Daraltılmış kulluktan, genişletilmiş kulluğa geçiş

30 Mayıs 2017 Salı

Rabbimiz kullarını, ferd, aile, toplum, millet, ümmet, devlet vs. konularda, alanlarda imtihan eder. İmtihanın boyutunu, zamanını, miktarını, cinsini de O belirler. Allah haliktir, kul ise kasib, yani Allah yaratır, kul ise çalışır. Değişmez yasalarından biri de “İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır” gerçeğidir.

Yine Rabbimizin kudret elinde tuttuğu günler vardır.  İbrahim Suresi ile Casiye Suresinde “Eyyümullah” yani Allah’ın günleri ifadesi geçer. Bu günler, zafer ve mağlubiyet günleridir. Bedir zaferi nasıl Rabbimizin zafer günlerinden biri ise, Uhut mağlubiyeti de Rabbimizin günlerinden biridir.

Yani Kur’an ifadesi ile Yüce Allah, günlerini, insanlar arasında dolaştırır. Yeter ki bu hassas gün ve zamanlarında, insan, Rabbi ile irtibatını askıya almasın. Muhammet İkbal’in şu sözü, bir Müslüman için dikkate alacağı bir sözdür: Kader, Allah ile insan arasında yaşanan ortak bir süreçtir.”

Bu tespitlerimize paralellik arz eden bir başka konu vardır ki, o da, Rabbimize ait olan isim ve sıfatların iyi anlaşılması ve kabil edilmesidir, iman edilmesidir.

“Allah darlık da verir, bolluk da verir.” Bakara Suresi/245

Mekke dönemine baktığımızda, cahili sistem, Müslümanlara baskı yaptı. Nice insanlar aç bırakıldı, işkenceye tabi tutuldu, akla hayale gelmeyen baskı-dayatmalar yapıldı. Ne var ki sahabeden hiçbir Müslüman kadın-erkek olsun, taviz vermedi. Dimdik ayakta kalmayı başardılar ve kıyamete kadar gelecek tüm insanlığa örnek oldular.

Daha sonra Hicret yolculuğu başladı. Medine’ye hicret ettiler. Ne var ki, İbn Abbas’ın (r.a) ifadesi ile muhacirlerden bazı sahabeler az da olsa taşa toprağa, bağ-bahçeye yöneldiler. Bunun üzerine, Hadid Suresi indi. İlgili surenin 16. âyeti, sahabe içinde bazı insanları azarladı. Bu azarlamaya, teşvik azarlaması ismi verilmiştir.

Yani Mekke’de tüm baskı ve zulme rağmen, daraltılmış kulluk ortamında hiçbir sahabe taviz vermezken, Medine’ye hicret eden bazı Müslümanlar, küçük çaplı da olsa dünya nimetlerine temayül ettiler…

 Buradan gelelim ülkemiz Müslümanlarına… Bir zamanlar sakalımızdan, bıyığımızdan, örtümüzden, namazımızdan, cumamızdan, makalelerimizden, yeşil sermayeden, başörtümüze kadar suçlanan, hapse giren, tutuklanan, baskı altına alınan Müslümanlar, boyun eğmedi. Geri adım atmadı. Yani daraltılmış kulluktan hiçbir Müslüman geri adım atmadı.

Ne zaman ki genişletilmiş kulluk dönemine girdik, sorumluluklarımız ve görevlerimizin içine adeta virüs girdi. Ulaşım, iletişim imkânlarını, yatırım, finans, maaş, ücret vs. gibi alanlarda galip gelenlerimiz ve mağlup olanlarımızın hal ve gidişatı, genişletilmiş kulluk kimliğimizi zedeledi. Başörtüsüyle dimdik ayakta olan kızımız, yeni kıyafeti ile sosyal medyaya mağlup oldu. Kadın-erkek ihtilatları tavan yaptı. Nişanlanmış gençler, nikâh müessesesini devre dışı tutmaya başladı. Her şey mubah, her şey caiz oldu.

Bu gidişatı durduracak, çağdaş bid’atları ıslah edecek tek çaremiz vardır. O da, ahret gününe olan inancımızı kuvvetlendirmektir. Daraltılmış kulluktan, genişletilmiş kulluğa geçişte, rabbimizin el-Basit ismi devre dışı tutulamaz. Genişletilmiş kulluk birimlerimizi elimizden kaçırırsak, bir daha toparlayamayız. Bir nevi İslam aleminin tek umudu olan ülkemizin gidişatı, yine rabbimizin ve Resulümüzün onayladığı ölçülerle asil ve asıl yürüyüşüne dönmelidir, vesselam…

PEYGAMBERİMİZDEN BİR HADİS VE BİZE DÜŞEN SORUMLULUK VE VAZİFELERİMİZ; 

Ebu Hureyre (r.a) diyor ki: Rasûlûllah (s.a.v.) şöyle buyurdular:

“Kimin namus veya herhangi bir konuda kardeşine yaptığı bir haksızlık varsa, altın ve gümüşün fayda vermeyeceği gün gelmeden önce ondan helallik dilesin. O gün geldiğinde iyiliği varsa yaptığı haksızlık kadar iyilik ondan alınır, iyiliği yoksa haksızlık ettiği kardeşinin kötülüklerinden alınarak ona yüklenir.” (Buhârî. Mezalim, 10 (2449))

1. Bu dünyada her ne olursa olsun kul hakkına girmemeliyiz.

2. Kul hakkının hesaplaşması ahirette olacaktır. O yüzden bu konuda çok dikkatliolmalıyız.

3. Zira ahirette para pul, mal mülk hiçbir şey geçmez.

4. Dikkat etmeyerek kul hakkına girmişsek ne pahasına olursa olsun bu dünyada kardeşimizle helalleşip gönlünü almalıyız. Helalleşmeyi mizan başına bırakmamalıyız.

GÜNLÜK HAYATIMIZDA PRENSİPLER VE FIKHİ KAİDELER:  

Horasan’a gidip tebliğde bulunmak, Mekke’de ikamet etmekten, senin için kazançlıdır. Süfyan-i Sevri.

Nafile oruçları tutmak için dini bir mecburiyet yoktur, fakat bu oruçların bozulmaları halinde kaza edilmeleri vaciptir.

Zayıf hadisler ibadete yönelik ise amel edilir. İtikadi alana yönelikse, amel edilmez.

Namazın sünnetleri tevatürle gelmiştir, inkâr eden küfre varır.

Bir hanım hayızdan kesilse bile, kocası öldüğünde 4 ay on gün geçmeden bir başkası ile nikâhlanamaz, caiz değildir.

 

YORUM YAZ

 • JurnalJurnal10 ay önce
  DİYANET İŞLERİ BAKANLIĞI KONUSUNDA:YAZILARINIZI BEKLİYORUZ HOCAM.!BİZLER DİYANETİN TEMİZLENDİKTEN SONRA ÖZERK BİR YAPIYA KAVUŞMASINI;BAĞIMSIZ OLMASINIİSTİYORUZ.!BU BAKANLIK KALDIRILSIN.!BU BAKANLIKTA AKPARTİNİNDE BİR DERDE SADR OLDUĞUNU GÖRMEDİK VE GÖREMEDİK MALESEF.!
 • isa TORUKisa TORUK10 ay önce
  Peygamberimizin imanı korumanın avuçta kor ateşi tutmaya benzettiği bir zamandayız...gerçekten Rabbim herkese yardım etsin...en büyük mesele Onun huzuruna imanla çıkmak....Bu arada tüm yeni akit ailesinin başı sağolsun
 • Çakmak Çakmak 10 ay önce
  Elhamdülillah Rabbim razı olsun Hocam
 • şahinşahin10 ay önce
  Necmeddin sende şimdilik her şeyi devre dışı bırakıp sıra kurana gelsin diye Yüce dini savsaklayan mıncıklayan nevzuhurdansın bu buraya uymayor o oraya uymayor mutezile kafasını hortlatmaya çalışantüredilerdensiniz biz sizin aklınıza değil ğaybe iman ediyoruzAllah cc şu ramazan gününde mezhep ülama hadis sünnettanımayan bakmayın şimdi kur an dediklerine onunda anlamını değiştirerek çünkü bu saydıklarımızı devre dışı bırakınca sıra ona gelecek amabu kitabın sahibi Allah cc yaşar nuri gibi akibetinizehazır olun
 • MuharremMuharrem10 ay önce
  Hocam çok önemli konulara parmak basmışsınız, sıkıntılı meşakkatli durumlardaki dini hassasiyetimiz ile şu anki dini hassasiyetimiz aynı değil. Haram helal sınırı adeta asgariye indi, gayri meşru ilişkiler çoğaldı, Namaz, Oruç gibi ibadetler azaldı. Dini sadece cuma namazı olarak bilmek, dinimizin iman esaslarından bi haber olmak, sadece Elhamdulillah ben Müslümanım demekle bizler nereye varacağız. Konunun hassasiyetine binaen gerekli tedbirlerin alınması, çocuklarımıza ve gençlerimize İman ettim demenin neleri kapsayacağı ile ilgili gerekli izahın verilmesini ve müfredata girmesini istiyoruz.
 • Abdullah KILIÇAbdullah KILIÇ10 ay önce
  Allah (c.c.)razı olsun hocam çok güzel ifade etmişsiniz."Daraltılmış kulluktan genişletilmiş kulluk". Evet ülkemizde musülmanlar, müsulman gibi yaşamak için kolay bu güne gelmediler.Bu süreci bir çoğumuz çok iyi biliriz. Ancak sanki bu güne çok kolay gelinmiş gibi küçük hesaplara feda ediyoruz. Bir keremilletin ve tüm ümmetin bizden beklentileri çoktur. Bize düşen bu genişletilmiş kulluğun kiymetini bilip, nefsimize uygun olan dine değil. Allah (cc) nın bize gönderdiği dine uymaktır.Aksine;allah muhafaza kendi ürettiğimiz dini islam diye kendi kendimizi kandırırız...
 • NecmettinNecmettin10 ay önce
  Seni çok severek okuyorum bu biline,yazi tamam,hadise gelince,bu hadis gaybi bir bilgi hocam,tevatur tamam ama,gaybi bilgilerin hadisle gelmesi,gaybi taslamak diyorum ben,cunku allahin bilebilecegi bilgileri vahiy(kur an) olmadan dolayisiyla allahin korumasina muhatap olmayan bu bilgilerin,bizim gayb inancimizi dizayn etmesi,kur an la ortusmuyor,bir konuyu allahin istedigi sekikde anlamamiz icin kur an yetmiyor oyle mi,hadi oyle olsun,selam dua ile