THY - Güney Avrupa

Niçin “evet” diyoruz?

14 Nisan 2017 Cuma

Açıklamalarım, Kur’an’ın anlattıkları değil, şahsımın Kur’an’dan anladıklarımdır.

Anlayabilmemiz ancak bir insan olarak kapasitemiz ölçüsünde olabilmektedir. Mesela, Enam Suresinin 70. Ayeti mealen şöyledir: “Hiçbir nefsin felakete maruz kalmaması için, Kur’an ile nasihat et.” Bu ayeti, Seyyid Kutup, anlayabildiği kadar anlatır. Elmalı, Razi, anlayabildiği kadar anlatır. Bu sebepten yüzlerce, binlerce tefsir, Kur’an meali vardır. Kıyamete kadar da bu durum devam edecektir.

Bir başka örnek verelim: Peygamberimiz mealen buyurur: “Muhakkak ki Allah, bu dini facir adamla da kuvvetlendirir, takviye eder.” Buhari. K.Cihat, 77. Hadisi Şerifi biraz daha açacak olursak, Allah dilerse kâfir, münafık ve fasık bir adamın eli ile de dinine hizmet ettirebilir.

Ebu Talip kâfir olmasına rağmen, Peygamberimize ve Müslümanlara büyük hizmetlerde bulunmuş, onları himaye etmiş, İslamiyet’in kuvvet kazanmasına büyük katkısı olmuştur. Medineli münafıklar, Müslümanların saflarında savaşarak dolaylı bir şekilde hizmet etmişlerdir.

Günümüzde namaz kılmadığı halde parası ve zekâtı ile dini kurumlara yardım edenler, büyük işadamları, okul, cami, İmam Hatip Lisesi gibi kurumlara yardım ediyorlar…

Şimdi projeksiyonumuzu üzerinde yaşadığımız ülkeye çevirelim.

1789 Fransız sanayi devrimi yapılmıştır. 1917 Bolşevik ihtilali ile Stalin mantığı devreye konulmuştur. 1912 yılından itibaren politik güç, dinimizin önüne geçerken, 1924 tarihi itibari ile kalp, nefis ve zihin eğitimi lağv edilmiştir. 1960-1980-1997 yıllarında ihtilaller olmuş, 28 Şubat’la hayat tarzımız olan İslamiyet bir daha gündeme gelmemesi! İçin bin yıllık hedef gösterilmiştir.

Derken, hesapta olmayan bir hal gerçekleşmiş, namazlı, niyazlı, Arslan yürekli Müslüman bir dava adamı, âdeta halkın doğurduğu bir lider, yüzde doksan dokuzu Müslüman olan ülkemizin başına geçmiştir. Belki bu değerlendirmemizi hazmedemeyen kardeşlerimiz olabilir. İşte onlar için de bir Kudsi hadisi hatırlatmak istiyorum:

Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor (Meal olarak): “Ben Allah’ım! Meliklerin Melikiyim. Meliklerin kalpleri (ve dizginleri) benim elimdedir. Eğer kullar, bana itaat ederlerse, melikleri(n kalplerini) onlara karşı müşfik kıllarım. Eğer bana âsi olurlarsa melikleri(n kalplerini) onlara karşı zalim (ve ceza (verici)) kılarım. Onlar da bunlara çok kötü muamelede bulunurlar. Durum böyle olunca meliklere sebbetmekle (küfür, lanet, kınama, hakaret, sövmek vs.) meşgul olmayın, aksine kendinizi zikir ve tazarru ile meşgul edin. Meliklerinizin hakkından size bedel Ben gelirim (sizi şerlerinden korurum).” İsteyen Elmalı tefsirinde, Ali İmran Suresinin 26. ayetinin yorumunu okuyabilir.

Konuyu dağıtmadan özetle neticeye gelelim:

Merhum Necmettin Erbakan Hocamızın milletvekili seçiminde yaşanan bir hadiseyi sizlerle paylaşmak istiyorum. İstanbul Beyoğlu’nda, halkın diliyle hayat kadınlarına oylarının kime verileceği sorusu yöneltilir. O kadınlardan bir tanesi: Ben oyumu Erbakan’a vereceğim, der. Muhabir o anda şok olur ve sorar: Niçin oyunu o adama vereceksin? Hayat kadınının ağzından çıkan cevaba dikkatinizi çekerim: Benim 8 yaşında bir kızım var. Onun da benim gibi bu yerlere düşmemesi için oyumu onlara vereceğim…

Sözün bittiği yerdeyiz değil mi?

Tüm dünyanın karşısına aldığı, yüzlerce tuzakların kurulduğu, gençliğinden şu yaşına kadar Hak davanın yücelmesi için taviz vermediği ve sadece taktik hakkını kullandığı, İslam âleminin tek ümidi haline geldiği, Müslümanca yaşamanın tüm şartlarını göğsünü gere gere oluşturduğu, oturduğu yerde devlet kurup, devlet yıkan slogancı mantığa doğru olan usulü gösterdiği, kınayanların kınamasına aldırış etmediği Muhterem Recep Tayyip Erdoğan’ın “Evet Deyin” davetine kulak asmayanların büyük bir vebal altında olduğunu söylemem, inşallah yanlış bir mesaj değildir.

Saygıdeğer okuyucularımız. Büyük insanları, devrin şartları yetiştirir. Cumhurun başkanı, tepeden inmedi. Nice nice barikatlara takıldı, hürriyeti esir alındı. Hayat tarzı kınandı, aşağılandı. O ise adeta hedefe kilitlendi, sırtını Rabbine dayayarak, ülkemizin kimliğini dünya devletlerinin üstüne çıkardı. Laik mantığın alay ettiği İslamiyet’i, en yüce makamlarla buluşturdu. Kınayanların kınamasına aldırmadı.

İşte bu gerçek ve gerekçelerle dünya ve ahiret hayatında vicdanımızın sesine kulak verdiğimizde, “Evet” demenin gerekli olduğuna inanıyorum. Ve inşallah 16 Nisan’ın Ülkemiz başta olmak üzere Müslüman ülkelere ve Gayr-i Müslim ülkelere de fayda getirmesini Rabbimizden niyaz ediyorum.

Unutmayalım, her zaman ve her yerde Rabbimiz bizimledir.

 

YORUM YAZ

 • HALİL CİHANGİRDEMİRKAYA HALİL CİHANGİRDEMİRKAYA 11 ay önce
  MİLLETİNVEÜMMETİN KABUL OLMUŞDUASI, DEVLET BAŞKANIMIZ RECEPTAYYİP ERDOGAN ,BUMİLLETSENİNLEVUR ..VURINLESİN!..TRUVA ATLARI , SEFİL , MELÜL,ZELIL ...DİNLESİN!BU MILLETveTARİHKİBİRLİBİRÜTÜSLERİ UNUTMAYACAK. FATIH'E...YAVUZ'ABİRÜTÜSLÜKLÜKEDENDEUZAKLARDANDEĞİLDI.TARİH ÇANDARLI'YIDA... KOCA MUSTAFA PAŞA 'YADA İHANETİNDENDOLAYIYARGILIYOR ,LANETLIYOR.
 • YAVUZSELİM. DOĞRUSÒZLÜYAVUZSELİM. DOĞRUSÒZLÜ11 ay önce
  EVETHOCAMELİNİZE SAĞLIK, SAHİ...BU YURTDIŞINDAN HAVLAYANFİRARİGAZETECİ ,AKADEMİSYEN KILIKLICASUS VEPKK -FETÖ DESTEKÇİLERİ ....BU EHEMMİYETLİMEVZUDA...., Özgül Ağırlıklı Truvalara ,ÇokBilgiçDeneyimliStratejistlereSORUN!...Bu Hain Gazeteci ve Akademisyen Kılıklı Satılmış Vatansız İhanet Ajanları -Hapiste iken Salıverilmeleri İÇİNNUTUKLAR ..... DEMEÇLER ...SAVURUYORLARDI !SAHİ ...NEREDEBUTRUVA ATLARI.....
 • HALİL CİHANGİRDEMİRKAYA HALİL CİHANGİRDEMİRKAYA 11 ay önce
  EVET....EVET...MÜTEYAKKIZ OLMAKELZEM... ANCAKABDVE -ABD'NİN veBATI'NIN ASIL SİNSİ OYUN KURUCUSU *patronu * BİRLEŞİK KRALLIK 'IN ,LIBYA'DAVEMISIR'DAKİ GİBI..TÜRKİYE' DE 15TEMMUZ 'DA KURDUĞUDERİN TUZAK VEKUMPAS'I- ALLAH(C.C)BOZUVERDİ.
 • CİHANGİRSELÇUKOSMANLICİHANGİRSELÇUKOSMANLI11 ay önce
  BUSEFİLHACLI İTTİFAKI VETASMALIYERLİLAWRENCELERİNE KARŞI,EVETSN.BAHÇELİ, TEBRİK EDİYOR MİLLETSIZLERİ.AKPARTİDEKISATILMIŞ TRUVA ATLARINADELIKANLISİYASETDERSİ VERDİNİZ. GÜLLERVEÖZGÜL AĞIRLIKLILARİNVE TURKIYE'YIRUSYA ILE SAVAŞIN EŞİĞINE GETİRENACEMİTALİMATÇISTRATEJISTLER'E DERS (!) VERDİNİZ.TARİH SIZI REİSİMİZ -YILDIRIM -BAHÇELİ'NİNHAÇLİ İTTİFAKINA KARŞI BUMUKADDES MÜCAHEDENIZİ ANLATACAKTIR.
 • KARTALKARTAL11 ay önce
  EVET
 • Yaşayan kişiYaşayan kişi11 ay önce
  Tenkit ettiğine göre,sen daha iyi biliyorsun.Seçimde aday olur sen geçersin.
 • HATAYHATAY11 ay önce
  BEKA YOLCUSU kardeş sanki bana cevap olsun diye bir yerlerden alıntı yapıp yazmışsınız gibi geldi.Şu kurduğunuz cümleleri günümüze uyarlasanız ve günümüz diliyle yazsanız sizi her kes anlardı.Yazdıklarınızdan bir şey anlamadım.Yine söylüyorum günümüzde bile kimse en yakın yetimine ,kimsesine bakmak istemiyor.Çoğunluk malesef böyle ancak merhametli olanlar yetimine bakmaktadır.Bu bir kurgu değil tam anlamıyla merhametli (kısıtlı) olmasından kaynaklıyor.
 • Mehmet Türk Mehmet Türk 11 ay önce
  Hocam siz âyetlerle hadislerle yazmışsınız inanmayan yine inanılmaz.onlar inanmasada Allahnurunu tamamlayacak.ülkemizi artıkbiz yöneteceğizbiz.... Kahrolsun vesayetciler onlara alkış tutanlar.
 • Beka yolcusuBeka yolcusu11 ay önce
  Hatay kardeşim, kadere akidesi gereği, bütün iyilikler Allahu Tealadan, kötülükler ise nefsimizdendir. Kesb-i şer(şerri yapmak) şerdir, Halk-ı şer şer değildir.Misal en; Ateşi yaratmak şer değildir fakat insan isteyerek elini ateşe koysa eli yansa ateşin yaratılması şer diyebilir mı? Allahu Teala insanlara cüz'i ihtiyar vermiş ki kötülüklerinden mesul olsun. İnsan kendisi kötülüğü ihtiyar eder Allahu Teala isterse o seçim sebebiyle sevenleri yaratır. Fakat iyilik vücud olduğundan bütün şartlar bir araya gelmesi lazım. Mesela; bir tohumun ağaç olabilmesi için birçok esbabın bir araya gelmesi lazım. Sen diyebilirmisin suyun yüzünden bu tohum ağaç oldu? Hayır. Bütün şartları bir araya getiren Allahu Teala. Ebu Talib peygamberimiz (sav)'e karşı Allahu Teala'nın ona verdiği merhamet vesilesiylepeygamberimiz (sav)'i muhafaza etmek istedi, Allahu Teala bu samimi istemesine mükabil gerekli şartları yarattı.
 • MuhakemeMuhakeme11 ay önce
  "Ibrahim tatliswsun tekrar mwsgur ettiği sarki"diyor. Yani tatlises tekrar meshur etmeden once de mavi mavi sarkisi vardı. Once okudugunu muhakeme etmeyi öğrenmek gerekmez mi.
Daha fazla yorum göster