THY Orta Avrupa

Tahir-ül Kadri ve FETÖ

31 Temmuz 2017 Pazartesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Hiç kimse kuşkulanmasın, yargı darbesinin arkasında Pakistan’ın FETÖ’sü olarak görülen Tahir-ül Kadri’nin cemaati var. Tahir-ül Kadri’nin hareketine dikkatle bakarsanız, kotlarının, söylemlerinin FETÖ ile aynı olduğunu görürsünüz. Pakistan’ın yargı darbesi gerçekleşirken, enteresandır FETÖ elebaşı Gülen Mısır’da yayınlanan Sisi yanlısı El-Yevm 7 gazetesine röportaj verdi.

Röportajda Gülen “15 Temmuz’da darbe teşebbüsünün kimin tarafından yapıldığını düşünüyorsunuz?” şeklindeki soru üzerine kesin olarak bir kesimi suçlayamayacağını ancak ulusalcı laik bir kesimin bunu yapmış olabileceğini söyledi. Tahir-ül Kadri ile aynı noktalarda birebir örtüşen terörist Gülen, Pakistan’daki yargı darbesinin ardından böyle bir açıklama yapmayı neden gerekli gördü? Türkiye’deki 15 Temmuz darbesinin arkasındaki güçlerin ulusalcı laik kesim olduğunu söylemekle, işgal girişiminde kendilerinin payı olmadığını deklare etti. Aynı zamanda da Pakistan’daki yargı darbesini ve Tahir-ül Kadri’yi de aklamaya çalışmış olabilir mi?

200 milyonluk nüfusuyla İslam dünyasında çok önemli bir yere sahip olan Pakistan’ı 2015 yılında ziyaret ettiğimde, Ziya Ülhak’ın ve üstat Mevdudi’nin bu güzel ülkesinde bir hafta kalarak incelemelerde bulunmuştuk. İşte bu güzelim ülke, bizdeki terör örgütü FETÖ’nün yöntemleriyle gerçekleştirilen bir yargı darbesiyle sarsıldı. Anlaşılan Batı ve Avrupa’nın, Arap dünyası ve Ortadoğu’da halkların zulme başkaldırışına tahammülleri yok. Mısır’da da aynı yöntemlerle Mursi’yi devirenler, şimdi Pakistan’da görev başında. Anayasa Mahkemesi, Pakistan Başbakanı’nın parlamento ve mahkemeye karşı dürüst davranmadığını belirterek Şerif’in ömür boyu siyasetten men edildiğini duyurdu. Şerif’in görevinden azledilmesinin arkasında Pakistan’ın FETO’su olarak bilinen ve hakkında daha önce birçok kez ‘sahte alim’ haberleri yapılan Tahir-ül Kadri isimli cemaat lideri var. Bizdeki FETÖ, can güvenliğini ve sağlık sorunlarını bahane ederek yıllardır Amerika’da dostlarının yanında. Oradan dünyayı yönetmeye çalışan FETÖ’nün yalnız olduğunu, bu işlere tek başına karar verdiğini söylemek saflıktan öte cahillik olur. Tahir-ül Kadri ise 2005’ten beri tüm faaliyetlerini Kanada’dan yürütmektedir. Sahte imam olarak da bilinen Tahir-ül Kadri, Aralık 2012’de Lahor’a döndü ve hükümete savaş açtı. “Bir milyon yürüyor” kampanyası ve 10 bin destekçisiyle Pakistan Meclisi önünde kamp kuran Kadri, “Meclis yoktur; yağmacı ve hırsızlar vardır. Siyaset yoktur; oligarşik düzen vardır. Tüm siyaset yalnızca iki aile (Şerif ve Butto Aileleri) tarafından gasp ediliyor” diyerek Meclis’ten siyasi değişim, şeffaf bir seçim reformu istedi. 4 günün sonunda Pakistan Hükümeti “Deklarasyon” yayınlayarak anlaşmaya varmış göründü. Ancak 5 ay sonraki seçimleri Nevaz Şerif kazandı. Böylece Kadri’nin çalışması fiyasko ile neticelenmişti. Lakin boş durmayan Tahir-ül Kadri, şimdi yine sahnede. Pakistan’daki yargı darbesinin yerel ve küresel dinamikleri iyi irdelenmelidir. Bizdeki 15 Temmuz darbesinin de henüz yerel ve küresel dinamikleri tam irdelenmiş değildir. Şeytan FETÖ, boşu boşuna sahnede değil. Aslında o, “15 Temmuz işgal girişimini sadece biz yapmaya çalışmadık; ulusal, laikçi kanat da bize destek verdi” demeye çalışıyor olabilir. Küresel dengeler gereği nasıl ki Türkiye’de idam yasasının getirilmesi mümkün değilse, aynı şekilde FETÖ’nün iadesi de mümkün olmadığı için; Gülen, kendisinden çok emin bir şekilde Trump’ın kendisini iade etmesi durumunda Türkiye’ye gelebileceğini söyledi. 

YORUM YAZ

 • Ömer FarukÖmer Faruk7 ay önce
  Pakistan-Türkiye iş birliğinden çekinen gruplar bu yargı darbesini gerçekleştirenler gruplardır.Bu saatten sonra elebaşı baş terörist Fetullah Gülen'i yakalamanın yargı yolu ile zor olduğu aşikar ancak bu teşkilatı ülke kademelerinden yok edilmek sureti ile temizleme işlemi başarılır ve diğer dostane ilişkiler yürüttüğümüz ülkelerde bunun gibi teşkilatlar deşifre edilerek temizlenmelidir.
 • Cevat Cevat 7 ay önce
  Kamildebilen sahis ben 20 sene pakistanlilarla calistim sen fetocusun galiba bu darbenin arkasunda hic suphesiz tahirkadri denilen seytanpici bununarkasindada ingiliz istihbarati vardir nokta aptalolmamak lazim herseyiyaptiran ve karistiran su picdölleridir hic suphesiz 1 rothschild 2 rokefeller 3 mordock 4 jpmorgan 5 soros rotschköpegi. Nokta bunlari bilmeyen dunyadayasamasin akilsizhayvan demektir oysahayvan icgudusuyle yasar nokta...cevat
 • DursunDursun7 ay önce
  Muhammed Tahir hakkında bukadar cahilane yazılar yazılmamalı, bu adam sonuçta bir siyasi parti lideri elbette iktidarı eleştirecek, Bhutto ve Şerif Ailesi hakkında dedikleri doğru,180 milyonluk ülke neden her yıl S. Arabistan dan1,5 milyar dilensin, yeraltı kaynaklarıyla yetişmiş insan gücüyle, askeri ve bilişim teknolojisiyle göz kamaştıran bir ülke peki neden fakir, Muhammed Tahir yüzünden mi, elbette bu yolsuz politikacılar yüzünden,Pakistanın sorunu lider sorunudur, yolsuzluk sorunudur, ayrıca Fetö okullarının devri konusunda Navaz Şerif Türkiye'ye yalandan başka birşey söylememiştir, bu konuda somut hiçbir adım atmamıştır...Nawazın görevden alınması fetö bari bir tezgahla olmuştur zannı sadece bir safsatadır...
 • Mehmet Özer Mehmet Özer 7 ay önce
  "Ne zaman ki AK Parti kuruldu ve millet söz sahibi oldu, işte o zaman Ergenekon yapısı çökertilmeye başlandı ve askerin ve yabancı sermayenin siyaset üzerindeki egemenliği kısmen kırılmış oldu." 08.12.2014tarihinde böyle diyordunuz, Yarın ne diyeceksiniz acaba, sakın FETÖ 'yü bilmiyorduk yalanını söylemeyin.
 • necminecmi7 ay önce
  Mevdudi hem üstad hem muceddit bir alimdir.
 • Levent 15Levent 157 ay önce
  Bence sırada Azerbaycan var..Aliyev'i de bir şekilde uzaklaştıracaklar..Dikkat edin hedef alınanülkeler,Mısır,Katar, Pakistan..Hepsi de Türkiye ile iyi ilişkileri olan ülkelerdi. Katar'i yiyemediler. İnşallah Pakistan'da millet iradesine sahip çıkar.
 • Örnek olmayan insanÖrnek olmayan insan7 ay önce
  Mevdûdî abuk subuk konuşan bir heriftir, neresi üstad oluyor?
 • Fatih EMLİKFatih EMLİK7 ay önce
  Amerika işi biliyor.İslâm ülkelerinin 2 incisi ve birbirine 2 dost ülkesiniFetö ve Kadri ile zaptu rabr altına almış.figuranlar sayesinde neler neler yaptırıyor.yöneticilerine ayar çekmeler darbeler kumpaslarv.b.maalesef dahada bunları göremeyen müslümanların olması acı verici.
 • Kamil Kamil 7 ay önce
  Hocam, Pakistandaki olayda bahsettiğiniz şahsın rolü nedir? Delilleriniz nelerdir? Keşke bir yargıya varırken şu "peşinen kabul" yönteminden vazgeçip, "bir gazeteci gibi" davranarak, mesnetli yazıp çizebilseniz.Not: Ne pakistana gittim ne de o herifi tanırım. Fakat bahsedilen yargı darbesindeki rolünden o kadar eminsiniz ki, o noktada bir sorgulama yapmaya, baştan kapalısınız ve bütün yazınız zaten bu tez üzerine oturuyor. Bence küçük bir sorgulama yapabilseniz, tek satır yazabilmeniz mümkün değil.Not2: Ahzab 58'de "mümin erkek ve kadınlara, yapmadıkları şeyler yüzünden eziyet edenler, büyük bir iftira ve günah yüklenmişlerdir" buyurmuş Rabbimiz. Bahse konu kişi ve cemaati, sizce mümin kişiler midir? Onları tekfir mi ediyorsunuz?Not3: Acaba pakistanda olaya nasıl yaklaşılıyor? Oranın medyasında da, "bu bir yargı darbesidir" filan mı deniliyor; yoksa Pakistanda esamisi bile okunmayan bir yaklaşımı, biz Türklere zorla yedirmek size mi düştü? Bunlara verecek cevabınız varsa lütfen yazınız. Çünkü kaçtığınız sorulardan yalnızca bu dünyada kaçabilirsiniz. Ötede kaçış yok. Neye dayanarak böyle bir ithamda bulundun diye soracaklar..O kişinin ve cemaatinin fetö benzeri söylemleri olabilir. Pakistanda hükümet karşıtı bir grup da olabilir. Fakat bu durumbizi, hadiseyi onlara yıkma kolaycılığına sevk etmemeli. Hayırlı günler.
 • ErenEren7 ay önce
  Şerif niçin men edilmiş,haklıysa mücadelesine devam etmeli.
Daha fazla yorum göster