Hayat Anlamını Allah’tan Alır...

24 Mart 2017 Cuma

Yaşamış olduğumuz yüzyıl, insanlığın bütün ortak değerlerini, değersizleştirme ve yozlaştırma stratejisi üzerine çalışıyor. Âdem’den bugüne kadar insanlık tarihinde oluşmuş olan bütün değerler akıl almaz bir dezenformasyona tabi tutuluyor. Adeta insanlığın hafıza kaydı silinmek isteniyor. Değerlerini yitirmiş bir toplum için ise sosyal kıyamet kaçınılmaz bir son olarak karşımızda duruyor. Yitirdiğimiz her insanlık değerimiz, kıyametimizin bir alametidir. TV, internet, yazılı ve görsel basın farkında olarak veya olmayarak bu değersizleştirme sürecine katkıda bulunuyor. Bizler de maalesef bu süreçten farkına varmaksızın payımıza düşeni alıyoruz.

Hayat; Yüce Yaratıcının insana vermiş olduğu en değerli hatta değer biçilemez bir hazinedir. Bu kadar değerli bir hazinenin her bir anı çok dikkatli ve titizlikle harcanmalıdır. Allah insanı bu noktada rehbersiz ve kılavuzsuz bırakmamış ilahi hitabıyla kılavuzluk, peygamberleriyle de rehberlik yapmıştır. O, bizim hayat gemimize imanımızı kaptan yapmamızı istemiştir. Çünkü imanını hayat gemisine kaptan yapan hiç kimse dünya denizinde kopacak tufandan korkmaz. Allah’ın kendisine verdiği değer biçilemez hayat sermayesinin değerini kavrayabilenler her bir anlarını O’nun rızası için yaşamışlardır. Hayat, değerini uğrunda mücadele edilen “Amaç” tan alır. Amaç ne kadar değerliyse ömür de o kadar değerlidir. Amaç süflileştikçe hayat da o oranda süflileşmiştir. İnsanın bu bilinci her an canlı tutması ve düzenli aralıklarla hayatının amacına dair kendini murakabe etmesi gerekir. Mü’min asla rastgele yaşayamaz. Çünkü o, bu dünyaya rastgele gelmemiştir. 

Kur’an’ın ölümsüz örnekleri olan bütün peygamberlerimiz Ümmet-i Muhammed’in mürebbileridir. Bu mürebbilere talebe olacağımızın sözünü Bakara suresinin son ayetlerini okuyarak veririz. “Rasül Rabbinden kendine indirilene önce kendisi iman etti, sonra da mü’minler. Hepsi Allah’a, meleklerine, mesajlarına ve elçilerine inandılar…” (2/285) Peygamberlere iman etmek, onların eğitimine girmeye ve onları hayata taşımaya söz vermektir.  Peygamber kıssalarını Rabbimizin anlatmaktaki muradına uygun olarak anlamakta ancak bu bakış açısı ile gerçekleştirilebilir. Her birimiz kendi kendimize “Hz. Âdem’i, Hz. İbrahim’i, Hz. Musa’yı, Hz. İsa’yı zamana ve zemine takip edilmek için izler bırakan diğer peygamberleri nasıl örnek alabilirim?” diye sormalıyız.  Bu sorunun cevabı olarak hayat yolcuğumuzun değişik dönemlerinde bir peygamberimiz elimizden tutacaktır. 

İnsan, dünya hayatının hiçbir fani değerine boyun bükmeden yaşayabilmelidir. Bir defa boynunu büken ömür boyu boynu bükük yaşar. Namaz; kıyamıyla insana hayatta dik durmayı, Sonsuzlukların Sahibinden başka hiçbir güce boyun eğmemeyi öğretir. Hayat, Allah’ın Okulu insanlar ise bu okulun öğrencileridir. Her birimiz bu okulda iyi ve başarılı birer öğrenci olmakla mükellefiz. Hayat okulunda onurlu bir öğrenci olmalıyız. Bu onuru bize salih amele dönüşmüş bir imandan başka ne verebilir ki. Salih ameli olmayan bir iman, insanı bu onurdan mahrum bırakır. Kur’an’ın ölümsüz ve evrensel örnekleri (Peygamberler) bize hep bu mesajı vermez mi? Kur’an da geçen her bir ölümsüz örnek bizim hayatımızın mutlaka bir bölümüne mesaj vermektedir. İnsana kendisini nasıl Yüce Yaratıcının nazarında değerli kılabileceğinin işaretlerini sunmaktadır. 

İnsanın değeri tatmin olduğu obje ile ölçülür. Mü’min Allah ve cennetten aşağısıyla tatmin olamaz. Onun amacı Allah’ın rızasıdır. Allah’ın rızası ise O’nun indirdiği vahye tabi olunmasıdır. Allah’ın indirdiği su ile hayat bulup da O’nun indirdiği vahye sırt dönmek nankörlüğün ta kendisidir. Su, biyolojik hayatın kaynağı, vahiy ise manevi hayatın kaynağıdır. Öyleyse, vahiyden mahrum yaşamak mümkün müdür? Her insan hayat ipini vahye bağlamak zorundadır. Allah’tan bağımsız bir hayat alanı olmadığını aklından çıkarmamalı ve gelecek planlaması yaparken de Allah’ı hesaba katmalıdır. Yaşarken ne olacağı kadar öldükten sonra da nerede olmak istediğini kendine sormalıdır. 

Dünyadaki her şey bize bir emanettir. Emanete mutlak mülkiyet olarak bakmak emanete ihanettir. İhanet edilen emanet sadece servet değil bizzat insanın kendisidir. Dünyaya Allah’ın varlığına ve birliğine şahit olmak için gelen insan, sahip olmaya yeltenirse servete hamal olur. Sonuçta da ne şahit ne de sahip olabilir. 

Her şeyi kulluğumuz için bir emanet olarak görüp, Rabbimize ve hayatımıza kulluğumuzla kalite katmak duasıyla Cumanız mübarek olsun.

 

YORUM YAZ

 • CİHANGİRSELÇUKOSMANLICİHANGİRSELÇUKOSMANLI11 ay önce
  EVET... BUSEFİLİNGİLİZLER,Yani150yildirBu milleti; icerden satın aldığı Yazar-Gazeteci-İşadamı-Asker -Siyasetçi- Sanatçı kılığındaki yerliLAWRENCELERİileSinsiceyönlendiren Birleşık Krallık,REİSIKTIDARAGELDİVE....; 15YILDIRMENFAATLERİ ENGELLENİNCE,FETÖileberaberyaptığı15 TEMMUZ DARBE GIRISIMINDEBaşarılıolamadık ! " demekistiyor.ALÇAKLAR!...ARTIK PRANGALARINIZIALLAH'IN İZNİYLEKIRIYORUZ.
 • BEDİÜZZAMANHAZRETLERİNİNBÜTÜNTALEBELERİEVETDİYOR !...BEDİÜZZAMANHAZRETLERİNİNBÜTÜNTALEBELERİEVETDİYOR !...11 ay önce
  EVET HOCAM ,ALLAH'TAN KORKMAYAN BU ABD -YA NAZİ ALMANYANIN (AB) NİN KÖLESİ -FİNOSU OLUR. -AYRICA ALLAH(C.C) 'TAN BASKA KİMSEDEN KORKMAYAN REİS , DİLİNE SAĞLIK YÜREĞİNE SAĞLIK BU SİNSİ FETÖİST -DAİŞ-PKK SEVER ABD VE FAŞİST BATI'NIN FİNO KÖPEĞİNİN 15 TEMMUZ DARBE TEŞEBBÜSÜNDE 248ŞEHİT VERMİŞ BU GAZİ MİLLET SENİNLE !
 • BEDİÜZZAMANHAZRETLERİNİNBÜTÜNTALEBELERİEVETDİYOR !...BEDİÜZZAMANHAZRETLERİNİNBÜTÜNTALEBELERİEVETDİYOR !...11 ay önce
  EVET,MUHTEREM HOCAM,BAZIYANLIŞ KANAATLERE ..KARŞIBİRTASHİHATTIR." BAZITAHKIKETMEFIRSATI OLMAYAN KARDESLERİMİZ ,YENİ ASYA -ÇAY HOUSE - SÖZLERKÖŞKÜ GİBİSEBEKELERİN , BEDİÜZZAMANSAİD NURSİHAZRETLERIVE NURTALEBELERİYLEASLAVEKAT'A ALAKALARIOLMADIGINI;BUADIGEÇENŞEBEKELERINFETO'NUNVENATO 'NUNARKA .BAHÇESİ OLARAKBU NUR-UKUR'ANHİZMETİNİSULANDIRMA -YIPRATMA HAREKETİ OLARAKPİYASAYASÜRÜLDÜKLERİNI... *28 şubat 97 dekiaczimendihikayesi gibi...) ARKA PLANDADIŞ İSTH.ÖRG. OLDUĞUNUHATIRLATMAKİSTERİZ.ESASEN BUKONUDASN. YZILMAZ,SN.BAHADIRIĞLU ;SN.VERENVESN. LATİFERDOGAN, BEDİÜZZAMAN HZ.LERININHAYATTAKİTEKVARİSİ MUH. HÜSNÜBAYRAMOĞLUAĞABEY İLEİRTİBATLIOLARAK GENİS MUHYEVİYATLI BİRER MAKALE KALEME.ALMALARIBİRMUKTAZİDİR ,BİR VECIBEDİR.
 • BÜTÜN RİSALE-İ NURTALEBELERİEVETDİYOR !BÜTÜN RİSALE-İ NURTALEBELERİEVETDİYOR !11 ay önce
  EVET HOCAM, EN BÜYÜKKIYAMETİNSANINVEFATI ,ALLAHİMAN-HİDÂYETVEHÜSN-ÜHÂTİMEHEPİMİZENASİPEYLESİN ! BİZLERİ DALALALETFIRKALARINAALET VEORTAKYAPMASIN. BASİRETİMİZİ,FERASETIMIZİ ,ARİFİYETİMİZİKÖRELTMESİN! AMİN.... BUGAZETECİ,AKADEMİSYEN , İŞADAMI KILIKLI FETÖ-NATOKRIPTO AJANLAR BELGEVE BİLGİ DAHİLİNDE TUTUKLANDIĢINDABUHAİNLEREGÖZKIRPAN ,DOLAYLISAHİPVEDESTEK ÇIKAN ; .....AMAFETÖCÜ BUHAİNLEREKARŞI NETTAVIRSERGİLEYEN SN.CUMHURBAŞKANIMIZINDİKVE KARARLI DURUŞUNUZAYIFLATMAYAÇALİŞAN "MALUM 5- 10BUTRUVAATLARININ "BUREFERANDUMSÜRECİNDEAĞIZLARINIBIÇAK AÇMIYOR!..BUNLARİYİ BİLSİNLER Kİ ,BU MİLLETVETARİHONLARIASLAAFFETMEYECEK.-YÜZYILLARGEÇSEDEFATIH'EİHANET EDEN BAŞVEZİRİÇANDARLI HALİLPASAYI ,YAVUZSULTANSELIM'E IHANET EDENKOCA MUSTAFAPAŞA GİBİ vb..HAİNLER GÜRUHUNUBUMİLLETAFFETMİYOR;TARİH DE UNUTMUYOR.
 • BEDİÜZZAMANHAZRETLERİNİNBÜTÜNTALEBELERİEVETDİYOR !...BEDİÜZZAMANHAZRETLERİNİNBÜTÜNTALEBELERİEVETDİYOR !...11 ay önce
  EVET HOCAM;BUGAZETECİ,AKADEMİSYEN , İŞADAMI KILIKLI FETÖ-NATOKRIPTO AJANLAR BELGEVE BİLGİ DAHİLİNDE TUTUKLANDIĢINDABUHAİNLEREGÖZKIRPAN ,DOLAYLISAHİPVEDESTEK ÇIKAN ; .....AMAFETÖCÜ BUHAİNLEREKARŞI NETTAVIRSERGİLEYEN SN.CUMHURBAŞKANIMIZINDİKVE KARARLI DURUŞUNUZAYIFLATMAYAÇALİŞAN "MALUM 5- 10BUTRUVAATLARININ "BUREFERANDUMSÜRECİNDEAĞIZLARINIBIÇAK AÇMIYOR!..BUNLARİYİ BİLSİNLER Kİ ,BU MİLLETVETARİHONLARIASLAAFFETMEYECEK.-YÜZYILLARGEÇSEDEFATIH'EİHANET EDEN BAŞVEZİRİÇANDARLI HALİLPASAYI ,YAVUZSULTANSELIM'E IHANET EDENKOCA MUSTAFAPAŞA GİBİ vb..HAİNLER GÜRUHUNUBUMİLLETAFFETMİYOR;TARİH DE UNUTMUYOR.
 • BEDİÜZZAMANHAZRETLERİNİNBÜTÜNTALERİEVETDİYOR !...BEDİÜZZAMANHAZRETLERİNİNBÜTÜNTALERİEVETDİYOR !...11 ay önce
  EVETHOCAM,ALLAH'TANKORKMAYAN TAABD-YA NAZİALMANYANIN (AB)NİN KÖLESİ -FİNOSUOLUR. -AYRICAALKAH'TAN BASKAKİMSEDENKORKMAYANREİS, DİLİNESAĞLIKYÜREĞİNESAĞLIKBUSİNSİFETÖİST -DAİŞ-PKKSEVERABD VEFAŞİSTBATI'NINFİNOKÖPEĞİNİN15TEMMUZDARBE TEŞEBBÜSÜNDE 241ŞEHİTVERMİŞBUGAZİMİLLETSENİNLE!
 • mhmtckmhmtck11 ay önce
  Allah razı olsun hocam. SAYIN HOCAM, BAZI KİMSELER BU DÜZENDE OY KULLANMAK İNSANI ŞİRKE GÖTÜRÜR DİYOR. Bunu söyleyenler Kılıçdaroğlu ve diğer hayır diyenlere hizmet etmiş olmuyor mu? Bunlar içinde nasihatlerde bulunsanız da yanlış yapmasalar. Rabbimiz Tebâreke ve Teâlâ şöyle buyurmaktadır: “Allah’ı bırakıp da taptıklarınız, sizin ve atalarınızın taktığı birtakım isimlerden başka bir şey olamaz! Yoksa Allah onlara öyle bir saltanat indirmemiştir. Hüküm ancak Allah’ındır! O size kendisinden başkasına ibadet etmemenizi emretmiştir! İşte doğru din budur! Fakat insanların çoğu bilmezler!” )Yusuf 40) “…Hüküm ancak Allah’ındır!..” (En’am 57)Cumanız mübarek olsun.
 • ÜMMET İÇİN EVET, İSLAMI HAKİM KILMAK İÇİN EVETÜMMET İÇİN EVET, İSLAMI HAKİM KILMAK İÇİN EVET11 ay önce
  Elinize sağlık hocam. Müslüman gün şartlarına göre dönek olamaz. Duruşunu şahıslara göre değil, düzene göre değil, İslama göre yapmalıdır. Müslüman Allahın kulu olduğunu hiçbir zaman unutmamalıdır. Allaha kul olmalıdır. Huzur İslamdadır. İslam birleştirir, kaynaştırır, kucaklar. Bir yapar, bir için birlik beraberlik sağlanmalıdır. Tağutlar işte bu birlikten korkar. BİR OLALIM, BİRLİK OLALIM. ”Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti. İşte onun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de o sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.” (Âl-i İmrân Suresi, 103) ”KENDİLERİNE APAÇIK DELİLLER GELDİKTEN SONRA PARÇALANIP AYRILIĞA DÜŞENLER GİBİ OLMAYIN. İŞTE ONLAR İÇİN BÜYÜK BİR AZAP VARDIR.” (Âl-i İmrân Suresi, 105) ”İman etmedikçe cennete giremezsin, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız.” (Hz. Muhammed sav) ”BİRBİRİNİZE SIRT ÇEVİRMEYİNİZ. BİRBİRİNİZE KİN TUTMAYINIZ. BİRBİRİNİZİ KISKANMAYINIZ. BİRBİRİNİZLE DOSTLUĞUNUZU KESMEYİNİZ. EY ALLAH´IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ.” (Hz. Muhammed sav).
 • mumin müminmumin mümin11 ay önce
  Allah razı olsun yüreğinize sağlık hocam..
 • MeltemMeltem11 ay önce
  Allah razı olsun hocam