Ak Saray

Son güncelleme: 18 Kasım 2014 08:30

Bizimkilerin de abuk subuk birtakım atamaları, işleri olmuyor değil. Onları da bir kenara not ediyoruz.. Kimsenin haram kursaklarının, uçkurunun, hakedilmedik makamlarının kefili değilim.. “Bizimkilerdendir” diye “iyi çocuk” olduklarını söyleyerek yalancı şahidlik de yapamam!

Hep uyarıyorum, devletin 1 numarası da, 2 numarası da, 3 numarası da, “ağaç kurtları”na dikkat etmeleri gerekiyor.. Aslında hepimiz sorumluyuz, sadece tepedekiler değil. Ama onların örneklik, rehberlik ve denetim sorumluluğu var.. Bu makamlar güven değil, denetim makamlarıdır. Hatta kendi nefsimize bile güvenmeyeceğiz.. Bu makamlar, şu hocanın - şeyhin filan patronun, falan hatırlı zatın hatırına göre tanzim edilemez.. “Teftişe gittiği kurumun başındaki zatın çayını içmeyi haram gören” bir anlayış bu hassasiyeti gerektirir.. İşi ehline vereceğiz, birilerine öfkemiz bizi onlar hakkında adaletsizliğe sevk etmeyecek. İhaleyi hakeden kazanacak.. “Parayı veren düdüğü çalmayacak”!? O “düdüklere ve düdükçülere, her devrin adamı “zurnik”leredikkat edeceğiz! Bakıyorum yine her yerde, kaz gelecek yerden tavuk esirgemeyen tipler, yani onlar var!

Ötekilerin” kin ve öfkeleri ağızlarından taşarken de, “bizimkiler” ile uğraşacak fırsat olmuyor..

Bu sitemim, kime, kimlere belli! Kimse yaptığı yanlışı savunmasın. Birtakım sudan bahanelerin arkasına saklanmasın.. Allah’tan korkmak, kuldan utanmak gerekiyor.. Eğer bu işler böyle devam edecek olursa, hep böyle örtülü yazacak da değilim.. Bir de siyasiler, ne dedikleri kadar, nasıl anlaşıldıklarını, nasıl görüldüklerini hesaba katsalar ne iyi ederler.. Hani bir de ulaşılmaz olmuyorlar mı? “Ben yaptım oldu” anlayışı.. Bazı gerekçeler de insanı aşağılayan, gerizekalı yerine koyan havalar yok mu?

O ağaç kurtlarını uyarıyorum.. O tuzu kuru malum sermaye ve siyaset baronlarını, o devlet memurlarını kasdediyorum.. 

Demem o ki, olup bitenleri bilmiyor değiliz. Çok olmaya başladınız ama. Hep böyle susacak da değiliz..

Gelelim şu Ak Saray meselesine. CHP’lilere söylüyorum, sıktınız ama! Ömrü savaşlarda geçen bir adamın servet iktisabından başlatmayın bizi.. Ak Saray dediğiniz yerin maliyeti, Mustafa Kemal’in her il ve ilçeye diktiğiniz heykeli, okullardaki resim ve köşe, büst maliyeti kadar bile değildir herhalde..

Türbeleri yasakladık diyorsunuz, Mustafa Kemal’in türbesine harcadığınız para ne oluyor..

Mustafa Kemal’in maaşı ne kadardı? O gizli yasa ile kendine tahsis edilen örtülü ödenek miktarı ne kadardı biliyor musunuz? Hindistan’dan Hilafet fonundan aktarılan para nereye gitti. Ya da Mısır’dan, Özbekistan’dan gelen paralar..

Hazine ile de “Kesebir”di, parti bütçesi ile de..

Osmanlı hazinesini tıpkı CHP’nin İŞ Bankası’nda yaptığı gibi İttihat Terakki bir banka kurup, oraya aktarmıştı. Daha sonra Mustafa Kemal üyesi olduğu İttihat Terakki’nin izinden giderek, İttihat ve Terakki’nin kurduğu İtibar-ı Milli Bankası’nı 1927’de, yarısı büyüklüğündeki CHP’nin kontrolündeki İş Bankası’na devretti. Mustafa Kemal’e itiraz eden bankanın kurucusu Cavid Bey, devir öncesi idam edildi. Yetmedi, Mustafa Kemal İtibarı Milli Bankası yöneticilerini Malta’ya sürdü, sonra feragatname imzalatıp geri gelmelerine izin verdi. Onlar da Afyon’da buluşup, ellerindeki paraları birleştirip, “Afyon Terakki Bankası”nı kurdular. Mustafa Kemal o bankaya da el koyup, İş Bankası’na aktardı.

İyi mi?

CHP’liler önce şu 3 Mayıs 1934 yılında kabul edilen 2425 sayılı yasanın hesabını versinler.. Tahsisatı mestureden aktarılan 49.500.000 lira,1924 bütçesinin yarısına yakın bu para nereye gitti? Bakın 1924 bütçesi 131.6 milyon lira olarak gerçekleşti..

Resmi Gazete’de yayınlanmayan o gizli yasasının niçin çıkarıldığı şimdi daha iyi anlaşılıyor değil mi?

Ya hu, siz Merkez Bankası’nı bile işin başında yabancı ve yerli bankalarla özel bir banka halinde örgütlemediniz mi? Başkasının gözünde çöp aramadan önce kendi gözünüzdeki merteği çıkarmanız gerekir..

Siz Mısır’daki darbeye darbe, Sisi’ye darbeci, diyemeyen batı gibi, Dersim’de olanlara cinayet, katliam diyemeyenlerden değil misiniz?

Hâlâ 2425 sayılı yasa, yasa envanterinde yok.. Hâlâ İŞ Bankası CHP’nin yönetiminde..

Başbakanlık kaç binaya dağılmış.. Çankaya yetersiz. Milli Güvenlik Kurulu ayrı yerde.. Hele Türkiye başkanlık, yarı başkanlık sistemine geçecekse, bugünkü mevcut binaların yetersizliği ortada.. Orası devlet konuk evi olsun, müze olsun. Oldu da zaten..

Şehrin merkezinde trafik açısından da sorun var, güvenlik açısından da..

Belki Genelkurmay’ı da Kızılay’dan taşımak gerek..

Bakanlıklar şehrin dışına taşınınca bir şey olmuyor da, Çankaya sözkonusu olunca ne oluyor..

Ak Saray tartışması bu tartışmayı başlatanların elinde patlar..

Bu adı kendileri koydu. Kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. İyi oluyor aslında.. Hafızalar tazeleniyor.. Atatürk Orman ÇİFTLİĞİ’ni de konuşuruz belki bir gün..

Konuşacak daha o kadar çok şey var ki.. 

Selâm ve dua ile.. 

YORUMLAR
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

ibrahim

dersimle geziyi nasıl kıyaslarsınız. dersimde asker gezide polis dersimde yüzlerce gezide kaç kişi ? dersimde top tüfek uçak gezide biber gazı ???

Cevapla

ALİ KIR

ABDURRAHMAN BEY SİZ YAMACI İLE YALANCININ HİKAYESİNİ BİR OKUSANIZ.. AYIP BE ŞU DÖNEMDE BU YAPILANLAR İSRAF DEĞİLMİ, MÜSRİFLİK DEĞİLMİ. HANİ NE OLDU SİZİN DEĞERLERİNİZE ÇOK YAZIK

Cevapla

efe

Gün gelir hesap sorulur.

Cevapla

abdulkadir tamak

hocam söyledikleriniz çok doğru eksiğde çok ama biz onları eleştırdık ve onlar gibi olmayacağız dedik yani onlara yetişmek içinmi geldik biz demiyormusunuz

Cevapla

Rıfkı Ulucan

Yazıyı tenkid eden yorumculara söylüyorum; kiminiz israftan, kiminiz. adaletten dem vuruyorsunuz, beyler bu yapılan sıradan bir bina değil, hele cumhurbaşkanının özel mülkü hiç değil, bu bina Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanlığı binasıdır. Kendinizi küçücük bir devletin tebası olarak görüyorsunuz. Bu kafayı değiştirin, düşmanlığı da bırakın, bu binadan gurur duyun, yazıyı da sindire sindire bir daha okuyun.

Cevapla

ali koç

dindarlar cumhuriyet tarihi boyunca görmediği rahatlığı bu zamanlar gördü ne istiyoruz Allahtan bela mı Allaha yaklaşalım saliih amellerle birbirimize düşmeyelim sonunda rüzgarımız dağılacak adamlar fırsat kolluyor zaten valla bunlar bize hakim olsun diri diri yüzerler bizi maazallah kork Allahtan korkmayandan

Cevapla

MEHMET

MUSTAFA KEMAL'İN ASKERLERİYİZ..

Cevapla

atilla zeybek

ağzına sağlık hocam selam ve duaile

Cevapla

serpil sarı

akp'yi chp ile mukayese ettiğine göre bu iş bitmiştir.ak saray timurun filleri gibi milleti sürekli sömürecek. yani yapıldı bitti değil.

Cevapla

Mehmet Ay

Ataturk adam gibi adamdi. N

Cevapla

Hasan Aktaş

Arkadaşlar, biraz kuş hafızalıyız herhalde. Atatürk medeniyet değiştirmeye karar verdiği zaman İstanbul gibi bir cihan şehrini bıraktı ve diğer Osmanlı şehirlerini de bir kenara koyup, kasaba çapındaki Ankara'yı yeni istikametine merkez yaptı. Şimdi Tayyip Erdoğan milletin asıl medeniyet istikametine yüzünü çevirirken, paganistlerin kutsadığı bir mekana alternatif oluşturmaya çalışmasını nasıl bir dar kafalılıkla algılıyorsunuz. İşte paganistlerin kutsal mekanlarıyla ilgili bakış açıları: Ne örümcek ne yosun, Ne mucize ne füsun, Kabe Arabın olsun, Çankaya bize yeter Kemalettin Kamu

Cevapla

hayri

bu papazların yorumlarını yayınlama tarafsız olma bunlar paralel internet şarlatanları arkadaş safmıyız biz adamlara cevap yetiştirecek kullanıcıda yok anlamadınmı .....

Cevapla

Betül

Aslında bu işler kapaste meselesi, siz Atatürkle kıyaslama yapacak kadar İslamdan anlıyorsunuz, başkaları da Hz. Ömerle kıyaslama yapıyor. Hangisi dogru acaba Dilipak?

Cevapla

hayri dikeroğlu

bu zurnaların hepsi cemaatci atatürk sadace sizin gibi cemaat üyesiydi ne cemaati .......mason cemati hadi bakalım ayıkla pirincin ......

Cevapla

Hakkı

Atatürkle kıyaslıyacağına, Hz. Ömerle kıyaslasaydın bizde inansaydık. Ayıp ayıp yakışmamıeni kiminle kıyaslıyalım Dilipak?

Cevapla

mehmet ali eker

Bülent beye katılıyorum.kötü örnek örnek değildir.Atatürkten ne farkı kaldı Tayyib Erdoğanın.yazık çok yazık.üzülüyoruz bizleri Müslüman insanları böyle ayrıştırdı.önceden AKİT din düşmanlarıyla uğraaşırdı.fakat şimdi varsa yoksa paralel aşağı paralel yukarı.kendileride biliyorlar yenen naneleri fakat paranın yüzü tatlı.olumsuz bişey yazdıkları an işleri ellerinden gider.BİZİ BU HALLERE DÜŞÜRENLERE RABBİM TEZ ZAMANDA CEZALARINI VERSİN.

Cevapla

bulent bozkurt

şimdi siz bu yazınızla diyorsunuz ki biz Allah yolunda degiliz bizim çekişmemiz chp ve Türkiye Cumhuriyetin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk oldugudur diyorsunuz neden böyle düşünüyorum diye sorarsanız bizler ilk akepe iktidar döneminde müslüman israfdan kaçınacak örnek olarak kötüyü degil iyi alacak M.Kemal Atatürk kötülerini değil iyi yaptıklarını örnek almasını pergamberimiz (s.a) sünnetleri cercevesinde yönetecegini düşünerek bu millet oy verdi lakin şimdi siz diyorsunuz ki chp zamanında şunu yaptı M.Kemal bunu yaptı RTE de bunları yapmasında sıkıntı yoktur yani biz chp yarışırız

Cevapla

Gülsüm

İnanamıyorum, Atatürk ile kıyaslayarak mı savunuyorsunuz Ak sarayı. Eğer daha kötüsünün olması birşeyi meşru kılıyorsa ya da kıldığını düşünülüyorsa, hele de sizin gibi bir isim tarafından... daha gidilecek çok yolumuz var

Cevapla

durul bekal

tüm basın elinizde olabilir, basın yoluyla atatürk ü kirletmeye çalışabilirsiniz ama tüm halk elinizde değil ne yazık ki? % 50'nin farkındasınız ve kuduruyorsunuz, hadi bakalım yazılarla aşağılamaya devam.

Cevapla

durul

hey masallah. kendiniz yazmışsınız, atatürk ün ömrü savaşlarda geçmiş ve bu savaşlar sonucunda bu ülkenin kurucu lideri olmuştur. peki siz hangi verilerle rte ile atatürk ü aynı kefeye koyuyorsunuz? önce atatürkün olumlu yanlarında onla yarışır hale gelebilin, ki bu imkansız, ondan sonra onun hataları ile kendi hatalarını kıyaslarsınız belki.

Cevapla

fuat bektas

tamamda neden 1asir oncesini hemen karistiriyorsunuz sayin Dilipak. Bugun bu ya[pilan buyuk bir israftir. Bunu kabul etmek cokmu zor.Tabi biraz cesaret ister,isinizden olabilirsiniz,

Cevapla

mehmet ali eker

Aziz arkadaşıma katılıyorum.sn.Dililpak bu durumdan rahatsız fakat dile getiremiyor.çünkü bunları söylediği an işinden olacak.yandaşlar tarafından dışlanacak.ama sn.Dilipak artık gerçeği gör Doğu Perinçeki , Mustafa İslamoğlunu , Egemen Bağışı savunan AKİT te yazmaya devam edersen kendi prensiplerinden ödün vermiş olup HAVUZ MEDYA sının bi üyesi olarak yaşamaya devam edeceksin.

Cevapla

Aziz

Daha tutarli bir savunma beklerdim ama, oyle gorunuyor ki tutarlilik olmayan bir seyi ancak, baskalari da yapti diyerek yapilan haksizligi kabulleniyorsun ama, korkundan birsey yazamiyorsun. CHP ya da baskalari herturlu pisligi yapmis olabilir, bizimkiler dedigin yaptiginda neden ustunu ortuyorsun. Aslinda icin icin karsisin ve rahatsiz oluyorsun cunku, simdiye kadar savundugun dusuncelerine bu tur bir saray harcamasi cok ters. Kendinle celiskiye duserek yasamak kendini ve inanclarini inkar etmektir. Soylemlerinle pratiginde olusan terslik seni sen yapmaktan cikarir unutulursun.

Cevapla

emekli

galip acıttımı, yazar çok güzel anlatmış kalemine sağlık

Cevapla

galip salim

dhala inanılmaz bir nefret ve kin savaşı içindesiniz mustafa kemal söyle mustafa kemal böyle yazılı kanıtlı yok absürt şeylerle saldırıyorsunuz , yani eminin söylediklerinize kendinizde inanmıyorsunuzdur , tek amaç Atatürk'e saldırmak , tıpkı tek amacının Tayyip Erdoğan'a saldırmak olan sözcü yazarlarından hiç bir farkınız yok , bu gazetecilik değil , fanatizm dir .

Cevapla

mesut

BMC nin ethem sancak a verilmesi hakmıdır sayın dilipak .belediyelerdeki olayları duymuyormusunuz tamam kol kırılır yen içinde kalır ama nereye kadar.

Cevapla

mehmed

dilipak'ın bu yolda evinin satıldığını bilmiyor olmalı, bu kardeşimiz. odası yok.. var olan odası da, satıldı.. bilmem anlatabildim mi?

Cevapla

sefilix

vallahi çok merak etmiştim ne yazmış diye. beni şaşırtmadınız ya sayın dilipak. sizede bu yakışır efendiler çok değiştiniz çok. insan ömür ortalama 70 yıl. bu hesabı vereceksiniz kaçışınız yok. bu arada sanmayınki sizden öncekiler o hesabı vermiyor. bizden öncekiler yaptı bizede meşru oldu ne demek. hayal kırıklığına uğramadım diyemem çünkü 12 yıldır uğramıyorum.

Cevapla

fatkal

Sayın Abdurrahman Bey CHP ve Kemalistlerin yaptığı Cumhurbaşkanını haklı kılar mı. Lütfen biraz müslümana yakışır tepki verin ki baştakilerde öz eleştiri yapabilsinler. Sizden Ebuzer olmanızı beklemiyoruz ama hiç olmazsa Hz Ömer'e tepki gösteren bir yaşlı kadın kadar tepki gösterebilme cesareti gösterin.Yoksa siz şu kadar harcadınız biz sadece bu kadar harcadık işi çok basit bir savunma mekanizması. O zaman insan şöyle düşünüyor bin odalı sarayda sizin de mi yeriniz var.

Cevapla

Ahmet

Yazılarınızı okumaya çalışırım, katıldığım görüşleriniz de var, katılmadığımda. Fakat bu mesele birileri tarafından çok dile dolandı. Bu millet CB seçti oraya gönderdi, orada kalacağı süre belli. Bundan sonra da oralar millete hizmet için kullanılır. Fakat bunu dile dolayan insanlara şunları sorsanız; Devlete ne kadar vergi veriyorsunuz, ne kadar vergi kaçırdınız. Şirketlerinizdeki çalışanların ücretlerini 0 beyan ediyor musunuz? vs. gibi temel bir kaç soruya verilecek cevaba göre Ak Sarayı eleştirsinler.

Cevapla

Daha Eski Yorumları Yükle (2)
Abdurrahman Dilipak
Abdurrahman Dilipak Tüm yazıları için tıklayın »
Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?