Ezan delileri

Son güncelleme: 29 Ocak 2016 08:02

İlk Türkçe ezan 84 yıl önce 30 Ocak 1932 yılında bir ikindi vakti Fatih Camii’nde okundu.. 18 yıl “Tanrı uludur” sesleri yankılandı, yıkılmamış, kapatılmamış camilerden, eğer, cenaze namazı kıldıracak imam ve müezzin kaldı ise.. Zaten camiye gidip namaz kılacak cemaat de bırakılmamıştı. Ezan 16 Haziran 1950’ye kadar 18 yıl Türkçe okundu açık kalan sembolik birkaç camide.

Hafız Ali Rıza Sağman’ın hazırlayıp Mustafa Kemal’e sunduğu ve kabul edilen Türkçe ezanında geçen sözleri şöyle: “Tanrı uludur, Şüphesiz bilirim, bildiririm, Tanrı’dan başka yoktur tapacak, Şüphesiz bilirim, bildiririm Tanrı’nın elçisidir Muhammed, Haydin namaza, haydin felaha, Namaz uykudan hayırlıdır.”

Dikkat ederseniz tek orijinal kelime “Felah”.. Yani kurtuluş. Minarelerden “Haydin kurtuluşa” ifadesinin Müslümanların zihninde başka çağrışımlar yapacağı düşünülerek aynen bırakılmış.

Sadece ezan Türkçeleştirilmedi. Behçet Kemal Çağlar, şiir şeklinde “Türkçe Kur’an” da yazmaya başlamıştı. “Türkçe mevlid”ini tamamladı. Türkçe mevlid, Süleyman Çelebi’nin Peygamberimiz için yazdığı mevlidin Türkçeleştirilmesi değil, Mustafa Kemal için yazılan yeni bir mevliddi.  “Türk’ün yeni amentüsü” de vardı bu arada. Şeriatsız bir din icad edecekler, ahkam ayetleri Kur’an-ı Kerim’den çıkarılıp yerine Nutuk’tan parçalar eklenecekti..

1928’de yayınlanan Türk’ün yeni amentüsü şu şekildi: “Kahramanlığın örneği olan ve vatanın istiklalini yoktan var eden Mustafa Kemal’e, onun cengaver ordusuna, yüce kanunlarına, mücahid analarına ve Türkiye için ahiret günü olmadığına iman ederim. Eyilikle fenalığın insanlardan geldiğine, büyük milletimin medenî cihanda en büyük mevkii kazanacağına, hamaset destanlarıyla tarihi dolduran kudretli Türk ordusunun birliğine ve Gazi’nin Allah’ın en sevgili kulu olduğuna kalbimin bütün hulusuyla şehadet eylerim.”

“Türk’ün dini Kemalizm”di ya, tabii ona bir de amentü bulmak gerekiyordu..

İbadetler yeniden şekillendirilecekti. Camiye sıra konacak, hutbe ve vaazlarda Kemalizmin ilkeleri anlatılacaktı.. Merak edenler Osman Nuri Çerman’ın “Dinde Reform” projesine bakabilirler.

Bunlar 1960’lara gelindiğinde bile hâlâ bu inatlarından vazgeçmemişlerdi. O zaman Oktay Ekşi, Altan Öymen, Coşkun Kırca gibi CHP’li genç akademisyenler, aydınlar bildiri yayınlayıp, yeniden ezanın Türkçe’ye çevrilmesini istiyorlardı.

Laik”!” CHP bu işte.. Kılıçdaroğlu herkese demokrasi dersi veriyor ama, bu gerçekleri görmezden geliyor.

Ben Bahçe müftüsünün torunuyum. Fettahoğullarından Müftü Mehmet Emin Aksay tek parti döneminin bütün çilesini çekti. Bir oğlunu avukat yaptı. 1930’lardan itibaren bölgedeki bütün dini davaların fahri avukatı, MNP’nin kurucusu Ali Haydar Aksay’ın yeğeniyim.. Baba tarafından dedem Seyithanoğullarından, Hatipler ailesindenim..

Eşim, Şule Yüksel Şenler’in yetiştirdiği kızlardan.. Başörtüsü sebebi ile kızkardeşim de, eşim de ortaokuldan sonra okuyamadılar. Kızkardeşim de Şule Yüksel Şenler’in talebesi idi, orada tanışmışlar daha sonra eşim olacak kızla.. Kızlarım da başörtüsü sorunu yaşadılar. Büyük gelinim, el ele eyleminde gözaltına alınan kızlardan biri. Başörtüsü sebebi ile tıp fakültesi son sınıftan atılmıştı. Diğer gelinim, ezan delilerinden Abdurrahman Efendi’nin torunu.. Abdurrahman Efendi, ezanın Arapça okunmasının yasak, suç olduğu günlerde, dayak yeme, hapse atılma, işkence görme, sürgüne gönderilme pahasına ezan okuyan esnaftan bir zat..

CHP deyince, benim aklımın erdiği günlerden bugüne o kadar çok hatıram var ki.. Yaşadıklarım bile benim için CHP hakkında hüküm vermeye yeter de artar bile..

CHP’liler, şu 10. Yıl Albümünü bulup bir baksınlar. CHP’lilerin tek parti döneminde, Hitler, Mussolini ve Stalin hakkındaki sözlerine baksınlar.

CHP’liler kendi geçmişleri ile yüzleşmeden toplumla barışması mümkün değil. Toplumsal hafıza, dindarları bu gibi günlerde rahat bırakmaz.. CHP sürekli inkarla bu durumu geçiştirmeye çalışıyor.. Ama artık, internet çağında bu bilgiler gizli kalamaz.

CHP aklanmak istiyorsa geçmişi ile yüzleşmeli ve bugünü ile güven vermeli ve bir gelecek tasavvuru olmalı.. Dünü görmezden geliyorlar. Bugünleri ile güven vermiyorlar. Ciddi bir gelecek tasavvurları da yok.. Daha düne kadar laiklik adına yaptıklarını biliyoruz. Darbelerin arkasındaki rollerini de biliyoruz. Soğuk savaştaki rollerini de, derin devletle olan derin bağlarını da.. CHP’yi bu yönü ile hatırlayanlar nereye gideceklerini biliyorlar.. 

Bugün böyle bir gün. Hatırlayınca insanın asabı bozuluyor.. Nereden nereye geldik. Ama bazı acılar kolay kolay unutulmuyor.. Selâm ve dua ile..

YORUMLAR
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

şafak

4 kişiden 1 kişi chp ye oy vermiş.allah hepimize doğru yolu göstersin.allah c.c.yardım etmese bunların eline düşecektik.o dönemi anneannem yaşamış.allah c.c.kaleminize kuvvet versin.saygılar

Cevapla

salih

Ağzınıza sağlık

Cevapla

Abdullah baş

ALLAH senden razı olsun ALLAH ICIN seni cok seviyorum elimden geldikce akitAlıpOkuyorumBazen abone oluyorum ALLAH RAHMET EYLESİN HASAN abim i cok seviyorum senide cok seviyorum hep yazılarınızı okurdum

Cevapla

mehmet emin sarıtaş

Sayın Abdurrahman bey ağzınıza yüreğinize sağlık

Cevapla

M.arif aktan

Rabbim sizleri çoğaltsın müminim diyen bizleride ölü gibi durmaktan men eylesin ,inşallah,inşallah ,inşallah.....

Cevapla

ABDULLAH

Sayın hocamın tarihte ve günümüze kadar adeta MÜNAFIKlığın teşekkül ettiği örgütseli,ümmete aydınlatma,uyarı gayretleri münasebeti,mücahedesi dolayısı ile müteşekkiriz.Uzun ömür ve saadet diler,saygılar sunarım.

Cevapla

Ahmet turan tokaç

Başkanlık Sistemi sermaye sahipleri veya onların tayin edeceği insanların işine yarar Özal lar Demirel ler erdogan lar bir daha çıkmaz yazık olur parlementer sistem güçlendirmeli devam edilmeli.Sizin bu konuda fikir beyan etmenizi değerlendirmele rinizi paylasmanizi bekliyorum selamunaleykum.

Cevapla

ali sonmez

anlat kardesim bizde senin gectigin yollardan gectik,,,, artik biktik,,, onuc yil olmus,,,,, otuzyedi de bu paralel de heba olan var eder elli... artik degisimleri yapin,,, heryerde teror....sehit deyil kastim... gida yonetmelikleri bastan sona teror, ... yazili veya yazilmamis karsiligi olmasa devam etmez bu teror bunu bizden iyi biliyorsun.... uyanin ve aklinizi basiniza alin... sizde chp nin durumuna duseceksiniz... deyisimlere ayak surtmeyin.. bu sekilde ancak gunah elde edersiniz.... bir peynirin bile ingiltere standardinda satisini saglayamadiniz ...icinde cin den gelen

Cevapla

beybay

CHP nin tarihi bu.Millet 6o yıldır CHP yi iktidar yapmıyor.Bu onların meselesi.Esas mesele biz müslümanların meselesi.Onca zulmü,haksızlığı ve aşağılanmayı gören müslümanların torunları bugün rüşvet,yolsuzluk,zina vesair meniyetlerinin failleri olarak gündemeler.

Cevapla

Sülo

Abdurrahman abim Allah razi olsun senden,ne kadar guzel bir paylasim bu boyle,yorum yapan arkadaslarda bildiklerini ne guzel faydali sekilde izah etmisler,hep boyle guzel cevaplarla birbirimizi bilgilendirelim,bu konuyu Bende ilk okuyorum ezan meselesini rahmetli babaannem anlatirdi askerler köyün imamini aldilar diye, nice güzel faydali bilgilerinizle Allah razi olsun saygilar herkese almanyadan

Cevapla

mustafa yurtcu

hocam hürmetle muhabbetle saygı ve sevgilerimi sunarım

Cevapla

İSMAİL CAVGA

ben aslında sn abdurrahman dilipak beyin müslümanların kapitalist üretim ilişkileri üzerinden kadına mala paraya nasıl kandıklarını anllatan yazısını beyenmiştim kapitalizm yani eskilerimizin değişiyle tamahkarlık ki ahlaksızlıktır çünkü kapitalizm haram faiz ve üç kağıt üzerinden kendini var etmiştir dünün mücahitleri bu gün bu pisliğe saplanmıştır allah bunları ıslah eylesin...amin

Cevapla

ali Türk

Hoca Efendi. Iyi vuruyorsun. Vicdan lazim

Cevapla

RAMAZAN

Neden Allah müslümanlara yardım etmiyor diyen arkadaşa: Allah diyor ki siz kendinizi duzeltmedikce ben sizi duzeltmem.

Cevapla

ö

Bizde bu olaylardan dolayı hep sagcıların yanında olduk ama onlarda ortada.Bunlar kerameti kendilerinden sanmaya devam ediyorlar...

Cevapla

Ömer önder

Küfür tek millettir,bunların kendi çıkarları için yapmayacağı fitne yoktur Sonuçta nasıl rezil olacaklarını Ellahın izniyle görücez Onlar istesede istemesede Ellah kendi nurunu tamamlayacaktır Not: Arsızın suratına tükürmüşler elhamdulillah yağmur yağdı demiş.Bunlar bu zihniyeti veletleri Selam ve dua ile

Cevapla

Sessiz çoğunluk

Doğru söze ne denir...sus ve dinle

Cevapla

Cemil ünver

Ben bunların büyük bir cogunlugunu bilmiyordum Allah cc razı olsun CHP yi biliyordum da bu kadarını bilmiyordum millete cok büyük bir hizöet yağıyorsunuz

Cevapla

osman özkan

20 yüzyılın fravun ve nemrudlarının ve onlara destek veren yoldaşlarının ateşleri bol olsun

Cevapla

Niyazi

Cennet'te Chp li görebilecekmiyiz acaba? Aklı başında hiç himse, ilk meclisin tasviyesi, milletveli kurşunlatma,öldürme ve sindirme, dil, din kıyafet tasfiyeleri, Şalcı bacının asılması, ve diğer tüm Zalimliklere arka çıkmanın aynen Kabil örneğindeki gibi bir Sermaye hissesi olacaktır. Sonrada şerit değiştirip cennete dalacaklar öylemi..YAĞMA BU DÜNYADA OLUR BRE CAHİLLER.. diyelim.

Cevapla

FERAMUZ BALDOZ

bizleri bilgilendirdiğiniz için sizleren ALLAH razı olsun.bu gibi konuları daha fazla işlerseniz millet olarak gerçekleri daha iyi öğrenmiş oluruz.ALLAH a emanet olun.

Cevapla

enver ozdemit

Ustat dine baski vsrken insanlsr dahadindardi.Simdi her tirlu serbestlik vsr ams insanlar iyice yumusafi.

Cevapla

Serdar

Bence mesele CHP değil. CHP sadece uygulayıcı olmuş. Mesele Türkiye'de ki Müslüman nüfustur. Peki bu yaşananlardan ne kadar ders alındı veya tekrar yaşanmaması için ne yapılıyor. Veya tekrar yaşanacak mı? Bugün nereden nereye geldik diyorsunuz ama yarın ne olacak belli değil. Sonuçta yaşananlar hak ve batılın savaşı değil mi. Bazen zaman geçtikçe doğru bildiğiniz yanlış, yanlış bildiğiniz doğru çıkıyor. Bazende zaman geçtikçe dost dediğiniz düşman düşman dediğiniz dost oluyor. Allah bizleri Hakkı Hak bilip Hakkın yolundan gidenlerden, batılı batıl bilip batıldan sakınanlardan eylesin.

Cevapla

istanbul

dönüşüm dieyerek istanbul da daracık yollara 12-13 katlı binaları dikmeye başladılar...ne olacak alt yapı ...trafik?

Cevapla

gerçek

KPSS puanı yüksek olan adaylar sözlüde sorulan sorular ile eleniyor ve iyice yayılmış....Bu konuda hergün zölü soru örnekleri ile ayrı haberler çıkıyor.... Islamda işi ehline verme yok mu?

Cevapla

Emine Eraslan

Teşekkür ederiz. Müslümanların yaşadıklarını unutmamaları ve unutturmamaları lazım. Rehavete kapılmamak lazım. Yapcak çok şey var....

Cevapla

Tayfun

Herşey Arapça olsun ki, bunları halka anlatma numarasıyla bir ruhban sınıfı doğabilsin... Bana kalırsa vebaliniz korkunç. Allah esirgesin. Yüce Allah hepimizi doğru yola iletsin inşallah!

Cevapla

AVUKAT ÖMER MERCANTAŞ

" GÖZLERİ VAR GÖRMEZLER ,KULAKLARI VAR İŞİTMEZLER KALPLERİ VAR ANLAMAZLAR HİSSETMEZLER ". MİDELERİ VAR ONUDA HARAMLARLA NECİSLERLE DOLDURURLAR.

Cevapla

Tayfun

Önce kendilerine Müslüman diyen bir kesim Kuran'ı dışlayarak peşine takıldıkları şu hadis hastalığından ve o yolla içeri 'sızdırılan' kimi iğrençliklerden bir kurtulsun bakın o zaman herkes nasıl bir araya geliyor. Gerçek Mülümanlığa Allah'ın mükemmel mesajına kim neden karşı çıksın ki? Bunu yapamadığınız sürece kimseye ne bu dünyada ne ötekinde selamet yok. Müslüman aleminin hali ortada işte. Şu basit soruyu da mı soramıyorsunuz yahu? Allah neden Müslümanlara yardım etmiyor? Neden eloğlu aldı başını gitti de bu tarafın paçalarından cahillik ve iğrençlikler akıyor?

Cevapla

Mevlüt Güner

Diri gelir Kış biter yaz gelir Gece biter gündüz gelir Savaş biter barış gelir Amma acılar bitmez diri gelir #GölgeAdamMevlütGüner Sa 10.01 29.01.16

Cevapla

Daha Eski Yorumları Yükle (4)
Abdurrahman Dilipak
Abdurrahman Dilipak Tüm yazıları için tıklayın »
Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?