G20’de dağ fare doğurdu

05 Aralık 2018 Çarşamba

G20, birileri için “son umut”du. Ama umutlar boşa çıktı.

Aslında sonuç sürpriz değil. Beklentilerin hemen hemen hiçbiri gerçekleşmedi.

Trump’ın korumacı politikalarına karşın Jinping, küresel serbest ticaret sisteminin saldırı altında olduğu uyarısında bulundu. Ha! Bu arada, Trump Çin’e karşı, yılın ilk 3 ayında gümrük vergisinde bir artış yapmayacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel başta olmak üzere birçok üye ülkenin de, Trump’a karşı bir duruş sergilemesi bekleniyordu, bir protesto havası yoktu ama mesafe vardı.

Kaşıkçı cinayeti sonrası Muhammed bin Selman’ın G20 zirvesinde nasıl karşılanacağı merak ediliyordu. Bazı liderler ayaküstü görüştü. Selman G20’den tüyleri biraz daha yolunmuş olarak döndü.

Rusya-Ukrayna krizi gündemdeydi. Trump’ın, Putin ile görüşmesini bekleniyordu, bu görüşme iptal edildi. 

Transatlantik ilişkiler çerçevesinde gündemde 1 Ocak 1994’de giren NAFTA’nın ardından “Yeni NAFTA imzalanacak mı?” sorusu vardı. Korkulan olmadı, sonunda uzlaşma sağlandı ve anlaşma imzalandı. ABD Başkanı Trump ve Kanada Başbakanı Trudeau, haziran ayında Kanada’da yapılan G7 Zirvesi’nde son anda uzlaşmıştı. ABD, Kanada ve Meksika’nın eylül ayında üzerinde uzlaştıkları ve Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın imzalanması ile piyasalar birazcık olsun rahatladı. 

Erdoğan, Arjantin’deki G20 zirvesinin ardından Venezuela’ya gitti. Erdoğan’a burada Maduro’yla düzenleyeceği basın toplantısı öncesinde ‘El Libertador’ nişanı ve Simon Bolivar’ın kılıcının replikası verildi.

Simon Bolivar Güney Amerika’daki devletlerin İspanya egemenliğinden kurtulup hürriyete kavuşmalarını sağlayan lider olarak saygı ile anılır. 1783’de aristokrat bir ailenin çocuğu olarak doğdu; ancak çocuk yaşta yetim kaldı. Ailesinden kalan mirasla İspanya’ya gitti askeri okulda eğitim aldı ve 1810’da Venezuela’ya döndü. Ardından sömürgeciliğe karşı tavır aldı ve sömürge yanlısı güçler ile Karakas’ta savaştı ve Venezuela’nın bağımsızlığını ilan etmesinde öncü rol oynadı. Bu savaşta İngiltere’yi tarafsız kalmaya ikna etti ve ardından Karakas’ı Napolyon’un kardeşi Joseph’in komutasındaki İspanyol ordusunun elinden alarak kurtardı. İspanyollar tarafından takip edilerek yakalanıp Kolombiya’ya sürgün edildi. Burada Kolombiya ordusunun başına geçip, Kolombiya’nın başkenti Bogota’yı ele geçirdi. İmkânsızlıklar nedeniyle Kolombiya’da ağır yenilgiler aldı ve Jamaika’ya gitmek zorunda kaldı. Uzun süre İspanyollara karşı direndi ve 1821 yılında içinde Venezuela, Ekvador, Kolombiya, Panama ve Peru’nun bulunduğu, o zamanlar “Büyük Kolombiya” olarak adlandırılan bölgeyi İspanyol sömürgesinden kurtardı ve ilk başkanı oldu. Kurduğu bu bölgede Peru’nun kuzeyi, Bolivya olarak ayrıldı. Bolivya’nın anayasası bizzat Bolivar tarafından yazılmasına ve “yüzyılın en önemli siyasal belgelerinden biri” olmasına rağmen hiç uygulanamadı. Generaller arasındaki kişisel çatışmalar iç savaşa dönüştü ve Büyük Kolombiya bölünmeye başladı. Tüberküloz hastalığının ardından, silah arkadaşlarına güvenini kaybetmesi umutsuzluğa düşmesine sebeb oldu. Hayallerinin  yıkılmasına dayanamayan Bolivar 1830’da öldü.

Bolivar’ın hayatı, devrimci liderler için, hatta bütün politikacılar için birçok açıdan derslerle dolu bir hayattır.

Bu zirve olurken ve sonrasında “Sarı yelekliler” Paris sokaklarını cehenneme çeviriyordu. Zirve sonrası da “Sarı Öfke” diğer Avrupa ülkelerine yayılmaya devam etti.

Paris’i vuran politik Tsunami, aslında Taksim Gezi parkındaki gösterilerin yeni bir örneğinden başka bir şey değildi. Ama batı mediası her zaman olduğu gibi çifte standardını bir kez daha gözler önüne serdi. Gezi olayları karşısında polisin tavrını eleştiren batılı merkezler bu kez Paris sokaklarında yaşanan polis şiddetine karşı kafalarını kuma sokmayı tercih ettiler. Paris’te toplantı ve gösterilerin yasaklanması ve daha sert önlemler alınması yönündeki uyarılar da “anlayışla” karşılandı..

Avrupa şimdi “fırtına öncesi sessizlik”i yaşıyor. Halk Noel tatiline, Paskalyaya hazırlanıyor. Yahudilerin Hanuka bayramı başladı. Ama yılbaşı sonrası Avrupa’yı zor günler bekliyor.. Batıda kehanet “ermişlerin manevi keşfi” gibi anlaşılıyor ama kahinlerin gelecek için söyledikleri şeyler batılılar için hiç de içaçıcı şeyler değil.

Bu sene Katolik kilisesi yeni yıla kiliselerin cemaatini kaybetmesi kadar, kilise yöneticilerinin kayıtdışı işleri, yolsuzluk tartışmaları, “Dakameron’un aşk hikayeleri”nden beter, lezbiyen ve homoseksüel ilişkileri, fuhuş ve taciz iddiaları ile giriyor. Papa bu olaylarla baş edemeyince homoseksüel ve lezbiyenleri istifaya çağırdı ve sessiz bir şekilde kilise çağrısının altından ayrılmaya davet etti. Çünkü halk taciz iddiaları sebebi ile çocuklarını kiliseye göndermeye korkmaya başladı.

Bu arada size farklı bir haber daha Katar, OPEC’den çekildiğini açıkladı. Bu adım, OPEC’in sonunu hazırlayacak bir adım olabilir.

Ve tabii BAE’de Dahlan’ın başına gelenleri ve ABD’nin PYD’ye devam eden askeri silah, mühimmad ve malzeme sevkini de buraya not etmek gerek. Gelen haberlere göre, hani  şu BAE açıklarındaki bir yatta, Veliaht Prensin de katıldığı partide, eskort kızlarla çekilen resimlerin de servis edildiği olayda davetliler arasında Dahlan da varmış. Dahlan’a Kaşıkçı suikastı ile ilgili olarak, “emri ben verdim” de demişler, o da kabul etmeyince adamın boynunu kırmışlar. Sonra da ayağı kaydı düştü, hastahaneye kaldırıldı diye açıklama yapmışlar.

Bu arada Kaşıkçı olayı ile ilgili yeni bir iddia atıldı ortaya. Kaşıkçı Türkiye’ye, mevcut Suudi yönetimine karşı bir trol ordusu kurarak yıpratma kampanyası için temaslarda bulunmak üzere gelmiş. Mevcut yönetim de bunu engellemek için operasyon yapıp, suçu Türkiye’ye yıkmak isterken, işleri yüzlerine gözlerine bulaştırmışlar.

Gelinen nokta ortada. Neyse bugünlük de bu kadar. 

Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Menfaat düşkünüMenfaat düşkünü3 ay önce
  Kaşıkçı 500 milyonluk ABD vatandaşı olmasına rağmen, 80 milyon nüfuslu Ülkemize trol ordusu yaratmak için gelmiş. Haklı adam. Ülkenin yarısı trol. mesela sen, elit iktidar ekseninde pervane bir trolsün. Sizin için halk dediğin koyun gibi pıçağı görünce uzatmalı boynunu. Vatandaşın asli görevi bir avuç elit tabakayı amasız fakatsız mutlu etmek olmalı. Bu siZin için olmazsa olmaz. Korkuyorsunuz! Fransa’daki halkın koyun olmakla olmamak arasındaki ayırımı yapmış, direnerek yapılan zamları geri aldırmış olması efendilerinizin huzurunu kaçırdığından, göstericileri terörist ilan ederek halkın bilinç altına tecavüz ediyorsunuz. Ülkemizdeki zamlar zulüm noktasını çoktan aşmış tahammül edilemeyecek noktaya geldiğinden, sizin korkunuz “acaba bizim milletde uyanır efendilerimin huzurunu kaçırırmı”? Korkmayın yarattığınız bu müslüman profilinden bişey çıkmaz. Köprünün ortasına 9 kişi koydunuz hala kimsenin şikayeti yok. Neden? Kurduğunuz menfaat eksenli yeni din hala rağbet görüyor. Merhameti gazabını aşmış olmada, tanrısının gazabından korkuyor.
 • FatihFatih3 ay önce
  Sayin rabia hanim efendi..akp kurulurken ne umutlarla kuruldu sahsim erdogan icin cevremden dislandim .ama bu gun geldigimiz noktada bu sartlarda akp muslumanlara verebilecegi bi sey kalmadi.biz oyumuzu allah icin verdik gidip is as istemedim partiden zaten uyede degildim ama muthis destegimiz vardi kendisine ve partiye.sen bak ayetten bahsediyon ben ise size bugunden bahsetsem bir bak cevrene istatistiklere bir bak medyaya haberlere bak her gun bosanma hergun aile facialari katlanarak artiyor cevremde hemde dindar aile lerde dahil nerdeyse ailesiyle huzurlu kimse kalmadi.kac tanesi karisiyla karakolluk oldu cogu evlilikler bitti hemde yillarin evlilikleri.bu feminist yasalari vede kadin hayatini her sekilde yasamali gibi igrenc yasalar akp getirdi siz adil degilsiniz rabia hanim surekli ayet kullanarak bir takim tutar gibi tutuyorsunuz.milyonlarca aile parcalandi halada devam ediyor bir tarafi tutup bir tarafa zinzir vurma o insanlari cinnete goturen feminist yasalari vede paralel zina gibi haram yadalari getirmesi toplumda haram helal kavramlarini alt ust etti.sen eger inancli isen adil olmalisin hatali kadinsada yanlis yapana yanlis demiyorsan bosuna ablam ayet yazma yorumda kur ani karistirma.bu kadar olceksiz alt yapisiz bir yasayi chp bile yapmadi.ustelik siz nasil olurda islam disi kanunlara ayetle mukayese ediyorsunuz bari kendi fikrinizi yazin ayet degil .
 • şenay doğanşenay doğan3 ay önce
  abdurrahman abi takdir edersin ki allahın kapısında dilenmek ve onun şerefli şanlı ordusuyla yürümek elbetteki insanların arasına karışıp da maymunluk etmekten çok daha hayırlı ve şereflidir tüm akit ailesi olarak hakkınızı helal edin allah ol derse sana söz verdim dünkü yazına döneceğim inşallah allah neml suresinde ayetlerimi size göstereceğim görüp tanıyacaksınız buyuruyor buda bana kafidir şüphesiz allaha emanet olun
 • düzcelidüzceli3 ay önce
  emeklilikte,yaşa,takılanlar,
 • düzcelidüzceli3 ay önce
  emeklilikte,yaşa,takılanlar,
 • RabiaRabia3 ay önce
  EuzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahimGerçekten Allah, eşi konusunda seninle tartışan ve Allah'a şikâyette bulunan (kadın)ın sözünü işitti.Allah, aranızda geçen konuşmaları işitiyordu. Şüphesiz Allah, işitendir, gorendir.mucadele suresi1.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak Başkanımızın evli iki insanın mutluluğu için çabaları takdire şayandir.Allah ayaklarını kaydirmasin, işleri rastgele inşaallah.mevdudi derki burdaki semia "Allah kadının duasını kabul etti".dur.son cümlenizi çok okudum.Sayin Dilipak Atatürk hayatta olsaydı CHP yüzde yüz kapatılmış ti.bu kadar göz göre göre hainlik olmaz. bu Ak Parti ve Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın refah düzeyi ni artırmasını kiskaniyorlar.arada ufak tefek insanları da kendilerine benzetiyorlar.Allah bilir.saygilar selam ve dua ileAllaha emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel deriz.
 • AhmetAhmet3 ay önce
  Sayin yazarim birde SGK emekli deginseniz su zamanda enfilasyon almis basini gidiyor, gazeteler her gun yuzda 12-13.5 zamdan bahsederken bu ay yuzdee on,a dustu belki gelecek ay yuzde sekiz dokuza dusecek, bin lra em, masi alan nasi neyle gecinecek bizler akp,yi sevip oy vriyoruz ama biz emeklileri dusunen yok hosca kalin saglikli kalin, allah yolunuzu acik etsin
 • meleknurmeleknur3 ay önce
  BEN HALA BAŞKANIMIZIN CUMHURUREİSİN RABBİM YAR VE YARDIMCISI OLSUN VE RABBİM ONU MELEKLERİYLE KORUSUN DİYORUM.ANCAK BAZI AKP İL YÖNETİCİLERİNE SİTEM EDİYORUM.HERDAİM KİM NEREDE Bİ YANLIŞI GÖRÜNCE ELBETTE SÖYLEMELİ.BİZDEN OLURSA SAKLA , BAŞKASINDAN OLURSA SÖYLE MANTIĞINI YAPMAMAK LAZIM.
 • SuatSuat3 ay önce
  Yazar bey akp kadin meselesinde erkekleri dislayip aileyi perisan ettigi icin bir gun kaybedecek.o kaybettiginde kimse onlara acimayacak allahin haramlarini topluma uygulamada vede fuhus yasalarindan tutun edep asan uygulamalara el attigi icin digerlerinden farki kalmamistir.bu secim bunun secimi olacak zaten bu baskanlik sistemiyle hem ulkenin hemde kendi partisinin sonunu getirecek.hala aile bakani denilen o kadinher konusmasinda fitne olusturuyor toplumda cinsiyet kaplasmasini olagan hiziyla tetikliyor..cahilin yonetimde olmasi muslumanlari felakete goturecek bizden soylemesi isteyen dinler istemeyen cahillige devam eder.
 • Meleknur a cevapMeleknur a cevap3 ay önce
  Sayın ablam bu koseden secimden önce çok bu söyledigin yazıldı başta sen sürekli reddedtin hatırla.ak partiyi eleştirenlere nerdeyse bir iftira etmedigin kalmıştı size göre ozaman eleştirilemezdi.şimdimi anladınız...
 • GünGün3 ay önce
  Sayın yazar oy verdiginiz bir parti feminizmi yasa ve dipcik gücüyle uygulasa allahın ben sevmedigim helaldir dedigi boşanmayı muslüman toplum içinde öncülük ederek empoze eden şerre davetiye çıkaran kendine islam için ou verenleri mahcup eden bir parti bir zihniyet bu ülkeye ney verebilir.zinayı vede evli insaların bile iffetsizli yayan görüş islamın görüşü degildir bence akp islam görunümüne son vermeli.
 • meleknurmeleknur3 ay önce
  CUMHURBAŞKANIMIZ BİLMELİ HAK ETTİĞİ HALDE MÜLAKATTAN ELEN GENÇLER VAR! BUNLAR BAŞKANIMIZA TEPKİLİ
 • SancarSancar3 ay önce
  Hocam şu DECCAL meselesi kafamı karıştırıyor...Sizinde ihtisas konularınızdan ...Acaba DECCAL dedikleri ,Trump olmasın... Veya başka birileri ...Birde anlayamadığımTRUMP gillerin dünyaya , BiZİMDE ülkemizeve çevremize verdiğimizzarara bakınca?...DECCALin hakikisi gelse dünyaya ve ülkemize verdiğimiz zararı verirmiydi? Mesela ERGENE nehrini hiç bir canlının yaşayamadığı kapkara zehir nehrine çevirirmiydi ...Veyaormanları ,yeşillikleri , 500 e yakın deprem toplanma alanını AVM , RezidansyapıpBetonlaştırırmıydı...Sanki DECCAlin kendisi gelse , bizim kadar yapmazdı diye düşünüyorum..TRUMPIN ,BİZLERİN yanında MASUM kalırdı belkide ...Çünki bilmiyor ,etmiyoruz ne meneşeydir...Birde işlerini kılıçla. halledecek diyorlar, nükleer , atom matom silahlarının yanında son derecede çevreci kalır...
 • Eyüp ŞAHİNEyüp ŞAHİN3 ay önce
  Kıymetli Büyüğüm Kıymetli Hocam,Öncelikle belirteyim Ak Partiye Artık oy vermeyeceğim.
 • garanticigarantici3 ay önce
  zafer havalimanı için yılda bir milyon yolcu garantisi verilmiş,ama sadce 40 000 yolcu uçmuş....Bu garantiyi veren kim? hangi amaçla bu garantiler verilmiş?Ekonomi bu işleri daha ne kadar zaman kaldırır?
 • haberhaber3 ay önce
  Doğru mu bu haber şimdi okudum:Kötü çalışma koşullarını protesto ettikleri için tutuklanan havalimanı işçileri, yemekhanede yargılanıyor
 • y.türkiyey.türkiye3 ay önce
  Aydın’ın İncirliova ilçesine bağlı Kızılcaköy’de kurulmak istenen jeotermal enerji santraline (JES) karşı günlerdir direnen köylülere, biber gazlı müdahale yapıldı.Köylüler köy meydanında bulunan direniş çadırlarını, üç gün önce JES yapılmak istenen arazinin karşısına taşıdı. Dün köylülerin şirket yetkililerini protesto etmesine jandarma ve polis müdahale etti. "Bize kucak açan yok. Oy vermeseydiniz diyorlar" diyen köylüler, asker ve polise "siz halkı değil şirketleri koruyorsunuz" diye bağırdı. Çocuklarıyla birlikte JES’i protesto eden köylüler, şirket çalışanlarına “askerin arkasına saklanmayın” diye tepki gösterirken, polis ve jandarmanın dünkü müdahalesinde bir kadın bayıldı.
 • KocayusufKocayusuf3 ay önce
  "Türlü", aşçılıkta lezzet ifadelerindendir; siyasette ise, sahtekarların maskelerini düşüren yöntem... Siyasette ve devlet yönetiminde "dürüstlük ve mertlik" şarttır!..
 • fakifaki3 ay önce
  sayın DİLİPAK hesap günü herkese gelecek elbet sana da gelecek,sen zinayı suç olmayı anayasadan çıkaran zihniyete değnekcilik yapmaya devam et.
 • Bir DostBir Dost3 ay önce
  Hocam büyük geçmişolsun, dünde yazini eleştirmiştim. Üzüldüm. Hakkınızı helal edin inşallah
 • HayretHayret3 ay önce
  Farenin dağ doğurmasını mı bekliyordunuz?
 • şükrü onukşükrü onuk3 ay önce
  G20 de abd nin her zamanki çirkin yüzü , Batı nın emperyal politikalar ,menfaati uğruna her kılığa girme , susma , görmezden gelme ,Toplumu için bir gelecek vaadetmeyen ,değer üretemeyen , algılarla ,eski sermayesini kullanarakhala büyük numaraları çekmeye çabalasa da bir etkinliği olmayan ne yaptığını bilmeyen , kafa karışıklığı yaşayanbir çehresi vardı . Galiba güç dengeleri değişiyor.Abd vergi kararlarını da esnetmeye başladı .
 • ERDOĞAN  BULAŞTIERDOĞAN  BULAŞTI3 ay önce
  ...Ne dersen de. Bunlar sadece bizim öğrenebildiklerimiz. YA ÖĞRENEMEDİKLERİMİZ...
 • erden canerden can3 ay önce
  Selamunaleykum abdurrahman bey yillardir butun yazilarinizi begenerek okuyorum allah razi olsun dunyada ahirette af ve afiyet versin amin
 • meleknurmeleknur3 ay önce
  RABBİM HERŞEYE KADİR. BİZ SADECE GÖRÜNENİ VE SÖYLENENİ BİLİRİZ. MEVLAM NİYETLERİ VE KALPLERİ BİLİR!
 • İlbeyhanİlbeyhan3 ay önce
  CİA - Pentagonun yetiştirdiği en kaşarcasuslardan JAMES JEFFREYdenen şerefsiz Ülkemize geliyormuş... tek yol İran , Irak , Suriye , Rusya , ve Avrasya dayanışması...Sonrada Amerika ve bölgedeki işbirlikçilerinin ,uşaklarının tepesine çökmek ..Büyük İsrail Projesini doğmadan yok etmek...Kürdistan=Büyük İSRAİL...Çıkış yolu ,işte çıkış yolu ; AVRASYA , (Şanghay, Brics+T) bu beraberlik ve dayanışma Hem ingiltere,hem israil ,hemde U.S.A nın sonunu getirir...Aynı zamanda içimizdeki işbirlikçi hainlerinde sonunu .... Çinin FETOŞU ,PKKsı Uygurların annesi diye bilinen RABİA KADİR adlı CiA casusu ve Türkiyedeki şerikleri SEYİT TÜMTÜRK , İYİ PARTİ. İstanbul il başkanı Buğra KAVUNCU larındasonu gelir ...Amcası Ülkücü ,Radikal İslamcı , şimdilerde UYGUR sevdalısı rollerinde BURHAN KAVUNCU.... becerilerinin kaynağımeçhul...Fetöyle sarmaş dolaş...Hillaryleçak yapan davudunoğlu ,mu davidsonmu...Beybijanla beraber alternatifparti telaşında türbe ziyaret ediyorlar elele...Kıbleleri Buckginham sarayı ,kraliçelerinin eteklerinin altındalar şimdilik...
 • ramoramo3 ay önce
  Bırakın bu işleri. Vatandaşınsesi olun. ekonomiden bahsedin, geçim sıkıntısı çeken vatandaşın sesi olun. İnsanlar seslerini duyuramıyor. Siz de dillendirmezseniz nasıl olacak? Maaşlar eridi gitti ama herşey mükemmel gibi davranılıyor. Sayıştay raporları yok gibi davranılıyor. arabası olanlara yağmur trafik cezası yağıyor. Hem de bu para yokluğunda. Ne yapsın vatandaş? kendini köprüden mi atsın. Allah aşkına Siz neden susuyorsunuz.
 • Oku mayınOku mayın3 ay önce
  Türkiye'de Fenerbahçe büyük kulüp (var)ı yok etti dört dakika.Dunyada ABD büyük ülke hangi ülkenin liderini liderin tutumu politikasını begenmedimi her türlü entrikayi o ülkede yapıyor . Yiğidi öldür ama hakkını ver. Öz eleştiride bulunalım .
 • SahiciSahici3 ay önce
  Kiliselerin dertleriyle dertlenmişsiniz. Avrupa hakkındaki endişenizi dile getirmişsiniz. Tam "Dünya Gazetecisi" olmuşsunuz.Ergenekon Terör Örgütü var mı, yok mu?Bi de bu konuda bize fikirlerinizi aktarsanız. ..
 • FİLOZOFFİLOZOF3 ay önce
  Üstad, bize ne G-20'den. Karnımız mı doydu?
 • Hasan BaysalHasan Baysal3 ay önce
  ... uzakta duracaktır.
 • Pet Rollü Örgüt:Pet Rollü Örgüt:3 ay önce
  Vahhabiliğine falan pek fazla takılmadan savunuyorduk hep Suudi Arabistanı; AMA ARTIK ORADA "EL- KAİDE" AYARINDA BİR ÖRGÜT VAR; DEVLET FALAN DEĞİL!
 • HakanHakan3 ay önce
  ... OPEC 1960 yılında 5 ülke tarafından kuruldu Venezuela İran Irak Kuveyt ve Suudi Arabistan şimdi burdan Katar çıkınca OPEC için neden son olasun her seferinde birinin sonunu getiriyorsunuz ABD batıyor AB çöküyor falan hep aynı Ayrıca çok kötülediğiniz İngiltereden Türkiye 17 Milyar dolar borç istemiş alacakmış zaten 35 Milyar dolar borcumuz var İngilizlere kimse kimse bedava para vermez karşılığında ne istedi acaba tabi Almanyadan da 3 Milyar Euro para verin Suriyeliler için denilmiş Almanya bu parayı siz başkasından kreddi çekin bizi teminat gösterin demiş Türkiye de madem hepsini vermiyorsunuz 1 buçuk peşin verin kalanı kredi çekelim demiş yani başka yazılması gereken olaylar varken Sarı Yeleklileri nereye bağlamışsınız Gezi Parkı olayına bağladınız okurlar inandı tamam öyle mi Sarı Yelekliler hükümete geri adım attırdı 42 madde talep yazısı göndermişler hepside şuan dünyada herkesin istediği normal şeyler bu 42 maddeyi yazsaydınız ya bizim millet te ister diye mi yazmadınız her zaman kiliseler kapanıyor hristiyanlık çöküyor bunları yazarak artık olmuyor gerçekçi olun halk sizden daha çok haber okuyor araştırıyor artık internet var herşeye ulaşıyorsunuz eskisi gibi gazetenin yazdığına kimse inanmıyor kendi araştırıyor çünkü ... gazeteler yalan yazıyor Türkiyenin durumuna gelince Venezuela gibi batık ülkelerde artık gövde gösterisi mi yapıyoruz adamların enflasyonu 14000 seviyesinde 14 bin enflasyon mu olur ayrıca petrol ihracatının en büyüğünü yine ABD ye yapıyor ama biz Venezuela ile iyiyiz Gürcistan ile aramız güzel Kırgızistan ile temastayız küçücük Katar sevgili dostumuz falan diyerek aslında dış siyasette çuvalladığımızı gösteriyor hani dünya lideriydik yahu yalanla peynir ekmek gemisi yürümüyor herşey ortada artık.

Günün Özeti