Zeytin Dalı Harekâtı’nda gelinen süreç

05 Şubat 2018 Pazartesi

PKK’nın Suriye ayağını oluşturan PYD ve YPG, Suriye topraklarına nasıl yerleşti? Bu terör örgütünün asıl maksadı nedir? BAAS rejiminin kuzeydeki müttefiki PYD 2011 yılında yüzünü göstermeye başladı. Suriye’nin kuzey doğusunda Cezire, ortada Kobani, batıda Afrin kantonlarını kurarak, Apo’nun ideolojisini hayata geçirmişlerdir. Zamanla PYD’nin Menbiç üzerinden Fırat’ın batısına uzanması, Türkiye’nin kaygılarını artırdı ve Türkiye de duruma fiilî olarak müdahalede bulunma gereği duydu ve Afrin’de Zeytin Dalı Harekâtı başlattı.

Zeytin Dalı Harekâtı, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünce 12 maddeye dayandırılmıştır. Bu maddeler:

“1. 10 bin kilometrekarelik bir alanın, ÖSO nüfuzuna geçmesini sağlamak.

2. Doğu Akdeniz’e ulaşmayı hedefleyen PKK kuşağını tamamen engellemek.

3. Türkiye’nin Arap dünyasıyla coğrafi irtibatının kesilme ihtimalini ortadan kaldırmak.

4. Suriye ile olan sınırlarımızın güvenliğini sağlamak.

5. PYD/PKK’nın Amanos Dağları üzerinden Türkiye’ye yaptığı sızmaları önlemek.

6. Terör örgütünün Akdeniz’e ve buradan dünyaya açılmasını engellemek.

7. Fırat Kalkanı’nın güvenliğini ve devamını sağlamak.

8. Tel Rıfat bölgesinin kontrolünü ele geçirerek sivillerin evlerine geri dönmesini sağlamak.

9.  ABD’nin terör örgütlerine desteğini önlemek.

10. Türkiye’nin sınır illerinin güvenliğinin sağlanmasında ve Fırat Kalkanı’nın korunmasında Afrin kritik önemdedir.

11. Terör örgütlerinin Afrin’de bulunması demek, Kilis ilinin tamamının ve Hatay ilinin büyük bir kısmının terör örgütlerinin ateş menziline girmesi demektir.

12. Türkiye, Afrin ile Kobani’nin birleşmesini ‘Kürt koridoru’ projesinin en önemli ayağı olarak görüyor.

Amerika’nın Ortadoğu’daki yayılmacı tutumu ve bölgede Türkiye’nin gücünü kırabilmek için geliştirdiği projeler karşısında Türkiye ister istemez, milliyetçi (ırkçı anlamda söylemiyorum, müspet anlamda..) ve kısmen yayılmacı bir politika izliyor. Tabii bunu yaparken hiç kimsenin toprağında gözü olmadığını ve sınırlarını terör örgütlerinden temizlediğini defaten belirtiyor. Eğer Türkiye Afrin’e girmemiş olsaydı, PYD, Suriye’nin en önemli gücü veya Kuzey Suriye’nin (Rojava) hâkimi olarak Akdeniz’e uzandığında Türkiye’nin Arap İslâm âlemi ile bağı tamamen kesilecek ve Türkiye, bu bölgenin politikası dışına atılacaktı. İşte ABD’nin istediği budur zaten. 

 Kürtler Suriye’de ne istiyorlar?

 Irak’taki kardeşlerinin tersine Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin bağımsızlık talepleri yok. Suriye yönetimine otonomi ile bağlı bir Kürt Federe Bölgesi kurulması için çarpışıyorlar. Irak’ta 3 Kürt otonom bölgesinde Kürtler büyük çoğunlukta. Ama Suriye’de Kuzey’deki 3 Kürt kantonunda çok önemli sayıda Arap nüfus da var, az da olsa Türkmenler de var.

Türkiye’nin operasyonu nasıl sonuçlanabilir?

Amerika’nın 30 bin asker açıklamasının ardından 21 Ocak’ta Türkiye Afrin operasyonunu başlattı. Hedef, bu bölgede otonom bir Kürt bölgesine engel olmak amacıyla, 30 km. derinlikte bir “güvenlik bölgesi” oluşturmak. Bölgede hem PYD’nin nefes borusunu kesmek ve hem de ABD’nin Türkiye’yi Ortadoğu’da itibarsızlaştırma planı boşa çıkarmak için; Afrin sonrası Menbiç’e de operasyon yapılması kaçınılmazdır.  

Zeytin Dalı Harekâtı’nın  bir İslâm-küfür savaşı gibi değerlendirilmesi,  Kürtleri İslâm’dan uzaklaştırmak ve daha çok İslâm karşıtlığı üzerinden Batı desteğini almak isteyen PKK/PYD’nin savaşın bir İslâm-Kürt savaşı olduğu yönündeki propagandasına güç katabilir. Aslında Afrin’de yapılan, asla bir Kürt-Türk savaşı değildir. Bir kısım Kürtler; Güneydoğu’da olduğu gibi Suriye’nin Afrin bölgesinde de PKK’nın değirmenine su taşımaktadırlar. Bu sosyalist ve dinsiz terör örgütünün Kürt Devleti kurma gibi bir projesi bulunmuyor. Bu bir algı operasyonudur. Bu toprakların çimentosu Kürtler, Türkler, Laz, Çerkez ve bütün zenginliklerin bir arada yaşamasıdır. Aşırı milliyetçi söylemden uzak durulmalıdır. Ortadoğu’daki savaşı, bir Türk-Kürt savaşı olarak dünyaya kabul ettirmeye çalışan akım var. Bunların kim oldukları ve kimlere çalıştıkları malumdur.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

    Günün Özeti