Bölgemiz yeni bir çatışmanın eşiğinde mi?

14 Eylül 2017 Perşembe

Medvedev “ABD ile çatışmaya ramak kaldı (…) ABD ile çatışmanın eşiğindeyiz” diyordu. Şimdi buna İsrail eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de eklendi. Livni, Mescid-i Aksa geriliminin ardından “İsrail›in bütün Müslüman dünyayı karşısına aldığını söyledi.

İsrail, Barzani’nin referandum kararından da mutlu, PYD’nin bölgedeki faaliyetlerinden de. Bu arada; Irak Parlamentosu Barzani’nin referandum kararını onaylamadığını açıkladı.

Livni’ye göre İsrail “Müslüman dünyasıyla dini bir savaşın kıyısında”. Livni bu açıklamasını İsrail Ordu Radyosu’na yaptı ve “Filistinlilerle olan çatışmamız ile Ürdün ve diğer Sünni uluslarla yaptığımız işbirliğini, Müslümanları İsrail devletine karşı birleştirecek bir etkinliğe dönüştürmenin bir adım ötesindeyiz” dedi ve bu durumun oluşmasının engellemesi gerektiğini söyledi. İsrail yönetimi de bu açıklamadan sonra geri adım atmak zorunda kaldı. Ankara ise bu geri adımın doğru yönde ileri doğru atılmış bir adım olduğunu ama bunun yeterli olmayacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler Orta Doğu Özel Temsilcisi Nikolay Mladenov, BM Güvenlik Konseyinde, konuyla ilgili sunumunda İsrail ile Filistin arasında yaşanan gerilimin tırmandırılması durumunda, olayların boyutunun İsrail-Filistin çatışmasından çıkıp “dinler arası savaşa” dönüşebileceğine dikkat çekti ve “Oluşan girdabın iki tarafla birlikte Orta Doğu bölgesinin geri kalan ülkelerini de içine çekme riski bulunduğunu belirten Mladenov, “Gerilimin tırmanmaması için tarafların provokasyonlardan kaçınmaları, Güvenlik Konseyinin de son günlerde meydana gelen vahşeti kınaması gerektiğini” vurguladı.

Tam da Suudi Arabistan’ın geleceği konuşulurken Mekke ve Medine konusunun da konuşulduğu şu günlerde İsrail’in Kudüs’e yönelik politikası İslam dünyasında ciddi tepkilerin doğmasına sebep oldu. Arap Birliğinin bu konuyu gündemine almaması ve Arap ülkelerinin sessizliği, Katar’a karşı oluşturulan koalisyonun hassasiyetinin İsrail konusunda gösterilmemesi hedefteki ülkeler üzerinde de manevi bir baskı oluşturdu.

Ve yine zaten ABD ve batının İslam dünyası ile olan pamuk ipliğine bağlı ilişkilerin daha da gerilmemesi konusunda batıdan da tepkiler gecikmedi.

Aslında İsrail’in Gazze’ye saldırması bekleniyordu. Bu durum Mısır’ın üzerindeki baskıların artmasına sebeb olacaktı. İsrail kolay olanı seçti ama bu defa da bütün İslam dünyasını karşılarına aldılar.

İsrail Türkiye’yi hesaba katmamış olmalı idi.. ABD ve AB ile ilişkileri gerilen Ankara’nın Arap dünyası ile de ilişkilerinin de Katar dolayısı ile gerileceğini düşünen İsrail, Türkiye’nin yeni bir riske kapı aralamayacağını düşünmüş olabilir.

İlginçtir, tam da bu olaylar olurken, Türkiye’nin daha fazla gerilim çıkartmaması, ABD ve AB ilişkilerin düzeltilmesi yönünde taleplerin tavan yaptığı bir zamana denk geliyor.

Filistin konusunda en açık ve net tavrı Türkiye ve Arjantin devlet başkanları yaptı. Arap dünyasında Müslüman halk kendi yöneticilerini, tepkisiz kalmaları sebebi ile en ağır dille eleştirdiler. Batı zaten bir “Medeniyetler arası çatışma”nın kıyamet savaşına dönüşmesinden endişeli. Örgütledikleri terörü de yönetemedikleri için bu iş dönüp kendi başlarına bela olma noktasına geldi.. Bir yandan birileri “Tanrıyı kıyamete zorlarken”, birileri de kıyamet savaşını önlemek için iplerin daha fazla gerilmemesinden yana.

Kuzey Kore batının ürkekliğini bildiği için bir nükleer savaş tehdidinde bulunuyor..

Aslında dünyada din, mezhep, ideoloji, politik ve iktisadi sebeplere dayalı birçok çatışma alanı bulunuyor.. Orijin olarak 3 ilahi dinin, bugünkü mensupları arasında ciddi bir gerilim var. Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında sadece dini değil, iktisadi ve siyasi bir hesaplaşma söz konusu..

Hristiyanlar kendi içinde sorunlu, Yahudiler de öyle. Müslümanlar ise aynı şekilde, dini, mezhebi, ideolojik, politik olarak farklı kamplara bölünmüş durumdalar.

Mehdi ve Mesih tartışmaları 3 dinin mensupları arasında derin bir ihtilaf konusu. Mehdiyet aynı zamanda Sünni ve Şii gelenek mensuplarının da en temel ihtilaf konularının başında geliyor.

İslam dünyasında şeriat tartışmaları bitmeden, şimdi bir de “Cihad” konusu tartışılmaya başladı. Oysa cihad temelde hiç kimsenin meşru hak ve hukukuna yönelik bir tehdit değil, aksine bir teminattır. Kendi nefsinle mücadele “Cihad-ı Ekber” olarak bilinir mesela. İran devriminin ilk yıllarındaki kalkınma hamlesi “Cihad-ı sazendeği” olarak isimlendirilmişti. Kurtuluş savaşımız bir cihad’dır. Cihad temelde “kendini aşma, bütün imkânları ile seferber olmak, belli bir şeye odaklanarak harekete geçme” şeklinde tanımlanır. 

Kuşkusuz kutsala tecavüzün karşısındaki direniş de “Cihad” olarak tanımlanacaktır.

ABD’nin Irak’ın işgalinde İran ordusu kendine “Mehdi’nin ordusu”, ABD ise “Mesih’in ordusu” ismini vermişti. Sonuçta Mesih ile Mehdi’yi savaştıran bir komploya dönüştü bu iş. 

Bugün gerçekten dünya ciddi bir savaş tehdidinin eşiğinde bulunuyor. Dün “Bir damla kan, bir damla petrol” diyen bir akıl yeni bir dünya savaşının daha fitilini ateşleyebilir.

Batılı kâhinler dünyanın birkaç yıl içinde büyük bir değişime ve beraberinde çatışmaya şahit olacağı endişesini yaşıyorlar.

Batılıların İsrail’den beklediği, daha fazlasına sahip olmak değil, mevcudu garanti altına almak. Çünkü geçen günlerin gelecek günleri aratacağı endişesini taşıyorlar. İsrail ise İslam dünyasının bugün içinde bulunduğu dağınıklığı fırsat olarak değerlendirip İslam dünyasına nihai darbeyi indirerek Kudüs’e el koymak istiyorlar.

Türkiye için 2019-23 aralığı son derece önemli. Türkiye için önemli olan, bölge ve dünya için de önemlidir. Savaşla ya da barışla, bizi nasıl bir gelecek bekliyor bilmiyoruz. Nasıl olacak bilmem ama, önümüzdeki yıllarda büyük değişimlere gebe. Selam ve dua ile.. 

 

 • BAHRİ KİBARBAHRİ KİBAR4 gün önce
  LÜTFEN," TANRIYI KIYAMETE ZORLAMAK. " CÜMLEMESİNİ KULLANMAYALIM ...!BU SÖZLER MÜSLÜMANA YAKIŞMIYOR ...!KÜFRE GİRİYOR ...!
 • Yüksel sarıYüksel sarı7 gün önce
  Biraz önce Londra'da yine patlamalar oldu batı medyası bunu yapan İslamistler dedi....aslında işin ÖzüSavaş Amerika veya İngilterearasındadır bu savaşı gizli istihbarat örgütleri ile yapıyorlar... doğrudur Müslüman gençlerin kafasını yıkarak yaptırıyorlar yani bir taşla iki kuş vuruyorlar savaş kısacası ipek yolu kimin olacak bundan ibarettır Ankara İstanbulParis londra Barcelona Moskwa patlıyanbombalar bıçaklanan insanlar book bir birine mesaj vermektir yani Amerika'ya İngiltere'ye İngiltere'ye Amerika'ya mesaj veriyor birbirlerine önemli olan ülkeler Afganistan'a katar Türkiye tabii ki ipek yolunbaşladığı yer Çin'dirSini de Kore üzerinden vurmak istiyor Kore liderinin bugün yine bir füze atması kuvvetleri Amerika'dan ağrıyor bunların hepsi anlaşmalıdır saygılar
 • Yüksel sarıYüksel sarı7 gün önce
  Ne yazık'ki ciddi şekilde islamı savunan Türkiye kaldı ben bir Kürt olarak söylüyorum...baksanıza Arap dünyasına ABD'nin karşısında ödleri kopuyor...İran desen hz.hamza hz.ömer İran'ı Müslüman yaptığından beri teknik olarak islam düşmanı öyle olmasa ÖMER ismi yasak olmazdı....İran'ın Sasani imparatorluğun sonunu getiren hz.ömer ve arkadaşlarıydı,o kin halan devam ediyor....şii niye oluştu? İslama karşı siyaset/ muhalefet yapmaktır ....saygılar
 • ALİ TURAN AVŞAR ALİ TURAN AVŞAR 7 gün önce
  Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, bilsin ki Allah yakında öyle bir toplum getirecek ki, Allah onları sever, onlar da Allah'ı sever. Müminlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı güçlü ve şiddetlidirler. Allah yolunda cihad ederler; hiçbir kınayıcının kınamasından korkmazlar. Bu, Allah'ın bir lütfudur, onu dilediğine verir. Allah lütfunda sınırsızdır ve her şeyi bilendir maide 54 (Allahın şuanda ki ordusu türk ordusu ,bütün ümmet rahat olsun
 • Abdülaziz Abdülaziz 7 gün önce
  Yazılar güzel de, şu tanrıyı kıyamete zorlamak habire tekrar. Birde şu gerçek mümin yorumcusu~~biz neyiz kardeşim
 • Metin palamutMetin palamut7 gün önce
  Şiiciler kadar SÜNNİCİLİK yapanlar da cahildir.ALLAH KATINDA makbul olan Sadece KURAN YOLU VE PEYGAMBERİNİN SÜNNETİDİR.YİNE makbul olan mezhepli olmaktır.Ama merdut olan mezhepçilikyapmaktır.İslam alemini yiyip bitiren bu ırkçılık ve mezhepçiliktir.
 • Metin palamutMetin palamut7 gün önce
  HAYRET DOĞRUSU MUCİZEYİ BEN GÜNDEME GETİRDİM.MUCİZEYİ İNKAR KONUMUNDABANA SORU SORULUYOR.DOĞRUSU BU ART NİYETLİ BİR SORUYA BENZİYOR.
 • selimselim7 gün önce
  Bence daha fazlasi lazım mesela nükleer güç işte o zaman adim atmaya çekinirler
 • Ibrahim CanIbrahim Can7 gün önce
  Metin Palamut.Sen bilmiyormusun islamoglu ,bayindir tayfasi Sunnete, ictihada, kiyasa karsidirlar. Adamlar kurandan baska kaynak olmayacaginda hemfikirdirler.israile gelince eninde sonunda yaptiklarini cekecek.Cunku mazlumun ahi var uzerlerinde
 • Veysel Gümüş Veysel Gümüş 7 gün önce
  "Ínneddine indallahil islam" ayeti geçenlerde yasaklanmiş olsada bugünlerde tekrardan her hafta Cuma günü hutbelerde okunuyordur yani "Allah katinda tek Din Íslam'dir..." ayeti her Cuma hutbelerde okunuyordur ve Cumaya giden herkes bu Allah'in Ayetini/emrini bilmektedir ve iman etmektedir acaba bu köşe yazisinin içinde "...original olarak 3 ilahi din... " diye yazmiş olan bu Dilipak acaba bunu bilmiyormudur yoksa Dinler arasi diyalog denilen proje devam ediyorda bizmi bilmiyoruzdur unutmayalimki üç ibrahimi dinler var diyerek islamin dişinda olan vede insanlar tarafindan tahrif edilmiş olup meydana çikan hiristiyanliği ve yahudiliği dünde birileri hak Din olarak göstermiş ve onlarinda cennete gideceğini söylemiştir ve bunu söyleyen "X" kişinin peşinden gidenlerde bunlari bilmelerine rağmen o adamin peşinden gitmişlerdir,bu adami ve cemmatini o zaman Allah için terk etmeyen bir çok menfaatci Müslümanlar bugün sirf "X" partileri için bu adami ve cemaatini terketmişlerdir keşke seneler öncesi Allah için terketmiş olsalardida 15 Temmuz darbe girişimi yaşanmasaydi... keşke Allah için o "X" kişi ve cemaati 10,20,30 sene öncesi terkedilmiş olsaydi...
Daha fazla yorum göster (1/10)