Müslüman rastgele yaşayamaz

17 Şubat 2017 Cuma

Müslüman bir insanın rastgele bir hayatı ve hayat tarzı olamaz. Onun hayatının manası, maksadı ve hedefi vardır. Kendisini yaratan Rabbi ile olan iletişimi, irtibatı, belli zaman ve belli mekânlarla kayıtlı değildir. Müslüman şahsiyet her zaman ve mekânda Allah ile irtibat ve iletişim halindedir.

Her mümin insan inanır ki, insan ilahi bir denetim altında ve şahitli bir hayat sürer.

Allah’ın huzurunda 7 şey insan hakkında şahitlikte bulunacaktır. Bunlar:

1- Zaman, 

2- Mekân: “İşte o GÜN YER Rabbinin ona bildirmesiyle bütün haberleri anlatır.”(Zilzal suresi, 4)

3- Diller, 

4-Eller ve ayaklar: “Yapmış olduklarına, dilleri, elleri ve ayaklarının aleyhlerinde şahitlik edeceği gün onlar için çok büyük bir azab vardır.”(Nur suresi, 24)

5- İnsanın yaptıklarını yazan iki melek: “Şunu iyi bilin ki üzerinizde bekçiler, değerli yazıcılar vardır. Onlar yapmakta olduklarınızı bilirler.” (İnfıtar suresi, 10-11-12)

6- Divan-ilahi huzur: “Bu, yüzünüze karşı gerçeği söyleyen kitabımızdır. Çünkü biz, yaptıklarınızı kaydediyorduk.”(Casiye suresi, 29)

7- Rahman olan Allah (celle celalühü): “Ne zaman sen bir işte bulunsan, ne zaman Kur’an’dan bir şey okusan ve siz ne zaman bir iş yaparsanız, o işe daldığınız zaman biz mutlaka üstünüzde şahidizdir. Ne yerde ne gökte zerre ağırlığınca bir şey Rabbinden uzak ve gizli kalmaz. Bundan daha küçüğü ve daha büyüğü yoktur ki apaçık kitapta (levh-i mahfuzda) bulunmasın.”(Yunus suresi, 61)

Özet halinde takdim etmiş olduğumuz ayetlerin ışığında gerçekleşecek bir hayat, en şerefli, en hayırlı ve en bereketli bir hayat olur. Yaratılan insan, Yaratanını sürekli olarak hatırladığında, O’nun her zaman kendisiyle beraber olduğunu, şahdamarından daha yakın olduğunu tasdik edip, kabul ettiğinde kaliteli bir hayat tarzı oluşur. Bu nimetin gerçekleşmesinin sebebi ise bellidir: Yaratılan insan, kendisini yaratan varlığı hiç unutmamaktadır.

Her inanan insan şu hakikati bilmelidir ki, Rabbimize olan kulluğumuzu yeryüzünde gerçekleştirmekteyiz. Bu sebeple yeryüzü, bu ümmete mescid kılınmıştır. Yapacağımız herhangi bir iş, bir amel, bir hizmet zaman ve mekânın kesiştiği noktada icra edilmektedir. Aşağıda verdiğimiz misaller, bu gerçeği ispatlamaktadır.

Zaman ve Mekânın Kesişmesinin Neticeleri:

Zaman ve mekân birimlerinin kesiştiği yerde, yapılması icab eden, amelleri, görevleri, hizmetleri yapmak, Allah için yapılan bir ibadettir.

Zamanın ve mekânın kesiştiği yerlerdeki vazifeleri yerine getirirken, o vazifeleri bizden isteyen varlığı (Allah’ı) hatırlamak zikirdir.

Zaman ve mekân noktalarında yapılması gereken amelleri yerine getirirken, o vazifeleri bize emreden varlığın (Allah’ın) ölçülerine göre yapmak ihsandır. (O’nu görüyormuşçasına O’na kulluk etmek).

Zamanın ve mekânın kesiştiği yerlerdeki vazifeleri icra ederken muhabbet ve samimiyetle yapmak, ihlâstır.

Zamanın ve mekânın kesiştiği yerdeki vazifeleri yerine getirirken, Müslüman kardeşimizle birlikte icra etmek, dinde kardeşliktir.

Ve o vazifelerin, ibadetlerin, amellerin icra edildiği, yapıldığı yerler ise Müslümanlar için bir mesciddir.

Görülüyor ki hayat tarzımızı şuurlu bir şekilde mercek altına alırsak, farkına varacağımız kulluk birimlerimizin Allah’ın yanında büyük bir yeri ve değeri olacak ve rastgele bir hayat tarzından kurtulacağız. 

Allah ile anlam bulan, manalı ve maksatlı bir hayat yaşamamız duasıyla Cumanız mübarek olsun.

 

YORUM YAZ

 • YasinYasin1 yıl önce
  Aynen
 • Ahmet Canİzmir insan-der Ahmet Canİzmir insan-der 1 yıl önce
  Hocam Allahrazı olsundualarınızı bekleriz.
 • Ömer AdilÖmer Adil1 yıl önce
  "Dininizi öğreniniz; Dinini öğrenmeyen yaşadığını din zanneder" Hz. Ömet (ra)
 • AliAli1 yıl önce
  Hocam bir eleştirim olacak, müslümanların para ile ilişkisini artik kiziyorum. Para olsun, guzel yasayalim ama abartmayalim. Gösteriş yapmak nedir? Yakısir mi bize? Bu fakir fukaraya yazik degil mi.
 • Türkistanlı ÖzbekTürkistanlı Özbek1 yıl önce
  O yedi maddeyi tüm Müslümanlar bilir. Ama kaç kişi bir iş yaparken onları hatırlar? çok dindar tanıdım fikri ile zikri uyuşmayan. Onları gördükçe acaba öteki tarafta hesap verme işinden bunların haberi yok'mu? diye sormuşumdur kendime.Bizim dairenin alt katında tadilat var ve yaptıran şahıs Ramazanda orucunu ihmal etmeyen bir kişi ama tadilata başlamadan önce gelip bizlerden izin isteyip helallik dilemedi.Bir üstümüzü yaptırdılar yaptıranların namaz ve oruç ile uzaktan da olsa ilgileri olmayan insanlar ama inşaata başlamadan önce kapı kapı gezip izin istediler.Buyurun aradaki farkı görün.
 • Abdullah Abdullah 1 yıl önce
  Hocam ummetin içerisinde fitne uyandıran m.isyanoglu gibi zevat kaderi inkar ediyor. Hadisleri kabul etmiyor.
 • mümin çöpürmümin çöpür1 yıl önce
  Allah razı olsun .Hocam sahte gündemlerden hepimizi korusun....
 • farisfaris1 yıl önce
  Feto ihaneti hakkında bir çift söz söylemenin zamanı değil mi sayın hocam?