THY-TR Çıkışlı % 10 İndirim

Ortadoğu biziz

25 Eylül 2017 Pazartesi

Ortadoğu denilen bölge neresidir? Neden Amerika gözlerini bu bölgeye dikmiştir? Evet, Ortadoğu; kuzeyde Türkiye, Batı’da Mısır, Doğu’da İran, Güney’de Yemen’i kapsayan bir coğrafyayı içine alan bir bölgedir. 1’inci Dünya Savaşı’na kadar Ortadoğu Osmanlı Devleti’nin sınırları içerisindeydi ve istikrar hakimdi. Ne yazık ki 1’inci Dünya Savaşı sonrasında bu bölge İngiltere ve Fransa’nın sömürgesine geçti. Bölge; önemini, petrol rezervleri ile 3 semavi dinin yaşanmasından alıyor.

Baştan beri Alman hükumeti Türkiye’nin Suriye’deki mücadelesini, DAİŞ’ten ziyade enerjiden pay kapmak olarak nitelendirdi. Bölgemizdeki terör saldırılarını görmezden gelen Alman hükumetinin basını, verilmekte olan mücadeleyi enerji savaşı olarak verdiler. Ancak bir gün olsun Kilis’e düşen roket mermilerinden, terör saldırılarından ve milyonlarca Suriyelinin Türkiye’de barındığından hiç söz etmedi.

Sözü daha da ileri götüren Alman basını şunları dahi söyledi: “Kim Münbiç’i alırsa, Suriye’deki petrol taşımacılığını da kontrol altına alır” ifadelerine yer verilen analizde, bu durumun batıda Halep, İdlib ve El Bab; doğuda ise Rakka ve Deyr Ez-Zor için de geçerli olduğu ifade edildi. “Halep, ülkenin ana petrol hatlarının geçtiği son büyük şehir. Onu alan, boru hatlarının anahtarını da elinde tutacak” denildi. 

Suriye’de taraflar kimlerden oluşuyor, kim kimden destek alıyor? Görebildiğimiz kadarıyla; Esad Rejimi Hizbullah, Rusya, İran ve Şii milisler ile kendi halkının bir kısmından destek alıyor. Muhalifler grubunu ise Ahrar-uş Şam, Şam’ın Fethi Cephesi, ÖSI vb. PYD tarafını ise SDG çatısı altındaki gruplar ile PKK. Bir de Amerika projesi olan IŞİD var ki evlere şenlik. Bu da desteğini, örgüte biat eden yerel milis güçler ile aşiretlerden alıyor. Paralı askerlerin olduğu da söylenir. Bu dört oluşuma 40’a yakın devlet destek veriyor.

Kısa bir analiz yapalım. Irak’ın da, Suriye’nin de; bir Türkmen yurdu olduğu gerçeğini hiçbir zaman unutmayalım. Musul ve Kerkük, Misak-ı Milli sınırları içerisindeydi. Şam, Lazkiye, Hama, Halep ve Rakka önemli Türkmen şehirleridir. Biz aslında Suriye savaşıyla Suriye’yi daha yakından tanımaya, o coğrafyanın tarih ve kültür varlığımızın bir beşiği olduğunu anlamaya başladık. Bugün ne yazık ki Ortadoğu haritasını Batı dünyası belirliyor. Bölgeyi sömürge coğrafyası olarak kendi aralarında taksim etmeyi planlayan aç kurtlar, topraklarında 3.5 milyon Suriyeli kardeşlerimizi barındıran Türkiye’yi enerji peşinde olmakla suçluyorlar. Yazıklar olsun kahpe Batı!

Batı, bu coğrafyayı parçalamak için; ılımlı İslam, Arap Baharı, Büyük Ortadoğu Projesi gibi söylemler geliştirdi. Bizim bu bölgede, bu coğrafyada sağlıklı bir mücadele verebilmemiz için, kendi tarihi köklerimize yönelmemiz gerekiyor. Coğrafyayı kendi insanımıza iyi anlatmamız ve Batının, aşağılık senaryolarını, özellikle Amerika ve İsrail’in bölgedeki hesaplarını iyi anlatmalıyız. Sevr’i hortlatmayı hedefleyen Batı, Türkiye’nin bölgede bulunmasından oldukça rahatsız.

Kuzey Irak’tan Suriye’ye uzanan coğrafyada Kürdistan hedefi de bir İsrail-ABD projesidir, asla müsaade edilmemelidir. Kuzey Irak, Ortadoğu’nun bir parçasıdır. Burası Kürdistan sınırı ile ayrılırsa, ateş Suriye’ye ve oradan da Türkiye’ye sıçrar. Hükumet bunun farkında olduğu için bir şeyler yapmaya çalışıyor. AK Parti öncesinde iktidarlar tarihsel potansiyelini kullanmadıkları gibi, ipleri sürekli Batı’ya teslim ettiler. Ne zaman ki AK Parti iktidara gelip, kıblesini Kâbe’ye, hedefini de Ortadoğu’ya yöneltince; fincancı katırları bundan rahatsız olmaya başladılar. Sınırlarımızda PYD, PKK, DAİŞ ve IŞİD gibi terör örgütleriyle savaşırken, içerde yine PKK ve FETÖ terör örgütünün saldırılarına maruz kaldık. Bunların hepsi planlı programlı işlerdi. Hâlâ da bu plan işletilmektedir. En son Amerika’da Cumhurbaşkanının konuşması esnasında, birkaç salon teröristinin protestosu da, bu FETÖ terör örgütünün yalnız olmadığını, arkasında küresel güçlerin olduğunu bir kez daha göstermiştir. Türk hükumetinin bölgeyi dizayn etmesinden ve balans ayarı vermesinden başta Amerika rahatsız. 

 

YORUM YAZ