THY Orta Avrupa

Kur’an ve Sünnetin Işığında Cemaat Olunur

10 Mart 2017 Cuma

Dünyadaki tüm müminlerin haberdar olduğu ve adına Cibril hadisi demiş olduğumuz mütevatir bir hadis vardır. Bu hadiste Cebrail aleyhisselam insan kılığına bürünerek Peygamber Efendimize gelip bazı sorular soruyor. Daha sonra Peygamberimiz “Cebrail dininizi öğretmek için geldi” diye açıklama yapıyor. Dinin içeriği, dinin mahiyeti, dinin gerçek kimliğini özetleyen sorular şöyle: İman nedir Ya Rasûlallah? İslam nedir Ya Rasûlallah? İhsan nedir Ya Rasûlallah? Kıyamet ne zaman kopacak ey Allah’ın Rasulü? Bu dört soru ve cevaptan şunları anlıyoruz: İman, inanacaksın; İslam, yaşayacaksın; ihsan, ihlâsla yaşayacaksın, Allah’ı görüyormuş gibi yaşayacaksın ve ahiret inancı seni sigortalayacak. İnsan, ahiret inancını devre dışı bıraktığı zaman azar, bozulur, tahrip olur. İmam-ı Malik hazretlerinin meşhur bir sözü var: “Bu ümmetin ilkleri, ne ile ıslah oldu, neyle tedavi olduysa sonu da aynı şeyle ıslah olur” diyor. Bu ümmetin başı Kitap ve Sünnetle ıslah oldu ve bu ümmetin sonu ancak Kitap ve Sünnetle ıslah olur. Kitap ve Sünnet; Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin hadisleri, sünnetleridir. Demek ki bir ümmeti, bir toplumu, bir cemiyeti ayağa kaldıracak, düzeltecek, ıslah edecek, muhtemel arızalarını önleyecek, her türlü müsbete, hayra yönlendirecek ameller Kitap ve Sünnette, bunların zıddı da Kitap ve Sünnete tepki göstermekte yatmaktadır. Burada bir konuya daha dikkatlerinizi çekmek istiyorum: Cebrail aleyhisselam Allah’ın Kitabından bir ayet getirdiğinde Peygamberimiz ne yapıyordu? Efendimiz birinci olarak Cebrail aleyhisselamdan aldığı ayeti okuyordu ve anlıyordu. Sonra özümsüyordu, benimsiyordu ve iman ediyordu. Sonra gereğini yapıyordu, uyguluyordu. Daha sonra bir başkasına anlatıyor, aktarıyordu. Son olarak da onun bu güzelliği yaşaması için destek olup, yardımcı oluyordu. Efendimizin bu usulünü bir ev hanımı, bir daire müdürü, bir öğrenci, bir imam, bir polis çok rahatlıkla hem nefsine, hem ailesine, hem de muhatap olduğu bütün insanlara uygulayabilir. Temel kaynak olan Allah Teala’nın bir ayetini okumak, anlamak, özümsemek, benimsemek, iman etmek, biriyle paylaşmak, paylaştığımızı takviye etmek, onun da yaşamasına zemin hazırlamak gibi bu kadar kolay, bu kadar değerli, bu kadar neticeye müessir olan bir konuyu kıyametin kopmasına bir gün de kalsa yapma mücadelesi içerisinde olmalıyız. Tuğyana dalmış, ahlaki olarak erozyona uğramış olan bir toplumu ıslah edecek, ayağa kaldıracak bundan başka bir terbiye metodu da yoktur.

Allah’ın ayetlerini okuduğumuz, öğrendiğimiz ve inandığımız zaman bu ayetler bizi ister istemez sosyal insan, sosyal Müslüman yapıyor. Sen tek başına ne yapabilirsin ki? Kur’an-ı Kerim, namaz kıl değil, namaz kılınız buyurur. Zekât ver demez, zekât veriniz der. Cihat et demez cihat ediniz der. Yani Kur’an’ın ayetleri emirlerini, tavsiyelerini, nasihatlerini bir cemaati, bir topluluğu hedefleyerek vermiştir. Hz. Mevlana’nın bu konuda güzel bir sözü vardır: “A insan, denize bak, denizin kenarında oluşan dalgaya bak, bir de dalgadan karaya sıçrayan damlaya bak. Ey insan dalga kabarıp büyüdü sonra sakinleşti su oldu, deniz oldu ama dalgadan kopan damla sıçradı toprağa, güneş onu buharlaştırdı yok etti. Ey insan bireysellikle bir şey yapamazsın. Denizde kükreyebilirsin dalga gibi hareket edebilirsin. Sakın ummandan, denizden kopma.” Şimdi inanç sahibi olan bir müminin münferit olarak yaşamasını sağlayacak hiçbir zemin bulamazsınız. İnandığımız Kur’an bize böyle bir zemin vermemiş. İster istemez bir refleksle bir cemaatin içerisinde bulunmak zorundayız. Kitap ve Sünnetle beslendiğimiz zaman sorun yok. Ancak Kitabın ve Sünnetin dışından beslenmiş olduğumuz bazı şeyler, Kitabın sansüründen geçmediği için bize arıza olarak yansıyor. Biz onu ayıklamak için mücadele etmeliyiz. Bunların birçoğu bidat ve hurafelerdir. Bidat ve hurafelerden arınmış, Kitap ve Sünneti mutlak gerçek olarak ele alan ve onunla beslenen ve terbiye olan bir cemaat ümmet olma yolunda ilerler. Çünkü cemaat asıldır, özdür. Nice peygamber otoriter olarak bir devlet hayatı yaşamamıştır. Ama cemaatsiz, ümmetsiz bir peygamber göremezsiniz. 

Efendimizin ümmetinden olmayı hak edecek mü’min bir şahsiyet olarak yaşamak duasıyla Cumanız mübarek, dualarınız makbul olsun.

 

YORUM YAZ

 • BEDİÜZZAMAN;ZAFER İSLÂMINDİYOR !BEDİÜZZAMAN;ZAFER İSLÂMINDİYOR !1 yıl önce
  150 YILDIR ......BU YERLİ LAWRENCELERDEN BU MILLET VE DEVLET COK KAZIK YEDİ. ARTIK YERLISI DE EFENDI LAWRENCELERI DE ALLAH' IN IZNİ İLÉ 16 NİSANDA TOZ DUMAN EDECEGIZ. BÜLENTLER,FEHMİLER, KARAMOLLALAR , DAVUTLAR ,DURSUNYANLAR,DİNÇLER , KOÇLAR, DOĞANLAR....TUZAKLARI BAŞLARINA GEÇME VAKTİ GELDİ ! İNŞAALLAH.
 • NUR TALEBELERİ " EVET" DİYOR!..NUR TALEBELERİ " EVET" DİYOR!..1 yıl önce
  EVET !...BUKRİPTOFETÖİSTLER!....AŞAĞILIK , HARİS,HİZMETDEĞİL MAKAMDÜŞKÜNÜ ,TEVAZUMASKESİALTINDA FİRAVUN KİBİRİSIRITAN, SEFİLİÇVEDIŞTRUVAATLARINI LANETLIYORUZ.
 • NUR TALEBELERİ " EVET" DİYOR!..NUR TALEBELERİ " EVET" DİYOR!..1 yıl önce
  EVET...YAKIŞIRREİS DILINESAĞLIK BU ATINIİTİNİ VATANDAŞIMIZINÜSÞÜNESÜREN..BAKANIMIZISINIR DIŞIEDENLEREBUFAŞİSTNAZİARTIĞIBATIYADAGOÇMENANLASMASINIİPTALEDELİM HADLERİNIBILDIRELIM.TÜRKİYEDEVLETININBAKANLARINI VATANDAŞLARIYLANASILBULUSTURMAZLARMIS!.. BEDELINIAGIR BİR ŞEKILDEÖDETELİM. TÜRKİYEBUNAMUKTEDİRDİRYETKISENDEREİS ! DİKDUREĞILME .TÜRKİYESENİNLE !..
 • BEDIUZZAMAN;ZAFER İSLÂMINDİYOR !BEDIUZZAMAN;ZAFER İSLÂMINDİYOR !1 yıl önce
  EVET ! MİLLETİMİZ KARARINI VERDİ !.. ; BU SİNSİ ABD ve NAZÎ ARTIGİ FAŞİST BATI AB ' NİN fino köpeği GÜLEN maşasıyla yaptırdıkları eli kanlı 15 TEMMUZ Darbe Tesebbusünden sonra BU GAZİ MİLLET REİSİYLE KARARINI VERDİ ! 1- DARBECİ TERÖRİSTLER İÇIN İDAM YASASI GERİ GETIRILECEK 2. " AB BIRLIGINE GIRMEK İSTEMIYORUZ " çağrısıyla HALK OYLAMASINA ( REFERANDUMA) GİDİLECEK. 3- BÖYLECE 150 YILLIK BU SEFİL SİNSİ-NAZİ ARTIĞI AB 'NIN GIZLI VESAYETİ (PRANGALARI) KIRILACAK.ALLAH'IN İNAYETİYLE
 • Mehmet koseMehmet kose1 yıl önce
  Allah belanizi versin hep din uzerinden çarpitarak insanlari ayriştirdiniz yeter artik pislik namusuzlar
 • 73. fırka nerede73. fırka nerede1 yıl önce
  Hocam hangi cemaat ve nerede. Nasıl bir araya geleceğiz. Millet paramparça. Her yerde şüphe, yalan dolan. Demirelin dediği gibi dün dündü, sen bu güne bak delinen ortamdayız. Herkes doğruyu söylüyor ama birlik beraberlik yerine ayrışmaya ve yok etmeye yönelik davranışlar var. İnsanlar birbirine güvenemiyor. Güvendiğin adam bir süre sonra gelip seni dolandırıyor ve borcunu vereceği yerde canımı mı alacan deyip arsızca yaşamaya devam ediyor. Daha bir çok örnek verebiliriz. Güven kalmamış, her yerde şüphe var. Allaha emanet olunuz.
 • BahadırBahadır1 yıl önce
  Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.S) bir Hadis-i şerif'inde şöyle buyurmuşlardır. 'Ümmetim (yer yüzünde inanan tüm müslümanlar)73 sınıfa ayrılacaklardır.Bir fırka (sınıf) hariç hepsi (72 sınıf) ateştedir. 'O fırka hangisidir Ya Resulullah (s.a.s)diye sahabe-i kiram(R.anhum) sorduklarında 'Benim ve Ashabımın yolunda gidenlerdir.' buyurmuştur. İSLAM'ı(Kur'an-ı Kerimi ve Sünnet-i Seniyyeyi)NET bilsek; Hangi sınıfta olduğumuzu ve hangi CEMAAT'in KURTULUŞ FIRKASI olduğunu gayet rahat bilir ve ona göre hareket ederiz. Önce İslamı NET bilelim gerisi çok kolay.....
 • BahadırBahadır1 yıl önce
  Edeb'SİZLİK YAPMA...
 • müslimmüslim1 yıl önce
  cemaat topluluk demek. yani müslüman cemaati ile beraber olacaksın.
 • erhanerhan1 yıl önce
  Mümin Allahın ışıgıyla kalpten bakar, istesen de onu kandıramazsın..herkes işini ama sadece işini yapsa, ama dosdoğru yapsa, herşeyi ben bilirim demese, dunyaya bu denli tamah etmese(Allah ile olan rezonans daim olsa) acaba bu ulke bu halde olurmuydu? yani hani bu ulkede gerçekten mutlu bir insan var mı? varsa o zaman ya bizde yada onda bir sorun var..
Daha fazla yorum göster