Ak Saray

18 Kasım 2014 Salı

Bizimkilerin de abuk subuk birtakım atamaları, işleri olmuyor değil. Onları da bir kenara not ediyoruz.. Kimsenin haram kursaklarının, uçkurunun, hakedilmedik makamlarının kefili değilim.. “Bizimkilerdendir” diye “iyi çocuk” olduklarını söyleyerek yalancı şahidlik de yapamam!

Hep uyarıyorum, devletin 1 numarası da, 2 numarası da, 3 numarası da, “ağaç kurtları”na dikkat etmeleri gerekiyor.. Aslında hepimiz sorumluyuz, sadece tepedekiler değil. Ama onların örneklik, rehberlik ve denetim sorumluluğu var.. Bu makamlar güven değil, denetim makamlarıdır. Hatta kendi nefsimize bile güvenmeyeceğiz.. Bu makamlar, şu hocanın - şeyhin filan patronun, falan hatırlı zatın hatırına göre tanzim edilemez.. “Teftişe gittiği kurumun başındaki zatın çayını içmeyi haram gören” bir anlayış bu hassasiyeti gerektirir.. İşi ehline vereceğiz, birilerine öfkemiz bizi onlar hakkında adaletsizliğe sevk etmeyecek. İhaleyi hakeden kazanacak.. “Parayı veren düdüğü çalmayacak”!? O “düdüklere ve düdükçülere, her devrin adamı “zurnik”leredikkat edeceğiz! Bakıyorum yine her yerde, kaz gelecek yerden tavuk esirgemeyen tipler, yani onlar var!

Ötekilerin” kin ve öfkeleri ağızlarından taşarken de, “bizimkiler” ile uğraşacak fırsat olmuyor..

Bu sitemim, kime, kimlere belli! Kimse yaptığı yanlışı savunmasın. Birtakım sudan bahanelerin arkasına saklanmasın.. Allah’tan korkmak, kuldan utanmak gerekiyor.. Eğer bu işler böyle devam edecek olursa, hep böyle örtülü yazacak da değilim.. Bir de siyasiler, ne dedikleri kadar, nasıl anlaşıldıklarını, nasıl görüldüklerini hesaba katsalar ne iyi ederler.. Hani bir de ulaşılmaz olmuyorlar mı? “Ben yaptım oldu” anlayışı.. Bazı gerekçeler de insanı aşağılayan, gerizekalı yerine koyan havalar yok mu?

O ağaç kurtlarını uyarıyorum.. O tuzu kuru malum sermaye ve siyaset baronlarını, o devlet memurlarını kasdediyorum.. 

Demem o ki, olup bitenleri bilmiyor değiliz. Çok olmaya başladınız ama. Hep böyle susacak da değiliz..

Gelelim şu Ak Saray meselesine. CHP’lilere söylüyorum, sıktınız ama! Ömrü savaşlarda geçen bir adamın servet iktisabından başlatmayın bizi.. Ak Saray dediğiniz yerin maliyeti, Mustafa Kemal’in her il ve ilçeye diktiğiniz heykeli, okullardaki resim ve köşe, büst maliyeti kadar bile değildir herhalde..

Türbeleri yasakladık diyorsunuz, Mustafa Kemal’in türbesine harcadığınız para ne oluyor..

Mustafa Kemal’in maaşı ne kadardı? O gizli yasa ile kendine tahsis edilen örtülü ödenek miktarı ne kadardı biliyor musunuz? Hindistan’dan Hilafet fonundan aktarılan para nereye gitti. Ya da Mısır’dan, Özbekistan’dan gelen paralar..

Hazine ile de “Kesebir”di, parti bütçesi ile de..

Osmanlı hazinesini tıpkı CHP’nin İŞ Bankası’nda yaptığı gibi İttihat Terakki bir banka kurup, oraya aktarmıştı. Daha sonra Mustafa Kemal üyesi olduğu İttihatTerakki’nin izinden giderek, İttihat ve Terakki’nin kurduğu İtibar-ı Milli Bankası’nı 1927’de, yarısı büyüklüğündeki CHP’nin kontrolündeki İş Bankası’na devretti. Mustafa Kemal’e itiraz eden bankanın kurucusu Cavid Bey, devir öncesi idam edildi. Yetmedi, Mustafa Kemal İtibarı Milli Bankası yöneticilerini Malta’ya sürdü, sonra feragatname imzalatıp geri gelmelerine izin verdi. Onlar da Afyon’da buluşup, ellerindeki paraları birleştirip, “Afyon Terakki Bankası”nı kurdular. Mustafa Kemal o bankaya da el koyup, İş Bankası’na aktardı.

İyi mi?

CHP’liler önce şu 3 Mayıs 1934 yılında kabul edilen 2425 sayılı yasanın hesabını versinler.. Tahsisatı mestureden aktarılan 49.500.000 lira,1924 bütçesinin yarısına yakın bu para nereye gitti? Bakın 1924 bütçesi 131.6 milyon lira olarak gerçekleşti..

Resmi Gazete’de yayınlanmayan o gizli yasasının niçin çıkarıldığı şimdi daha iyi anlaşılıyor değil mi?

Ya hu, siz Merkez Bankası’nı bile işin başında yabancı ve yerli bankalarla özel bir banka halinde örgütlemediniz mi? Başkasının gözünde çöp aramadan önce kendi gözünüzdeki merteği çıkarmanız gerekir..

Siz Mısır’daki darbeye darbe, Sisi’ye darbeci, diyemeyen batı gibi, Dersim’de olanlara cinayet, katliam diyemeyenlerden değil misiniz?

Hâlâ 2425 sayılı yasa, yasa envanterinde yok.. Hâlâ İŞ Bankası CHP’nin yönetiminde..

Başbakanlık kaç binaya dağılmış.. Çankaya yetersiz. Milli Güvenlik Kurulu ayrı yerde.. Hele Türkiye başkanlık, yarı başkanlık sistemine geçecekse, bugünkü mevcut binaların yetersizliği ortada.. Orası devlet konuk evi olsun, müze olsun. Oldu da zaten..

Şehrin merkezinde trafik açısından da sorun var, güvenlik açısından da..

Belki Genelkurmay’ı da Kızılay’dan taşımak gerek..

Bakanlıklar şehrin dışına taşınınca bir şey olmuyor da, Çankaya sözkonusu olunca ne oluyor..

Ak Saray tartışması bu tartışmayı başlatanların elinde patlar..

Bu adı kendileri koydu. Kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. İyi oluyor aslında.. Hafızalar tazeleniyor.. Atatürk Orman ÇİFTLİĞİ’ni de konuşuruz belki bir gün..

Konuşacak daha o kadar çok şey var ki.. 

Selâm ve dua ile.. 

YORUM YAZ

 • ibrahim ibrahim 3 yıl önce
  dersimle geziyi nasıl kıyaslarsınız. dersimde asker gezide polis dersimde yüzlerce gezide kaç kişi ? dersimde top tüfek uçak gezide biber gazı ???
 • ALİ KIRALİ KIR3 yıl önce
  ABDURRAHMAN BEY SİZ YAMACI İLE YALANCININ HİKAYESİNİ BİR OKUSANIZ.. AYIP BE ŞU DÖNEMDE BU YAPILANLAR İSRAF DEĞİLMİ, MÜSRİFLİK DEĞİLMİ. HANİ NE OLDU SİZİN DEĞERLERİNİZE ÇOK YAZIK
 • efeefe3 yıl önce
  Gün gelir hesap sorulur.
 • abdulkadir tamak abdulkadir tamak 3 yıl önce
  hocam söyledikleriniz çok doğru eksiğde çok ama biz onları eleştırdık ve onlar gibi olmayacağız dedik yani onlara yetişmek içinmi geldik biz demiyormusunuz
 • Rıfkı UlucanRıfkı Ulucan3 yıl önce
  Yazıyı tenkid eden yorumculara söylüyorum; kiminiz israftan, kiminiz. adaletten dem vuruyorsunuz, beyler bu yapılan sıradan bir bina değil, hele cumhurbaşkanının özel mülkü hiç değil, bu bina Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanlığı binasıdır. Kendinizi küçücük bir devletin tebası olarak görüyorsunuz. Bu kafayı değiştirin, düşmanlığı da bırakın, bu binadan gurur duyun, yazıyı da sindire sindire bir daha okuyun.
 • ali koçali koç3 yıl önce
  dindarlar cumhuriyet tarihi boyunca görmediği rahatlığı bu zamanlar gördü ne istiyoruz Allahtan bela mıAllaha yaklaşalım saliih amellerle birbirimize düşmeyelim sonunda rüzgarımız dağılacak adamlar fırsat kolluyor zaten valla bunlar bize hakim olsun diri diri yüzerler bizi maazallah kork Allahtan korkmayandan
 • MEHMET MEHMET 3 yıl önce
  MUSTAFA KEMAL'İN ASKERLERİYİZ..
 • atilla zeybekatilla zeybek3 yıl önce
  ağzına sağlık hocam selam ve duaile
 • serpil sarıserpil sarı3 yıl önce
  akp'yi chp ile mukayese ettiğine göre bu iş bitmiştir.ak saray timurun filleri gibi milleti sürekli sömürecek. yani yapıldı bitti değil.
 • Mehmet AyMehmet Ay3 yıl önce
  Ataturk adam gibi adamdi. N
Daha fazla yorum göster