Arınç olayı, AK Parti’ye zarar vermek isteyen çevrelerin sanki bir fırsata dönüştürmeye çalıştığı bir olay halini aldı. Arınç’ın kastının bu olduğunu sanmıyorum. Ama öte yandan Arınç’ın dışlanmışlık duygusu ile öfkelendiğini sanıyorum..

Bu tavır, Arınç’a da yakışmıyor, Arınç’ın bu açıklamalarına karşı tepki de o tepkiyi koyanlara yakışmıyor.

Evet Arınç bazı şeylerden rahatsız. Ama peki bu rahatsızlığını niçin görevdeyken dile getirmedi de, bugün görevden ayrıldıktan sonra dile getiriyor?..

Arınç yaş olarak benden yaşlı, ama siyasette ben birçok kişiden daha fazla geçmişe sahibim. Bugüne kadar eleştirdim de, savundum da. Hiç görev istemedim. Ne memur oldum, ne de MNP Gençlik teşkilatı, MSP zamanında Genel Merkez Basın danışmanlığı, RP zamanında aday bulmakta zorlanıldığı bir zamanda sadece destek olmak için bir adaylık dışında parti kademelerinde bir görev aldım.

Milli Gazete’yi, Yeni Devir’i çıkaran ekipteydim, Milli Gazete ile ilişkim kesildiğinde de kişisel bir hesaplaşmam olmadı.

AK Parti’nin ilk yıllarında tezkere konusunda tavrım belli idi, bugün nerede durduğum da ortada. Eleştirirken ya da savunurken, bunu kimse için yapmadım. Sadece Allah rızası için yaptım. Günde 5 defa, haftada 5 gün yargılandığım günlerde de mağduriyet üzerine bir söylemim olmadı. Ödemem gereken faturaları kendim ödedim, kimseye fatura etmedim. Ve Allah her şeyi bana layık olduğumdan daha fazlası ile verdi. Şükürler olsun.

Birilerinin bedel ödetmek, diyet ödetmek, intikam almak, iktidar nimetlerinden yararlanmak konusundaki ihtiraslarını görünce üzülüyorum.. Bunlar bize yakışmıyor. Hesap sormayı ne kadar çok seviyoruz. Kazanmak yerine suçlamayı tercih ediyoruz.

Bizim boşa geçirecek bir saniye zamanımız, boşa harcayacak bir kuruş paramız ve feda edecek tek bir insanımız yok. Ama kazanmamız gereken çok insan var..

Mahkeme kadıya mülk değil. Keşke insanlar ısrarla makam istemeseler. İhtirasla istenen bu makamlar bakarsınız dua ile istenen belaya dönüşür. Kendi yaşlanınca çocuklarını kendilerinin yerine hazırlayan kişiler bilirim.. Kendi varken sesini kısıp, olmadığında kıyameti kopartarak, tehdit eden, meydan okuyan adamları bilirim. Gülen’e baksanıza, sahi o hoşgörü ve diyalog hikayesi ne oldu?!

Öte yandan biri yanlış yapınca, başkasının da ona yanlış yapma hakkı yok. Güzel örnek olmamız gerek. Yanlışı büyütmemek gerek. 

Bana kalırsa Arınç’ın üslubu da, o şekilde konuşması da doğru değildi. Ama ona yapılan da doğru değil. Toplum önünde ağız dalaşına girmek de yanlış, Arınç’ın yarı yaşında bile olmayanların, boyundan büyük laflarla bu yangına körükle gitmesi de..

Bülent Arınç da bu tür öfkeli açıklamalarla hem karşısındakilere, hem de kendine zarar verir. Varolan yanlışlıklarla mücadelenin yolu da bu değil. Eğer daha önce şahit olduğu birtakım yanlışlıkların üzerine gitmek istiyorsa, Akil bir adam olarak ağırlık, inanılırlık, ciddiyet ve güven duygusunu koruması gerekirdi.. Eleştirirken, bunu aba altından sopa göstererek, meydan okuma havası içinde yapmaması gerekirdi. Yanlış işler ve yanlış kişiler konusunda izlenmesi gereken yol, basına, ya da muhalefetin ağzına laf vermek şeklinde olmaması gerekirdi..

Düne dair eleştirdiği her konuda kendisi de bir şekilde bu yanlışın bir parçası idi. O zaman bir özeleştiri üslubunda, “ben”, “biz” diye yapması gerekirdi.

Arınç’ın zor zamanda önemli görevler üstlendiğini de unutmayalım. Herkes, her kurum eleştirilebilir. Ama bu eleştiri yanlışların düzeltilmesi, daha iyiyi gerçekleştirme yönünde, sahiplenerek olmalıdır. Yoksa bu iş sen-ben kavgasına döner ki, herkesin herkes hakkında söyleyecek bir sürü lafı olabilir..

Bir yanlıştan yola çıkarak, kimsenin yanlış yapana yanlışlık yapma hakkı yok.. Hele bu işi bir meydan okuma ve linç kampanyasına döndürmek de hiç doğru değil. Bunun kimseye faydası olmaz. Yok etmek istediğiniz şeyi büyütürsünüz. Bu işler şuyuu vukuundan beter hadiseler haline gelir. Birbirinizle uğraşırsanız, elin-günün oyuncağı olursunuz, sonra rüzgarınız kesilir. Bu tartışmaya birtakım gençlerin bu üslubla katılması en azından edebe mugayirdir. Ağız dalaşı ile kimse haklılığını isbatlayamaz..

Şimdi Arınç’a düşen, media üzerinden birilerine göndermelerde bulunmak değil, anılarını yazmak. Özeleştiri de yapmalı, başkalarını da eleştirmeli. Belki birçok konuda eleştiri  yaparken “biz” demeli, bu anılar bizden sonrakiler için baht kaynağı olmalı.

Olan oldu. “Keşke” diyerek hiçbir sorunu çözemeyiz. Hiç olmazsa bundan sonrası için dikkatli olalım. Bu olay, başka arkadaşlar için ders olsun. Arınç ve ona cevap verirken haddi aşanlar açısından ise, bir an evvel bu tartışmanın bir şekilde sona erdirilmesi gerek.. Kimsenin kimseyi tehdit etmeye, iftira atmaya, gıybetini ve dedikodusunu yapmaya, şantaj yapmaya, aba altından sopa göstermeye hakkı yok. Mahkeme de kadıya mülk değil. Kimse işin başında var diye sonunda da olması diye bir mecburiyet yok. Akıl, fikir, tecrübe ile varolmak elbette mümkün. Bunun ille de bir makamla tescil edilmesi gerekmez. Bu ateşe körükle gidenlerin ise ben iyi niyetli olduklarını düşünmüyorum.. Bu kirli oyuna alet olmayalım derim..  Yanlışın neresinden dönülürse orası kârdır. Bu üslubla kazanılacak hiçbir şey yok, kaybedilecek çok şey var. Şimdi susmak, konuşmaktan daha hayırlıdır. Ya hayır söyleyin lütfen, ya da susun.. Selâm ve dua ile..

 

YORUMLAR
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

nizam

arınç ın şimdiye kadar yaptıkları, iyi kötü bir tarafa,sadece, şu ortaya çıkan algılara neden olması dahi, onun geçmiş faziletini berhava edecek düzeyde.Aklı var ise usülüne uygun biat tazeler.Aktif veya pasif (fark etmez)yoluna devam eder.Gül de öyle.Aksi halde ümmet ve birlik gözünde, ruhlarına el fatiha...Af ve müsamaha götürmez ciddi günlerdeyiz.Bu günlerde hata yapanın, niyetinde hüsn aranamaz.Babam olsa fark etmez...Af etmem ve etmeyin..Hatayı kendiniz yaparsanız, kendinizi de af etmeyin..Bu dava ben davası değil.Var olma yok olma davasıdır...

Cevapla

ilyas bozkurt

ihanet afedilmez

Cevapla

baha

gereksiz ve zamansız bir yaklaşım.iyi adam rolü oynamaya gerek yok.bir insan için geçmişten çok son duruşu önemli.adam resmen ak parti gidici mantığıyla kendini kurtarabilme adına davasını sattı.onu kurtarmak,düze çıkarmaya ,kurtarmaya çalışmaksa onun yanlış duruşuna destektir.

Cevapla

ilhan

Değerli abimizsenin bu yazıların bize ümit ve güç veriyor.Hiç kimseye yal... yapmıyorsun ve doğruları söylüyorsun ya Allah senden razı olsun

Cevapla

erol kiraz

sayın abimiz her zamanki o tefrikadan uzak olmalıyız anlayışını güzel bir şekilde kaleme almış. abimiz dik durmasını bilen ama diklenmeyen Müslümana karşı merhamet ve şefkatini, küfre karşıda şiddetini göstermekten çekinmeyenyürekli biridir.

Cevapla

gül argu

sn dilipak bizde seni allah rızası icin seviyoruz.önce insan olduğun icin--sonra hakiktktlı yaza yazar r

Cevapla

arslanseken

gezii parkıolaylarınakadaryaptığısaçmalıklarıduymamazlıktangeldik....belkihata yaptık,ama geziolaylarından sonrayakorkudanyadafettoşunemriyleresmenkarşı tarafınelinekozvermeyebaşladıvekoltukgidincekarşıtarafınkuklasıoldu..EKMELETTİNgibisaçmalamaya , ihanethançerinidesallamayabaşladı...EDEPYAHU..VEFAYAHU...nedir budoymamazlık.bunadımı yoksa..?

Cevapla

recai ertekin

( Hesap sormayı ne kadar çok seviyoruz. Kazanmak yerine suçlamayı tercih ediyoruz.) bu sözleri hangi inanç ve imanla söylüyorsunuz,kazanmaktan kastınız nedir.bir yanlış görüpte susana dilsiz şeytan derken! gerçek dindar hesap sorandır,çıkar ve memfeat gözetmeden.bu aynı zamanda yüce Allaha olan kulluk borcudur.

Cevapla

AKINCI

ARINÇ AHİÇBİRŞEYDÜŞMEZOBİTTİ OKENDİNEFSİNLEVEEGOLARIYLAOYNASINDURSUNBU MİLLETEHİÇKİMSEYÜKSEK FREKANSLAKONUŞAMAZHERKEZHADDİNİBİLECEK...

Cevapla

KOCASOLAK

Keşke her yapacağımız işi Peygamberim aynı durumda olsa nasıl davranırdı diye ciddi bir tefekkür den sonra yapsak. Gurur, kibir,şeytan böyle zamanda ancak Peygamberimizin metotlarıyla bertaraf edilebilir.

Cevapla

saban seker

zor zamanda gemiyi birakıp gitmediucuza gidecek biri deyil biz onlarin kasetleriyle buyuduk belki bizlerin göremediği taraf vardir

Cevapla

orhan

çaptan düşmek istemiyorlar. ölene kadar kazık çakalım.

Cevapla

Yalman Güç

Yahu Alimetin (76yaşındayı hitabıöı hoş gör),Bülent Arınçhakkında bir iki kelimede ben yazacaktım,zihnimi okumuş diyeceklerimi aynen yazmıın.İyi çalışmalar.

Cevapla

hamzaoğlu

arınç fetönün oyuncağı olmuş yazık acınacak hale düşüyor gül ve o kişisel hırsları olduğunu ortaya koymaya başladılar. üzüldüm hallerine allah ıslah etsin.

Cevapla

İhsan Soysal

Ayni Fikirdeyım Vesselam

Cevapla

mustafa bayram

Abdurrahman bey özellikle son üc dört cümleniz harika.Siz bu cümleleri direk taraflara iletemez misiniz.

Cevapla

kadir

arinci yillardir taniriz yada tanidigimizi zannetmisiz,herkes hata yapar yanilabilir,fakat feto haininin hainlikleri meydana ciktiktan sonra hala onlara muhabbeti olanlar ya ahmaktir yada hain ortasi yok bugun itibari ile,yazik ve heba ediyor hakkin ve halkin sevgisini

Cevapla

Fatima

"KOCAKARI GIYBETİ" ne demak yahu annelerinizin, ninelerinizin,eşlerinizinhakkına girmeyin başka uslüp lütfen. 

Cevapla

ali yılmaz kamil

Adam gizli kemalist. ağlamiş .. ulustaki eski mecliste..

Cevapla

mehmet ali bilen

a.dilipakın yazısı müsbet ve çok güzel...ama yaşı bizden büyük olan bülent arınçın hükümette görevliyken dahi DÜŞMANA MERMİ VERMEK kabilinden yaptığı hataları, eleştirileri, kabul etmek ve onu DESTEKLEMEK

Cevapla

Alimetin

Sayın Dilipak sizi kutlarım. Biz imam hatipte okurken, Bülent bey siyasi arenada idi. Biz emekli olduk AKPoylarımızla yine iktidara geldi. Sayın Arınç meclisbaşkanlığından sonra gençler buyükün altına siz girin diyeceğine, AKP karşıtlarınınsoytarısı durumuna düştü. Biz çevremizden oy toplarken bunlar dava adamı diyorduk, üzgünüm yanılmışız.

Cevapla

gül

çok yapıcı bir yorum, doğru olan da bu ellerine yüreğine sağlık

Cevapla

hüsni kaya

sayın Dilipak; siz ve diğer değerli kalemler Bülen Arınç ve diğer emeği geçen Hüseyin çelik ve varsa diğerleriyle de birebir görüşünüz. Ayrıcabu tür yazıları diğer yazarlarımızda yazmalı. gün, emr-i bi'l ma'ruf günüdür. birlik günüdür.

Cevapla

basri yaşar

Çok güzel bir değerlendirme olmuş.Şimdi susmak, konuşmaktan daha hayırlıdır. Ya hayır söyleyin lütfen, ya da susun.finali ise tam yerini bulmuş.

Cevapla

erol türker

YÜZDE İSRAR ETME,DOKSANDA OLUR.İNSAN DEDİĞİNDE NOKSANDA OLUR.İLLE BENİM DEME YOKSANDA OLUR .(sayın bülent arınç bizleri ve kendini üzme)

Cevapla

[email protected]

Bülent arınc2015 ya ramazan yada kurban bayramı akcakocadaydı heppimiz saygıyla karşıladık akparti seçmenleri kendisini bırakmadı gökçek olayı olduğu zamandagökçek eniştemizöyle olduğu halde kızgınlıkta söylenen şeylerdir dedik af ettikama şimdi şaşıyorum akparti dışında kim se onu sevmez.ben cok üzgünüm allah islah etsin.

Cevapla

mahmut hakkioglu

sayin dilipak,yazinizi zevkle okudum,pozitif,sakin, ve sabirli onerileriniz icin tesekkur ederim,bu ulke icin hizmet etmis emegi gecmis bu degerli insanlari da,korumamiz lazim,ama gazetecilik altin da,siyasi tuzaga dusurenlere ne dersiniz,sayin arinc da allahin verdigi kariyere,razi olup su sisli gunlerimiz de,susmasi gerek mez mi,gun birlik beraberlik gunudur,ulkemiz icin herkes kendi,alanin da maddi,manevi siyasi,destegini yapma gunudur,rabbim ulkemizi suriye ve teror batagin dan,kurtulmamizi nasip etsin,SELAM VE DUA ILE,ALLAHA EMANET OLUNUZ...

Cevapla

Zafer Erten

Agabey, sussa ve konusmasa biz bunu da sineye cekeriz ama haci abi hic bos durmuyor ki. Yav Reis icin söylediklerinin 10 da 1 ini de Feto icin söylesinsene.Feto ya laf yok, Reis e bindir.Olmaz ki. Bizim deorganlarimiz calisiyor. Kit da olsa bazi seyleri anliyoruz. Yasina basina baksin ve sussun. Hayir söylemiyor nasil olsa.... VesselamZafer Erten / Frankfurt

Cevapla

atmaca54

bülent psikoloji sorunları yaşayan topu küçükken inşaata kaçmış cocuklar gibi sürekli ağlıyor ne istiyorsun evladım söyle hadi dinliyorum

Cevapla

mehmet

Yukarıda rüzgar çok sert yorulmuş biri olaraketkilendi Farkında olamadan Ayıp etti emekli olacağım dedigit paranı ye gez dolaş elini öptür 2 sene sonra sıkılırsan gelirsin bir ağırlığın olur ama böyle içeriden gazel okumak yakışmadı.

Cevapla

Daha Eski Yorumları Yükle (87)
Abdurrahman Dilipak
Abdurrahman DilipakTüm yazıları için tıklayın »
Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?