Hafazanallah!

08 Şubat 2019 Cuma

SON DAKİKA: Bu yazı, konuyla ilgili haberin çıktığı gün yazıldı. Dün gelen bir haberde, “Cumhurbaşkanlığı kaynakları, basın organlarında yer alan ‘Cumhurbaşkanlığı Spor Kulübü kuruldu’ başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi” denildi. Ben aynı yazıyı aynı şekilde yayınlıyorum. Bu konuyla ilgili son bir not: Teşekkürler Cumhurbaşkanım!

Politikacılar, “reel politik” bir yol izleyebilirler. Bu işte bilmediğim bir başka “maslahat”tan söz edebilirler. Demokrasi var memlekette; bu işe rağbet de var. Ufukta seçim de var. O zaman!.. Bu onların hesabı. Herkes “Çanakkale geçilmez” diyor, ben “geçildi” diyorum. Ben kendi fikrimi yazıyorum.

İnşallah bu haber doğru değildir: Cumhurbaşkanlığı Spor Kulübü kuruyormuş, hedef Süper Ligmiş. “Faydasız ilimden Allah’a sığınırım.” Bu iş, moda tabiri ile “Yerli ve milli“ değildir. Bu işi başımıza önce İngilizler, işgal yıllarında bela ettiler. İttihat Terakki ile başladı, sonra da devam etti.

Bizde İdman vardı. Şimdi adını “Cultur physics” koydular. “Cultur” da aslında “Aydın” gibi bize yabancı bir kavram. Kültür; ekin, tarım ve hayvancılık için kullanılır. Bitki ve hayvanda “üstün bir ırk” elde etmek için yapılan araştırma ve çalışmalara verilen ad’dır. Kafatası ölçümleri bu üstün ırkı tesbit etmek için gerekli idi. Hitler, sakat doğanları onun için öldürüyordu. O üstün ırk, kültür ırkı olarak fiziki yöntemlerle bedenen güçlendirilecekti. Çünkü “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”du. Spor fizik yönünden kültür de sizi zihinsel faaliyetler açısından daha donanımlı hale getirecekti. Bunun için bir “Norm” oluşturmak gerekiyordu. Normalizasyon, toplumları belli bir skalaya göre dönüştürmeyi hedefler. “A-normal” iseniz dışlanırsınız. Bu dünya size göre değil.

Batı bunu “aydınlanma” kafası ile yaptı. Bunun aracı da “bilim” olacaktı. Bu seküler dünyada “Ahlak” yok, “Din” yok. “Din” yerine “Religio” var. “Ahlak” yerine, Seküler anlamda “vicdan”la ilişkilendirilmiş bir “Moral” ve mesleki “stand-art”larla ilişkilendirilmiş bir “etik-deotoloji” kavramı üretildi. Bunun “Mod’ları, “Motto”ları, “Mode”leri, “Rol modelleri”, “Moda”ları üretildi. Bunlar “art” ile ilişkilendirildi. “Art-İst”ler (Sanatçılar) tarafından dönüştürülmek istendiler. Fizik, entelektüel ve estetik açıdan fenomen hale getirilen insanlar, kültürel bir “idol: Put”a dönüştürüldüler.

CHP laikçi bir kafa ile bizim bedenimize dokundu. AK Parti içindeki AKP’liler, sekülerleştirme konusunda beynimize dokunuyorlar.

Ben geçen gün “Eğitim’e karşıyım” demiştim. Bizde eskiden “Maarif” vardı. Ne oldu ise ambalajına “Milli” etiketi yapıştırıp, “Fulbright” kafası ile nesilleri dönüştürmek için “eğitim” işine soyunduk. “İrfan” ve “yaratılış gayesi” olan “Tearüf”i ıskaladık. “Talebe” gitti, “öğrenci” geldi. Mektep-Medrese gitti “L’ecole” geldi. Nesil, “eğitim”, “spor”, “kültür” yoluyla ifsad edildi.

Bizde idman “bedenin gücünü korumak, geliştirmek,  sağlıklı yaşamak, vb. için yapılan hareketlerin bütünü”nü ifade eder. Bizim sahih geleneğimizde bu anlamda yarış olmakla birlikte, bu kumara ya da profesyonel bir işe dönüştürülmez. İdman seyirlik değil, herkes için gerekli olan bir harekettir. At biniciliği, yüzme, ok, savunma ve iktisadi faaliyetler için de gerekli boyutudur işin. Dağcılık, kayak, koşmak, yüksek atlamak, bunlar hayatın o günkü ihtiyaç ve icapları ile ilgilidir.. Bugün spor denen şey batının “Gladyatör” geleneğinden gelen, onun devamı olan, insanın tanrısal güçlere ulaşmasının aracı olan, ahlak ve ilimle değil, “güç” itibarı ile erişilmez olan bir makama erişme aracıdır.

Roma İmparatoru Jul Sezar 21 asır önce Hatay üzerinden Tokat’ın Zile ilçesi civarında gerçekleşen savaşta  Farnakes komutasındaki kuvvetleri yenilgiye uğratarak Anadolu’yu Roma’ya bağlamıştı. Sezar o meşhur “Veni Vidi Vici”, yâni “Geldim, Gördüm, Yendim” sözünü Anadolu’yu işgal ettiği gün söylemişti. O söz NTV’de bir spor programının adı. Spor diye, Anadolu’nun Batı Roma tarafından işgal edilişindeki o büyülü sözleri tekrarlıyoruz.

Bu spor denen şey başımızın belası. Siesta Fiesta Futbol gidiyoruz! Bunun başka ifade ediş biçimleri de var. Mesela Fiesta, Flamenko, Futbol, Siesta Fiesta, Festival, eğlence, müzik, dans. Dini, Milli, tarihi günleri vesile edip dans ediyorlar. Hayat onlar için ”oyun ve eğlence”. Flamenko en sevdikleri “Milli” dansları. İspanyollar “bir çingenenin hayata isyanı” olarak tanımlıyorlar. Şuh bir kadın güçlü bir erkek imajı var. İsyan var. Bohem bir  hayat!  Ve Futbol. Salazar’ın beşiği. Hayali başarı ve zaferlerin armağan edildiği bir arena. Siesta deyince İspanya’da  resmi daireler 14.00-17.00 saatleri arasında kapalıdır. Endülüs’den kalan “kaylule” denilen öğle uykusudur. Ama içip eğlenenler için uyku dinlenme ve gerçek hayata dönmeden önce ihtiyaç duyulan sükûnet anlamına gelir.

Faşist ve diktatoryal rejimlerin halkı uyuşturmak adına kullandıkları 3 F; Fado, Fiesta, Futbol şeklinde de tanımlanır. Fado “Güzel”, Fiesta “Leziz, Nefis”, Futbol aşkı uğruna mücadeleyi anlatır kimine göre. Fado, Futbol, Fatima diye tanımlayanlar da vardır. Portekiz’in Fatima köyünde 13.7.1917 tarihinde 3 çoban çocuğa göründüğü iddia edilen Meryem Ana’nın verdiği 3 sırla ilgili bir inanış var. Fatıma ona gönderme. Bunlar halkın afyonu olarak görülür. Değişen başlıklar olsa da futbol her zaman yerini korur. Bakın bir spor zararlıdır. Boks insani, ahlaki değildir. İnsanın yüzüne vurulmaz. O hızla gelen topa kafa ile vuran da o işten zarar görür. Kafa ile kiremit kırılmaz. Bunlar “Haddi aşmak”tır. Fıtratı zorlamaktır. O spor dediğiniz şeylerin çoğu, kadınların doğurganlıklarını kaybetmelerine sebeb oluyor. Erkeklerde belli sporları aşırı yapınca bazı kaslar aşırı gelişiyor, bazıları zayıf kalınca denge kayboluyor. Bırakınca vücudları pörsüyor. Futbol Club’ları birer şirket. Bunlar zarar ettikleri halde Borsadaki tahtaları açık. Asgari ücretliden vergi alıyorsunuz, bunlardan vergi alınması şöyle dursun, sanayiciye verilen destek için 40 dereden su getirmesi istenirken, devlet futbol takımlarının kefili, sponsoru. Bunlar merkezi hükümeti de, yerel yönetimleri de, halkı da işadamlarını da sömürüyorlar. Devlet ve belediye bunların arazisini veriyor, bunların stadyumlarını yapıyor, ama yine de zarar ediyorlar. Astronomik transfer paraları ödeniyor. Bu kadar destek var hâlâ futbolcu ithal ediyorlar. Burada para da aklanıyor, rüşvete de aracılık yapılıyor. Belediyeler iş verdikleri işadamlarından aldıkları rüşvetleri, vakıf, dernek, media reklam, birtakım faaliyet sponsorlukları yanında, büyük ölçüde futbol takımları üzerinden gerçekleştiriyorlar. Bütün bunlar suçtur. Gençlere sahip çıkıyorlarmış! Ne sağcı, ne solcu futbolcu bir gençlik. Bu mu istenen. Media desen, var gücü ile bu fitneyi destekliyor. Bu sağlıklı bir iş değil. Bu millete, bu gençlere harcanan bu paraya yazık, günah! İsraf.  Okullarda “beden eğitimi” dersi veriliyormuş. Öyle beden eğitimi filan olmaz. O mekanlar da, o dersler de anlamsız. Saçma sapan şeyler. Birkaç ay önce bu konularda konuşmak için, Beyoğlu’nda bir toplantıda “görüşelim” demiştik ama görüşemedik. Bu konu ile ilgili olarak Milli Eğitim, Aile, Gençlik Spor, Kültür Bakanlıkları ile bir temasım yok. 

Bu işin bir “Mikro Faşizm” yanı var. Aidiyet duygusu, rekabetin ahlaki sınırlarını zorluyor ve Holiganizme dönüşüyor. Hafazanallah Fanatik / Körü körüne taraf olma sonucu doğuruyor. Başkasının yenilgisi üzerine haz üreten, adrenalini yüksek bir davranıştan söz ediyoruz. Takımın içinde senkronize hareket etmesi ve tek bir hedefe dönük ortak hareket, güzel gibi gözükse de bu işin ekonomisi sakat, sosyo psikolojisi, sosyo politik yanı felaket. Bu iş bağımlılık yapan bir hastalık. Beyni bloke eden bir yanı da var. Maç seyreden fanatik bir adamın evi yansa umurunda değil sanki.

Bu farklı bir sektör. ABD’deki Süper bowl’da bunu gördük. Bir antrenör bir fabrikatörden daha zengin olabiliyor. Bir antrenör maaş olarak 100 milletvekiline bedel! Spor kumarında dönen para dev bir kumar sektörünün doğmasına sebeb oluyor. Kumar yanı ayrıca başka bir para aklama vesilesi.

Spor yaptığını sanan insanların yedikleri içtikleri felaket. Enerji içecekleri, protein ve glikoz içeren gıdalar, haplar insan sağlığı için tehdit. Havuzda yüzenler sağlık kazanmıyorlar. Vücud çalışanlar ya da “fit olmak” için spor yapanlar fıtratlarını zorluyorlar. Yol kenarındaki yeşil saha denilen yerde top koşturanlar zehir soluyorlar. Hırsla koşarken menisküs’lerini yırtıyorlar. Yanlışın neresinden dönülürse kârdır. Allah rızası için bu yanlıştan dönün artık. Gidilen yol yol değil.. İyi niyetli birtakım girişimcilerin haline gelince, unutmayalım ki, aynı zamanda cehennemin yolları iyi niyet taşları ile döşelidir. Bu konuda daha yazacak daha çok şey var. Yine yazacağım. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Muhammed HasanMuhammed Hasan3 ay önce
  Yazın efendim yazın. "Belki birini uyarabilirim." düşüncesiyle yazın. Bu millet uyanıncaya kadar yazın. Akıllar başa toplanıncaya kadar yazın.
 • Acep söylesem miAcep söylesem mi3 ay önce
  Dinci görünümlü elemanlar ülkeyi tamamen ele geçirdi aydınlar ve halkın büyük çoğunluğu sindirildi bir terminoloji oluşturuldubununla kendilerinden olmayan firavuni söyleme biat etmeyen halkın yüzde 60 a yakını yaftalandı Siyonist ve emperyalist güdümdeki türkiye oligarşisi burjuvajisi bu dincilere!!!!ülke nimetlerini kendileriyle birlikte yeme lütfunu bahşetti iktidarımız bin yıl sürecek diye boşa demediler Türkiyedeki her melanetin altından çıkanbebek katiline kırmızı güller takdim eden aksak timur un kılavuzluğuyla yola devam ediyorlarbu arada hırsızlık arsızlıkta çeşitlendi demokrasi icabı dincilerin !! Hırsızlarınaarsızlarına hem cennettenberatname vaadi hemdeoy garantisi var yeterki bizim dinimizden!! Olsun
 • Bahtiyar Kavık Bahtiyar Kavık 3 ay önce
  Hocam severek takip etmeye çalışıyoruz ama çoğu zaman aynı şeyleri tekrar tekrar yazarak insanı bayıyorsun..Bide kader konusuna girme gireceksen tam olarak açıklamasını yap.en bilinmeyen veya yanlış bilinen konudur.Hakkını helal et.
 • OkuyucuOkuyucu3 ay önce
  "Ne sağcı ne solcu futbolcu bir gençlik "diyerek , ışıklar içinde uyusun(!) Aziz Nesin'den de küçük bir alıntı yapmışsınız, Hocam.Gözümden kaçmadı. Günümüzde artık siyasi partilerin de fanatikleri var.Eskiden olduğu gibi.Siyasi partiler de futbol takımı tutulur gibi tutuluyor.Karşıt görüşler arasında kavgalar çıkıyor, yumruklar havada uçuşuyor.
 • nehibusanehibusa3 ay önce
  Sayın yazar; son dönemlerde yazdığınız yazılarda bir konu bütünlüğü olmuyor. Yazıya, Edirne'den başlıyor Hakkari'DEN çıkıyorsunuz. Sanki bir arap çorbası oluyor yazılarınız. Asıl konunun ne olduğu bile anlaşılamıyor....bilginize..
 • tnntnn3 ay önce
  başarısız ülkelere sunulan afyon futbol.
 • HakseverHaksever3 ay önce
  Onlar(müminler)lüzumsuz işlerden ve boş sözlerden yüz çevirirler. Müminun Suresi
 • DallıDallı3 ay önce
  BEN EĞİTİMCİLERE SORUYORUM.ÖĞRETMEN ÖĞRETİR Mİ?İYİ DÜŞÜNÜN.YOKSA ATILAN MUALLİMLER Mİ EĞİTİR ÖĞRETİR.
 • Ali babaAli baba3 ay önce
  Adam yeterki toplumun ihtiyacini his etstsin, ne açip,kapatacagi kuracagini bilir,dûnya lideri,saray sporda kurar ,kerhanede açar, demekki ihtiyaç var,
 • meleknurmeleknur3 ay önce
  TOP İŞİNİ HİÇ ANLAMAM VE HOŞLANMAM
 • Boşbakan Boşbakan 3 ay önce
  Kartal'da çöken bina bir patlama sonucu meydana gelmiştir ! Neden yayın yasağı konuldu ?
 • MehmetMehmet3 ay önce
  hepimize üzülüyoruz Ne yapalım çıkışında inişi var demek
 • ömerömer3 ay önce
  mükemmel tesbitler...peki kim düzeltecek...tabiki oy verdiklerim..
 • azmiazmi3 ay önce
  böyle bir klübün kurulduğu haberi bu sitede yer aldı.siz yalan haber mi yapınız.“Cumhurbaşkanlığı kaynakları, basın organlarında yer alan ‘Cumhurbaşkanlığı Spor Kulübü kuruldu’ başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi” denildiğine göre gerçek ne.hiç böyle bir teşebbüs olmadı mı,böyle bir teşebbüs oldu ama sonra vazgeçildi mi.gerçek ne.
 • SILASILA3 ay önce
  Futbol kulübü kurulacaktı ve hatta kurulmuştu da.. TFF resmi sayfasından duyuruldu.Sonra seçime etki eder diye geri çekildi. Hani millet;' para bulmuyoruz yemeğe atla gidiyoruz stadyuma'demesinin önüne geçilmek istendi. Seçimden sonraya ertelendi. 'Ağam bizimle eğlenir' durumu da söz konusu.
 • KocayusufKocayusuf3 ay önce
  Tebrik ederim kardeşim. Kaleminin hakkını veren birkaç yazardan birisin. Fikirlerinle uyuşmuş beyinlere şok veriyorsun inşallah uyanırlar. Allah vücuduna sağlık kalemine güç versin.
 • Futbol cuFutbol cu3 ay önce
  Ne olmuş kurulacaktır tabi futbol dan gelen bir cumhurbaşkanısize mi danışacak
 • 3 ay önce
 • Biz Biz 3 ay önce
  S.s.aleykum. bùtùn din kardeslerime duyurulur.diyanet tv de lahuti diye programda.PÌANO.GÌTAR.AKORDION.KEMAN.KLARNET ILE ÌLAHI GIBI DINI MÙZIK YAPIYORLAR.BU BOZULMA DEÌLDE NEDIR.KARDESLERIMIZDE TEPKISINI VERSIN.SONRA BALE DANSLI DÌNÌ MÙZÌK MÌ GELECEK?YAVAS YAVAS BOZUYORLAR.S.ALEYKUM. SAYGILARIMLA...
 • zekizeki3 ay önce
  muslumanlar olarak;sahte demokrasi dinine la diyoruz ve tek yol seriat diyoruz.gerisi hikaye,yalan ve seytanın tuzakları.bunun boyle oldugunu herkes anlayacak."Onun haberlerinin doğruluğunu bir süre sonra gayet iyi anlayacaksınız."sad 88.
 • engineerengineer3 ay önce
  BÜYÜK İSKENDER sİNOP'U FETHETTİĞİ ZAMAN DEMİŞ Kİ : LAFUNİPALLAÇESTUM !
 • rabiarabia3 ay önce
  sahte demokrasi dini,secimler partiler hepsi vahsi kapitalizm ve emperylizmin aldatmacalarıdır.abd-avrupa-suud hepsi bir.toplumları bu sekilde oyalayıp somuruyorlar.Allahın seriatini reddeden ,benisemeyen toplumlar fuhus,faiz, zina,zillet icerisinde zulum altında hayat surmeye mahkumdur,en fecisideoldukten sonra cehennem odunu olmak.tek yol islam,gerisi yalan,uydurma,tuzak.
 • Ali rızaAli rıza3 ay önce
  Hocam bende sanıyordum ki yalnız ben böyle düşünüyorum , vallahi dogru söylüyorsun 22 kişi koşuyor binlercekişi heyecan duyuyor , kavga ediyor v,s, hiç akıl işi degil
 • MalkoçMalkoç3 ay önce
  Sadece dış borç 500 milyar dolar... Cumhuriyetin kıt imkanlarla80yılda yaptığı ne varsa satıp savıpyediniz... Et sırbistan, brezilyadan, mercimek kanada, susam çin, saman bulgaristandan.... AÇLIK KAPIDA..... Olsun, alnı secdeli, ağzı dualı, adaletli yöneticilerimiz ve saçlarının telini göstermeyen muhterem eşleri var... SÖZ VERİYORUM HAYATIMDA İLK DEFA BENDEAKP ye OY VERECEĞİM... AZ YAPTIBU NECİP MİLLETE,DAAADAYAPSIN.. EKSİĞİNİ BIRAKMASIN....
 • hamzahamza3 ay önce
  Cumhurbaşkanlıgı spor klübü kuruldu demek bence menderes 12uçak dolusu para ve altınla kaçıyordu veya kaçacaktı demekten farklı degil
 • ismailismail3 ay önce
  Şehirlerde vaktini evde parta kahvede hastanede geçiren emeklilerin imkanı olanları şehirlere 20-30 km yakın olan köylere giderek yada gitmeleri bir şekilde teşvik edilerek onların yani 12 milyon emeklinin yarısı taşımış olsa birer ikişer keçi koyun arı kovanı baksa üretime katılsa devlet sağlık harcamasından kısmen kurtulmazmı. Yani hareket edecegi için sindirim dolaşım kalp böbrek eklem hastalıklarından kurtulmazmı. Artı trafik sorunu otobuslerde kalabalık yolcu sorunu kısmende olsa çözülmezmi.
 • erhanerhan3 ay önce
  Eskiden maas elden alınırken maaş aldıgı gün masada bir rest diyerek tüm maaşını kaybederek evine giderkende arkadaşından borç ekmek parası isteyen memura şahit oldum
 • akit okuru eminakit okuru emin3 ay önce
  Sağolsun var olsun! Akit Gazetemiz bir kaç gündür 5816 zulmünü ve bu yasanın garabetlerini sürmanşete taşıyor, Faruk Arslan imzasıyla! Fakat dikkatimi çekti, şimdiye kadar bir tane bile akit yazarı bu konu hakkında tek satır yazmadı? Elinin taşın altına koyan Akit Gazetemize kendi yazarlarından destek gelmiyor mu? Lafa gelince tüm dünyadaki mazlumların sesi biziz! Peki DÜNYADA EMSALİ OLMAYAN 5816 ZULMÜ sözkonusu olunca neden herkes suspus! Nedir bu: "gökten inmiş dogma mı?"
 • numannuman3 ay önce
  Kuruluşları uluslararadı anlaşmalara tabimidir bilmiyorum ama ülkemizdeki köklü okullar denen okullar büyük şehirlerdeki yabancı kültür merkezlerinin işlevi tamda kültüre alma tabirine uygun bence
 • sancaklısancaklı3 ay önce
  Kültüre alma derken önce amerikan ingiliz fransız alman kültürmerkezleri aklıma geldi. Sonra sonra kültüre alınan alınmış bitkiler hayvanlar geldi. Sanırım meyve sebzelerden tonacı arttırma yola raf ömrüne dayanıklı yeni ürünler yetiştirmek en kolay kültüre alma tanımı.
 • AlperAlper3 ay önce
  İslam ,ortadoğuda çok zaman halkların afyonu olarak araçsallaştırılmış ve devam ediyor.Nerden beslendiği belli olmayan medya,Kuranın ilkelerini ayaklar altına alanlara şakşaklıyarak,ülkeleri bataklığa sürüklüyor.Müslümanlar artık,alternatif haber kaynaklarına da yönelmeli,yalancıların gerçek yüzünü görmeli.
 • AlperAlper3 ay önce
  İslam ,ortadoğuda çok zaman halkların afyonu olarak araçsallaştırılmış ve devam ediyor.Nerden beslendiği belli olmayan medya,Kuranın ilkelerini ayaklar altına alanlara şakşaklıyarak,ülkeleri bataklığa sürüklüyor.Müslümanlar artık,alternatif haber kaynaklarına da yönelmeli,yalancıların gerçek yüzünü görmeli.
 • SILASILA3 ay önce
  Sn yazar; siz eleştirmezseniz, ONlar eleştirmezse, Bizler eleştirmezsek; bu ülke nasıl düzelir. Ne olur eleştirmeye devam edin. Ve bunu da Allah için yapın. Üzerinizde ki vebali ancak yazarak atabilirsiniz. SAdece Allah c.c. yoldaşımız olsun.Vesselam.
 • israf haram değilmiisraf haram değilmi3 ay önce
  RTE hükümetinin 2016 da hizmet verecek dediği finans merkezi ile ilgili haber var gaztede.Açılış önce 2018 e sonra ise merkez bankasıbinası na çivi bile çakılmamaıs sebebiyle 2023 e kalmış.
 • Bilal B.Bilal B.3 ay önce
  Bence de çanakkale geçildi zira bir yer işgal edilirse ele geçirilirse AYNEN bunlar olurdu ve hepsi de Musluman ulkemizde oldu hatta daha fazlası. Kerhanesinden meyhanesine, içki fabrikalarindan tefeci faiz bankalatina, onlarca çeşit milli kumarlardan domuz etlerinin datişlarinin serbestligine kadar tamami hatta yaz yaz bitmeyecegi icin daha bir suru ilave haram gunah pisliklerin oldugu Turkiyemizin çanakkalesi bal gibide geçildi. Ama tabiiki saf halka masal lazim M.Kemal gibi bir kuklayi devlet koltuguna oturtup YOK YOK Çanakkale gecilmedi dedirttiler.
 • İMAN AŞKTIRİMAN AŞKTIR3 ay önce
  "Tarikat Yahudi inancıdır." diyen kardeşim daha önce bende senin gibi bu tuzağa düşmüştüm. İslamoğlu, Okuyan, Bayındır gibi bir çok Alim'in eserini okumuştum onların tarikat hakkındaki düşünceleri aslında Cübbeli Ahmet, Nazım Kıbrısi gibi sapık ve istismarcıları veya geçmişte yaşayan Arif'lerin kitaplarını göz önünde bulundurarak konuşuyorlar. Bu alimlerimizi kötülemek amacıyla yazmadım yanlış anlamayın. Tarikat yol demektir. Yahudi icadı değildir. Her pazar Diyar Tv de saat 20.30'da soru ve sorunlar programı var sana, bu konuda takıntısı olanlara ve Allah'ın istediği gibi bir kul olmak isteyen herkese şiddetle öneriyorum. O canlı programı telefonla ara buraya yazdıklarını ona söyle sansürsüz yayınlayacağına ve senin içinde olduğun şeytani tuzağı sana ispat edeceğini garanti ediyorum.Bilgisiz biri değilim senin yazdıklarına ben de cevap yazabilirdim ancak yolun sonuna varmış ermiş bir Arif'ten alacağın cevapların senin için çok daha faydalı olacağına inanıyorum. Lütfen ama lütfen din hakkında konuşurken aceleci olmayın. Cuma'nın hayrı ve bereketi hepimizin üzerine olsun.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN3 ay önce
  UYARICI BİR YAZI OLMUŞ.SPORA HİÇ BU PENCEREDEN BAKMAMIŞ İDİM. ANCAK,YAZINIZI OKUYUNCA VE TOPLUMDAKİ BELİRTİLERİ GÖZ ÖNÜNE GETİRİNCE HAKLI OLDUĞUNUZU GÖRDÜM.ELİNİZE SAĞLIK.
 • hüseyinhüseyin3 ay önce
  Maaşları 21 bin lira olan ve genellikle AKP’li eski milletvekillerinin atandığı bakan yardımcıları da artık bütün giderleri devlet tarafından karşılanan “özel tahsisli konutlarda” oturacak. Yeni düzenlemeyle birlikte 50 bakan yardımcısı için 50 ayrı konut tahsis edilecek. Konutların tamamı, bakanlık bütçesinden karşılanmak üzere bakan yardımcılarının isteğine göre dayanıp döşenecek. Ayrıca konutların tamamında ısınma, aydınlatma, elektrik, su, gaz, temizlik, telefon, kapıcı, ahçı, kaloriferci, bahçıvan ve benzeri giderler ile her türlü işletme, bakım ve onarım giderleri de görev yaptıkları bakanlıkça ödenecek.
 • alkanalkan3 ay önce
  ah be dilipak cumhur başkanına spor kulübü kurmadıgı için teşekkür ederkenbide madolyonun diğer yüzüne bakmak gerek..bu üç F nasılki insan ları uyuturuyor monotonlaş tırı yorsa senin hikaye düzeyindeki yazılarında hitap ettiğin kitleyi uyutmak siyasal olarak yapılan yanlişların üstünü örtmek üzerine kurgulanmış..geçen yıllarda birkamu kuruluşunun ankaranın bir futbol kulübüne beşyüz milyon lira bağışklaması her ile at yarışları için hopotrom yapılması projesi ni uygulamaya koyantoto loto ve benzeri (kumar oyunları) nı cazip hale getiren haftada bir olan çekiliş günsayısını ikiye üçe çıkaran fabrikaları devlet patronluk yapmaz işçi çaliştırmaz diyerek fabrikaları satan yap işlet modeli ve geçiş garantisi verilerek uluslar arası şirketlere bu milletin vergilerini aktaran cumhur başkanıve iktidarına teşekkür etmen senin insani görevin..ekonomik saldırılarda hep gavurların işidiye iş savuşturulurken nasrettin hocadiyimiyle iktidarın hiçmi suçuyok.İMF memuru kemaldervişin 15 günde çıkardıgı 15 kanunla yapamadıgını bu iktidar anlı secdelilerineliyle çok güzel başartı.sanayide fabrikalar satıldı kotalarla tarım bitirildi.millet millet parklarında yarıp yuvarlanmasını önerip bu yolda çalışmalar yapanlar devletin elinde kalan varlıklarıdavarlık fonu adı altında borçlanmak için hipotek edenler bu ülkeye maddi olarak ne vere bilirlerki.manevi olarak da ab uyum yasaları adı altında yapılan düzenleme kanunlar ve etceple istanbul sözleşmesiyle adı müslüman yaşantısı düşüncesi avrupayı olan bir toplum olmayolundabüyük başarılar kazanan iktidar ve cumhur başkanına yaptıgın teşekkür senin gibi birisi için çok anlamlı olsagerek.
 • ileri demokrasiileri demokrasi3 ay önce
  154 milyon oy pusulası basımı için ihale açılmış... seçmen sayısının 2-3 katı oy pusulası basılıyor ve bu bilgiservis ediliyor.gerçekte %10, çalacaklarsa %20-30 fazla basmaları yeterli değil mi?. Gizli de basabilirler. Bize duyurmayadabilirler. Neden 3 kat basılıp haberi veriliyor? nerden bu kadar pusula ne olacak diye açıklama yok?
 • CobraCobra3 ay önce
  Yavudi arkadaşım hırıstiyana dostum diyen bir kişiden ne beklersin ALLAH demiyormu yavudileri ve hırıstiyan ları dost edinmeyin ben şunu diyeyim sözle de olsa kalplede olsa aynı onları dost edinen sana banamı acıyacak bizden aldıkları paraları sayipyavudi ve hırıstiyan olan kulüplere aktarıyor dost dostunu büyütür hükümette aynısını yapıyor olan fakire oluyor
 • varlık fonuvarlık fonu3 ay önce
  varlık fonları:Norveç: 850 milyar $ varlıkÇin: 813 milyar $ varlık Katar: 335 milyar $ varlıkKuveyt: 592 milyar $ varlıkSoramazlar mı şimdi? RTE döneminde cumhuriyet boyunca yapılan herşey satılmış kiTürkiye: 1,14 milyar $ borç almaya hazırlanıyor.Varlığı olsa neden borç alsın?
 • volkanvolkan3 ay önce
  Tarikat yoldur Mezhepde bir nevi yoldur Aşağıda tarikatla ilgili yorum yapan mezhepleri yok sayan hadisleri yalanlayansapığın gittiğide Bir nevi yoldur. Bir farkla SELEFİLİK/Vahhabilik denen İngilizin açtığı bir yoldur.
 • Masum fatsalıMasum fatsalı3 ay önce
  Hocam hayırlı cumalar diliyorum. Bir türlü ana konuya dönemediniz. Ben ikamet yerinizdrki hizmetleri anlatın diyorum siz konuyu başka yere çekiyorsunuz. Yukarı caddeye çıkın bir sürü bilmem ne kafe diye okuyorsunuz. Birde chp ye çatıyorsunuz akp deki yolsuzları anlatın lütfen istirham ediyorum. Ahlaktan edepten bahsedin. Ahlak yasasından bahsedin. 70 yılların tanzim satışına dönüşünden bahsedin. Allah rızası için. Selam ce dua ile.
 • SANCARSANCAR3 ay önce
  Fetöcüler ,ABDULLAH GÜL. , AHMET DAVUDOĞLU ,ALİ BABACAN ,BEŞİR ATALAY ,KEMAL DERVİŞ , MEHMET ŞİMŞEK,İHSAN ARSLAN ,MÜCAHİT ARSLAN , HÜSEYİN ÇELİK ,TURGUT ÖZAL ,ABDÜLKADİR AKSU , ŞAHABETTİN HARPUT ,HİLMİ ÖZKÖK ,NECDET ÖZEL, ENVER ALTAYLI , BURHAN KAVUNCU , İYİ PARTİ İST .İL BAŞK. BUĞRA KAVUNCU , AYTUN ÇIRAYLAR,AMERİKANCI ÇERKEZLER , AMERİKANCI KÜRTLER , PONTUSÇULAR , FESLİ DELİ KADİR VE PİRİŞEYH NAZIM KIBRISİLER ,FETÖCÜLERİN OKULUNDA BELEŞ OKUYANNİLHAN OSMANOĞLU , KILIÇDAROĞLU, TANRIKULU ,VS VS.....Ortak paydalarıAtatürk , Türk ve Cumhuriyet düşmanı olmalarıdır....GÜL KARDEŞİDİR HEPSİ, ABD VE İNG .KRALİÇESİNİN ETEĞİNİN ALTINDA ...EXETER.....
 • MALKOÇMALKOÇ3 ay önce
  HOCAM ;umutsuz çırpınışların kimseyefaydası yok....LAMBUR LUMBUR , TARHANABULGUR....DAĞDAN TEPEDEN BİSSÜRÜŞEYANLATIYORSUN,NE FAYDA..... EVİNİÇİNDE HIRSIZVAR ,HAİNVAR ,MADDE BAĞIMLISI , SAPIK VAR.... .. YAV NEOLUYORUZ DİYENKENDİNİYURT DIŞINA ATIYOR....Ülkeyi AÇIK TIMARHANE , AÇIK MÜLTECİ KAMPINA ÇEVİRDİNİZ....Ruhsağlığıyasasıne yapsın.... MİLLİTIMARHANEVEAHLAK HÜKÜMETİ KURULMALI... Hükümeti teşkil ettirecekAKILLIVEAHLAKLIADAM BULABİLİRSEK.....MÜSLÜMAN ARAMAKTAN VAZGEÇTİK ARTIK , OLMAYAN ŞEYİN NESİNİ ARARSIN... EN SONKAİNAT İMAMININDANOLDUĞUNU GÖRDÜK.... DİN AHLAKTIR , AHLAKSIZIN ,HIRSIZIN ,RÜŞVETÇİNİN, HARAMA BULAŞANIN DİNİ OLMAZ...DÜŞÜN DİNİN YAKASINDAN...
 • murat çavgamurat çavga3 ay önce
  İslam dininin diyalektiğini,500 yıldır düşünürler geliştiremedi. Endülüs'te yahudilerin çabası ile birazda Osmanlı. Ama İslam Kültürel anlamda DİYALEKTİK geliştiremedi. Sizin çabanız koca bir tualde sadece nokta kadar bir fırça darbesi. Ne demek istediğinizi anlıyoruz. Ama boşuna çaba. Sizle olacak iş dil bunlar...büyük çoookk büyük kafalar lazım...
 • Mehmet Ali YıldırımMehmet Ali Yıldırım3 ay önce
  Yüreğinize kaleminize sağlık hocam. Bu makalenin kırk gün kırk gece tek kelimesi değiştirilmeden yayımlansa dahi inanın yinede az gelir.
 • RabiaRabia3 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim İman etmiş kullarıma söyle: "Alış-verişin ve dostluğun olmadığı o gün gelmezden evvel, dosdoğru namazı kılsınlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden gizli ve açık infak etsinler."İbrahim süresi 31.ayet.elhamdulillah.sayin Dilipak spor hakkında yazdiklariniz misyonerlik faaliyetlerinin özeti gibi.sekuler misyonerlige geçeli çok olmusda olabilir.fakat insanların fıtratı kurandir.ayetle sabit.bu anlamda Ak Parti sekulestirme konusunda beynimize dokundu demissiniz.anlamadim.bunun bence izahı yok.butun birikiminizi bir sözle israf etmeyin.ben şahsen çok düşünürüm fakat ölüm gelene kadar düşünülecek bir hayat düsturu olmalı şu ayet.bugun dost diye yüklendigimiz insanlara yarın veya öbür gün bilmiyorum ahirette benimle yine dost kal diye bir lüksümüz olacak mı?Siz Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a güvenin.bence müslüman olarak güvenmek zorundasınız.biz Allah tan dünyada da ahirette de afiyet isteriz.size fazla söze gerek yok sanıyorum.fakat tüyü bitmemiş yetimin hakkını lütfen koruyalım elimizden geldiğince.saglikve afiyet dilerim size . hayırlı cumalar.saygilar selam ve dua ileAllaha emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel deriz
 • kartalkartal3 ay önce
  Kartal da yıkılan bina , RTEhükümetinin çıkardığı barış anlaşması diye kaçak kuçuk binalara para ödemeleri karşılığı izn verilmesi sonucu bu hale gelmiş olmadı mı?Kaç kişi enkaz altında hala açıklanması öylece öldükleriyle mi kalacaklar?
 • A.RAİF EKİNCİA.RAİF EKİNCİ3 ay önce
  Sayın başkanım tayip Erdoğan seni çok seviyorum senin sevabınla günahını kendi vicdanıma göre tarttığımda sevabın ağır basıyor, ama hatalarından da dönmek bir erdemliktir. 1-yazarlardan aldığım duyuma göre Siz bir futbol takımı kuruyorsunuz kurarsanız finansı nereden sağlarsınız. Ya bir şirket kurarsınız ya beytülmalden yani devlet hazinesinden veyahut beli başlı zenginlerden yardım istersiniz. Hiçbir şey karşılıklı değil zevk nefis keyif haz gibi nefsi emare yani nefsine esir olan herkes zarardadır. 2- Bazı Resmi kurumlara dürüst adamlar atanamıyor, sizinle çalışıp hain münafık siyasi ve bürokrat adamlar var. Öyle münafık devlet haini zere kadar ülkesini düşünmeden kendileri gibi insanları başımıza musallat ediyorlar ve kendileri gibi insanlar yetkilendirip dürüst insanları çarkın dışına itiyorlar gel keyfim gel; vay benim ülkem! Örnek: Osmanlı imparatorluğun yıkılışı UYAN EY ÜMMET UYAN.
 • misafirmisafir3 ay önce
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün katıldığı TRT yayınında Süper Lig'de lider durumda bulunan Medipol Başakşehir Futbol Kulübü için "Başakşehir ile övünüyorum çünkü ben kurdum" demişti.Eski İBB başkanı Nurettin Sözen ise Erdoğan'ın bu sözlerine tepki gösterdi. Sözen "Takımı ben kurdum onlar ismini değiştirdiler” dedi.. mynet.. yorumsuz...
 • Ali AliAli Ali3 ay önce
  Hocam biraz daha yazılarınızı özet gecip kısa tutsanız daha anlasılır olacak
 • Mehmet AliMehmet Ali3 ay önce
  BAŞAKŞEHİR'i kim kurdu hocam! Nereden geliyor bu paralar. ARDA TURAN nasıl transfer edildi, hangi belediye kuruluşları sponsor oldu. Bizi bir aydınlat. Bu milletin parasını ÇAR ÇUR etmeyi alışkanlık haline getirmiş iktidar ve onun yardakçısı gazeteciler. Allah Islah Etsin.
 • yasin aydoğanyasin aydoğan3 ay önce
  Sayın Dilipak şu tarıkatlar vb cemaatler içinde bir kaç yazı kaleme alırsanız çok iyi olacağı kanaatındeyım .ya değilse toplum islam,ınözünden kopup gidiyor .
 • yasin aydoğanyasin aydoğan3 ay önce
  Teşekkürlersayın Dilipak.
 • İzanİzan3 ay önce
  “Faydasız ilimden Allah’a sığınırım.”"Kulları içerisinde Allah'tan ancak âlimler korkar." (Fâtır, 35/28)."Sakın ha cahillerden olma." (En'âm, 5/35)"Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?.."(Zümer, 39/9).
 • ayhan senin imzanın kıymeti mi var ki,sen kimsin ki imza atıyorsun,ağırlığın neayhan senin imzanın kıymeti mi var ki,sen kimsin ki imza atıyorsun,ağırlığın ne3 ay önce
  e.ai.e.a.ı.e..a.
 • adalet hukuk adalet hukuk 3 ay önce
  Cihaner köşesinde yazmış ,farklı görüş olarak okumakta fayda var:...Yargı bağımsızlığı ve teminatının “güvencesi” olacak Anayasa Mahkemesi’ne AKP’li bir vekil atıyorlar. Hem de referandumda yargıyı tarafsız hale getiriyoruz diyerek propaganda yapıp, Anayasa’ya “tarafsız” ibaresi ekledikten sonra! Biz de hukuk ve adaleti tesis etmelerini bekleyeceğiz! Dün yargıyı Fetullahçılara teslim edip hukuku paramparça ettiler, bu kez yargıyı “siyasallaşmaya/partileşmeye” mahkûm ediyorlar. Her dönem hukuk ve adalet hissi yaralıydı ama hiçbir dönem bu kadar “umutsuz” ve geleceği “belirsiz” olmamıştı.
 • NurullahNurullah3 ay önce
  "Abdulhafız Hüseyin, Mısırlı bir mühendis. 29 yaşında. İhvan üyesi.Hakkında açılan davalardan birinden gıyabında idam cezasına çarptırılmış.Türkiye'de yakalanıyor. Hakkında idam kararı olduğunu, Mısır'a gönderilirse öldürüleceğini söylüyor. Buna rağmen ilk uçağa bindirilip Mısır'a gönderiliyor.Şu anda nerede olduğu, yaşayıp yaşamadığı bilinmiyor. Akıbeti meçhul.Bu sırada sosyal medyaya bir fotoğraf düşüyor. Elleri arkadan kelepçeli, zorla Mısır'a gönderilmek üzere uçak koltuğuna oturtulmuş.Darbe yapıp İhvancı Mursi'yi deviren darbeci general Sisi'ye bir İhvancı teslim ediliyor." diye bir haber okudum. Türkiye neden böyle birşey yapar? Kıçı kırık yunanistan bile darbecileri teslim etmezken biz neden darbeci sisiye ihvan üyesini teslim ederiz? Yalandan mı yoksa o rabia işaretleri?
 • Başkanlık geldi Başkanlık geldi 3 ay önce
  Trump, Brunson hakkında, “Benim yönetimim dini inançlarından dolayı ülke dışında tutuklu olan ABD’li rehinelerin serbest kalması için uğraşıyor. Geçen Ekim ayında Türkiye ile bir anlaşma yaparak Rahip Andrew Brunson’ın serbest kalmasını sağladık. Kendisi şu an özgür ve bu sabah aramızda. Andrew neredesin? Ben göreve gelmeden çok uzun bir süre boyunca oradaydı ve ben, ‘Onu bırakmalısınız’ dedim. Daha sonra ‘Onu bıraksanız iyi olur’ dedim ve onu bıraktılar. İşte Trump açıklaması böyle. Brunson anlaşması yok denildi ama öyle değilmiş demek ki.
 • Kemal KelleKemal Kelle3 ay önce
  Medyamızda gazeteden olsun,internetten olsun haberlere göz atarken toplumu ilgilendiren önemli haberlerin yanında görselivle, puntosuyla ciddi haberlerle aynı formatta bilmem ne takımının oyuncusunun gayri ahlaki yaşantısının resim ve haberini yanyana görmek zorunda mıyız?Ne halleri varsa görsünler,ben onları görmek istemiyorum.Ciddi ve gayri ciddi spor ve magazinsel haberler lütfen meraklısına farklı kanallardan verilirse daha iyi olur kanaatindeyim.
 • ayhanayhan3 ay önce
  üstad haklısın imzamı atarım.
 • Tarikat Yahudi icadıdırTarikat Yahudi icadıdır3 ay önce
  İslam inancında TARİKAT yoktur lütfen bunu da bir gün yazın korkmayın. Kuarnı Kerim de yada Hadisi Şeriflerde TARİKAT yoktur. Tarikatlar uydurma yapılardır ve ilk gruplaşma tarikatlar tapınakçılardan başlar bunlar dinini yaşayamadığı için hepsi tarikatlar uydurmuştur. Çoğu hristiyan ve yahudi farklı kitaplara ayrılmış parçalanmıştır işte Allahu Teala burada uyarır sizde onların düştüğü duruma düşmeyn Kurana sıkı sıkı sarılın ve size Kuranı Kerimi apaçık delil olarak gönderdim der. Bugün Amerikada binlerce farklı tarikat vardır bu tarikatlara ayırma parçalama ilk yahudiler başlatmıştır sonra hristiyanları bölmüştür ve Papaz rahip olup onların dinini onlara kakalamıştır. İslam dininde ilk kavgayı başlatan İbni Sebe yahudi ama müslümanım diyen hz. Ali ile hz. Osmanı düşman etmek islamı parçalamak için uğraşmış sonrada Muaviye ile devam etmiştir. Kerbela gibi olayların altında bu yahudi İbni Sebe pisliği islam kardeşliğine nifak sokmuştur. Allahu Teala parçalanmayı ayrılmayı değil birleşmeyi iyiliği emreder. Ümmet olmak İslam dini altında parçalanmak ayrı mezheplere ayrılmak değil doğruyu kuranı kerimden öğrenip allahın kitabına uymaktır ve sünnetleri yaşamak ama bu uyduruk hadisleri değil sonradan sofi diye çıkarılan ve onların şeyhlerinin uydurduğu hadisler değildir. Allahu Teala kitabında tarikat yoktur tam aksine din alimlerinize tapmayın diye uyarır. YUNUS 18 (18) Allah’ı bırakıp kendilerine fayda da zarar da veremeyen şeylere tapıyorlar ve "Bunlar Allah katında bizim aracılarımız" diyorlar. Onlara şöyle de: "Göklerde ve yerde Allah’ın bilmediği bir şeyi O’na bildirmeye mi kalkışıyorsunuz? Onların yakıştırdıkları ortaklardan O’nun yüce ve münezzeh olduğunda şüphem yoktur." Devamında şu ayete bakın ZÜMER 3 / (3)Bilinmeli ki halis dindarlık yalnız Allah için olanıdır. Allah’tan başka şeyleri kendilerine koruyucu kabul edenler, ki sadece bizi Allah’a yaklaştırsınlar diye onlara tapıyoruz" diyorlar ayrılığa düştükleri konularda Allah onların arasında hükmünü verecektir. Yalancı ve inkâra saplanmış kimseyi Allah kesinlikle doğru yola yöneltmez. Birde şu ayete bakınTEVBE(31) Allah’ı bırakıp da din Alimlerini, rahiplerini, özellikle Meryem oğlu Mesîh’i rab edindiler. Oysa tek bir Tanrı’ya kulluk etmekle emrolunmuşlardı. O’ndan başka tanrı yoktur; O yüceler yücesidir, onların yakıştırdıkları eş ve ortaklardan bütünüyle uzaktır.Ayrıca peygamberimizin bir hadisi vardır . İslam 73 fırkaya ayrılacaktır. 72 si ateşte biri kurtuluştadır. Kurtuluşta olan camii cemaatidir. Çıkarsız sadece ALLAH tan bekleyerek ibadet edenler.Birde şu ayeteoku ALİ İMRAN (20)Eğer seninle tartışmaya girerlerse, de ki: "Bana uyanlarla birlikte ben kendimi Allah’a teslim ettim." Ehl-i kitaba ve ümmîlere, "Siz de Allah’a teslim oldunuz mu?" de! Eğer teslim oldularsa doğru yolu buldular demektir. Yok eğer yüz çevirdilerse, sana düşen yalnızca bildirimde bulunmaktır. Allah kullarını çok iyi görmektedir.
 • doğrudoğru3 ay önce
  Bu yazı çok doğru helal olsun işte böyle yanlışa yanlış diyenin yanında yer alırız doğruya doğru diyenin yanında yer almakta farz. Ayrıca cumhurbaşkanlığı spor kulübü olmaz saçma bir düşünceismi o makama göre verilmez takım yenildi ne olacak cumhurbaşkanlığı yenilir mi yada kavga çıktı cumhurbaşkanlığı spor kavga çıkardı denilir. Aynı şekilde Melih Gökçek denilen çıkarcının Osmanlıspor diye dönüştürdüğü ankaraspor da yanlış ve defalarca söylendi. Osmanlıspor yenildi yani Osmanlı yenildi olur mu bu isimleri kullanmak yasak olmalı böyle saçmalık mı olur. Bunlar melih gökçek gibi halkı popülist yaklaşımla idare etmeye çalışan herşeyden siyaset yapan adamların işine geliyor. Adam geçmişini düşünmüyor ki zaten öyle olsa geçmişte FETO için dediklerini 1 günde unutup FETO yu solcular destekledi diyecek kadar komik kitap yazmazdı. Neyse hoca son günlerde başka sıkıntı ortaya çıktı bu Müslüman dinci islamcı diye geçinen özellikle AHSEN TV ve onun yancıları sürekli Sedat Peker ci oldular bakıyorumda dinci islamcıyım diyenlerde bu Mafya işlerine bulaştılar. Sedat Perker de her yerde İslam din bayrak diye dua okutmalar sakallı sofiler sarıklı cübbeli adamlarla resim çektirmeler bu işler çok yanlış yerlere gidiyor. Her yerde kan gölü yaparız yok kan nehirleri silahlanın asarım keserim diyen adamın yanında sofiler sakallılar sarıklılar cübbeliler yer alıyor bu perhiz bu ne lahana. Bu işler çok fazla insanda islam dinine inanan insanların mafyacı olduğu yada mafya ile işbirliği yaptığı izlenimi veriyor. Artık islama zarar vermenin sonu yok galiba. Dua edilir mevlüt yapılır bilemem dernek açılır ama sürekli sakallı sofi takımı alkışlarla kan akıtacaz diyen adamı alkışlaması desteklemesi abi diye yanında sürekli resimler çekip sosyal medyada paylaşması bence o sahte sarıklı cübbelilerin Allah korkusu değil de başka korkuları olduğunu gösterir. Sosyal medayda youtube ta bu cübbeli sarıklı kendini herşeyin üstünde görenler çok fazla mafyacılık yapmaya başladı bu konuyu da size havale ediyorum.
 • mvlütmvlüt3 ay önce
  eee.. bu spor denilen bu zırva da siyonizmin amaçalarına hizmet ediyor....her yönüyle....spordan hiçbir zaman ne haz aldım ne sevdim...ama her zaman da bool bol yürürüm....spora takılanlar hep ayrı bir alemde....dünya yansa umurlarında değil.....akıl gidiyor adeta.....
 • Şanlıurfa Şanlıurfa 3 ay önce
  Allah razıolsun hocam
 • Katip okuryazarKatip okuryazar3 ay önce
  Yine kafa göz dalmış giden bir yazı. Zihin öyle karışık ve her konunun suyundan az az konulmuş ki, takip etmek mümkün değil. Adam döver gibi köşe yazısı yazıyorsun mübarek. Yazarken de maşallahın var yumruk saymıyorsun, Allah (C.C) ne verdiyse, aklına ne gelirse yardırıyorsun. Valla yazana da, okuyabilene de helal olsun. Hele hele "hocam bu yazının altına imzamı atarım" diye tek cümle yorum yazanlar oluyor ki, onlar nasıl insan ben bilmiyorum. Ne mübarekler var. Benim beşinci cümleden sonra okuyamadığım beş yüz cümlelik yazıyı okuyup anlamakla kalmamış, altına aynen imzasını bile atmaya niyetlenmiş. Analar neler doğuruyor muhterem, Allah (C.C) ne kullar yaratmış, hikmetinden sual olunmaz. Hocam belli ki bazı şeyler canını sıkmış, durumdan pek memnun değilsin. Ama enseyi karartma, başkanlık sistemi geleli çok oldu ve herşey çalışıyor, aslında işler mükemmel oldu ama kimse farkında değil.
 • SılaSıla3 ay önce
  Teşekkürler Sn. Dilipak. Buradan bütün yorumculara yazıyorum. Aranılan kan bulundu. Artık Sn. Dilipakaramıza döndü. ELhamdulillah.

Günün Özeti