THY - Yeni Havalimanı Promosyon - Kıbrıs Bakü

SGK, emeklileri enflasyona ezdirmiyor

02 Kasım 2017 Perşembe

Yeni yıl yaklaştıkça merak edilen konulardan biri de emekli maaşlarına yapılacak artış. Zira enflasyon oranında Ekim, Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşecek artış, emeklilerin ocak ayında alacağı zammı da belirleyecek. Bu nedenle 3 Kasım Cuma günü TÜİK tarafından yayınlanacak Ekim ayı enflasyon oranı merakla bekleniyor.

Peki, emekli maaşlarının artışı nasıl oluyor? Enflasyon oranı, emekliler için neden önemli, ayrıntılı olarak açıklayalım.

Emekli Maaşları Enflasyona Endeksli

Kanuna göre emekli maaşları enflasyona endeksli olarak zam alıyor. SSK ve emeklilerinin zammını yılın ikinci altı ayındaki ortalama enflasyon belirliyor. 

Memur emeklileri içinse geçtiğimiz Ağustos ayında gerçekleştirilen toplu sözleşmede belirlenmiş olan zam (ilk altı ay yüzde 4, ikinci altı ay yüzde 3,5) geçerli. Böylece memur emeklileri en az yüzde 4 zam alacaklar. Ancak bunlar da eğer enflasyon bu oranlardan daha fazla artarsa enflasyon farkı alıyorlar. Yani 2017’nin ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon yüzde 4’ü aşarsa, aşan kısım memurların yüzde 4’lük ocak zammına eklenecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını ise altı aylık enflasyon ortalaması belirleyecek. 2017’nin ikinci yarısında enflasyon ne kadar çıkarvsa, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı da o kadar olacak.

Emekli Enflasyona Ezdirilmedi

Ülkemizde halen 12 milyon emekli var. SGK on iki milyon kişiye her ay 18 milyar lira, yılda 216 milyar lira maaş ödüyor. Yani devletimiz dünyada pek çok ülkenin milli gelirinden fazla emekli maaşı ödüyor.

Emeklilik aşamasında SGK’ya daha önce ödediğiniz primler güncelleme katsayısı ile arttırılarak emekli maaşı bağlanıyor. Güncelleme katsayısı yıllık enflasyon üzerine GSYH yıllık büyüme hızının %30’undan oluşuyor.

Bu artış, ilk maaş bağlanırken yapılan artış. Bir de yıldan yıla yapılan düzenli artış var. Emekli maaşları her yıl düzenli olarak Ocak ve Temmuz aylarında zamlanıyor.

Emekli maaşlarının her yıl enflasyon oranı kadar zam alması önemli. Zira bu sayede emekliler enflasyona ezdirilmemiş, alacakları maaş tutar olarak erimemiş oluyor. Uygulanan bu doğru politika sayesinde emekli maaşları yavaş da olsa düzenli bir şekilde artıyor. 

Tablo’da görüldüğü üzere 2002 yılında 257 Lira olan en düşük SSK emeklisi aylığı son 15 yılda yapılan düzenli artış sayesinde 2017 yılında 1.485 TL’ye ulaşmış bulunmakta. Komşumuz Yunanistan gibi pek çok ülke emekli maaşlarını yüzde 45’e varan oranlarda azalırken Türkiye’de emekliler düzenli olarak artış almaktalar.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIKLARI

20022017

SSK İşçi Emeklisi257 TL1.485 TL

Tarım SSK Emeklisi216 TL1.0452 TL

Tarım Bağ-Kur Emeklisi66 TL1.056 TL

Esnaf Bağ-Kur Emeklisi149 TL1.329 TL

Memur Emeklisi377 TL1.871 TL

 

YORUM YAZ

 • imamarüzgarimamarüzgar13 gün önce
  Bildik hesaplar üzerine yönlendikçe iş dahada çıkmaz bir hal alıyor a bakmak gerekir.Öncelikle Hayatımızda hergün döviz alıp mı bozduruyoruz sorusu ile başlamak gerek. Sonradaşunu sormak gerek acaba hayatımızda dolardan daha hızlı harcadığımız ve elzem olan ne vardırgörme beceri ve kabiliyetimiz var mı? Doğru soru doğru yaklaşımlara ulaşmamızda bizlere yardımcı olandır. Her şey ve herkonu ya SİYASETmantığında uzak rasyonel real gerçeçilikle bakmalıyız. Ülkende PETROLfiyatın ne. Hergün dolar işimi önde koşuyor yoksa PETROLÜN müyü düşün. Madem EMEKLİLİKTENbahsediyor ve EMEKLİYİ ezdirmiyeceğiz. İTHALATININAna kalemi nedir i sormak gerek. Elektirik Enerjisinin fiyatını düşünmek gerek Doğalgazın fiyatını düşünmek gerek. Biliyorum kafalar hayli karıştı.İnanın benim ki sizden çok daha karışık neden mi?DOLAR AŞAĞI DOLAR YUKARI DOLAR TETİKLEDİ hikayesi var ya. Ben daha farklı bir hikayeden bahsetmek isterim komik ve Vahim olandan. Benzin istasyonunda arabanla geçerkenbir fiyat listesi varya AKARYAKIT FİYATLARI DİYE adı gibi akar akaryakar. Bir yıllıkyada Beş yıllık Petrol tüketimlerinin mevcut yakıy ihtiyacı olan tüm materyaller ile düşünüldüğünde (Kara hava deniz sanayi sınai i) Petrol endeksli üretimler. demi Birde olası bir savaş konumu Doğal afet gibi gib saydığımızda bunun belli bir plan ve program dahilinde olması şart acil eylem planı durmunda ELZEMolanın muhakkak ki bilinmesi.Şimdi Dövizde maniplasyon. Petrolde olmayan durum buyrun. Akılcı ve hesaplı olamanın bir mantığı vardır değilmi. TÜİK bu işin neresinde bunu bilmek gerekir. Üçgün bişey yemesen yaşarsın ama üç gün motoru çalıştıracak benzin yoksa hayat askıya alınmış demektir. Bu bir eksik olan durumdur kötülemek adına yazılan değildir. Ön yargıdan uzak gerçekçi bir hesap uzmanlığı üstünden gidilen durumdur. Petrol fiyatına endeksli bir EMEKLİLİKDüşünülmesi bence çok daha mantıklı ve karlı bir kazancın herkes için sağlayacağı vaydası olacağı düşüncesi içerisindeyim. Mazeret ortadan kalkar. Aşağı-Yukarı ama en azından petrole bağlı olması dolardan daha değerli.Zaman isteyen bir süreçtir. Her ikisinede ihtiyaç elzem olandır. İlk elzem olanı bakmak bizimhepimiz için karımızdır. En azında müslüma nın durmuna küfür olmaz ARAPLARDAN petrolü alınca ama DOLARI AMERİKA DANalınca işte siyasette karışıyor her durumda İyi niyet ve gayrette olup ülkesini yönetenleri bile bir çıkmaza sokan durum da ondan değilmidir.Yayınlanır yayınlanmaz saygım olur.En azında cesaret ve yürek kalem tutmuş bu durmabuda güzel olandır.
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Emekliler bu maaşla dünya turuna bile çıkabilir.
 • atillaatilla1 ay önce
  Sayın Yazar, ... 2002 de maaşınızla kaç dolar ya da kaç gr Altın alabiliyordu emekli şimdi ne kadar? Bunun hesabını yapemekli eziliyor mu ezilmiyor mu ona göre yaz hesabın çok yanıltıcı bu rakamlar doğru değil.
 • MOHAÇMOHAÇ1 ay önce
  SGK, emeklileri enflasyona ezdirmiyor. ...
 • HukukçuHukukçu1 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • rasim aygünrasim aygün5 ay önce
  sayın yazar 2003 te ki taban maaşına her yıl enflasyon kadar artış ondört sene sonra refah payı olmadan artmışmı yoksa seviye korumuşmu oluyor.üstelik taban aylığı yüz lira kesilmişti nemalar ödemesi için.ondört senede 0 zam.ondört sene sonra emekli olanlar koalisyon hükümetlerinin verdiği maaşın bu zamana getirildiği değerle emekli edildi.refah payı çalışırken seyyanen icadıyla arttı,oda emekli olunca uçtu gitti.biraz hesap lütfen....