THY- Euroleague

Kerkük’te son durum

23 Ekim 2017 Pazartesi

“İslam alemi için Kudüs ne ise Kürtler için de Kerkük odur” diyen Barzani, Kuzey Irak’ta bozgun yedi. Ah mazlum Kürtler ah! Sizler kullanılmaktan ne zaman kurtulacaksınız? Hepimizin bileşeni, harcımız İslam dini olması gerekirken sarıldığımız değerlerin neler olduğuna bakınız! Sizleri Kuzey Irak’ta Barzani, Türkiye’de yıllarca Apo kullandı. İkisi de Kürdistan dedi yıllarca. Oysa ikisinin de derdi ne Kürtlerdi ve ne de Kürdistan. Kürtler Müslüman kardeşlerimizdir. Kudüs bizim için neyse sizler için de odur. IKBY lideri Barzani de tıpkı dönemin Saddam’ı gibi kündeleri. Bundan sonra “Son nefesimize kadar savunacağız” söyleminin de bir inandırıcılığı kalmadı. İngiliz Times gazetesinin analizine göre Iraklı güçler Kerkük’e girerken Kürtlerin Batılı müttefikleri bu duruma alkış tuttu. Batılı müttefikleri Barzani’yi yalnız mı bıraktı? Bunu zaman gösterecek.

Times’a göre bunun nedeni ise Kürtlerin Batılı müttefiklerinin reel politika çerçevesinde onların değil karşı tarafın da yanında yer alması: “ABD ve İngiltere Kürtlerin özgürlüğünü 1990’ların başında garanti altına alan ilk ülkelerdi. Suriyeli Kürt dün şöyle diyordu: ‘Kürtler, Amerikalıların ve İngilizlerin bir Arap şehri olan Rakka’yı ele geçirmesine yardım etmek için canlarını veriyor.”

Ancak Batılı müttefikler; Arapların, yarısı Kürt olan ve Kürtlerin anayurt olarak gördükleri Kerkük’e doğru ilerlemelerine seyirci kaldı ve onlara alkış tuttu. BBC Türkçe’nin derlediği Times analizine göre bunların hepsi reel politikayla ilgili. Kerkük’süz bir Irak felaket olur ki Irak Başbakanı Haydar El-İbadi de artık ayakta kalamaz.

Evet, gelinen son durumda Kerkük’e Irak bayrağı çekildi. Umarız, işin içinde Batılıların bir hesabı olmaz. Bölge sadece Kürt siyasetini ve Kürtleri ilgilendirmiyor. Yaşadığımız dünyada meseleler çok girift ve hiçbir şey birbirinden bağımsız gelişmiyor. Kuzey Irak’ta ne olup bittiğini anlamaz isek Suriye’yi, İdlib’i anlayamayız. Türkiye’nin Güneydoğu sorununu anlamak için Ortadoğu’yu anlamanız gerekiyor. 

Şimdi bundan sonra konuşulması gereken; Kerkük sonrası Irak’ta küresel güçlerin ne tür bir senaryo ile karşımıza çıkacaklarıdır. Kuzey Irak bağımsızlık referandumu sadece Kürtleri değil; Arapları, Kürtleri, Türkleri ve Şiileri de ilgilendiriyor. Enerji ve petrolde kimler hesap yapıyorsa, Ortadoğu haritasının şekillenmesinde de onlar hesap yapacaktır. Çıbanbaşı Amerika gözükse de İngiltere ile İsrail’i unutmamak gerekiyor. Aslında Irak üzerinden sahnelenmeye çalışılan Kürt-Arap çatışması, sonrasında Sünni-Şii kavgasını da beraberinde getirmesi planlanıyor. Eğer Kürtler, kendi aralarındaki iktidar kavgasına bir son vermez ise (şunu demek istiyorum: Barzani’nin KDP’si ile vefat eden Talabani’nin KYB’si arasındaki mücadele bitirilmelidir). Bölge, ateş çemberinin içerisindedir. Eğer ateş bir tutuşursa bölgenin kazananı Kürtler olmaz. İç savaş olursa Allah korusun, bir Suriye de oracıkta oluşur. 

Kürt kardeşlerimizin de artık ABD’nin dost olmayıp hain olduğunu görmeleri gerekir. ABD bir kez daha Kürtleri yüzüstü bırakmıştır. Almanya’nın da Peşmergelere verdiği desteği durdurması, aslında açılmaya çalışılan Kürt kartının Batı için güçlü bir kart olmadığını sergiliyor. 

Kerkük meselesinin diğer bir boyutu da İran’dır. Köşemizin hacmi doldu, kısaca şunu söyleyelim. İran, öteden beri Türkiye’nin Barzani ile olan ilişkilerinden rahatsızdır. Bu sebeple Irak’ın kuzeyindeki Türkiye etkisini dengelemek ve kırmak için Kerkük’e Kürt bayrağının dikilmesini canı gönülden istiyordu. Ne Irak’ın bölünmesinden ve ne de yanı başımızda bir Kürt devletinin kurulmasından yanayız. 

Peki, İran niye frene bastı? ABD-İsrail uydusu kurulması endişesinden dolayı.. 

Tahran, Ankara, Bağdat hattında üçlü ittifak bunun için kuruldu. Şimdilik Barzani’nin oyunu bozuldu. Türkiye’nin Kürt bölgesini by-pass ederek Irak ticaretini sürdürmesi, geliştirmesi, Arap dünyası ile bağlarını kurması da olumludur. 

 

YORUM YAZ