Geç gelen ambulans

11 Eylül 2019 Çarşamba

Geç kalan adalet, adalet değildir, geç gelen ambulans gibi. “Bade harabul Basra” örneğinde olduğu gibi, iş işten geçtikten sonra bir değeri yoktur. Bazı şeyleri yapmakta nedense hep geç kalıyoruz.

Halkla inatlaşılmaz. Seçmen siyasetçinin veli nimetidir. Mimar Sinan da olsanız, “minare eğri” diyorsa dikkate almanız gerekir. Siyasette sizin ne dediğiniz kadar, ötekilerin ne anladıklarını da hesaba katmanız gerekir. Bazı olaylar bazı bünyelerde alerji oluşturur.

Mesela, bu bakanlıklarda beklenen değişikliğin bu kadar geciktirilmesini sokaktaki insanın anlaması mümkün değil. Toplumdaki beklenti yüksek. Umarım gelenler gidenleri aratmaz ve bu bir sukutu hayale, hatta öfkeye sebeb olmaz. Değişik çevrelerin kafaya taktığı isimler var. İnşallah polemik sebebi olacak isimler kalmaz ve gelmezler.

Bugün gelinen noktada siyaset, muvafık’ı, muhalif’i ile sorun çözme aleti değil, kriz üretme aracı gibi çalışıyor sanki. Medeniyet farklı din, mezhep, etnisite, gelenek, ideoloji ve çıkar grubları ile barış içinde bir arada yaşamanın imkanlarının varolduğu bir zeminde hayat bulur. Bunun aracı da siyasettir. Siyaset ve sahip olunan her şeyin meşruiyeti de adaletle mümkündür.

Siyaset bütün dünyada giderek daha sorunlu bir iş haline geliyor. Alın size ABD ya da İngiltere. Bizimkileri saymıyorum bile, hani bunlar örnek gösteriliyordu ya. Bölgenin ve dünyanın hali malum.

Bakın, daha önce Faşizmi gördük. Çöktü! Ardından Komünizm çöktü. Bugün çökmekte olan Liberal Demokrasi dedikleri bir düzeni savunduğu söylenen Kapitalizmdir.

İslam, evet elbette bir çözüm. Ama bu çözümün önündeki en büyük engel, bugünkü “İslam”(!) Ülkeleri ve bugünkü piyasa Müslümanları! Her şeyi siyaset zannediyor birileri. Devleti ele geçirip, okullarla toplumu dönüştürecekler akıllarınca! Oysa toplum değişmeden devlet değişmez. “Resmi din”, “Resmi ideoloji” çözüm değil, sorunun kaynağıdır aslında. “Her topluluk layık olduğu gibi idare olacaktır” ve “Biz kendi hakkımızdaki hükmü değiştirmedikçe Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecek”. Niye bu dünya hayatının bir imtihan yeri olduğunu unutuyoruz. Allah’ın bizi mallarımız canlarımız ve sevdiklerimizle kimi zaman artırarak, kimi zaman eksilterek imtihan edeceğini hesaba katmıyoruz. Kader, rızık ve ecel insanlar, topluluklar ve devletler için de geçerlidir.

Hiç birimiz vazgeçilmez değiliz. Hayat bizden sonra da devam edecek. (Haşa) Allah’ın yetmeyen gücüne güç, yetmeyen aklına akıl, yetmeyen parasına para yetirecek değiliz. Allah münezzehtir. Kader’e, rızg’a ve ecel’e hükmeden O’dur, O! “Herkes için ancak yaptığının karşılığı vardır”. Her şey siyaset değildir. Eğer “siyasal bir topluluk”tan söz ediyorsak, bunu dengeleyen bir “sivil toplum”un da varolması gerekir. Ama ne yazık ki, sivil toplum buharlaştı. Siyasetin arka bahçesi oldular. Siyasete sıçramak isteyenlerin tramplen tahtası ya da siyaseti maniple etmek isteyenlerin pazarlık aracı haline geldiler. Bu konuda meşru bir zemin ancak bir yandan istişare ve şûra, öte yandan ehliyet ve liyakatla mümkündür. Siyasette zalimlere karşı cesaret, halka karşı tevazu gerekir.

Bakın, bazı şeylerin “şüyuu vukuundan beter”dir. Bir yanlış anlama sözkonusu ise direnmenin faydası yoktur. Unutmamak gerekir ki, “batılın tasviri saf zihinleri idlal eder”. Tartışmalı kararlar hiçbir zaman, hiç kimseye fayda sağlamaz. 

Buyurun size İstanbul sözleşmesi.

Kadrolaşma dediğiniz şey, imtiyazlı vakıflar, ihalelerde hep en öndeki firmalar, belli yerlere belli çevrelerden insanların yerleşmeleri, bunlar toplum vicdanını yaralıyor. Güven bunalımına sebeb oluyor. Birileri hâlâ o mevzilerine sıkı sıkıya sarılırlar ki! Bakın ihtirasla istediğiniz her şey sizin imtihanınız olur. Yarın siyasi hesaplar ve dengeler değiştiğinde her şey tersine dönebilir. İmtiyazlı konumdakiler zor durumda kalabilirler. Bazan haklı olmak durumunda bile haklılığınızı isbat edemezsiniz. Siyasette vefa yok, ne yazık ki! “Devletin ali menfaatleri” ve “siyasi dengelerin mecbur bıraktığı durumlar”da o “minnacık insanlar”ın acıları kimsenin umurunda olmaz. Oysa o “minnacık insanlar”ın ahı bazan arşı titretir! Unutmamak gerekir ki, itidali elden bırakmamak gerekir. Sert davranırsanız halk çevrenizden dağılır gider; şerir ve muzır insanlar kalır çevrenizde. Ve sonuçta “keskin sirke küpüne zarar verir”.

İstanbul’un fethini değerli ve anlamlı kılan sadece Fatih’in 7 dil bilmesi, cesareti, cübbesine hocasının atının ayağından sıçrayan çamuru ikram bilmesi değil, eli kesilen zimmi bir döküm ustasının kısas talebi karşısında savaş meydanında bir sultanın kısas talebi ile yargılanmasıdır. “İstanbul’un fethi geri kalsın” ama önce adalet yerini bulsun! İstanbul’un fetih tablosunu yapan Zonaro’nun kendini Fatih’in atının yanındaki muhafız olarak çizmesindeki mana aslında burada gizlidir.

Biz savaş şartlarında ümmetin gençleri ile istişare ederek fikrini değiştiren bir Peygamberin ümmetiyiz! Ah! Bize ne oldu! Biz şeyhimize değil, amirinize bile karşı fikir beyan edemeyiz. İmam-ı Azam’ın hem Hocasına, hem Halifeye itiraz ettiğini, kendine itiraz eden talebelerini ise övdüğünü öğretmediler bize! Ben eleştiriyorum diye, birileri bana kızıyorlar biliyorum. Kızabilirler. Onları kızdırmak için söylemediğimi, yazmadığımı bilsinler yeter. Ben böyle giderlerse, o siyasilere, bürokratlara, o müteahhitlere söylüyorum, hesap sorulduğunda yanlarında kimseyi bulamayacaklar ve bedel ödemek zorunda kalacaklar. Niye bunu görmezler, anlamak istemezler ki!

Hani biz “şikayet makamı”ndaydık ve yöneticilerimiz “icabed ve tahammül makamı”ndaydı. Ne oldu! Bu öğütleri siyasiler ve makam sahipleri ve kamuyla ilişkisi olanlar ya da sivil de olsa kamu adına tasarrufta bulunanlar, okuyup düşünsünler ve duvarlarına assınlar. “Ey Oğul! Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana. Güceniklik bize; gönül almak sana.. Suçlamak bize; katlanmak sana..

Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana. Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana.. Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana. Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana.. Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana. Ey Oğul! Yükün ağır, işin çetin, gücün kıla bağlı, Allah Teala yardımcın olsun. Beyliğini mübarek kılsın.” Biz bu öğütleri vaad ederek bir yerlere geldik. Bunlardan uzaklaşırsak, geldiğimiz gibi de gideriz.

Ve Osman Gazi Orhan Gazi’ye vasiyet etti ki, “Oğul! Dîn işlerini her şeyden öne al! (…)Nerede bir ilim ehli duyarsan, ona rağbet et; ikbâl ve yumuşaklık göster! Ancak dînî gayreti olmayanları, sefih (zevk ve eğlenceye düşkün, parasını pulunu israf eden akılsız. İradesine hâkim olamayan) hayat yaşayanları ve tecrübe edilmeyen kimseleri, sakın devlet işine yaklaştırma! Zîrâ Yaratanından korkmayan, yaratılanlara merhamet etmez!

Keşke birileri, korkmamız gereken gün gelmeden ve bu dünyada korktukları başlarına gelmeden geri adım atsalar da, kendilerini kurtarsalar. Ama bakıyorum, para ve makam peşinde koşan birileri, yokuş aşağı koşar gibi gidiyorlar. Birileri daha yükseklere tırmandığını ya da korktuğundan kaçtığını zannetse de, daha dikkatlice bakarsanız o birileri aslında kaçtıklarını sandıkları şeye doğru koşuyorlar..

Sonunda olacak olan ne varsa o olacak. “Allah servet ve iktidarı halklar ve ülkeler arasında evirir çevirir.” Eğer geri başa dönecek olursak, O, bizi sabreden, şükreden ve direnenlerden bulmalı!

Allahım, bize Hakkı Hak, batılı batıl göster, Hak’da toplanmamızı nasib et. Bizi nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanların değil. Bizi heva ve heveslerimizin istikametinde, Kul hakkına sebeb olan işlerden uzaklaştır. Ya Rab! Siyasilerimize ve bürokratlarımızın ve devlete iş yapanların yüreklerine “Adil Ömer”in yüreğindeki “kul hakkı korkusu”nu ver. “Zaferin Halid’den olmadığı, Allah’tan olduğu” anlayışını ver aciz kullarına! Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Osman KaşıkcıOsman Kaşıkcı5 gün önce
  Muhterem Hocam, bütün yazdıklarınıza yürekten katılıyorum. Son paragraftaki Dualarınıza en samimi hissiyatım ile Âmîn diyorum. Siz îkazlarınıza lütfen sabır ile devam ediniz. Allah ( Celle Celâlehû )' a emânet olunuz.
 • AHMET AHMET 7 gün önce
  dün ilk yorumu yazan bendim niye sansürcülük yapıyorsunuz ne vardı yorumumda neden yayınlamadınız yakışıyormu size.
 • nostaljinostalji7 gün önce
  Halkla inatlaşılmaz.İnatlaşan kim? Erdoğan. Türkieyde hak hukuk adaleti yok den kim.Gerisi hikaye. Ambulans gec kalmıştır ve Adalet ölmüştür zaten can çekişiyordu. Erdoğan Türkiyesiyaset tarihineKendisi Hz. Olamayan ama Parti başkanlarından bunu isteyen bir başkan olarak geçecektir. Babam mezardan çıkacak bana Türkiyede adalet var diyecekyazıklar olsun "sana yazıklar olsunsenin gibi yalancı bir babadan utanç duyuyorum "der onu babalıktan red ederdim. İŞte Türkiye'deki i adalete olan inancım bu. adalet Türkieyde sadece Erdoğana yakın olanlara veAkplielre var,yani kabile ve muz cumhuriyeti adaleti. Bu asla Modern ve çağdaş bir ülkeye yakışan adalet değil. İşte Kaftancığoğlu örneği. 8 yıl önce tweet attı diye hapis yedi peki benzeri tweetleri atan Bahçeli neden ceza yemiyor. Türkiyedeki Komik adalat uygulaması sonucu bu.Türkiyede adalet olduğuna kim inanır. Akp liler ve Kadi,r İnanır. Adalet zenginlere ve akplilere var . gariban ve fakirlere yok..
 • HamiyetHamiyet7 gün önce
  Yilin Alti ayini Almanya'da yasiyorum gözlemledigim su:müslümanlarda olmasi gereken özellikleri Birebir onlar uyguluyorlar bizler müslümansak onlar ne?herkes isini düzgün yapiyor isi ehline veriyorlar heryer temiz gönül rahatligi ile tuvetlerine girliyor kurallara harfien uyuloyor herkes birbirine selam veriyor heryer yesil daha ne olsun
 • Mazlum AslanMazlum Aslan7 gün önce
  Ünal o dediğin Hz Ömer değil 4. Halife Hz Osman.(Ebu Zer, Osman bin Affan'ın hilafeti esnasında halifenin gözünden düşmüştür. Osman bin Affan kendi akrabalarını İslam Devleti'nin değişik vilayetlerine vali olarak tayın ediyordu ve onlara beytülmal'den para kaynağı sağlıyordu. Ebu Zer bu davranışın İslam'ın prensiplerine aykırı olduğunu görüşünü savunuyordu.) Demek ki Ömer aranırken Osman olunmuş.
 • AdemAdem7 gün önce
  Zina serbest faiz serbestAdalet dersen ayaklar altında eğitim sistemikeza toplumcinnet halinde ar edep ayaklar altında. Bencil akresifgaddar hain nankör. Yalaka riyakar biz böyle değildik bizhâlâneyi konuşuyoruz.
 • Dadaş 25Dadaş 257 gün önce
  Rabbimiz sizlerden razı olsun.Umarım bizi yönetenlerdr feyz alır.
 • Mehmet Mehmet 7 gün önce
  Birde ömer i ararlarya.Her peygamberin yanında görmek istediği omer.Sirtinda un taşıyan öner mi,kasasını dolduran omerler mi.
 • Mehmet Mehmet 7 gün önce
  Müslüman olarak utanir olduk.Ecnebiler müslüman gibi biz işe ecnebi gibi yaşıyoruz.Halk hakettiğini cekecek
 • FerhatFerhat8 gün önce
  Allah sizden razı olsun hocam. Siz üzülmeyin siz üstünüze düşen görevi yaparak ademoğullarını uyarıyorsunuz fakat kerim kitabımızda rabbimizin zikr ettiği gibi ademoğullarının çoğu sapkınlık içinde olacaklar. Siz ginede bir uyarıcı sıfatında yazmaya lütfen devam edin. Keşke bizler parti ve Liderlerimizi savunduğumuz kadar ve onlara bağlı olduğumuz kadar rabbimize bağlılık gösterseydik ve onu savunsaydık, o vakit yeryüzunde ne zina, ne faiz, ne de fitrata aykırı uygulamaları bize dayatabilirlerdi. Eger zillete göğüs germek istiyor isek o vakit zillete göğzümüzü kapatıp yüzümüzü rabbimize cevirmeliyiz. Aksi takdirde karanlığın zilleti içinde debelenip duracağız. Kardeşlerim rabbimizden yüz cevirmenin mümkün olmadığı din günü gelip caadan gelin hep beraber gögüslerimizi imana açalım ve rabbimizin hak ve hukukuna ve peygamberimizin sünnetlerine uygun olarak hayatimiza yön vererek Tevhid nizamı ile kuşanalım. Bakın l iblis ve onun dostlarını hilelerine karşı tek bir zırh var oda Tevhid ile kusanmak. Selam ve dualar ile.
 • OkuyucuOkuyucu8 gün önce
  Yazilarinizi okuyorum.Bakiyorum bende gelisme var mi? diye.Sonra dusunuyorum bu yazilanalar bana ne verdi diye.Hele gazetedeki o birini yermek icin kullanilan basliklar.Hangi yas gurubu icin sakincali olmayacak manset yazilar.Yemek tarifi yapanlar bizden o yemegi yemis gibi davranmamizi beklerler. Kendilerinde olmayan mali satan tuccarlar yerine baska mali verirler. Bir cogundan isittim musteridir bunlar diye. Ticaret mi yapiyoruz insanlarin ruhu ile.
 • Eski TürkiyeEski Türkiye8 gün önce
  Arkadaş sen önce dar-ül harp denen çirkef kuyusuna savaş aç! Baksınlar bakalım, Allah'ın Elçisi'nin hayatında veya politikalarında var mıymış öyle bir kavram.
 • HalilHalil8 gün önce
  Bravo sayın dilipak abim duygularıma tercüman oldun. Allah kalemine güç kuvvet versin. Yazılarını zevk heyecanla okuyorum
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM8 gün önce
  Bu yazdıklarına hayır demek mümkün mü.Tarikat,cemaatler ve ikti,tidar sahipleri keşke feyz alsalar,para ve rant sevdasında koşturmasalar değil mi,adelet şart,ahlaklı olmak da.
 • Zekeriya GÖKÇEZekeriya GÖKÇE8 gün önce
  Zül Celali vel İkram olan yalnız ALLAH tır. La ilahe İLLALLAH Muhammed Rasulullah.
 • SUZAN CATALOLUKSUZAN CATALOLUK8 gün önce
  Muhterem Hoca, Sabah-ı şerfiniz hayrolsun, yani... Yani Günaydın!!!!Hz.Ömer'den daha çok bahsetmeli misiniz acep?Ya da... Ya da Hz Ebubekir'den..Veya...Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey'den ve adaletinden, Allah korkusundan...II. Murad'ın öte dünya korkusundan!Ne dersiniz?Bekliyoruz...Geç olacak, hem de çok geç...Ama hiç yazmamaktan daha iyidir değil mi!Selamlar...
 • sema emine aydınellisema emine aydınelli8 gün önce
  Sayın yazar, bir düzeltme yapmak zorundayım, "Bad el harab ül Basra" diye yazılır o deyim, anlamı malum, "Basra harabolduktan sonra"..
 • BilgeBilge8 gün önce
  Sorunları ele alırken , insanlığın bu sorunlara karşı geliştirdiği çözüm önerilerini de göz önüne alarak çözüm üretmekle ancak sorunlarımıza çözüm bulabiliriz.Bizim yazarlarımız maalesef bu konuda çok başarılı değiller, sadece şikayet etmekle yetiniyorlar.Gelişmekte olan demokrasiyle idare edilen ülkelerde sistem yolsuzluk üretiyor.Bu yolsuzluklar ihale, rant ve yandaş kayırma şeklinde. Bilhassa il ve ilçelerde bazı parti yöneticilerinin ve belediye başkanlarının bazı milletvekillerini de yanına alarak çevirdiği dolapları parti genel başkanlarının bilmeleri mümkün değil, ancak halk bilir o da derdini anlatacak adam bulamaz.17 yıl gibi uzun iktidarda kalmış bir parti için sisteminin ürettiği ve halkın şikayetçi olduğu hususlar 17 yılla orantılı bir şekilde halkın gözü önüne yığılmıştır. Eğer çözüm üretmek istiyorsak 1) Milletvekilerinin ,belediye başkanlarının ,il ve ilçe başkanlarının mal varlığı sıkı bir şekilde takip edilmelidir.2) Mal yığmamış 81 tane adam belirlenerek her ile bunlardan bir kontrolcü tayin edip illerdeki durum çok yakından takip edilmelidir.3) Çok zor ama bu milletin temiz evlatlarıyla temas yolları aranmalıdır.Niçin zor dedim , çünkü ihale fesatçıları ve rantçıları ne yapıp edip memleketin temiz evlatlarıyla TEMA’sı önlemeye çalışacaklardır.
 • Hasan DoğanHasan Doğan8 gün önce
  Böyle bir yazı yazan neden fetocu sanılsın? Doğruyu söylemek ve hak yoluna davet etmek ne zamandan beri fetoculerin yoludur? Müslümanlar ve adil olanların doğru olanı kabul Edip yayması ve yanlış olana karşı çıkması gerekir.Görünen o kiyeni bir başkanlık seciminde muhalefetin ortakadayı Kılıçdaroğlu bile olsa Erdogan kaybedecek. Partiden ayrılanlar illaki3'er 5'er bir şeyler koparıyorlar. İstanbul sözleşmesinden dönülmediğiiçineskiden beri Ak partiye oy veren bir kısmımız da , artık oy kullanmayacak . Biz Erdoğan'ı neden seviyorduk? İşini iyi yaptığı için , zulme uğradığı için ve mazlumların yanında durduğu için..Ama İstanbul sözleşmesi gereğince acayip kanunlar çıkartıp müslüman toplumu ve aileyi ateşe atan da kendisidir,Başka herhangi bir solcu dinsiz ya da laikçi değil!Siyasilerin çocuklarının Fransa'da plajda veya Singapurda kumarhanede vs dekeyif yaptığını biliyoruz. 
 • Vedat AkdaşVedat Akdaş8 gün önce
  1970 yılından beri ülkemizde olan olayları bilen, yaşayan bir vatandaş olarak, üzgünüm boşuna yazıyorsunuz, inandığımız dinin bugünkü temsilcileri olan cemaatler ve tarikatlar paraya ulaşmak için her şeyi yaparken onları, övdünüz yanlışlıklarını yazmadınız gizlediniz bu tür yapılanmaları eleştirenlere demediğinizi bırakmadınız. İmam hatip, imam hatip diyerek televizyon televizyon gezdiniz. Allahınızı severseniz bu okullar o kadar iyi okullarsa fakir fukaranın çocuklarından başkası neden gitmiyor. Etfafta kuran kursu adı altında çocukların beynini yıkayan güya islam dinini öğretiyormuş gibi yapankurum ve kuruluşlar var hiç rahatsızlık duymuyormusunuz. Arapcayı öğrenmeden müslüman olamazmıyız. Rusu, İngilizi, Almanı, Bulgarı müslüman oluyorda biz neden olamıyoruz. Tarihten öğrendiğim kadarı ile şunu söyleyebilirim, hangi ülke olursa olsun önce kaşısındaki ülkenin kültürünü yok ediyor ve sömürüyor sonrada ülkesinden ediyor. Emperyal güçlerinde en iyi yaptığı iş bu, bir şekilde genlerinize girip kültürünüzü yok edip ülkenize sahip oluyorlar. Sizlerde bunları yıllarca savundunuz. Uzun lafın kısası artık haçlı kıyafeti ile gelmiyorlar, bizden biri olarak geliyorlar, cemaatler, tarikatlar, kurdurarak islam dinini mafediyorlar, ülkelerinde canına okuyorlar. Bu böyle bilindiği halde neden cemaatler ve tarikatlar korunur. yazık yazık
 • aykutaykut8 gün önce
  yine ayakta alkışlıyorum. türkiyede güvendiğim ender müslümanlardansınız. hakkı söyleyen ender isimlerdensiniz. lütfen bu yoldan şaşmayın. hak yolda olan herkesin Rabbim yardımcısı olsun
 • sedatsedat8 gün önce
  Islama gore anayasa olusturulurken mutlaka Kuran-i kerim ayetleri referans alınmalıdır,bu bir zorunluluktur.bir musluman için aksini kabul etmek asla mumkun degildir. demokratik ve laik bireylerden olusan bir toplumun demokrasi dini ile yonetilmesi gayet tabidir.dogaldır. burda tuhaf ve anlasılmaz olan musluman oldugunu iddia edenlerin demokrasiyi savunmasıdır. ör. demokraside faiz,zina,eşcinsellik serbest ama islamda kesinlikle yasaktır.islamin hakim oldugu bir beldede genelevler,meyhaneler,faiz vb.serbest olamaz.yani sorun olan;islamın ilke ve emirlerine uymayan bireyler ve yonetimlerdir.seriati- islamın ilkelerini savunan,toplumu islama davet eden bir parti -organizasyon kurmanın zamani gelmedimi?!.
 • ÜnalÜnal8 gün önce
  Ve dahi acaba hz ömer adaletinde kendine yuz bin lira maaş dinkardesine ikibin lira maas mi verirdi
 • ÜnalÜnal8 gün önce
  Ve dahi birileri kaybetmeye başladıysa bilinki Allah yolundan saptigi kişisel hırs ihtişam ve sehvete kapildigindandir
 • AbdurrahmanAbdurrahman8 gün önce
  Sayın Erdoğan 2008 yılı Batman konuşmasında A’raf süresi 179. Ayet ile cevap vermişti.Meali “Andolsun biz,cinlerden be insanlardan bir çoğunu cehennem için yaratmış olduk,Bunların kalpleri vardır ama onlarla kavrayamazlar,gözleri vardır ama onlarla göremezler,kulakları vardır ama onlarla işitemezler,Onlar hayvanlar gibidir,hatta daha da şaşkındırlar.işte asıl gafiller onlardır.” Herkesin kendine düşen payı alması dileğiyle,Selam ve dua ile kalın.
 • ÜnalÜnal8 gün önce
  Müslümanlık ve iman lafı guzafla ve tatlı makalelerle olmaz Allah in yolunda olanlarla olursa olur ne hz musanin ne hz isanin nede hz muhammed in sarayları yoktu ama firavunların sarayları altınları ve gosterisli arabaları ve gosterisli tahtlari vardı elan günümüzde aynıdır tarih tekerrurdur ve Allah ile seytan arasında büyük bir mücadele vardır ve herkes imamının yolunu seçer
 • SerhatSerhat8 gün önce
  Çok anlamlı bir yazı olmuş anlayana. Teşekkürler.
 • CAHİT FEHMİ DOKANAKCAHİT FEHMİ DOKANAK8 gün önce
  Kaleminize sağlık. Bazıları hala Mekke müşrikleri gibi, din kendi çıkarlarına hizmet ettiği sürece bir anlam ifade ediyor.Aksi takdirde yüzlerinin rengi değişiyor. EY İMAN EDENLER İMAN EDİNİZ. İMAN ETTİK DEMEKLE KURTULACAĞINIZI MI SANDINIZ.
 • Mazlum AslanMazlum Aslan8 gün önce
  Yandaş (Muvafık) yorumlara bakılırsa herşey gül gülistanlık. Aşkın gözü kördür derler. Yandaşlık böyle bir şey her halde. Hâlbuki siz olaya mahruti (koniksel) bakıyorsunuz. Mahruti bakış açısı geçmiş hal ve geleceği aynı anda görebilir. Selam ve dua ile.
 • Mazlum AslanMazlum Aslan8 gün önce
  Emri bil maruf nehyi anilmünker yapmaya devam. Uyarılanlar anlamasa da. Ebu Zer el-Gıfârî yolunda olmaya devam. Çölde tek başına sürgün olsanda! O sürgünde vefat edip kimsenin bilmediği bir yerde defin edilsende!
 • faik sancaklıfaik sancaklı8 gün önce
  değerli hoca..son gunlerde oldukça fazla asıldığınızı göruyorum bakanlıklarla ilgili değişimi belki an an olmalı yazılmalı ama gundem o denli yoğun iken sizin gibi birinin hukumetin uzerine bu denli yuklenmenize inan anlam veremediğim gibi tanımasam şuphe ve hakkınız da olumsuz düşünmeye başlayacam..muhalefetteki şer davranışlar ve ak parti dışında kalan vatandaşların yaptıkları akdeniz sorunu süriye kıbrıs sayamıyacağım kadar sorun avrken ilginç..neyse sadece şaşırdım sizin bu davranışlarınıza umarım eleştirdiğin kadar özeleştiriyi de yaparsınız tşkler
 • imamarüzgarimamarüzgar8 gün önce
  TARİHİMİZDEN BİR ÖRNEK VERMEKELE BAŞLAMAK GÜZEL OLUR HERHALDE.KADININ HUZURUNA ÇIKAN FATİH SULTAN MEHMET HAN İLE KADI ARASINDA OLAN DAVANIN GÖRÜŞÜLMESİ MESELESİ VARDIR.YETKİ VE MAKAMLARIN İŞLEMESİNE SELAYETİN VERİLEN ÜZERİNE HAK VE HAKKANİYETİN ADELET ÖLÇÜSÜNDE İŞLEMESİ ADINA ÇOK GÜZEL BİR ÖRNEK OLDUĞUNU.ANLATIR.İŞTE İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ DURUMDA BÖYLE BİR ANLAYIŞ YAPISINA KAVUŞMALIDIR.BU KAVUŞMADIĞI SÜRECE.DEVLETİN MESELESİ KONULARIN ÖNÜNE ÇAVUŞ AHBAP İLİŞKİSİ GİRDİĞİ SÜRECE BİR DENGENİN BOZUKLUĞU VE İRADENİN İDAREYE HÜKMÜ İLE YOL ALMAK MÜMKÜN OLMAYACAKTIR.
 • yasin fehmi güneşyasin fehmi güneş8 gün önce
  sayın dilipak..fikirlerinizi epeyce tahkim ederek dile getirmişsiniz..Ülkemizdeki siyasal islam serüveninde bu tür çabalarınızla saygıyı hakettiğinizi herkes biliyor..ancak "Değişik çevrelerin kafaya taktığı isimler var" şeklindeki cümleniz çok bayağıcave sizin "inanmış kimse" profilinize uymuyor..uhuddan sonra inancında zafiyet uyananlar, hevazinde savaş meydanını erken terkedenler, ridaniyede yavuzla birlikte sabır göstermeyenler v.s. v.s. hep olmamış mıdır..yine de sabrın sonu selamet olup, zaferler ardısıra gelmemiş midir..böyle bir zamanda size düşen, islam mefkuresine olan inancı tahkim etmek, ümmete sabır, güven ve azim telkin etmek değil midir. .bizden rahatsız olanların darbelerinden ürkmek bizi doğruya mı eğriye mi sevkeder.. selamlar.
 • Tata TongaTata Tonga8 gün önce
  Bitti artık... millet neticeye bakıyor... iftiralara da inanmıyor... tv ler ele geçirilmiş olabilir ama gençler sosyal medya kullanıyor... eski kuşaklar vefatediyor, yeni kuşaklar geliyor... bu böyle üç beş sene daha devam eder... sonu anap gibi bile olmaz. Çünkü kurumsal kimlik dahi oluşturulamadı.
 • SağduyuSağduyu8 gün önce
  Sayın Hocam, Topkapı Sarayı'nın neden Kültür ve Turizm Bakanlığından alınıp Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresine verildiğinin yorumunu sizden öğrenmek isteriz mümkünse? Çeşitli yayın organlarında, yapılan yorumlar kişisel görüş içerdiğinden pek inandırıcı olmamaktadır veya tahmine dayalı yüzeysel bilgilerdir. Sana ne? diyecek olanlar için; Bu vatan her türlü değerleriyle bizim, Sait Halim Paşa Yalısı gibi olmasından endişe duyarız ve sahip çıkılmasını isteriz o nedenle...
 • abdullahabdullah8 gün önce
  allah razı olsun gerçek müminlerin içindeki sıkışmış söylemek isteyipte söyleyemediği sözleri cesur kaleminle duyurduğun için müminlerin yüreğine su serptin bu durumu duyulması inşallah işittirilmek istenenlerde işitir kendi başta olmak üzere günahını hatasını anlayıp hepimize bir gusül tövbekâr guslü yapıp belki yunus a.s gibi hepimiz birden kurtulalım yoksa hepimiz mahfolacağız. allah dogrulaların gerçek Müslüman ve müminlerin yardımcısı olsun
 • sefersefer8 gün önce
  İç siyasete bakınca patolojik vaka şizoflere ve onların müdavimi olduğu gazete ve tvlere bakınca paralelci yakınlarının konuşmalarına bakınca eskinin devrimcisi şimdinin kürt milliyetçisi olup sosyal medyayı kullananlara bakınca sankitürkiye siyasi askeri ekonomik bir saldırı altında değil sanki bir pkk pyd deaş dhkpc sorunu hiç yok tek sorun derdi vatan millet ümmet olan erdoğan ve bahçeli
 • Ramazan GökmeşeRamazan Gökmeşe8 gün önce
  S.A.Abdurrahman bey abim, gönlüne ve kalmeine sağlık.Allah bu devlet erkanina akıl fikir versin, sorasim geliyor bazan , ACEBA DEVLET VARMİ diye... Bu adaletsiz, haklının hakkini zamanında veremyen, suçlunun haklı gibi olduğu, adaletin insanların birbirini yediği ve vurdugu , öldürdüğü andan itibaren devreye girdiği bir zamandayiz.Allah ü teâlâ tarafından herkesin hakkı,herkesten alınacaktır.Devketi Âli, bir zinadan,faizden, adalaetsizlikten gelen tüm sonuçları bunlara soracaktır.Toolum ucururmalra gidiyor,onu alınamaz bir ahlakiçöküş var, insanlar okullrda nasıl yetişiyor sonuçları ortada.Abdurrahman abim, kaleminiz daha sert olmalı, bugünkü yazımızda degindiginiz konunun hergun işlenmesi ,bunlar için biseyler yapılması gerekmektedir.Siz toplum gizcusu ve sözcüsü olarak milyonlara ulaşabiliyorsunuz.NOT.EGER BUGUNKU ADALETSİZ VE AHLAKİ COKUSUN YAŞANDIĞI DONEMDE CHP İKTİDARDA OLSAYDİ BİZLER COK DAHA FAZLA TEPKİ GİSTERİRDİK.Şimdi isebizler kör ve sağır olarak yaşamaya devam ediyoruz..Allah yar ve yardımcınız olsun, Abdurrahman abim selam ve saygilarimla
 • HamdiHamdi8 gün önce
  Aklınıza, elinize sağlık. Allah razı olsun....
 • MaraşlıMaraşlı8 gün önce
  Kaleminize ve yüreğiniize sağlık hocam , fırtına öncesi sessizlik var , ve sizin gibi insanların uyarılarını dikkate almayanları bekleyen tehlike gittikçe yaklaşıyor. Bizede artık Yarabbi içimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helak etme demek kalıyor. Tarih tekerrürden ibaret
 • FazilFazil8 gün önce
  Sayin Dilipak,düsüncelerinizi cok güzel aktarmissiniz. Ben batida yasiyorum, burda siyasiler dogru hareket etsinler ve kararlar versinler diye dua edilmiyor. Herkes hak, hukuk ve saygi cercevesinde yasayip ve herzaman dogruyu yapmayi calisiyor. Buda adalet ve adaletin herkes icin esit saglanmasiyla ve esitlikci bir sistem kurallari cercevesinde oluyor. Ülkemizde bunlar hala oturtulamamissa, binanin temeli zayifsa, kimin iktidar oldugunun bir önemi yoktur. Yapilan islerin kalitesi ve bu sistemde yetismis insan kalitesi ortadir.
 • CerenCeren8 gün önce
  Yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum. Sizden çok bilgi ediniyorum. Allah razı olsun
 • Ali tüzemenAli tüzemen8 gün önce
  Allah razı olsun üstadım, makalelerinizi memnuniyetle ve zevkle okuyoruz. Hak ve hakikat yolundaki çalışmalarınız, ikazlarınız çok güzel, keşke sizin gibi değerli bir insanı cumhurbaşkanı danışmanı yapsalardı, sizin gibi biri ne kadar lazım...
 • Erdem Doğan Erdem Doğan 8 gün önce
  Aminn! HOCAM çok güzel,mesajiniz mesajimiz. Kızanlar farkli yorumlayanlar olacaktır ama en doğrusunu Allah bilir.Allah davamızdan ayırmasın, elinize yüreğinize sağlık,hayırlı ömürler
 • ugurugur8 gün önce
  Aamin.
 • hay hayhay hay8 gün önce
  güzel bir yazı olmuş velakin "Ya Rab! Siyasilerimize ve bürokratlarımızın ve devlete iş yapanların yüreklerine “Adil Ömer”in yüreğindeki “kul hakkı korkusu”nu ver. " duasına "başlarına akıl kalplerine iman ver" olarak ekliyorum. hocam sorun imanda. gerçek imanlı kişi bu kadar kamu hukukuna giremez. bu kadar hatalar silsilesini yapamaz. bir hata yapacağı zamn tiriltiril titrer. eğer günah işlerken bir insanın kalbinde bir sıkıntı bir titreme yoksa "yazıklar olsun o namaz kılanlar ki" hitabının muhatabıdır. hele hele bunu sürekli zincirleme yapıpta en ufak bir pişmanlık duymuyorsa. işte bunlara kuran fasık diyor. kalpleri kararmış ve mühürlenmiş. ne söylesen boş.
 • mfumfu8 gün önce
  ağzınıza, yüreğinize sağlık.
 • HasanHasan8 gün önce
  Bu yazılarınız tarihe tanıklık edecek manifestoları tebrik ve teşekkür ederiz
 • ServetServet8 gün önce
  Dilipak hoca Sadece bir soru hz.omer nasil bi evde yasadi ,,nasil yasadi luksmu satafatlimi yoksa halkla icicemi ,,birde muavviye denilen ebusufyan oglu vardi ,,,ilk isi suriye valisi olduktan sonra saray yapmak orda halktan kopuk yasamak ,,Sahi hoca gercek 4 halife nasil bir evlerde yasadilar ,,ozellille omer ,,,Halk heryerde omerin yasadigi mutevazi evi ve hayatini konusuyo acaba hangi omer diyor ,,,aranan omer hangi omer , halkin bilnedigi omeri anlatin hoca kim bu aranan omer ,,
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 8 gün önce
  TÜRGEV BAŞKANISEMANUR ALTUN HANIMEFENDİ; BİZİTANISANIZ SEVERSİNİZ DEMİŞLER......TAM AKSİ..... ÇOKİYİTANIDIĞIMIZİÇİNSİZİSEVMİYORUZ...... FETÖ ÖLMEDİ, YAŞIYOR..... HERYERDE.....
 • Malkoç Malkoç 8 gün önce
  BELLİOLDU.... BAHÇELİBU DEFA DA, ERDOĞANIYİYECEK..... BABACANIGETİRECEK..... SON MÜSLÜMAN TÜRKDEVLETİNİNTABUTUNA, SON ÇİVİYİBİRLİKTEÇAKACAKLAR.....BAHÇELİ +BABACAN..... PERİNÇEK DE YARDIMCI ELEMAN.....AHMEDARİFRAHMETLİ NEDİYORDU..... DÖRT YANIM
 • oktay doğan çayıroktay doğan çayır8 gün önce
  amin amin aminAllah razı olsun . keşke şu güzel uyarılarınıza kulak verseler .
 • Bir Okur Bir Okur 8 gün önce
  Eminim ki ; yöneticilerimiz , pelikancılar grubu ve diğer kalemlerini satmışyazarlarSayın Dilipakı'n bu yazısını dikkate alarakyapılan uyarılara kulak vermek yerine Sayın yazarın suyunu ısıtmak gayreti içerisindedirler .
 • Gecti Bor un pazariGecti Bor un pazari8 gün önce
  Bu yazi 17/25 te yazilsaydi su an siz icerde olurdunuz....Evet iddia ediyorum, 17/25 in pis yüzlerini egerzamaninda kapi önüne koysaydik, simdi daha baska bir partimiz olurdu..
 • Tr 31Tr 318 gün önce
  Allaha şükürler olsu.Sizinde böyle yazılar yazdiğınızı gördük ya Yine de içimde bir şüphe var.Akpsizin de içinde bulunduğunuz bir ABD -AB-İSRAİL projesiydi.Görevini tamamlayamadı/ tamamlamadı.Acaba yine bir başka proje var da Akp yi terk mi ediyorsunuz?
 • MuratMurat8 gün önce
  Bu yazıya ali karamanoğlu ne diyecek merak ediyorum. Birde siz değilde başkası yazsa bu yazıyı Fetöcü denirdi
 • HasanHasan8 gün önce
  Islam bir cozum degil dilipak degil.  Islam,dan once insanlik gelir bunu kulagina kupe yap kulagina. 
 • Yunus 16Yunus 168 gün önce
  SİZ ELEŞTİRİN, BEN ELEŞTİRİYORUM ! VARSIN BİZ KÖTÜ OLALIM! ULKEMİZ İNSANIMIZ KAZANSIN. DOĞRU ELEŞTİRİNİN FAYDASI VARDIR, KULAK VERİLİP UYGULAMAYA GEÇİLMESİ ŞARTTIR. YALAKALARIN SESİNİ KAALE ALMAYIN! BELEDİYE SEÇİMLERİ ÖNCESİ ELEŞTİRİLERE KULAK VERMEYENLER ANKARA İSTANBUL ANTALYA...NE OLDU??? ( İzmir, Eskişehir, Çankaya, Kadıköy, Nilüfer.......gibi yerleri almaya çalışılıyordu!! Dimyata pirinçe giderken evdeki BULGUR dan olduk Allah akıl fikir versin.) GERÇEK Cİ OLALIM, SAMİMİ OLALIM, OBJEKTİF ELEŞTİRİLERE AÇIK OLALIM, DOST ACI SÖYLER! ABDURRAHMAN BEY SİZ ELEŞTİRİN.

Günün Özeti