, gazoz ve tabii biradan başlayarak her türlü alkollü içecek cehenneme giden yolda Şeytanın oltasına takılan yem gibi. Fuhuş, kumar, alkol, adrenalin tutkusu, keyf hepsi bu cehenneme odun taşıyor.

Uyuşturucu dediğiniz Eroin, Esrar ya da Bonzai’den ibaret değil.

Bir de Mafia ile başedemezseniz, Mediayı ve eğlence sektörünü, bu sanatçı denilen rol modelleri kontrol altına alamazsanız, bu mücadelede başarı şansınız sıfır.

Bir de temelde inanç, ahlak, cahillik diye başımız da bir bela var. İnsanları, fuhuşa, kumara, uyuşturucuya yönlendiren sebebleri psikolojik, psiko sosyal, sosyo politik şartları ıslah etmezseniz sonuç bu. Burada sorun tek başına politik, ekonomik, polisiye bir konu değil. Ya da sadece yasa çıkararak bürokratik denetimle bu işin üstesinden gelemeyiz. Bunlar olacak ama, aile, çevre, okul, piyasa bu konuda son derece önemli. Bu bugünün meselesi değil. Tarihten gelen bir risk. Bu ahlak anlayışı, bu seküler akıl, bu hedonist kafaların ifsadı karşısında işimiz zor.

Bakın, Eroin biyolojik bağımlılık yapar, Esrar Psikolojik. En büyük tahrip ve kriminal risk Bonzaide.. En ucuz, en kolay ulaşılanı da bu. Kimyasal uyarıcılardan Aseton ve Solvent her yerde bol miktarda bulunur. Nasıl kontrol edeceksiniz. Oradan başlayan birini bağımlı hale geldikten sonra zapt edemezsiniz. Kendine de çevresine de zarar verebilir.. Bu kişi Mafyanın eline düşer. Mafyanın müşterisi ve sermayesi olur. İK’sına dönüşür.

Esrarı aslında kontrol ederek, çekvalf’i tersine çevirebiliriz. Hintkeneviri bir risk olmaktan çıkıp, fırsata, imkana dönüşebilir. SGK esrar preperatları üretsin ve doktor kontrolünü kabul eden herkese eczaneler ya da aile hekimlikleri üzerinden, 3 ayda bir muayene şartı ile ilaç olarak bedava versin. Bu kişilerin, aile, iş ve çevrelerini bilgilendirsin. Hem bu kişileri takibe alalım, hem Mafyanın elinden kurtaralım, hem de Mafia’nın elinden esrarı kurtaralım.

Bakın ele geçen esrarı yakıyorlar. Yapmayın. Onun sadece dişisinin tepesindeki filizde esrar var. Yoksa bu bitki gerçekten muhteşem bir bitki. Ezin, parçalayın, ama toprakta kalsın. Üzerine organik gübre atın esrar kullanılmaz olur. Toprak atın yine aynı. Ama yakmayın.

Bu bitki, Sümer tabletlerinde “insanlığa hediye olarak” verilen, dünya derin devletinin tepesindekiler tarafından yasaklatılan muhteşem bir bitki

Bizim Kendir Platformu Cumhurbaşkanına açıklamalarından dolayı bir teşekkür mesajı gönderme kararı aldı. Arz edilmesi düşünülen konular arasında şu düşünceler de vardı:   biyobozunur sarf malzemeleri”nden, “tabiatta çözülen poşet” gibi tükettiklerimize, tabiata zarar vermeyen kozmetik ürünler ve ormanlarımızı kurtaracak “Yerli ve Milli” kağıt sanayimizde kadar endüstriyel alanda kenevir 2500 temel, 50.000 nihai sınai üründe kullanılabilmektedir.  Bu ürün petrolden petro kimyaya, tıbdan gıdaya, kozmetikten mobilyaya, tekstilden kağıda, otomotiv sanayiinden inşaata, savunma sanayiine kadar her alanda kullanım alanı olan, havayı suyu, toprağı arıtan, bal ve her türlü meyve ve sebzenin kalite ve verimliliğini artıran, yılda üç kez ürün veren, zirai ilaç ve gübre istemeyen bir üründen söz ediyoruz. Bu aynı zamanda  gerçek bir “Köye  Dönüş”  projesinin lokomotifi olabilir.  Bu ürünün ekonomiye kazandırılması için yüksek maliyetli ve zaman alan yatırımlara gerek yoktur. Tekbaşına bu ürün mevcut cari açığı kapatma kapasitesine sahip bir üründür. Bakın gıda ambalajı için, tekstilde bakteri ve radyasyondan kurtulmak için hayati öneme sahip bir konu. Bu bitki, sadece insan, hayvan, bitki için değil, hava, su, toprak için bir umud vesilesi olabilir.

Bakın, kanser ve şeker hastalığının ilacı burada. Solventlere göre daha düşük kriminal ve biyolojik risk oluşturan kenevirin yasaklanması doğru bir tercih olmasa gerek. Kenevir’in sadece dişisinin tepe filizinde THC vardır. Bu madde aslında aynı zamanda kontrollü bir şekilde doktor nezaretinde Eroin ve Bonzai bağımlılarının tedavisinde doğru bir gaye ile de kullanılabilir. 

Önümüzdeki günlerde “İstanbul Aydın Üniversitesi”yle ve “ASAM Kendir Enstitüsü” “2. Kendir Çalıştayı”na inşallah konuyla ilgili herkes katılır.  Tabiat dostu” bu yeşil hazinemizin; Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra daha fazla ilgi ve destek göreceğini ümid ediyorum.

Bu konuda üniversitelerimize büyük sorumluluk düşüyor. İktisad, sağlık, gıda, endüstri, hukuk, eczacılık, ilahiyat gibi birçok alanda akademik çalışmalar yapılması gerekiyor.

TOBB, İTO gibi meslek odaları, örgütleri, SİAD’ların bu konuyla ilgilenmeleri gerekiyor.

Beştepe desteğini açıkladı, şimdi sıra, Adalet, İçişleri, Gıda Tarım, Hazine, Sanayi, Ticaret-Gümrük Bakanlıklarının konuya el atmalarında. Artık Media da Beştepe’den işaret aldıktan sonra bu konuyla ilgilenir inşallah.

Kenevir/Kendir file, aslında “poşetten kurtulma”dan daha önemlisi, Kendir’e/Kenevir’e iade-i itibar açısından son derece önemli. Önce sanırım mevzuatın ıslahı, arkasından, bu konuda ciddi bir şekilde muafiyet ve teşvik gerekli. Uyuşturucu ile mücadelede anlayışın değiştirilmesi gerek.

Bakın sırada e-uyuşturucular var. Siber-uyuşturucular var. Bu tehdide ne kadar hazırız mesela. Endorfin, (Endorphin), vücutta bulunan morfin; opiat benzeri etki gösteren peptit yapıda hormonlardır. Hipofiz bezi ön lobu tarafından sentezlenir ve salgılanırlar. Bu uyarıcı dışarıdan beynin kimyasal ya da elektronik müdahalelerle uyarılması sonucu  salgılanması mümkün. Yani insan bedeni doğrudan üretebilir. Adrenalin de öyle mesela.

İnsan beynini etkileyip, belli hormonların salgılanması komutunu veren, bilgisayardan suya yüklenebilen, “e-water” dedikleri ürünler var artık. Artık cep telefonu ile gönderilen mesajlarla, suyun içine daldıracağınız bir iletken üzerinden, suya yüklenecek elektro manyetik dalgalarla beyninizde limonata tadını alacağınız uygulamalar servis edilmeye başladı bile. Yani arkadaşınıza cep telefonundan limonata ısmarlayabileceğiniz gibi, ona uyuşturucu da gönderebilirsiniz, ya da onun sevdiği bir müziğin içine gizlenmiş bir subliminal bir mesajla, onu intihara yönlendirebilir ya da kalp krizine sebeb olabilir, cinayet işletebilirsiniz.  Bu konuda bizde bir çalışma var mı? Benzer yöntemlerle tedavi de mümkün. Ama buna yasalar engel. Kesinlikle yasaların ıslahı gerek. Uyuşturucuların biyolojik ve psikolojik bağımlılık yapmasına, kriminal risk katsayısına ve biyolojik tahrib gücüne göre yeniden tanımlanması gerekiyor. Tehdit algısının kullanıcıdan çok üretici ve ticaretine yönlendirilmesi gerekiyor.

Def-i mazarrat, celbi menafiden evladır. Tehdid ve fırsat iç içe. Umarım cep telefonlarını toplatmayı düşünmüyorsunuzdur. Melek ve Şeytan, cennet ve cehennem, mektep ve meyhane size cep telefonunuz kadar yakın. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ali babaAli baba9 ay önce
  Biz tûrkiye de herseyiyle baba America ya bagimliyiz ekonomik,siyasi,askeriyle,Buda bizim amerikanin parali askeri oldugumuzun kaniti degilmi, madem America KÛRDleri kullaniyor,ANAYASADA AL GÛVENCEYE KÛRDÛN HAKKINI HUKUKUNU, unutmayin FILISTINLILERE neyi HAK GÔRUYORSAN KÛRDEREDE AYNI HAKKI ISTEYECEKSIN, yoksa, mûslûman liginizdan sûphe ederim
 • Deli Kadir ! Deli Kadir ! 9 ay önce
  Acaba şerren caiz mi ?
 • imamarüzgarimamarüzgar9 ay önce
  çok kıymetli büyüğüm acaba mümkünmüdür ki yakın birzaman içinde bir seçim sürecine girmek üzere iken YSK ile ilgili yazılarınızın olması mümkün olabilirmi.YSK dan henüz tam anlamıyla net açıklamaların beklatiliş durmunu nedir.Bunu ne ye bağlamak gerekir.Geçmiş dönemlerde Belediye başkan adayları ve Millet vekilleri ile ilgili siyasi partilerin harç ödemelerine dair bir somutluk gerçeği içeren bir durmun kesinliğinin uzatılması neden bu kadar çok geç oluyor.Nüfus yapısına göre harç paralarının ödenmesi mevzuatı hakkında sadec bu ülkede siyasi parti adı altında seçime giren yok bağımsız olupta giren olmayacak diye bir kaide de yok.Bu durmun açıklanması neden bukadar çok uzatılıyor ve bir sonuca bağlanmıyor.Sizden ricam olacak bir sonraki vakti zaman olupta bu konular hakkında ki bir yazınız olur ise inanın ki memnuniyet duyarım ben gibi düşünenlerde memnuniyet duyacaktır.
 • Abdullah AksayAbdullah Aksay9 ay önce
  çekvalf ne ... Türkçe konuş anlayalım.
 • Tam adimTam adim9 ay önce
  Hocam çok doğru bir noktaya dikkat çekti niz.
 • Sorgusuz sualsizSorgusuz sualsiz9 ay önce
  Sayın Yunus 16, sen boşver sorgulamayı.Önüne sandık gelince oyu ver yeter.Hangi partiye vereceğini zaten biliyorsun.
 • HasanHasan9 ay önce
  Sayın yazar ne kadar tehlikeli bir iş yaptıgınızın farkındamısınız.bunlara guvenip aileyi toplumu emanet ettiniz feminizmi zinayı sapkınligı kanun yoluyla hemde polis gucuyle toplumu entegre ettiler.yarın bu yasa çıktıgında okul da heryerde esrar icen gencler kızlar cocuklar zehirlenecek hatta hukumet yine polis gucuyle esrar icmeyeni iceri almassa şaşarım.yıkdıgı aileler yetmedi iftiraya kurban gidenler yetmedi birde esrarkeş nesil yetistirmek öylemi.yazar bey yanılıyorsunuz bunlar bunuda beceremez ekini harap ettiler zinayla nesli harap ediyorlar aileyi yok ediyorlar kala kala elde azda olsa genclik vardı oda elden gidiyor e daha ne kaldı yazar bey uyusturucumu bizim gibi batı taklidiyle uyutulan toplumlara gelmez bunu herkes böyle bile.
 • Ibrahim halil alkayışIbrahim halil alkayış9 ay önce
  Sayın dilipak ,her konuyu açık açık yazıyor sun . Ancak Hac fiyatları yükseldi. Bu fiyata normal geliri olan gidemiyor. Neden TL ile değil de dolar, sar deyip her fiyatları artırıyor lar. 4kişilik oda 23 bin TL tekabül ediyor. Önceki yılarda 10-15 bin TL idi. Şimdi de 18-20 Bin Tl dan sabit olsun istiyoruz. Hiç bir yazar bu konuyu neden yazmıyor. Selam ve dua ile
 • HiraHira9 ay önce
  Ya ülkeyi yönetenler yerli tohumu yasaklayıp gdolu hibrit tohumlara izin vermedi mi? İçeriği belirsiz dıştan sebzeye benzeyen ürünler. Avrupa Birliğine yaranmak için domuzu serbest bıraktılar hatta bırakmakla kalmayıp ilkokul 1.sınıf çocuğunun kitabına kasaplık etler inek, koyun, domuz diye görsellere gösterdiler. Haberinizyok mu bu mesajlara nasıl izin veriliyor?Sübliminal mesajların zihne etkilerinden haberdarsınız sayın yazar. Türk milletinin bu kadar bozulmasının sebeplerinden biri sürekli kötü yaşamı imrendirmeye çalışan televizyondur. RTÜK neden işini yapmıyor. Diziler, magazin programları ve daha nice pislik dolu yayınlar. Tlc diye bir program var ve adamlar Amerikalıları ne kadar çalışkan, yardımsever vs. gösteriyor. Bizdeki yemek programları içler acısı. Reyting almak koca nesilleri kaybetmekten daha mı önemli. Lütfen medyaya da değinin.
 • SancarSancar9 ay önce
  Tank fabrikası özelleştirilmemiş, sadece25 yıllığınaişletme hakkıeski maocu yeni mevleviEthem Sancağa verilmiş
 • ihsanihsan9 ay önce
  Kerhane kurulmasına izin veren, yollunun kazancından ergi alandevlet kenevire neden izin vermesin.
 • akfşasfakfşasf9 ay önce
  Dışardan ithal edilmeyen bi silah var bide esrar olsun bari. Kuruluşundan beri türkiye'nin en büyük sorunu poşetler. Kenevir filelerle bütün çöplükler ortadan kalkacak.
 • Mahmut KORALTAYLAR (Muhtasar)Mahmut KORALTAYLAR (Muhtasar)9 ay önce
  Biz kırgınız!...Açıköğretim mezunlarından müdürlere, başkanlara ...Yani ilmin cehle boğdurulmasına...Kırgınız Biz...Bir yıllık memurluğu olan müdürlere, başkanlara...Hayatında tek bir iş yapmadan göreve getirilen müdürlere, başkanlara..Yani bu şekil bir liyakata..Kırgınız biz.Biz kırıgınız! ...Akparti zarar gördüğünde, zarar görmeyecek şekilde sorumsuz davranan kurumlardakiidarecilere...Haksızlık yapan idarecelerin korkacağı birmerci olmamasına... Yani Devletindeğil, yöneticinin memuru olmaya götüren sayısızbaskılara...Kırgınız biz..Biz kırgınız!Hep siz kırılmayınız diye...E..K..
 • Ali babaAli baba9 ay önce
  HARAMIN TERCUMESI,,,Allah dunyada her seyi yaratmis kullari icin,hic bir seyi allah yasaklamamistir, allah insanlara Ben yarattim, nimetlerden faydalanin diyor,,o gûnûn sartlarinda hazreti muhammet yasaklamistir,,, 
 • Ali babaAli baba9 ay önce
  Allahmi domuz etinin yenmemesini harammi kildi ?yoksa hazreti muhammetmi aram kildi ?
 • tahirtahir9 ay önce
  sayın Dilipak; kamuda orda burda ezilen insanları yazmaya devam edin, kendir falan bunlar bir şekilde hallolur. bakın hâlâ fetö bitmiş değil. emin olun hâlâ her yerdeler siz de biliyorsunuz bunu ve 2 kez köşenize taşıdınız ama dinleyen yok. bunaldı millet.
 • AlperAlper9 ay önce
  Birileri devletin fabrika işletmesini,arpalık,verimsizlik olarak niteliyor.Bir fabrikayı bile işletemeyen siyaset,devleti hiç yönetemez,yönetemiyor,önümüz belli.Sonra arpalıklara taraftarlarını dolduramayan siyaset,liberal ekonımide 4,5 milyon memur barındırıyor.Eee fabrikaya,üretime alamadığını,devletin diğer kurumlarına dolduruyor,bu nasıl iş?Dersinize biraz çalışın da gelin,sadece bilgi doneleriyle donanmış akılla,akledebilirsin.
 • Ben derim ki Ben derim ki 9 ay önce
  "Abdülkadir" denen şahıs yazıları nerenle okuyorsun."Mesela islam domuz eti yemeyi yasaklamıştır. Domuzu yasaklayıp soykırım yapın dememiştir. Şarabı yasaklamış, şarap yapılıyor diye üzümü yasaklamamıştır." Kısmından nasıl bir sonuç çıkardın. Benim dediğimi eleştirip aslında beni destekliyorsun. Yazıları beyin denen organla oku ve Türkçeyi iyi öğren arkadaş. Senin demeye çalıştığının özeti benimki.
 • arifarif9 ay önce
  Bazıları satılan fabrikalardan bahsediyor. Çin ve Rusya bile 2007 öncesinde òzelleştirmeyi bitirmişken birileri hala kamu kurumlarının sendikalar seçmenler siyasetçiler arasında arpalık olarak kalmaya devam etmemesinden sitem ediyor. Örnegin sümerbank'ın 50tl 'ye ürettiği bir battaniyeyi çin veya başka ülkeler 10-15tl ye üretiyorsa devlet kime kaça satar ihraç eder o battaniyeleri bu sadece bir örnek
 • Yunus 16 Yunus 16 9 ay önce
  BURSA AK PARTİ ADAY TANITIM VE BAŞKAN ERDOĞAN YOK??? DÜN KOCAELİ VE KOMŞU SAKARYA YA GİTTİ!!! KOSKOCA BURSA YA GELMEDİ??? SANIRIM BURSA DA İŞLER İSTEDİĞİ GİBİ GİTMİYOR!?? ERDOĞAN NE YAPAR EDER BURSA YA GELİRDİ!!! FETÖ NÜN BAŞŞEHRİ BURSA DA ESKİ SİYASİ FETÖ CÜLER ESKİ KAŞARLAR ARKA PLANDA İŞİN UCUNU BIRAKMIYORLAR!!! PES ETMEDİLER. ARKA PLANDA HEP VARLAR. YAZIK ÇOK YAZIK. SİYASİ FETÖ CÜLERE NE ZAMAN NEŞTER VURULACAK
 • ŞaşkınŞaşkın9 ay önce
  Şu şeker fabrikaları satılırken, kağıt fabrikaları satılırken, halat fabrikaları satılırken ha iki kelamınız olsaydı da ciddiyetinize inansaydık!.. Öyle bir anlatıyorsunuz ki san yerden kağıt fışkıracak!.. Kenevir de Afyon da ekimi serbest bitkiler olsun elbet...
 • MalkoçMalkoç9 ay önce
  Kötü uyuşturucu yerine TEMİZ uyuşturucuvererek olmaz...UYUŞTURUCUolmaz....50 tane büyük ithalatçı UYUŞTURUCU BARONUNUbir gecedetemizleyip ,leşlerini çöplüğe atacaksın,,..Çeteler arası çatışma ,birbirlerini vurmuşlar diyeceksin.... SIFIR ATIK gibi SIFIR UYUŞTURUCU....Hükümet anayasal suç işliyor ,devlet gençlerini ve yurttaşlarını her türlü zararlı ve kötü alışkanlıklardan korumakla mükellef...Anayasal zorunluluk...Kaldıki inandıkları bir ALLAH hala varsa ALLAHIN Hükmüde böyle....Devlet şunu bunu bıraksın SIFIR UYUŞTURUCUNUN gereğini yapsın...Sarayın, Emine Hanımın sıfır atık projesi kadar değeri yokmu bir gencin hayatının...SÜSanada tavsiyem bir müddet ,hatta sonsuza kadar DİNLENMEYE çekil hocam...AHLAK , AKIL , Eğitim ,üretim biz hallederiz hocam ...sen sefil olma ,çokyıprandın DİNLEN..
 • Bilal B.Bilal B.9 ay önce
  Way be, benim merak ettiğim halk işsizlikten, haramlarin bollugundan ve kötü yönetimden çildirma noktasina geldigi icin mi acaba uyuşturucuya artik sicak bakmaya başladilar YOKSA eczanedeki ilaçlarin hiçbir işe yaramafigi icin mi bari bunu kullanin mi diyorlar? Hakikaten bende bel fitiği oldum doktor ameliyattan sonra yazdigi butun ilaclari aldim eczanedeki agri kesici ne varsa tüm markalar hiç bir işe yaramiyor, ancak baş ağrisini kesiyor işte o kadar. Dünyanin en kalitediz ilaçlarini Turkiyeye kakalamislar. Ee sen ABDnin multeci deposu olmayi kabul edersen çarşi pazar hormonlu gida ile dolar eczanelerde işte bu sahte ilaçlarla. Ülkenin bereketi kaçar Afrikadan beter olur. Ama bir avuç siyasetçilerimiz tabii ki saraylarda krallar gibi yaşayacaklardir, onlari etkilemeyecek ne hormonlu gida ne de kaliteli ilaç bulmak.
 • nostaljinostalji9 ay önce
  İ NsanlarınRUH HAİLİN BOZAN SADECE ALKOL VE UYUŞTURUCU MUDUR? 16 yıllık AKp iktidarı toplumun Ruh sağlını bozmuştur. MHP bu yüzden yasa çıkarmayı teklıf ediyor. Akp nin ekonomik yönetimi insanları zavallı,biçare,yoksul ve güçsüz bırakmıştır. evini idare edemeyenler intihar etmektedirler,çocuklarını bakamayanlar onları AVm lere terk etmektedirler. 9 aylık hizmetli kadrosuna alınacak 1000 kişi için 44 000 kişi müraacat etmektedir. ekonomi ve ruhsal durum iflas etmiştir. nacak yönetimin başı srayada krallar gibi bir eli yağda bir eli balda yaşarken gerçekleri inkar etmekte hala "Milletimiz dimdik ayaktadır "seçim propagandası ve söylemlerine devam etmektedir. Oysa millet çıldırmaya az kaldı doktorumuz nerede şarkısı söylemektedir.Müflis ekonomik programasahip yolun sonuna gelmiş bu iktidar artık sadece kendi trölleri ne,seçmenlerine ve fanatik inançlılarına hitap edebilmekte,ve Güvenilirliğini gittikçe kaybetmektedir.Ülkede Sayın Recep Tayyip Erdoğan dan bağımsız bir yargı olduğuna halkın yüzde kaçı inanır? Ya ülkede adalet olduğuna ve başta iktidar olmak üzere hak hukuk adalete saygı olduğuna?. Biz anladık ki Dünyada olduğu gibi Türkiye de de güçlü olan adalet değil, GÜÇLÜ olana ın adaletidir. Devletin ona verdiği yasal gücüve parlamenter çoğunlukgücünü elinde bulunduran Sayın Recep Erdoğan ın çıkaramayacağı kanun var mıdır? . Her şey onun iki dudağı arasında değil midir?. O halde dünyadaki olumsuzlukların suçlusunuaramadan önce ve sadece emperyalistleri,siyonistleri vs.. suçlamadan önce kendi ülkemizde demokrasiyi ve adaleti aramalı ve onu pasifize edenleri de hattaanayasası yeterince uygulamayanları (Belediye başkanı seçiminde 94. maddeörneğin) suçlamalıyız ki. İnandırıcı olsun. Tencereye dibin kara derseniz o da size seninki benden kara der. 16 Yıllık Akp iktidarının şu millete ve ruh sağlığına verdiği zarar Cola hatta diğer spor ve iddia alışkanlıklarının insan ruhuna verdiği zarardan daha fazladır. Coca C ola içemediği için kafayı üşüten bir kişi bile yoktur.a ma çocuğuna pantolon alamadığı için kendini asanlaraait bilgi İnternettemevcuttur.Tarımda hayvancılıkta her şeyde bizi dışa bağımlı halde bırakan iktidar masum mudur? Siyaseti camilere ve dine sokarak sıradan ve kendi halindeMüslümanları bile camilerden uzaklaştıran ,insanları dinden imandan soğutan ve deist ve ataisleriri "Din afyondur ve uyuşturucudur ve en çok siyasilerin milleti kandırması için kullanılır " söylemini gün be günhaklı çıkaran buna karşın döneminde uyuşturucu kullanım yaşı12 ye düşen iktidar masum mu dur?Gerçekte topluma hangi uyuşturucu kullanımı daha fazla zarar vermiştir? Bence dinin siayseten kullanılması dahazararlıdır. İnsanların Cehenneme odun taşımanın diğerbir yolu da kendilerinekendi elleri ile yaptıklarıdır.
 • MALKOÇ MALKOÇ 9 ay önce
  Bakın acziyetinizi , gevşekliğinizi, basiretsizliğinizi ,tamahkarlığınızı,birilerinin içerden ve dışardan tehdidi altında oluşunuzuçünki beraber işlediğiniz SUÇLARINIZ var....işte tamda bu yüzden şantajaaçıksınız, sizi tehdid edipDİNDEN , DEVLETTEN , VATAN TOPRAKLARINDAN tavizler koparıyorlar....DEVLETİ ve En büyük zenginlik olan İNSANIMIZI hasta ettiniz ...vücud hastalıklara açık hale geldi...TEFECİ ELİNE DÜŞMÜŞ BORÇLUgibi,hergün yeni bir taviz , yeni bir istek ....GİDİN ARTIK .....en azından bir müddet ...Peygamberimizin amcası Hamza'yı şehid eden VAHŞİmüslümanlığı seçiyor....Amcasının acısı hep yüreğinde yanan peygamberimiz , mahzuru yok fakat BANA GÖRÜNMESİN diyor...kısaca GÖZÜM GÖRMESİN diyor....sizleryani dincilerde, bu milletin dinini ,devletini , birliğinimahvettiniz ...gençliği dininden ettiniz, eksiği kusuru olsada imanları tamdı.....şimdi instagram fenomenibaşdanışman MArİAMdüzeltir inşaalah ..HÜRREM lerde sırasını bekliyor.....mariam hanım selfiye çekmekten ve paylaşmaktan zaman bulursa , kamu görevide yapacak inşaallah...KADIZADE , HARAMZADELERDEN biri vaaz ediyormuş, kızlarınıza ,karılarınıza zahab olun diye,açık saçık geziyorlar diye ...Bir gün cemaat. hocanın kızını görmüş yolda ,üüüüüühanım kızımız , kerimemiz,her tarafı ortada salınıyor....Yav hoca bu ne iş demişler ,senin kız böyle böyle ,hoca kızmışEeee yakışıyor BİZİM HASPAYA demiş..ne diyelim mariam hanımın babasıda gürcü kökenli , U.S.A vatandaşı , FetülCİAseverYUSUF ZİYA KAVAKÇIZADELER....ehli beytten!!!!.....????
 • MustafaMustafa9 ay önce
  Sanayici teşviklerle ayakta durmaya çalışıyor Ken , maksimum bin beşyüz ve sekiz yüz aralığındasatılan dairelervarken, genelde maliyeti yüz elli bin ile ikiyüz bin aralığında , neden sanayi ye geçiş yapsın inşaat şirketleri ve mutaitler . Bir prof un dediği gibi çiftçiden sanayiciye herkes kapasitesine göre çalıyor. Alın tersiz Kolay para peşindeyiz . Tübitak'in merkez binasi depreme dayanıksız. Tarlada on gram lik gübre yerine kilo ile gübre atar .Çalıntı mal alırız , umrumuzdamı yaptığımız hatalardan ölenler. ELHAMDÜLİLLAH Müslümanız ha kimseye de Müslümanlığımıza laf söyletmeyiz.
 • HasanHasan9 ay önce
  Yillarca bizi yanlis bilgilendirdiler kenevirden esrar elde ediliyor dendi yasaklandi bende o zaman diyorum arabalar trafik kazasina sebep oluyor o zaman arabayi yasaklayalim bicakla insanlar birbirini kesiyor onuda yasaklayalim hashasi yasaklamadik millet bu bitkiyi suistimal mi etti? ayrica diyelim kotu niyetliler tarafindan suistimal edilecek devlet kontrolunde satisi baslarsa bununda onu alinir hem kullanicilar kayit altina alinir hem pkknin buyuk bir gelir kapisi kapanir bunu kullananlarda ne idugu belli olmayan insanlarla muhattap olmaz zararlarinin yaninda faydalari saymakla bitmeyen bir bitki osmanli donemi bile yasak yokken dervislerin bile kullandigi soylenen bir bitki resmen zehir muamelesi gordu bunca sene.
 • AlperAlper9 ay önce
  Kenevir üretmekle iş bitmiyor,unu dönüştürmek için fabrikalara ihtiyaç var ama özel sektörün eline düştün mü,yandın işte.Fabrikaları devlet yapmalı ama elindeki,şeker fabrikalarını bile satmış ama 4,5 milyon memur.Devletin üretime nerdeyse katılmadığı,liberal ekenomide bu kadar memur ne iş yapar,tabii ki popilizm,oy deposu.Bütcenin nerdeyse %90 maaşlara,bu ülkeyi dibe çekmiş ama kimin umurunda?
 • HaklıHaklı9 ay önce
  Doğru söylüyorsunuz bu çocuklar en azından devlet kontrolüne bu şekilde alınabilir. Umarım bu düzenlemeyi yaparlar.
 • BeraBera9 ay önce
  Ekilecek herşeyi ektik, tarımı artırdık bir kenevir kalmıştı, çok şükür ona da el atmışşınız.Ya hu bunun suistimal edileceği ve gençlerimizin uyuşturucu pençesinde helak olacağı aşikarken nasıl bu kadar duyarsızca, yok şöyle faydası varmış, yok eczanelerde kontrollü satılmalıymış diyebiliyorsunuz.Hoca sizin de çoluğunuz çocuğunuz vardır sakın onlar bulaşmaz diye emin olmayın Allah başınıza verir şu yazdıklarınızdan çok pişman olursunuzda iş işten geçer. Benim yaşadığım Kaliforniya daKONTROLLÜ! kullanımı serbest ama kontrol falan hak getire. Kullanmayan yok desem yalan olmaz, bahçeye ve ya dışarı biryerlereçıksan leş gibi kokar hemen.Her türlü rezillik pislik burada ve ne yazık ki Türk ve Müslüman gençleri de bu batağa batmış halleri içler acısı. Halbu ki hükümet ve siz sayın yazar bırakın keneviri,alkol, tütün ve halihazırda kullanılan uyuştucuya top yekün savaş açmalı onları yasaklamanın yollarını aramalısınız.Son olarak annemin köyünde eskiden haşhaş ekerlermiş ve bütün köy yasak olmasına rağmen birazını saklarlarmış ki dişleri vs ağrıdığında kullanırlarmış.Devir değişti artık çoğunluk çalışmadan köşeyi dönme derdinde kim bilir ne katakullilerle nerelere kullanırlarkeneviri ekenler. İnşaAllah sonumuz Afganistan’ a ve Amerika’ya benzemez.
 • TosuncanTosuncan9 ay önce
  elli çeşit kimyasal uyuşturucu var kenevirin zaten yüzüne bakan yok serbest edinde memlekete faydası olsun
 • esereser9 ay önce
  Aslında devlet içanadoludaki iç egedeki dogu ve güneydogudaki otların erken baharda kurudugu yerlerdi tepeleri bozkırları kesme karahan çitlenbik dikensiz pinar dikerek hem agaçlandırmış olu hemde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara otlama alanı olur. Hatta makalede belirtildigi üzere kenevir ekilerek değerlendirebilir.
 • akitokuruakitokuru9 ay önce
  Konu üzerinde emek harcadığınız belli, son zamanlarda sosyal medyada kenevirin bilinmeyen yönü şeklinde görselli yazılar dikkatimi çekti. Ülkemiz için hayırlı olacağını düşünüyorum. Az ideolojik, çok bilimsel çalışmalar her zaman iyidir. Size sıhhat ve başarılar dilerim
 • AbdülkadirAbdülkadir9 ay önce
  Yahu yorumcunun birisi islam domuzu yasaklamıştır demiş.İşte insanlarımızın Kur'anı böyle üstün körü bildiğinin bir delili bu yorum.Maalesef insanların çoğuda böyle biliyor. Hatta onun için dindar bir arkadaş ailem ford un coruier araba almış dediğimde bana ne dese beğenirsiniz. O araba nın ön paneli tıpkı domuzun burnuna benziyormuş efendim.Yani beni domuz burnuna benzeyen arabayı nasıl almışlar diye yeriyor aklınca ahmak.Oysa ayet ne diyor.Bir bakalım.Allah Bakara süresi 173 ayetinde şöyle demektedir.اِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْز۪يرِ وَمَٓا اُهِلَّ بِه۪ لِغَيْرِ اللّٰهِۚ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَلَٓا اِثْمَ عَلَيْهِۜ اِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ Hiç şüphesi Allah sizin için ölü hayvan etini yani leşi,kanı, DOMUZ ETİNİ ve Allahdan başkası için kesilen hayvanın etini yemeyi haram kılmıştır. Ancak her kim zaruret halinde kalırsa başkasının hakkına el uzatmadan ve ihtiyacını giderecek kadarını yerse bunda ona bir günah yoktur.Şunu hiç bir zaman unutmayın Allah tarif edilemeyen bir şekilde bağışlayıcı ve eşşiz bir merhamet sahibidir. İşte burada Domuzun kendisi haram değil Domuzun etinin yenmesi haramdır. Yoksa domuzun kılından yapılan fırça, domuzun derisinden yapılan ayakkabı çanta haram olmaz. Burada domuzun etinin yenmesiyle ilgili haramın sınırı çizilmiş.Maalesef bunu genelleştirip domuzun kılı kemiği derisi bütün domuzdan ne varsa haram kılmışlar. Yahu siz hiç Kur'anı aklederek okumuyor musunuz.Domuz doğa için insanlar için oldukça faydalı bir hayvandır. Domuz köklü bitkilere ulaşmak için toprağı havalandırır.domuz leş yer zararlı haşeratları yer.Domuzun kendisi haram olsaydı Allah onu yaratmazdı herhalde domuz etinin yenmesiyle ilgili haramı kalkmışlar bütün domuzla ilgili ne varsa hatta görüntüsünü bile haram yapmışlar.Sizler Allahın çizdiği hudutu aşıyorsunuz.Allahın size haram kıldığı şeyleri o sınırlar içinde haram kabul etmelisiniz.Yoksa Kur'andan uzak uydurma hadislerle haram koyup durmayın. TEKRAR EDİYORUM DOMUZUN ETİNİN YENMESİ HARAMDIR.DOMUZUN GÖRÜNTÜSÜ,KILI,KEMİĞİ,DERİSİ HARAM DEĞİLDİR. Bu anlayış sakat bir anlayıştır. Ayet açık ve net bir şekilde bunu size söylüyor. Bunu anlamamakta ısrar edip duruyorsunuz.Dediğim gibi İnsanların büyük bir kısmı Allaha iman etmeyecekler iman edenlerinde büyük bir kısmı şirk koşarak Allaha iman edecekler. Şirk koşanlar Kur'anı mehcur bırakmış Resulullahın söylemediği ve ona iftira olan hadisleri önplana çıkartıp o hadislere göre islamı yaşadığını zannediyorlar. Allahın ayetini bırakıp Resulullahın hadislerine göre islamı yaşadığını zannedenler şirk koşuyorlar haberleri yok.
 • Rasim DUMANRasim DUMAN9 ay önce
  Hocam ellerinize sağlık, çok teşekkür ediyorum. Yazılarınızdan çok istifâde ediyorum. Size sataşan, lâf atan, hatta hakaret eden birçok nâdân, câhil, gafil, "ham" insanlar var ; onları hiç kaale ve dikkate almayın, kendinizi üzmeyin. Sizi ALLAH (C.C.) için seviyoruz ve dua ediyoruz. Böyle ufuk açıcı yazılarınıza devam ediniz lütfen. Ben AK Parti üyesi bir insanım. Bazen bizim partimizi eleştirdiğiniz için, sizi "hâinlik"le bile ithâm eden insanlar var, mâalesef. Halbu ki, bize, "bizi alkışlayan"lardan ziyâde, "hatalarımızı gösteren, ikaz eden" insanlaradaha çok ihtiyacimiz var. Selam ve dua ile.
 • Yavuz Yavuz 9 ay önce
  Almanya niye tikir tikir isliyor biliyormusunuz, sayin Dilipak? Cünkü herseyin bir uzmani var. Mesala bir ic hasaliklari uzmanina giderseniz ona mesala gözümde, kulagimda, disimde de bir problemim var derseniz, Dr. Ben sana damla vereyimde kullan demez. Dr. sizi o islerin uzmanlarina, yani 3 ayri doktora yönlendirir. Ama siz sayin dilipak bu yasiniza ragmen nerde durdugunuza ve neyin uzmani oldugunuza daha hala karar verememis birisiniz. Siz neyin uzmanisiniz? Söyleyinde doktor hastalarini ona göre size yönlendirsinlet. Siz bilirmisiniz bir insan icin en tehlikeli seyin kibir oldugunu?
 • Yavuz Yavuz 9 ay önce
  Dinsizlik niye arti Türkiyede biliyormusun ? Imam hatip mezunu olupta, bir kac ayet okuyupta kendini din alimi sanan insanlari kandiranlar sahtekarlar yüzünden. Hergün bir yalan uyduran dinsiz AKP liler yüzünden. Bizde Müslümaniz diyen dinsiz Ilahiyetciler ve Proflari yüzünden. Her köse basini kapmis dindar görünümlü sarlatan, yalaka gazeteci, sanatci yüzünden. Ahlaksiz seyhler yüzünden. Paraya tapan dindar görünümlü namusuzlar yüzünden. Dinini bir bez parcasinin icine, bir avuc Lilian ardina saklamis münafiklar yüzünden. Bunlara cok yakisir önerileriniz, biazinida kendinize ayirin, cünkü lazim olacak. Eminimki Rabbim Allah bunlar icin bu ülke icin insanlik tarihe not düsülecek güzel bir son hazirlamistir.
 • yeneryener9 ay önce
  Bana göre türkiyedeki 10-12 milyon emeklilerin yarısı köylere gidip bir dönüm kadarda bahçeli ev alarak her biri bir iki koyun keçi sığır tavuk arıkovanı baksa üretime katkıda bulunsa milli gelire ne kadar katkı vermiş olurlar varın siz tahmin edin
 • fuatfuat9 ay önce
  Adı uyuşturucuya bulaşmış karışmış idol olarak genel kabul görmüş kişilerin dizi sinema tiyatro reklam müzik sektöründe gözde insan olarak sunulması lise ve orta okul öğrencilerinde nasıl intiba bırakır hiç düşündünüzmü?.
 • Ben derim kiBen derim ki9 ay önce
  Yorumlara baktım da. Hala Abd ve batı müstemlekesi beyinler var. Önce beyinlerinizi esaretten kurtarın. Özgür düşünün yorum yazanlar. Kişisel çıkarlarınız için ve sırf karşıtlık olsun diye olayları çarpıtmayın. Bitkiyi veya bir canlıyı toptan yasaklamak ayrı uyuşturucu,alkol,domuz,tütün vs. kullanmayın demek ayrıdır. Mesela islam domuz eti yemeyi yasaklamıştır. Domuzu yasaklayıp soykırım yapın dememiştir. Şarabı yasaklamış, şarap yapılıyor diye üzümü yasaklamamıştır. Doğada olanı yiyen yer, yapıp içen içer ve günahını çeker.
 • AbdülkadirAbdülkadir9 ay önce
  Yarın da Rakı'nın faydaları üzerine yazınızı bekliyoruz.Sayın Dilipak ın yerine sana ben ayetle cevap vereyim. Allah Bakara 219.ayette şöyle diyor يَسْـَٔلُونَكَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِۜ قُلْ ف۪يهِمَٓا اِثْمٌ كَب۪يرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِۘ وَاِثْمُهُمَٓا اَكْبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَاۜ وَيَسْـَٔلُونَكَ مَاذَا يُنْفِقُونَۜ قُلِ الْعَفْوَۜ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللّٰهُ لَكُمُ الْاٰيَاتِ لَعَلَّكُمْ تَتَفَكَّرُونَۙ(Ey Resul sana içki ve kumar hakkında soruyorlar.Onlara de ki onların insanlar için birtakım yararları olmakla birlikte bu yararlarından daha fazla zararı vardır ..... ila ahır ayet. Yani ALLAH ÖLÇÜYÜ KOYMUŞ ZARARI YARARINDAN BÜYÜKSE ONDAN UZAKLAŞACAKSIN. KENEVİRDE BUNUN TAM TERSİ VAR.KENEVİRİN YARARI ZARARINDAN DAHA BÜYÜKTÜR. KENEVİRİN O ZARARINI DA TIPKI AFYONDA OLDUĞU GİBİ KANUNLA BERTARAF EDERSİN OLUR BİTER.Yani bunu rakıylada mukayese ettiniz ya gerçekten bravo doğrusu. Kardeşim ülkemizin petrolü doğalgazı yok bu ülke nasıl gelişip güçlü bir ülke olacak.Türkiye hep böyle gelişmekte olan ülke olarak mı kalsın istiyorsunuz.
 • dahilekdahilek9 ay önce
  bu işin eğitim işi olduğu sıkıntıların mevcut sistemin getirisi olduğu buradan düzeltmeye başlanması gerktiğine atıf yok. oysaki bırakın insanları köpekler kuşlar hayvanlar eğitiliyor. işin esasında eğitim var. bu sıkıntılar mevcut eğitimin sonucu. eğitim düzelse herşey düzelir. ama bu kafa bu kadro bu müfredat bu kitapla değil. efendimiz(AV) o kadar gaddar sapık insanları ne ile düzelttti. onu örnek almak lazım.
 • Ben derim kiBen derim ki9 ay önce
  Beyler Allahın yarattığı bitkiyle savaşırsanız kaybedersiniz. Otla savaş olmaz. Uyuşturucuyla mücadele eğitimle olur. Bilerce yıldır bilinen bir bitki. İnsanlar kenir yasaklanmadan önce ellerinde kenevir uyuşturucu bağımlısımıydıda yasaklandı. Yada Hindistanda millet uyuşturu bağımlısımı. Ona kalacaksak tütün daha tehlikeli, bağımlılıkta yapıyor. Peki alkole ne demeli. Her bitkiden ürtilebilir. Beyni uyuşturur, bağımlılık yapar, vücudu öldürür. Ne yapalım alkol üretmesinler diye bütün bitkileri yasaklayalım mı. Amaç sağlık falan değil anlayacağınız. Sy.Dilipak yeni mi anladınız bilmem ama hiçbir bitkiye yasak konmamalı. Beyni uyuşturan her şey yasaklansın o zaman. Mesele uyuşturuysa sentetik üretimi,satışı,dağıtımı,özendirilmesi, yasaklanır. Yine de içen zararını kendi görür ve ölür. Etrafa zarar veriyorsa da siz öldürürsünüz. Dünyanın Baronları, insanları kontrol ve sönürünün yolunu son yüzyılda daha da iyi öğrendiler.
 • AbdülkadirAbdülkadir9 ay önce
  Kenevirden mobilyanın temeli olan suntanın yerini alacak ve suntadan daha dayanıklı plakalar yapılabilir.Kenevir lifli bir bitki laminantın parkenin yerini alacak yer döşeme malzemeleri yapılabilir.yani ahşap ürünlerin temel malzemesi kenevirden elde edilebilir. yılda dört kez ürün veren ve sürekli ekilebilir olan harika bir bitki kenevir.Böyle bir bitkinin ekimini nasıl yasaklamışlar akıl alır şey değil. oto döşeme malzemesi yapılabilir. Çadır malzemesi olur olur da olur daha bunun gibi neler yapılır.Şuraya bak ya ekonomimize muhteşem bir katkı.Eğer katma değeri yüksek malzemeler yaparsak kenevirden yılda 15-20 milyar dolar sadece kenevirden elde edebiliriz. o sağlıksız laminantlar ayaklarımız altında kimbilir sağlığımıza ne kadar zarar veriyordur. Kolay silinebiliyor diye sağlığımızdan oluyoruz.Gerçi laminantların doğalıda çıktı ama daha pahalı herkesin alım gücü aynı değil ki.EVET ÖNLEMİNİ ALMAK ŞARTIYLA KENEVİRİ DESTEKLİYORUZ.
 • SANCARSANCAR9 ay önce
  Millet kafayı tırlattı, şimdi çare, derman arayın bakalım..Ruh sağlığı yasası , bırak yasayıtımarhane bakanlığı kursan dafar etmez....Yasa ne diyecek , kafayı yemek yasaktırmı diyecek ,ikinci bir KHK ya kadar...Yasa yetmez, birazda temizuyuşturucumaddeverelim , sağa sola zarar verip büyüklerimizi üzmesinlerdediniz heraldebu kutlu yolda....Çindede ingilizler AFYON'u dayamıştı çinlilere, geçen yüzyılda ...Kainat imamı sümüklü, ingiliz şeyhinazım kıbrısi , k...çıb.....lumenzil şeytanları , cübbeli şarlatanı ,süleymancıd......cuklar ,saİT nursi ,betonlama ustası domuz bağcı hizbullah , yenimadı kibarlaştı Hüdapar oldu , kuzu postu giymişsapıklar ,kefen,terlik pazarlamacısışarlatan cübbeliler,vs vsağlak büloşlar ,istanbula ihanet edenler , yalnız istanbula olsa iyi ,fetö muhibicia iltisaklı gürcü yusuf ziya kavakçılar ve familiası , ihsan ve mücahit aslanlar ,milletin a....na koyan saygın müteahh İT oğlu İTlerinizeksiğini bırakmadınız....Hasbelkader bu koyun ahalikafayı yiyip homurdanmasındiye CIGARAlIK DERMAN vereceksiniz , hemde reçeteli yasal....Din morfiniyle buraya kadar , yarı uyur yarı uyanık kalmasın etrafa zarar verir diye şimdidedoğal ,temizUYUŞTURUCU....Devlet gözetiminde , yeterki kıpraşnasın ,uyanmasın....En büyük uyuşturucuüretim ve dağıtım şebekesidincilerin yani emevilerin ,suudların ,farsların , hazretlerin , şeyhlerin , dedelerin , imamların ,müezzinlerin ,müftülerin YEZİDLERİNÇETESİDİR ...Dünyanın en büyük uyuşturucu KARTELİ , Dinciliktir ...Hristiyanlık ,yahudilik , müslüman kisveli İSLAMCILIK , hinduluk ,budistlik ,evangelistlik .....yakında ya biz birbirimizi yanlış anlamışız deyipsümüklüFETOŞ lada.musafaha yapıp aynı menzile kaldıkları yerden devam ederlerse şaşmayın....Rahmetli Ömer Lütfi Metenin kitabının ismi; ALLAHSIZ MÜSLÜMANLIK idi ... içinde ALLAHIN olmadığı ,NEFSİN ALLAH olduğu bir din ...geldik yolun sonuna Sadece dış borç 500.000.000. 000 dolar borçve kafayı yemiş bir ülke.... şimdi reçeteliDERMAN zamanı ....Ne mehdisi ne mesihi, kıyamet kopmuş zaten eyy müminler , cehenneme hoş geldiniz ..alnı secdeli ağzı dualıların sayesinde ....adam hırsız , kıçının yaşı kurumasa ,sabahlara kadar teheccüt nemazı kılsa bana ne ...hırsız ....dolandırıcılaraptalların parasınıalmadan önce aklını alırlar, aynı fetoş gibi ,yandaş müteahhİTlergibi...sonrada size iyilik yaptıklarını ballandıra ballandıra anlatırlar.... fetoşun dostu Yusuf Ziya Kavakçının kızı yeni danışmanbelki bir açılım yapabilir...bayağı marifetli ...dilini ağzının içinde dışında dolaştırırken o şuh ve seksapel pozu sanal dünyayı ,instagramı kasıp kavuruyor...Pirelli takvimine aday...gerçekten kendini aşmış ,ben şahsen çok faydalı olacağına inanıyorum ....herşeyi danışabiliriz gibi geliyor bana , belki ruh sağlığımızada iyi gelir ...bana bikaç gündür bayağı faydası oldu...
 • Nuran DevresNuran Devres9 ay önce
  Kenevir Türk ekonomisi için yaşamsal öneme sahip bir tarım ürünüdür. Onbinlerce köylü nüfus bu ürün sayesinde geçiniyordu ve dünyanın bir numaralı kenevir ihracatçısıydık. Fakat 1950'de Demokrat parti iktidara geldiğinde Adnan Menderes Amerika ile ilişkileri ilerletmek amacıyla ve onların talebi ile kenevir ekimini yasakladı. Talebin gerekçesi Amerikan gençliğinin uyuşturucu bağımlısı olmasıydı. Sanki Türkiye kenevir satmasa ABD gençliği uyuşturucudan vazgeçecek. Nitekim Meksikadan , Güney Amerika ülkelerinden gelen ve sentetik olarak üretilen bin çeşit uyuşturucu ABD gençliğini esir aldı. Biz keneviri yasakladığımızla kaldık. Şimdi atılan bu adım hem köylümüze, tarımımıza hem de ekonomimize büyük katkı sağlayacak şahane bir gelişmedir.
 • Ahhhh hocamAhhhh hocam9 ay önce
  Yarın da Rakı'nın faydaları üzerine yazınızı bekliyoruz. Domuz'un nasıl besleyici olduğu ya da Kumar'ın ülke ekonomisine katkısı üzerine yorumlarınızı da esirgemeyin. Bu yazınızdan da anlaşıldığı üzere, Dindar kesim malesef müthiş bir tirbülans içinde. Para her türlü ahlak-inanç sistemini bitirdi. Dine sahip çımak fakire kaldı, o da parayı bulana kadar. Allah yardım etsin ümmete....
 • CemreCemre9 ay önce
  Ulkemizde kenevir ekimi hic yasak olmadı alıcısı ve işleyicisi olmadığından çiftçiler ekmedi yazarın yazısı yanlış bir anlayış temeli üzerine olmuş birde yalçın bayer ve dilipak bu bilgiler kenevir tohumlarını turkuyeye grtirmek isteyenlerden aliyor gibj geliyor
 • AbdülkadirAbdülkadir9 ay önce
  Ben de katkıda bulunayım.Kenevirden biyo-yakıtta üretilebilir.Bu bitki adeta doğa dostu bir bitki.Üstüste ekimi yapılacak ender bitkilerden birisidir. Yani kenevirden stratejik alanlarda da faydalanılabilir.
 • Acep söylesem miAcep söylesem mi9 ay önce
  Hayırdır sayın dilipak bir yerlerden bir esinti mivar uyuşturucu müptelası sayısını ab ve abd seviyesine mi çıkarma Çalıştayı mı başlatılıyor( zaten belki geçtikte) birileri dindar gençlik deyip devletin kumarını çeşitlendirip çoğalttı ğençliğı hep iddaacı yaptı öyleki kumarı tabana yaydışimdi de bir şeyleri meşrulaştırma çabası mı
 • CobraCobra9 ay önce
  Hocam dediğiniz herşey güzel ama bunları yapacakadam yok AKP gitsin beton dikmeye devam etsin her yeri beton yaptılar şimdi diyorlar ki izin verilmeyecek sormazlarmı şimdiye kadar neredeydin ayleyi bitiren bunlar adaleti bitiren bunlar kıredi kartını verip milleti soyan Gine bunlar yok neymiş efendim ben yannızım yanın daki iyi adamları kovacaksın kötü leri alacaksın ondan sonra yannızım başkanlık dediler ne değişti hiç birşey okadar müslümanı içeride çürütüyor sunuz ses yok elin ABD Alman na gelin salın gitsin ..
 • GerçekGerçek9 ay önce
  Son derece tehlikeli bir girişim türkiye gibi ülkelerde bu uyuşturucu yu mesrulaştırir.nasılki hükumetiniz batı yasalarını zinayı vede feminizm gibi sapık fikirleri kanun yaptıysa tutar bunuda topluma zorunlu kılar herkes esrar içer.bu sefer tayyib beyin ahirette yatacak yeride kalmaz.adama batının her pislik sapık yasalarını cıkarttırdılar toplumda sosyal kaos olustu birde böyle uyusturucunun serbest bırakılması artık millet esrarı icer camiye namaza gider birde böyle abuk sapuk fetvalar cıkar venali buyük olur...ben bu maddenin zararlarını yakınen gördüm abim gencliginde esrar kullananırdıkullandıgı zaman gözu hiç bi seyi görmezdi eve geldimi annemi bizleri catar doverdi herkese meydan okurdu yani feminizim kominizim zina homoculuktan sonra birde uyusturucuyu da serbest birakırsa hukumet kiyameti bekle.unutmayın menemende kubilayı da esrar icin müridler katletmisti..yo arkadas bu ülke bunu kaldırmaz.
 • MehmethanMehmethan9 ay önce
  Yetmişli yılların başında ,köyde kendirden halat eğrildiğini hatırlarım.. Kimsenin de esrar içtiğine veya muhabbetini ettiğini hatırlamıyorum.. Kaldı ki uyuşturucu müptelalığının dâhi bununla deva bulacağını ben de tahmin ediyorum..Bravo diyorum size de ,CB.nimiza da böyle netameli ve fakat mucizevi bir bitkiyi müdafaa ettiğiniz için. Selam olsun size..
 • AbdülkadirAbdülkadir9 ay önce
  KENEVİRDEN İMAL EDİLMİŞ FİLE,PAZARÇANTASI,İÇ ÇAMAŞIRI VE ÜST EŞYALARI PANTALONLAR,PİJAMALAR,NEVRESİM TAKIMLARI,ÇOCUK ÇAMAŞIRLARI,KAĞITLAR İSTİYORUZ. ARTIK EN AZINDAN DOĞAL GİYSİLER GİYMEK İSTİYORUZ.BUNA NEDEN İTİRAZ EDİLİYOR KENEVİR ESRARIN HAMMADDESİ OLDUĞU İÇİN.KARDEŞİM ONU TIPKI AFYONLA İLGİLİ KANUNİ DÜZENLEMELERLE KORUMA ALTINA ALACAKSIN OLUP BİTECEK.BİRTANE YASAK AFYON YETİŞTİREN DUYDUNUZ MU.ZATEN BAZEN ÇIKIYOR O DA YAKALANIYOR.BÖYLE EKONOMİK DEĞERİ ÇOK YÜKSEK OLAN BİR BİTKİYİ YASAKLAYAN ZİHNİYETE NE DEMELİ BİLMEM Kİ.
 • BeraBera9 ay önce
  ... zaten halihazırda uyuşturucuyla mücadele edemiyoruz bir kenevirimiz eksikti. Ben kaliforniya da yaşıyorum burada sizin yazdığınız sistem uygulanıyorve esrarkeş o kadar çok ki dışarı çıktığınız anda, bahçenizde oturururken kokarca kokusu gibi esrar kokusunu alırsınız sürekli.Ayrıca eskiden annemin köyünde haşhaş yetiştirirlermiş ve devletden saklı herkes biraz kenara ayırırmış, dişleri vs ağrıdığında kullanırlarmış.Devir eski devir değil artık, insanlar kolay para kazanmanın peşinde lütfen gençlerimize yazık etmeyin.
 • AbdülkadirAbdülkadir9 ay önce
  KENEVİRDEN İNSAN GİYSİSİ İÇ ÇAMAŞIRI YAPILIR VE ÇOOOK SAĞLIKLIDIR.ALLAH BU KENEVİRİ İNSANLARIN ÜSTLERİNE BAŞLARINA GİYSİ YAPSIN DİYE YARATMIŞ ADETA. ONUN SADECE ZARARLI TARAFINA BAKIP KOSKOCAMAN FAYDALARINI GÖRMÜYORSUNUZ ÖZELLİKLE ADETA UYUŞTURUCU YÖNÜNÜ ÖNPLANA ÇIKARANLAR. KENEVİR EKONOMİK BİR BİTKİDİR.BAKIN KENEVİRDEN FİLE ÇANTA BİLE YAPARSIN HATTA %90 İTHAL ETTİĞİMİZ KAĞIDI BİLE ÜRETEBİLİRSİNİZ.KENEVİR ADETA HER ALANDA KULLANILACAK MALZEMELER ÜRETİLECEK BİR BİTKİDİR.BUNU YASAKLAYAN KİMSE GERÇEKTEN AHMAKMIŞ. TIPKI AFYON GİBİ KANUNA MADDE EKLEYECEKSİN OLACAK BİTECEK.BAKIN AFYONU YASADIŞI BİR ÜRETİM YAPIYOR MU.TÜRK İNSANI BÖYLE YASAK OLAN ŞEYLER YAPMAZ.GENELDE KANUNLARA RİAYET EDER.AMA İNSANIMIZI MAALESEF BU ÜLKEYİ ÖNCEDEN YÖNETENLERİN YAPTIĞI BARİZ HATALAR DEĞİŞTİRDİ.YOKSA ANADOLU İNSANI KANUNLARA SAYGILIDIR.MESELA AFYONU YASAK BİR ŞEKİLDE ÜRETENİ ŞİMDİYE KADAR DUYDUNUZ MU.İŞTE KENEVİRİ DE ÖYLE YAPACAN.KANUNLA KORUYACAN VE YASAK ÜRETİMİN ÖNÜNE GEÇECEN BU KADAR.VE ÜRETİMİNİ YAYGINLAŞTIRIP EKONOMİMİZE GÜÇ KATACAN OLACAK BİTECEK.HIZLA KENEVİR EKİMİNE GEÇİLMELİDİR. BEN YASALARLA KORUNMUŞ KENEVİR ÜRETİMİNİ DESTEKLİYORUM.
 • ali dal ali dal 9 ay önce
  şu ilbeyhanın dedikleri kafamı ve kafaları bulandırıyor .adam birkere solcu ve bolca aziz nesini okumuş.bende diyorumki hayatta çok sahte solcu gördüm adamların ne halk derdi gibi dertleri ne falan.demekki bu işin dinlisi dinsizi yoktur.yakınımdan bir örnek .adamın dedeleri dağdan bir ilçeye iniyor medrese açıyor artık seydadırmillet dizüstü sürünerek eteğini öpüyor .kendisi yabo hanımı yadedır artık .ve bolca nimetleniyor islamdan .her an imtihandayız ya .ve devran döndü pkk güçlendi haydi bizimkier busefer barış bilmem ne adına hdp oy istediler .byledir bu işler bay ilbeyhan yazmassan yazma güle güle herkesi aptal sanıpta milletin kafasını karıştırma tamam mı.
 • AbdülkadirAbdülkadir9 ay önce
  Bu abd,ingiliz,israil ve ab yüzünden ülke ekonomimiz çok zarar gördü.Kenevir gibi faydası zararından çok çok fazla olan bitkiyi yetiştirmemize müsaade etmediler. Kenevir uyuşturucu yapımında kullanılıyorsa tıpkı afyon gibi kanuna keneviri de ekleyeceksin olacak bitecek.Yani kötü amaçlı kullanımlarda afyon için geçerli kanun kenevir içinde geçerli olacak.Yani doğal bitkiden elde edilen kumaşlar ne kadar sağlıklı bir bilseniz. Gürgenden elde edilen modal kumaş buna çok güzel bir örnek.Bakın kenevirin kullanım alanları o kadar çok ki saymakla bitmez. Bizim ekonomimizi içimize her yere yerleştirdikleri yerli hainlerle gerilettiler mahvettiler ondan sonra imf reçetelerine mahkum ettiler.60 ihtilalinden sonra ülkemizin ekonomik kaybı yaklaşık olarak 3 trilyon dolar.Yani Türkiyenin dünyanın güçlü devletleri arasında olmasına içimizdeki hainlerle engel oldular. Bu artık o kadar açık ki.Feto bile ülkeden kaçarken yaklaşı 350-500 milyar dolar yurt dışına çıkarıldığı söyleniyor.Ben buna inanırım.Bu ülkeyi yiyip bitirenler feto,sol ayağı yapan aslında emperyalistlere hizmet eden solcular,kürt ayağına yatan aslında emperyalistlere hizmet eden pkk,bir de gerçek Atatürkçü-laik değil de Atatürkçü-laik ayakları yapan, ve en önemlisi de gelen ağam giden paşam diyen ve bu ülkede oldukça çok fazla olan hainlerdir. Bundan artık çok eminim.CB nımız bilimin ve teknolojinin önünü açmalıdır.İster üniversite okusun isterse okumasın kimin bir projesi varsa ve bilim adına bir şey ortaya atıyorsa onlara önem verilmelidir.Üniversitedeki prof doç ların büyük bir çoğunluğu bilim insanı değil sadece öğretmendir. Bilim illa üniversitelerde olacak diye bir şey yok.Bu batı uydurması. Sokaklarda deha denilecek insanlar var onları keşfetmek gerekiyor.Okul okumuş okumamış olması önemli olmamalıdır. Bu elzemdir.
 • Ahmet Yilmaz Ahmet Yilmaz 9 ay önce
  Sayın Yazar takdir ediyorum sizi bu yazıdan dolaylı. Bu bitkiyi 80,90 yil önce petrolü dunyanin vaz geçilmez maddesi yapmak için bazi derin devlet tröstleri yasaklı hale getirmiş. Petrolden uretilebilen herşey bundan yapilabiliyor. Hatta bir ziraatci 1 milyon dönüme ekilen kenevirle ülkenizin kağıt sorununun çözüleceğini söylüyor.
 • DilipakDilipak9 ay önce
  Yapma abi bilgi sahibi degilsin fikir ileri sürme .
 • MustafaMustafa9 ay önce
  sesinizi duyurmak için Taksim'de ki tapınak heykeli önünde Mustafa Kemal bağlılığınızı beyan etseniz ve üstüne üstlük kendinizi yaksaniz kimsenin umrunda değil.
 • Mustafa Mustafa 9 ay önce
  Bir kuyunun dibinde feryad ediyorsunuz. Kolay para kazanlar sizi duymaz.
 • Ha gayretHa gayret9 ay önce
  Abdurahman abiye selamlar Kenevir içilirse bir müddet sonra vücutta artık etkisi azalır sonra daha ağır bir uyuşturcu lazımdır bu sefer yazı da konu ettiğin uyuşturcu lar devreye girer siz şimdi bonzaiyi esrarla tedaviden bahsediyorsunuz bu yanlış bilgiyi kim size vermiş bilmiyorum Kenevir yada diğer bitkilerden bir cok günlük malzeme elde edilebilir problem bu bitkileri işleyecek tesis olmaması sunisi varken kimse bu ise girmez fakat kenevir lobisi size fazladan bilgi verince kafa yapmış sizde
 • İlbeyhanİlbeyhan9 ay önce
  ARTIK SİZEYAZMAMAYAKARAR VERDİM.....DÜNYANINENTEHLİKELİUYUŞTURUCU MADDESİ , sizinde içinde bulunduğunuzSİYASİ ve TİCARİ DİNCİLİK........ALLAHINTEMİZDİNİNİN ,ENBÜYÜKDÜŞMANI SİZLERSİNİZ.....DolayısıylaİNSANLIĞINDA, MÜSLÜMANLIĞINDA.... AMERİKANIN , İSRAİLİN KUCAĞINDA MÜSLÜMANLIK OLMAZ.....İRAN ,SURİYE ve RUSYAileCEPHECEPHEYEgetiriyorlar bizi , böyleceAMERİKANIN kucağına tamoturtacaklar....Vebu faciayıALLAAAH , KİTAAAB, TEKBİİİİR ,VATAAAN , ŞEHAAAADEEET,diye ŞİİRLERokuyarak arkalarındanmerasimlerle yapacaksınız.... HOCAMIZdiye işinize yarayacağızaman yere göğekoymadığınızERBAKAN bile ne demişti:BİR GÜN SURİYE DERLERSE, Bilinki HEDEFTÜRKİYE 'dir demişti....İslam dinine veTÜRK milletineen büyük ihaneti DİNCİLERve MİLLİYETÇİLERyaptı.....ATATÜRKEve CUMHURİYETE en büyük ihanetiTESEVCİ , SOROSCUKILIÇDAROĞLUNUNşürekasınınyaptığı gibi....Herkes elinden geleni yapsın , biz vatanımıza ve ALLAHIMIZAinanırız....Tavsiyem KADIZADELERİve ZÜBÜK romanını bi daha okuyun....Ümeyye oğullarını ,Damat Rüstem Paşayı, fetullahı , deniz feneri derneğinin içyüzünü , şeyh nazımlar ,menzil sapıkları ,ismailağa yaratıkları , süleymancı , haznevici iriki ufaklı mebzul miktarda sahtekar DİNCİberaber yürüdünüz bu yollarda...aynı menzile yürümeye devam....YOLUNUZ AÇIK OLSUN , YÜZÜSTÜ CEHENNEME..... HAİN İFLAH OLMAZ.... ALLAH hesabının sahibidir , TÜRK MİLLETİDEunutmayacak.... EVANGELİZMsizin olsun, zaten siz onlarınsınız....DOST ALLAHTIR... FETOŞUNYUSUF ZİYAKAVAKÇIlARIdeğil....Size mübarek olsun yoldaşlarınız , devam edin aynı menzile....BENDEN BU KADAR ,HERKESYOLUNA...Biz ALLAHDEDİK , bi dahada başka bir şey DEMEDİK....
 • CeHaPeCeHaPe9 ay önce
  Bu oneri CeHaPe den geseydi demediginiz koymadiniz.Reisden geldi ya Reis tersine soyliyene kadar ne yaglamalar yapilir artik.
 • AlperenAlperen9 ay önce
  Şaşkınım, bu yazıda devlet insanlara bedava esrar versin denmiş, bu insanları tedavi edip topluma kazandırmak varken esrar verip uyuşturmaya devam edelim denmiş? Birde sanatçılar dünyanın neresinde zaptu rapt altına alınmış,olur mu böyle birşey, aşık veysele özünü söylemek yerine benim istediklerini söyleyeceksin denir mi? Sen desen bile aşık veysel kabul eder mi? Dilipakın kafasına uyup öyle yapsaydık aşık veysel gibi bir değerimiz olur muydu? Rabbim akıl fikir ihsan etsin. Korkum koskoca toplum patlama noktasına sürükleniyor yazıktır, toplum sağ kalırsa bu İslamcılar hiç iyi anılmayacak
 • AbidinAbidin9 ay önce
  Ne garip,herşeyi hep son anda fark ediyoruz,ne oldu ferasetimize .Biz marsta mı yaşıyoruz ki,hiçbirşeyi görmüyoruz.Bize verilen en büyük ceza bu olsa gerek
 • Bilimsel Bilimsel 9 ay önce
  Güzel bir konu gerçekten bizim karadeniz de bu bitki müthiş yetiştirilmiş zamanında ve annemler bu keneviri hep ekermiş kenevirden çul ip klim falan yaparlarmış eğercek denilen alette bunları dövdükten sonra ip yapar sonrada kopmayan halat dediğimiz o halatlar yapılırmış ama hiç kimse uyuşturucu olduğunu bilmezmiş yani sadece evsel ihtiyaçları için kullanılırmış fakat bu bitki efsane inanılmaz birşey kullanım alanı mükemmel geniş kağıt yapmaktan tutunda içinde bulundurduğu maddelerden dolayı petro kimyada heryerde kullanım alanı var sırf fındık gibi bunu ekip fabrikalara satsa köylü müthiş gelir kapısı umarım devlet te halktan adil fiyattan alır yine diğer tarım ürünleri gibi eziyet ettirmezler millet tarımın kötü politikalarından toprak ekmiyor ucuz gıdayı ABD satacak diye kendi çiftçimizi öldürdük ve bize bu keneviri yasaklatan da ABD oldu İran bunları yaskalamdı dikimi yaptı sattı sonra heryerde baskı ile yasaklattılar çünkü kullanım alanı geniş ve kendi ürettikleri ürünleri satamazlardı ve bizden bu ürünü kaldırmamızı istediler işte bunların hepsinin sebebi bilimden uzak kaldığımız için abimiz ABd ne derse tamam dedik adamlar bilimi eline geçirdi dünyaya hükmetti ve aynısını petrolde yaptılar arkadaş bilime önem verelim bilim adamı yetiştirelim herkes hacı hoca olacak değil hepimiz imam mı olacaz eğer biz bilime önem vermezsek birileri bizi böyle kullanır işte zamanın en büyük alimleri bilim adamları Osmanlıda olduğu için her türlü üstünlük Osmanlıdaydı sonra zevk sefa gerilemeye başladı ve ingilizler avrupalılar bizden önce silah mühimmat denizaltı uçak gemi yaptı biz yapmadık sonrada parasını verip istedik adamlar parayı aldı gemiyi vermediler kazıkladılar Osmanlıyı 2 gemi paramızı İngiltere yedi elimizde ozaman teyyare dediğimiz hışır savştan esir aldığımız birkaç teyyare ile bugünlere geldik denizaltı bizde zaten yoktu bilimde allahın ilimde insanda dünyada allahın bu bilimden bu kadar korkmayın cahil olmayın yahu madem herşey allahın diyoruz ozaman bilimde allahın ve biz o bilime sahip olmaya bakalım heryeri imamhatip yaptık matematikte fen bilimlerinde 60 ülke içinde 59 cu olan ülkeyiz yerlerdeyiz imam hatipte olsun ama şuan okullar sırf siyasi oy için heryeri imam hatip yaptılar yazık günah bu insanlar bu bilgisayarları üretsin yazılımcı olsun bilim üretsin kimyacı simyacı fizikçi astroloji uzmanı uzay bilimi mühendis olsun artık şu kaflarımızı değiştirelim yoksa bizi düdükleyen Merve Kavakçı gibi ABD ürünleri çok olur siyasiler bizden istediği her dediklerini onaylamamız bu işleri bu şekilde devam ettirirsek arkamızdan gelen nesil bize küfredecek gençler dinsizleşiyor dini bütün dediklerimizde namazdan uzak ilimden uzak başörtüsü yerine kafasına battaniye atıp dekor yapmaya başladılar işimiz kötü biraz akıllı olalım bilime önem verelim biz buluş yapalım Osmanlı gibi bilimi bizler ele alalım araştıralım öğrenelim ve okuyana destek olalım hepimize lazım teknoloji doktor mühendis mimar siyasetçi yönetici hepsi bize de lazım arkadaşlar.
 • İslamın hükmüİslamın hükmü9 ay önce
  "Esrarı aslında kontrol ederek, çekvalf’i tersine çevirebiliriz. Hintkeneviri bir risk olmaktan çıkıp, fırsata, imkana dönüşebilir. SGK esrar preperatları üretsin ve doktor kontrolünü kabul eden herkese eczaneler ya da aile hekimlikleri üzerinden, 3 ayda bir muayene şartı ile ilaç olarak bedava versin. Bu kişilerin, aile, iş ve çevrelerini bilgilendirsin. Hem bu kişileri takibe alalım, hem Mafyanın elinden kurtaralım, hem de Mafia’nın elinden esrarı kurtaralım." Yani bazı batı ülkelerinde olduğu gibi esrar satışı serbest olsun diyor kısacası, bunun da İslam nezdinde içki satışının serbest olmasını talep etmekten bir farkı yok ve bunu da İslamcı (!) yazar söylüyor, derdi ne acaba?

Günün Özeti