AĞAÇ AŞ

Kazanan Türkiye ve Kudüs oldu

25 Aralık 2017 Pazartesi

ABD’nin küstah Başkanı Trump’ın Kudüs ile ilgili talihsiz açıklamasından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi ve Kudüs’ün Filistin’den ayrılmaması için elinden geleni yaptı. 6 Aralık’ta ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamasının ardından başlayan süreç Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapılan oylamayla taçlandırıldı. 

İlk iş olarak İslam İşbirliği Teşkilatı›nı acil toplantıya çağıran Cumhurbaşkanı, dinine, dünya görüşüne bakmaksızın diğer liderlerle de Kudüs için telefon diplomasisi yürüttü. İyi ki yürüttü; Kudüs için ilk başarı trafiği bu organizasyonda kazanıldı. Tayyip beyin yürüttüğü diplomasi netice verdi. Trump’ın hukuksuz kararı “İslam İşbirliği Teşkilatı Kudüs Zirvesi’nde çok güzel anlatıldı. ABD ilk golü burada yedi. Sonrasında BM Genel Kurulu’nda ABD’nin Kudüs kararını geri almasını öngören bir tasarı oylandı. 128 ülkenin oylarıyla tasarı kabul edildi. 9 ülke ABD’nin kararını desteklerken, 35 ülke çekimser kaldı. Erdoğan’ın kararlı ve dik duruşu sayesinde diplomatik adımlar meyvesini verdi. ABD’yi ve onun nezdinde Trump’ı 128’e karşı 9 oyla tuş etti. ABD ve İsrail dışında, Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Nauru, Mikronezya, Palau ve Togo, Donald Trump’ın Kudüs kararını destekleyen ülkeler oldu. 35 ülke çekimser kaldı. Çekimser kalan ülkeler “ABD Başkanı Trump’ın “Yüz milyonlarca hatta milyarlarca dolar para alıyorlar, daha sonra bize karşı oy kullanıyorlar. Bu oyları izliyoruz. Bırakın bize karşı oy kullansınlar. Paramız bize kalır. Umurumuzda değil” tehdidinin etkisinde kalmış olabilirler. Hiç önemli değil, 128 rakamının karşısında 35 çekimser ve 9 destek oyunun hiçbir önemi yok.

Süper şeytani güç olma özelliğini kaybedip etmediğini bilmem ama bundan sonrasında ABD’nin yalnız bir güç olduğunu söyleyebiliriz. Ortadoğu politikası iflasın eşiğinde olan ABD’nin ekonomi ve siyasette de yeni rakipleri hummalı bir şekilde çalışıyorlar. 

BM’de oylanan Kudüs meselesinde kazanan İran değil, Türkiye ve Filistin olmuştur. Türkiye, sahada ve masada kazanmıştır. Yeni Dünya Düzeni iflasın eşiğindedir.

BU CHP İFLAH OLMAZ

Bu CHP gerçekten iflah olmaz. Atatürk’ün partisi olan bir CHP örgütü nasıl olur da; muhalefet etmek adına, iktidarın doğrularına da karşı çıkar. Çok değil, daha birkaç gün önce CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın “Bu hükümet dünyanın en doğru işini bile yapsa bizim bu hükümeti alkışlayacak halimiz yok. Milletin bize verdiği görev bu kardeşim” dediğini biliyorsunuz. Bu nasıl zihniyettir ya hu? Muhalefet demek, iktidar partisinin her yaptığına karşı çıkmak demek midir? Dünyanın en doğru şeylerini söyleseler ve yapsalar da CHP, konumu gereği buna muhalefet edecekmiş. Zira millet kendilerine bu görevi vermiş. Millet kendilerine böyle bir görev vermedi. Bizim insanımız; solcu da olsa, eğer doğru yapılan bir şey varsa ona karşı çıkmaz, alkış tutar, tebrik eder. İşte CHP kafası bu! Şecaat arz ederken, kendi sirkatini söyledi.

 

YORUM YAZ