THY Orta Avrupa

16 Nisan Ümmet İçin Fırsattır 

17 Mart 2017 Cuma

Doğal afetler, haksızlığa dayanan savaşlar, ister istemez Müslüman ülkelerin birbirleriyle irtibata geçmesine, yardımlaşmalarına vesile oldu.

Vakıflarımız, derneklerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, inandırıcı hizmetleri ortaya koyunca, halkımızın desteği başladı ve kamuoyu tüm hizmet ehlini sahiplendi.

Komşuluk alanlarımızın genişlemesi, sorumluluk duygularımızı artırdı.

Müslüman halkımızın, yöneticilere ideolojik bakışları değişerek tarafsızlığa, adalete yöneldi.

Devletin, mevcut şartlar altında vatandaşlarına, hassaten Müslümanları hak ettiği yere getirme mücadelesi, yeni bir devrin oluşmasına vesile oldu.

Cahili hayat sisteminin hangisi yıkılırsa yıkılsın, bunun ardından Müslümanlara, hayatlarını hayır üzere kurmaları için bir fırsat verilmiş olur.

Müslümanlar için verilen bu fırsat iyi değerlendirilir ve Allah’ın razı olacağı bir hayata yönelirsek, kurtuluş için adımların atılmış olacağı kesindir.

Yok, eğer Müslümanlar bu fırsatı değerlendirmez, hayrın ayağa kalkması için ciddi bir gayret sarf etmezlerse, Müslümanların hayatlarına asla kendiliğinden hayır hâkim olamayacaktır.

Olacak olan, bir cahiliyeden, diğer cahiliyeye; bir şer kuvvetten, başka bir şer kuvvetin kucağına düşmektir.

Ne yazık ki bu defa, insanlara kendileri için sistem, nizam seçme fırsatı verilmeyecektir.

Müslümanların sorunlarına, problemlerine kalplerinde yer vermeyenlerin, kendilerine bir soru sorması gerekir: “Ben nasıl bir Müslümanım?”

İslam için, kalbinde hiç fedakârlık hissi taşımayanlar, bu dünyada neyin mücadelesini verdiğinin farkında mıdır acaba?

İbn Abbas (ra): “Allah, müminlerin kalplerinde yavaş hareket görerek, bizi azarladı” diyor. (Elmalı Tefsiri: 7/427)

Rabbimiz, önümüze bir imkân, bir fırsat lütfetti. Eğer bu dönemi ihmal edersek, yarın acıklı bir azapla karşılaşabiliriz: “Onlara azap verici bir azabı müjdele” (Tevbe Suresi/34)

Yaşadığımız dünya üzerinde yaratılışından bu günlere değin milyarlarca insan yaşamış ve binlerce medeniyet kurulmuştur. Her medeniyeti ortaya çıkaran bir din kökü olmuştur. Kökleri dine dayanmayan bir medeniyet bu fanilikler diyarında kurulmuş değildir. Devletler ise kurulan medeniyetlerin baş tacı olmuştur. Medeniyetler varlıklarını kendilerini taçlandıran güçle sürdürmüşlerdir. Tarih derslerinde bize şu öğretilmiştir; “Devletlerin ömrü de tıpkı insanların ömrü gibidir. Her devlet, bir insan gibi doğar, büyür, gelişir, yaşlanır ve bir gün ömrünü tamamlar”. Ama şunu da unutmayalım ki devletlerin ömrünü idealleri ve iddiaları belirler. Nasıl ki bir aile reisi idealleri ve büyüklük iddiası olduğu müddetçe evlatları üzerinde hükümran ise, bir devlette idealleri ve büyüklük iddiası olduğu sürece yeryüzünde hükümrandır. Osmanlı ideallerini ve büyüklük iddiasını yitirene kadar toprak kaybetmemiştir. Türkiye Cumhuriyeti ise son on yıla gelinceye kadar büyük devlet olma iddiasında bulunmamıştır. 16 Nisan referandumu hem Türkiye Cumhuriyetinin büyük devlet olma ideallerini gerçekleştirecek hem de İslam Medeniyetinin ve İslam coğrafyasının yeniden ayağa kalkmasına vesile olacaktır. Ülke Müslümanları olarak ayağımıza gelen bu fırsatı ümmet adına çok iyi değerlendirmemiz gerekmektedir. 

Selam ve dua ile Cumanız mübarek, dualarınız makbul olsun…

 

 

 

YORUM YAZ

 • FATİHNUR İSTANBULLUFATİHNUR İSTANBULLU1 yıl önce
  EVETKEMAL VEEKİBİ MİLLETEHİÇGÜVEN VERMIYOR.REFERANDUM MADDELERINIOKUMAYANADAMBİRPARTININGN.BŞK. OLABİLİRMİ !...EVET!"ZALIMLER İĆINYASASINCEHENNEM !..TURKIYE'DEKRİPTOLARIN TAKTİKSELVEFİNANSAL "AĞIRTAŞ'I"içinTheEND !...101 Senedir Dalalet ne nifak vadilerinde yuvarlanan ( Alem-i İslâmda ve Àlem-i İnsaniyette fitne örgütlerinin PLANLAYICISI ve FİNANSAL destekçisi ) "TAŞ" dün Cehenneme düştü.
 • Kenan Kenan 1 yıl önce
  Sevgili kardeşimiz,son sonuç sonuç yılda ülkemizdeki amerikan üsleri kaç adet denkaç adete çıktı haberiniz yok sanıyorum,Suriye ile Türkiye arasın da oluşturulmak istenen tampon bölgenin NATO adına korunması görevine ,türk hükümetinin izin vermesi ile NATO ya dahil olan israilin üstlenmesi,kısaca artik sinir komşumuz olması da gözümüz denir kaçmış sanırım.Haliyle bu kadar hissettirilmedenoynan BOP projesi ile mevcut idarecilerin eliyle cokdan siyonizmin kucağına oturtulmuş bir memleketten de haberiniz yok sanırımSelam ve dua ile.
 • 15 TEMMUZVE241ŞEHİDİMİZİUNUTMADIK!...15 TEMMUZVE241ŞEHİDİMİZİUNUTMADIK!...1 yıl önce
  HASTAADAMAVRUPA'NIN"HASTASI" İÇİMİZDEKİSÖZCÜSÜ,YADATRUVAATLARIÇOK. BİR TANESİDİNDAR KILIKLIKLI,ÇOK ÖZEL AKPARTİVESN. CUMHURBAŞKANIMIZINSİNSİDÜŞMANIBİR YALAN HABERCERİDESİ.....EVET !....BU NİFAK YUVASI HALİNE GETİRİLEN ve NUR TALEBELERİ İLE HIÇ BİR ILGILERİ OLMAYAN BU " HAYIRCI " YENİ ASYA 17 YILDIR FİTNE VE İFSAD EDİCİ FETÖ YANLISI VE REİS KARŞITLIĞI VE DÜŞMANLIĞI YAYINLARINI ;BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ HAZRETLERININ MUAZZEZ İSMINI KALKAN YAPARAK , İFSAD VE FİTNE YAYINLAR YAPAN -FETÖ-FETÖNÜN ARKA BAHÇESİ YENI ASYA DERHAL KAPATILSIN !...
 • Enver Enver 1 yıl önce
  Hocam keşke baskılara yenilip siyasi mesaj vermeseydiniz, yazılarınızı zevkle okurduk. İhlasın gitmesi sorunu ortaya çıktı...
 • SANCAKTAR HAYRETTİNPAŞAZADESANCAKTAR HAYRETTİNPAŞAZADE1 yıl önce
  EVET !...8O' nemerdivendayamışFetöKaset Komplosu şokunuatlatamamış , kendiniakilzannedenhezeyancı ,şaşkın ,bunamış biriTV 'de peygamberimize diluzatır ,biri darbe sonrasinivadedilenBaşbakanlıkkoltugunukacırip,Fetöilekaranlıkilişkilerindendolayı Sn.Bahçeli tarafından MHPdenhaklıolarakşutlanır .Kimiingilizkayınbiraderlerindenaldıgıgizlitalimatla-ağarmışsakalınınihtarına ( !) aldırmadan SaaadetPartisini Pkk=Fetö=Hdp=DaişkulvarındakiHAYIR'cılarlakolkolayürütür.Butablodakilerin umumi görünümüne; vatandaşbunlarKafayı yemışnormal degil ....Pusulasızgemigibi....şaşırmış..şimdiden16Nisan 'daki hezimetşokunagirmişbunlar ."diyor. 15TEMMUZ 'DA241ŞEHİD VEREN GAZİMİLLETİMİZ
 • Hakikatçi Hakikatçi 1 yıl önce
  Şu yapılan yorumları görünce diyorum ki bu kendini bilmezler her şeye müstehaktır. Darbelerede, Amerikanın kucağına oturmaya da , Avrupanın maşası olmaya da müstehak. Dengesiz yorumcular kimse size şeriatı getirecez demedi. Ama ortamı hazırladı madem bu kadar şeriatçısın sen ve evlatların senin gibi düşünen ahmaklar getirsin şeriatı uğraşsın bunun için sağa sola taş sallamak yerine. Ellerinden öperim Muhterem Hocam. Evet ile ilgili bir yazı yazmayacaksınız diye çok korkmuştum iyiki yazdınız. Selam ve dua ile.
 • Ekrem Haraptar Ekrem Haraptar 1 yıl önce
  Çamur atmak için bahane aramayın. Sistem şeriat değilse bundan rahatsızsan ne karışıyorsun kardeş evet hayıra ne yorum yapıyorsun dar kafalı. Abdullah Büyük Hocam burada EVET demenin önemini vurgulamış. Ne yani hocalarımız bize yol göstermesin mi ? Gösterecek tabiki. Kaç yaşına gelmiş bir Hoca'nın ne menfaati olur da bu yazdıklarınıza mazhar olur. Hele ki asılsız iftiralarınıza, din şeriat deyip ötersiniz siz başta vereceğiniz kul hakkını düşünün. Tek derdi ümmet olan bir adama attığınız iftiraları düşünün. At kafalılar.
 • Sami acarSami acar1 yıl önce
  Hocam eline gönlüne sağlık
 • sadâkatsadâkat1 yıl önce
  Neden bilmem bu kadar önyargılı yorumcular var. Dikkatimi cekiyorda ne yazsanız elestiriliyorsunuz. Üstelik yazdığınız bu harika yazı ile hiç alakası olmayacak şekilde.yorum yapanları buyazıyı tekrar tekrar anlayarak okumaya dâvet ediyorum.
 • ersanersan1 yıl önce
  15 senedir akp iktidarda hangi islam ulkesinin turkiyenin yaninda oldugunu gordunde 16 nisan daolacakmis
Daha fazla yorum göster