Sorunlarımızın çözüm adresi

19 Mayıs 2017 Cuma

“Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır.” (İnşirah, 94/5-6)

Kıyamet kopuncaya kadar nerede istenmeyen olaylar çıksa, bunun mutlaka bir çıkış yolu vardır. Her hastalık için şifa yaratan Rabbimiz, kendi Kitabına ve Resulünün Sünnetine müracaat edildiğinde de müracaat edilmeye sebep olan olayların, hadiselerin çözüm yollarını gösterir. Bunun için tek şartın Rabbimize karşı sorumluluklarımızın bilincinde olmamız gerektiğini yine Kur’an’dan öğreniyoruz: “Kim Allah’a karşı sorumluluklarının bilincinde olur ve bu sorumluluklarını yerine getirirse Allah ona bir çıkış yolu verir.” (Talak, 65/3) Kitaba ve Resulün Sünnetine müracaat edilmediğinde Rabbimiz, sorunlar ile toplumu baş başa bırakır.

“Ey İman edenler. Eğer bir konuda anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız- onu Allah’a ve Resul’e götürün (onların talimatına göre halledin). Bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir.” (Nisa, 4/59)

Yani, yöneteni, yönetileniyle; âlimi-cahiliyle; kadını-erkeğiyle Ey müminler! Hayat programınızla ilgili, sizi yöneten idarecilerle, size dininizi öğreten âlimlerle, ailenizin bir ferdiyle veya diğer insanlarla herhangi bir konuda anlaşmazlığa düşerseniz, çözüm için Allah’ın kitabına yani Kur’an ve Sünnet’e başvurmalısınız…

Peygamberimiz, inkâr ehlini tevhide davet ederken, bir ara içinden daha neler yapabileceğini geçirip düşünürken, yine En’am Suresinin 35. ayeti indi. “Eğer onların yüz çevirmesi sana ağır geldi ise, yapabilirsen yerin içine inebileceğin bir tünel ya da göğe çıkabileceğin bir merdiven ara ki onlara bir mucize getiresin. Allah dileseydi, elbette onları hidayet üzerinde toplayıp birleştirirdi, o halde sakın cahillerden olma.” (En’am, 6/35)

Cemel Savaşını bilmeyen yoktur içimizde, yani iki Müslüman zümre karşı karşıya gelmiş, kılıçlarını çekmiş ve savaşmışlar. Hz. Ali’ye, CEMEL’DE KENDİSİNE KARŞI SAVAŞANLARIN MÜŞRİK OLUP OLMADIĞI SORULUNCA ŞÖYLE CEVAP VERMİŞTİR: Onlar şirkten kaçtılar. Münafık olup olmadıkları sorulunca şöyle cevap vermiştir: Münafıklar Allah’ı çok az anarlar. Onlar ise Allah’ı çok anmaktadırlar. Peki, onların durumu nedir? Denilince: Onlar bize başkaldıran kardeşlerimizdir, özür beyan ederlerse, özürlerini kabul ederiz, demiş.

Biliyoruz ki halkının büyük çoğunluğunun Müslüman olduğu ülkemizde yaşanan olaylar, sivilce durumunda olmayıp, her biri çıbandır. Yine biliyoruz ki sivrisineklerle değil, sivrisinekleri üreten bataklıkları gündemimizden düşürmememiz gerekiyor.

Asırlık ve kronikleşmiş hastalıkları, çıbanları oturduğumuz yerde, birkaç cümlelik sözlerle, hakaretvari tavırlarla, Kitap ve Sünnetin onay vermediği yorumlarla tedavi edemeyiz. 

Rabbimizin lütfunun zirve yaptığı dönemlerde yaşıyoruz. Bu dönemin şükrü, üzerimize yağdırılan her bir nimeti Rabbimize yakınlaşmak için bir vesile olarak kullanmak, sorunlarımızın çözümünü Allah’ın Kitabında ve Rasülünün Sünnetinde aramaktır. Rabbimize yakınlaşmak için gösterdiğimiz bütün gayret ve çabalar ibadet hükmündedir. İbadetlerimizin sosyal hayatımıza Allah’ı ve Efendimizi hatırlatan güzel ahlak olarak yansıması yaşadığımız sorunların çözüm yolu olacaktır. İbadetlerimiz sosyal çevremiz ile münasebetlerimizde güzel ahlak olarak kendisini göstermiyorsa hakkı verilerek ifa edilmemiş demektir. Bu durumda hem kendimizi hem de ibadetlerimizi gözden geçirmeliyiz. 

İbadetlerimizin ve güzel ahlakımızın sorunlarımıza çözüm olması duasıyla… Cumanız mübarek olsun.

 

YORUM YAZ

 • tebligteblig11 ay önce
  ARTIK BİRBİRİMİZLE UĞRAŞMAYI BIRAKALIM. Ahiretimiz için hem kendimiz, hemde RAMAZANLAR için yaşamaya çalışalım. Yangına körükle gitme zamanı değil. RAMAZAN ayına girerken (20/05/2017)Yaşar DEĞİRMENCİ hocamın dediği gibi “Dünyevileşmiş çağdaş insan tipinin dini ekonomi, imanı para. Bir de buna belki magazin, futbol, bilgisayar-internet teknolojisi ilave edilebilir. Dünyevileşmiş tip, dindarsa dinini, ideolojisi varsa ideolojisini, davası varsa davasını her fırsatta paraya tahvil etmenin yollarını arar. KARUNLAŞMIŞ BU TİP, Müslüman olduğu zaman, “ALLAH RIZASI, HİZMET, TEBLİĞ, DAVET, İHLAS, CİHAD, BEREKET, TEKBİR” GİBİ dinin kavramlarını kullanarak sömürür. Hepsinin de mantığı, ortak özelliği tek. Hepsi de tüketimi körükler, rantçıdır, menfaatlerini dinlerinden, imanlarından, ideolojilerinden önde tutarlar. Hepsi de menfaatlari neyi gerektiriyorsa o zaman her şey olurlar. Hepsi de iktidar ve güç odaklarının etrafında pervanedirler. Sabit çivileri olmadığı için daire de çizemezler. Her yerde oldukları için hiçbir yerde değiller.”... “KUR’AN’IN HAYATIMIZDA OLMASI İÇİN, KİŞİLİĞİMİZİ KİTABIMIZA İNŞA ETTİRMELİYİZ. Kendimiz ve diğer insanlar için Kur’an’ı getiren RAMAZAN ayını Kur’an ile karşılayacağız. OKUYACAĞIZ, DÜŞÜNECEĞİZ, O’NU HAYATIMIZA TAŞIYACAĞIZ. İMAN/AMEL/İHLAS YOLUYLA…”( Yaşar Değirmenci).Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • AbdullahlarAbdullahlar11 ay önce
  Israrla sanki ben sorgu yargıcıyımda yargılama yapıyorum gibi milletin aklına bir şey sokarcasına ısrarcı olmak, her hafta zanda bulunur gibi FETÖ hakkında yazı yazmayı istemek bir Müslümana yakışmaz. FETÖ ŞEYTANDIR. Şeytan ayrıntılarda gizlidir. Bizde şeytanın oyununa gelmeyelim. Şeytana kendimizi güldürmeyelim. FETÖ yü gündemde tutmak yani bir hiçi gündemde tutmak ona hizmet etmektir. FETÖ ve yandaşlarının FİTNE olduğunu bilmeyen kalmadı. Zalim olduğunu bilmeyen kalmadı. Yaşasın zalimler için CEHENNEM. Biz kendimize bakalım. Bak önümüzdeki hafta RAMAZAN'a giriyoruz. KURAN VE SÜNNETE SARILAN SAPITMAZ. Birbirimizin kalbini kıracak şekilde zan ile hareket etmekten vazgeçelim. Fitnelere yol açmayalım. Peygamberimiz buyuruyor ve uyarıyor: Yahya bin Yahya dedi ki: bana rivayet etti ki İmam Malik'e  Peygamber efendimiz s.a.v şöyle buyurduğu ulaştı: ''SİZE İKİ ŞEY BIRAKTIM O İKİŞEYE SARILDIĞINIZ SÜRECE ASLA SAPITMAZSINIZ ALLAH'IN KİTABI VE PEYGAMBERİNİN SÜNNETİ'' demiştir. (Imam Malik, Muvatta hadis no 1594.) Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • RamazanRamazan11 ay önce
  Feto hakkındaki düşüncelerini sormak mi fitne yoksa ısrarla tek bir kelime etmemek mi fitne?feto hakkında bir çift söz etmemektir fitne olan.üstelik hocamdan talep ediyorum bunu aslandan değil.
 • ArslanArslan11 ay önce
  Ramazan ve Ramazangibilerin işi fitne.Bunun başka adı yok... her hafta aynı... Yazık...
 • Allah görüyorAllah görüyor11 ay önce
  Allah yar ve yardımcımız olsun. Allah(cc) görüyor ve uyarıyor:“Ey iman edenler, zandan çok kaçının; çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin gizli yönlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. HERHANGİ BİRİNİZ ÖLÜ KARDEŞİNİN ETİNİ YEMEKTEN HOŞLANIR MI? İşte bundan tiksindiniz! ALLAH’A KARŞI GELMEKTEN SAKININ. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir”(Hucurat, 49/12). “Oysa onların bununla ilgili hiçbir bilgileri yoktur. Onlar, yalnızca zanna uymaktadırlar. OYSA GERÇEKTE ZAN, HAKTAN YANA HİÇBİR YARAR SAĞLAMAZ.” (Necm 53/28)Bir Müslüman diğer Müslüman kardeşleri hakkında iyi niyet (hüsnü zan) beslemelidir. Zira bu dinimizin gereğidir. Ayrıca fitnenin def’i böyle bir tutumu gerekli kılmaktadır. Peygamber efendimiz (sav) buyuruyor: “ Sui zan etmeyiniz! SUİ ZAN, YANLIŞ KARAR VERMEYE SEBEP OLUR. İnsanların gizli şeylerini araştırmayınız, kusurlarını görmeyiniz, münakaşa, haset ve düşmanlık etmeyiniz, birbirinizi çekiştirmeyiniz, kardeş gibi birbirinizi seviniz! Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, yardım eder. Onu kendinden aşağı görmez. (Müslim). Allah hepimize akıl fikir versin. Fitnelerden uzak durmayı nasip etsin.
 • ŞabanŞaban11 ay önce
  Hiç kimse layusel değildir.İsmet sıfatına da haiz değildir.En basit bir eleştiriyi bilehazmedemeyen mankurtlasmis beyinsizlerin kur'andan ve sünnetten nasip alamayanlara sadece üzülüyorum.
 • nisa nurnisa nur11 ay önce
  sevgi deger hocam , Allah Resulunun biraktigi emanetbirmidir iki midir yoksa ehli beytmidir? bu konuda bir aciklama yaparmisiniz , Kuranteori, sünette piratigi diyebilirmiyiz? bu manada birakilan sadece Kuran olmuyormu?
 • DURMAK YOK ALLAH'IN YOLUNA DEVAMDURMAK YOK ALLAH'IN YOLUNA DEVAM11 ay önce
  Allah razı olsun hocam. "Asırlık ve kronikleşmiş hastalıkları, çıbanları oturduğumuz yerde, birkaç cümlelik sözlerle, hakaretvari tavırlarla, Kitap ve Sünnetin onay vermediği yorumlarla tedavi edemeyiz." Şevki YILMAZ Hocamın bu günkü yazısında dediği gibi “ANA HAYAT YASAMIZ KUR’AN-I KERİM’İN YAŞAYAN ÖĞRETMENİ HZ. MUHAMMED (S.A) EFENDİMİZİN “SİZE İKİ EMANET BIRAKIYORUM! ALLAH’IN KİTABI KUR’AN VE BENİM SÜNNETİM! BU EMANETLERE SAHİP ÇIKTIKÇA VE İHANET ETMEDİKÇE ASLA ŞAŞIRMAZ VE SAPITMAZSINIZ VE SAPTIRTMAZSINIZ!” Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • ABDUR RAHMANABDUR RAHMAN11 ay önce
  Adı güzel RAMAZANCIĞIM, sana hiç yakıştıramıyorum. Fitne olma. Müslüman da insan. Ne hatasını gördüysen açıkca söyle. İki de bir fitnelik doğuracak, şeytanı güldürecek hareketlerde bulunma. Abdurrahman DİLİPAK Hocamın dediği gibi; “İÇİMİZDEKİ BEYİNSİZLERİN İŞLEDİKLERİ YÜZÜNDEN BİZİ HELAK EDER MİSİN ALLAHIM!” Elbette BEYİNSİZLERİ takip eder, onlarla beraber olur, onları kucaklar, oturur beraber hareket edersen, tuzaklarına ortak olursan HELAK edecektir. Kendimizi HELAK edilmekten kurtaramayacağız. Şeytanın görevi bu. Şeytanı karnı çatlayıncaya kadar güldürecek HELAK olmaktan kurtulacacağız. Olacak iş mi? Kendimizi kandırmayalım.Allah Teala görüyor ve uyarıyor:"Andolsun ki, cinlerden ve insanlardan birçoğunu CEHENNEM için yarattık. Onların KALBLERİ vardır, fakat onunla GERÇEĞİ ANLAMAZLAR. Gözleri vardır, fakat onlarla GÖRMEZLER. Kulakları vardır, fakat onlarla İŞİTMEZLER. İşte BUNLAR HAYVANLAR GİBİDİRLER. HATTA DAHA DA AŞAĞIDIRLAR. Bunlar da GAFİLLERİN TA KENDİLERİDİR." (Araf süresi 179.) Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • mhmtmhmt11 ay önce
  Allah razı olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun. Allaha emanet olunuz. Cumamız mübarek olsun.
Daha fazla yorum göster