Bakışlarımızı İslamlaştırmalıyız

28 Mayıs 2017 Pazar

İnsanlara, hadiselere, yaşanan tüm olaylara gönül gözü ile bakmak, Peygamberimizin ümmetine yakışan bir tavır olsa gerek. Ramazan Ayı, Müslüman ümmete bu nimeti hazırlıyor. Yeter ki kulluğumuzun ve kulluk birimlerimizin farkına varalım.

Müslüman’ın ağzından çıkan söz, düşmana atılan ok gibidir. Bazen yaraları saran ilaç gibidir, bazen de ameliyat yapma özelliğine sahiptir.

Mesela Peygamberimiz mealen şöyle buyurur: “Mü’min, kılıcı ve diliyle cihat eder.” (Ahmed. Müsned.) Yine bir başka hadislerinde ise: “Allah’a yemin ederim ki, sizin dilinizle düşmana attığınız sözler, tıpkı ok gibidir.” (A.g.e  6/387)

Bir başka örnek verelim. Yağmurdan ıslanmış birine, bir bardak su atsanız, size tepki gösterir, kızar, kavga eder. Yağmurdan ıslanmış olan insan, Rabbine kızmaz. Öyle ise şahsi fikirlerimizi değil, Kitap ve Sünnetin onayından geçmiş fikirlerimizi, nasihat ve uyarılarımızı dillendirirsek, muhatabımız bizlere dua eder.

Sizlere sunduğumuz mesajları, bu ölçüler içinde okursanız, inşallah gönlünüz rahat eder. Hz. Mevlana’dan, sizlere bir sözünü hatırlatmak istiyorum: Sopayla kilime vurmanın gayesi, kilimi dövmek değil, tozunu almaktır. Allah sana sıkıntı vermekle, tozunu, kirini alır, niye kederlenirsin. Taş, taş olmaktan vazgeçmedikçe, yüzük olmaz. Yüzük olmayı dileyen taş, yontulmayı göze almalıdır.”

İçinde bulunduğumuz ay, rengârenk nimetlerle donanmıştır. Tepeden tırnağa kadar tuttuğumuz oruçların manevi hazzını yaşamak için, Ramazan Ayının arka bahçesini fark etmeye bağlıdır. Basmakalıp ifadelerle değil, düşünerek, anlayarak, farkına vararak, bu ayın iç dinamiklerini hissetmeye başlarız.

Mesela, İbn Teymiye, sabah namazını kıldıktan sonra, güneş bir hayli yükselinceye kadar yerinde oturur ve şöyle derdi: Bu benim kahvaltımdır. Eğer bunu yapmazsam kuvvetten düşerim.”

Diğer taraftan, İbn’ül Cevzi isimli büyük bir âlim, müslümanın gücünün, kuvvetinin adresini şu ibretli ifadelerle dile getirir: “Allah, müminin kuvvetini kaslarına değil, kalbine yerleştirmiştir. Bakmaz mısınız? Yaşlı adam güçsüz görünmesine rağmen, gece ibadet eder, gündüz de oruç tutar. Hâlbuki gençler bunu yapamıyorlar.”

Bu güzel ve tesirli sözlerin ışığında küçük bir örnek verelim. Peygamberimiz Efendimiz, müslümanın sahura kalkmasını istiyor. Karnı tok olsa bile sahura kalkıp bir bardak su içmesini tavsiye ediyor. Demek ki gece kalkıp yenilen sahur yemeğinin bir başka hikmetleri söz konusu. Biyolojik bir kuvveti değil, seher ile sahurun kesiştiği noktada bir yudum su içmenin manevi özelliğine dikkat edilmesi isteniyor. İşte, Ramazan Ayımızın gece ve gündüzü ile gönül bağını kurduğumuzda, teknolojik imkânların çok ötesinde, oruçlu kullara tahminlerin üstünde manevi nimetler veriliyor. 

Bu duygularla cümlenizin Ramazan Ayını tebrik ediyor, bu ay sebebi ile affedilen kullardan olmamızı yüce Rabbimizden istiyor ve sizleri diğer mesajlarla tanıştırmak istiyoruz.

 

YORUM YAZ

 • necminecmi10 ay önce
  bir çok tefsir şerhülhadis ve fıkıh kaynaklarında ibni teymiye den nakil yapılırken lakapları allame hafız takiyyuddin ve en baş en önemli lakabı şeyhülislam islam ibni teymiyedir yaşamıyazıdaki örnekteki gibidir
 • necminecmi10 ay önce
  ibni teymiye den örnek çok güzel ve yerinde olmuş. tüm fıkıh ve şerhül hadis kitaplarında ibni teymiyeden nakil yapılırken şeyhülislam ibni teymiye olarak geçer. lütfen biraz kaynak kitapları okuyalım
 • CELALEDDİNCELALEDDİN10 ay önce
  YÜZYILLARDIR AYNI SÖZLER NEDEN OLMUYORUN CEVABINI VEREN İSLAM ALİMİ YOK
 • ibrahimibrahim10 ay önce
  Ibn Teymiye ve Ibn Kayyım el-cevzi, ilimde birer derya olmalarına karşın bazı itikadi mevzularda hataya düşmüşler, hakikati kaybetmislerdir, dikkatli olmalı...
 • emirhan emiremirhan emir10 ay önce
  ELHAMDULLILLAH BAKISIMIZ ZATEN SUKURLER OLSUN BELLI, AMA BASLIK KOMPLE FAUL BIRAZ DAHA AKIL FIKIR YURUTMENIZI TAVSIYE EDERIZ
 • JurnalJurnal10 ay önce
  Sadece MÜBAREK RAMAZAN AYINA ve CUMA GÜNÜNE mahsus OLMAMAK ÜZERE,GÜNLÜK YAZILARINIZI ,BU AKİT AİLESİNDEN ESİRGEMEYECEĞİNİZİ UMARAK BEKLİYORUZ HOCAM.
 • hakikathakikat10 ay önce
  ibni teyyimiyeyi örnek vermeseniz olmuyor muydu!
 • GülGül10 ay önce
  Kendi nefsimizi temizleyemediğimiz için bazan nasihatlerimiz damara dokundurur aksulamel yapar Risalei Nurda okumuştum
 • unbozunboz10 ay önce
  Sayın Büyük gazetenin diğer yazarlarını okudum,Bu mübarek ayda siyasetten başka bir konu bulmak zor.Yazınızı okudum ve kendi adıma bilgi edindim teşekkürler.
 • Osman ahiOsman ahi10 ay önce
  Rabbimiz böylesi etkileyici yazılar yazarak nice insanları aydinlatmaya devam etmenizi daim etsin. Teşekkür ederim. Allah ecrinizi gani eylesin.
Daha fazla yorum göster