Erdoğan, CHP ve İş Bankası

19 Eylül 2018 Çarşamba

Aslında sorun doğrudan İş Bankası ile ilgili değil. İş Bankasının ortaklık yapısı ile ilgili. Bu konu ile ilgili en temel sorun da İş Bankasına siyasi bir partinin yönetici tayin etmesi.

Bu işler de Mustafa Kemal’in dokunulmazlık zırhının arkasına saklanılarak yapılıyor.

Hemen belirtelim ki, bu durum hukuka uygun değildir. Hem bankalar yasası, hem siyasi partiler yasası açısından kabul edilemez. Kaldı ki, bu sermayenin temin yöntemi de hukuka uygun değildir.

Erdoğan, CHP-İş Bankası ilişkisine dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bir partinin banka sahibi olmasının suç olduğunu belirten Erdoğan, “Ama CHP, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü suiistimal ederek, hisselerin %28’inin sahibi. Atatürk’ün varlığı bir siyasi parti etiketi altına giremez. Girse girse hazineye girer” dedi. Mustafa Kemal bir haksızlık ve hukuksuzluğun maskesi yapılamaz. Bu durum, gecekondusuna çekme kat yapan adamın çatıya Mustafa Kemal büstü ve Türk Bayrağı asması gibi bir şey.

İş bundan ibaret değil. Mustafa Kemal’in hesabında gözüken bu para Hilafet fonundan aktarıldı. Bir riba kuruluşunda sermaye olarak zekat paraları kullanıldı. Kurtuluş savaşı için İslam dünyasından gönderilen paralar kullanıldı. Bu bir “gasb”tır. Kabul edilemez. Bu paranın bir şekilde Diyanete aktarılması gerekir. Diyanetin de bunu ayrı bir fonda tutması ve bunun nemasını belki de İslam dünyasındaki, zekattan yapılacak harcamalarda kullanması gerekir.

Hemen belirteyim ki, bu durum İş Bankasına zarar vermez, İş Bankasını daha da güçlendirir, ortaklık yapısı ve siyasi bir partinin vesayetinden kurtararak daha da büyümesine sebeb olur.

Burada haksızlık sadece Hilafet Fonundan aktarılan paralarla ilgili değil. DDK araştırırsa görecektir, 1980’de 12 Eylül sonrası İş Bankası sermaye artırımına gidince bu para Hazineden Çankaya’ya aktarıldı ve Kenan Evren’in talimatı ile İş Bankası’ndaki Mustafa Kemal’in hissesine yatırıldı. Yani Hilafet Fonu dışında Çankaya’nın devamı olarak Beştepe de bu bankaya dolaylı olarak  ortak.

İş Bankası’nın ortalıkta gözükmeyen 3., 4., 5., Ortakları kimler?

 İttihat ve Terakki Partisi›nin kurduğu, 1927 yılında İş Bankası’na devredilen Osmanlı İtibar-ı Milli Bankası ortaklarının açtığı dava hâlâ devam ediyor. Bu arada bu konuları yazdığım için ben de yargılandım. Finansal Tetikçilikle Mücadele Platformu bu konuda açıklamalar yaptı, kimse kılını kıpırdatmadı. LİBOR konusunda bugün kimsenin kılını kıpırdatmaması gibi.

Aslında CHP bu geleneği sürdürüyor. CHP de aslında İttihat Terakkinin siyasi kanadından başka bir şey değil. Yoksa Kuvayı Milliye ve Müdafayı Hukuk bu işin kandırmacası. Onlar İttihadı İslam’dan yana, Hilafet yanlısı hareketlerdi. Onun için Mustafa Kemal Heyeti Temsiliye adına İstanbul hükümetine “Halife Hakan efendimiz” diye rapor gönderiyordu, Ankara’dan, Erzurum ve Sıvas kongresi sonrası.

İttihat Terakki de İtibarı Milli Bankasını Hazineden aktardığı paralarla kurmuştu. Mustafa Kemal bankaya el koydu, ortaklarını Malta’ya sürdü. Daha sonra onlardan “Feragatname” alarak ülkeye girişlerine izin verdi ve bu bankanın hisseleri de kendi kurdurduğu bankaya aktarıldı. Bunun adı “Milli Burjuvazi Hareketi” idi. İzmir İktisad kongresi aslında böyle bir anlayışla düzenlenmişti. Zaten daha sonra Osmanlıdan İsviçre’ye kaçırılan paralar da daha sonra kredi olarak getirilerek ilk Ticaret ve sanayi burjuvazisi örgütlenmeye çalışıldı.

Bandırma Vapurunun ve vapurun seyir defterinin kaybedilmesi de aslında bu işlerle ilgili biraz da. Sadece 19 Mayıs’la ilgili değil.

Osmanlı İtibarı Milli Bankası, İş Bankasına devredildi ama bu iş burada kalmadı. “Feragatname” imzalayıp geri dönenler, Afyon’da bir araya gelip, ellerindeki paralarla, “yeni burjuvazi hareketi”ne bir ucundan dahil olmak için Afyon Terakki Bankasını kurdular. Mustafa Kemal, bu defa, “Hıı, siz bizden para kaçırıp, yeniden örgütleniyorsunuz” diye Afyon Terakki Bankasını da İş Bankasına devretti. Afyon Terakki Bankasının en önemli ortakları arasında Nakşi Şeyhi Küçük Hüseyin Efendi de var. Musevi işadamı Üzeyir Garih Küçük Hüseyin Efendi’nin mezarı başında öldürülmüştü. O işin de üzeri örtüldü. 

Bizim “Müslüman General”, Mustafa Kemal öldüğünde İsmet Paşayı gizlendiği yerden alıp gelen ve devletin başına geçiren Genelkurmay Başkanı, bir zamanlar TKP’nin kurucusu olup daha sonra DP’li olan Mareşal Fevzi Çakmak, o da Küçük Hüseyin Efendi’ye bağlı idi.

Ah Fevzi Paşa ah! Kendi elleri ile koltuğa oturttuğu İsmet Paşaya karşı darbe yapmaya kalkacak da Menderes onu bu işten vazgeçirecektir.

Bugün Küçük Hüseyin Efendi nam şeyhin torunları İş Bankası ile mahkemelik. Düşününebiliyor musunuz, bir ucunda Hilafet, öbür ucunda laiklik, bir ucunda dindar bir Beştepe, öte ucunda laikçi “solcu” olduğunu söyleyen CHP’nin olduğu, yarı devlet, yarı özel sektör bir ortaklık yapısı.

Kaç tane yeni ortak çıkmıştı? Hilafet Fonundan Diyanet, Beştepe, İttihat Terakki Varisleri, Afyon Terakki varisleri. 4 yeni ortak. Bunların toplamı İş Bankası sermayesinin üçte ikisi eder, ama bir de CHP il başkanlarından toplanan paralar var. Hatta bunlardan bazılarının ellerinde banka makbuzları var. Mesela Mersin’den Burhan Ocakoğlu bunlardan biri. Ve onun talepleri halen yargıda derdest! Ve tabii o işin içinde başka işler de var! Bu şekilde ellerinde (diğerleri ile birlikte) hisseler olan benim bildiğim Edirne, Tekirdağ, Bursa, Afyon, Mersin, Malatya, Kayseri’de 1000 den fazla kişi var. Bunların hâlâ devam eden davaları var.

Savcılar niye harekete geçmez, Beştepe hisselerini niye istemez.  DDK ve Hazine, DİB niye bu konunun üzerine gitmez, CHP’nin İş Bankası üzerindeki vesayeti niçin sonlandırılmaz? Bu konuyu defalarca yazdım. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk, DDK’ya, Maliye Makamına, DİB’e, Beştepede Hasan Doğan’a defalarca söyledim.

İş Bankası bana kalırsa banka olarak yoluna devam etmeli. Bu işler onları hiç ilgilendirmiyor. Bu konular siyasi ve hukuki konular. Bu arada, son ekonomik krizde İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin son derece yerinde bir tepki verdiğini de not etmem gerek. Belki bu süreçte Bali, sorunun kuruma zarar vermeden hukuk içinde çözümü içinde aynı anlayışla katkı sağlayacağını umuyorum. Hem Beştepe, hem hazine, hem BBDK ve hem de İş Bankasının ve belki TBMM’nin bu konuyu ciddi olarak incelemesi gerekir. 

İtibarı Milli Bankasının hisseleri Hazineye devredilmeli. Afyon Terakki Bankasının hisseleri sahiplerine verilmeli, CHP il başkanlarından alınan paralar da. O paralar CHP’nin değil, o zamanki CHP’lilerin. Parti destek olmak için, ortak olsunlar diye kampanya düzenlemiş, partililere buradan esnaf ve iş kredileri filan verilmiş. Tamam bu hisseler, o kişilerin varislerine verilmeli. CHP’liler de haklarını alsınlar. CHP kendi üyelerinin haklarını niçin savunmaz, bu da anlaşılır bir şey değil. Hilafet Fonundan aktarılan paralar Diyanete devredilmeli.

Sonuçta, Hazine ve Diyanet büyük ortak. Banka bütünü ile Katılım Bankası’na dönüştürülebilir. Eğer diğer gerçek ortaklar, CHP’li ortaklar ve Afyon Terakki’ciler istemezlerse, İş Bankası devam etsin, Hazine ve HilafetFonundan gelen paralar bir Katılım Bankasına dönüştürülsün.

Yani konu, o hisselerin CHP’den alınıp Hazineye ya da vakıflara devri ile bitecek bir hadise değil. Yurttaşların da hakları korunmalı. Efradına cami, ağyarına mani bir çözüm gerek. Selâm ve dua ile..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • mustafamustafa8 ay önce
  ... Bankacılık sektörünün en az %70 i yabancı sermayeye peşkeş çekilmiş. Küresel firmalar Ülkede cirit atıp yerel sermayeyi yok ediyor. Sen geliri TÜRK Tarih Kurmuna ve TÜRK Dil Kurumuna giden hisselerle uğraşıyorsun..
 • ŞerifeŞerife8 ay önce
  Deniz feneri olayını , uçak hibe edilmesi konularını ve bunun gibi birsürü konuyu , niye bu kadar ayrıntılı inceleyip yazmadınız.
 • mazlum mazlum8 ay önce
  Halk uyanıyor ...
 • AyasofyaAyasofya8 ay önce
  16 yıldır AKP iktidar. Neden cami yapmadınız.İşinize gelmedimi
 • MemoMemo8 ay önce
  Müstehaaak hepimize böyle iktidar. ...
 • MemoMemo8 ay önce
  ... Dininin güzel uygulandığı bir örnek ver
 • Memo Memo8 ay önce
  ilk seçimde reise oy ver rahatlarsın...
 • ilbeyhanilbeyhan8 ay önce
  Az onceaçiklama yapildi "ABD li isadamlariylayapilantoplantidansonra,STRATEJIKOrtagimizABDileyeni yatirimlar yapiportakligimiziguclendirecegizdenildi...Benbaska birABDmibiliyorumyoksa ,bu ABDTURKASKERINI,TURKPOLISINI, TURK OGRETMENINIsehid eden, Turkiye Cumhuriyetinibolmek icinCIA nin ,MOSSADin kucagindan inmeyen PKK ya ,BarzaniyeBinlerce TIRagir silah ,muhimmat veren SAM AMCANINABD sidegilmi...Turkiye Cumhuriyetine ihaneti,fetosunu ,pkksini,koruyup kollayan ABDdegilmi...BOP cu ABD degilmi ,hemde ortagimizoda yetmedi stratejik ORTAGIMIZ ,aklima mukayyet ol ALLAHIM...
 • IlbeyhanIlbeyhan8 ay önce
  Birsaatonceaçiklandi arkadaslar, TMO yurtdisindan 275.000tonlukbugdayalimihalesi açtiginiduyurdu... Hayvanlariçinsamanithaliayri bikonu....Deveyesormuslarboynunniyeegri ,neremdogru kidemis....DEVLETINDINIADALETTIR....Obur turlusuneAMERIKAderler....
 • IlbeyhanIlbeyhan8 ay önce
  Birsaatonceaçiklandi arkadaslar, TMO yurtdisindan 275.000tonlukbugdayalimihalesi açtiginiduyurdu... Hayvanlariçinsamanithaliayri bikonu....Deveyesormuslarboynunniyeegri ,neremdogru kidemis....DEVLETINDINIADALETTIR....Obur turlusuneAMERIKAderler....
 • AliAli8 ay önce
  kardeş bak reis bugün dedi kriz miriz yok ülkede, hepsi oyun, inanmayın böyle şeylere, güçlenerek büyüyoruz inşallah, şahlanıyoruz
 • Büyük OsmanlıBüyük Osmanlı8 ay önce
  Keşke acil olarak Varlık fonuna devredilse, oradan devlet başkanlığının örtülü ödeneğine gitse, Hokus Pokusla üstü örtülüp cebellezi yapılsa ne rahatlardık dimi. Keşke
 • MemetMemet8 ay önce
  sizin gibiler getirdi zaten bu kanunu sizde kaldırıverin, kemalistler ellerinizi mi tutuyor?
 • ramazankoçramazankoç8 ay önce
  telekomdanbahsetsen chpyi cinimkadar sevmem onlarındinime yaptıklaınıbiliyorum
 • Fikret akınFikret akın8 ay önce
  ....Bankacılık sisteminde yapılan her hareket anında görülüyor müdahale ediliyor diye övünüyorlar..En küçük bir suistimal görseler dünyayı ayağa kaldırırlar..Sizin için HALK BANKASI olayı çok basit ki yazmaya gerek görmüyorsunuz..Mide bulandıran toplu harekete dava bile açılmadı teşebbüs bile suçken hiç konuşmuyorsunuz...Dinayete bir banka eksil kaldı değil mi.Şirk tam olsun.....
 • şevket altunayşevket altunay8 ay önce
  hocam bu chplıler biz bankadan para almıyoruz diyorlar ama o 4 uyenin her biri yıllık 4.5 milyon yeni türk lirası maaş alıyor bunun karşılıgında ne yapıyorlar biliyormusunuz can dundara kefilsiz 4 milyon dolar kredi veriyor hain alaboraya reklam veriyor aydın dogan petrol ofısındeki iş bankasnın hissesinionaaynı bankadan kredi vererek satıyorlarbu mide bulandırıcı durumları berat albayraktüyü bitmemiş yetimler adınasoruşturup bu rezalete son verir.bu arpalıga bir son verir.selam ve dua ıle
 • BurhanBurhan8 ay önce
  Hocam kalemine sağlık, Türkiye nin gerçek tarihiyle yüzleşebilmesi için öncelikle 5816 sayılı ucube kanunun kaldırılması lazım ancak o zaman gerçek kahramanlar ortaya çıkacak!...için öncelikle 5816 sayılı ucube kanunun kaldırılması lazım ancak o zaman gerçek kahramanlar ortaya çıkacak
 • isaisa8 ay önce
  Chp hind müslümanlarınınparası ile bankacılık yapıyorsa ak partide katardan göndetilen uçagı satıp %28 oranla bir bankaya ortak olabilir
 • BurhanBurhan8 ay önce
  Gerçeklerin ortaya çıkması için öncelikle 5816 sayılı ucube kanunun kaldırılması lazım!
 • BurhanBurhan8 ay önce
  Ülkede ki Kemalist kafalar ne halt ediyorlarsa hepsini 5816 denen kanunun arkasına saklanarak yapıyorlar, öncelikle bu kanunun kaldırılması gerekli!
 • 3x Mustafa3x Mustafa8 ay önce
  Akit TV de Risale-i Nur dersleri var . Abdullah tek hafizoglu risaliye nura reddiye 600 sayfa kitap yazdı. Kim yalan söylüyor risaliye nur mu? Abdullah tek hafizoglu mu ? Bu rezalet kimin
 • NecdetNecdet8 ay önce
  Doğru(!) söylüyorsunuz bu ülkede her şey dört dörtlük biçimde hukuka uygun yapılıyor da bir tek bu konu hukuka aykırı. Ülke satılmış, talan edilmiş&ettirilmiş halkın anası ağlıyor, yönetenler saltanattan lüksten vazgeçmiyor ama sen İş Bankası hisselerinin tarihsel sürecini anlatıyorsun...
 • ağası şenağası şen8 ay önce
  Astığım astık kesdiğim kesdik anlayışı ile Cumhuriyetin ilk yıllarında 1950 ye kadar nasıl bir hukuk anlayışında yönetildiğimizi çok güzel anlatmış sayın Dilipak,gerçek "diktatörlük"neymiş göstermiş.Adamların paraları bile sen oraya yatıramssın deyip gaspedilmiş
 • salihlilisalihlili8 ay önce
  biraz evvel marketten geldim .yok böyle isyan .müşterileri görseniz ..ilk kez böyle öfke .ilk kez..herkes burnundan soluyor..sevgili neyzen doğru yazmışsınız..zaten sayın dilipak hocam dünya iyisi düzgündürüst bir insandır..o alıştırdı bizi akite..
 • İkrarİkrar8 ay önce
  Bu insanlar kraldan cok kiralbize bir soz var hasa biz Allahi denyemiz fakat Allah cc bizi sorgular yargilar gelelim devletin hic bir makama vakif olmayan ucagin belgesi ya kardesim gumruk memurumusun boyle futursuzca sorguluyorpes dogrusu bu bence haddini bilmemezlik olmazsa kanuni yollara bas vurun burdan ahkam kesmekle olmaz.
 • MemoMemo8 ay önce
  İkrar, senin samimi bir müslüman olduğunu düşünüyorum. Sana küçük bir tavsiye, devleti yönetenlere (sihirbazlara) inanma, numaralarını anlamaya çalış. Eğer anlarsan bir sihir olmadığını göreceksin. Para için, güç için, makam için her şeyi gözden çıkarırlar, bunları körlemesine savunmanı anlamıyorum. Tam tersine sürekli sorgulamamız gerekiyor, hesap sormamız gerekiyor. Şu kriz ortamında yarım milyar dolarlık uçak talebi Erdoğandan gelmiş hikayeye göre Şeyh de sevgisinden hediye etmiş. Burada 2 nokta var. Birincisi Erdoğan bu Dış borç sıkıntısına rağmen hangi mantıkla böyle bir uçağa talip oluyor. İkincisi eğer bu devletimize bir hediye ise bunu yazılı olarak görmek bilmek hakkımız değil mi?
 • Veli Veli 8 ay önce
  Hani YENİ ANAYASA,,, Nezaman bu darbe (amerikan /İngiliz,İtalyan, İsviçre, Fransa. Almanya anayasalarını terk edip Milli ve Yerlianayasayı yapacağz???? amarikayı yendikten sonra mı???
 • Neyzen Neyzen 8 ay önce
  "Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz, sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin. Âdil olun. Bu, Allah’a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır"(Maide/8)"Ey İnananlar! Kendiniz, ana babanız ve yakınlarınız aleyhlerine de olsa, Allah için şahit olarak adaleti gözetin; ister zengin, ister fakir olsun, Allah onlara daha yakındır. Adaletinizde heveslere uymayın. Eğer eğriltirseniz veya yüz çevirirseniz bilin ki, Allah işlediklerinizden şüphesiz haberdardır."(Nisa/135)..Peki sayın Dilipak sizin şahsınızda,Akit yazarlarına,biz olurlar,siyasi, cemaat, tarikat , dernek, ilahiyatçı v.s....ler...yukarda mealini paylaştığım ayetlerin istediği kriter ve tavırı esas alıyormuyuz..?..Yok..Allah hatırı değil putlaştırdığımız lider, şeyi,hoca, allame ve yazarlarımızın hatırı daha makbul değil mi, bizler için !Neden RTE ve mahdumları için tek söz edemiyorsunuz..!Kılıçdaroğlu'nu zaten millet seçmiyor..yapamaz diye..Peki CHP İş Bank olayında ne dahil var..Ülkemin 450 milyar dolar borcunu kim nasıl yaptı...TÜİK açıkladı % 70 toplum kredi borçlusu, GSMG kişi başı düşen gerçek te alt gelir gruplarının aldığı pay 2003 e göre bozulmuş ,aleyhine...Dolar milyoneri sayısı 80 bini geçti..Mrhmet Cengiz kazandığı peşkeş çekilen patlar ile Londra da sokak almış,aile üyelerine..!Okuyorum Akit yazarlarını insan! bir kere olsun bunu yazmıyorsunuz.. 1994 ten beri okuyucuyum.2010 tam sonra internetten takip ederim.Allah'tan korkun.. Felaket geliyor.. Görmüyormüyormusunuz.Ülkeyi biz yönetiyoruz.. Muhalefet değil..
 • bozdemir mustafabozdemir mustafa8 ay önce
  Tebrik ederim hocamİŞ BANKASI hakkında bu kadar açıklayıcı bir yazı ...yok Televizyona çıkan bazı AK PARTİLİ arkadaşlar hiç derslerine çalışmadan çıkıyorlar...Onlara sunulur bu yazı
 • vatandaşvatandaş8 ay önce
  katardan gelen uçağın Hİbe olduğuna dair belegeleri gösterin diye bir yazıyı neden yazmıyorsunuz?Sizi bundan engelleyenne var?Varsa bunu yazın yok sa bHibe olduğuna dair belegeler gösterilsin diye bir yazı bekliyoruz...
 • İkrarİkrar8 ay önce
  Memo sen patronsun,diyelim iscine ucuretini verdiginde harsm veya helal ,oldugunu soran varsa biz sahsen islami yasamayanin tanidigin evine misafir oldugumuzda,yarabbi bize bu hane sahibinin,helal olanindan nasip etderiz sonra yeriz ona supe getirmemek icin diyanet ulkenin onun icin verdigi parayi sorgulayamazki size kalsa ac birakirsiniz onceleri hocalarin ucuretini vatandas oduyordu simdi devlet uslendi seni rahasiz edene.
 • MemoMemo8 ay önce
  Anlatayım. Vahdettin İngilizi Fransızı dümdüz etmiş. Amerikayı Almanyayı dize getirmiş ve Dünyayı tam ele geçirecekken İsmet paşa herşeyi mahvetmiş canım kardeşim. Şimdi koş ilk seçimde Akp ye oy ver. Pis chp
 • MemoMemo8 ay önce
  İyi de Rakı'dan alınan vergiler Diyanet'e gitmiyormu? O paraları da Diyanet bir zahmet iade etsin. Türkiye'de vergiyi hangi kesimin ödediğini hepimiz biliyoruz...
 • melih53melih538 ay önce
  işbank tamam peki vakıfbank ne olacak..1 haftadan fazladır borsada yıkıcı şekilde bir satış dalgası.vakıfbanka özel**yarın ovp ..ülkenin en önemli geçiş zamanı ekonomik saldırılardan kurtulma zamanı ..bakıyorsun vakıfbank devletin bankası sunumyapacak olan ekonomi bakanının yönetiminde olan vakıfbank PİYASALARI YIKICI şekilde hisse çökertmesi ..şimdi siz olsanız OVP yi ciddiye alırmısınız..**komedi gibi hocam ..*kim bu bürokratlar..ovp öncesi vakıfbankla**piyasayı çökertme.**varlık fonu nerede neden önlem yok ..*
 • melih53melih538 ay önce
  sayın hocamişfinanstan bahsedin biraz..borsa payları borsada nasıl kaç fiyatlardan el değiştirip yeni bir ortak oluştu düğnyada tek..şimdi garip şekilde **işfinansın diğer ana ortağı tskb **2 gündür nerdeyse borsada tavan tavan gidiyor..geç kaldılar**çok geç.**tskb ve işgyo da bi bakılsın hiselere**..ne olduda tskb tavan tavan gitmeye başladı..hisseleri % 100 e yakın çökerttiler düne kadar.sonra bu haberler den sonra **tavan **korku tavan yaptı spekte**
 • ŞaşkınŞaşkın8 ay önce
  Anlaşılan iktidarın halktan saklamaya çalıştığı çok önemli konular var! Bakın "ocu bucu" köşe yazarlarının nerede ise tamamı nakarat halinde bu konuyu yazıyor. İB yönetim kurundaki chp li 4 yönetim kurulu üyesi orada olsa ne olur olmasa ne olur (?). Görünen o ki piysaya sürülen sanal gündem tıkır tıkır işliyor. Arka planda olup bitenleri bir süre sonra göreceğiz mutlaka.
 • Veli Veli 9 ay önce
  Müracaat'KADİR MISIROĞLU 'na yapacağız besbelli,,, en az 100 adet Kadir mısıroğlu yetiştirmezsek eğer tünelin ucu zor görünür!
 • maraşlı ökkeşmaraşlı ökkeş9 ay önce
  Hocam bu cumhuriyet tarihi ile ilgili gerçekleri kıyısından köşesinden vereceğinize vatana millete hizmet için bir yazı dizisi olutursanızda millet gerçekleri öğrense , çünkü cumhuriyet kurulurken öncesinde ve sonrasında yapılan haksızlıklar , yanlışlıklar , bir milletin asimile edilmesi , kolay unutulacak bir olay değil , herkes artık gerçekleri öğrensin 100 yıldır yalan yanlış tarihle kim dost kim düşman resmen tarihimiz formatlandı. Çoğusu savunduğu hareketin manasını bilmiyor. Örneğin Karabekir paşanın devşirme yapmak için 4 bine yakın ermeni çocuğunu devlete soktuğu ve bunların osmanlının savaşa girmesi ile projenin yarım kaldığı ve bu çocukların asıllarını öğrendiği filan gibi bir sürü olay var. Kafamız karışıyor , daha Atatürkün kim olduğunu nerelidir amcası dayısı halası teyzesi akrabaları kimdir ve bunun gibi beyin yakan sorular , geçmişini bilmeyen geleceğe yön veremez , 100 yıldır kukla maymun gibi oynatılıyoruz.
 • FerdiFerdi9 ay önce
  Dogru
 • CevdettCevdett9 ay önce
  İş bankası hisseleri bir tarafa asıl yerel seçim gündeminiunutmayalım sayın Dilipak. Sözün ve öğüdün kimseye tesir etmediği bir zaman diliminde yaşıyoruz. Bir arap atasözü der ki'Kellim kellim lâ yenfa'. 'Söyle söyle boşuna. Her seçim öncesi aynı uyarılar yapılır ama sonuçta işler aynen kendi mecrasında devam eder gider. Aymazlık diz boyu. Bakın belediyeler sanatçı! lara milletin parasını saçarak vur patlasın çal oynasın festivaller yapıyorlar.
 • GulbahceGulbahce9 ay önce
  Yaw alin o hisseleride alin.bi doymadiniz laa.gerci reis gundem degistirdi.hulooogggg evet chp nin hisseleri hazineye gecmeli
 • Selami Yurtkuran@yahoo.comSelami [email protected]9 ay önce
  "Asacakmış yine" yazan kripto bir FETÖCÜ. Bu yaveyi niçin yayımladınız?    "Bunlar ... oldukları için yüzyıllar boyu sığıntı yaşadılar Osmanlı topraklarında." şeklindeki yave iftiradır. Bu lafı ancak Türkiye düşmanı, Türk düşmanı, İslam düşmanı bir hain bölücü söyler.
 • MİLLİ VİCDAN İLMİ DÜŞÜNCE OLUŞUMUMİLLİ VİCDAN İLMİ DÜŞÜNCE OLUŞUMU9 ay önce
  ÜSTAD: İş Bankası Örneği tipik bir CHP tabanlı iktisadi düşünce bağnazlığının sonucudur; peki AKP ...
 • OrhanOrhan9 ay önce
  Say'ın Dilipakiş bankasının kuruluşundaki bazı sermaye oluşumları tespitinize iititrszım var;1- sermayeyi oluşturan meblağın zekat Paraları OLDUĞUNU belirtiyorsunuz. Acaba milletin evlatları giyecek ayakkabı bulamazken biriken o zekat Paraları sarayda hangi alemleri organıize etmek için kaynak oluşturuyordu veya ne derece islami bir sermaye denebilir?2-Müslüman toplumlardan toplanan sermaye ifadesinde neden.  ...Selamlarımla
 • HaticeHatice9 ay önce
  Sizler ve bizler oyle biliyoruz bakin galiba bir mi iki yilmi tdk kurumuna odemede yapilmiyormus sahsi gorusum tdk dilimiz gelistirilmesi icin ne yapmis acaba turkcemizmi kalmis icinde her turlu kufuru barindiran bir dil kullaniyoruz osmanlicayi inceledim biraz ogrenmeye calistim allahin kelami kuran harflerinden turemis asalet akan bir dil ne olmus bir gecede yok edilmis latin harflerden olusan bir dil bununla ne yabanci dili ne kurani dogru durust ogrenemiyorsunuz deneyin cunku girtlak yok dumduz basit siradan bir dil onu mu gelistirmek icin para veriliyor tdk na
 • Ali hanAli han9 ay önce
  Devlet kurucucu... yoksul ulkeye banka kurup gelirinden 1 kurus olmadan turk tarih kurumuna birakmis
 • Ali hanAli han9 ay önce
  ...CHP 1 kurus para alamiyor ordan. Sadece gelen kārin TÜRK tarih kurumuna gitmesine aracilik ediyor. ...
 • Cemal ÇalışkanCemal Çalışkan9 ay önce
  Tayyip bey, keşke din adamı olsaydı, daha faydalı olurdu. ...
 • İkrarİkrar9 ay önce
  Selam ve dua ile sayin hocamacilamalriniz yerinde,guzel bazilari yangina.korukle gidiyor.bir haksizlik, var gecde olsa hak yerini,bulmali
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM9 ay önce
  İş Bankası ndaki Atatürk ün hisselerei Hazineye devredilmeli,Diyanet zaten Devlete ait bir kurum,tari,katlarda yeter,nce zengin yeni,den hemalandırmak çok yanlış,halleri ortada,hepsi kolonici.,kendi tarihlerine Osmanlı ya bile sahip çıkmıyorlar.Tarikat ve Barikat engelleri Chp ye veri,len hisselerden farklı sonuç yaratmaz.ikiside kolonici.Doğrusu Bağımsız olmaktan geç,yor.Öneriniz ancak Hzineyedevirse doğru,diğeri, ise yanlı ki ne yanlış,Camii Dernekleri ve Vakıfları ortada tam anlamıyla rant kapısı keşke Dinsel çalışmalar özüne uygun olsa.Farklı Düşünceler Zenginliktir.
 • mehmetmehmet9 ay önce
  bence kurtuluş savaşında bağışlanan paralar pakistan halkına iade edilmeli..o insanların torunları bari rahat yaşamalı
 • MardinliMardinli9 ay önce
  Sayın dilipak hocam dilinize yüreğinize sağlık Allah cc razı olsun.Bu iş bankası meselesi çok karışık bir şeydir çünkü yüzde yirmi sekiz bir zorba partinindir.Halbuki o paralar hakikatte onların değil muslumanlarindir hindistan müslümanların hilafeti kurtarmak için gönderiyor ler.Bu zorba parti hem hilafeti kaldırıyor hemde onun malı olmayanı gasb ediyor.Hele bunların zihniyeti budur ama oküçük hüseyine ne oluyordu bankada ne işi vardı orda üzeyir yahudi idi o küçük hüseyine ne oluyordu bankada ne işi vardı demekki bu dünya çok insanları kandırdı.Birde o zamanın maraşal için bir ah çektin bende bin ah çekiyorum çünkü o genaral millet nezdinde müslümandir ama gel gelelim getirdiği adama bakalım camiyi kapatan kuranı kerimin öğrenmesi yasaklayan ezanı türkçeleştiren bir ismet getirdi.Onun müslümanlığı nerde kaldı.Buda o zamanın fotosudur o genaral halbuki kendisi cumhur başkanı ola bilirdi niye olmadı demekki adamları böyle istediler istedikleri yaptı selam ve dua ile
 • kamilkamil9 ay önce
  ... bu kurtulus savasini ozetlesene.40 yilda gercegi ogrenemedik.
 • Asacakmış yineAsacakmış yine9 ay önce
  Alçak bir adam var: 'Kaçacak efendim, kaçacak! Ama biz onu bulup getireceğiz! Getirip yargılayacağız!' diyor köpek Gülen' inköpekyolu muhabirine.. Bunlar ... oldukları için yüzyıllar boyu sığıntı yaşadılar Osmanlı topraklarında. Şimdi  kalkmış, ülkenin sahibini yakalayıp yargılayacakmış! Dönemi Menderes dönemi sanıyor...
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer9 ay önce
  Müthiş..doğrusu..mevzu..derinmiş..Kaleminize..sağlık..
 • Düşündüğün şeye bakDüşündüğün şeye bak9 ay önce
  Ayasofyayı camiyken kilise yapan, müslümanların savaş hibesi olarak gönderdikleri parayı iç etmez mi! Onun sorunu salt müslüman olmamak değildi; ölesiye islam düşmanı olmakdı!
 • Koruma neden?Koruma neden?9 ay önce
  Dilimizin altındaki baklayı çıkarabilmeli bu soyguncuya açıkça 'hırsız' diyebilmeliyiz. Bir adam ölümünden sonra bile korunuyorsa sebebi vardır.

Günün Özeti