Bitcoin, FETÖ dâvâları ve..

11 Kasım 2017 Cumartesi

Dün kaldığımız yerden devam edelim.

FETÖ davaları birkaç farklı kesim tarafından farklı biçimlerde sulandırılmaya çalışılıyor.. Bir grub halkın kafasını bulandırmaya çalışıyor. Bir grub sanık yakınları üzerinde çalışıyor. Özellikle de durumları meşkuk sanık yakınlarını kışkırtıyorlar. Yurtdışına kaçanlar ayrı bir grub, tutuklular ayrı bir grub.. Daha çok da Bylock konusunda bir sürü spekülasyon üretiliyor. Bylock’u hukuki delil olmaktan çıkarabilirlerse birçok FETÖ’cü için iddialar soyut hale gelecek.

Bylock konusunda, bu programın başka birtakım dini programlarla birlikte farkında olmadan da indirilebildiğini ve bu şekilde ilgisiz insanların suçlandığını iddia ediyorlar mesela..

Önce şunu bilelim, Bylock programının ana serveri klonlandı. Dolayısı ile bütün bu iddialar havada kalıyor. Programın bir şekilde indirilmesi değil, aktif hale getirilmesi sorun. Bu da 3 kişinin farklı şifrelerini girerek birbirini onaylaması ile mümkün oluyor. Bir kişinin bir  başkasının telefonuna uzaktan girip program yüklemesi ve bu adresten mesaj atması hackerler için mümkün olsa da, bu işlemlerin geriye dönük yapılması mümkün değil. Ya da böyle bir manüpilasyon hemen ortaya çıkarılır. Bylock üzerinden haberleşenlerin yazışmaları da kopyalanmış durumda. Dolayısı ile kimin kimle, ne zaman, ne konuda haberleştiğinin kayıtları var. Birileri bu şekilde yargıyı ve kamuoyunu etkilemeye çalışıyor.. Bunlar FETÖ’cülerin uydurduğu yalanlardan başka bir şey değil.

Şunu da bilelim, FETÖ’cüler sadece Bylock kullanmadılar, başka sistemler de kullandılar. Uydu telefonu da kullandılar, Raspbery Pi de kullandılar, deepweb de. Hani şu günlerde çok popüler olan Bitcoin de. Birçok kişi Bitcoinlerin şifreli bir gizli haberleşme aracı olduğunun farkında değil. Bu şekilde bilgi ve para transferi mümkün.

FETÖ davaları konusunda Valilik ve kaymakamlıklar, yerel yönetimler ve STK’lar daha aktif olabilir. Belki haftalık, aylık çok dilli raporlar yayınlanmalı.. Mesela Genel Merkez, Bakanlıklar, büyük şehirlerdeki davaları izlemek için hukukçular tayin ediyorlar da, acaba il ve ilçe teşkilatları kendi bölgelerindeki davaları izleyip, raporluyorlar mı? Bunu Hak-İş, Memur-Sen gibi Türkiye genelinde örgütlü STK’lar da yapmalı. TOBB da yapmalı. Bu bir devlet meselesi. Gelecek meselesi. Birden fazla kaynaktan bilgi gelmeli ki, bunlar kıyaslansın, karşılaştırılsın ve manipülasyona fırsat verilmesin. Ben hâlâ adalet bakanlığından, bu dava iddianamelerinin yeraldığı bir siteyi yayına sokmasını bekliyorum. Bu konu ile ilgili bir sanal kütüphane de kurulabilir. Bu sitenin çok dilli olması gerek. Bir ihbar hattı olması gerek. Davalarla ilgili bir ajanda ve duruşma zabıtlarının da burada yayınlanması gerek. Sanal ortamda örgüt ve darbe gecesi, sonrası süreçle ilgili fotoğraflar, afişler, broşürler, videoların yayınlanması gerek. Süreci çok iyi yönettiğimizden emin değilim. Vakit de geçmiş değil aslında. İnşallah YÖK de devreye girer de üniversiteler yeni akademik yılda, bu konuda daha fazla akademik makale yayınlanması için uyarıda bulunur, hatta yüksek lisans ve doktora programları açılabilir ve bu konuda bilimsel toplantılar yapılabilir.

15 Temmuz’da birçok belediye birçok kitap ve broşür yayınladı. Video klipler hazırladı. İnşallah bunlar derlenmiştir ve önümüzdeki aylarda bunlar e-book formatında yeniden yayınlanır.

Yapacak o kadar çok şey var ki. Bir yanda savaş, öte yanda terör ve bu tarafta darbe davaları ve devam eden operasyonlar. Elbette kolay değil. Allah yaptığı işi hakkıyla yapanlardan razı olsun, işleri kolaylaştırsın ve onlara sabır versin, anlayışlarını artırsın ve onları korusun. 

 

FETÖ davaları ile ilgili aslında yargının, emniyetin, STK’ların ve halkın, uluslararası kuruluşların yararlanabileceği güçlü bir bilgi havuzuna ihtiyaç var. Bu konuda yine iyi bir sanal basın arşivi, sanal kütüphane, bilgi, belge, doküman havuzuna ihtiyaç var.

Türkiye seçime gidiyor. 2019 uzak bir tarih değil. O zamana kadar bu işlerin bitmesi, suçluların mahkûm edilmesi ve suçsuzların serbest bırakılıp görevlerine dönmeleri gerek. Belirsizlik bir an evvel sona ermeli ki, içimizdeki hainler, belirsizlik ortamından istifade edip tekrar listelere sızmasınlar.

Adaylar belirlenirken, önce en iyiler değil, asla bu görevde olmaması gerekenler ayıklanmalı. Zira “def-i mazarrat, celbi menafiden evladır.” Bu sürecin daha fazla uzamadan sonlandırılması gerek.

Zaten öyle anlaşılıyor ki, açılan davaların çoğu 2018’in ilk aylarında sonuçlanmış olur. Bugünlerde sonuçlanan mahkeme kararlarının İstinaf ve Yargıtay süreçleri de başlamış olur.

Bu davalarla ilgili yeterli somut delil bulunmayan durumlarla ilgili mahkûmiyet kararları bozulabilir. Bu da yargılama sürecinin yenilenmesi anlamına geliyor. O zamana kadar mahkemelerin konuyu yeniden değerlendirmesi aşamasında yeni iddia ve deliller de ortaya çıkabilir..

Mesela ilk bilgiler, MİT Müsteşarının Genelkurmaya gelip ayrılması daha erken saatleri işaret ediyordu ve görüşme süresi daha sınırlı idi, ama yeni bilgi ve belgeler daha geç ve daha uzun süreli bir görüşmeyi işaret ediyor.. 

Durum ne olursa olsun, mevcut yargılama süreci, İstinaf, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi süreci, AİHM süreçleri de hesaba katıldığında 2019’a kadar bu davaların ve tartışmaların sonuçlanması pek kolay gözükmüyor.. Onun için bu tartışmaların gölgesinde yapılacak bir seçime giderken halkın kafasında cevapsız soru kalmamalı. Aynı şekilde “dokunulmayan, himaye gören/kayırılan FETÖ’cü” şüphesine yol açacak uygulamalardan kaçınılmalı..

Suçluları aklamak ve suçsuzları suçlu ilan etmek gibi yanlışlıklardan kesinlikle uzak durulması gerek. Suçsuz insanları suçlu ilan edenler, kim olursa olsun, isnat etmiş oldukları suçu kendileri işlemiş gibi cezalandırılmalı ve bu konunun öncelikle ele alınması gerek.

Darbe gecesi darbeye katılanlar öncelikle yargılanmalı. Sonra darbe sürecini hazırlayanlar, bu süreçte örgütte aktif ve etkin sorumluluk üstlenenlerle, yabancı ülke istihbarat örgütleri ya da başka örgütlerle işbirliği yaparak Türkiye’ye karşı ihanet planı içinde aktif rol alan media, sermaye, siyaset, bürokrasi ve STK içindeki işbirlikçiler cezalandırılmalı. Bunlara yardım ve yataklık eden, destekleyen, bu süreçte aktif sorumluluk üstlenen herkesin yargı önünde hesap vermesi sağlanmalı..

Bir diğer önemli konu ise, yurtdışına kaçan ya da tutuklananların ve ailelerinin kamu otoritelerine ulaşma taleplerinin ciddi şekilde karşılanması gerek. Yine yurtdışında ya da içeride olup da sağlık durumu sebebi ile yardıma muhtaç olanlar hakkında da insani açıdan tedbirler alınmalı diye düşünüyorum.

Belki tutuklularla, bu merhalede, yeniden etkin pişmanlık ve gizli tanıklık konusunda tek tek görüşme yapılabilir. Birlikte bulundukları ortamda bu konuda isteksiz davranabilirler, ama yalnız konuşulduğunda bugün gelinen noktada birçok kişi bu haktan yararlanmak isteyebilir. Selâm ve dua ile.

 

 • Ali PuraAli Pura3 gün önce
  bitcoin gizli haberleşme aracı mı? altınızda google var. insan en azından bir kontrol eder. rezil duruma düşüyorsunuz. yapmayın.
 • SelimSelim3 gün önce
  Bugün Bylok denen program yüzünden bir akrabamızın mahkemesi vardı. Hakimin ilk söylediği şey savunmanızı çok kısa tutun yoksa davayı ertelerim. Zaten bu hakim mahkemeye gelirken daha sanıkları dinlemeden kararı vermişti çoktan. Dünyanın hiç bir yerinde bu denli haksız yargılama OLAMAZ. Şimdiye kadar hep bu Fetö metö olaylarında hükümetin yanında yer alıyordum ama bugün gördüğüm bu rezillikten sonra işin iç yüzünün çok farklı olduğuna kannat getirdim. Resmen HAKSIZ ve HUKUKsuz yargılama yapılıyor. Sokakta bilmem kaç tane suçtan sabıkalı hırsızlar, katiller serbestçe dolaşıyor ama sırf telefonuna bir program yükledi, devletin yasal deyip lisans verdiği bankasına para yatırdı, devletin verdiği izin ile açılan okullara öğrenci gönderdi diye kaç kişi aylarca mahkemeye çıkmak için içerde bekliyor ve sonrada daha savunmasını doğru düzgün yapmadan anında şu kadar yıl hapis. Türkiyede Adalet denen şeyin olmadığı bir kez daha teyit edilmiştir.
 • SelimSelim3 gün önce
  "Birçok kişi Bitcoinlerin şifreli bir gizli haberleşme aracı olduğunun farkında değil." bunu görünce gerisini okumaya gerek duymadım. Araştırıp bilmeden cahilce yazılmış bir yazı. Yazık hoca bu cümlesi ile kendiniz rezil etmiş. Severek okuyordum ama bu cümleden sonra bundan sonra zerre söylediklerine itimatım yok. Bitcoin ve diğer altcoinler sadece ve sadece belli miktarda coin(para) transferinde kullanılmak için üretilen 40-60 haneli şifre/kod grubudur. Ve tek amacı güvenli sanal para transferidir. Bunu tutupda Fetöye bağlamak AHMAKlıktan öteye bir şey değildir.
 • Akıl ve VicdanAkıl ve Vicdan4 gün önce
  Terör örgütü üyeliği üzerine düzenlenen bazı iddianameler hukuken ayıplı ve bazı suçlamalar akıl tutulmasının eseri.Okula Öğrenci Göndermek: Devletin verdiği izinle kurulan bir okulun, devletin denetimi altında faaliyette bulunmaya devam etmesine rağmen, bu okula öğrenci gönderen velilerin salt bu nedenle terör örgütü üyeliğiyle suçlanması, iddianamenin hukuken ayıplı olduğunu gösteriyor.Hesap Açmak ve Para Yatırmak:"Hukuki varlığı devam eden ve faaliyette bulunması devlet tarafından engellenmemiş bir bankada hesap açılması,hesaba para yatırılması,hesaplar arası para transferinde bulunulması,asla ilgili kişinin terör örgütü üyeliği ile suçlanmasına dayanak oluşturamaz. Ateistler de özel okullara çocuk gönderdi fetöcü mü oldu.HUKUKU VE DEMOKRASİYİ ARTIK SULANDIRMAYIN.
 • yazıYORUMyazıYORUM6 gün önce
  17/25 Aralık sonrası FETÖ gazetelerinde nöbet tutup KAPATTIRMAYIZZZ diyen, BANK ASYA önünde kuyruğa girip bu bankayı SİZE YEDİRTMEYİZ diyen, gidip inadına FETÖ okuluna çoluğunu çocuğunu yazdıran zerzevatlar şimdi kalkmışlar diyorlar ki, "maden terör örgütüydü niye kapatmadınız kardeşim biz nereden bilelim" ulan kapanmasın diye hop oturup hop kalktınız öyle bir ortam oluşturdunuz, öyle bir propoganda yaptınız ki hükümet dokunmaya cesaret edemedi, sonrada aynı zerzevatlar darbe olunca çıktı bu darbe kontrollüdür demeye başladı, tekerlek gibi insanlarsınız ağzınız diliniz her yöne dönüyor "maşallah"!!!
 • Salak olmayan yurdumun insanıSalak olmayan yurdumun insanı6 gün önce
  Sayın Abdurrahman bey,Bitcoin 2009 dan beri yüm dünyasa kullanılmaya başlanmış.200milyar$ lık değeri var.geçen 2016 kasımda yazmışsın,demişsin ki bitcoin KULLANIN.bugüne kadarda arar ara değinmişsin.şimdi diyon ki bitcoin-feto cart curt...!! Ya sen ve senin gibiler varya bi aynaya bi bakın bi.deyin ki ;ben yaşımı başınımı almış gitmişim.emekli olayım da daha fazla maskara olmayım.bi de bi bunu.tavsiyemdir.bi tekne al ,küçük olsun bide iysinden olta.ver emekliliğin tadını çıkar dur.ha arada bi duble de rakı on numara beş yıldız.bak dene hayat buymuş dicen.harbi bak:)
 • abimadurabimadur6 gün önce
  Allah seni n bizi anlamani kosmet etsin en yakinndan birini gorursun ancak o zaman anlarsn
 • Adalet istiyorum Adalet istiyorum 6 gün önce
  "Kelimenin en hafif tabiriyle "ölçüsüzlük" diyorum ben buna. ByLock'u gerçekten kötü niyetlerine alet edenle ByLock'la hiç ilgisi bulunmadığı halde ailesinden koparılıp cezaevine giren, itibarı iki paralık edilenleri ayırt ederek hüküm veremeyecek kadar adaletten, haktan, hukuktan uzak olduklarını ispat ediyorlar bu haksız çıkışlarla. Onlar için ya vardır ya yoktur. Ya evettir ya hayırdır. Ya siyahtır ya beyazdır. Daima kendilerine sunulanlar arasında tercih yapmak zorunda hisseden, bunu bize kim neden sunuyor diye gram düşünmeyen BÜYÜK RESİMCİLER..."
 • Adalet İnsanAdalet İnsan6 gün önce
  Sn Dilipaköncekiyazıyada yazdım.Fetöcülerle bağlantısı olanlar maalesef diğer insanlara kumpas kuruyorlar . Bunların uyanıklar para ile bu işi hallediyor.
 • Mazlum Gardiyan bandırmalıMazlum Gardiyan bandırmalı6 gün önce
  Sayın Abdurrahman bey ben 20 yıllık devlet memuruyum.2012 yılında bu malum bankadan en düşük faizi verdiği için konut kredisi çektim. 100 bin lira10 yıllığına ve hala ödüyorum 2016 Ağustos ayından berifetö'den açıktayım.15 ay oldu. Benim yaşım 42 ben bu yaşıma kadar bırakın bu Yahudi ve cemaatini hiçbir cemaatin içinde hiç bulunmadım. Veceza mahkemesinde terör örgütü üyeliğiyle yargılanıyorum. Meclisimizi bombalayan kahpe vatan hainleri ile ben neden aynı kefeye konuluyorum neden neden neden. 2012 yılında çektiğim bir konut kredisi yüzünden neden ben bu kadar mağdur ediliyorum. Benim kul hakkım nolacak bu vatana ve bayrağa benim ve zürriyetimin kanı helal olsun be varmı ötesi benim gibi bir insana yazık ettiler başkada bişey demiyorum. Email adresimi bıraktım yalancı olduğumu düşünüyorsanız hertürlü ispatlarım allaha emanet olunuz
Daha fazla yorum göster (1/10)